OE MANNEN VAN DE REVOLUTIE. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 APRIL 1932, No, 98, FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. De nieuwste attractie, die op het oogenblik in ons zoo ruim voorzien po litiek warenhuis wordt aangeboden, vormt ongetwijfeld de Onafhankelijke Socialistische Partij. Tot dusver werft zij haar aanhang vooral onder die leden der S.D.A.P., die zich met de politiek van deze partij in de moeilijke tijden, welke wij thans doormaken, niet vereenigen kunnen. Trouwens de O.S.P. is een vermoedelijk te vroegtijdig geboren wicht der S.D.A. P, Uit haar revolutionairen linkervleu gel is de nieuwe partij ontstaan. In tegenstelling met de S.D.A.P., die de macht langs parlementairen weg tracht te veroveren, wenschen de lei ders der O.S.P, den strijd om de macht op straat uit te vechten. „Wij vormen", zoo heeeft de heer Schmidt, een der leiders van de nieuwe partij, gezegd, „de partij der stedelijke achterbuurten. Wij wenschen de dicta tuur van het proletariaat en een maat schappij als de Russische, doch aange past aan Westersche toestanden," „Uit den nood en de verhoudingen ontspringt het revolutionair élan en 't is de taak der socialistische beweging er dan bij te zijn", zoo zeide dezer da gen een andere voorman van de nieuwe partij, de heer Stenhuis, op een open bare vergadering. Wat de heer Stenhuis hier verkondigt, is niet juist. „Niet de toestanden zelf, maar de meeningen over die toestanden brengen de menschen in beweging en zetten hen aan tot zelfmoord, samen zwering of revolutie", zegt Bauer zeer terecht in zijn werk „Die öffentliche Meinung". Hoe duidelijk is dit gebleken tijdens den communistischen opstand op Suma tra's Westkust in 1927 en in de periode van fel gevoerde, communistische pro paganda, die daaraan voorafging. De taktiek der inheemsche pro pagandisten was er steeds op gericht datgene zoo zwart mogelijk voor te stellen wat het Minang-kabausche volk zoo zeer ter harte ging, namelijk de be lastingbetaling en de heerendiensten, waaraan het zoo'n gruwelijken hekel heeft. In de toekomstmaatschappij, zoo beloofden de propagandisten, zouden alle lasten van het volk worden afge wenteld, belastingbetalen en heeren- dienst (eenige dagen verplichte arbeid aan de wegen, die echter tegen betaling van vier gulden 's jaars kan worden afgekocht), die nu ten bate van de ka pitalisten betaald of gepresteerd wor den, zullen tot het verleden behooren. Met dergelijke propagandamiddelen wa ren zij bij de massa zeker van het suc ces, en dat verklaarde dan ook de groo- te aanhang, die ,de volksleiders op een bepaald oogenblik en in een bepaal de streek hadden. De taktiek, die de leiders der Onaf hankelijke Socialistische Partij volgen, komt in wezen overeen met die, welke de communistische propagandisten op Sumatra en Java in de jaren 1925 en 1926 toepasten. Ook bij hen een speculeeren op de gevoeligheid van de massa, voor het geen haar het meest ter harte gaat, n.l. haar materieel bestaan. De heer Sten huis weet hoe hij met de massa moet omspringen, om in dezen tijd haar sym pathie te winnen. Op een openbare vergadering spre kend, over de crisis zegt hij: „Het diep tepunt is nog niet bereikt en deze cri sis moet gebruikt worden, om de kapi talistische macht te wurgen, willen de arbeiders uit de misère komen. De S. D .A. P. wil echter de democratie hand haven en telt de stemmen. Ze wil geen tranen en geen bloed, maar de tranen zijn er al, millioenen gaan tot de schou ders door de tranen, omdat ze niet te vreten hebben, (applaus) en wor den de arbeiders niet tot massa gemaakt 49). Toen Spencer binnen kwam, was het ®h Peter niet mogelijk Nina te noemen, Hij keek den butler even van terzijde aan en liep toen naar