BINNENLAND. Schoonheidsontwaken. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. Financiëele Berichten. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. BEURSTHERMOMETER. ware terugwerkende kracht aan dezen maatregel toegekend. Heden zal minister Verschuur het ontwerp verdedigen. DE HULPVERLEENING AAN DE VEEHOUDERIJ. Naar aanleiding van het indienen van het wetsontwerp bevattende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de veehouderij, heeft op 25 April te Am sterdam een bespreking plaats gehad van de vertegenwoordigers van verschil lende zuivelbonden. De vergadering besloot na ampele be spreking zich met een adres tot de Tweede Kamer te wenden, waarin ver zocht wordt er bij de regeering op aan te dringen het wetsontwerp zoodanig te willen veranderen: lo. dat daarin duidelijk tot uiting komt dat het de bedoeling is aan den melk producent voor zijnen op producten ver werkte melk zoodanige prijs te garan deeren, dat hiermede de productiekosten gedekt kunnen worden; 2o. dat er de mogelijkheid in worde geopend de export van zuivelproducten, zij het in beperkte mate, toch zoodanig in stand te houden, dat wij onze buiten- landsche relaties niet behoeven prijs te geven; 3o, dat het menggebod wordt vervan gen door een matige heffing op de mar garine. BEZWAREN TEGEN DEN EXPORT VAN LANDBOUWPRODUCTEN. Het comité voor economisch verweer waarin tal van vereenigingen op land bouwgebied zijn vertegenwoordigd, heetf een manifest ten departement van bin- nenlandsche zaken en landbouw aan de regeering aangeboden, bevattende de bezwaren, die zich bij den export van landbouwproducten voordoen, speciaal tengevolge van de zeer ingrijpende maatregelen der Duitsche regeering bij noodverordening genomen heeft, inzake de afgifte der betalingsdeviezen voor ingevoerde goederen. Door de steeds verder gaande inkrim ping van het bedrag dat aan de devie zen wordt beschikbaar gesteld lijdt onze export niet alleen groote schade; doch voorziet het comité binnen korten tijd een catastrophale daling der prijzen van zuivelproducten, eieren en tuin bouwproducten. HET LANDGOED ROSENDAEL OPENGESTELD. Bij beschikking van de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën is het bekende landgoed Rosendael bij Arnhem, van wijlen ba ron Van Pallandt,, aangemerkt als een landgoed in den zn van artikel 1 der Natuurschoonwet 1922. Het landgoed dat ruim 2100 H.A. groot is, strekt zich uit van het dorp Rozendaal tot en met de bekende Im- bosch op de Veluwe. Het oude kasteel, gelegen te midden van uitgestrekte 'vijvers en omgeven door een mooi park, is van algemeene bekendheid. Prinses Juliana heeft gisterenmid dag een bezoek gebracht aan Leiden. Zij Vertoefde eenigen tijd iax het' clubge bouw der ver- van Vrouwelijke Studen ten en maakte daarna met eenige van haar vroegere studievriendinnen een wandeling door den Hortus onder lei ding van prof. Baas Becking en den hor- tulanus. Hedenmorgen vertrok het post vliegtuig de Duif van Schiphol naar Indië, Bij Kon. besluit is aan jhr. J. G. Schorer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1932, eervol, ontslag verleend als burgemeester der gemeente H e e r d e. