vLiscovoite VLIScoSII-K NEDERLANDSCH FABRIKAAT GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. WAAR IS WERK? nieuwe buizen van andere wijdten door de gemeente Arnemuiden in den schei dingsdijk tusschen den Dokpolder en den Polder Walcheren, stelt het dag. bestuur een wijziging voor in de van 1 December 1856 dateerende overeen komst, betreffende de waterloozing van den Dokpolder op den Polder Walche ren. Verbetering afwatering beoosten het kanaal. Toen door het graven van de water gang van Koudekerke naar Vlissingen, door de stichting van een gemaal met bijkomende werken, de uitdieping van een deel van de Domburgsche water gang en de uitbaggering van een deel der vesten rond Middelburg, de afwate ring van het gedeelte van den Polder ten westen van het kanaal aanzienlijk was verbeterd, zijn, zoo uit de vergadering als daarbuiten stemmen opgegaan tot verbetering der afwatering ook van het gedeelte ten oosten van het kanaal, In den loop van 1931 gaf het dagelijksch bestuur den ingenieur opdracht een plan voor die verbetering op te maken, welk plan het bestuur in Juni van dat jaar bereikte. Het omvat de stichting van een tweetal gemalen, waarvan een bij de Oostersluis en een bij de Zuidersluis, De kosten van deze gemalen met bijko mende werken zijn geraamd op 124.500, de jaarlijksche lasten aan rente, aflossing en exploitatiekosten op 16.000. Intusschen betoogde, met name de commissaris, de heer Franse, dat voor 'het gedeelte benoorden het Arnekanaal reeds eene verbetering te verkrijgen zou zijn, indien enkele bruggen en duikers werden verbreed. Het dagelijksch be stuur heeft toen den ingenieur opdracht gegeven, ook deze aangelegenheid onder de oogen te zien; en uit zijn ter zake be trekkelijk rapport blijkt, dat inderdaad een zevental duikers te geringe capaci teit heeft, terwijl de ingenieur tevens 't maken van een uitwoelkom stroomop waarts van duiker no. 12 en uitdieping van de Arnemuiden-Veersche water gang en de Kleverskerksche watergang noodzakelijk acht. De vervanging van deze duikers zal met het maken van de uitwoelkom en de verdieping der water gangen naar raming een uitgave van 18.500 vorderen. Uit het rapport blijkt voorts, dat uit voering van deze werken naar het oor deel van den ingenieur geen afdoende verbetering in de afwatering zal bren gen, daar het euvel hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de onvoldoende ebstan- den, die sluisgangen van voldoende be- teekenis niet toelaten. Intusschen zal de uitvoering van deze werken, ook indien tot stichting van een gemaal mocht worden overgegaan, noo- dig zijn en, waar de ongunstige econo mische omstandigheden het dagelijksch bestuur nopen, voorshands het meer om vangrijke plan niet ter tafel te brengen, is er z.i. alles voor te zeggen, de par- tieele verbetering tot stand te brengen. Met de ervaring, die daarmede zal wor den opgedaan, kan later rekening wor den gehouden. Bij het met den Minister van Binnenlandsche Zaken gepleegde overleg over de verbreeding van eenige sprinken in het westelijk deel van den polder bij wijze van werkverschaffing, heeft het dagelijksch bestuur overeen komstig het dienaangaande in de ver gadering van 26 September j.l. beslote- ne, aangedrongen op de toezegging eener bijdrage ad 25 pet. vanwege het Rijk ook in de kosten van verbetering der afwatering van het oostelijk deel. De Minister heeft bericht, „dat ook een verzoek om een subsidie van 25 pet. der kosten in de verbetering der ont watering in het oostelijk deel van den polder in gunstige