KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. Vergaderingen, Concerten, en2. ONDERWIJS RECHTZAKEN. LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. AFLOOP VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. ber 1931 te berekenen tegen 45 cent per uur en het hem nog toekomende uit te betalen. Het bestuur der Vereeniging van Han delsonderwijs vraagt voor 1933 weder subsidie. De Vereeniging van Sigarenwinkeliers zet in een uitvoerig betoog haar be zwaren tegen het verleenen van verlof voor het plaatsen van automaten uit een. Het drankweercomité en de commis sie „Handhaving Drankwet" van het Na tionaal Comité tegen het alcoholisme dringen aan op een verzoek aan de Kroon tot vermindering van het maxi mum aantal verloven. Laatstgenoemde organisatie wijst er op, dat Middelburg volgens de wet 62 verloven mag hebben, terwijl er slechts 37 zijn, op welk aan tal de raad het maximum zou kunnen bepalen. Van de Vereeniging tot instandhou ding van oude gebouwen een exemplaar van het werk van dr. W. S. Unger over „De Bouwgeschiedenis van het Stadhuis te Middelburg". Van het bestuur der Godshuizen dat het in contract met de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. inzake het consul tatiebureau de gewenschte clausule waarover bij de behandeling van het des betreffend voorstel is gesproken, zal doen opnemen. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING OP WALCHEREN TE MIDDELBURG. Kon de secretaris-penningmeester van bovengenoemde vereeniging, de heer L. Onderdijk, zijn tweede jaarverslag be ginnen met er op te wijzen, dat er nog steeds een groeiende belangstelling was in het werk der vereeniging, welke zich vooral kenmerkte door een belangrijken groei van het ledental, bij het derde verslag kan er op gewezen worden, dat die belangstelling nog allerminst ver flauwd is en de toename van nieuwe le den bijna even sterk is geweest dan vo rig jaar. Zeg het met bloemen, wordt wel eens gezegd, van de zijde van den secretaris-penningmeester moet het meeste met cijfers worden gezegd en de cijfers in het verslag spreken een voor ieder duidelijke taal, zoodat daar weinig meer aan behoeft te worden toegevoegd, maar geconstateerd mag wel even wor den, dat de vooruitgang dit jaar zeker een prachtige vooruitgang mag worden genoemd, een zuivere winst in ledental, ongeacht de af- en overschrijvingen, van 2132 waarvan 1391 in de plaatsen bui ten Middelburg zoodat hier in de laat ste twee jaar al heel wat achterstand is ingehaald en de ijverige bode's steeds in de weer zijn weer nieuwe leden bij te brengen, gesteund daarbij door de besta ren en het centraal bestuur. Aan dien groei hebben alle afdeelingen meege werkt, hoewel niet allen in dezelfde ma te. Geen enkele afdeeling is achteruit gegaan terwijl toch in elke afdeeling, hoe klein ook, af- en overschrijvingen plaats hebben in den loop van een jaar, wat dus vanzelf moet beteekenen voor uitgang, hoe gering ook in sommige af deelingen, wat meer niet beteekent, dat er niet gewerkt is. Het gaat echter in de eene plaats moeilijker dan in de andere maar als er volgehouden wordt moet het op den duur overal gaan. Het bewijs, dat er nog een massa leden te winnen zijn en die ledenwinst vergemakkelijkt wordt door het werk van 3 jaar zit zeker in de verstrekte cijfers. Het contact met de afdeelingen was ook dit jaar weer uit stekend en waar noodig verleende het bestuur zijn hulp bij de propaganda. In het algemeen brengt de secretaris ook ditmaal 'n woord van dank aan de be sturen en bode's voor hun medewerking en activiteit, zonder welke de vereeni ging niet op