zeeland. hartenaas en ruitendrie. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 25 APRIL 1932. No. 97. BINNENLAND. LIBERALE STAATSPARTIJ. MEVR. W. VAN ITALLIE VAN EMBDEN. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1932. t FEUILLETON. MIDDELBURG. GIFTEN CRISISFONDS. Verbetering. GEMEENTERAAD VAN O, EN W. SOUBURG, Ingekomen stukken. Adres Ooststellingwerf. Wijz. begrooting. Lantaarn Abeele. Aansluitingskosten water leiding. Hulpverleening brand. Treffen dading. Rondvraag, ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Goes. (Wordt vervolgd.) Het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij ,,De Vrijheidsbond" kwam op Zaterdag 23 April bijeen ter uitvoe ring van verschillende besluiten, door de algemeene vergadering aan hem op gedragen. In de beide vacatures in het dage lijks bestuur, ontstaan door het bedan ken van mr. P. Rink als lid van het hoofdbestuur en van mr. P. Droogleever Fortuyn als lid van het dag. bestuur werd gekozen mr. M. H. de Boer en mr. W. C. Wendelaar, terwijl de aftre dende leden, de heeren S. v. d. Bergh en mr. G. A. Boon, bij acclamatie wer den herkozen. In de „Vrijzinnig Democraat" deelt het lid van de Tweede Kamer mevrouw W. van Itallievan Embden mede, dat zij een nieuwe candidatuur voor het eventueele lidmaatschap der Kamer niét zal aanvaarden. Daar de wensch van de Vrijzinnig- Democratische Partij zoozeer uitgaat naar versterking van de Kamerfractie met een tweeden landbouwspecialist, acht zij het haar plicht, in deze tijden haar candidatuur terug te trekken ten einde versnippering van partijstemmen te voorkomen. DE NOOD DER BINNENSCHIPPERS. De heer Duymaer van Twist wijst er den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op, dat de nood, waarin de binnenschippers verkeeren, thans zoo hoog is gestegen, dat niet alleen de rente en de verplichte aflossingen van hypotheken niet meer kunnen worden betaald doch dat ook in zeer vele ge vallen het hoog noodige niet meer kan worden aangeschaft om in het levens onderhoud der gezinnen te voorzien. Hij vraagt den minister, zoo het ver strekken van een renteloos voorschot ernstige bezwaren ontmoet, de verla- 'ging van (Scheepvaartrechten voors hands niet mogelijk is en geen vrijheid kan worden gevonden een rijkssteunre geling voor de schippers in het leven te roepen, (daarbij verwijzend naar 't ant woord op vragen, door hem op 2 Maart 1932 gesteld), welke andere maatrege len dan zullen worden getroffen om de bittere armoede in de schippersgezinnen te lenigen en de binnenschipperij voor totalen ondergang te behoeden. De belangstelling voor de op 29 en 30 dezer bepaalde rondvlucht over Ne derland overtreft de verwachtingen. Voor den eersten dag, waarop de tocht over Noordelijk Nederland gaat, hebben zich reeds circa 30 passagiers opgege ven, buiten de vertegenwoordigers van de pers, waarvoor de K. L. M. een af zonderlijk vliegtuig beschikbaar heeft gesteld. Er zijn nog 5 plaatsen onbezet. Voor den tweeden dag, waarop de vlucht over Zuid-Nederland plaats vindt, is de toeloop nog niet zoo groot, of schoon toch reeds, een vliegtuig met be talende vliegers is volgeboekt. Op een dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden bespreking is op instignatie van den heer C. A. van Woelderen, bur gemeester van Vlissingen, een be drag ter beschikking gesteld voor het aanschaffen van een beker, welke ter gelegenheid van de Nederlandsche rond vlucht 1933 als prijs onder nader te be palen voorwaarden zal worden uitge loofd. loofd. (N. R. Crt.) Bij