ONDERWIJS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Handel, Nijverheid en Visscherij Financiëele Berichten. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. BEURSTHERMOMETEK Het NederL Meisjesgilde. Het Ned. Meisjesgilde te Amsterdam heeft haar jaarlijksche algemeene verga dering gehouden. Aan de vice-presiden- te, me,vr, W. Wijnaendts Franken-Dyse- rinck, is, als blijk van waardeering voor haar initiatief tot oprichting van den Wereldbond van Padvindsters op de in 1926 te Washington gehouden conferen tie, de „silverfish" uitgereikt, de hoogste te verleenen onderscheiding. Uit het jaarverslag blijkt, dat het gilde 3015 leden telt. De beide periodiek af tredende hoofdbestuursleden, mevr. van de Bosch de Jongh en freule Feith zijn herkozen. In de plaats van mevr. Riedel, die zich niet herkiesbaar stelde, is mej. R. Bungenberg de Jong gekozen. In een persconterentie, te 's-Graven- hage belegd, heeft ioud-minister Ram- bonnet, hoofdverkenner van de Neder- landsche padvinders, een uiteenzetting gegeven over de plannen omtrent een groot nationaal kamp, dat op het ter rein van „De Roggewoning" aan den Buurtweg te Wassenaar van 212 Augustus zal worden belegd. Men rekent op een 2500 jongens uit eigen land en 500 uit den vreemde. Op den 7en Aug. komt Baden Powell ook in het kamp. Voorts beoogt dit kamp een voor bereiding tot den wereld-jamboree, die het volgend jaar te Budapest zal worden gehouden. De kosten van het kamp worden ge raamd op 50.000. B. en W. van Voorburg stellen den raad voor van de beslissing van Ged. Staten, waarbij de gemeente voor het overgroote deel in het ongelijk werd ge steld wat betreft de vastgestelde ex ploitatievergoeding bij de z.g. driejaar- lijksche afrekening voor de van Wasse- naer-Hoffmanschool, in hooger beroep te gaan bij de Kroon voor zoover het be treft het honorarium van den penning meester der school ad 300 per jaar. Dit achten B. en en W. veel te hoog en zij zouden gaarne van hooger hand wil len zien uitgemaakt, dat dit honorarium aan billijke grenzen is gebonden. Het standpunt van Ged. Staten, waaruit eigenlijk volgt, dat de schoolbesturen hun penningmeester ad libitum kunnen salarieeren kan aldus B. en W. tot ongemotiveerde uitgaven leiden. Aan de telefoniste bij den interlo- calen dienst J. J. Beerens van het P. T. en T. kantoor te Z i e r i k z e e is op haar verzoek nön actief verleend van 16 April tot en met 15 Juli a.s. A. J. PolderZijpe. Het comité van actie voor de verbe tering van het veer A. J. PolderZijpe heeft zich, naar de Z. Nieuwsbode meldt, met een adres tot den minister van Wa terstaat gericht, waarin het o.m. be treurt, dat de „Hollandsch Diep", welke vorig jaar reeds in de haven van Nu- mansdorp gereed lag, per 15 Febr. nog niet in dienst is gesteld. Toen bericht werd, dat de „Keizersveer II" ter be schikking zou worden gesteld, heeft het comité zich verheugd, dat nu een einde zou komen aan de bestaande verkeers- misère. Maar ook deze boot kwam niet in de vaart. Met den meesten aandrang verzoekt het comité één 3er genoemde booten in de vaart te brenger Mocht het juist zijn, dat alles wacht op het tot stand komen van een overeenkomst tusschen het Rijk en de R. T. M., dan verzoekt het comité dringend spoed te betrachten uit deze overeenkomst. Met klem wijst het comité er in dit adres op, dat het niet gaat om persoon lijke belangen, doch enkel en alleen om verkeersverbeteringen ten behoeve van het algemeen. De Nederlandsche VredespostzegeL Naar het Vad. verneemt, zijn op de door het Hoofdbestuur der P. T. T. uit geschreven openbare prijsvraag voor een Nederlandsche vredespostzegel niet min der dan 708 ontwerpen binnengekomen. Indische Stoomvaartlijnen' Baloeran (uitreis) pass. 17 April Fi- nisterre. Dempo (thuisr.) 