zulke goede resultaten zou kunnen bogen. We spreken af aldus de heer Onderdijk evenals vorig jaar dat we onze beste krachten in zullen spannen om de vereeniging te voeren naar de 25000 daar de 20000 leden bij het uitbrengen van dit verslag wel reeds bereikt zullen zijn. Een woord van dank brengt de secretaris voor de prettige en vruchtbare samenwerking met de admi nistratie's der ziekenhuizen waar de le den werden opgenomen, een woord van dank ten slotte aan de artsen en verder allen, die waar dit mogelijk was, de ver eeniging steunden op een of andere wijze. Aan de in het verslag opgenomen cij fers ontleenen wij, dat in 1931 434 op namen plaats hadden, waarvan 268 uit Middelburg en 166 van het platteland, van deze 434 leden, werden verpleegc in het Gasthuis te Middelburg 318, St, Joseph ziekenhuis te Vlissingen 95 Gasthuis aldaar 4, Bethesda 4; te Lei den 6, te Rotterdam 1, te Utrecht 3, te Arnhem 2 en te Almelo 1. 't Aantal verpleegdagen bedroeg 7881, waarvan uit Middelburg 500% en van het plateland 2873%, gemiddeld resp 18.6 en 17.3, en totaal 18.15. Het gemid deld aantal leden bedroeg in 1931 18684, het aantal ziektegevallen per 1000 leden 23.2, de ziekenhuiskosten 27.277.77, per geval 62,50 en gemiddeld per dag 3.46. In 1930 hadden 348 opnamen plaats waarvan één voor rekening van den Raad van Arbeid. Het aantal leden te Middelburg en omgeving steeg van 9823 tot 10.564 en op het platteland van 7597 tot 8988, dus in totaal van 17.420 tot 19.552, wat in procenten van het aantal inwoners is tab voor het plattqlaind 32.4, voor Middel burg 57.4, voor liet totaal 44.9. Nog vele andere waardevolle vergelijkende cijfers toonen den vooruitgang der vereeniging overduidelijk aan. De exploitatierekening geeft bij een eindcijfer van ƒ41.470.01 een goed saldo aan van 5623.09, De verlies- en winstrekening over 1931 geeft aan naast bovengenoemd bedrag voor het exploitatiesaldo, nog intrest bank ƒ211.21, intrest effecten ƒ717.77, totaal 6552.07 en daartegenover koers verschil effecten 2998.38 en saldo naar capitaalrekening 3553.69. Hoewel voor belegging zoodanige iondsen werden gekozen aldus ein digt de secretaris-penningmeester zijn verslag waarvan men redelijkerwijze kon verwachten dat de schommelingen in de koers zeer gering zouden zijn Staats-, Provincie- en Gemeente Obli gaties) is de koersdaling nog zoodanig geweestdat bovenstaand bedrag van bijna 3000 moest worden afgeboekt. Jet einde v&n het boekjaar 1931 is wel een erg laag punt, als men bedenkt, dat een waardeering thans een 700 hoo- gere waarde zou te zien geven. Het ligt dan ook in de bedoeling een eventueel toersherstel over het volgende boekjaar te bestemmen voor koersverschillen op effecten, waardoor normale verschillen op beleggingen zonder schokken kunnen worden opgevangen. De mantels der ef fecten zijn in bewaring bij de Ned. Bank. De kerkeraad der Geref. kerk van den Haag-West heeft in beginsel beslo ten over te gaan tot het beroepen van een vijfden predikant. bond". Dit onderwerp is voor de lagere school, ook voor de Christelijke lagere school van groot belang. In 1925 heeft de toenmalige minister van Onderwijs reeds bepaald, dat bij 't Middelbaar Onderwijs de geschiedenis en het werk van den Volkenbond moet wor den behandeld. Weldra zal de tegen woordige minister het voor de lagere school voorschrijven. Het is echter de vraag of de minister op een bijzondere school kan voorschrijven hoe en wat van 't geschiedenisonderwijs moet onder wezen worden. Als de leerlingen van de school zijn, wordt spoedig veel van 't onderwijs ver geten, vooral van 't