ons bureau zijn de volgende giften ontvangen: Wekelijksche bijdrage Personeel N.V. Schulte en Thieme 2.63; in de collecte bus twee guldens, één kwartje, één dub beitje en negen centen 2.44). Ontvangsten, van het Plaatselijk Cri siscomité van 18 t. tnj 23 April 1.1.: Zusters Gasthuis Smaande]ijksche bij drage f 5.55, maandelijiksche bijdrage A. D1. f 0.50, opbrengst postzegelVerzalmie ling f225, wekelijksche collectie f 139.70. wekel. bijdragen Gymlnaisium f 1.63i/2. Het gironummer van den. penning meester is 188020. In het tweede blad van ons nummer van Zaterdag is op pag. 2, eerste kolom 17den regel van onder af geteld een woord weggevallen, er moest staan: „Dat er nog geen stabilisatie is' enz. Vele lezers zullen wel reeds begre pen hebben dat de heer Jeronimus dit woordje er had bijgeschreven en hier het drukfoutenduiveltje ons parten heeft gespeeld. Vanwege de samenwerkende ver- eenigingen tot het houden van techni sche lezingen en films te Middelburg en Vlissingen hadden Zaterdagmidda; in de Florabioscoop alhier een tweeta voorstellingen plaats van de filmen, die het volledig bedrijf van de N.V. Citroën Auto-fabrieken in al zijn onderdeelen vertoonen, en ook de ontwikkeling van de auto-industrie en haar resultaten. Met groote belangstelling hebben zeer vele genoodigden de films gevolge die een herhaling waren, daar zij ook in Januari j.l. in de Electro hebben ge draaid. Zaterdagavond hield de jonge af- deeling van de O. S„ P. eea vrij' goed be zochte openbare vergadering in. de kl'ei ne zaal van het Schutter'saof, waarJ in de heer P. J. Schmidt uit Amster dam sprak over: „Waaroüil O. S. P.?" In een over het algemeen rustic uit gesproken rede heeft de heer Söa'midt uiteen gezet dat z. i. niet alleetn het uitgeven van een. eigen orgaan, het hou den van afzonderlijke bijeenkomsten door den linkelvleugel de rede was dat het partijbestuur dér S.D.A.P. op een scheu ring aanstuurde, doch dat vooral het in de laatste twee wintercampagues voorgevallenen daartoe aanleiding was. Steeds aïs pr. of een <Jer andere) linik- sche voormannen aandrongen op het nu ook in de praktijk toepassen, der so cialistische beginselen en daarbij aan te sturen op de sociale revolutie, on dervonden zij hij de reformisten geen steun. Spr. noemde de houding der refor mlisten huichelachtig, hun gebalde vuist afgebeeld in de Arbeiderspers, wordt spoedig in de praktijk een slappe hand. Spr. vergelijkt hun houding van „wij willen wet helpen, mjaar wij kunnen) niet", met die van de oud-liiberalfen: en anderen, die steeds zeiden: „wacht maar, de zon zal nog wel eens doorblrel ken" Maar ook vergeleek! spr. hen ten opzichte van hun dömperspolitiek te genover de O. S. P. fcojet het kaittyy-i lici'sjmte. Men moet volgens spr o. a. het oorlogsgevaar zoo noodig met on- legiale middelen bestrijden en hij noem de Aolkenbpndsbeweging (polk huichel achtig. Het is volgens spr. door de Se D. A. P. niet verwacht, dat de O. S. P. in korten tijd reeds 70 afdeelingen m(et 5000 leden zou hebben. De O. S. P. zal waar 'noodig strijden door ophitsing de Ingassa's tegen het kapitalisme, om dat dit het eenige middel is: om .te ko- 48. Zooals ik het zie, zei hij op. rech terlijke wijze en ik ben er in geoefend die dingen te zien, zei hij in het alge meen bekende Spencer iets van de tang te weten, om er mij in te laten loo- pen. Ik weet, dat hij zag, dat ik ze nam, omdat hij op dat oogenblik uit het raam van de provisiekamer keek. Dat is dat. Het meisje, dat natuurlijk aan de deur