'inaasappel saus Met^de vuistjes dicht TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 APRIL 1932. No. 93. laat- art. BINNENLAND. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. KUNST EN WETENSCHAP- RECHTZAKEN, Bij twee pakjes jftZP^-puiMiiig LANDBOUW. ONDERWIJS 40 ct. verisi Is 1 ct., |z. enz. 1.ERK, lste tampa- :et-mij- sr hoe- Klerk. |RS ia voor- JX, ïandel, P5. XV). Issehen zoekt kd. kracht, raat. |rippec i cent. K, Lat. |s voor is aat bij 80. ting. >gard- ;n. cerke. 25 ct. lal phoor- Êureau srdam Rott 8 8!- 8!— oens- om ?aren. 1 te: ling VOS. HET NEGENDE BINNENSCHEEP- VAARTCONGRES. Het negende Binnenscheepv aartcon gres zal dit jaar 22 en 23 Juni te T e r Neuzen worden gehouden. Aan de or de komen de volgende onderwerpen, waarover zullen praeadviseeren de bij de onderwerpen vermelde heeren: Scheepsvormen voor binnenbeurtvaart en vaart op de Zeeuwsche Stroomen en IJselmeer: ir. W. P. van Lammeren, Wa- geningen; ir. J. W. Bonebakker, Krim pen a. d. IJsel; Schelde-Rijnverbinding (pseudo Moer dijkkanaal): ir. A. A. Mussert, Utrecht; G. C. Nuy, Roterdam; Waterwegen in Zeeuwse h-V laan deren: ir. M. C. E. Bongaerts, 's-Gra- venhage; N. J. Harte, Ter Neuzen; Primaire vaarwegen in Friesland: dr. S. Ferwerda, Harlingen; K. Salo mons, Gasselternijveen; A. Westerhuis, Leeuwarden; H. Visser Wzn., Lemmer; Tollen en heffingen in het Noorden des lapds: M. Bakker, Veendam; Concessiesysteem voor binnenlandsch vervoer: J. Vos Hzn., Zwolle; mr. L. Bouma, Amsterdam; Welk maatregelen kunnen ten behoe ve van, of door de scheepvaart worden genomen teneinde te geraken tot verbe tering van de economische omstandig heden?: C. A. M. C. van Kasteel, Voor burg; M. W, de Korte, Oude-Tonge. INVOERRECHTEN IN NED.-INDIE. Aan het V. V. der Tweede Kamer be- trefende het wetsontwerp tot verhoo ging van de tijdelijke opcenten in Ne- derlandsch-Indië wordt ontleend dat bij verscheidene leden daartegen ernstig bezwaar bestond. Zulk een maatregel verhoogt de kosten van levensonder houd en drukt naar verhouding het zwaarst op het minst draagkrachtige deel der bevolking. De loonsverlaging heeft de koop kracht der bevolking toch reeds aan zienlijk doen dalen. Deze leden wezen op andere bronnen, o.a, een uitvoer recht op aardappelproducten en een verhooging van de opcenten op de ven nootschapsbelasting. Ook een belang rijke bezuiniging op de militaire uitga ven zou de financieele moeilijkheden verlichten. Voorts is de voorgestelde maatregel niet op normale wijze aan het oordeel van den volksraad onderworpen. Vele andere leden, die het zeer be treurden, dat tot een maatregel als den voorgestelden moet worden overgegaan achtten dien echter door den huidigen toestand der Indische financiën volko men gerechtvaardigd. De opbrengst wordt geraamd op 12.5 millioen voor een geheel jaar, hetgeen neerkomt op nog geen 25 cent per hoofd der bevolking. Tenslote wezen verscheidene leden er op, dat de voortdurende verhooging van de invoerrechten het den voor ex port werkenden industriën in Indië on mogelijk maakt om de concurrentie met het buitenland vol te houden, indien het beginsel, dat goederen, ingevoerd met de bestemming van wederuitveor, vrij van recht kunnen worden ingevoerd, niet met de vereischte soepelheid wordt toegepast, MIDDELBURG. Het is ons gebleken, dat een deel van het gisteren vermelde voorstel van B. en W. inzake het pensioenverhaal