JUL FINANCDEEL-ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Financieele Berichten. BEURS- EN WISSELKOERSEN. A Ainsterd. Bank 771/»78. Nu kan iedere fietser zich de weelde van echte Dcnlop ban den permitteeren: de prijs be draagt slechts f 2.75. IJMiOP FIETSHBABTDJEST LAATSTE BERICHTEN. DE INTERPELLATIE BOON INZAKE DE WINKELSLUITINGSWET. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Na Pinksteren? Bedenkelijk incident. A. OLYSLAGER. BEURSTHERMOMETER. Rubber Industrie Mijnen Philips - H. V. A. Suiker Koninkl. Obl.markt- MARKT Amerika - Tabak 1 Onze deskundige medewerker schrijft ons uit Amsterdam d.d. 28 April: Op de Amsterdamsche beurs hebben aandeelen Koninklijke zich aanvankelijk na de scherpe koersdaling in de vorige week iets kunnen herstellen. De ver betering was wel niet van groote be- teekenis, maar er heerschte niet meer de nerveuse stemming, die de vorige week voor dit fonds bestond, en die ge voed werd door allerlei geruchten, de een al ongeloofwaardiger dan de ande re, die echter een maar al te gretig ont haal vonden. Door een officieel com muniqué van het bestuur der Koninklij- ke-Shell werd het wantrouwen wel eenigszins verminderd, maar daar te genover stond, dat de onzekerheid over de dividendpolitiek er eerder nog door is' toegenomen. Men vraagt zich af, of uit de uiting van het bestuur, dat zijn beleid er bij voortduring op gericht is, de krachtige financieele positie der maatschappij in stand te houden, teneinde zoowel de tegenwoordige als de eventueel nog te verwachten stormen te doorstaan, niet moet worden afgeleid, dat in het ge heel geen dividend zal worden uitge keerd. Hiertegenover staan anderen, die van meening zijn, dat in elk geval een klein dividendje, van 5 a 6 pet., tege moet zal mogen worden gezien. Men gaat hierbij van de overweging uit, dat het bestuur er slechts in het uiterste ge val toe zou overgaan, de aandeelhou ders door algeheel achterwege laten van een uitkeering teleur te stellen, ook al omdat dit ongetwijfeld een nieuwen stroom van verkooporders zou uitlok ken. De mededeeling, dat de Venezuelan 011 Concessions, een dochtermaat schappij van de Koninklijke, die dit jaar evenals de Koninklijke zelf haar inte rim-dividend gepasseerd had, een divi dend van 10 pet. heeft aangekondigd, heeft de hoop op dividenduitkeering door de Koninklijke doen toenemen. Hierbij kwam, dat een verdere prijsver- hooging voor ruwe olie in de Ver. Sta ten eveneens tot een verbetering van de algemeene stemming voor petroleum- waarden bijdroeg. Tegen het einde der week kwam het jaarverslag van de Shell Union Oil Cor poration, de Amerikaansche dochter maatschappij van de Koninklijke-Shell, echter weer roet in het eten gooien. Deze maatschappij, die het voorafgaan de jaar nog met een surplus van ruim 18 millioen dollar had afgesloten, toont per einde 1931 een deficit aan van ruim 12 millioen, dat in het eerste kwartaal van 1932 verder tot ruim 15 millioen dollar is toegenomen. Dit ongunstige re sultaat is voor een aanzienlijk deel het gevolg van de noodzakelijke aanzienlij ke afschrijvingen, vooral op voorraden ruwe olie en petroleumproducten. De maatschappij is er intusschen voor alles op bedacht geweest, haar liquiditeitspo sitie te handhaven, en zij beschikt over ruime kasmiddelen, zoodat wat de toe komstige financiering betreft, geen moei lijkheden voor haar te duchten zijn. Dat er in dezen bewogen tijd slechts weinig toe noodig is, om nieuwe onrust te verwekken, bleek, toen Donderdag ochtend, vóór den aanvang der beurs, nieuwe geruchten in omloop werden ge bracht, die wilden weten, dat dr. De- terding, als directeur-generaal van de Koninklijke-Shell zou aftreden. Deze ge ruchten, welke 'van een Parijsch boule vard-blad afkomstig waren, zijn onmid dellijk van officieele