luisterde, terwijl ik Spencer ondervroeg zei dat ze van haar was om haar min naar Spencer te beschermen. Vrou wen doen zulke gekke dingen als ze op iemand verliefd zijn. Dat is Romantiek voor hen, met een groote R. En de Chow die verliefd is op het Fransche ding, herkende ze, om haar te beschermen. Zij lichtte den Chow natuurlijk in, toen zij uit de kamer ging. Dat is heel een voudige gewone redeneering, nietwaar? Maar het was toch zeker niet nood zakelijk deze geheimzinnigheid 'te be ken om je bovenmenschelijke scherp zinnigheid te toonen, Clinton? spotte sir Peter. Het was noodig, dat ik U bewijzen kon, dat U 'n troep echte leugenaars in huis heeft, sir Peter. En, als zij om één ding liegen, zullen zij het ook om een ander doen. En waar drie leugenaars zijn, zijn er meestal een paar meer. Die obligaties zullen moeilijk te vinden zijn, sir Peter, en ik ben niet van zins den Decker te beschuldigen dat hij ze gesto len heeft totdat ik zijn kaart zie! Hij boog zich plotseling over de tafel heen en stak zijn vinger beschuldigend naar sir Peter uit. Misschien kan U zich nu herinneren wat er met die kaart gebeurd is. Uw ge zicht schijnt vanochtend beter te zijn geworden. Hoe staat het met Uw geheu gen? Sir Peter ging woedend rechtop staan en zijn oogen sloten zich onheilspellend. Bij God, mijnheer, snauwde hij, wat bedoelt U? Clinton bewaarde zijn beschuldigen de houding nog een oogenblik, toen gaf hij die langzaam op en tikte in gedach ten op den deksel van de sigarenkist. Tusschen twee haakjes, sir Peter, zei hij zacht, hoe is het met dien broe der van U gegaan? Enid gaf een hevigen snik, stond im pulsief op en ging naar het raam, waar zij stond uit t© kijken over het door de zon verlichte panorama van water en met huizen bedekte heuvels. Zij kende de geschiedenis van den val van haar oom; zij kende de geschiedenis van zijn dood in den slag; zij wist, dat zelfs zulk een dood in sir Peter's oogen niet de an en tot een betere samenleving, vooral in dezen krisistijd acht spr. dit n?(OH gelijk" Jen gewenscht. Van de gelegen heid tot debat of gedachten wijssoling werd geen gebruik gemaakt. WALCHEREN. (Slot.) De rekening der gezondheidscommis sie, die is nagezien en in orde bevonden- Een verslag van de nieuwjaarscommis sie, het jaarverslag van de commissie van toezicht 1. o. en dat van de commis sie tot wering van schoolverzuim. Mededeeling dat toestemming is ver leend tot het bouwen van een postkan toor aan de verlengde Braamstraat. Ingekomen is een schrijven van het gemeentebestuur van Vlissingen over de instelling van cursussen voor werkloo- zen. Het bekend adres van Ooststelling werf wordt voor kennisgeving aangeno men, z. h. st. Hierbij werd medegedeeld, dat de totaalkosten voor de Vrijburgstraat heb ben bedragen 6212.02. De heer DE PRIESTER is niet erg be vredigd. Er zijn posten gevoteerd, die door het vorig college van B. en W. uitdrukkelijk zijn afgewezen. Spr. vraagt cijfers ter secretarie ter inzage. De wijzigingen worden z. h. st. aange nomen. Voorgesteld wordt aan den N. Vlissing- schen weg bij de Abeele bij de laatst ge bouwde woningen een straatlantaarn te plaatsen. De heer JANSSEN is niet tegen de lantaarn, doch vraagt zich af, of er geen plaatsen zijn, waar een lantaarn nog meer noodig is. Er zijn verzoeken, die al twee jaar en langer loopen. De VOORZITTER: Hier is 't meer en meer dan noodig. De heer LORIER vraagt of B. en W, er nog een bij zullen plaatsen, ais 't eind is volgebouwd. Hij vindt de plaats on gelukkig. Als er dus geen