DE ZIEKENHUISKWESTIE ft" 'VLISSINGEN. KERKNIEUWS. Vrije Evang, Gem. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS RECHTZAKEN. mmmag LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscherij Financiëele Berichten, den levensstandaard, alsmede van de vooruitzichten, voor wat betreft den fi- nancieelen toestand van de Gemeente. Naar haar oordeel kan die eerst verkre gen worden bij het opmaken van het ont werp der begrooting 1933. De meerderheid wil nog in het midden brengen, dat het nopens het verhaal van 3 pet. voor eigen pensioen met 1 Januari 1933, nu reeds de Commissie wenscht te raadplegen, omdat zulks anders zeer binnenkort binnen enkele maanden immers wordt reeds met het opmaken der ontwerpen voor de begrooting 1933 begonnen, toch wederom het geval zou moeten zijn. Zij zou natuurlijk om trent die 3 pet. verhaal zekerheid willen hebben vóórdat de begrooting wordt ontworpen. Ter toelichting deelden burg. en weth. aan de commissie mede: le. dat de meer besproken eventueele korting op de uitkeering uit het gemeen tefonds voor Middelburg 10.020 per jaar zal bedragen; 2e. dat een eventueel verhaal van pensioensbijdragen tot het maximum (ge rekend naar den toestand op 25 Febru ari j.l.) een verhooging aan inkomsten van ƒ26.202.54 per jaar zal beteekenen en wel 9593.34 wegens verhaal van 3 pet. voor eigen pensioen, waaronder 2781,20 voor de bedrijven en 16609.20 wegens verhaal van 5% pet. voor we duwen - en weezen-pensioen, waaronder 5035.63 voor de bedrijven. De commissie van overleg antwoord de: dat in hare vergadering, gehouden op 31 Maart, besloten is te berichten: 1. dat z. h. s. besloten is een afwij zende houding aan te nemen, tegenover het voorstel der meerderheid van burg. en weth., als zijnde de gevolgen van te vèrstrekkenden aard; 2. dat met 9 tegen 4 stemmen is aan genomen, het voorstel der minderheid van burg. en weth. Weshalve de commissie adviseert tot het voorstellen aan den gemeenteraad van het voorstel van de minderheid, zijnde: een dusdanig verhaal aan pen sioensbijdragen, dat de door het Rijk toe te passen korting daardoor wordt te niet gedaan. Voor aanneming van dat voorstel stemden de heeren: J. Onderdijk, mr. M. W. G. van der Veur, ir. B. C. Roe- ters van Lennep, P. J. Jansen, J. F. Vermeulen, J. L. de Troye, J. S. Lense link, J. J. Timmermans en J. C. F. van Kamer. Tegen aanneming stemden de heeren: J. P. van Riel, G. A. F. Temme, P. M. Bayens en J. M. Geljon. De minderheid der commissie is de meening toegedaan, dat, waar de sala rissen in deze gemeente nimmer op be hoorlijk peil zijn geweest, en ook thans nog niet daarvan kan worden gesproken in vergelijking met de salarissen van het rijkspersoneel en van andere ge meenten, benevens die der loonen in particuliere bedrijven, zij vermeent, ge heel afwijzend te moeten staan tegen over elke loonsverlaging, in welken vorm ook. Burg. en weth. wijzen er op, dat in- tusschen de Eerste Kamer het wetsont werp ook heeft aangenomen. De meer derheid van het college handhaaft het hierboven uitvoerig vermelde voorstel en wijst er ten slotte nog op, dat op dit oogenblik van na 21 October 1925 aan gesteld personeel reeds 3837.67 wordt verhaald. De meerderheid van B. en W. heeft zich tot den gemeenteraad van Vlissin- gen gewend met een voorstel om de be stemming van verpleeghuis voor tubercu lose patiënten te geven aan de gemeen telijke ziekeninrichting in het Gasthuis. De tijden zijn volgens die meerderheid rijp geworden, om het veelbesproken Vlissingsche ziekenhuisvraagstuk einde lijk afdoende op te lossen. De meerderheid meent, dat vanuit me disch en oeconomisch oogpunt bezien, plaatselijke versnippering van zieken- huisverpleging af te këuren is, dat zelfs algemeen gesteld grootere centralisa tie voor geheel Walcheren gewenscht ware. Inmiddels is dat bij de bestaande toestanden niet te bereiken, maar acht de meerderheid het in stand houden van drie groote ziekenhuizen in de middel bare gemeente Vlissingen toch zeker fi nancieel onverantwoordelijk. Een belang rijke en gunstige factor, waarmede in de laatste jaren bij het zoeken naar oplos singen op het gebied der ziekenverple ging ernstig rekening moet worden ge houden, zijn de vereenigingen van Zie- kenhuisverpleging, die ook op Walcheren met succes zijn opgericht. Waar het instandhouden te Vlissingen van 3 goed geoutilleerde operatiekamers, röntgeninrichtingen, laboratoria, enz. 