zijde categorisch tegengesproken. Niettemin hebben aan deden Koninklijke toch opnieuw aan verkoopdruk blootgestaan, waardoor zij weer in koers terugliepen. Opvallend flauw was de stemming in de afgeloopen week voor aandeelen Handelsvereeniging „Amsterdam". Ook in dit geval gingen de verkooporders ge paard met geruchten, dat de maatschap pij geen dividend zal uitkeeren. Men wilde zelfs weten, dat er in het afge loopen jaar een verlies is geleden van meer dan 10 millioen. Aangenomen mag worden, dat men hierbij slechts te doen heeft met vermoedelijk weinig be trouwbare ramingen, daar de H. V. A. haar jaarverslag eerst in den loop van Juni pleegt te publiceeren. Het ligt voor de hand, dat 1931 voor de H. V. A. al evenmin als voor de andere cultuuron dernemingen gunstig'kan zijn geweest. Op de suikerondernemingen werd in 1930 reeds een verlies geleden van negen ton. Sindsdien is de toestand op de sui kermarkt nog slechter geworden. Ter wijl oogst 1930 nog gemiddeld 7.89 per 100 kg opbracht, zal de doorsnee-prijs voor oogst 1931 vermoedelijk niet ver boven de 6 a 6.25 uitkomen. De di verse cultuurondernemingen leverden in 1930 nog een winst op van 10% mil lioen, maar ook op dit gebied is de toestand als gevolg van de verdere da ling der prijzen van de desbetreffende producten heel wat minder goed, zoo dat het de vraag is, of de ongunstige re sultaten van de suikercultuur ditmaal wel door de opbrengst der andere cul tures zijn gecompenseerd. Een verlies- raming als de bovenbedoelde lijkt ech ter wel erg aan den hoogen kant, en men zal goed doen, het jaarverslag af te wachten. Bovendien bedenke men, dat op de balans per 31 Dec. 1930 extra 5 millioen ten gunste van het boek jaar 1931 was gereserveerd, waaruit, op het aandeelenkapitaal van 40 millioen, een dividend van 12% pet. zou kunnen worden betaald. Liquiditeitsoverwegin gen zouden nawelijks een belemmering hiervoor behoeven te zijn. Op de ba lans per 31 December 1930 kwamen kasmiddelen met circa 11 millioen voor, waarnaast a deposito en op prolongatie 37 millioen was uitgezet. Of het bestuur het raadzaam zal achten, onder de tegenwoordige onzekere om standigheden en de nog onzekerder toe komst tot dividenduitkeering over te gaan, dient intusschen te worden afge wacht. In verhouding tot H. V. A, hebben andere suikeraandeelen zich vrij goed gehouden; rubberaandeelen zakten daar entegen nog iets in koers in, onder lei ding van het hoofdfonds Rubbercultuur Mij. „Amsterdam". De directie van deze maatschappij heeft, naar in de jaarver gadering werd medegedeeld, nog geen besluit genomen ten aanzien van het sluiten van ondernemingen, in afwach ting van de verdere ontwikkeling der markt na het besluit der regeering, om geen gedwongen restrictie door te voe ren. Intusschen gaat men voort met maatregelen ter verlaging der produc tiekosten. Deze zullen voor oogst 1932 weer lager worden dan voor oogst 1931. De overige afdeelingen der beurs ge ven weinig aanleiding tot bijzondere be spreking. Industriëele waarden konden zich goed handhaven. Daarentegen wer den de Indische scheepvaartwaarden on gunstig beïnvloed door het passeeren van het dividend door de Koninklijke Paketvaart en de Rotterdamsche Lloyd. Aandeelen Algemeene Exploratie Mij. waren hooger op het gunstigste slotdi- vidend van 7 pet., makende een totale uitkeering over 1931 van, 13 pet. tegen 6 pet. vorig jaar. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: Koloniale Bank 473840. Ned. Handel Mij. 6357%. Handelsver. „Amsterdam" 152133 137%. Suiker Cultuur Mij, 42%33. Kon. Petroleum 103115107% 109%. Aku 25—28%. Ned. Ford 100%—95—96. Philips 56%57%. Unilever 95%96%95. Zweedsche Lucifers Mij. 6%10%, Alg. Exploratie 101 109—10772. Amsterdam Rubber 28%2627%, Kon. Paketvaart 9377781/;!. Rotterd. Lloyd 423940. Stoomv. Mij. Nederland 48%—42%. Deli Batavia Mij. 938572. Senembah 106%100%. Firma Sanderse en Co. te Oostburg. Men deelt ons mee, dat de firma San derse en Co. te Oostburg door een com binatie van kapitaalkrachtige personen u:t 't Vierde District in staat gesteld is haar bank weer te openen. Alle zaken gebeuren onder toezicht der bewindvoer ders. Ook de zitdagen in andere ge meenten zullen weer op de gewone da gen gehouden worden. AMSTERDAM, 29 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 97%—97%. Ned. 31 1000-4 92%—93. Ned. 32 500-5 101%—101%. Certificaten-3 76%76%. Cert. N.W.S.-2% 63%—64. O. Indië 22 doll. 1000-6 89%—89%, O. Indië 23 pndst. 100-6 71—70. O. Indië 16 1000-5 89%—90. O. Indië 26 1000-4% 79%—78%. Duitschl. pndst. 100-7 47%47. Duitschl. 30 1000-5% 32%—32%. Engl.' W.L. 50-200-5 76%—77. Engl. F.L. 50-200-4 72%—72, Zeeuws. Hyp. B-5 97 Zeeuws. Hyp. B-4i/2 89ï/2 - A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 58% A Twentsche Bank 8182. A Pref. Jurgens A. 69%69. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5251. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 1111. C Farbenind. 71 C U. States St. C. 30%—29%. C C. Publ. Serv. L1. C North Am. Gy 24%22%!. A Born. Sum. H.M. 108%108. A Ned. Wol Mij. 20 A Singkep Tin M. 5050. A J. C. Japan Ln. 31 30%. A Rotterd. Lloyd 39%40. A S. M. Nederland 42%40%, A Amst. Thee C.M. 13%—13%. A Houth. Alberts 35 C Peruvian C. Pr. 75%. A Southern Rlw. 8%8. C Union Pac. Rr. 58%54%. C Int. Nickel Cy. 5%5%, M.V. HANDEIMIJ. R. S. STOKVIS ZONEN (Ingez. Med.) UIT OUDELANDE. De politie heeft, twee jongens, 16 en 17 jaar oud, gearresteerd, die bekend hebben Dinsdag alhier bij een klein- landbouwer ingebroken te hebben. Een hunner heeft ook bekend de dader te zijn van een vier weken geleden ge- pleegden diefstal. Het ontvreemde (2 revolvers en eenig geld) was in een dijk onder Baarland verstopt. In de Tweede Kamer werd heden be handeld de interpellatie Boon omtrent de groote bezwaren, verbonden aan het op 1 Mei a.s. in werking treden van de winkelsluitingswet. De heer Boon diende ten slotte twee moties in. De eerste noodigde den mi nister uit, nu verschillende verordenin gen nog niet gereed zijn, de inwerking treding te doen geschieden na 1 Mei. De tweede om, wegens de crisis, die invoering der wet aan te houden tot het welvaartspeil zich eenigszins zal heb ben hersteld. De minister ontried beide moties; de eerste werd daarop verworpen met 39 tegen 13 stemmen (lib., St. Ger., Lo- vink, Visscher en Braat); de tweede met 40 tegen 12 stemmen (lib,, St. Ger. Vis scher en Braat). DE BOMAANSLAG TE SJANGHAI.. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft terstond de Ja pansche autoriteiten te Sjanghai om een uitvoerig rapport van het gebeurde verzocht. Men vreest dat deze aanslag zeer ernstige gevolgen zal hebben voor de verhouding tusschen Japan en Chi na. Nader wordt nog bekend, dat de En- gelsche, Fransche, Italiaansche en Ame rikaansche marine attache's die de pa rade hadden bijgewoond korten tijd voor den aanslag de tribune hadden verlaten. BRANDEN. Te Bak el is brand uitgebroken in de groote boerderij van den landbouwer J. van der B. De bewoners konden slechts weinig van den inboe'del redden. Hedenmorgen kwam op den Rijks straatweg onder Oegstgeest ir. A, Knappert, leider van de afd. bankwer- kerij en bouwbedrijf der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven met zijn two-seater aangereden uit de rich ting Haarlem en kwam op een gegeven oogenblik met zijn wagen in aanraking A Koloniale Bnk. 39%39. A N.I. Hbk. 1000 49%—48%. C Ned. H. M. 1000 57%—57%. A Alg. Kunstz. U. 2827. A v. Berkels Pat. 15%15%. C Calvé-Delft 40% 40%. A C. Suiker Mpij. 13 A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 3%2%-3. A Ned. Ford A.M. 96—97. A Philips Gem. B. 57%58-57. C Unilever 9596%-94%. C Anaconda Cop. 10%10%-%. C Bethlehem St. 14%14-14. A A.N.I.E.M.