lantaarns meer bij komen, laat men dan die verplaatsen. Spr. had ook overleg met Koudekcrke gewild voor een goede aaneensluiting. Het voorstel werd z. h. st. goedge keurd. Hondenbelasting Goedgekeurd wordt het kohier hon denbelasting ad 522 (125 honden). Rioleering Nieuwstraat De heeer LEENHOUTS vindt bet vreemd, dat dit voorstel nu komt, met dezen toestand der financiën. Spr. is 't ook niet eens met de wijze van uitvoe ring. Spr. lijkt 't het beste het te rio- leeren stuk aan te sluiten bij de riolee ring, die naar den Padweg gaat. Nu he velen we over en kweéken we weer een muggenhaard. Spr. wil steen van Nederlandsch fabrikaat gebruiken. De heer GOEDBLOED wil ook de an dere sloot dempen. De heer DE PRIESTER geeft uitleg van de situatie ter plaatse, en meent, dat de oplossing op betere en eenvou diger wijze is te krijgen, als men de kaart maar eens bestudeert. De heeren CYSOUW en de VOOR ZITTER betoogen, dat af is gegaan op het advies van den gemeente-opzichter. De heer DE PRIESTER wil het werk niet door werkloozen doen uitvoeren, daar 't weer andere werkloos zou ma ken. Na nog eenige discussie wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. De heer JANSSEN zegt een woord van protest tegen de houding van hen, die zich van water willen voorzien. Er (Ingez. Med.) smet kon uitwisschen, die hij op de eer van het Huis Brace had achtergelaten; zij wist, dat sir Peter in de hoogste mate afkeerig was van elk noemen van zijn ongelukkigen broeder, en zij wachtte sidderend de woedende beschuldiging der poiltie en al hun methoden, waar mede sir Peter Clinton's onnoodige vraag zou beantwoorden. Clinton keek baar nieuwsgierig aan en knikte met zijn hoofd, alsof zij een afdoend antwoord gegeven had. Broeder? Sir Peter sprak zoo zacht, dat Enid ternauwernood het woord hoorde. Ja, broeder, herhaalde Clinton, even zacht als te voren. Wat is er ge worden van Arthur Brace, die ongeveer twee en twintig jaar geleden drie jaren in Engeland voor valschheid in geschrif te in de gevangenis zat? Daarover wil ik liever niet spre ken, mijnheer, klonk het onzekere ant woord. Misschien niet, sir Peter, maar ik wel! zei Clinton met eenige stemverhef fing. Wij hebben hem sedert eenige jaren uit het oog verloren en we zouden graag willen weten hoe het hem gegaan is. Is het de gewoonte iemand zijn leven lang te vervolgen, als hij ongeluk kig genoeg geweest is in zijn jeugd een fout te begaan? vroeg sir Peter scherp. Als wij Arthur Brace achtervvolgd hadden, behoefden wij U niet te vra is spr. een geval bekend, dat de aan vrager eigenlijk geringeloord wordt naar willekeur van den direceur der waterleiding/Vroeger werd het gelegd naar den wensch van den bewoner, thans worden de plaatsen aangewezen in de woningen, en worden de betrok kenen gedwongen. Spr. komt hier tegen op. Op deze wijze wordt de waterlei ding niet populair. Spr. verzocht B. en W. maatregelen, dat de betrokkene toch wordt geholpen, zooals hij wil. De VOORZITTER zegt, dat er tech nische bezwaren waren. De heer DE PRIESTER vindt, dat die bezwaren aan den betrokkenen gezegd hadden moeten worden. De heer SUURMOND meent, dat ieder het recht moet hebben te zeggen, hoe hij de leiding hebben wil. De VOORZITTER zegt, dat dit toch afhankelijk is van technische bezwaren. Spr. zal er in B. en W. nog eens over spreken met den directeur. De heer DE PRIESTER dringt aan op een betere regeling der inning van gel den. Het voorstel werd z. h. st. goedge keurd. De heer DE PRIESTER meent, dat die hulpverleening aan