'n niet te verantwoorden overdaad is te achten, meent de meerderheid, dat de meest bevredigende oplossing nu te vin den is, door de bestaande gemeentelijke ziekenverpleeginrichting in het Gasthuis te bestemmen tot verpleeghuis voor t. b. c. patiënten, wier verpleegtijd den ver zekerden maximumtermijn dus verre overschrijdt en wier dagelijksche kost prijs veel lager is dan van chirurgische en interne patiënten. Hierbij wordt aange- teekend, dat in Vlissingen de mogelijk heid zal moeten worden geopend om pa tiënten, die bepaalde gewetensbezwa ren zouden blijken te hebben, om in het gemeentelijk verpleeghuis te worden op genomen, in eene der confessioneele zie kenhuizen te doen verplegen, evenals patiënten, die niet van St. Josef of Be- thesda gebruik willen maken, de gele genheid zal moeten worden verschaft, het neutrale Middelburgsche ziekenhuis te bezoeken. De bestaande vereenigingen voor ziekenhuisverpleging kunnen de op losing van deze laatste aangelegenheid vereenvoudigen. De noodzaak van het geven van de be stemming van verpleeghuis aan de zie- kenafd. van 't Gasthuis is acuut, om dat bij het onveranderd voortbestaan van het gemeentelijk ziekenhuis het aan brengen van verschillende verbeteringen in het Gasthuis een gebiedende eisch is. Daartoe zijn terecht door regenten reeds verschillende aanvragen bij B. en W. in gediend, terwijl nieuwe ontwerpen ge reed liggen, om zoodra tot onverander de instandhouding van het gemeente lijk ziekenhuis door den raad zou zijn be sloten, aan de orde te worden gesteld. Dit zou belangrijke kosten met zich brengen en bovendien is reeds op 12 Maart 1929 van de Hoofdinspectie der Volksgezondheid bericht ontvangen, dat de gemeentelijke ziekenverpleging niet aan de te stellen eischen voldoet, waar door strijd met art. 33 der Armenwet zou ontstaan. Op 30 Maart j.l. heeft de geneeskun dig inspecteur kort voor zijn ontslag naar aanleiding van een verzoek van regen ten van het Gasthuis om erkend te wor den als opleidingsinrichting voor kraam verpleegsters medegedeeld, dat naar zijn meening zelfs al werden en worden verbeteringen aangebracht, het Gasthuis nooit behoorlijk zal kunnen voldoen aan de te stellen eischen, z. i. moet de bestaande inrichting worden terug gebracht tot hare oorspronkelijke be stemming, dus die van verpleeginrich ting van ouden van dagen en moet van gemeentewege naar een betere zieken huisverpleging zijner armlastigen wor den gezocht. Tenslotte deelt de inspec teur mede, dat het plan bij hem bestaat, om voorstellen in te dienen teneinde het oude ziekenhuis af te voeren van de lijst der inrichtingen aan wie tot nu toe de opleiding voor ziekenverpleegster is toevertrouwd. Met dit laatste vereenig- de zich op 11 April de hoofdinspecteur. De raad heeft reeds lang zijn oordeel over de bestaande inrichting van de ge meentelijke ziekenverpleging in het Gasthuis vastgelegd en in 1925 burg. en weth. verzocht zoo spoedig mogelijk plannen voor den bouw van een nieuw ziekenhuis in te dienen. Welnu, een nieuw ziekenhuis bezit Vlissingen thans door den bouw van Bethesda, al is dit dan geen gemeenteziekenhuis geworden. Zelfs reeds onder den ouden toestand heeft de raad zich tegen partieele ver beteringen van het gasthuis verklaard en thans zijn deze door -het in gebruik- stellen van Bethesda nog minder aan