17 April van Sabang. Sibajak (uitreis) 18 April te Bela- wan. Slamat 18 April van Batavia te Rot terdam. Mamix van St. Aldegonde (uitreis) p. 16 April Perim. De oesterteelt. Men schrijft ons uit Ierseke: Was verleden jaar om dezen tijd reeds een quantum van omstreeks 10 millioen zaaioesters naar Denemarken en andere landen verzonden, nu zijn er nog geen 200.000 weg. En de vooruitzichten zijn niet gunstig. We kunnen gerust aanne men dat dit van 't seizoen verkeken is. Noch Denemarken, noch Engeland, noch Frankrijk, geeft eenige hoop op gunstig vooruitzicht. Was tot heden Ierseke een gunstige uitzondering in de depressie, een oase in de woestijn, 't is nu mis. Betalingen gestaakt. Het bankierskantoor van den heer I, A. Risseeuw Johzn., firma Sanderse Co. te Oostburg, heeft de betalingen gestaakt. Hedenmorgen bleef het kan toor gesloten. De heer Risseeuw, die ook correspon dent der Nederlandsche Bank is, zal bij de rechtbank te Middelburg surséance van betaling aanvragen. De heer Risseeuw heeft zich tot zijn clientèle met een circulaire gewend van den volgenden inhoud; De aanhoudende terugtrekking van gelden, weer toegenomen door hetgeen in den laatsten tijd in de bankwereld heeft plaats gehad, het absoluut verdwij nen van vertrouwen en het ontbreken van eenig vooruitzicht op betere tijds omstandigheden, heeft mij het besluit doen nemen mijn kantoor te sluiten en surséance van betaling aan te vragen. Mijn toenemende ongesteldheid maak te het voor mij persoonlijk ten slotte onoverkomelijk de nieuwe bezwaren het hoofd te bieden. Wij zijn door velen teleurgesteld en gevoelen ^ons zeer bezwaard daardoor vele anderen zelf te moeten teleurstel len, maar wij meenen in het belang van onze créditeuren te handelen door dit besluit te nemen. Wij vertrouwen onder deze omstan digheden op de medewerking van onze clientèle te mogen rekenen. Wij kun nen de verzekering geven, dat de ons voor bewaargeving of verwisseling toe vertrouwde effecten alle aanwezig zijn. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer toesloot hedeninM- dag op de agenda te plaatsen voor de motie-Ter Laan over herziening der on gevallenwet, het wetsontwerp regeling) van den invoer van versch of gekoell rund- en kaifsvleesch en van .bevroren rund- en kalfvleesch, de interpellatie- Oud omtrent stichting van scholen in de Wieringermeer en het wetsontwerp tot instelling van een economischen raad. EEN IJS-SPORTPALEIS IN DEN HAAG Naar het Cor. Bur. verneemt is onder dagteekening van 16 April de ministeri- eele goedkeuring verkregen op de sta tuten van de N.V. IJs-sportpaleis geves tigd te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling zoo mogelijk dit jaar met den bouw te beginnen. Daar in zal o,a. worden aangebracht een mo derne ijsbaan van circa 40 bij 90 m en een verplaatsbare houten wielerbaan. De ijsbaan wordt zoo ingericht, dat het gebouw tevens benut zal kunnen wor den voor andere doeleinden; het houden van groote vergaderingen, tentoonstel lingen, wedstrijden en diverse andere feestelijkheden. Over het terrein waarop het gebouw zal verrijzen zijn vergevor derde onderhandelingen gaande. AMSTERDAM, 19 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 10U/8—101 Ned. 17 1000-41/2 98~-9Syg. Ned.. 31 1000-4 92s/4— 923/,.. Ned.. 32 500-5 100ï/2-1005/8. Certificaten-3 73s/8— 74. Cert. N.W.S.-2% 61%—62%. O. Indië 22 1000-6 88%—88. O. Indië 23 100-6 73%—74%. O. Indië 16 1000-5 89%—89%. 0. Indië 26 1000-4% 80%—79%. Duitschl. 100-7 51%—50%. Duitschl. 30 1000-5% 33%—33. Engl. W.L. 50-200-5 80% Engl. F.L. 50-200-4 75%—75%. Zeeuws. Hp. wB-3 97—97. Zeeuws. Hyp. B-4i/2 90—90. A Amsterd. Bank 84i/2Sé1/®. A Bank Assoc. 24s/4 C Rott. Bankver. 6161%. A Twentsche Bank 97- A Pref. Jurgens A 75%73%. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5354. C Am. Car Foundry 7% C Am. Smelt Ref. 10%11. C Farbenind I.G. 64%63%. C U. States St. C, 34%—32%. C C. Publ. Serv, 1%1%. C North Am. Cy. 25%24%, A Born. Sum. H.M. 110%110%. A Ned. Wol Mij. 20%20%. A Singkep Tin M. 5350. A J. C. Japan Ln. 37%'37%. A Rotterd. Lloyd 4444. A S.M. Nederland 46%48. A Amst, Thee C.M. 13%13. A Houth. Alberts 3435. C Peruvian C. Pr. 65%. i A Southern Rlw. 8 C Union Pac. Rr. 5454%. C Int. Nickel Cy. 6%6. DE STAKING IN DE DRENTSCHE VENEN. Omtrent het conflict in het Drentsche veenbedrijf, kan worden gemeld, dat hedenmorgen ook te Emmererfscheider- veen staking is uitgebroken. Het betreft hier een wilde staking die is afgekon digd door enkele arbeiders, zonder over leg met de hoofdbesturen der arbeiders organisaties. De stakers zijn na een ver gadering de venen ingetrokken, om te trachten allen die aan het werk waren, te bewegen, den arbeid neer te leggen. Voor een groot deel is dit gelukt. Voor Roswinkelerveen zal heden de beslissing over al of niet staken vallen; te Nieuw Weerdinge is het aantal sta kers gestegen tot 600. Alles is rustig, hoewel de regeeringsmaatregelen betref fende uitsluiting van de rijkswerkver schaffing ontevredenheid hebben ge- weh.t. Bij deze uitsluiting zijn n.l. ten minste 40 pet. der arbeiders betrokken, die niet in het veenbedrijf werkzaam waren, zoodat zij dus meenen buiten de staking te staan. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De hoofdcommissie der ontwapenings conferentie heeft met algemeene stem men de gisteravond door de redactie commissie uitgebrachte resolutie aange nomen. DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO SLAVIE. Terwijl uit de berichten uit de pers tot nog toe niet duidelijk is gebleken wel ken omvang de overstroomingen in J o e- g o S 1 a v i hadden aangenomen, schrij ven zij thans algemeen, dat een derge lijke ramp zonder voorbeeld in de Joego Slavische geschiedenis is. Er wordt ge schreven over een nieuwe zee, die tus schen Belgrado en Brod over een lengte van 200 km is ontstaan. De bevolking heeft zich niet overal in veiligheid kun nen brengen. Duizenden menschen zit ten nog opgesloten in hun huizen, den honger en wanhoop ten prooi. Als niet hulp komt opdagen, zouden zij verloren zijn. HET HERSTEL- EN SCHULDEN- VRAAGSTUK. Uit Londen wordt gemeld: In de .kabinetszitting van Maandag avond werd o.a, besproken het herstel en oorlogsschuldenvraagstuk en in ver band hiermede de voorbereidingen voor de conferentie van Lausanne. Volgens de „Daily Express" is het bij de beraadslagingen over de begrootingen tot ernstige meeningsverschillen geko men en wel voornamelijk over de te voj- gen tariefpolitiek. Het geschil zou zuik een omvang hebben aangenomen, dat 'n aantal ministers zelfs met aftreden had gedreigd. MacDonald was er toen ech ter in geslaagd de eenheid te herstellen door de ministers, die zich op het vrij handelstandpunt plaatsen, te garandee ren, dat zij ten allen tijde uiting zouden kunnen geven aan hun afwijkende mee ningen. EINDELIJK AMERIKA Gedurende de zitting van de hoofd commissie verscheen de Amerikaansche staatssecretaris Stimson hedenmorgen voor de eerste maal ter ontwapenings conferentie, den eersten vooraanstaan den staatsman der Vereenigde Staten die aan een, binnen het kader van den Volkenbond bijeenkomende conferentie deel neemt. BABY LINDBERGH. De politie kreeg dezer dagen een aan wijzing dat de baby van Lindbergh zich gekleed in meisjeskleeren aan boord van het Duitsche Lloydschip „Europa" zou bevinden. Bij aankomst in de haven van New-York doorzocht de politie het heele schip, doch zonder resultaat. Kolonel Lindbergh heeft opnieuw een dringend beroep op de pers gedaan om hem niet voortdurend lastig te vallen en alle bewegingen van hem en zijn mede werkers te vermelden. Hij verklaarde te gelooven dat dit een van de voornaam ste redenen was waarom hij geen con tact met de ontvoerders kon krijgen. Bij K. B. zijn benoemd tot dijkgraaf van den Stroodorpérpolder, de heer L Th, Vogelaar, tot plaatsvervangend dijk graaf de heer Th. A. Vogelaar te K r a b- b e n d ij ke. A Kol. Bank 50—47y2. A N.. Htok 1000 55—53 G Ned. H. M. 1000 673/4~65i/s. A Alg. Kunstz. U. 26- 25i/2-2|6i/2. A V. "Berkels Pat. 17—16. C Calvé-Delft 44%44. A C. Suiker Mpij. 14%14. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-2%. A Ned. Ford A.M. 105—102%. A Philips Gem, B. 6160-%. C Unilever 100-99-100%. C Anaconda Cop. 13%12%-%. C Bethlehem St. 15%14%-%, A A.N.I.E.M.—N.B. 167%—170. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv, Cy. 54%-4%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 14% A Kon, Petr. Mpij. 119%119-20%. C Contin. Oil Cy. 5%5%-5. C Shell Union O.C. 3%3%-3%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 11-10%. In de laatste dagen is eenige onge rustheid ontstaan omtrent de positie van de Nutsspaarbank te Den Haag. Groote bedragen werden opgeeischt, terwijl de inlagen sterk achteruit liepen. De ongerustheid nam toe en hedenmid dag ontstond er een ware run op de Bank. In lange rijen stonden de menschen aan de loketten om hun geld op te vra gen. De politie zorgde voor een geregeld verloop. De Bank betaalde alle gevraag de bedragen direct uit, zonder eenige restrictie, zonder zelfs voor groote bedra gen door opzeggingstermijn in acht te nemen, welke statutair vereischt wordt. Sinds Vrijdag is 838.000 meer uitbe taald dan inleggeld. Volgens verklaringen van het bestuur bestaat er geen enkele reden tot ongerustheid. Het O. M. bij de Haagsche recht bank eischte tegen den gewezen kas sier van de firma Heldring en Pierson, L. J. J. L., gedetineerd ter zake van verduistering in dienstbetrekking, tot 2% jaar gevangenisstraf. Op de gebruikelijke wijze is heden te 's-Gravenhage de verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik gevierd. Overal waren de vlaggen uitgestoken en op ver schillende punten in de stad werden mu ziekuitvoeringen gegeven. Hedenavond zulen de departementen en 't Vredes paleis verlicht zijn. De toestand van aartshertog Otto van Oostenrijk, die Maandag geopereerd is, is bevredigend. De situatie bij Amoy is in de laatste dagen zeer dreigend geworden. Het communistische roode leger, dat on geveer uit 30.000 man bestaat, heeft het nabij Amoy gelegen Loengyen bezet en men verwacht dat in de komende dagen nog meer plaatsen door hen bezet zul len worden. In de haven van Amoy zijn een Engelsche kruiser, een Amerikaan sche torpedojager, drie Japansche torpe dojagers en twee Chineesche kanonneer- bóoten met duizend Chineesche zeesol daten aan boord binnengeloopen. De verliezen die in de Ver. Staten door de Kreuger-affaire zijn geleden, worden geschat op in totaal ongeveer 225 millioen dollar. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen f 5000: 20783 f 2000: 16499 f 1500; 12829 f /200: 1728 f 100: 6861 20814 20940 Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit - DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE, Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. van den landbouw, den tuinbouw em den. boschbouw en het is daarom noodzake lijk, dat de broedtijd ongestoord ver loopt. Geeft het niet te denken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en dui zenden vogelbroedsels verstoort en dat er tevens allerwegen geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en an der gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te ver helpen is. Wij kunnen en wij willen ook niet aannemen, dat de Nederlandsche jongens willens en wetens tot wreede daden in staat zijn en dat vertrouwen is, zooals de ondervinding ons heeft ge leerd, ook niet misplaatst. Het is drin gend noodzakelijk, dat onze jongens tel kens weer gewezen worden op het ver keerde van het uithalen van vogelnes ten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn bart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voorzwakke en hulpelooze schepselen? Op scholen, waar het be schermen van vogels krachtig aangemoe digd wordt, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en opvoeders, dat de kinderen die aan uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jon ge vogels uithalen, als