niet voor ieder lezer voldoende duide lijk is. Wij deelen daarom mede, dat de 5 Vt pet. verhaal voor weduwen en wee- zenptnsioen voor alle ambtenaren vol 44). J~"~ Hij genoot er van de methoden van den bioscoopdetective te critiseeren. Hij was een geregeld en onvoordeelig bezoeker van de bioscopen, als hun pro gramma s een „drama van misdaad be helsden, en ofschoon hij het beneden zich achtte de methoden van zijn afge beelde tijdgenooten na te volgen, was hij niet zoo kieskeurig met betrekking tot hun idiomatische taal. Dientenge volge was zijn taal, evenals die van vijf tig procent van de bevolking van het land gekleurd met schilderachtige Ameri- kaansche uitdrukkingen, maar zonder den neusklank, die hun geestelijke voor vaders hadden. Den morgen was hij niet in een goe de stemming. Zijn chef was bijzonder sarcastisch geweest over zijn „geluk" en had hem verzocht geen armen onschul- digen visch meer naar het bureau te brengen in de verkeerde gedachte, dat het haaien waren. Hij was beripst over zijn „gezond ver stand", dat vergeleken was met het twij felachtig verstand van een Clydesdale. Zijn ondervraging van de dagdienstboden ledig wordt afgetrokken, als zij 3000 of minder verdienen. Voor hen, die meer verdienen, geschiedt dit 'alleen tot de 3000 zoodat de maximumaftrek 165 bedraagt. Dit houdt verband met het maximum van een weduwepensioen, dat 1400 bedraagt. Voor eigen pensioen wordt over het geheele bedrag van het salaris afgetrokken, omdat eigen pen sioen afhangt van de groote van het salaris zonder limiet. Morgen zullen speldjes te koop worden aangeboden, zooals uit een ad vertentie in dit nummer blijkt ten bate van de vereeniging „Het Hoogland", die 2 December 1892 haar eerste kolonie voor bedelaars, landloopers en drank zuchtigen in ons land stichtte te Beek bergen en in deze 40 jaar zich onafge broken met de maatschappelijke en geestelijke verheffing van de z.g.n. pa ria's der maatschappij heeft bezig ge houden. Voor duizenden is deze arbeid tot een verstrekkenden zegen geweest. Reeds lang wordt echter de dringende behoefte gevoeld aan een afzonderlijke inrichting van ouden van dagen, licha melijk en geestelijk onvolwaardigen, de vele blijvers, die niet meer in de maat schappij teruggeplaatst kunnen worden. De speldjes verkoop heeft nu ten doel ieder in de gelegenheid te stellen een steentje (i.e. een dubbeltje) bij te dra gen voor den bouw van dit gesticht, waarvoor minstens 60.000 noodig is. Enkele der ons verstrekte cijfers mo gen nog nader het nut dezer vereeni ging aantoonen. In 1931 bedroeg het aantal verpleeg- dagen 41670, het aantal verpleegden 276, het aantal nieuw opgenomenen 164; 69 personen werden in de maat schappij teruggeplaatst; 194 reclassee- ringsgevallen werden in behandeling genomen enz. Van de verpleegden behoorden 177 tot de Ned. Herv.; 58 tot de R.K.; 25 tot de Geref.; 5 tot de Doopsgezinde; 3 tot de Luthersche, 3 tot de Israëlitische, 1 tot de Chr. Ger. kerk en 1 tot het Le ger des Heils, terwijl 4 tot geen kerk genootschap of godsdienstige richting behoorden. Hieruit blijkt, dat de vereeniging voor personen van alle richtingen werkt. De verpleegden komen uit alle pro vincies, uit Zeeland bedroeg het aantal 14. Een later sluitingsuur voor de Kermisweek. Het bestuur van de Vereeniging „Handelsbelang" hier ter stede wendde zich met een adres tot den Raad onzer gemeente, waarin het zegt