overwegirtg zal wor den genomen, waarbij voorloopig edi- ter alleen gedacht is aan uitvoering van eenige kleinere werken voor een be drag van 18.500." Hoewel erkennende, dat in de huidige economische omstandigheden groote zui nigheid bij het doen van uitgaven be tracht moet worden, is de meerderheid van het dagelijksch bestuur nochtans van meening, dat de billijkheid gebiedt om, nu de afwatering in het westelijke deel zoozeer is verbeterd, ook een of fer te brengen voor het oostelijk deel. Eene minderheid wenscht echter daar toe betere tijden af te wachten. De meerderheid stelt voor aan het dage lijksch bestuur een crediet van 18,500 toe te staan, onder voorwaarde, dat van het Rijk de toezegging van een bijdrage van 25 pet. wordt verkregen en ter dek king te zijner tijd een geldleening aan te gaan, en het dagelijksch bestuur te machtigen, in afwachting van het sluiten van die leening, 'het noodige kasgeld op te nemen. Eigendommen. In de volgende agendapunten stelt het dagelijksch bestuur voor: aan de ge meente Vlissingen 0.17.00 ha grond voor ophoogen en verbreeden van den Ka- poentjesweg te verkoopen voor 425; aan dezelfde gemeente 0.11.45 ha aan de Boschjeslaan en den Hoogeweg voor 296.25; en aan den Boulevard Bankert den ook in het voorstel van burg. en weth. aan den gemeenteraad genoemden grond, en overgave van het beheers- recht op een ander stuk; verder 50 c.a. aan den Abeelschen weg aan de Pro vincie voor 5; verder om met de ge meente Westkapelle een ruiling van zij kanten weg aan te gaan in verband met de voorgenomen omlegging van het Haakwegswegeling. Er zijn Vlisco-stöfifen voor al uw jzomerjaponnen. Vlisco voor prettige zomerjurken voor Uzelf en voor de kleintjes. Vliscosilk, de aardige kunst zijde, voor meer gekleede japonnen. Vliscovoile voor warme dagen. Alle Vlisco-stoffen zijn lichtecht, zoneebt jen waschecht. U kunt ze krijgen in de meeste goede zaken, in een oneindige variatie vara kleuren en dessins, die voldoen aara de hoogste eischen van smaak era mode. Vraag er uw winkelier om ofi maak van onderstaand aanbod ge bruik. Bij de echte Vlisco-stoffen staac „Vliscö" op den zelfkant. f Vlisco thaas 0.75 p. m. Vliscosilk 0.85 p. m. Vliscoyoile 1.30 p. ro> GRATIS STALEN NAAR KEUZE: Q VLISCO 0 VLISCOSILK BN VLISCOVOILE; (doorstrepen wat niet gewenscht wordt) alsmede afbeelding van verschillénde voorjaarsmodellen, na inzending van deze annonce met duidelijk uw naam en adres aan: Vlisco Postbus No. 19 Amsterdam. J23=8-^ Verbetering Sprink. In verband met het besluit tot ver betering van verschillende waterleidin gen in werkverschaffing, stelt het dage lijksch bestuur voor in de gemeenten Biggekerke en Koudekerke enkele per- ceelen grond aan te koopen en daarvoor schadevergoedingen toe te kennen, als in overleg met de taxatiecommissie, be staande uit de heeren C. Franse en P, Wisse, commissarissen van den Polder, en A. de Lange te Koudekerke, billijk zullen voorkomen. Aankoop grond. Bij het uitbaggeren van de Domburg sche watergang is aan verschillende per- ceelen schade toegebracht door het op werpen van de uitkomende delfspecie. Aangezien de verplichting tot het ont vangen van deze specie niet verder gaat dan tot die hoeveelheden, welke voor het normale, onderhoud worden gedolven en in dit geval aanzienlijk meer dan dat was gebaggerd, is aan de eige naren eene schadevergoeding aangebo den. Alleen de heer J. Reijnierse te Kou dekerke nam met het gebodene geen genoegen. Het betreft van hem drie per- ceelen, waarvoor resp. ƒ188, ƒ417 en ƒ111 