RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg, SPORT. LEGER EN VLOOT. Financiëele Berichten. De Twentsche Bank N.V. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. GEMENGD NIEUWS. DE STERRENHEMEL 27 APRIL—4 MEI 21 h M.T. ZUID GEVONDEN VOORWERPEN. het feit, dat men niet altijd over vol doende water beschikt in de gemeente, waarop de voorzitter zegt dat te dezer zake reeds nader overleg met overste Bierman is gepleegd en deze zich bereid heeft verklaard de moge lijkheid van het steeds verkrijgen van water ter plaatse te komen constatee- ren waarna m. a. st. B. en W. werden gemachtigd te dezer zake te handelen zooals het in het belang der gemeente wenschelijk voorkomt. Vervolgens had naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek door de afd. Gapinge van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond 'n uitvoerige bespreking plaats over de vaststelling van een steunrege ling voor uitgetrokken werkloozen. Na zeer breedvoerige en lange besprekin gen werd m. a. st. besloten de werk verschaffing opnieuw en ten spoedigste ter hand te nemen en werd B. en W. op dracht gegeven in overleg met de werk- loozencommissie naar de mogelijk in werkverschaffing uit te voeren werk zaamheden uit te zien en zoo mogelijk productief werk door de werkloozen te doen uitvoeren. Bij de rondvraag werd door den heer Kesteloo inlichting gevraagd om trent de werkzaamheden aan den Schel- lachschenweg. De heer Van Dis stel de de vraag wanneer met de verharding van het Kortewegje zal worden begon nen en of wederom schelpen op het voetpad in den Langeweg konden wor den gebracht. De heer W. Maas ves tigde de aandacht van B. en W. op den toestand van den Langeweg. In de zitting van 26 April j.l. werden de volgende personen gedagvaard: J. K., 19 jaar, werkman, te Kloetinge wegens diefstal van een jas, toebehoo- rende aan P. M. de Vos te Kortgene op 1 Januari 1932, Eisch: 15 subs. 6 d. hecht. Uitspraak: 12 subs. 6 d. hecht.; J. van M., huisvrouw M. W., 39 jaar, zonder beroep te Rilland-Bath wegens mishandeling van Pieternella Johanna Millenaar, door haar met een bezem en een emmer te slaan. Eisch en uitspraak: 10 subs. 5 d,h.; J. I. C., 30 jaar, zonder beroep te Serooskerke wegens mishandeling van J. Passenier, door hem in zijn gezicht te grijpen en aan zijn haren te trekken, te Serooskerke op 14 Maart 1932. Eisch en uitspraak: 10 subs. 5 d.h.; L. B., 65 jaar, werkman te Zierikzee, wegens beleediging van Cornelis Maar ten Timmerman te Zierikzee op 20 Maart 1932. Eisch en uitspraak: 10 subs. 5 d.h.; J. C. M., 30 jaar, loodgieter te Zierik zee, wegens diefstal van een hoeveel heid gas, toebehoorende aan de gemeen te Zierikzee, gepleegd te Zierikzee om streeks November 1931Maart 1932. Eisch: 20 subs 10 d. hecht. Uitspraak 10 subs. 5 d. hecht. W. K. B., 31 jaar, coiffeur te Middel burg, wegens verduistering van een da mestoilet, een ronde damesstoel, twee scheerstoelen, een knipstoel en haar- drooger, toebehoorende aan de N.V. Ra cine te Zeist, welke voorwerpen hij in huurkoop had, gepleegd te Dordrecht op 10 Juni 1929. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak: 1 maand gev.straf en proeftijd 3 jaar en betaling van 240 binnen 2 jaar. Mr. v. d. Weel verdachte's raadsman vroeg een voorwaardelijke straf. F. P. A., 54 jaar, venter te Goes, we gens openbare schennis van de eerbaar heid te Wolphaartsdijk op 26 Februari 1932. Eisch en uitspraak: 5 subs. 5 d. h.; E. van H., 44 jaar, gemeente-werkman te Goes, wegens mishandeling van Wil lem van den Hoek, door hem te schop pen te Goes op 17 Maart 1932; en we gens mishandeling van Willem de Bres- ser, door hem met een riek te slaan te Goes" op 17 Maart 1932. Eisch en uitspraak: 10 subs. 5 d.h.; W. de B., 39 jaar bakker te Gorin- chem, wegens mishandeling van Eduard van Hoorn te Goes op 17 Maart 1932. Eisch en uitspraak: 10 subs, 5 d.h. 13e Franschman Jean Taris lieve ft te Reims het wereldrecord op den 500 imteter vrijen slag gebracht op 6 min 11/5 sec. Het stond op naam van Arne Borg met 6 m 8 2/5 sec. De vertrekkende commandant van het veldleger, luitenant-generaal E. F. Insinger, heeft Maandag op het Chassé terrein te Breda afscheid genomen van de garnizoenen van Breda en 's-Her- togenbosch. Hij heeft een toespraak tot de voor hem opgestelde officieren, onderofficie ren, korporaals en manschappen gehou den. De troepen defileerden vervolgens onder bevel van kolonel Mathol de Jongh terwijl de stafmuziek van het 6e regi ment infanterie marschen speelde. Hr. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje" op uitreis naar Ned. Indië is Maandag van Colombo vertrokken. Aan het verslag van bovengenoemde N.V. over 1931 is ontleend: Kon men in het vorig jaarverslag bij den terugblik over 1930 geen opwekken- den toon doen hooren, te minder is daartoe aanleiding bij de beschouwing van het achter ons liggende jaar. Wat de directie toenmaals schreef, kan zij letterlijk, maar dan geaccentueerd, hier herhalen. Geen enkel deel van het uit gestrekte gebied van het economische leven bleef bevrijd van den steeds zwaarderen druk der depressie, en aller wegen nam de algemeene malaise scher pere vormen aan. Onder den ban van het onopgeloste vraagstuk der herstelbetalingen is er van terugkeerend vertrouwen tusschen de betrokken volkeren nog geen sprake, doch ziet men meer en meer elk land zich terugtrekken in zijn economisch iso lement. Het vrije goederenverkeer wordt aan allen kant tegengehouden door hoog opgetrokken tariefmuren, en bedacht op het behoud van nationale industrieën en andere belangrijke bestaansbronnen doen ook de landen, die tot dusverre het vrijhandelsbeginsel hoog hielden, mee aan het nemen van protectionisti sche maatregelen en het toepassen van contingenteeringen. Een tweetal gebeurtenissen, in het ontredderde economische leven haren oorsprong vindend, hebben in 1931 de moeilijkheden nog in het bijzonder ver groot, n.l. dat aan Duitschlands onver mogen om den overeengekomen termijn der oorlogsschulden te voldoen door het Hoovermoratorium was tegemoet geko men, kwam de Stillhalte-overeenkomst, oorspronkelijk bedoeld voor den tijd van 1 September tot ultimo Februari 1932, maar daarna verlengd, tot stand kwam en ten tweede de inflatie in En geland. Ook in ons land heeft de crisis steeds dieper doorgewerkt. Door den geweldi gen prijsval van alle artikelen ziet onze industrie onder zwaren druk van hooge loonen en sociale lasten hare afzetmo gelijkheden geleidelijk inkrimpen met als gevolg vermeerderde werkloosheid. De belemmeringen aan den uitvoer in den weg gelegd, gepaard aan valuta- concurrentie, vormen een voortdurende bedreiging van onze exportbedrijven. De toestand in de scheepvaart, reeds jaren slecht, is nog verergerd door de waardedaling van het Pond en het ver der inkrimpend wereldverkeer. Bij dit alles moet nog gevoegd wor den, dat ook in ons Indië de