vaardbaar. De Kroon heeft bij Kon. be sluit van 2 September 1927 o.a. ver klaard, dat doeltreffende verbetering van het bestaande gemeentelijk zieken huis mede naar het oordeel van den Hoofdambtenaar, van de Volksgezond heid uitgesloten moet worden geacht. De bestemming van de gemeentelijke ziekenverpleging in het Gasthuis tot ge meentelijk verpleeghuis levert het voor deel op, dat er weer ruimte komt voor de verpleging van ouden van dagen, het oorspronkelijk doel der stichting en wel ke verpleging door de onevenredigen groei der oorspronkelijke „ziekenkamer" sedert verscheidene jaren door groot ge brek aan plaats te kort komt. Dan zal er 'n einde aan komen, dat lang getrouw de echtparen moeten worden afgewezen en dat in 't algemeen de ouden van da gen hunne laatste levensjaren moeten doorbrengen in een voor hen triest zie kenhuismilieu. Aan het bestuur door Re genten van het gasthuis behoeft niets te worden veranderd en de inkrimping van het verplegend personeel kan geleide lijk en soepel plaats hebben. Wanneer door overleg tusschen de besturen van St. Joseph en Bethesda een gelijke kost prijs per 3e klasse verpleegdag zou kun nen worden vastgesteld, zoo mogelijk ook met het Middelburgsche ziekenhuis, zal aan een vrije ziekenhuiskeuze te Vlissingen niets meer in den weg staan. Voortaan zullen de ziekenhuizen dan voor alle 3e klassepatiënten den gehee- len kostprijs moeten ontvangen. Burg. en weth. zouden het den meest gewenschten toestand achten, als de ver- pleegprijzen der on- en minvermogen den geheel voor de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging zouden worden be taald aan de ziekenhuizen. Dat zou mogelijk zijn, als deze on- en mmvermogenden allen bij deze vereeni gingen zouden zijn verzekerd. Voor de onvermogsnden is 'dit zeer eenvoudig te bereiken: de gemeente zal de premie voor de armlastigen betalen, moeilijker wordt premiebetaling bij de betrekke lijk groote groep der minvermogenden. Zoolang niet bereikt is, dat zich nage noeg allen verzekerd hebben, is het de taak der gemeente door middel van het Maatschappelijk Hulpbetoon zooveel mogelijk regelend op te treden, terwijl ook later bij een gedeelte der minver mogenden het Maatschappelijk Hulp betoon bij het voldoen der premies zal moeten blijven helpen. Nauw overleg en samenwerking met het bestuur der ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging zal een eerste eisch blijven, waarbij de ge meente heeft te zorgen, dat de vereeni ging door de nieuwe regeling geen scha de zal lijden, in elk geval zal de vereeni ging moeten worden gesubsidieerd door de gemeente om te korten te voorko men. Ook met het Walchersch Zieken fonds achten Burg. en Weth. het voor de gemeente zeer gewenscht in nauwer contact te treden om behulpzaam te zijn met de regeling der medische hulp, waarvan eveneens eene subsidie-rege ling de consequentie zal zijn. Zij zijn er van overtuigd, dat door een goede sa menwerking met beide genoemde nut tige vereenigingen een zeer gewensch- te en blijvende oplossing van het zie kenhuisvraagstuk zal kunnen worden verkregen. De grootst mogelijke meerderheid van Burg. en Weth. stelt voor te beslui ten de gemeentelijke ziekenafdeeling in het Gasthuis te bestemmen tot ver pleeghuis voor t.b.c. patiënten, het be ginsel der vrije ziekenhuiskeuze in te voeren, in te trekken het bestaande ta rief voor de ziekenafdeeling in het Gast huis en eene commissie te benoemen, die tot taak heeft spoedig eene rege ling te ontwerpen ter uitvoering van de in dezen zin te nemen besluiten in over leg met de ziekenhuizen en de vereeni gingen voor ziekenhuisverpleging en 't Walchersch Ziekenfonds en tot leden dier commissie te benoemen de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester, voorzitter; F. Bisschop, gemeente-se cretaris, secretaris; P. G. Laernoes, wethouder van financiën, sociale zaken, voorzitter