was getaxeerd. Voor de beide eerstgenoemde percee- len acht de heer Reijnierse de geboden vergoeding te gering en dit is aanleiding, omdat de Domburgsche watergang wellicht in een verre toekomst toch verbreed zal moeten worden, voor te stellen een strook van 10 m breed langs de watergang te koopen voor 817.50, of 212.50 meer dan de aangeboden schadevergoeding, waarvoor de Polder de eigendom krijgt van ongeveer 3270 m2 grond. Bijdrage verharding wegen. Het dagel. bestuur stelt voor bij de te dragen in de kosten van verharding van wegen door en in de gemeente Westka pelle 18,5 pet, der ter zake van de ver harding werkelijk gedane uitgaven tot een maximum van 3220 en voor den Schellachschen weg in en door de ge meente Vrouwenpolder 10 pet. tot een maximum van 249. Personeel. Daar op 1 Januari H, B. Dommisse 2 jaar in tijdelijken dienst was als machi nist van het gemaal „de Boreel" heeft hij recht op een vaste aanstelling. Het dagelijksch bestuur stelt voor deze func tie in de verordening tot regeling der jaarwedden op te nemen, en waar de be trekking van machinist niet den vollen persoon eischt, de jaarwedde te bepa len op 550 zonder periodieke verhoo gingen, doch den betrokken ambtenaar, zoo na afloop van een jaar blijkt, dat hij meer dienst gepraesteerd heeft dan de normale, eenige gratificatie toe te ken nen, waarvan het bedrag afhankelijk zal zijn van gepraesteerde diensten. De heer P. L. Bolier, wien reeds voor zijn pensioneering een afwijzend ant woord was gegeven op zijn verzoek om zijn op 1 Juli 1930 genoten salarisver- hooging geheel te doen meetellen bij de berekening van zijn pensioen, wat een toeslag van 107 zou beteekenen, vraagt thans een toeslag op gronl van de be handeling, door hem ruim 25 jaren ge leden als opzichter aan de Noordwa tering ondergaan en wel zoo alsof hij opzichter bij de Watering ware geble ven. Dit zou een toeslag beteekenen van 644 per jaar. Het dagel. bestuur is van meening, dat dit verzoek niet voor in williging vatbaar is, men zou bij inwilli ging ook het hem onthouden salaris dienen uit te keeren. Het verandert niets aan de omstandigheden, of de overplaat sing naar de Oostwatering destijds vrij willig of onvrijwillig is geweest. Is te genover den heer Bolier onrecht begaan, zoo zou dus toch de door hem aangege ven weg tot herstel daarvan niet ge volgd kunnen worden. Het dagelijksch bestuur kan vooralsnog niet aannemen, dat het bestuur van den polder destijds tot zoodanig onrecht in staat zou zijn ge weest en een onderzoek naar feiten, die zich ruim 25 jaar geleden hebben voor gedaan, is thans niet meer in te stellen. Het dagel. bestuur stelt dan ook voor af wijzend op het verzoek van den heer Bolier te beschikken. Vermindering van Pacht. Het Dagel, bestuur stelt voor op ver zoek de volgende pachtverminderingen toe te staan: aan K. Heijt te Westkapel le 60 en 70; D. Koets, Grijpskerke 131; A. Spruyt, Serooskerke 70 en P. de Voogd, Meliskerke 180. Schadevaring. In den avond van 16 November 1931 is aan de Zuidwatering tusschen de dijk- palen 28 en 29 het Belgische stoomschip „Mateba" van de Cie Maritime Beige te Antwerpen om hoog gevaren. Het schip is den volgenden morgen vlot ge sleept. Een schade is veroorzaakt, waar van de herstellingskosten op 700 zijn geraamd. Door bemiddeling van den Lloyd's agent te Vlissingen vernam het dagel. bestuur, dat de maatschappij niet bereid is, de aansprakelijkheid voor de schade te erkennen. Overeenkomstig het advies van den rechtsgeleerden raads man van den Polder, mr. J. J. Heijse, acht