het haardkleed. Spen cer wachtte eerbiedig. To ende stilte voortduurde, vroeg hij onrustig: U heeft toch gebeld, sir Peter? Clinton grinnikte en keek sir Peter vol verwachting aan en deze keerde hem boos den rug toe. Wil je Nina vragen nog eens hier te komen, Spencer, zei Enid koel, zon der haar blik van het mooie landschap af te wenden. Toen de butler weg was, legde Clin ton zijn hoed weer op de tafel en ging op den arm van een gemakkelijken stoel zitten. Mooi weer, zei hij vriendelijk, als loffelijke poging om een pijnlijke stilte te overbruggen. Er kwam geen antwoord. Hij floot een oogenblik zachtjes en probeerde het toen weer. Ik heb zoo juist een goeden inval gehad, vertelde hij Een tamelijk merkwaardig ver en krijgt deze niet de politieke formu les, welke ze behoeft, dan komt het bloed toch, doordat de wanhopigen de straat opgaan en de bourgoisie naar de keel vliegen". Men behoeft er zich niet over te ver wonderen, dat de heer Stenhuis in de drukbezochte vergadering, waarin hij sprak, met deze demagogische bombast zeer veel succes oogstte. Men zou de vraag kunnen stellen: welke drijfveeren zijn 't, die menschen als Schmidt, De Kadt en Stenhuis, voor mannen in de nieuwe partij, tot hun revolutionnaire actie brengt? Vloeit hun optreden nu alleen voort uit diepe, en waarachtige menschenliefde of een groot mededoogen met den nood, waarin een groot deel van hun medemenschen in dezen crisistijd verkeert? Slechts zelden nu worden revolutie predikers door dergelijke edele motie ven gedreven. En de weinigen, wier be doelingen zuiver zijn, worden spoedig verdrongen door anderen, die van hun hart geen moordkuil maken.'Dr, Soen Yat Sen, de vader van de Chineesche revolutie, in 1912, was onmiskenbaar een der weinigen onder de revolution naire leiders, die door edele motie ven gedreven werd. Twee eigenschappen zijn het, die bij revolutiepropagandisten een groote rol spelen, n.l. wat de Duitscher noemt „Der Wille zur Macht", de wil tot macht, en het minderwaardigheidsge voel. Tijdens den communistischen op stand op Java was 't vooral het minder waardigheidscomplex, dat bij het Ja- vaansche volk zeer sterk ontwikkeld is, hetwelk de ieiders in sterke mate beinvloedde. Op een enkele uitzonde ring na waren de leiders van dezen op stand menschen, die in de maatschappij schipbreuk geleden hadden of die zich teleurgesteld voelden in de verwachtin gen, welke zij van het leven koester den, en die zich daarom op de maat schappij wilden wreken, en tenslotte menschen, die in een samenleving als de Indische, met zijn rassentegenstel lingen weieens een minder aangename bejegening van een Europeaan hadden ondervonden en naar een gelegenheid tot wraakneming zochten. Bij de Sumatraansche opstandleiders en communistische propagandisten was 't daarentegen „Der Wille zur Macht", die een overwegende rol speelde. De Sumatraan in het algemeen en de Minangkabauer in het bijzonder kent dit minderwaardigheidsgevoel niet. De Minangnabauer bezit 'n sterk gevoel van eigenwaarde, waarvan een bekend In disch -journalist eens schreef, dat 't ab normaal was, hetgeen overdreven is. Bij de leiders der Onafhankelijke So cialistische Partij nu is 't eveneens „der Wille zur Macht" de wil om over an dere menschen te heerschen, of om een rol in de maatschappij te spelen, waar toe zij op normale wijze niet in staat zijn, omdat zij daartoe de gaven mis sen die hun revolutionaire actie sterk beinvloedt. Beschouwen we eens een figuur als Stenhuis en de rol, die hij in het poli tieke leven reeds gespeeld heeft. Men ziet dan een man, die zich van arbeider via de socialistische vakbewe ging tot Tweede Kamerlid omhoog werkt. Zijn heerschzucht en eerzucht zijn grenzenloos. Hij droomt reeds van een