ARNHEM" LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS LANDBOUW. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN Handel, Nijverheid en Visscherij BUITENLAND. Algemeen Overzicht BEURSTHERMOMETER «E9S59KSSa9EB9SS9eHnBËfi! voerd door een vriend van den over ledene en den voorzitter der Muziekrer- eeniging. De zoon van den overledene sprak woorden van dank. ZUIDZANDE. In de raadsvergadering van Zaterdagmorgen, waarin de heeren A. J. Lako en J. A. de Lijser met ken nisgeving afwezig waren, werd het schrij ven van de Contact Commissie van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" in Zeeuwsch-Vlaanderen waarin wordt verzocht het prikken op de z.g. prikborden binnen de gemeente te wil len tegengaan, voor kennisgeving aan genomen aangezien dit euvel reeds uit sterft. De verordeningen regelende de hef fing en invordering van vergunnings- en verlofsrechten volgens de Drankwet worden vastgesteld. Ook wordt een ver ordening vastgesteld om op den open baren weg te mogen tappen. Met algemeene stemmen wordt ver volgens tot gemeente-ontvanger be noemd de heer J. J. Simpelaar alhier, no. 1 der alphabetische aanbeveling. Nadat de betrokken bond hierop van advies heeft gediend, wordt een veror dening vastgesteld, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeente-veldwachter. Ten slotte wordt z.h.st. aangenomen het voorstel van B. en W. tot aan koop van een sloot van de Watering Cadzand, loopende in de kom van de gemeente. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar het inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij: dij ontvanger der directe belastingen te Goes 550, onder letters N. N.; te Middelburg 1211.23. Zaterdagavond gaf de gymnastiek- vereeniging „Volharding" te O. en W, Souburg een goed geslaagde uit voering in de zaal van den heer Luwema te West Souburg. De avond werd met een gezellig bal besloten. De te Axel gehouden jaarlijksche collecte met de „Ëmmabloempjes" had een netto-opbrengst van 198.33. De gemeentebode A, Olijslager te Axel heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd met ingang van 1 Mei a.s. Men .schrijft ons: Zondag hield ds. W. H. Kelder Jr., •predikant 'hij de Ned. Hefrv. gem. te E11 e w o u t K' d' i.i'k in een stampvolle kerk zijn afscheidsrede, die getuigde van groote erkentelijkheid voor zooveel vriendschap en toegenegenheid, die hij gedurende de ruimp-4 jaren dat hij in de gemeente zijn werk verrichtte, van de ingezetenen mocht ondervinden. De thans vertrokken predikant, die zijn jeugdjaren hier doorbracht, neertik naar !zijn nieuwe standplaats voorze ker de allerjbeste wenschen van alle in- geietenen der gemeente mee. Als waardeering voor zijn arbeid wer den den vertreklkenden predikant nog 'n dri( tai geschenken -aangeibjoden. Ger. Kerken (Herst. Verb.) Ds. E. L. Smelik te Rotterdam is be roepen te Amsterdam-Centrum. Mej. A. J. A. Har tog, onderwijzeres aan de openbare school te B u r g h komt voor a!s no. 3 op de voordracht aan de school Keizerstraat te Breda. Examen onderwijzer(es). De Minister van O., K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden: dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1932 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid als onderwijzer(es) zal plaats heb ben op 2 en 3 Juni e.k.; dat de mondelinge examens op 13 Juni d.a.v. zullen aanvangen; De commissiën, met het afnemen de zer examens belast zal o.a. zitting hou den: te 's-Gravenhage voor de derde hoofdinspectie. Verdere bijzonderheden in Stcrt. no, 79. De opening der tuinbouwschool te Haamstede. Maandag j.l. had de opening plaats van de te Haamstede gestichte tuinbouwschool. Na samenkomst der genoodigden ten gemeentehuize, werd de lunch gebruikt in de versierde zaal van Hotel Bom, waarbij onder meer aan zaten mr. dr. K, J. Frederiks