Maatschappelijk Hulpbetoon; A, Staverman, voorzitter der vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging en van het Walchersch Ziekenfonds; W. de Ridder, voorzitter van het college van regenten over het Gasthuis; ds, J. S. Hartjes, voorzitter van Bethesda en W. van Oosterhout, bestuurslid van St. Joseph. Bij herstemming is te Axel voor notabel der Herv. kerk gekozen de heer C. J. Schieman Sr. (Vrijz.) met 73 stem men tegen 42 stemmen op den heer Joz. Scheele (rechtz.) Ds. G. H. de Jonge te Oude Bildtzijl heeft bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet. De bouwgeschiedenis van ons stadhuis. Geruimen tijd geleden lazen we in het een of ander verslag de verzuchting van de Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg, dat onze stads-archivaris dr. W. S. Unger, weliswaar nog steeds bezig was met de bewerking van de bouwgeschiedenis van ons stadhuis, maar dat men er nog geen gat in zag, hoe de vrucht van deze studie ooit in druk zou verschijnen. Sindsdien is deze oplossing klaarblij kelijk gevonden; althans zond bovenge noemde vereeniging ons nu, als hare uit gave, een welverzorgd boek over druk uit 't Oudheidkundig jaarboek dat in 20 pagina's druks en XII pagina's fraaie foto's de resultaten geeft van dr. Ungers „grondige studie van bronnen, zoowel als van het gebouw, van de ar chiefstukken zoowel als van de steenen die vereend slechts van oude gebouwen het raadsel hunner geboorte en ontwik keling ons kunnen onthullen." Er is over dit oude bouwwerk, als zoovaak „door bevoegden en onbevoeg den en door deze laatste wel het meest tamelijk veel geschreven." En met „de grootste hardnekkigheid wor den nog steeds aperte onjuistheden doorvelenvan hun voor gangers nageschrevende won derlijkste vergissingen aan den man ge bracht." Volgens de wetenschappelijk aan vaarde en verdedigbare methoden van dezen tijd heeft dr. Unger met ter zijdestelling van de „verhaaltjes dus op grond van de eerste bronnen, nage gaan hoe ons stadhuis tot stand kwam: stadsrekeningen, resolutiën van het stadsbestuur, bestekken etc. dienden hem daarbij o.a. tot grondstof. Gemakkelijk lezen laat een dergelijke studie zich niet maar men zal dienen te beseffen, dat het er ditmaal nu eens niet omging, aan de vele verhaaltjes er nog één toe te voegen; wat hier ge drukt werd, moest vast staan en waar zijn, voorzoover iets vast kan staan. En aan den indruk van degelijk werk voor zich te hebben, waarop men bou wen kan, ontkomt de lezer dezer studie niet. Zoowel de geschiedenis der uitwen dige ontwikkeling, (I) als de beschrij ving van het ontstaan des interieurs (II), leggen van gedegen bronnenstudie een gedocumenteerd getuigenis af. Dr. Unger besluit zijn werk met deze beschouwing: „In eerste instantie gebouwd als be lichaming van de kracht der laatmiddel- eeuwsche opkomende burgerij, zetel zoowel eerier regeering, die meest met bedachtzaamheid het zich ontwikkelend stedelijk leven bestuurde, als van een schepenbank, die naast menig gewoon civ'el of crimineel vonnis de, naar de verhoudingen van den tijd gemeten, som tijds zeer internationale handelsverwik kelingen berechtte, heeft dit „meester werk der profane Gothiek", zoolas het Middelburgsche raadhuis niet zonder overdrijving wel is genoemd, zich in wis selend aspect gehandhaafd gedurende een periode van thans bijna vijf eeuwen." De met zorg vervaardigde en gerepro duceerde foto's rijn meerendeels van C. Henning en K. Helder; één is van „Mo numentenzorg." En de heer J. H. Klarenbeek teeken- de een passend omslag. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen slaagden voor het propae- deutisch examen de heeren W. Kake- beeke, J. Pieterse en A. S. Tuinman. Geslaagd voor derden stuuslman de heer A. E. M. Geschiere, teerling van de De Ruyterschool' te Vlissin gen. Mej. A. A. Bottenberg, tijdel. on derwijzeres aan de Chr. school te Oost- dijk, gem. Kruiningen is in gelijke betrekking voor vast benoemd. Vereeniging „De Ambachtsschool" te Middelburg. In het gebouw der school hield gis terenavond bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer mr. A. A. de Veer. De secretaris-penningmeester, de heer S. Caljouw Pz„ bracht het jaarverslag over 1931 uit, waaraan het volgende is ontleend: Op 8, 9 en 10 October mocht het be stuur het 50-jarig bestaan der school herdenken, over welke herdenking een verslag aan het jaarverslag wordt toe gevoegd. In verband met het nijpende gebrek aan plaatsruimte werd een uit breidingsplan ontworpen, dat aan het eind van het verslagjaar aan den minis ter van O., K. en W. ter goedkeuring werd ingezonden. Mocht dit plan die goedkeuring verwerven, dan zou een groote verbetering tot stand kunnen worden gebracht. Het bestuur hoopt, dat de in den loop van 1931 ten gevolge van de crisis-omstandigheden ingetre den noodzaak van bezuiniging, geen al te ongunstigen invloed op de tot stand- koming der plannen moge hebben. Het onderwijs werd regelmatig gege ven, en door de leerlingen geregeld bij gewoond. In plaats van de heeren J. A. Ver- tregt en ir. H. Streefkerk, traden in het bestuur als gedelegeerden van den ge meenteraad de heeren W. P. Cornelisse en A. S. Boone, laatstgenoemde spoedig vervangen door den heer J. M. Hart- hoorn. Aangezien het bestuur het op groo- ten prijs stelde de heeren Vertregt en Streefkerk als leden van het bestuur te behouden, nam de butengewone alge- meene vergadering op 11 September n voorstel aan, het aantal bestuursleden met twee uit te breiden en koos zij ge noemde heeren met algemeene stem men tot bestuursleden. De heeren mr. J. H. C. Heijse en J. W. den Hollander werden op 20 April 1931 als bestuursleden herkozen. In 1931 telde de vereeniging 2 eere leden, 59 leden en belangstellenden. De contributies brachten 222 op, terwijl verschillende particuliere instellingen 110 uitbetaalden. De Teekenacademie kende weer een bedrag toe, teneinde daarvan eenige uitgaven te bekostigen, welke het be stuur nuttig vindt, doch die het niet in de rekening kan opnemen. In de samenstelling van het personeel kwam gedurende het jaar 1931 geen ver andering. Gedrag en vlijt der leerlingen waren voldoende; 15 leerlingen verlie ten tusschentijds zonder diploma om verschillende redenen de school en 4 werden tusschentijds toegelaten. De nieuwe cursus is aangevangen met 241 leerlingen, van wie 157 niet te Mid delburg woonachtig zijn. Totaal genie ten 14 leerlingen vrijstelling van school- geld. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening met een eindcijfer van 97.667. De vergadering herkoos tot bestuurs leden de heeren mr. A, A. de Veer en G. van Nederveen. Ter zake van principieele dienst weigering heeft de Krijgsraad te 's-Her- togenbosch den 19-jarigen G. A. de H. uit Schoterland, den 19-jarigen J. A. uit Groningen, den 20-jarigen H. W. uit Haarlem en den 19-jarigen J. B. uit Ha renkarspel veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Arr, Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 18 April werden de volgende vonnissen uitgesproken: oplichting: P. H. J. V„ 36 jaar, koop man te Heinkenszand, vrijspraak; verduistering: J. van P., 40-j„ koop man te Moerkapelle, verzet vervallen verklaard 1 jaar gevanisstraf; oplichting: H. van E., 26-j„ kellner te Souburg, 4 maanden gevangisstraf voor waardelijk, proeftijd 3 jaar en bijzondere voorwaarden; diefstal: P. F. van S„ 33-j„ arbeider, Hontenisse 10 of 5 d. hechtenis; overtreding Motor- en Rijwielwet: L. J. van H„ 39-j„ koopman, Aardenburg, vrijspraak; C. P. O. V., 18-j., monteur te Goes bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter 5 of 5 d. hechtenis; een autobusdienst onderhouden zon der vergunning: A. de R„ 37-j., autobus- dienstondernemer te Dinteloord, vernie tiging van