ministerszetel. Dan komt de val. Een misstap noodzaakt hem zijn functie van Kamerlid neer te leggen en zich voorloopig uit de politieke beweging te rug te trekken. Doch hij wacht zijn kans af, om toe te grijpen, wanneer zich de eerste de beste gelegenheid voordoet, om zich weder via de massa omhoog te werken, teneinde zijn heerschzucht te bevredigen. De Fransche staatsman Clémenceau schijnsel, zou ik denken, klonk sir Pe ter's onmiddellijk en scherp antwoord. Clinton gromde en er heerschte stil te, totdat Nina zenuwachtig binnen kwam en de deur luidruchtig sloot. i Ah, Nina, zei de detective vrien delijk, terwijl zijn vaderlijke houding weer de overhand verkreeg. Nu, Nina, ging hij voort, toen het meisje voor hem stond, je hebt de zeer nuttige gewoonte om aan sleutelgaten te luisteren, niet waar? Ik mijnheer? riep Nina uit, op een luiden, scherpen toon, Jij, mijn beste. Nu, we zullen er niet over kibbelen, hé? Je luisterde aan de deur toen ik een poosje geleden hier met Spencer sprak, nietwaar? Werkelijk niet, mijnheer! antwoord de Nina, haar kin deugdzaam opheffend. Je liegt als een dame, Nina, zei Clinton, door een glimlach zijn bewon dering toonend. Nu, je zoo goed kennend mijn kind en alles bij elkaar genomen, heb je gisterenavond ook een tijd aan de deur geluisterd, nietwaar? Zoo? antwoordde Nina met om gekrulde lipen, Ja. Het is een leugen mijnheer! barstte zij uit. Het was een der .weinige gele genheden, dat zij de waarheid kon spreken en die wilde ze niet ongebruikt laten. Het is een leugen van het onbe- heeft eens gezegd: „De mannen van de revolutie zijn nooit buitengewone men schen, Ik heb ze gekend tijdens de Com mune en in de parlementen. Ik weet wat ze waard zijn". Clémenceau was een groot menschen- kenner, die wist wat voor vleesch hij in de kuip had, Laten we ons eens voor een oogen blik indenken, dat de Onafhankelijke So cialistische Partij zich door geweld van de macht zou meester maken. Wat zou den we hier dan zien gebeuren? Eene bloedige terreur, waarbij die van de Russische sovjetmachthebbers een peul schilletje was, zou deze partij moeten voeren om zich te kunnen handhaven. Want deze partij zou zich gesteld zien tegenover een massa, die niet aan dis cipline gewend is, zooals het Russische volk. Zij zou hier tegenover zich heb ben een Westersche massa, aan wie de discipline en de gelatenheid van de Oos- tersche en half-Oostersche massa vol komen vreemd is. En waarschijnlijk zou het verzet het felst oplaaien in die kringen, die zich solidair verklaarden met deze partij, toen zij nog niet de macht in handen had. Wie wind zaait, zal storm oogsten. De leiders der O, S. P. mogen dit wel bedenken. J. K. Mesu Jr. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Garantiefonds Luchtverbinding. Gesteund door de Commissie van Fi nanciën stellen B. en W. voor te vol doen aan het verzoek van de directie der K. L. M. om deel te nemen in het garantiefonds voor de te exploiteeren geregelde luchtverbinding Rotterdam HaamstedeVlisingen v.v. B. en W. meenen, dat een financieel bewijs van be langstelling van de gemeente in de plan nen en het streven der K.L.M. wel ge rechtvaardigd is en stellen voor het be drag der deelname te bepalen op 100. Regeling winkelsluiting, B. en W. stellen alsnog voor de da gen der kermis, met uitzondering van den Woensdag en Zaterdag (die ook vol gens wet en voorstel reeds iedere week er onder vallen) te bepalen als dagen, waarop langer dan tot 8 uur de win kels open mogen zijn, o.a. omdat tot dus verre tijdens de kermis de winkelslui- tings-verordening geheel buiten werking was, Vergunnings- en verlofsrecht Naar aanleiding van het rapport der Commissie van financiën stellen B. en W. nader voor in art. 1 der