secretaris- Generaal van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, de Com missaris der Koningin in Zeeland, leden van Ged. St., dr. B. D. Teilegen, Griffier, land- en tuinbouwautoriteiten, de ge meentebesturen van Haamstede, Burgh, Renesse en Noordwelle. Na afloop trok men door de bevlag- de kom van het dorp naar de nieuwe school. De burgemeester der gemeente jhr. R. Roëll verwelkomde de gasten in dit gebouw en zette de groote beteekenis van dezen dag voor het geheele eiland uiteen. Hij behandelde de wordingsge schiedenis der stichting, dankte Rijk, Provincie, het gemeentebestuur van Haamstede en de besturen der omlig gende gemeenten Burgh, Renesse en Noordwelle voor hun financieelen steun en herinnerde met weemoed den overle den burgemeester jhr. L. v. Citters, die de totstandkoming der school zoozeer was toegedaan. Hij dankte den ijverigen voorz. den heer W. G. Boot Yz. en zijn medeleden van het Dagelijksch bestuur, die trots alle moeilijkheden deze zaak tot een goed einde brachten. Mr. Frederiks verklaarde de uit- noodiging met genoegen te hebben aan genomen, temeer, daar dit de laatste ambtelijke daad in dien geest is voor het Departement van Landbouw. Hij re leveerde de moeilijkheden voor land- en tuinbouw in dezen crisistijd, maar maan de aan, gedachtig aan de zinspreuk „Luc tor et emergo" niet te versagen. Daarop verklaarde hij in naam van den Minister de school voor geopend. De voorzitter behandelde uit voerig geschiedenis en wording der school, dankte de verschillende college's in 't bijzonder de gemeente Haamstede voor den steun en den burgemeester voor zijn medewerking. Hij hoopte dat de school ook voor deze gemeente rijke vruchten zal afwerpen en bracht een bij zonder woord van dank aan den Com missaris der Koningin, die de plannen zoo gunstig gezind was. De Commissaris der Koningin jhr. mr. J. W. QuarlesvanUfford wensch- te mede namens het Provinciaal bestuur van harte geluk met de totstandkoming der school en dankte het bestuur der ver- eeniging voor zijn steeds onverflauwden ijver. De tuinbouw is in Zeeland een bron van bestaan, en moet dus ook weten schappelijk beoefend worden. Hij drukte den wensch uit, dat de school Schouwen en Duiveland ten zege moge zijn. De Rijkstuinbouwconsulent Ir. v. d P 1 a s s c h e juichte de stichting der school toe en hoopte, dat zij liefde tot het vak moge aankweeken. Mr. P. Dieleman sprekende als voorzitter der Z. L. M. besprak het ver band, dat altijd tusschen land- en tuin bouw heeft bestaan. Aan de hand der geschiedenis wees hij er op, dat de ver bouw van groenten in Zeeland reeds in oude tijden heeft bestaan en hoe dit ge west eeuwen geleden den tuinbouw in Normandië ten voorbeeld was. Hij wenschte school en omgeving een voort- durenden bloei. Verder werd nog het woord gevoerc door de burgemeesters van Zierikzee en Burgh, 't hoofd der school en den heer C. Blom, waarop de voorzitter verklaar de wegens het gevorderde uur, dat ve len tot vertrek noopte, tot zijn spijt even- tueele andere sprekers te moeten teleur stellen. Daarop sloot hij met een alge meen woord van dank de bijeenkomst AMSTERDAM, 26 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 101—101. Ned. 17 1000-4% 98—98. Ned. 31 1000-4 92%—92%. Ned. 32 500-5 101%—101. Certificaten-3 75%7514. Cert. N.W.S.-2% 63—63. O. Indië 22 1000-6 91—91. O. Indië 23 100-6 72%—72%, O. Indië 16 1000-5 8914—89. O. Indië 26 1000-414 80%—8014. Duitschl. 100-7 47%—47%. .Duitschl. 30 1000-5% 31%32%. Engl. W.L. 50-200-5 79—77%. Engl. RL. 50-200-4 74% Zeeuws. Hyp. B-4i/2 90—89. Zeeuws. Hyp. B-5 97—97. A Amslerd. Bank 76/4—75/4" A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 611458%ex-div. A Twentsche Bank 8080. A Pref. Ju:gens A 7371%. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 54%52%. C Am. Car. en Foundry 7%7. C Am. Smelt en Ref. 10%11. C Farbenind. I.G. 6969%. C U. States St. C. 29%—29%. C C. Publ. Serv. 1%1. C North Am. Cy. 22%22%. A Born. Sum. H.M. 109/4—108/4. A Ned. Wol Mij. 20—. A Singkep Tin M. 5451%, A J. C, Japan Ln. 3232. A Rotterd. Lloyd 4039. A S. M. Nederland 46% A Amst. Thee C.M. 13%—13%. A Houth. Alberts 3536. C Peruvian C. Pr. 5%6%. A Southern Rlw. 8%7%. C Union Pac. Rr. 54%54%. C Int. Nickel Cy. 5%5%. Invoer van runderen, varkens, boter, etc. in België. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: Vanaf 26 April zal de invoer van run deren en varkens, van versch rund- en varkensvleesch, van bevroren slacht- vleesch en van boter afhankelijk gesteld worden van het overleggen eener bijzon dere vergunning, af te geven door den minister van landbouw. Bijzondere briefkaarten ten bate van het Nationaal crisis-comité. Het ligt in de bedoeling om over te gaan tot de uitgifte van bijzondere brief kaarten, welke met een toeslag boven de gewone frankeerwaarde verkocht zullen worden ten bate van het Natio naal Crisis-comité. De briefkaarten zullen een frankeer waarde hebben van resp. 3, 5 en 7% cent en verkocht worden voor resp, 5, 8 en 11 cent. De kaarten zullen zoo mogelijk nog in den loop van dit jaar verkrijgbaar worden gesteld met een geldigheidsduur tot 31 December 1933, De niet verkochte kaarten zullen na afloop van den verkooptermijn worden vernietigd, Overcompleet P. T. T.-personeel. In de jaren 1923 en 1924 zijn er in ver band met de toen noodige bezuinigingen heel wat leden van het P. T. T.-perso- neel afgevloeid. Nadien is de gelegen heid om op wachtgeld gesteld te wor den voor hen, die zulks wenschten, open gebleven tot 1926, toen het overschot van personeel vrijwel geheel was opge heven. Thans doet zich weer eenige ruimte van personeel voor, waarom het Hoofd bestuur der P, T. T. aan het personeel heeft bekend gemaakt, dat een ieder, die daartoe den wensch te kennen geeft, op wachtgeld kan worden gesteld, al thans voor zoover het dienstbelang zulks toelaat. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Naar het Corr. Bur. verneemt is he den aan H, M. de Koningin aangeboden het eerste deel van het rapport der Be zuinigingscommissie. Het bevat behalve economische en fi nancieele beschouwingen, .bezuinigings voorstellen van algemeene 'strekking, betrekking hebbende op alle departe menten, zoomede in detail uitgewerkte voorstellen ten aanzien van de depar tementen van Buitenlandsche Zaken, Justitie, .Binnenlandsche jZaken en Landbouw, Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en Financiën. De detailsvoorstellen nopens de ove rige departementen zullen binnenkort volgen. DE COLORADO KEVER. De Tweede Kamer nam heden het wetsontwerp tot wering van den Colo radokever bij in- en doorvoer van aard appelen en versche groenten z.h.s. aan DEN HAAG EN DE WINKEL SLUITINGSWET. Naar het Corr. Bur. ter oore komt, is heden ten stadhuize te Den Haag be richt ontvangen, dat de winkelsluitings verordening, welke eenigen tijd geleden door den gemeenteraad is aangenomen door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid niet goedgekeurd is. Hierme de is dus ook voor Den Haag, evenals voor enkele andere plaatsen de moei lijke toestand geschapen, dat op den lsten Mei de rijkswet in werking treedt, zonder dat de gemeentelijke winkelslui tingsverordening op genoemden datum rechtsgeldigheid heeft verkregen. De Haagsche rechtbank deed uit spraak in de zaak van de gepleegde malversaties door drie ambtenaren bij den Pensioenraad. De drie verdachten zijn schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en het opzettelijk gebruik maken van de vervalschte stukken. A Kol. Bank 44—39. A N.I. Hbk. 1000 52/4-51%. C Ned. H. M. 1000 62%—61. A Alg.. Kunstz. U. 25%-27%-W,. A v. Berkels Pat. 15—15. C Calvé-Delft 42%41. A C. Suiker Mpij. 1413%. A Int. iscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-3. A Ned. Ford A.M. 100%—95. A Philips em. B. 56%56%-57%. C Unilever 97%—97-95%. C Anaconda Cop. 1111-%, C Bethlehem St. 14%14%-14. A A.N.I.E.M.