geschiedenisonder wijs. Een der oorzaken is zeker, dat veel geleerd wordt, wat geen nut heeft voor 't later leven. Volgens spr. moet vooral de nieuwe geschiedenis geleerd worden. Hieruit is iet tegenwoordige leven direct voortge komen. Dan komt ook ter sprake: de Volken bond. Dit is realiteit. Hoe men ook over den Volkenbond moge denken, onder Gods leiding kan en mag hij tt zegen zijn van de gansche menschheid. De weg der middelen mag betreden worden. In vele landen komt het nationalisme in den laatsten tijd tot uiting, (Ierland, Duitschland, e.a.) Ook in onze vader- !andsche geschiedenis moet de nationale gedachte in eere worden gehouden. Maar de zegeningen van den internatio nalen Volkenbond mogen ook genoten worden. Den kinderen moet geleerd wor den ook daarin Gods leidende hand te zien. Een zestal personen wisselenden met den geachten spreker van gedach ten naar aanleiding van het gesprokene, dat daardoor nader werd toegelicht, en dus nog beter begrepen. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 97 7 eindigde mr. Bijleveld met dankzegging. Op de op Zaterdag te Amsterdam ge houden jaarlijksche algemeene verga dering van het Genootschap van Ne- derlandsche Componisten is de Voor zitter Dr. Johan Wagenaar, die zich niet herkiesbaar stelde, afgetreden. Als zijn opvolger werd de heer Jan van Gil se gekozen. De heer Wagenaar werd bij acclamatie benoemd tot Eere-Voor- zitter. In de ontstane vacature van den len Secretaris is voorzien door verkiezing van den heer Alphons Vranken. Op voorstel van het bestuur van het Ondersteuningsfonds besloot de ver gadering aan den naam van dit fonds toe te voegen den naam van den heer A. D. Loman Jr., aan wiens initiatief de stichting van dit fonds te danken is. Het nieuwe Shakespeare-theater. De inwijding van het nieuwe Shake- speare-theater te Stratford on Avon, had Zaterdag plaats in tegenwoordigheid van den prins van Wales en talrijke leden van het diplomatieke corps. De toespra ken werden gehouden door Baldwin en door de gezanten van Frankrijk en Ame rika. De Duitsche mej. Lisa Rocke, uit Maagenburg, heeft het wereldrecord 200 meter schoolslag, dat met 3 min, 8 drie vijfde sec, stond op naam van mej. E, Jaeobson, verbeterd en gebracht op 3 min. 8 twee vijfde sec. Electro-Bioscoop (Markt). Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. Flor a-B ioscoop (Noordstraat) da- gelijks doorloopende voorstellin gen, 7.30 uur. Zondagmiddag 3— 6 uur matinée. Woensdag 27 April. Uitvoering van de Gem. Zangvereeniging „Hosan na." Concertzaal. W oens dag 27 April. Lezing met licht beelden, ds. W. F. M. Lindeboom van Serooskerke, voor de Ned, Chr. Reisvereen. Bogardzaal, 8 uur. Donderdag 28 April. Besloten Kunst filmavond, directie Electro- Bios coop. 8.15 uur. V r ij d a g 29 Apri'I. „De Kunstcluib" imet „Nan". Schouwburg. Zaterdag 30 April'. Jaarl. Singelloop E. M. M. Zaterdag 30 April Jaarvergadering Zeeuwsche Vereen, voor dialect onderzoek. In de commissie, in 1932 belast met het afnemen van de eindexamens aan de van Rijkswege gesubsidieerde zeevaartscholen is o.a. benoemd: tot lie de heer J. F. Gugelot Vlissingen Districtsvergadering van den Schoolraac voor Scholen met den Bijbel. (Vervolg.) De namiddagvergadering werd ge opend met het zingen van Psalm 100 2 en 4. De heer mr. H. Bijleveld, oud-minister hield een rede over „school en Volken Pro Juventute. Dinsdag werd alhier de algemee ne vergadering van Pro Juventute ge houden. In de plaats van den voorzitter mr. G. J. Sprenger werd wegens zijn vertrek gekozen mr. J. Moolenburgh. De periodiek aftredende bestuursleden mej. A. W. Ermerins en de heer G. Mes werden herkozen. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat 65 maal advies werd gevraagd en gegeven omtrent de toe te passen straf of maatregel. Op 17 minderjarigen werd toezicht gehouden, waarvan de meesten hun proeftijd goed doorkwamen doch een enkele maal tenuitvoerlegging der voor waardelijke- straf moest worden ge vraagd. In 6 gevallen werd namens Pro Ju ventute een gezinsvoogdij uitgeoefend, waarvan 3 in 1931 werden verlengd terwijl door haar in 3 gevallen een ge zinshoofd werd voorgedragen. In enkele gevallen kon door Weidelij ken steun worden geholpen, en erger voorkomen. In dezen tijd nu het vinden van werk steeds moeilijker wordt, zal juist door een klein zakgeld nog veel goed kuu nen worden gedaan, zoodat de financf eele steun der leden niet kan worden gemist. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer-plaatsverv. in het gerechtsho: te Arnhem mr. A. J. A. A, baron van Heemstra, oud-Gouverneur van Surina me. De rechtbank te Assen veroordeel de A. H. K. verpleegde te Veenhuizen thans gedetineerd, wegens brandstich ting in een der gebouwen aldaar tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 3 jaar. Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag behandelde in hooger beroep de zaak tegen den eersten luitenant der jagers P. G., die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch in eerste instantie overeenkomstig de vordering van den auditeur militair is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde mishandeling en wederspannigheid. In een roes had hij een agent van politie een slag op het linkeroor gegeven. De advocaat-viscaal requisitoir ne mende, vorderde vernietiging van het vrijsprekend vonnis van den krijgsraac te Den Bosch, schuldig verklaring van G, aan het mishandelen van een ambtenaar en veroordeeling tot 14 dagen gevange nisstraf. De ambtenaar van het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank heeft een gevangenisstraf van vier en een hal:: jaar geëischt tegen den jeugdigen elee trotechnicus, die op 15 Dec. j.l. met een revolver op zijn vroegere verloofde hac geschoten en daarna het wapen op zich zeiven richtte, waarbij hij zich ernstig; wondde. Het meisje bleef ongedeerd. Verduistering bij de Bosche Hanze Bank. De rechtbank te 's Hertogenbosc heeft Donderdagmorgen uitspraak ge daan in de strafzaak tegen den gewezen chauffeur der Bossche Hanzebank E. ter H., die terecht heeft gestaan wegens ver duistering en oplichting en valschheid in geschrifte. Voor dit laatste feit had het O.M. twee jaar en zes maanden gevan genisstraf geëischt, terwijl het voor de eerste twee feiten vrijspraak vroeg. Verdachte werd thans veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens valsch heid in geschrifte, meermalen gepleegd. In de te 's-Gravenhage gehouden j vergadering van de Centrale van Ver- eenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithandel werd als be-1 stuurslid van de groep exporteurs geko zen de heer C. Minnaar te Goes. Invoer van aardappelen, tomaten, etc. in België. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: Wegens de doryphorabesmetting is, bij ministerieel besluit, de invoer van aard appelen, tomaten, e.a. uit Frankrijk ver- ooden. De invoer dezer producten, gewonnen in of herkomstig uit andere landen dan "rankrijk, is slechts toegelaten, indien de zendingen vergezeld zijn van een getuig schrift, afgeleverd door den Plantenziek- tendienst van het invoerend land, ver meldende het land van herkomst der pro ducten en verklarende, dat zij geoogst werden in een van Coloradakevers vrij gewest. Om beschouwd te worden als her komst uit een onaangetast gewest, moe ten de producten gewonnen en verzon den geweest zijn in een plaats, die meer dan twintig kilometer verwijderd is van alle door den Coloradokever aangetaste teelt. De invoer kan enkel gedaan worden, voor de zendingen langs waterweg, langs de tolkantoren van Antwerpen, Brugge, Brussel, Gent, Luik, Oostende en Zee- brugge en voor het invoeren langs het land, langs de kantoren gelegen aan een spoorweg, of langs de navermelde kan toren: Arendonck, BaerleHertog, Bou- chaute, Canne, Coewacht (Moerbeke), Esschen (Dorp), Houcke, Kessenich, Kiel- drecht, Kruisstraat (Moerbeke), De Klin- ge (Dorp), La Planck (Sint-Martens-Voe- ren), Maeseyck, Meersel (Meerle), Mid delburg, Molen-Beersel, Mouland, Oudenburgsche Sluis (Wachtebeke), Overslag (Wachtebeke), Paal .(Kemseke), Klein-Terneyen), Stroobrug (Maldegem), Putte (Stabroek), Sint-Laureys, Sinte- Margriet, Santvliet, Schapenbrug (West- capelle), Smeermaes (Lanaeken), Strij- beek (Meerle), Vroenhoven, Watervliet en Wuestwezel. Engelsch invoerrecht op rozen. Naar Reuter uit Londen meldt, is bij beschikking van den Engelschen minis ter van Landbouw bepaald, dat van 1 Mei tot 11 December a.s. een invoer recht van twintig shilling zal worden ge heven van iedere honderdtal buiten- landsche rozenstruiken, die Engeland binnenkomen. ———■li «-wiiinir— sionaris mogelijk dit te doen. Dit zal nü ondervangen worden door een absoluut verwaterverbod in gansch Zeeland. Eenige motorschippers van Yerseke hadden de betrokken autoriteiten ver gunning gevraagd om voor den door den minister vastgestelden tijd mosselzaad te halen van de Zuiderzee. Dit verzoek is evenwel niet toegestaan daar geen controle kan worden uitgeoefend voor de te halen hoeveelheden. Openstelling Zuiderzee. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft aan de Zeeuwsche mos- selvisschers vergunning verleend voor het visschen van mosselzaad in de Zui derzee van Dinsdag 31 Mei tot Vrijdag 8 Juli. Ansjovis op de Schelde. Op 20 April is van de Zeeuwsche weeren dé eerste ansjjovis1 aangebracht, zoo meldt de N. R. CrJ. het was inog maar een enke'l' exemplaar. Het is. in verh,and met lie voortdurende koude die geheerscht hjeeft niet laat te noemen dat de eerste visch/jes verschijnen. De Mosselhandel. Men schrijft ons uit Bruiniss e: Ofschoon natuurlijk de gevolgen van de wereldcrisis, ook in den mosselhandel te merken was en wel zeer goed in het verschil in prijs en afzet, vergeleken met eenige jaren te voren, zoo mocht toch met genoegen geconstateerd, dat ze in het afgeloopen seizoen niet direct daar door werd getroffen. Wel dreigde eenige maanden geleden Frankrijk met contin- genteering van Zeeuwsche mosselen, door tijdige maatregelen van den Bond van Zeeuwsche mosselkweekers kon dit gevaar worden afgewend. In het nu volgend seizoen zal dit nu echter anders zijn, daar door de alge meene wijziging der invoerrechten, ook van mosselen voortaan zulk een recht worden geheven en wel van fr. 7.50 per ton: 100 kg. Dit is niet minder dan een derde van de tegenwoordige waarde. Waar voorheen de Zeeuwsche mossel de concurrentie met de Fransche mos sel glansrijk kon doorstaan, daar ze goedkooper was dan deze, zoo is dan thans dit voordeel opgeheven en zal in het vervolg alleen nog geconcurreerd kunnen worden met kwaliteit. De Fransche markt zal ondanks dit invoerrecht voor de Zeeuwsche mossels behouden kunnen blijven, mits de Zeeuw sche mosselkweekers, zich er op gaan toeleggen een superieure kwaliteit te leveren en het product extra te