dat, blijkens de stukken B. en W. den Raad hebben voorgesteld om van de ten hoogste 21 dagen, waarop volgens de Winkelslui tingswet de Raad de bevoegdheid heeft het sluitingsuur niet te doen gelden, resp. voor die dagen een later sluitingsuur dan het bij de Wet voorgeschrevene te be palen, bij verordening slechts vast te stellen de dagen voorafgaande aan de dagen der Weekmarkt, gedurende het tijdvak van 15 Juli tot 15 September en den Oudejaarsavond. In dit voorstel zijn dus niet genoemd de dagen gedurende de kermisweek, hoewel het toch, aldus adressante, ge bruikelijk is, en van groot belang voor den middenstand, dat ook voor d i e da gen een later sluitingsuur wordt vastge steld. Wanneer het voorstel van B. en W. ongewijzigd zou worden aangenomen, zou de Raad hiervoor telkenjare opnieuw een beslissing moeten nemen, wat z.i. op veel eenvoudiger wijze is te regelen door deze toch ook telkenjare terugkeerende dagen in de verordening vast te leggen. Wanneer zulks geschiedt, resteeren van de 21 dagen er toch nog 7 voor spe ciale, niet periodiek terugkeerende ge vallen, wat z.i. ruim voldoende is. Adressant verzoekt mitsdien den Raad in de verordening ook een later sluitings was in niets anders geëindigd dan een krachtig verzoek van een vertoornd chauffeur uit de diepte van een onhan- delbaren en ouden auto, dat hij zijn hoofd hoofd maar eens moest laten koken om te probeeren een beetje verstand te ver krijgen. Een onderzoek van de vinger afdrukken, gevonden op de deur van de brandkast, had ten slotte bewezen, dat sir Peter iederen verdachten afdruk, die er mogelijk geweest was, had uitge- wischt. Het volgen van een dun streep je bloed van de studeerkamer naar de keuken was geëindigd, toen Lee Wang zijn gekwetsten vinger tot onderzoek had aangeboden; en de voetstappen op den lobelia border en de uien-bedden gaven een onmiskenbaar bewijs, dat Eric kostbaren tijd verknoeid had met een ontwijkenden Chinees te volgen. Maar er waren andere dingen, die niet zoo gemakkelijk te verklaren waren, en Clinton voelde, dat deze andere dingen de oplossing behelsden van het geheim der verdwenen obligaties obligaties in wier bestaan hij met tegenzin geloof de. Hij verfoeide uit beginsel geldschie ters en vertrouwde hun woorden slechts na afdoend bewijs, Goeeden morgen, zei hij kortaf, zich tot Enid richtend. Goeden morgen, mijnheer Clinton, antwoordde Enid vriendelijk, want zij was nog niet onderworpen geweest aan uur te bepalen voor de dagen gedurende de Kermisweek, met uitzondering van die dagen, waarvoor reeds een later slui tingsuur is vastgesteld, t.w. den Woens dag en den Zaterdag. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D, Prikborden. TERNEUZEN. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen ontving naar aanleiding van haar desbetreffend schrijven bericht van den minister van justitie, dat moet wor den aangenomen, dat onder de verschil lende systemen van prikplanken, prik borden enz. er zonder twijfel zijn, waar van de exploitatie in strijd is met de lo- terijwet 1905. Er is dan ook o.a. te Rotterdam te gen daarvoor in aanmerking komende systemen opgetreden. Overigens behoudt deze zaak de aandacht van den minister. Het bestuur der zangvereeniging „Looft den Heer" te Vlissingen, deelt aan de Vlissingsche Courant mede dat mevrouw Vincent verhinderd is ge worden in „Die Jahreszeiten" op te tre den. Zij zal