—N.B. 164-16334! C A. Gas en EL Cy. 2—V/s. C Cities Serv. Cy. 43%-4. tC. Mid. West Ut. i/2—y2. A Boeton Mijnb. 12—12. A Kon. Petr. Mpij. 108%106-03%. C Contin. Oil Cy, 4%4%-4%. C Shell Union Ó.C. 2%2%-2%. A Holl. Amer. Lijn 1 A K.N. Stoomb. Mij. 9 met re rails van de stoomtram. De auto vloog tegen een steenen paaltje en kwam vervolgens in botsing met een boom. De heer K. werd dood achter het stuur vandaan gehaald. Hij was gehuwd en vader van een kind. Brüning zou vandaag uit Genève ver trekken. Stimson, de minister van bui- tenlandsche zaken der Ver. Staten, ze ker wel de belangrijkste figuur van dit samenzijn, gaat even azurenkust-lucht happen en dan ook terug. Tardieu is ziek, iets beter, doch onder artsencura- teele, nog steeds in kamerarrest. Zoo kon er van die groote conferentie, waar de wereld zoo graag iets van verwacht te, niets komen. Maar Brüning, Mac Donald en Tardieu zitten niet langer dan een dagreis van Genève af. Zij zijn gauw genoeg weer bijeen; een dergelijk plan is dan ook in derdaad in de maak tusschen deze drie, in de week na Pinksteren. Voorloopig heeft men 18 Mei als da tum van aanvang genoemd. Getracht zal worden bij die gelegenheid die kwesties te behandelen, die thans ten gevolge van de ongesteldheid van Tardieu niet ver der konden worden besproken. Aange nomen wordt, dat bij deze besprekingen de principieele kwesties der ontwa pening, de kwestie van de gelijke rech ten van Duitschland en de Fransche plannen inzake internationalisatie aan de orde zullen komen. De ontwapeningsconferentie zelve gaat van 13 tot 17 Mei op Pinksterreces. Dit dus als plannen voor de naaste toe komst. Doch de heeren hebben ook thans beraadslaagd, natuurlijk. De di plomatieke medewerker van de Daily Tel., die nog al eens achter de schermen neust, weet zijn lezers al te vertellen, dat de drie ministers het eens zijn ge worden over de noodzakelijkheid dat te Lausanne een definitieve en geen voor- loopige of tusschenoplossing zal worden bereikt. Een nieuw moratorium van zes maanden of van twee tot drie jaar kan geen oplossing brengen. Tusschen oplossingen zouden het ver trouwen en de stabiliteit niet herstellen. De Engelsche opvatting is dezelfde als die van Duitschland dat van buitenland- sche controle op het Duitsche financi eele en "economische leven geen sprake kan zijn zooals dat het geval zou zijn bij een eventueele beleening van spoorweg obligaties. De vraag blijft daarom of Duitschland openlijk zal verklaren, dat het niet in staat is te betalen, of dat Frankrijk te vreden gesteld kan worden met kleine annuïteiten, die bestreden kunnen wor den uit de loopende inkomsten der Duitsche begrooting. Dr. Brüning heeft verklaard, dat van bedragen van 16 tot 33 millioen pond sterling geen sprake kan zijn. De beschouwingen worden beëindigd met den indruk, dat ongetwijfeld Enge land, zoowel als Amerika, Duitschland en Italië te Lausanne definitief een einde willen maken aan 't systeem der tus- schenoplossingen. Ook dezes correspondenten wensch schijnt de vader van zijn gedachte. Frankrijk wordt al a priori uitgescha keld, tot kwade pier gemaakt; diens dwarsheid is trouwens wel meer dan een vooroordeel. Het Washingtonsche Witte Huis heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, in de laatste weken, voor een moratorium ver lenging, die de tendenz zou krijgen eener kwijtschelding zeer weinig te voelen. Neen: een samenspraak van het bo vengenoemd driemanschap, met Stim- som was wel zeer gewenscht geweest. Hoe ongelegen komt Tardieu's ongesteld heid! Juist nu het voorstel van den Brit- schen gezant in China Sir Miles Lamp- son door beide partijen, Japan en Chi na, in de Sjanghai-kwestie