het dagelijksch bestuur het ge wenscht, het bedrag der schadevergoe ding, indien de maatschappij bij hare af wijzende houding volbracht, in rechten te vorderen. Begrooting 1932. Ter vaststelling biedt het dagel. be stuur ten slotte aan de polderbegroo- ting 1932. De gewone inkomsten en uit gaven geven een eindcijfer van 475.496,01 met een post onvoorzien van 9787.93, de buitengewone inkom sten en uitgaven een eindcijfer van 46,769.85 met een post memorie voor onvoorzien; de begrooting voor de ge wone inkomsten en uitgaven door straat- en zandwegen met resp. 20.423,82 en 39.20; die voor de buitengewone in komsten en uitgaven voor de wegen met resp. 19.361.06 en memorie en ten slotte die ten bate en ten laste der ge bouwde eigendommen met 53252.91 aan inkomsten en 49.101.62 aan uitga ven. PAARD OP HOL. Maandagmor gen sloeg in den Noor der Legmeerpol- der onder Nieuwer-Amstel een voor een boerenwagen gespannen paard op hol. Het dier rende met voerman en al regelrecht in een der ringvaarten. De voerman kwam hierbij onder den wagen terecht en zou zeker verdronken zijn als niet eenige personen toegesneld waren, die door zich te water te begeven, den man uit zijn netelige positie wisten te bevrijden. Hierbij bekwam een der red ders nog een trap van het paard, waar door zijn rechterbeen ernstig gekneusd werd. ROOFOVERVAL TE HOUTHEM. Zaterdagochtend is de 31-jarige E. C. uit Geulhem, gemeente H o u t h e m, die zich per fiets naar de bank te Val kenburg begaf door hem twee onbe kende personen overvallen en van 800 beroofd. De daders, die hem van ach teren aanvielen brachten hem met een hard voorwerp twee slagen op het achterhoofd toe, waardoor C. van zijn fiets viel en bewusteloos geraakte. De daders maakten hiervan gebruik om het geld, dat onder zijn jas verbor gen was weg te nemen. Voorbijgangers troffen den heer C. in zorgelijken toe stand aan. Het slachtoffer kon geen duidelijk signalement van de daders geven. BEKENTENIS AFGELEGD. Naar de Maandagmorgen verneemt hebben de beide personen, die werden aangehou den, in verband met den plaats gehad hebbenden roofoverval in de villa aan den Groesbeekschen weg te N ij m e- g e n, bewoond door den heer S. en zijn dochter, Maandagmorgen een volledige bekentenis afgelegd. Uit deze bekentenis is gebleken, dat aan den overval drie personen hebben deelgenomen. Twee van hen doorzoch ten de gelijkvloersch gelegen vertrek ken, terwijl de derde naar boven ging. Gebleken is, dat de beide aangehou denen zich aan verschilende inbraken hebben schuldig gemaakt, zoodat de Nijmeegsche recherche een goede vangst gedaan heeft. BRANDKAST GEOPEND. Te A r n h e m is ingebroken in een fabrieks- kantoor aan den Amsterdamschen weg. Vermoedelijk door gebruik te maken van een valschen sleutel heeft men zich toe gang tot het gebouw verschaft. Een der kasten was met geweld opengebroken, doch daaruit wordt niets vermist. Uit een brandkast, die vermoedelijk ook met een valschen sleutel is geopend, wordt eenig geld vermist. VEEL VEE IN DE VLAMMEN OMGE KOMEN. Te Oosterwolde (Fr.) is Maandagmorgen de boerderij van Th. de J. door onbekende oorzaak totaal af gebrand. De geheele veestapel, in totaal meer dan dertig stuks paarden, koeien en kalveren, kwam in de vlammen om. De Faan, onder de gemeente Olde- k e r k (Gr.) is de boerderij van M. H., door brand vernield. Twee koeien en een vaiken werden tevens een prooi der vlammen. In Hapert bij B 1 a d e 1 is de woning van den landbouwer M. door onbekende oorzaak afgebrand. Ook de stal ging