vervangen worden door mevr. Bets Mak van WaayDooremans uit Dordrecht. i Naar de Maasbode verneemt zal onder directie van A. van Dalsum en A. Defresne de bij dezen aangesloten tooneelgroep zich het volgende seizoen te Amsterdam vestigen, onder den naam N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging. De vervalsching der schilderijen van Van Gogh. De kunsthandelaar Otto Wacker, die te Berlijn terecht stond wegens het ver- valschen van schilderijen van den Ne- derlandschen schilder Vincent van Gogh, welke vervalschingen hij als echte van Gogh's in den handel bracht, is veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Oudheidkundige vondsten, In Oostelijk Noord-Brabant, waar op zeer vele plaatsen in de heide werkver schaffingsobjecten zijn ter hand geno men, hebben de arbeiders oudheidkun dige voorwerpen op verschillende pun ten opgegraven. Te Mill werden urnen en aard en potten gevonden, waarin asch en been deren, Vermoedelijk zijn dit overblijfse len eener zeer oude begraafplaats van heidensche stammen. Te Hooge en Lage Mierde zijn stee- nen voorwerpen en munten uit den Ger- maanschen tijd ontdekt; te Mierlo wer den urnen en beenderen opgegraven. Een nieuwe Opera-ster, Reuter meldt uit Sydney dat ver schillende critieken van oordeel zijn, dat Molly de Gunst, die Maandagavond debuteerde als Aida zelfs haar leera- res, de beroemde prima-donna Melba in de schaduw zal stellen. Molly de Gunst is geboortig van Bun- daberg (Queensland); haar moeder is een Engelsche, haar vader een Neder lander, De rechtbank te Maastricht veroor deelde Maandag A. H. N. te Bleyerheide- Kerkrade, die tot een bedrag van f3100 inleggelden der spaarders ,bij de Mon- tes Pietatis Spaarbank te Amsterdam als kantoorhouder te Kerkrade verduisterde tot twee maanden en elf dagen [gevange nisstraf, De veroordeelde werd op vrije Voeten gesteld. de ondervraging van den detective, maar had ongehinderd haar weg mogen gaan. Wel, heb je ze gevonden? vroeg sir Peter scherp, zich toornig tot Clinton wendend. Neen, U? Clinton's stem klonk als een zacht gebrom. Aimsbury had ze bij zich, hield sir Peter vol, zeker voor den twintigsten keer. En ik zeg van niet, sir Peter. Wij hebben hem tot op zijn huis nagezocht. Als hij ze door het raam weggegooid heeft, heeft iemand ze opgeraapt, maar uit niets blijkt dat hij ze ooit gehad heeft. Maar ik zag, dat hij ze nam. I O, zag U hem ze nemen? Gister avond zei U, dat U er geen eed op kondt doen. U zei, dat het te donker was, om iets te zien en ik denk, dat U de waar heid sprak. Als 't niet was, dat Aimsbu ry zag, dat U de oblgaties in de brand kast deed zou ik geneigd zijn te denken dat de dingen een verzinsel waren. Zoo als het nu is, zag U niet, dat hij ze er uit nam evenmin als hij zag dat U ze er uit nam. Hoor eens Clinton. Aimsbury kan ze natuurlijk opge geten hebben, ging Clinton met olifant achtige grappigheid voort. Wij hebben zijn tanden niet onderzocht, daar kun nen wij dus niet zeker van zijn. PUDDING FABRIEK GRONINGEN (Ingez. Med.) Politierechter te Middelburg. In de ziting van 19 April j.l. werden de volgende zaken behandeld: E. de D., 55 j., veehandelaar te Philip pine, wegens beleediging van H. F. Ne- len te Sas van Gent op 26 Februari '32. Eisch en uitspraak 5 sub. 5 d. hecht.; P. v. d. B„ huisvr. E. M., zonder be roep te Oostburg, wegens beleediging van Elisabeth Susanna Nortier te Oost