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris ter. standplaats de gemeente Voorschoten, W. A. Caron, thans notaris te Wamel. Bij Kon. besluit is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau, de heer mr, M. L. van Goudoever, agent van de Nederlandsche Bank te Utrecht. Het Rotterdams ch raadslid mr. Jacq. Dutilh heeft bij den gemeente raad een voorstel ingediend om, met in gang van 1 Mei, de bijdrage van het ge- meentepersoneel voor gezinspensioen te verhoogen van 2% tot 5% pCt. - In de te" Arnhem gehouden ver gadering van de commissie van Neder landsche Steenfabrikanten werd gecon stateerd, dat de ontwikkeling der toe standen in de steenindustrie van zoo'n ernstigen aard is, dat steeds vergaande maatregelen tot beperking onvermijde lijk zijn, zoowel wat metselsteenen als wat straatklinkers betreft. In de verschillende groepen zal over den omvang en de methode der beper king worden overlegd. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. (Ingez. Med.) VLISSINGEN. In de gister gehouden algenjeene vergadering van den Kunstkring het Zuiden, bleek uit het jaarverslag, dat verleden zomer de tentoonstellingen door 5358 personen zijn bezocht. Dit jaar zullen weder vier tentoonstellingen plaats hebben. Mevrouw Hendrikx en de heeren Bergsma en Jacobs werden als bestuurslid gekozen. B. en W. stellen alsnog voor aan, H. Kaashoek te verkoopen 112 m2 grond aan de Druivendrechtstraat voor 896. Het adres tegen opheffing van het gemeentelijk ziekenhuis is door onge veer 5700 personen geteekend. De heer G. D. J. Hartman, stati onchef alhier zal met 1 November na 45-jarigen diensttijd met pensioen gaan, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. De collecte van de plaat selijke afdeeling van het nationaal crisis comité heeft pl.m. 450 opgebracht. Ver der zijn verscheidene giften in natura toegezegd. Ter versterking van de kas der af deeling van het Groene Kruis, zal met Pinksteren een bazar gehouden worden. ,Het bazarcomité heeft de beschikking kunnen krijgen over de remise van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij op het haventerrein alhier, die zich bijzon der gunstig voor dit doel leent en ont ving verder van verscheidene zijden bij dragen voor dit goede doel. De heer G. Bastiaanse, gedip. wa terbouwkundige teStavenisseis be noemd al's tijdelijk opzichter bij den bouw van het electrisch stoomgemaal te Poortvliet. Naar ide Zeeuw, verneemt zaï (hoogstwaarschijnlijk dé suikerfabriek! „Sas van Gent" te Sas van Gent* ook in 1932 aan d'e campagne deel'nnemen. Het aantal' aangegeven gevallen van besmettelijke zieken over de week van 17 tot en mef 23 April bedroeg in de pro vincie Zeeland: (paratvphiis (typheuse vorm) Vlissingen 1, Roodvonk; en Wl. Souburg 1, Vlissingen 1. N. V. Rotterdamsche Lloyd. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V.. Rotterdam!- sche Lloyd wordt voorgesteld over het jaar 1931 geen dividend uit te keeren. (v. j. 4 pet.). AMSTERDAM, 28 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 101—100%. Ned. 17 1000-4% 98—97%. Ned. 31 1000-4 92—92%. Ned. 32 500-5 101%^101%. Certificaten-3 75%76%. Cert. N.W.S.-2% 63%—63%. O. Indië 22 1000-6 90%—89%. O. Indië 23 100-6 72%—71. O. Indië 16 1000-5 89%—89%. O. Indië 26 1000-4% 79%—79%. Duitschl. 100-7 48—47%. Duitschl. 30 1000-5% 32%—32%. Engl. W.L. 50-200-5 76—76%. Engl. F.L. 50-200-4 72%—72%. Zeeuws, Hyp, B-5 97 Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd. Bank 75%77%. A Bank Assoc. 24% C Fott. Bank ver. 58% A Twentsche Bank 81 A Pref. Jurgens A 70%69%. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 52%52, C Am. Car Foundry 7% C Am. Smelt Rel. 10%11. C Farbenind I.G. 71 C U. States St. C. 29%—30%. C C. Publ. Serv. 11, C North Am. Cy. 2424%. A Born. Sum. H.M, 108%108%, A Ned. Wol Mij. 20 A Singkep Tin M. 51%50, A J. C. Japan Ln. 3131%. A Rotterd. Lloyd 3939%. A S. M. Nederland 46%42%. A Amst. Thee C.M. 13%13%. A Houth. Alberts 36%35. C Peruvian G. Pr. 5%7. A Southern Rlw. 7%8%, C Union Pac. Rr. 56%58%. C Int. Nickel Cy. 5% (Vervolg Tweede Blad.) Hier laten wij de verdere discussies volgeh over het voorstel inzake Verhaal pensioensbijdrage. De heer v. ANDEL zegt, dat het verzet der S.D.A.P. tegen loonsverlaging een georganiseerd verzet is. In Nov. 1930 is door de S.D.A.P. vastgesteld, dat. door geen enkele soc. demi raadsfractie in dezen iets zou mogen geschieden bui ten het partijbestuur om. Spr. leest dit voor uit h et soc. dem. Volksblad. "ïen circulaire is dan ook gezonden aan alle soc. dem. raadsfracties, waar in dit is vastgelegd. De soc. dem. raadsleden mogen dus niet naar eigen inzicht handelen. De roo- de raadsleden moeten als marionetten optreden. Spr. haalt daarvoor aan woorden van den heer Boissevain in den Amsterdam- schen gemeenteraad, die zeide dat 16 leden slechts spreken wat de S.D.A.P. en het 'N.V..V. op 1 Nov. besloten. Men kende toen niet wat de toe komst zou brengen. Hier 'k'omt mjen in Qppositie tegen het besluit van het par tijbestuur, zie de heer Lornelisse in de Commissie van financiën en de heer On- derdijk, die nog meer ongehoorzaam is. Spr. haalt aan wat de oud-partijge noot der S.D.A.P. Smidt, zeide over het werken der S. D. A. P. Het voorstel-Weijl is geheel onvol doende, want het geeft maar enkele 10- tallen guldens meer, dan het Kortings wetje voorschrijft. Spr. haalt verschillende dalingen van prijzen aan en zegt, dat de inkomsten van bijna alle categoriën van inwoners zijn gedaald. De heer Mansholt, S.D.A. P. Ged. van Friesland, erkent o.a. dat aftrek nog geen loonsvermindering is, en een Duitsch sociaal-democraat zeide, dat een salarisverlaging zonder verzet is aanvaard. Spr. vraagt of het tekort over 1932 niet meer zal bedragen dan 11000, is dit niet zoo, dan kan het ook geen sluitpost zijn. De heer JERONIMUS zegt, dat de heer De Veer niet nauwgezet en struis' vogelpolitiek voert. Hij ontkende de wenschelijkheid van 10 pet. korting en nu komt hijzelf met dit. B. en W. loopen met lome schreden de feiten achteraan. Het is een tijd van wijziging van de waarde van het geld. Men kan steeds komen met noodverordening, of het stel sel van prof. Polak volgen en zich aan passen aan de waarde van het geld, maar Colijn zeide, dat Nederland in grooten nood verkeert. De heer Oud er kende ook dat men rekening moet hou den met het indexcijfef. Mevr. WEIJL: Maar niet alleen. De heer JERONIMUS zegt, dat als men niet ingrijpt, is het ruilmiddel in ge vaar. Minister Verschuur noemde het staatsgevaarlijk over inflatie te spreken, maar dan is men reeds op het hellende vlak. Spr. acht het hoogst onbillijk alleen de oude ambtenaren te treffen. Als men nu de nieuwe ambtenaren laat op hun loon, dan laat men hun het voordeel van de nieuwe waarde van het geld. Of men zal moeten komen met een verdere ver laging, zal men dan later allen gaan kor ten of bij inflatie gelijk verhoogen? Men komt tot een bevoorrechting van de eene groep boven de andere, en dat is de groote moeilijkheid. Er is bij de discussies en schriftelijke gedachtenwisseling gewezen