in vlammen op en een tweetal koeien kwam daarbij om, PA VAN DER STEUR. Met grooten dank aan alle gevers en geefsters bericht ondergeteekende ont vangen te hebben voor Pa Van der Steur te Magelang, met inbegrip van de reeds vermeldde opgave, de som van 146.50. N, J. Dormaar, Corr. v. h. Ned. Com. v. Bijst. Middelburg, 25-4-'32, AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Het Personeel der Firma C. Jamin, te Rotterdam, ziet met stijgende ongerust heid den datum van 1 Mei naderen, zijnde deze het wettelijk vastgestelde tijdstip, waarop de Winkelsluitingswet in werking zou moeten treden. Tot voor korten tijd koesterden zij de hoop, dat genoemde wet niet tot uit voering gebracht zou worden, gezien de alom heerschende, en nog steeds toenemende malaise, waardoor de werk gelegenheid voortdurend geringer wordt, zoodat men het deel van het Nederland- sche Volk, dat niet ten laste van Staats-, Gemeente-, of Particuliere Ondersteu ningskassen komt, met den dag ziet slinken. Thans, nu nog slechts een week hen van dien fatalen datum scheidt, meenen zij allerdringendst de aandacht van alle welmeenende en weldenkende Nederlanders te moeten vestigen op t huns inziens (buitengewoon ongunstig gekozen tijdstip van invoering van een wet, die zulke funeste gevolgen voor de samenleving kan hebben, waar toch een ieder er van overtuigd moet zijn, dat het zoeken van werkverruiming in deze drukkende tijden het grootste pro bleem is, terwijl door inwerking tre ding van bedoelde wet eerder het te genovergestelde het geval zal zijn. Dat ook de werkgeefster van onder- geteekenden met igroote 'bezorgdheid het moment van inwerkingtreding ziet naderen, blijkt wel uit haar kortelings gepubliceerden „Open Brief". Is het nog niet voldoende, dat ook 't kleine Nederland zwaar te lijden heeft onder de gevolgen van de Wereldcri sis? Nog is het niet te laat. Een der res- teerende dagen van de maand April kan het Nederlandsche Volk de blijde mare brengen: „De Winkelsluitings wet is van de baa n." Bovenstaand schriftuur, voorzien van 2943 handteekeningen, ligt voor belang stellenden ter inzage bij den Secretaris der Personeelsvereniging, Hugo de Grootstraat 41, Rotterdam. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Oost- en Wester- Schelde, Wagenaarstraat D 78 te Mid delburg zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland, HEERLEN, dameskapster, bekend met permanenten, watergolven en haarwer- ken, 50.per maand en kost en in woning. HEERLEN, dames- en heerenkapper, dadelijk, 30.tot 35.per maand, en kost en inwoning. UTRECHT, jeugdig zetter-drukker, da delijk, loon volgens C. A. O. moet eerst proefwerken, voor onbepaalden tijd. VLISSINGEN, klerk (le klasse), moet bekend zijn met arbeidsbemiddeling, werkloosheidsverzekering, maatschappe lijk hulpbetoon, enz., 1900.tot 21.004 jaarlijksche verhoogingen van 50.geen pensioenverhaal, de benoeming is voorloopig voor een half jaar, vereischten flinke persoonlijkheid, die zelfstandig kan optreden, en goed met het publiek kunnen omgaan, solli citaties op zegel voor 1 Mei. a.s. VENRAY, bekwaam plaatwerker, moet zelfstandig kunnen werken, dade lijk, loon nader overeen te komen, kost en inwoning nader overeen te komen, voor onbepaalden tijd, bij voorkeur R. K. MUIDERBERG, jong boerenknecht, moet goed kunnen melken, niet ouder dan 17 jaar, R.K., dadelijk, 4.per week en kost en inwoning. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Electr. Drukkerij G. Wi. DEN BOER,, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6