zij zich voor en- rele uren aan uw oog hebben onttrok- cen? Acht ook gij deze handelingen niet jijnrecht in strijd met datgene, wat gij de kinderen voorhoudt, en vreest gij niet, dat uw invloed ten goede door tul- ce daden benadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinderen, wijst hun op de ouder- "iefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles wat kinderen u van het leven in de na tuur vertellen. Het jeugdige gemoed is gelukkig vatbaar voor goede indrukken en een goed woord op het juiste oogen- iilik zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeugdige vogelverdelgers te ver anderen in ijverige vogelbeschermers. Het ware te wenschen ,dat elke school en ieder gezin over één of meer nest- castjes voor vogels kon beschikken; het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stellig bij onze jeugd algemeen be- angstelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vogelnes ten alleen. Het gaat ook, en vooral, om iet beste, dat er in uw kind leeft. Ook gij zult niet wenschen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruwheid en wreed- leid. Ons in uw onmisbare medewerking aanbevelende, De commissie: Ir. N. VAN POETEREN, Inspecteur hoofd van den Plan- tenziektenkundigen dienst. JHR. L. J. QUARLES VAN UFFORD, Eere-voorzitter van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren. J. DRIJVER, Secretaris van de Nederl. Vereen, tot bescherming van vogels. Dr. JOH. J. VAN BUR-KOM, Voorzitter van de Nederl. Natuur historische Vereeniging. HËT UITHALEN VAN VOGELNESTEN (Een woord tot ouders en opvoeders.) Nauwelijks is de broedtijd der vogels begonnen, of uit vele deelen van Ne derland bereiken ons weer klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogelsoorten moeten het ontgelden, zanglijsters, merels, rood borstjes, vinken, meezen en binnenkort ook nachtegalen, tuinfluiters, grasmus- schen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over achteruitgang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te verklaren. Allerlei maat regelen worden wel is waar genomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels bedrei gen, doch wij konden nog niet voldoende bereiken, dat de Nederlandsche jeugc de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zangvogels is geen enkel voordeel ver bonden; integendeel, het algemeen be lang eischt, dat dit kwaad zooveel mo gelijk beteugeld wordt. Wij kunnen im mers deze vogels niet missen ter wille A Ned. Scheep v. U. 50—47% -46%. A H.V. Amsterdam 158%159%-57. A Java Cult. Mij. 115%—114. A N.I. Suiker U. 65-b4%. A Poerworedjo S.O. 6%6%, A Deli Batavia 10296, C Deli Mij. 1000 110—108. A Senembah 121113. C Chicago Milw, 1%1%, A Amst. Rubb. C. 33%—32%-%.. A Deli-Bat. Rubb. 8%8%. A Hessa Rubber 1110. A Serbadjadi S.R. 9-8%. Prolongatie 11. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 18 April 9.36 58.56 9.74 34.60 47.97 51.25 2.46% 19 April 9.36. 58.60. 9.73%. 34.60. 48.00. 51.25. 2.46% HERHALINGSOEFENINGEN. (Art. 31, le lid, en art. 33 der dienst plichtwet). De burgemeester van Middelburg roept den hieronder vermelden gewo nen dienstplichtige bij dezen op om in 1932, op den achter zijn naam aange geven datum, voor herhalingsoefening gen in werkelijken dienst te komen. M. C. L. PLANSOEN, lichting 1928, 14e Regiment infanterie, op 11 Augus tus te Breda 6e regiment Infanterie, Chassé kazerne, voor den tijd van 17 dagen. Vrijstelling van opkomst wordt o.a. verleend aan hen, van wie bij den bur gemeester bekend is, dat zij zich gedu rende den tijd, waarvoor zij zijn opge roepen, of gedurende een deel van de zen tijd buitenslands bevinden ter uit oefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij). Middelburg, 18 April 1932. De burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. Industrie MARKT Koninkl. Sniker Amerika Hj ffNIPI— Mijnen Obl.markt Schepen Tabak (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2