crisis zich steeds ernstiger doet gevoelen, waar door eene belangrijke bijdrage aan ons volksinkomen komt te ontvallen. Het spreekt wel vanzelf, dat het bank bedrijf den terugslag ondervindt van 'n zóó algemeene depressie, als die wij thans doormaken; op de balans komt deze tot uiting in een teruggang der tel ling en in een belangrijk lager winst cijfer. De directie merkt hierbij op, dat de verschillende posten op de winst- en verliesrekening niet vergelijkbaar zijn met die over het voorafgaande jaar, als gevolg van de omzetting van vroegere bevriende bankinstellingen in kantoren der vennootschap per 1 Januari 1931. Kwam de uitkeering dier kantoren over 1930 nog voor als winstaandeel bevrien de bankinstellingen, over het verslag jaar zijn hunne baten en lasten onder de specifieke posten der winst- en verlies rekening opgenomen. Met inachtneming van het voorgaande toont de winst- en verliesrekening in vergelijking met die over 1930 een te ruggang in baten aan, welke op een en kele uitzondering na alle winstbronnen betreft. Mindere gebruikmaking van crediet als gevolg van de algemeene malaise, en anderzijds vaak de practische onmo gelijkheid, om voor de ruime lipuide middelen belegging te vinden, deden de rentewinst met ruim 400.000 dalen. Dezelfde inkrimping van omzetten kwam tot uiting in een lagere winst op provisierekening tot een bedrag van bij na ƒ200.000. De steeds scherper vormen aannemen de vertrouwenscrisis leidde ter effec tenbeurze in het tweede halfjaar zoo wel tot voortgezette koersdaling als tot sterke inkrimping der omzetten. In het emissiebedrijf kon zelfs in dat tijdperk vrijwel van een volkomen stagnatie ge sproken worden. Niettegenstaande de effectenprovisie zich nagenoeg op het peil van het voorafgaande jaar wist te handhaven, leidden de koersdaling van de effecten in eigen bezit en de uitkom sten der effectenarbitrage tot een lagere winst der effectenafdeeling ten bedrage van 885.000. Engagementen in Ponden beïnvloed den de resultaten der Vreemde Wis sel- en Arbitrage-afdeelingen ten ongun ste; niettemin bleven de resultaten bo ven die van het voorafgaande jaar. De acute crisistoestand, welke zich in den loop van den zomer ontwikkelde en veelvuldige en groote wijzigingen in het Engelsche bankdisconto teweegbracht, om te culmineeren in de opschorting der werking van den gouden standaard door Engeland, veroorzaakte diepgaande flue tuaties in de geld- en discontomarkten en in de koersen der korte schatkist waarden in Londen. Een en ander had een ongunstigen invloed, op de resulta ten van de firma B. W. Blijdenstein Co., zoodat over 1931 geen winstuitkee- ring kon plaats hebben. De debetposten der winst- en verlies rekening, hoewel onderling verschillen vertoonende, geven in totaal ongeveer hetzelfde eindcijfer als de gelijknanmige over 1930. Niettegenstaande de opening van nieuwe kantoren in den loop van het verslagjaar, werd aan salarissen en tantièmes ruim 200.000 minder betaald, veroorzaakt door lagere plaatselijke tan tièmes. Aan de bijzondere reserve vond dit jaar geen dotatie plaats. Uit hoofde van rembourscredieten en kassavoorschotten, op korten termijn verstrekt aan eenige der groote Duit- sche banken, alsmede wegens verstrek te credieten aan handel en industrie overwegend oude- relaties betreffende is de instelling voor een bedrag van 10.022.000 bij de hiervoren genoemde Stillhalte-overeenkomst betrokken. Be doeld bedrag is opgenomen