de vonnissen van den Kanton rechter 2 m. 1 f 2 m. 1 dag hechtenis!, A. S„ 26-j., chauffeur te Anna Jacoba Polder, vernietiging vonnis van den Kan tonrechter, vrijspraak; overtreding Politieverordening ge meente Goes: G. J. de J„ 35-j„ autobus- dienstondernemer te Driewegen, beves tiging van het vonnis van den Kanton rechter 0.50 of 1 dag hechtenis. De Broekema-plaquette. Regenten van het Broekemafonds te Wageningen hebben dq tweede Broeke- am-plaquette toegekend aan den heer H. W. Kuhn te Naarden, als grondvester van de wetenschappelijke suikerbieten- veredeling in Nederland. De- eerste plaquette werd verleden jaar toegekend aan prof. dr. L. Broeke- ma, als kweeker van de Wilhelminatarwé De onlangs nieuwlbenoemicle 'luite nant ter zee 3e ki. der marine-reftertte L. Henneveld is geplaatst aan" boord van Hr. Ms mijnenlegger Medusa te Vlis1- singeh. Tot het Kon. Instituut voor de Mu rine te Willemsoord kunnen in 1932 worden toegelaten adelborsten bij de op leiding tot zee-officier en tot officier Voor den marinestoomvaartdienst. Voor een benoeming (als zoodanig loo men slechts in aanmerking candidaten voor de 3-jarige opleidingen. Er worden der halve dit jaar geen plaatsen openge steld voor toelating tot adelborst bjj de mariniers en bij" de administratie. Bij Kon. besluit is de kapitein t. z. D. SeaTongne eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Ja cob van Heemskerck" en hem opgedra gen het bevel' over Hr. Ms. opleidings schip „Van Speyk"; de kapitein t. z. D. Vreede, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. op leidingsschip „Van Speyk" en hem op gedragen het bevel over Hr- Ms. pantser- schip „Jacob van Heem'skerdk". De commandant van het veldleger, luit.-generaal E. F. Insinger, zal a.s. Donderdag een bezoek brengen aan het garnizoen Venlo, teneinde afscheid te nemen van de aldaar gelegen troepen, zulks in verband met het hem verleende eervol ontslag op 1 Mei e.k. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende mutaties gelast. Met 20 April: de kapitein-luitenant t. z. G. J. Verwijnen, is geplaatst in het commandement der marine te Willems oord; met een door den commandant der ma rine te Willemsoord te bepalen datum is de kapitein-luit. ter zee J. B. H. Blom geplaatst in het commandement der ma rine te Willemsoord; is de luit. ter zee le kl. P. F. de Meester, geplaatst a. b. Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord als le officier; met 2 Mei a.s. is de luit. ter zee 2e kl, Jhr. F. E. de Koek geplaatst a. b. van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Faillissementen. De Arr.-Rechtbank alhier ïeeft fail liet verklaard: de nalatenschap van D Verburg, in leven landbouwer te C o- lijnsplaat. Rechter-commissaris mr. Th. PorV- heine. Curator mr. A. II. Kuipers te Mid delburg. N.V. R. Koole Zoon's Bank te Zierikzee, Volgens het in de vergadering van aandeelhouders op 29 April uit te bren gen jaarverslag van bovengenoemde N, V., ondervond ook zij den terugslag van de crisis, doch heeft zij blijk gegeven er weerstand aan te kunnen bieden. De debiteuren konden belangrijk worden teruggebracht, zonder dat hierbij ver liezen werden geleden. Het effectenbe zit, uit prima obligaties bestaande, werd door verkoop belangrijk gereduceerd. Door de ongekende koersdaling boekte de N.V. hierop een verlies van 18093. Toch bleef nog een saldo-winst van f 12017 over; kan de directie voorstel len 4 pCt. dividend uit te keeren, en meent zij, gezien de buitengewoon on gunstige tijdsomstandigheden, dat dit re sultaat tot tevredenheid moet stemmen. Aan het einde van 1931 was slechts f 85986 belegd in fondsen, alle obliga ties van goed gehalte. De winst- en verliesrekening geeft aan saldo Ao Po aan 202, aan interest, provisie en wissels 49103, totaal f 49306. De uitgaven zijn salarissen en

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6