de eenen kant een veilig gevoel geeft, doch anderzijds is spr. bang voor hooge kosten, wanneer er brand komt. Er gaat bij een brand heel wat tijd in zitten. Spr. vreest dat we verplicht worden, zonder dat de raad 't nader goedkeurt, hooge uitgaven te doen om aan redelijke eischen te voldoen. Spr. is wel niet tegen een motorbrandspuit, maar wil graag baas in eigen huis blij ven. De heer SUURMOND spreekt zijn vol doening uit over dit voorstel. Spr. is niet bang ook de clausule te aanvaarden voor de redelijke eischen van brandblusch- middelen, als het materiaal en de orga nisatie in orde is. De heer DE PRIESTER zal zeker voor de overeenkomst stemmen doch wil al leen waarschuwen, dat na iederen brand blijkt dat er te weinig bluschmateriaal is. Dan moet daarin voorzien worden. Thans moet nog beslist vanwaar de hulp wordt gehaald. De VOORZITTER apht 't onjuist een grens te trekken tot waar van Middel burg en tot waar van Vlissingen huip zal worden gehaald. Besloten wordt B. en W. machtiging te verleenen de hulp verleening in overleg met genoemd be stuur nader te regelen. Voorgesteld wordt met ir. Job een dading aan te gaan van f 825. In ver band met de verbetering van de Ka naalstraat is een geschil ontstaan over het eigendomsrecht van een strook grond, thans in bezit van den heer ir. Job. Bedoelde strook is aan de gemeen te gekocht van den Ambachtsheer. Daarop staat het hek van den tuin van den heer Job met nog ongeveer 1 meter breedte in diens tuin. De heer Job be weert door verjaring het eigendoms recht van dien grond te bezitten, wat betwist wordt. In verband met de ver breeding van de straat moet bedoeld hekwerk ongeveer 1 meter achteruit gesteld worden, waartoe de heer Job niet genegen was zonder meer mede te werken en door een procedure wensch- te te zien uitgemaakt wie eigenaar van bedoelde strook is. Hieromtrent is een rechtskundig advies ingewonnen. Doch ter voorkoming van een proces werd gen waar hij nu is, antwoordde Clinton ruw. Waar is hij? Sir Peter staarde Clinton aan alsof de uitbarsting, die Enid vreesde, niet langer zou uigesteld worden, toen onder drukte hij zijn woede, richtte zich trotsch op en sprak met rustige waardigheid: Hij is dood, mijnheer. Clinton knipte met de oogen. Dood? herhaalde hij weifelend. Hij stierf als eerlijk man bij de Somme. Clinton keek neer op de tafel, trok zijn lippen samen, trommelde met zijn vingers op de sigarenkist en stond toen langzaam op. Het spijt me, sir Peter, verontschul digde hij zich verlegen, ik.... Zijn naam is in marmer gegrift, ging sir Peter met eerbiedigen ernst voort. Een andere herinnering aan hem bestaat niet. Een kort oogenblik voelde Enid her nieuwden trots op haar vader. HOOFDSTUK XX. Clinton keek onzeker de kamer rond en friemelde aan zijn hoed. Hij was niet gewend excuses te maken. Hij had ge rekend op verlegenheid en gezwets als antwoord op zijn laatste vraag en sir Peter's houding van aristocratische waardigheid had hem tijdelijk uit zijn evenwicht gebracht. Het spijt me, sir Peter, mompelde hij weer. het door B. en W. in overleg met de lei ders der raadsfracties wenschelijk ge acht te trachten met den heer Job door een schikking tot elkaar te komen, wat is mogen gelukxen. Voor een bedrag van 825 is de heer Job bereid bedoel de strook grond af te staan en zelf het hekwerk te verplaatsen en zijn tuin te verleggen. Voorgesteld wordt deze da ding met den heer Job te treffen. De heer DE PRIESTER had nader overleg met den heer Job verwacht en dat die dading hier ter tafel