^Jrotiinciale .Zeeuw ache No. 95. Twee Bladen. VRIJDAG 22 APRIL 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. ONDERWIJS. WEER EN WIND. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De. advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10 elke reg®! meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. TWEEDE KAMER. Motie-Hiemstra. Zooals we gister reeds meldden, is de Vrijdag j.l. bij het debat over de motie- Knottenbelt voor verlaging van produc tiekosten ingediende motie van den heer Hiemstra inzake de vergrooting van den invloed van de overheid op het bedrijfs leven, ter verbetering van productie en distributie, verworpen met 41 tegen 19 stemmen, die van de soc. dem. Verlies Ned. Bank. Aan de orde is het wetsontwerp dek king verlies Nederl. Bank in het boek jaar 1 April 193130 Maart 1932. De heer Fleskens (r.k.) bracht den minister van Financiën hulde voor de indiening van dit ontwerp, met het oog op het prestige van de Nederl. Bank als circulatiebank en van ons ruilmiddel. De hèer v. d. Waerden (s.d.) be toogde dat er bij de Nederl. Bank gemis is aan initiatief, onder meer met betrek king tot het particulier bankwezen en de credietvoorziening. Reeds eerder is critiek geoefend op de Nederl. Bank, n.l. t. a. v. credietverlee- ning aan verschillende gemeenten. Daar in is de centrale bank ten opzichte van haar plicht tekort geschoten. Spr. wees verder op het speculatief karakter der goudwisselpolitiek, in weerwil van de publieke functie der bank. Hij betoogde voorts, dat de posi tie van den regeeringscommissaris on bevredigend is. Tenslotte diende hij een motie in, de regeering uitnoodigend de oprichting eener staatscirculatiebank voor te berei den. Deze motie zal op een nader te bepa len dag worden behandeld. De heer Oud (v.d.) zeide dat de Ne- derlandsche Bank bij moeilijkheden te gemakkelijk een beroep doet op den Staat. Ten aanzien van de goudwissel politiek zal in de toekomst meer voor zichtigheid moeten worden betracht. Spr. betoogde dat de regeering niet voldoende ernst maakt met het regee- ringstoezicht op de Nederl. Bank. Voorts mag er niet gelijk het ont werp doet gedacht worden aan eenige winstverdeeling, zoolang het ge leden veriles niet geheel is afgeschreven. Men wake er tegen dat de Nederl. Bank niet worde een soort gemengd bedrijf. Hij behoudt zich zijn stem over het ont werp aan. De heer De Wilde (a.r.) zeide dat bij dekking van geleden verlies zoo wei nig mogelijk de gewone gang van zaken moet worden geschokt. De Staat, die een groot deel der winsten ontving, moet nu bijdragen in verlies. Hij sloot zich volkomen aan bij de cri tiek op het communiqué van 27 Sept. 1931. Voor een staatsbank verklaarde hij niets te gevoelen. Ten slotte bepleit te hij verlenging van het octrooi. De heer Rutgers van Rozen burg (c.h.) betoogde dat de Nederl. Bank gehouden is aan Bankwet en dat de politiek der goudwisselportefeuil- le is gevoerd in overleg met de regee- ring. De heer B i e r e m a (lib.) is van oor deel dat er te hooge tantièmes aan di rectie en commissarissen zijn toegekend. Heden voortzetting. Steek eens over! We hebben hier ter stede eens een tentoonstelling gehad, die heette R.I.A., hetgeen, volgens den organisator van het geval, wilde zeggen: Reklame Is Alles. Dat is natuurlijk niet waar: 't is wel véél, maar niet alles. Je kunt echter een tentoonstelling moeilijk R.I.V. noemen, dat is óók waar. Veel doet reklame echter stellig. Als voorbeeld zij genoemd het jaarlijksch re- klameboekje voor de goedkoope retours naar Londen, dat de „Zeeland" ons nu voor 1932 toezond. Het is in rotogra vure uitgevoerd, frisch van kleur ge drukt, zóó om er in te bijten. Vol met reislust-prikkelende foto's: van de snel le mailbooten, en hoe gezellig het er op is; van Londen en „overig Engeland", van Schotland, Wales.... En dan staan d'r van die leuke en leerzame tabelle tjes in, waar Vlissingen nu eens g e- 1 u k k i g, voor de Zeeuwen heelemaal achteraan komt, omdat daarachter dan weer de laagste tarieven staan! Kijk eens, het is onze taak allermins4 hier gratis reklame voor de „Zeeland" te maken, al mag die lijn en ware 't alleen vanwege den naam reeds ons toch ook wel een béétje extra aan 't hart liggen, nietwaar? Maar goed, en daar niet van. Een buitenlandsche reis echter, heele maal over zee, dan denk je meteen aan passagebiljetten wier aanschaffingsprijs toch tenminste met drie cijfers wordt ge schreven. En d a t