—N.B. 168—163. C A. Gas El. Cy. 2%2. C Cities Serv. Cy, 4%4%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 12%12%. A Kon. Petr. Mpij. 108%114-10%. C Contin. Oil Cy. 4%4%. C Shell Union O.C. 33. A Holl. Amerk. Lijn 1%1%. A K.N. Stoomb. Mij. 9 Verd. P. werd veroordeeld tot 2 jaar en verd. Z, en R. ieder tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Alle straffen met vermindering van 3 maanden voorarrest. Naar „Het Volk" meldt, heeft het sociaal- dem. Kamerlid de heer J. H. Schaper tegen 1 Mei a.s. om gezond heidsredenen ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en dus ook als lid vein Gedeputeerde Staten. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau A. J. M. Vervoort, hoofdredacteur-directeur der Eindhovensche en Meierijsche Cou rant, te Eindhoven. Bij beschikking van den Min. van Waterstaat zijn o.a. aan de nagenoem- de stuurlieden der groote vaart de hier onder vermelde belooningen toegekend als blijk van waardeering van hun aan deel in de bewerking van aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut overgej- legde verdienstelijk bijgehouden journa len: een aneroïde-barometer aan: J. de Vries Kzn., van de Stoomvaart Mij. „Ne derland"; L, A, Lerooy van den „Rot- terdamschen Lloyd"; C. W, Koster van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. De Nanking-regeering heeft het bemiddelingsvoorstel van den Britschen gezant sir Mies Lampson tot hervat ting der Japansch-Chineesche onder handelingen aanvaard. 2 kantoorbedienden, 1 dienstbode. TotaaC 723. Gedeeltelijk werkloos, 2 loodgieters, 1 schoenmaker, 1 afbra- mer, 1 bankwerker, 2 smeden, 5 vormers 1 kernmaker, 1 bakker, 1 kraandrijver, 1 chauffeur, 2 werkmeesters, 4 werkvrou wen. Totaal 22. Totaal vorige week 732, bijgekomen 59, afgegaan 46, over 745. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno- men wekelijksche openbaarmakingen i,z. het Handelsregister betreffende Zeeluid ontleenen wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Coöp. Volksspaar- en Voorschotbank voor Zeeland, Wagenaarstr. E 112. Uit- getr. best.: Mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, Westkapelle. Firma Huibrecht de Kok (B.P.), Krab- bendijke, Dorpstraat 139, handel in krui denierswaren, manufacturen, drogisterij en, ijzerwaren, galanterieën, huishoude lijke- en aanverwante artikelen, alsmede de exploitatie van één of meer boom gaarden, landerijen en huizen. Nieuwe venn.: Mej. N. de Kok. Het bestuur der Waterkeering van den Calamiteuzen Zimmermanpolder heeft Maandag te Rilland Bath aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1933 van de Aarde-, Kram-, Rijs-, Steenglooïng- en andere werken aan genoemden pol der. Raming 14455. Inschrijvers waren: J. Slager en M. Matthijsse te Brou wershaven voor 11700.M. Hooge- steger te Wemeldinge voor 11960. G. Bolier Jz. te Scherpenisse 12080.—; Anth. van der Werf Cz. te St. Maartens dijk voor 12380.Adr. van der Werf en J. A, Dorst te Stavenisse 12900. J. Wolse te Ellewoutsdijk 13100. P. de Koeijer Sr. te Ierseke 13203. L. P. Korstanje te Wemeldinge voor 13460.M. Weststrate en Zonen te Rilland-Bath voor 13525.J. Nieu- wenhuijse te Rilland-Bath 13900. I. la Gasse te Koudekerke 13990. Vanwege het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd Maandag te Den Haag aanbesteed het maken van het weglichaam, de kunstwerken en de fun deering voor den rijweg van den pro vincialen weg RotterdamHoogvliet. Laagste inschrijver was J. J. Geluk te T h o 1 e n voor 328.200. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden vorige week als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos. 3 typografen, 2 straatmakers, 17 grond werkers, 3 loodgieters, 7 metselaars, 25 opperlieden, 8 schilders, 49 timmerlie den, 4 stoffeerders, 1 fitter, 21 meubel makers, 5 politoerders, 6 cirkelzagers, 3 schoenmakers, 1 ponser, 28 bankwer kers, 5 electriciens, 1 modelmaker, 2 hoorders, 1 klinker, 1 metaalschaver, 6 machinisten, 1 metaalsteker, 4 plaatwer kers, 2 pianomakers, 1 fraiser, 2 rijwiel herstellers, 2 slijpers, 2 scheepmakers, 6 smeden, 4 stokers, 4 monteurs, 14 vor mers, 1 voorslaander, 1 kernmaker, 8 draaiers, 3 boekbinders, 12 bakkers, 1 kok, 5 slagers, 17 boerenarbeiders, 1 boomkweeker, 1 tuinman, 1 bloemist, 6 reizigers, 9 winkelbedienden, 4 kraandrij vers, 5 chauffeurs, 4 kellners, 4 varens gezellen, 17 kantoorbedienden, 18 van andere groepen, 85 met vakkennis zon der bepaald beroep, 274 zonder vakken nis (ongeschoolden), 2 winkeljuffrouwen, A Ned. Scheepv. U. 4441-39%. A H.V. Amsterdam 152%148%-40. A Java Cult. Mij, 108100. A N.I. Suiker U. 60%57%, A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batavia 93 C Deli Mij. 1000 100—100. A Senembah 105100%. G Chicago Mi'lw. 1%—1%. A Amst. Rubflb. C,. 28%-28//i,-27V/. A De'Ji Bat. Ruiblb 6%—7\%- i A Hessa Rubber 8/4—7. A Serb,adjadi S.R. 6—6. ■Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 25 April. 26 April Londen 9. 17 9.01/4 Berlijn 58.64 58.71 Parijs 9.721/2 9.. 7 23/^ Brussel 34.60 34 60 Zwitserland 47.94 47.96 Kopenhagen 50.50 49 75 New-York 2.46% 2.46% CD beschermt Uw gesm in moeilijke jaren. Inspecteur G, Lindenbergh, Wester straat 16, Goes. PDPüwasnw*vi, m j m mil, w mi m w (Ingez. Med.f 99 Na de Landdagverkieznigeo. Na de voor hen zoo uitermate gunstige uitslag hebben de nationaal-socialisti- sche toonaangevende kringen verklaard, dat de N. S. D. A. P. bereid is overeen komstig den wil van het volk overal daar de regeerxngsverantwoordelijkheid op zich te nemen, waar de voormalige regeeringen zijn verslagen en in een min derheid zijn gekomen. Dit geldt in het bijzonder voor het land Pruisen, waar de nationaal-sooia- listen met 162 mandaten alleen reeds zoo sterk zijn geworden, als de coalitie van Weimar. De bewering nu dat de N. S. D. A. P. ondanks haar stembuszege niet in staat zou zijn in Pruisen eea eoa- litie-regeering te vormen is een ma noeuvre. De N. S. D. A. Pheeft als lei dende partij der nationale oppositie 'naar letter en geest van de grondwet het recht in Pruisen te regeeren, m De kwestie is dat alle partijen volko men inzien, dat ze alleen door het vor men van bondgenootschappen met an dere partijen aan de macht kunnen ko men. Daar de communisten hierbij wel dienen te worden uitgeschakeld, zal de doorslag voor het vormen van de nieu we regeeringscoalitie in Pruisen door het centrum moeten worden gegeven. Het Pruisische centrum heeft reeds offici eel verklaard, bereid te zijn om samen te werken met elke partij, die volgens de grondwet wil regeeren en die de poli tiek van het rijk wil ondersteunen. Men verwacht nu in politieke kringen dat weldra een gedachtenwisseling tusschen centrum en nationaal-socialisten zal plaatsvinden, waarbij de mogelijkheid van het vormen van een gemeenschap pelijke regeering zal worden onderzocht. De kansen dat de gedachtenwisseling een gunstig resultaat oplevert, zijn met bijster groot. Want een ondersteuning van de politiek van het rijk is van de Nazi's moeilijk te verwachten. Doch bij de Nazi's schijnt de wil voor te ziteo tot het vormen eener coalitieregeenng, an ders had het uitgegeven communiqué weinig beteekenis. Van de buitenlandsche pers is de Fransche natuurlijk het belangrijkst. Dat Tabak Amerika Philips Mijnen - Obl.markt- H. V. A. Schepen MARKT Koninki. Industrie Rubber Unilever (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2