burg op 27 Februari 1932. Eisch en uitspraak: 10 subs 5 d. h.; A. C. B., huisvr. J. Th. U„ 55 j., zonder beroep te Sas van Gent wegens belee diging van Cathelijntje de Zeeuw te Sas van Gent op 11 Maart 1932. Eisch en uitspraak: 15 sub. 10 d. h.; S. M. de P., huisvrouw C, T„ 54 j., zonder beroep te Hoofdplaat, wegens mishandeling van Florence Schepens, door deze met een hard voorwerp te slaan op het achterhoofd en rug, ge pleegd te Hoofdplaat op 28 Febr. j.l. Eisch en uitspraak: 15 sub. 10 d. h.; D. F., 45 jaar, arbeider te Schoondijke, wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven tegen Louise Muneke door met een mestgriep in de handen, dreigend in ste kende houding, tot haar te zeggen dat hij haar dood zou steken als zij niet weg ging, gepleegd te Schoondijke op 15 Maart 1932. Eisch en uitspraak: vrijspraak; Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raadsman sloot zich bij dien eisch aan. R, A. van A., 29 jaar, arbeider te Koe wacht, wegens het binnendringen in de woning van Marie Sophia van der Vloed, te Koewacht op 1 Maart 1932. Eisch: 3 maanden gevang. Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht van Middelburg, De Kantonrechter ,te Middelburg heeft in de zitting vafi 13 April veroor deeld wegens: met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: M. N. te Middelburg; G. J., huisvrouw D. v. E. te Vlissingen ieder 3 b. s. 3 d.h.; met een rijwiel rijden zonder aan de achterzijde een rood uitstralenden re flector of lantaarn: C. M. te Zoutelande 1 b. s. 1 d.h.; P. K. te Serooskerke 2 b. s. 2 d.h.; met een rijwiel rijden zonder rem: L. C. M. te Westkapelle 5 b. s. 5 d.h.; met een voertuig rijden dat een ver warring stichtende verlichting voert: M. v. d. E. te Middelburg 25 b. s. 25 d.h.; straatschenderij'. M. v. H. Vlissingen 15 b s. 15 d.h.; op ilen openbaren weg trekdieren laten staan zonder de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: M. v. d, E. te Middelburg 25 b. s. 25 d.h.; openbare dronkenschap bij herhaling: N. G, v. V. te Goes 20 b. s. 10 d.h.; overtreding arbeidswet: W. W. te St. Laurens, ontslag van rechtsvervolging; J. K. te Middelburg en H. M. te Vlissin gen ieder 10 b. s. 10 d.h.; bij het slachten handelen in strijd met de krachtens art. 18 der Vleeschkeu- ringswet vastgestelde voorschriften met betrekking tot de wijze waarop slacht dieren mogen worden geslacht: A. W. te St. Laurens 0.50 b. s. 1 d.h.; overtreding tapverbod op Koningin's verjaardag F. v, G. te Vlissingen 0.50 b. s. 1 d.h.; te Meliskerke niet op het bij open bare aankondiging bekend gemaakt uur bij de bewaarplaats der brandspuit te genwoordig zijn: A. W. en F. L. beiden te Meliskerke, ieder ontslag van rechts vervolging. De valsche Van Gogh's, De kunsthandelaar Otto Wacker, die te Berlijn terecht stond wegens het ver- valschen van schilderijen van den Ne- derlandschen schilder Vincent van Gogh, welke vervalschingen hij als ech te Van Gogh's in den handel bracht, is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Inventarisatie oogst 1932, Met verwijzing naar de advertentie in dit nummer, vestigen wij' er de aandacht op, dat [sjechts tot 27 April 1932 ge legenheid is zich alsnog op te geven als lid der gewestelijke tarweorganisatie. Zij, die zich niet opgeven zullen limi ne tarwe niet kunnen leveren. Chileensche appelen naar Nederland. Van de zijde van het Chileensche consulaat wordt