ontwerp- heffingsverordening voor vergunnings recht tuschen „tapvergunning" en „be draagt" te lezen: „eene societeitsver- gunning of een slijtvergunning". Alhoe wel eene societeitsvergunning moet be schouwd worden als eene tap-vergun- ning en dan voor eene sociëteit, komt de aanvulling B. en W, duidelijkheids halve toch gewenscht voor, nu de wet in art. 1 onder f afzonderlijk omschrijft, wat een tapvergunning is en in art. 1 onder i. wat eene sociëteitsvergunning is. Verhaal pensioensbijdrage. Naar aanleiding van de vraag, gedaan door het tweede lid der Commissie van financiën deelen B, en W. het volgende mede: Wanneer zou worden meegegaan met de wenschen van dat lid, om de lage sa larissen (jaarwedden tot en met 1300 en weekloon tot en met 25) buiten eenig verhaal te doen vallen, op de jaar wedden van 1301 tot en met 1560 en de weekloonen boven 25 tot en met 30 3 pet. te verhalen en op hoo- gere jaarwedden en weekloonen zooveel percent als noodig is om in totaal te schofte beest, ja! Clinton glimlachte waardeerend, Zeg me nu ging hij onverstoorbaar voort, wat er gebeurde tusschen den jongen Aimsbury en miss Brace, toen sir Peter ze hier samen liet en de obli gaties op deze tafel lagen? Doe het op je gemak en vertel er mij alles van. Nina keek onnoozel en Enid keerde zich langzaam van het venster om, met een blozend en boos gelaat. Waarom vraagt U het mij niet, mijnheer Clinton? vroeg Enid koel. Clinton keerde zich tot haar met voorgewende verbazing en wenschte zich geluk met het welslagen van zijn kleine krijgslist. Och, antwoordde hij aarzelend en leugenachtig, wij hebben de lezing van Aimsbury en we verwachten niet dat de uwe er veel van verschillen zal. Maar natuurlijk, als U. Het kan Uw goeden inval misschien helpen, viel Enid hem scherp in de rede, als ik U zeg, dat ik Eric voorstelde dat hij de obligaties zou nemen! Sir Peter keek een oogenblik onge- loovig, toen wierp hij zijn sigaar in den ledigen haard met een triomfantelijk gebaar. i Daar heb je het! barstte hij los. Zoo klaar als een klontje! Maar hij weigerde er over te spre ken of zelfs maar er over te denken, komen tot het bedrag van 10020, het welk eventueel door het Rijk zou gekort worden, dan zal het verhaal voor de jaarwedden hooger dan 1560 en de weekloonen hooger dan 30 moeten be staan in 3 pet. voor eigen en Yi pet. voor weduwen- en weezenpensioen. In totaal zal dan, op basis van het voorstel van dat 2e lid 10076.98 ver haald worden, dus enkele tientallen gul dens meer dan noodig is, om de gevol gen van de Kortingswet te ontgaan. Waar de meerderheid van B. en W. de opbrengst van het door haar voorgestel de verhaal van 5% pet. voor Weduwen- en Weezenpensioen becijfert op een be drag van 16609:20 per jaar, beteekent aanneming van het voorstel van het tweede lid eene vermindering in op brengst van 6532.22 en tegenover het volledige voorstel dier meerderheid, hetgeen ook 3 pet. verhaal voor eigen pensioen omvat, beteekent die aanne ming eene vermindering in opbrengst van 16125.56. De vermelde eventueele korting van y> pet. Weduwen- en Wee zenpensioen zou een jaaropbrengst ge ven van 1001.24. STUKKEN VOOR DEN POLDER WALCHEREN. Voor de op a.s. Zaterdag te houden vergadering van het Bestuur van den Polder Walcheren zijn de volgende stukken door het Dag. bestuur toege zonden: Jaarverslag over 1931. In het verslag omtrent den toestand van den Polder over 1931, herinnert het dagelijksch bestuur er aan, dat zijn college wederom een gevoelig verlies leed: op 1 November trad de Raad H. W. J. Callenfels wegens 't bereiken van den leeftijd van 70 jaar, in verband met het voorschrift van art. 15 der Water staatswet 1900, af. De heer Callenfels diende geruimen tijd den Polder, aan vankelijk, sedert 