zou worden gebracht. Nu weten we die niet. Hij be pleit aanhouding tot men de dading hier heeft. De VOORZITTER zegt dat de som door beide partijen is aangenomen. Nu moeten we doorgaan. Spr. voorziet geen nadere moeliijkheden als we 't nu aan nemen. De heer DE PRIESTER had de dading zwart op wit willen hebben. De heer JANSSEN wil de dading goedkeuren, op voorwaarde dat die den raad alsnog wordt voorgesteld. Het voorstel wordt z. h. st. goedge keurd. De heer LORIER wil de kantsteenen van den N. Vlissingschen weg minder hoog. Hij wil reparatie door werkloozen. Overleg wordt toegezegd. De heer LEENHOUTS vraagt maat regelen voor een brievenbus in de Ka naalstraat, nu er een nieuw postkantoor komt. De VOORZITTER zegt maatrege len toe. De heer LEENHOUTS vraagt maatregelen voor het verdwijnen van prikplanken. Onderzoek wordt toege zegd. De heer GOEDBLOED wijst op enkele gevaarlijke plekken in den N. Vlissingschen weg. De heer DE PRIESTER wijst op eeni ge toezeggingen van B. en W. waarvan tot heden niets is gekomen (o.a. bouw plannen v. Teijlingenstraat), 't Lijkt of men die in den doofpot wil doen. Mede- deelingen worden voor de volgende ver gadering toegezegd. De heer JANSSEN wijst op een pijn lijk voorval bij een begrafenis en ver zoekt maatregelen dat dit niet meer voor kan 'komen. Voorts wil hij herzie ning der grafrechten. Voorst zegt hij der er een gegadigde geweest is om den grond te koopen in de Buteuxstraat, die echter niets van B. en W. heeft gehoord. De VOORZITTER zegt dat hem inlich tingen zijn verschaft en dat die gegadig de grond heeft gekocht in Kapelle. Voorts vraagt de heer JANSSEN naar de politieverordening. Het venten is ge weldig toegenomen. Voorts wenscht hij maatregelen tegen bedelen bij de ker mis. Hierna geheime zitting. GOES. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. De verleende concessie tot heffing van rechten voor het gebruik van het Sas en de haven is tot 1 Mei 1935 verlengd. De Minister van Binn. Zaken en Land bouw bericht dat voor de periode wel ke 30 April 1932 afloopt het subsidie ten behoeve van de werkverschaffing wordt bepaald op 55 pet. Een verzoek van de Nationale com missie tegen het Alcoholisme om aan de Kroon verlaging van het maximum aan tal verloven te vragen werd voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van het Ned. instituut Hij ging naar het raam met de blijk bare bedoeling om heen te gaan, toen zijn oog op Enid viel. Hij bedacht opeens dat hij haar een paar vragen te doen had, maar nu, na zijn flater, was haar haar gereserveerde houding en trotsche hooghartigheid het bewijs van haar ge voelens omtrent zijn scherpzinnigheid, manieren en algemeen gedrag, en dit gaf hem een oogenblik van pijnlijken twijfel. Hij draaide zijn hoed peinzend rond en glimlachte toen over een be dachte spitsvondigheid. Wilt U die kamenier nog eens la ten roepen sir Peter? vroeg hij beleefd. Het noemen alleen van Nina's naam was genoeg om den baronet weer in 'n kwaad humeur te brengen. Hij bromde iets onhebbelijks, maar ging toch naar den belknop en drukte er boos op. Ik begrijp niet waar je op aanstuurt Clinton, zei hij. Het komt me voor dat je alleen voor je plezier tijd vermorst. Ik vermors tijd, omdat het mijn baantje is, zei Clinton, die zijn zelfver trouwen terug kreeg toen hij sir Peter's onderworpen houding opmerkte. Of schoon ik zeggen moet, dat ik heel veel betere plaatsen weet om er mijn tijd te vermorsen, voegde hij er vroolijk bij.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5