onder ban kiers voor 4,893.000 en onder debiteu ren voor 5.129.000. Het totaal van de credieten aan Duitsche debiteuren voor zooverre niet door Hollandsche zeker heid gedekt, bedraagt rond 13.500.000; begin April van dit jaar is dit bedrag tot beneden 12.000.000 gedaald. Met de overige landen van Centraal Europa, waar zich thansfermoeilijkheden hebben voorgedaan, beloopen de enga gementen een bedrag van nog geen 50.000. Benoodigd voor afschrijving op en re serveering tegen debiteuren en syndica ten, heeft de directie in overleg met den raad van commissarissen een bedrag van 1.025.000 ten laste der winst- en ver liesrekening gebracht. In den loop van het verslagjaar breid de de directie het net der provinciale kantoren uit door opening van kantoren te Nijmegen, Wageningen, Eist (O.B.) en Zetten, te Arnhem en Veenendaal en te Middelburg en Goes. De heer J. L. A. baron van Ittersum, medebestuurder van het kantoor te De venter, werd benoemd tot bestuurder der nieuwe kantoren te Middelburg en Goes. Tot procuratiehouders dier kan toren werden benoemd de heeren J. P. van den Berge, M. Haasdonk, H. C. van Krieken, H. P. Swets en D. C. de Vlie ger. Het geplaatste kapitaal der vennoot schap onderging in 1931 geen wijziging; slechts maakten eenige aandeelhouders gebruik van de gelegenheid tot omwis seling, door volstorting, van aandeelen Serie B in aandeelen Serie A. Het reservefonds komt op de balans per 31 December voor met 17.000.000. De winst- en verliesrekening wijst een saldo winst aan van 1.938.580.23, waarvan de directie, in overleg met commissarissen, voorstellen overeen komstig al. 3 van art. 9 der statuten, 287.500.23 op nieuwe rekening over te brengen. Na reserveering van een bedrag voor de te betalen dividend- en tantièmebe lasting, komt bij verdeeling volgens de bepalingen der statuten ter dispositie van aandeelhouders 1.583.080, waaruit een dividend kan worden uitgekeerd (met inbegrip van het reeds uitbetaalde inte rimdividend ad 2 pet.) van 4 pet. over het in contanten gestorte kapitaal. Het slotdividend 1931 zal betaalbaar zijn op dividendbewijs No, 20. (Ingez. Med.) Ongelukken, Maandagavond kwam een auto uit Roermond in snelle vaart aangereden ter hoogte van den Moerdijk onder Weert. Daar waren eenige kinderen aan 't spe len. Het 10 jarig zoontje van den heer J, werd door de auto gegrepen en op slag gedood. De wagen reed vervolgens te gen een boom, doch de bestuurder kon toch nog wegrijden, zonder zich iets van het ongeval aan te trekken. De baan wachter van den spoorwegovergang heeft intusschen het nummer van de auto onthouden. De politie stelt thans een onderzoek in. Tusschen N ij m e g e n en Kleef is de 40-jarige J. D. door een auto aange reden. Men vond den man met een sche delbreuk langs den weg liggen. Hij is aan de gevolgen overleden. Verdronken. Zaterdagavond verliet een zevental arbeiders van de Zuiderzeewerken een café te M e d e m b 1 i k. Hun gang was niet vast. Boven op den dijk misten zij E.den 31-jarigen gehuwden arbeider H, E. Maandag is het lijk van den vermiste opgehaald. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. In een sloot achter het Wilhelmina terrein te's Hertogenbosch is ver dronken gevonden de koetsier G, v. d. L., die door de duisternis misleid is te water geraakt. Branden. TeGenderenbij Heusden is Maan dagmiddag een zware brand uitgebro ken in het meer dan 250 jaar oude land- EERSTE KV. VOLLE MAAN Cl LAATSTE KVARTIER NIEUWE MAAN VENUS MAES JUPITER SATUKNUS Heel deze week is de maan des avonds om 9 h nog niet te zien Venusen Ju piter bieden echter den waarnemer nog voldoende vreugde. Wist u wel dat Venus, door een goeden kijker gezien, een sikkelvorm vertoont net als de maan? huis, genaamd De Hoef. In een omme zien stond de geheele schuur, die voor een groot deel was opgetrokken van riet, in vlammen. In de schuur waren vijftien konijnen en twee geiten gestald. Deze dieren kwamen in de vlammen om. Daarna sloegen de vlammen over op een anderen schuur. Hoewel men spoedig bij den brand was, kon toch niet worden voorkomen, dat vier kalveren in de vlammen om kwamen. Daar de brandweer slechts de beschikking had over een handbrand spuit, welke betrekkelijk weinig water gaf, kon niet worden voorkomen, dat ook de stal van den landbuwer van K. in vlammen opging, evenals de woningen van de R. en van K, Van de inboedels kon zoo goed als niet worden gered. Bij een der landbouwers is eenig geld verbrand. Veertig fruitboomen, die rond om en tusschen de perceelen stonden zijn vernield. DE AFGEBRANDE (MOLEN DiEI ADRAEN. Men meldt aan de N. Rf. Crt uit Haarlem: Het ligl in het voornemlea van het bestuur van d!e vereeniging De Holland sche Molen om' te trachten de .i£:rhou- wing te 'bereiken van den te Haarlem) af- geibrandën molen de Adraen. De vereeni ging zal zich wenden tot het gerr.teenie st uur en ook een ibjerpiqp doen op hjet puibliek. IN EEN BEERPUT GEVALLEN. Maandagmorgen is het tweejarig kindje van den arbeider A. B,. te Etten en Leur bij het spelen in een in den grond gegraven 1 m. -diepe cartoid-bus, die als beerput dienst deed, gevallen. De moe der miste op een gegeven oogentoïik haar zoontje. Toen zij ging' zoeken vond zij het niet het bpofdjje omhoog in den beerput liggen. Op haar geroep kwam sen voorbijkomende automobilist, die'n dokter uit Goe.s bleek' te zijn, te hulp Er werd nog getracht door middel van kunstmatige ademhaling de levens-gees ten weer op te wekken, doch tevergeefs DE AMERSFOORTSCHE KEI. On der enorme belangstelling is de Amers- foortsche Kei voor de derde maal ver plaatst. De menschenmassa, die zich ver drong om maar niets van het „feestte missen, was onrustbarend. EEN WALS ALS SMOKKELWERK- TUIG. De douane-beambten van Straelen hadden reeds eenige weken verdenking tegen een boer uit het grens gebied, die geregeld iederen dag met een wals de grens overstak. Men hield den man aan en in de wals vond men on geveer 600 pond mais, verborgen in de holte. De wals en het paard werden in beslag genomen. Ook een landbouwer, die geregeld met de gierkar de grens overging, werd onder verdenking van smokkelarij aan gehouden en ook hier werd de speurzin van de beambten niet teleur gesteld. In het breede vat ontdekte men eveneens 600 pond mais. DE SMOKKELAARSSTRIJD AAN DE DUITSCHE GRENS. De Kon. Ned. Automobiel Club deelt het volgende me de: In verband met den uitgebreiden smokkelhandel van Nederland naar Duitschland zijn door de Duitsche Re geering zeer strenge maatregelen geno men ter bestrijding daarvan. Vooral worden automobielen, komen de van de Nederlandsche grens, aan een streng onderzoek -onderworpen. In een circulaire, welke van wege de Duitsche douanebeambten wordt verspreid, wordt er op gewezen, dat het opheffen van een arm, of het zijwaarts uitstrekken van een of beide armen, gedurende den nacht met een rood licht als een teeken moet worden beschouwd, dat