op het niet dalen der huren, maar die vallen in het totaal indexcijfer. Minister Verschuur wil verdere inzinking mede door verla ging der productiekosten, dus ook van de loonen. Dit zal ook de bouwkosten doen verlagen, dus ook weer de huren. Als men alleen keek naar de eerste levensbehoeften zouden de loonen met 50 pCt. kunnen worden verminderd. Er is een ongelijkheid in de oude en nieu we ambtenaren, die spr. niet wil hand haven. Het vergelijken met andere plaatsen is een stelsel van verdeel en heersch, het stelsel van een gulden is een gulden. Ook dokter en apotheek zullen met de verlaging mede moeten gaan. Men gaat nu zoo spoedig niet naar den dok ter of den tandarts. De VOORZITTER: de tandpijn gaat zeker door de malaise weg. De heer JERONIMUS meent, dat de progressie van mevr. Weijl niet juist A Koloniale Bank 3839%40. A N.I. Hbk. 1000 49—49%. C Ned. H. M. 1000 59—57%. A Alg. Kunstz. U. 27%—28%-27%. A v. Berkels Pat. 1615%. C Calvé-Delft 4040%. A C. Suiker Mpij. 13%13. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 33%3. A Ned. Ford A.M. 9596. A Philips Gem. B. 56%57%-56%. C Unilever 95%96-94. C-Anaconda Cop. 10%10%-11. C Bethlehem St. 14%14%-15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 164 G A. Gas en *E1. Cy. 2—2. C Cities Serv. Cy. 4%4-4%. C Midd. West Ut. - A Boenton Mijnb. 12—12. Kon. Petr. Mpij 1133/g— 107J)9!4- C Contin. Oil Cy. 4%4%-4%. GShell Union O.C. 2%—2%-3. A Holl. Amerik. JLijn 1% A K.N. Stoornb. Mij' 9 is. Zij, gaat uit van 't cijfer 100 in 1920. Spr. doét dit liever van 1911. De daling voor de arbeiders gezinnen is percents gewijze grooter; degressie zou veel de mocratischer zijn dan progressie. (Ge lach). Er moeten feitelijk nog plooien "Wor den glad gestreken. De lagere -loonen zijn veel meer gestegen dan de hooge en is het onbillijk de laatste zwaarder te treffen. De prijzen kunnen stijgen, maar ook dalen, en men moet rekening houden met den toestand van 't oogen- blik. De loonen van het gemeenteper- soneel moeten gelijk of lager zijn dan die in het particulier bedrijf. De heer DEN HOLLANDER heeft de woorden van den heer Colijn anders gelezen, die echter wel zeide dat de loonen niet de belangrijkste factor zijn. Spreker waardeert de wijze van voorstellen van meerder- derheid en minderheid van B. en W. Spr. herinnert aan de motie van zijn fractie in de vergadering van 19 De cember, waarbij in principe reeds be sloten werd, dat de salarissen aan de orde zou komen na hét tot stand ko men van het kortingswetje. Spr. heeft minder waardeering voor de meening van de leden van de com- misies van financiën. Het eerste lid bedoelt waarschijnlijk het verschil tusschen .beschutte en on beschutte bedrijven. De hooge loonen maken de producten zeker dufr. Maar* verkeerd is de uitgaven voor werkloo- zenvoorziening samen te koppelen aan de loonen van hen, die in een bedrijf of gemeente werkzaam zijn, Men moet kij ken naar de waarde van het geld voor hen, die het verdient. Dalende cijfers van levensonderhoud doet zeker de ambtenaren stijgen, dit juicht spr. toe. Als er stijgende prijzen zijn. is men al gemeen uit op loonsverhooging, maar niet voor de ambtenaren. Spr. is geen voorstander van verband tusschen index cijfers en loonen. Men doet dan als de boer met zij-' vee dat hij taxeert naar hetgeen het hem gekost heeft. Of de verlaging noodig is, zal voor spreker afhangen van het antwoord van B. en