1903 als Commissaris, daarna sedert 1924 als Raad. De aan gename samenwerking zal de herinne ring aan den heer Callenfels bij allen, die hem in het bestuur van den Polder kenden, nog langen tijd doen voortle ven. In de ontstane vacature werd bij Kon. besluit van 9 November voorzien door de benoeming van den heer jhr. P. J. Boogaert, sedert 1904 Commissa ris van den Polder, tot Raad. De Kroon vond geen termen, te voldoen aan een verzoek van de Middelburgsche Vereen, van Huiseigenaren, om de vacature te bezetten door een Commissaris, verte genwoordigende de eigenaren van den gebouwden eigendom. Met erkentelijkheid herdenkt 't dag, bestuur het vele, dat de heer P. L. Bo- lier, wien wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag op verzoek werd verleend als hoofdopzich ter, sinds 1 September 1887 voor den polder in verschillende betrekkingen heeft verricht. Onder het hoofdstuk algemeene zaken komen voornamelijk voor de reeds vroe ger vermelde besluiten van de polder vergaderingen en enkele van het dag. bestuur, alsmede de afloop der verschillende aanbestedingen, althans de gunningen. Maar ook lezen wij, dat de ingenieur jhr. J. L. Boreel ter ge legenheid van den dag waarop hij tien jaren als zoodanig in functie was, een electrische lichtkroon voor de verga derzaal ten geschenke gaf. Met erken telijkheid maakt het dag. bestuur van deze op hoogen prijs gestelde schenking melding. De schuldenlast van den polder nam in 1931 toe met f32.450 en steeg tot f 1.360.050. Onderr het hoofdstuk „Stormen en rampen" komt het volgende voor: In de maanden Januari en Februari van het verslagjaar kwamen vrij hevige stormen voor, waardoor belangrijke scha ging Enid kalm voort, en daarom maak te ik het plan ze zelf te nemen! Daar heb je het! zei Clinton, zich naar sir Peter keerend en veelbeteeke- nend met zijn hand wenkend. Zoo klaar als een klontje. Ik was van plan ze te nemen als iedereen naar bed was, zei Enid. Hm, zei Clinton. En mag ik vra gen waarom U ze wilde wegnemen? Ik meende, dat ze veiliger onder mijn hoede zou zijn, Clinton haalde zijn schouders op, kreeg zijn hoed en stond op. Nu, ziet U hoe gemakkelijk deze zaak is zei hij vol ergernis met zijn vin ger op sir Peter wijzend, die stom van verbazing scheen. Alle bedienden lie gen over een buigtang, de jonge Aims bury zegt, dat hij de obligaties wilde wegnemen; Uw dochter zegt, dat zij 't wilde doen; mischien was U van plan ze te nemen en U zegt, dat de Decker ze genomen heeft. Hij snoof woedend. Ik zal nog gaan denken, dat ik ze genomen heb, voegde hij er grappig bij. Maar ik heb op Aimsbury gescho ten beweerde sir Peter, zich eenigszins herstellend. Ik heb hem geschoten ter wijl hij bezig was. Hij was bij het raam. Hij liep vlug de kamer door en ging in een gebogen houding in het raamko zijn staan. Hij stond zoo, zei hij. den aan de zeeweringen ontstonden. De tweede helft van het jaar kenmerkte zich door zeer weinig stormachtig we der, zoodat er dan ook weinig schaden aan de zeeweringen veroorzaakt werden. Aan de Noordwatering nam bij de stor men in het begin van het verslagjaar de duinvoet op de stranden op enkele plaat sen af. De kosten van herstel der stormschaden bedroegen voor de Noord watering f20.644.61. Op den morgen van den 21en Januari liep, tengevolge van zeer mistig weder, bij eb, het Engelsche stoomschip „Asperitz" op de steenbestoting van strandhoofd no. 31 op het Zuiderstrand. Met den vol genden vloed kwam het schip vlot en kon zijn reis vervolgen, Door de stran ding werd geen schade aan de steenbe- storting veroorzaakt. Aan de Oostwatering vond op 31 Oct. bij strandpaal N 47 op het Noorderstrand een oeverafschuiving plaats. In verband met de ter plaatse aanwe zige zinkwerken, was