verzor gen. Men zal zich voortaan dan ook meer op kwaliteit dan op kwantiteit moeten gaan toeleggen. Mosselverwaterverbod. Men meldt ons uit Yerseke: Naar we uit goede bron vernamen zal ook aan de mosselkweekers der Zuider zee worden verboden buiten den door den minister gestelden tijd groote mos selen in Zeeland te verwateren. Gelijk bekend is was het door een fout in de concessie-voorwaarden voor een conces- Beperking postdienst op Zaterdagmiddag Met ingang van 7 Mei a.s. wordt voor de postkantoren, vereenigde kantoren, bijkantoren met volledige dienstuitvoe ring en de hulpkantoren het sluitings uur voor den postloketdienst des Zater dagmiddags bepaald op 16 uur en voor de bijkantoren met beperkte dienstuit voering in het algemeen op 15 uur. gedurende den normalen openstellings- Bij wijze van overgangsmaatregel zal tijd tot uiterlijk 18 uur gelegenheid be staan voor het behandelen van express zendingen, telegrafische postwissels, ling en voor het afhalen van postrestan- adviezen, stortingen met spoedbehande- reispostchèques en chèques met spoed- te stukken. Deze Zatetrdagsche dienstbeperking geldt dus niet voor de poststations. Spoorweg-abonnementen. Volgens het „Leidsche Dagblad" is binnenkort een belangrijke verlaging in de tarieven van de abonnementen bij de Ned. Spoorwegen te wachten. Voorts zullen de algemeene abonnementskaar ten, evenals de trajectkaarten niet al leen den eersten van de maand, maar iederen dag onmiddellijk aan de loketten verkrijgbaar gesteld worden. Luitenant ter zee le kl. J. F. W. Nuboer is aangewezen voor commandant van Hr. Ms. pantserboot Gruno te Wil lemsoord. Bij Kon. besluit is aan den generaal majoor van den militair-geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië dr. L. A. Krol, op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en is hij benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofdofficier van administratie le kl. de hoofdofficier 2e kl. T. Meijer en is hem op verzoek eervol ontslag verleend uit den zeedienst. zijn bevorderd tot officier van den marine-stoomvaartdienst, de officieren van den Marine-stoomvaartdienst 2e kl. H. G. van Niel en J. N. Gons; bevorderd tot officier van den marine stoomvaartdienst le kl. de officer van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. A. A. C. Kramer en tot officier van gezond heid le kl, de officier van gezondheid 2e kl. L. J. Kuypers. Notaris mr. P. Loeff heeft Zater dagmiddag in het café van den heer Simpelaar te Koudekerke in het open baar verkocht: 1. Een Huis met schuurtje, erf, tuin en bouwland, aan den Vlissingschen straatweg B 319 te Koudekerke, groot ongeveer 18 aren 46 centiaren. Kooper Jan Koole Janszoon Sr., land bouwer te Koudekerke voor 2990. 2, Ongeveer 21 aren bouwland, ten Noorden van perceel 1, Kooper Jan Koole Janszoon Jr., melkslijter te Koudekerke voor 616. 280 GULDEN GESTOLEN. In het kantoor van het Duitsche Zeemanshuis aan den Haringvliet te Rotter d a m is in den loop van den dag uit de lade van een schrijfbureau een bedrag van 280 gestolen. VELDSLAG IN CAFé. Het café van Th. A. H. aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam is Vrijdagavond laat, te gen sluitingsuur, het terrein geweest waar een verwoedde strijd met gebruik making van biljartkeu's, flesschen en stoelpooten gestreden is. Aan dezen strijd hebben een tiental mannen deelgenomen. Nadat er minuten lang een oorverdoo- vend lawaai in de lokaliteit geheerscht had kwam er politie opdagen. Het bleek toen dat vier menschen min of meer ernstige gewond waren.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7