TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 18 APRIL 1932. No. 91. BINNENLAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. VOOR KLEINE TUINEN. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. DR. J. TH. DE VISSER f Prinses Juliana heeft in een persoon lijk telegram Haar deelneming aan de familie van wijlen dr. de Visser betuigd. De Koningin-Moeder heeft ten sterf- huize van wijlen dr. J. Th. de Visser 'n fraaien krans laten bezorgen, DE OPENING VAN DE WILHELMINA- BRUG TE MAASTRICHT. Heden is de Wilhelminabrug te Maastricht met groote plechtigheid ge opend en voor het verkeer in gebruik genomen. De stad aan de Maas is feestelijk ver sierd. De autoriteiten hadden den lunch ge bruikt in den trein en begaven zich da delijk na ontvangst per auto's naar de nieuwe brug, die aan den Oostelijken oever der rivier een bruggenhoofd heeft, waar werd uitgestapt. Reeds hadden zich ter plaatse eenige duizenden kinderen opgesteld, getooid met de Maastrichtsche kleuren, wit-rood en oranje sjerpen en oranje-vlaggen. De ministers werden bij de brug ver welkomd door den hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat in Lim burg, oudminister König, die een korte rede uitsprak over het totstand gebrach te werk, dat in het algemeen kanalen- plan van Maastricht en omstreken pas send is en voor de stad van zoo groote beteekenis. Minister Reymer wees daarna op de beteekenis van de totstandkoming dezer brug. Ook de ministerpresident wees daar op, voor Zuid-Limburg; voor Maastricht in het bijzonder, en voor de scheep vaart door de enclave van Maastricht en straks het Julianakanaal. Terwijl een schot door de lucht tril de, afgevuurd uit een zwaar exemplaar van de bekende Limburgsche „kamers", knipte Minister Ruys het lint door, en begaven de autoriteiten zich naar een nabij gelegen tent, waar de eerewijn werd aangeboden. Maar eerst namen de autoriteiten nog den geweldigen stoet kinderen, wielrijders, versierde auto's, vrachtwagens, autobussen en andere ve hikels in oogenschouw, welke dadelijk over de nieuwe brug trokken, alle feeste lijk versierd met de nationale en Maastrichtsche kleuren. Muziekkorpsen trokken in den stoet mee. Ondertus- schen waren reeds dadelijk na 't plech tig schot door de lucht eenige duizenden postduiven opgelaten. De autoriteiten begaven zich, nadat de stoet gepasseerd was en de eerewijn was aangeboden, naar het fraaie Maastrichtsche Stadhuis, waar in de hal een plechtige Raadsvergadering werd gehouden, 's Morgens te half elf was de Kamer van Koophandel voor Zuid-Limburg eveneens in plechtige zit ting vergaderd, om de opening der brug te herdenken. Daarbij hield de voorzit ter, de heer J. Schaepkens van Riemst een uitvoerige toespraak. Verscheidene andere personen, lei ders van de fracties, spraken op hun beurt, terwijl ook de autoriteiten zich opnieuw over het groote belang van de zen dag uitten. De feestvreugde in de stad duurt ook hedenavond nog voort. De brug is 16 m breed waarvan de rij- vloer 11 m en de trottoirs ieder 8.50 m beslaan. De overspanning van het ka naal LuikMaastricht meet 28 m, de eigenlijke steenen brug 126 m, de meta len overspanning over de vaargeul 54 m; het geheel is dus ruim 200 m lang. De kosten bedroegen alles bijeengeno men 4 millioen gulden. De oude brug tusschen Maastricht en Wijt zal worden gerestaureerd. I 42. Eric bewoog zich niet. Hij was ver- djeP^ jn het werk van een laatst, lang aischeid, en Enid klemde zich wan- hopend aan hem vast. Sir Peter keek met voorovergebogen hoofd naar hen, en zijn oogen glinster den toornig. Neem de gelegenheid maar waar, ried hij scherp aan. Je zult die in jaren niet weer hebben. Eric zag op en glimlachte dankbaar. Dan kan het niet schelen als wij het nog eens doen, zei hij, en hij her haalde zijn liefkoozingen. Hij legde zijn armen om den schouder van het meisje en bracht haar naar de deur, Ga met me mee, tot het hek, zoo vroeg hij, voor het geval ik in de ver leiding mocht komen, die klok in de hal te kapen, terwijl ik heenga. Enid schudde hulpeloos het hoofd, verdeeld tusschen lachen en tranen, Na U, sir Peter, zei Clinton kortaf. Wat? snauwde sir Peter, Na U, herhaalde Clinton, met een beweging van zijn hand naar de deur r- Het planten van Dahlia's en de voorjaarssnoei. De Dahlia's zijn of worden weer uit de bewaarplaats gebracht en kunnen worden uitgeplant. "Waar niet direct kan worden geplant of waar we veel last ondervinden van slakken, 'die de jonge spruitjes abvreten, kunnen we ze eerst op een beschutten hoek, dicht bijeen! op- kuilen.. iWanneer de scheuten een hand breedte hoog zijn, planten we ze dan uit op de bestemde plaats. Die jonge Dah liascheuten bevreizen spoedig en. over een dergelijk .kuilhoe'kjje kunnen we in geval van derigende nachtvorst gemlak!