gestopt dient te worden. Ambtenaren in civiel zijn te herken nen aan een groenen band met koperen plaatje, aan een dienstpet of rijksvlag met het opschrift „Zoll", Om ongeluk ken te vermijden, is het volstrekt nood zakelijk, het bevel van den ambtenaar onmiddellijk op te volgen. Geschiedt zulks niet, dan zal zoo noo- dig van schietwapens gebruik worden gemaakt. Ook is het mogelijk, dat de wegen door hindernissen versperd zul len zijn, zoodat het aanbeveling verdient met de grootste voorzichtigheid te rij den. Het behoeft geen betoog, dat onder deze omstandigheden het rijden met een auto in het nachtelijk uur niet zonder gevaar moet worden geacht. Behalve met Rijksweertroepen is de grensstrook tot 15 km diepte bezet met douane-be ambten in burgerkleeding zooals hier boven reeds is aangegeven. Wordt der halve met een rood licht op den weg een signaal gegeven, dan is ieder be stuurder verplicht terstond te stoppen. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat personen zich met minder goede bedoe lingen op den weg zullen bevinden om te trachten na het geven van deze sig nalen, hun slag te slaan, b.v, door de rei zigers te berooven en te mishandelen. De K.N.A.C. acht het zich dan ook tot een plicht alle automobilisten ernstig voor de gevaren te waarschuwen welke hen bij het rijden in donker nabij en over de Duitsche grens bedreigen. Als zoodanig zijn aangegeven en te rug te bekomen: A. Op het Bureau van Politie: Damestaschje, Schooïétui, -Drinkens- tous, Notitieboekje, Radioteurdop, Port. met inh., Hondenriem, Man teilband, twee Bedels tukjes, diverse Sleutels en Hand schoenen. B. Bij particulieren: Manteltoand, A. v. d. Zee, L. Singtelktr. N 178; Halscollier, Baljjeu, dodengang1 R 229; Bankbiljet en Zilverbon. Jan sen, Brand. Molengang M 246a; Stofjas, E. W. Piel, Bogardstr. Di 36; Zweep, J. O verweel, Pott. singel Q 55a; een doos Wrijfwa-s, F. Jansen, Seisweg R 157; Spaarbriefje, W. Sjpr;uit, Bellinkistr. Vul potlood, G. Dokheer, Rozenstr. "W,. .230, Springtouw, A. v. d! Wende, Zandstr. Q 197, Belastingmlerk, J- Joosse, Baanstr. Bel.mjerk, J. Bouwense, Lambrechtst. L 92, Jongensjekikertje F. WeVers, Darrfpi. T 10, Bal', C. J. Geldof, L. Singelstr. N 183, Hoepel, Jvaranda, Karelsgang T 46 d, nieuwe Plank, A. Kietooomi, L. Glst- straat F 182, Sleutel mpïktous, Jo de Rijke, N. Oostersche straat N 79, Po lis Dagblad De Courant, J. Vreeke, Seis weg R 172, Postduif, A. Janse, 'Brigdani- me B 149, Port. met inh., G. Minder - houd, 't Zand Dl 51, Doorslag, Bonnet Brakstraat O 259, Kistje Boter, Leijn- se, Nieuwstraat G 224, Bankbiljet, v1. d. Weële, v. Teijlingenstr. B '238, Sou burg, zil'v. Ringetje, N. Suvaal, Hoog straat I 132, Belastingmlerk, J. Zuijfd- weg, Veersche weg S Ito, Belastingu^erk, Tevel, KI. Vlaanderen M 177, Manchet knoop, inspecteurslkamfer, Bur. v. Poli Boodschaptasch, Teveï KI. Vlaanderen M 177, Damoshoribge, J. Pattenier, Bellinkstr. G 179, Heerenirijwiel mist Bo-scMamip, Verhage, café ^Juliana, Markt, Draaier van auto, Biécourt Seis- singel R 70a, Kinderschoentjj'e, L. de Grave, N. Vlis-s. weg G, '183, Belasting-» Êmferk, L. de Voogt, Noordweg S, 212, Arm (band van goud, C. Looten, Dam Z.Z. G 56, Jongensflékjk'er, G. Gelfdbif Kerkstraat 't Zand j> 14, Za'kmjss ;E, Pitlo Veersche weg Ti 250. Inlichtingen te bekomen aan het Bu reau van Politie alleen 's 'Zaterdags» avonds van 7 tot 8 uur. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6