medegedeeld, dat Dins dag te Rotterdam een proefzending van 40 ki-sten Chileensche appelen, verzon den per passagiersstoomer vanwege de Safco (South American Fruit Company) is aangekomen, welke heden aldaar in veiling wordt gebracht. Het is niet het oogenblik om gek heid te maken, Clinton, snauwde Sir Peter, den detective volgend, toen deze de kamer doorliep naar een gemakke- lijken stoel, waarin hij zich met een ver moeide zucht liet neervallen. Dat weet ik, antwoordde Clinton uitdagend, in Sir Peter's fronsende oogen kijkende. En ik ben niet hier gekomen, om vragen te beantwoorden; ik kwam om er een paar te stellen. Roep als het U belieft den butler, Ik zie de noodzakelijkheid niet, Clinton. Niet? Nu, ik wel. En ik leid dit onderzoek U als het U belieft den but ler. Sir Peter maakte geen beweging om te gehoorzamen. Tegenover deze ontzet tende onbeschaamdheid belette zijn toorn hem zijn voeten te bewegen. Clinton, die sir Peter's gedachte be greep keek langs de muren en toen hij den belknop zag, schoof hij zijn stoel met een grooten ruk van zijn beenen naar den kant van den schoorsteen en belde hard. Enid stond zonder haast op. Als U mij verontschuldigen wilt, zei ze, beleefd naar de deur gaande. Dadelijk stond Clinton op, en naar het meisje toegaande, nam hij op zijn vader lijke manier haar hand, Als het U hetzelfde is, miss Brace. ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als gij de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje ver zacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. Bij het te Sluis gehouden examen van de R. K. Vereeniging St. Anna slaagden voor linnennaaien de dames: E. de Bruijne, O. de Bouvre, E. Tas, E. Rijckaard, M. Termont, L. Raas, L. Boerjan en Impens. Voor costuumnaaien de dames: B. de Grave, A. Buijsse, A. Lippens, N. Dhondt, A. Tas, M. Coens, R. Buijck, M. Diericx, L, Cornells, I. Langeraedt en J. Verhoosel. De jongste Duitsche statistiek der hooge scholen deelt jpeue, dat niet ge tal der vrouwelijke studeerenden in Duitschland in de laatste 6 jaren ver drievoudigd is. In denzelfden tijd nam ihet aantal manlijke studenten m<el „slechts" 50 pet.' toe. Er zijn thans 22.000 vrouwelijke studenten in Duitsch land. zei hij met een vriendelijken glimlach, zou ik graag hebben, dat U bleef. Oh, U behoeft niet bang te zijn, voegde hij er bij toen het meisje onzeker aarzelde. Ik blaf erger dan ik kijk. Ondanks zijn vriendelijke manieren, voelde Enid een bevel in zijn woorden en zonder tegen spreken keerde zij, een beetje bang, naar den chesterfield terug. Dat is goed, zei Clinton glimla chend. Nu zijn we klaar om te beginnen. Hij wilde juist gaan zitten, toen Spen cer binnenkwam en hij veranderde van gedachten. Hij liep naar den rand van het haardkleed en keek den butler scherp aan. I Oh, zei hij blijkbaar voldaan. Wat beteekent het op deze manier te verknoeien? vroeg sir Peter. De be dienden weten niets van de zaak af. Ik zag Aimsbury. Ik weet wanneer ik tijd verknoei viel de detective scherp in. En ik weet dat U Aimsbury zag. U heeft hem al se dert langen tijd gezien. U zei zelf dat hij een geregeld bezoeker was en ik wed dat miss Brace dit zal bevestigen als ik het haar vraag. Hij glimlachte en trok vragend zijn wenkbrauwen op, toen hij zich omdraai de om Enid aan te kijken die bevestigend met het hoofd knikte. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5