misverstand nu moet hier eens deugdelijk uit den weg geruimd worden, met het cijfer erbij. Prent u nu eens goed in het hoofd, dat een week end retour van Vlissingen naar Lon den, in de 2e klas van de boot waar 't héél netjes is, en het achtereind van een schip vaart net zoo hard mee als de rest hoor! maar achttien gulden kost! Dat is geen drukfout dat staat er, in het tarief, en dus is het waar. En kijk dan eens naar die mooie plaatjes, die schilderachtige kusten, dat drukke Lon den, het centrum van Old Europe.... en: steek eens over! NEDERLAND EN BELGIE. De afdeelingen van de Belgische Ka mer hebben hun instemming betuigd met het wetsontwerp tot ratificatie van de conventie tusschen België en Ne derland, betreffende de gelijkstelling van de onderdanen der beide landen bij de toepassing van de wet in België zoowel als in Nederland op het punt van de ongevallenverzekering. B. en W. van Utrecht stellen den raad voor weder in te voeren voor den tijd van drie jaren het verhaal van bij drage voor het eigen pensioen van het gemeentepersoneel tot het wettelijk maximum van 3 pCt. In de situatie bij de Ned'. Dok ,Mij is sinds de conferentie der bij het con flict betrokken partijen met den rij'lö- bemiddelaar geen resultaat heeft opgele verd, geen wijziging gekomen. Men wacht thans een nieuw optreden van den rijksbemiddelaar af. Het «e- heele bedrijf ligt ree'ds van 11 April af stil. Autobusconcessies. Ged. Staten van Zeeland hebben voor den tijd van 5 jaar de volgende autobus concessies verleend: aan G. J. de Jager te Driewegen voor een dagelijkschen dienst, met uitzon dering van den Zondag van Ellewouts- dijk over Driewegen, Ovezande, Nisse en 's Heer-Abtskerke naar Goes en om gekeerd en voor een dienst op Donder dagen van Baarland over Oudelande, Ellewoutsdijk, Driewegen, Ovezande, 's- Heerenhoek en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg en omgekeerd; aan J. Steketee Cz. te Nieuwdorp (ge meente 's Heer-Arendskerke) op Dins dagen van Nieuwdorp over 's Heer- Arendskerke naar Goes en omgekeerd en op Donderdagen van Nieuwdorp over Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg en omgekeerd; aan J. Dominicus te Nieuwdorp de zelfde als aan J. Steketee Cz.; aan J, van Fraassen te Goes voor een dagelijkschen dienst van Goes over 's- Heer-Arendskerke naar Middelburg en omgekeerd. Ten slotte maken Ged. Staten geen bezwaar tegen overschrijving van de concessie voor een dagelijkschen dienst van Ellewoutsdijk naar Goes en omge keerd, die stond ten name van D. Louis- se te Ellewoutsdijk op M. de Bart te Goes. De haven van Ter neuzen. In een voor de Belgisch-Zuid-Ame- rikaansche Kamer van Koophandel te Brussel gehouden lezing heeft de Gent- sche burgemeester, ir. van der Stegen, een beeld gegeven van de ontwikkeling der zeehaven van Gent, aldus lezen wij in de N. Rott. Crt. Het havenverkeer is nu reeds 2.5 maal grooter dan in 1913. In 1930 werden te Gent 10 millioen ton goederen in- en uitgeklaard. Gent is al dus de tweede haven van België en de negende van het vasteland geworden. De linkeroever van het kanaal van Terneuzen is van Gent tot de Ne- derlandsche grens bijna geheel met fa brieken bezet. Wil de haven van Gent echter in haar ontwikkeling niet belem merd worden dan moet de nieuwe Goed zijn is anders niet dan goed te willen zijn en, desgevraagd, te dur ven zijn. zeesluis te Terneuzen, waarvan reeds zoo vaak sprake was, er ten spoedigste komen. Burgemeester van der Stegen zeide uitdrukkelijk dat hij daarover met Nederland wil zien onderhandelen zon der te wachten op een regeling van de andere Belgisch-Nèderl. vraagstukken. Gent denkt er niet aan deze besprekin gen te dwarsboomen, maar is van oor deel dat het verkeerd gezien was de sluiskwestie te willen koppelen met an dere zaken die er niets mede te maken hebben. VLISSINGEN. In de jaarvergadering van de Ver- eeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek bleek uit het door de bibliothe caresse, mej. Heijse, uitgebracht jaarver slag, dat het aantal leden met 18 is toe genomen en nu 711 bedraagt. De rekening van den penningmeester wijst een eindcijfer aan van 6718 met een goed slot van 1003. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en gekozen in plaats van den heer J. de Meij, die be dankt had, de heer M. A. van Popering. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. In den raad dezer gemeen te is medegedeeld dat aan dhr. P. Staal eervol ontslag is verleend als gemeen tebode, ingaande 1 Juli a.s. De Gem. Gasfabriek Goes bericht 't aantal verbruikte kubieke meters gas, door de gemeente Kapelle. Opgemferkt werd, dat de bewoners in Dijkwel be hoorden tot de minste afnemers. Als nog kon geen restitutie uitgekeerd wor den. De V oorzitter deelt mee, dat de minister heeft toegezegd, een subsi die voor de werkverschaffing ad 70 pet. die zal duren tot 30 April a.s. Ver scheidene menschen zijn te werk ge steld. De V o o r-z i 11 e r zegt dat de werk zaamheden een goed verloop hebben en onder deskundig toezicht staan. Vastgesteld werd de verordening re gelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veld wachters. Evenzoo werd vastgesteld de veror dening der winkelsluitingswet, zooals B. en W. die voorstelden. De winkels zullen geopend zijn tot 10 uur n.m. in den zomer. Afwijzend werd beschikt op het ver- zoék om subsidie voor het handelson derwijs te Goes. Besloten werd om de doorbrandende straatlantaarns (er zijn er 9) te bren gen van 60 op 40 watlampen, ingaande Mei a.s. tot einde Juli. Besloten werd met 5 tegen 2 st. otó' 't te verkoopen zand uit den ge'metente zandput te bepalen op 1.50 per voer, bij meer dan 10 voer op 1.25. In het prae-advies om den boom vóór de l'oodsdeuren van het pakhuis van den heer P. Zegers aan den Stationsweg te rooien, wordt teruggezonden naar B. en W. ter nader onderzoek. Besloten werd geen bouwvergunning meer te verleenen, waar slooten voor het te bouwen terrein liggen, dan en aleer men genegen is tot demping op eigen kosten. De Voorzitter deelt mee 'dat overwogen wordt om nu een reinigings dienst is in het leven geroepen („een ophaaldienst") om het bekende fort te Biezelinge op te ruimen. Voor be houd pleitten de Biezelingsche raadsi- den. Aldus werd besloten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeente raad van Terneuzen, kwam in behande ling een voorstel van de S.D.A.P. om bij politieverordening meer vrijheid op Zon dag te verleenen. Op uren buiten die der godsdienstoefeningen wilde men zonder voorafgaande afzonderlijke toe stemming van B. en W. toestemming geven tot het houden van muzikale wandelingen door de stad, dit in hoofd zaak met het oog op bezoek uit België voor doortrekkende gezelschappen met muziek en zang. Tot dit voorstel achtte men zich van de zijde der S.D.A.P. genoopt aangezien van rechtsche zijde steeds geïnterpel leerd werd in.dien de burgemeester toe stemming verleende tot het houden van muzikale en andere optochten op Zon dag. Thans wilde men een principieele uitspraak van den raad. De heer Van Driel (s.-d.) heeft dit voorstel namens zijn fractie uitvoe rig toegelicht. Van de rechterzijde ontlokte dit pro test. Men achtte het voorstel totaal on aannemelijk. De wethouder van financiën Schele (v.a.r.) meende, dat men op de linkerzij de voor de consequentie van dit voor stel zal terugschrikken. Men zou het op die wijze onmogelijk maken, orde en regel op Zondag te handhaven. Boven dien zou het op Zondag ongevraagd ge oorloofd zijn wat op weekdagen toe stemming van B. en W. vereischt, het geen tot vele practische bezwaren aan leiding kan geven. Dit laatste gaf de heer Geelhoed (v.b.) toe. Wordt het voorstel aldus geredigeerd in stemming gebracht dan zou het zijn stem niet hebben. De V oorzitter adviseerde, het voorstel in te trekken. Er zou op het oogenblik geen aanleiding toe zijn. Steeds heeft spr. een breed standpunt ingenomen in deze quaestie door her haaldelijk toestemming te geven. In stemming gebracht werd het voor stel aangenomen met 8 tegen 7 stem men. Tegen waren de s.g., v.a.r., a.-r., c.-h., en de heer Geelhoed (v.b.) (Hbld.) SAS VAN GENT. Nabij de wijk Drie kwart langs het kanaal GentTerneu zen, had een botsing plaats tusschen een auto en een wielrijdster uit Selzaete. De dame liep verschillende verwondin gen op en haar rijwiel werd deerlijk ge havend. AXEL. Men verzoekt ons in het raadsverslag te rectificeeren, dat het pen sioen van den gemeentebode, A. Olij- slager als gemeenfehode was f 881 en niet *'f 88. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AARDENBURG. De door de raads leden Blondeel, v. d'. Broeckede Man Hollebrand en Rijckaert aangevraagde gemeenteraadsvergadering, waarin o.a. een punt der agenda luidt: Motie en di verse verzoeken om dit jaar de kermis a'l's voorheen te laten plaats hebben, zal behandeld worden, is bijeengeroiepen op Dinsdag 26 April n.m. half drie. Bij Kon. besluit is opnieuw be noemd tot burgemeester van A a g t e- kerke J, Bosselaar. Met de Staatscourant van 21 April zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Van Heel en Co's Graanhandel N.V. te Goes. Het zangconcours vanwege de Chr. Zangvereenigingen zal op Hemelvaarts dag a.s. te Biezelinge worden ge houden. De netto opbrengst der Em'mja- bloemcollecte heeft te Aardenburg f 76.07 bedragen. Districtsvergadering van de bij den Schoolraad aangesloten scholen met den Bijbel. In de sociëteit St. Joris alhier werd heden voormiddag bovenstaande vergadering gehouden van het 9de district van den Schoolraad omvattende geheel Zeeland. De vergadering was druk bezocht. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 68 10 werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze geopend daar den voor zitter ds. Heij. In zijn openingswoord herdacht hij het overlijden van dr. J. Th. de Visser, die zooveel voor het Christelijk onder wijs heeft gedaan. Vervolgens wees hij op het blijvende doel van het Chr. onderwijs n.l. de za ligmakende genade Gods door Jezus Christus. Niettegenstaande den uiterlijken bloei van het Chr. onderwijs, is er nog tegen stand en blijft waakzaamheid gewenscht De jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden A. D. 22-IV-'32: Donderdag hoogste lucht- temperatuur 10.5 °C (51 °F); laagste 6.5 (44 °F). Heden 9 h: 9.3 °C; 12 h: 9.8 °C. 6.2 mm regen. Hoogste baro meterstand alhier 759 mm, laagste 755 mm. Hoogste barometerstand 764.6 mm te Weenen; laagste 748.0 mm te Thorshavn. Verwachting tot Morgenavond: Meest matige Z. tot W. wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Zon op: 4 h 49; onder 19 h 09. Licht op: 22 h 22; onder: 4 h 57. L.K.: 27 April. Hoog- en Laag water te Vlissingen. Westkapelle is 28 min, en Dorobury? 23 min. vroeger; Veere 38 min. la'.ef (S springtij). April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 22 1.48 14.14 8.32 20.42 Za. 23 S 2.31 15.00 9.13 21.29 Zo. 24 3.18 15.50 10.00 22.24 Ma. 25 4.14 16.41 10.46 23.20 Littooy te Middelburg en J. C. Ruiten beek te Koudekerke werden herkozen. In de vacature ontstaan door het ver trek van ds. A. de Vocfgd naar Delft werd gekozen ds. P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg. Daarna hield de heer S, van Harn te Spui bij Terneuzen een rede over: „Het IX regiment". Geheel deze rede was een opwekking tot meer activiteit voor het Christelijk onderwijs ook in het negende regiment of district. Spr. wees op het laatste jaarverslag van de Unie van de Scholen met den Bijbel, dat klaagt over verslapping, lauwheid, onverschilligheid, enz. op het gebied van het Chr. onder wijs. Met enthousiasme wilde de heer Van Harn zijn hoorders opwekken het vaandel van het regiment hoog te hou den. Niet alleen de schoolbesturen, ma^r ook de kerk, de jongelings- en meisjes- vereenigingen, de Chr. vakbeweging en de rijpende jeugd moeten bidden en strij den voor Christelijk onderwijs. Bij de gedachtenwisseling over 't ge sprokene wees de heer A. Janse van Biggekerke er o.a. op, dat de spreker te veel het oog heeft gehad op de front strijders. Behalve deze zijn er ook an dere strijders, die het werk Gods doen. De voorzitter was het met den spre ker niet geheel eens, \yaar deze een propagandacommissie voor Zeeland in het leven wil roepen. In de middagvergadering zou mr. H. Bijleveld, oud-minister spreken over: School en Volkenbond. Aan den commies bij de P. T. en T. J. A. Reuvers van het P. T. en T.- kantoor te G o e s is op zijn verzoek met ingang van 16 April j.l. eervol ontslag verleend. Telefoonverkeer met Zuid-Afrika. Met ingang van 25 April a.s. wordt het telefoonverkeer geopend tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Tot dit verkeer, dat via Londen wordt afgewikkeld, zijn toegelaten de voor naamste plaatsen, gelegen ten Zuiden van de lijn Kaapstad-De Aar-Port Eli sabeth (deze plaatsen inbegrepen). De diensturen worden voorloopig be paald op 7.30—12.30 G. M. T. (alleen op werkdagen). De kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten bedragen 82.05. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reserve personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve kapitein bij, zijn tegenwoordig regiment, de reserve eerste luitenant J. P. Schol- tens van het 14e Regiment. Hr. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje" op uitreis naar Ned.-Indië, is Woensdag te Colombo aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1