is aanvaard, zijn de gemoederen opnieuw opgeschrikt door een bedenkelijk incident. Tijdens een parade in het Hongkioe Park in de internationele nederzetting ter gelegenheid van den verjaardag van Ned. Scheepv, U. 39%40-39%. H.V. Amsterdam 135%132%-127%. Java Cult. Mij. 91 N.I. Suiker U. 5955. Poerworedjo S.O. 66. Deli Batavia 85%84. C Deli Mij. 1000 95%—93. A Senembah 100% C Chicago Milw. 1%— A Amst. Rubb. C. 27%—27%-26%. A Deli-Bat. Rubb. 8%8%. A Hessa Rubber 8% A Serbadjadi S.R. 6 Prolongatie 1%1-1%. WISSELKOERSEN. ;28 April ,29 Aprft Londen 9.04 9.02 Berlijn 58.77 58.70 Parijs 9.72% 9.72 Brussel 34.57i/2 34,55 Zitserfand 47.92i/2 47.93v', Kopenhagen 49.75 49.50 New-York 2.46?/s 2.46%' AXEL gaat zijn waardige Gemeente- bode verliezen, doordat hij om gezond heidsredenen den dienst moet verla ten. Allen die tot in 't hartje van Zeeuwsch-Vlaanderen bekend zijn, of wier weg daar al eens heen geleid heeft, zullen de correcte figuur, de openhartige vrijwillige vraagbaak voor ieder vreemdeling met sympathie herin neren en wie hem gekend heeft in zijn tijd als de eenige geuniformde vertegen woordiger van het gemeentegezag dat was toen zijn traditioneele baard als uit den tijd der koddebeiers nog niet zoo grijs was zullen begrepen hebben, dat hij zijn tijd vooruit was door zijn steeds bemiddeld optreden. Zijn eenvoudige stelling was, dat er in iedereen nog wel iets goeds schuilt en zijn tactvol optreden, vooral gedurende de groote vlucht na den val van Antwer pen, onder den toenmaligen burge meester Den Hollander heeft hem de sympathie doen winnen van alle Neder landers die daar toen gemobiliseerd wa ren, waarom dan ook thans in breeden kring gedachten uit zullen gaan van wel verdiende rust voor den man, die door zijn eerlijk verantwoordelijkheidsgevoel met kalmte iedereen zonder onderscheid des persoons met zijn statig vreedzaam voorbeeld tot de orde wist te roepen. De heer Olyslager werd in 1858 te Zoutelande geboren, en was, na een diensttijd bij de huzaren en de Kon. ma- rechaussée, van 1 Mei 1888 tot 1 Mei 1918 gemeenteveldwachter te Axel. Met ingang van dien datum van aftreden werd hij gemeentebode dier stad. Thans na 54 dienstjaren, op 74 jarigen leeftijd sluit hij een alleszins eervolle loopbaan af. den Japanschen keizer, heeft een Ko- reaan een bom geworpen naar de tri bune waarop tal van Japansche autori teiten bijeen zaten. De opperbevelheb ber der Japansche troepen te Sjanghai, generaal Shirokawa, de Japansche le ger aanvoerder generaal Oejeda, de Ja pansche gezant Shigemitzu, admiraal No mura en eenige andere vooraanstaande personen werden gewond. De politie ar resteerde zeven personen. De explosie geschiedde toen de Japan sche troepen ter sterkte van ongeveer 10.000 man juist voorbij waren gemar cheerde, toen het Japansche volkslied werd gezongen. Terstond hebben de Ja pansche troepen alle uitgangen afgezet. Onder de ongeveer 15000 aanwezigen ontstond een geweldige opwinding. Een der gearresteerden, een Koreaan, werd door de menigte bijna gelyncht. Naast de tribune werd later een twee de bom gevonden, die een tweede dader waarschijnlijk heeft laten vallen. Van de gewonden is de consul generaal Murai er zeer ernstig aan toe. Ge neraal Shirokawa moest naar het zie kenhuis worden overgebracht en onmid dellijk worden geopereerd. Admiraal Nomura werd ernstig an het oog gewond en zal waarschijnlijk zijn rechteroog moeten missen, ook de gezant Shigu- mitsu bekwam ernstig letsel. Natuurlijk kan dit weer aanleiding geven tot allerlei complicaties. Vooral nu de bemiddelings-onderhandelingen te Sjanghai zullen worden hervat, en de buitengewone Volkenbondsvergadering in verband met het Chineesch-Japansch conflict tegen morgen is bijeengeroe pen. (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2