W. Komende tot de beide voor stellen van B. en W., zegt spr. dat hij nog niet weet welke van de twee hij moet kiezen. Het zal z.i. niet verder moeten gaan, dan hetgeen de gemeente zal der ven. Als men volgens de meerderheid te werk gaat, zal men de hoogere salarissen ten slotte 5% aftrekken en van de laag ste de volle 8% pct„ dus bijv. op een salaris van 25 per week bijna 2.50 en op een van 120 slechts f 6. Aanvanke lijk voelt spr, veel voor het voorstel- Weijl. Spr. wil het antwoord van den wethouder afwachten, ook of er kans bestaat op een nieuw voorstel tot veria ging, want dan is beter maar in eens in te grijpen. Bij verhooging van dé gas- en electri- citeitsprijzen zullen personen getroffen worden met heel wat lager inkomen, dan de gemeenteambtenaren en ook de an dere plannen van den heer Paul belasten de inwoners van Middelburg zeer. Wat de belastingopbrengst betreft, wijst spr. op het feit, dat men betaald naar 't in komen van het vorige jaar. De heer BIJBAU zegt, dat het lijkt of men bezig is aan de herziening van de salarissen en het geldt maar een tijde lijke korting, en het gaat er alleen om of het gemeentepersoneel hiertoe iets zal bijdragen. De eerste vraag is of het bil lijk is, dit kan niemand ontkennen, in deze tijden van economischen achteruit gang. In het georganiseerd overleg heeft de bespreking hem zeer teleurgesteld, Spr. brengt hulde aan de vertegenwoor digers van de confessioneele vereenigin gen, die een offer willen brengen. Het heeft spr. teleurgesteld dat zij, die altijd opgeven van sociaal gevoel, dat nu niet in praktijk brachten. De tweede vraag is of het verschi. groot is en spr, meent van wel, maar of de meerderheid of de minderheid het beste voorstelt, zal de wethouder van financien het best kunnen beoordeelen De financieele zorgen der gemeente gaan verder dan de 10.200, die het kor tingswetje doet verloren gaan. De heer ONDERDIJK licht de cijfers over de werkloozenzorg toe. Spr. heeft steeds het standpunt ingenomen, dat de salarissen geen korting toelaten, maar men moet de f 10.200 verhalen, anders -.■> A'< J 'r'- v '-';b rf -jrO moet men 20.400 op de belastingbetai Iers leggen en dit is ontoelaatbaar. Spr. ontkent de bedoeling te hebben gehad, dat men moet wachten op de be grooting 1933 omH-te verminderen, om dat dan de stabiliteit van het levenson derhoud bekend zou zijn. De vergelijking met 1920 is niet juist, want de behoeften zijn in alle klassen der maatschappij toe genomen. Hetzij auto, fiets, radio of stof zuiger. Spr. gelooft inderdaad, dat meri de kosten van werkloosheid enz. niet op een deel van de bevolking, maar op haar in het geheel moet verhalen. Spr. ontkent, dat er een dictatuur van het partijbestuur is bij de S.D.A.P. Men was op 1 November overtuigd er geen reden was tot salaris vermindering zon der het kortingwetje. Te Amsterdam be sliste men voor zichzelf, dat er daar nu ook nog geen aanleiding voor was. Tot November was er ook bij B. en W. geen reden om de salarissen te ver minderen. In 1925 stelde men alleen voor 8% pet. voor de nieuwe ambtenaren, die er dan bij sollicitatie rekening mede zou den kunnen houden. Qver het voorstel-Weijl zegt spreker, dat er reden kan zijn om de lage sala rissen te ontzien. Maar spreker verge lijkt een salaris van een ambtenaar van 1501 met die van een werkman van 25 en meent dat de behoeften dezelfde zijn. Vrij zullen maar weinigen zijn. Het zou