het treffen van voorzienningen nog niet noodig. Op 17 November strandde het Belgi sche stoomschip „Mateba" tusschen de dijkpalen 28 en 29 van de Zuidwatering tengevolge waarvan een gat onstond in de bestorting aan den teen van den dijk. Over de vergoeding van de op f 700 ge raamde schade wordt nog ondeerhandeld. Op 16 Januari strandde aan de West watering het Engelsche stoomschip „Me- num Ridge", De schade voor dit schip aan rijshoofd 13 veroorzaakt, werd door assuradeuren vergoed. Door een onbekend gebleven schip werd op 6 Nov. een schade van f 350 toe gebracht aan rijshoofd no. 8 aan de Westwatering. Aan de Oostwatering kwam geen storm schade voor, aan de Zuidwatering slechts geringe, die door de arbeiders werd hersteld en ook aan de Westwa tering was ze betrekkelijk gering, de herstelling daarvan kostte 512.74. De totale regenval was beneden de normale. In het begin van het jaar viel veel regen, ook was de neerslag in Juli Augustus en September van beteekenis, vooral in eerst genoemde maand viel zeer veel regen. In het begin van het jaar traden in het deel van den Polder beoosten het kanaal in verband met den neerslag hooge waterstanden op, vooral in het deel benoorden het Arne kanaal. In het deel van den Polder bewesten het kanaal kon met behulp van het ge maal, de waterstand goed beheerscht worden, voor wat betreft de gronden, gelegen in den omtrek van die water gangen en sprinken, die voldoende ca paciteit hebben. De toevloeiing van het water van Schellach naar het gemaal liet nog te wenschen over. Het gemaal heeft in 1931 rond 550 uur met twee pompen gewerkt en heeft rond 13.5 mil- lioen m3 water uitgeslagen, hetgeen overeenkomt met een schijf water ter dikte van 10 cm over de oppervlakte welke bemalen wordt. Aan stroom ge bruikte het gemaal rond 156.000 kWh. De in het vorige verslag vermelde verbetering van een deel van den Noordweg te Brigdamme werd uitge voerd. Overigens kwamen geen verbe teringen van beteekenis tot stand. Wel verleende de vergadering een crediet voor den aanleg van een rijwielpad langs den weg tusschen de grens van Middelburg en den molen van St. Lau rens, doch van dit crediet werd geen gebruik gemaakt, daar het dag. bestuur geen zekerheid verkreeg, dat de Pol der in het genot zou komen van de on derhoudsbijdrage ad 200 per km, ter wijl de uitvoerbaarheid van het plan uit financieel oogpunt van het verkrijgen van die bijdrage afhing. Overigens pleegde het dag. bestuur overleg met Ged. Staten over verschillende punten, de verbetering van den Noordweg be treffende. Afwatering Dokpolder. In verband met het aanbrengen van Goed, sir Peter, Maar U heeft maar eenmaal geschoten, nietwaar? vroeg Clinton, zich naast sir Peter stellend. Ja. En beschouwt U U zelf als een goed schutter? Ja, antwoordde sir Peter verbaasd. En U schoot niet in het wilde? Neen, ik was niet onrustig. Ik vuur de om hem te raken. Nu, heeft U ooit gehoord van een man, wiens slaap zoo dik was dat die een revolverkogel zou doen afwijken, welke van dichtbij afgeschoten is? Wat bedoel je? Nu, ik zou graag willen weten hoe die kogel daar kwam. Clinton weees naar een klein gaatje boven in het raamkozijn, waarin de loo- den kogel duidelijk zichtbaar was. Sir Peter keek er verrast naar. Ik begrijp het niet, Clinton, zei hij onzeker. Ik weet dat U het niet doet, ant woordde Clinton met pochenden tri omf. Maar ik zal die obligaties vinden, al duurt het een jaar. Hij ging de wa randa op. Wij kunnen den jongen Aims bury niet vast houden, ging hij voort, tenzij U een aanklacht van inbraak wilt indienen, en ik denk, dat het een moei lijk werk zal zijn in de gegeven omstan digheden zulk een aanklacht vol te hou den. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5