tot onbillijkheden leiden. Goed zou kun nen zijn tot 1000 vrij, van 1000 tot 2000 2 pet. en daarboven 3 pet., daar mede zou spr. wel mede kunnen gaan. De heer CORNELISSE spreekt als derde lid der commissie van financiën en erkent, dat er iets moet gebeuren, maar komt er tegen op, dat men verder gaat dan het kortingswetje eischt. Er is geschat een winst op de gasfabriek van 18000. Dit zou spr. gaarne voor de ge meentekas bestemmen en bij het elec trisch bedrijf heeft men 6000 winst en 7000 van het vastrecht, is samen reeds 13.000, de reserves zijn sterk genoeg z.i. Spr. heeft ook reeds een progressie naar voren gebracht. Van de salarissen van 4000 kan beter iets af dan van de kleine salarissen. Zeker wordt het geld verplaatst, maar het geld, dat men over houdt op belasting legt men weg, want ook hij, die niet bezuinigen moet, doet het toch. Het in verband brengen met werk loosheid enz. maakt van de salarissen "een sluitpost, en dit mag zeker niet. De heer HARTHOORN kan wel be grijpen dat B, en W. het kortingwetje moeten afspiegelen in de salarissen, maar hij acht het niet goed, dat zij ver der gaan. Ook spr. voorziet stijging van het indexcijfer. Spr. is nog eerder voor 8% pet. korting dan voor vermindering der werkloozenuitkeering, want dat is in het algemeen belang niet toelaatbaar. Zijn er geen andere maatregelen te ne men als een prelevement op de begroo ting 1932 of putten uit het H. B. S.-pot je? Het is goed te erkennen er een offer gebracht moet worden en daarom moet men het minderheidsvoorstel aannemen. De 16.000 moeten dan elders worden gevonden. De heer PORTHEINE stelt een aan tal vragen, en wel waarom geen pen sioenspremie geheven wordt, of B. en W. ook invloed op de Godshuizen wil len oefenen, hoe Ged, Staten staan te genover de door hen vastgestelde sala rissen en ten slotte voelt spr. een onbil lijkheid, dat men niet allen treft. De VOORZITTER zegt dat Ged, Sta ten rekening zullen houden met deze korting. De heer DE VEER geeft gaarne toe dat de salarissen hier niet hoog zijn, maar men moet daarmede niet kijken naar andere gemeenten. Men moet al leen plaatselijk oordeelen en met dit voorstel zal men het gat niet stoppen, maar alleen het gat minder diep maken Er zal zeker 60.000 meer noodig zijn voor werkloozensteun dan geraamd' is. Spr. zet uiteen, dat men toch reeds in 1932 flink zou achteruitgaan, zonder die som. Als men het geld ergens anders zoekt kan men dat niet voor het verdere gat gebruiken. De belastingen zijn niet veel meer te verhoogen, alleen goed te ver hoogen zijn de opcenten op de personee- le belasting maar toch niet voor 1933. Als men gaat preleveeren uit 1931 of uit het potje der R.H.B.S., dan moet men v tisj in tte A Ned. Scheepv. U. 40%39-40%. A H.V. Amsterdam 137133-37%. A Java Cult. Mij. 9891. A N.I. Suiker U. 55—59 A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batavia 9385%. C Deli Mij. 1000 96%—,95%. A Senembah 100% C Chicago Milw. 1%1%- A Amst. Rubb. C. 26%—26%-27%. A Deli-Bat. Rubb. 8%8%. A Hessa Rubber 8%8%. A Serbadjadi S.R. 6 Prolongatie 11%. WISSELKOERSEN. 27 April. 28 pAril. Londen 9.04 9.04 Berlijn 58.67 58.77 Parijs 9.723/4" 9.72% Brussel 34.60 34,571/. Zwitserland 47.95 47 921/2 Kopenhagen 49.75 49.75 New-York 2.463/4 2.46>i/« Mijnen Tabak Rubber Philips Schepen MARKT Suiker Unilever Koninkl. Sfc Amerika - Obl.markt- (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2