- kelijk een toat aanbrengen. Zware knol len worden in stukken gedeeld waarbij we zoggen dat elk deel voorzien is van een of meer ksoppen. Ook al hebben we er voldoende, planten we toch liefst geen zware knollen, daar deze te Veel scheuten voortbrengen. We houden voor al de soorten uit elkander opdat we bij fofjt planten rekening kunnen houden met ldeur ieui booste. "Door Lij het Man fell rekening te houden, mtet de in elkan ders nabijheid te gebruiken bl'oenusbor- ten kunnen we zorgen dat alles voor- deelig uitkomt. We verwijderen nu ook het winterdek van niet winterharde vas te planten; voor overgang beschierrnjsn we deze nog toet eenig fijn vertakt rijs hout. Groentolijvende planten als: Prunus Laurocerasus of iauriehkers, Auculba, Buxus of pal'niiboom, Ilex of hulst, tal van Coniferen enz. kunnen nu worden gesnoeid waarbij we ons voornamelijk bepalen tot het wegknippen van, uitgroei ende takken waardoor deze planten op den duur kaal zouden worden. Knip van deze planten vooral geen bepaalde vor men en doe hun natuurlijke groeiwijze zoo min mogelijk geweld aan. Alleen waar we Buxus voor randen en hulst voor hagen gebruiken zijn we genood zaakt er een stijf geheel van te maken. We snoeien nu ook onze Ligusfrunï-. hagen en zorgen hierbij dat 'de basis breeder blijft dan het bovengedeelte, daar deze hagen anders1 ibpnedenaan kaal worden. We snoeien nu ook onze. struik en stamrozen. We beginnen hierbij met het wegknippen van Eet fijne nout en van alles wat dood is. De rest wordt naar behoeven uitgedund, zoodat alle takken goed1 vrij staan; de overblijvende knippen we in tot otp 3 tot 8 oogen. De langte waarop we deze inknippen hangt af van de soort en groeiwijze. Zwakke groeiers knippen we kort in en sterk' groeiende lang. Na hef snoeien worden de rozen flink bemest. Nan klimrozen behouden we de lan ge, krachtige j onge taklk'en welke op nieuw worden aangebonden; hef oude en fijne hout wordt zooveel we het k(to nen missen weggeknipt. A. G. Naar wij vernemen heeft de Kon. Meubelfabriek H. P. Mutters te 's-Gra- venhage den heer Wim Abeleven te Groot-Abeele opgedragen de vervaar diging van gebrandschilderde paneelen voor de cabine van de „Kwartel' het nieuwe K.L.M. vliegtuig, bestemd voor den dienst op Ned.-Indië. Mej. M. M. den Hollander te M i d- d e 1 b u r g, die tot tijdelijk onderwijzeres benoemd is aan de school der Geref. Gemeente te Aagtekerke, heeft ook een gelijke benoeming ontvangen aan de Willem Sluiterschool te Eibergen. Geslaagd voor het machinisten di ploma C (theoretisch gedeelte) de heer A. de Bruijne, leerling van de „de Ruy- terschool" te Vlissingen. wijzend. Sir Peter richtte zich op alsof hij de zaak wilde betwisten; toen bedacht hij zich, haalde zijn schouders op en liep de kamer door, onmiddellijk gevolgd door den detective. Spencer stond bij de deur, de lan taarn voor zich uit houdend, en Clinton wendde zich plotseling tot hem. Wie is er nog meer in huis? vroeg hij. Alleen Lee Wang, de kamerdie naar van sir Peter en Nina Perquet, de kamenier van miss Enid, mijnheer. Oh, vreemdelingen? Een Chinees en een Fransch meis je, mijnheer. Hm. Een heele menagerie. Wat ben jij? Engelschman, mijnheer. Clinton keerde zich om en riep in de duisternis van de hall: Meadowbank! Ben je daar, Mea- dowbank? Er kwam geen antwoord en Clinton wendde zich weer tot Spencer, Niemand verlaat vannacht dit huis! beval hij scherp. Begrepen? Uitstekend, mijnheer, antwoordde Spencer eerbiedig. Goed/Ik laat Meadowbank in het huis en een paar mannen op het terrein, sir Peter, voegde hij er bij, den woe denden baronet op den schouder tikkend, Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden vorige week als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos. 3 typografen, 16 grondwerkers, 1 straatmaker, 3 loodgieters, 8 metselaars, 24 opperlieden, 10 schilders, 1 steenhou wer, 46 timmerlieden, 5 stoffeerders, 1 fitter, 20 meubelmakers, 6 politoerders, 6 cirkelzagers, 3 schoenmakers, 1 las- scher, 29 bankwerkers, 5 electriciens, 1 modelmaker, 2 hoorders, 1 klinker, 1 metaalsteker, 5 machinisten, 1 metaal schaver, 4 plaatwerkers, 3 pianomakers, 1 fraiser, 2 rijwielherstellers, 2 slijpers, 2 scheepmakers, 5 smeden, 5 stokers, 4 monteurs, 14 vormers, 1 voorslaander, 1 kernmaker, 8 draaiers, 2 boekbinders, 14 bakkers, 1 kok, 4 slagers, 17 boeren arbeiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 1 bloemist, 4 reizigers, 8 winkelbedien den, 2 kraandrijvers, 6 chauffeurs, 3 kellners, 4 varensgezellen, 17 kantoor bedienden, 16 van andere groepen ,82 met vakkennis zonder bepaald beroep, 268 zonder vakkennis(ongeschoolden), 2 winkeljuffrouwen, 3 vr. kantoorbe dienden, 1 dienstbode. Totaal 711. Gedeeltelijk werklo o.s. 2 loodgieters, 1 fitter, 1 schoenmaker, 1 afbramer, 1 bankwerker, 1 smid, 5 vormers, 1 kernmaker, 1 kraandrijver, 1 chauffeur, 2 werkmeesters, 4 werk vrouwen. Totaal 21. Algemeen totaal vorige week 93, bij gekomen 87, afgegaan 48, over 732. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg), Van der Meer Co., Rouaanscheka- de G 154, commissionnairs in effecten. Beh. venn,: Th. van der Meer. Aantal commanditaire vennooten: één. (3296). Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Totaal 17 commanditaire vennoot schappen ieder met 200 kapitaal, ge vestigd in verschillende plaatsen in O. Z. Vlaanderen. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Izaak Boasson Zonen's Bank, Lange Delft I 24, bankiers- en kassiers- bedrijf. De vennootschap is met ingang van 2 April 1932 in liquidatie getreden. Het kantooradres is gewijzigd in: Rou- aanschekade G 154. Liq.: J. Th, van der Meer. De Coöp. Boerenleenbank. Arnemui- den, Singel D 18, het verleenen van cre- dieten. Uitgetr. leden R. van T,: L. van Eenennaam Azn. en B. Franse. Nieuwe id.: C. Mesu, N. en St. Joosland en L. Puype. N.V. Handel in Bouwmaterialen van D. M. Boone, Korendijk P 69, handel in bouw- en metselmaterialen. Benoemd tot dir.: J. A. Ta venier. N.V. Kon, Mij. „De Electrotinfabriek", Vlissingen, Koningsweg 45, onttinnings- bedrijf. Overl. comm.: mr. H. M. Moll, Rotterdam en dr. A. S. van Nierop, Am sterdam. Fa. P. J. Poley Zoon, Oude Toren straat B 131 Ierseke, handel in graan, peulvruchten, zaden, veevoeder en kunstmest. Uitgetr. venn.: P. J. Poley. De vennootschap onder firma ontbonden. De zaak wordt op denzelfden voet en onder denzelfden handelsnaam voortge zet, E.: W. Poley. Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). N.V, Zuid-Nederlandsche Stoomvaart maatschappij, Axelschestraat 79, reede- rij. Uitgetreden comm.: J. W. Lensen. Benoemd tot comm.; L. F. M., J. F. J. M. en W. L. J, M. van Waesberghe, al len Hulst. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! om aan te duiden, dat hij verder moest gaan, voor het geval er nog meer vreem de dingen gebeuren. Nu zullen we naar het bureau gaan en U kunt er met den chef over spreken, Toen Clinton sir Peter naar de hall geleid had, sloot Spencer zachtjes de deur en bleef er een oogenblik scherp luisterend naast staan. Toen ging hij naar de tafel, zette de lantaarn er op en zonk vermoeid in een stoel neer. Zijn gezicht was doodsbleek, en het zweet stond op zijn voorhoofd. Hij bracht zijn linkerhand binnen zijn hemd en onderzocht voorzichtig zijn rechter- oksel. Hij kreunde even en toen hij zijn hand uit zijn hemd terug trok en die bij het licht hield, vielen er drie druppels bloed op tafel! Zijn hoofd zonk langzaam voorover en hij haalde diep adem. Hij trachtte zich weer te herstellen, want de laatste paar minuten waren bijna te veel voor zijn uithoudingsvermogen ge weest. Spencaire! De sissende, waarschuwende kreet deed hem opstaan. Hij wankelde even, toen, terwijl hij zich omkeerde, voelde hij een scherper pijn onder den arm en was hij zich bewust van een harden slag. Er kwam een nevel voor zijn oogen door den schok, maar bij het flikkeren- Afgesloten spoorwegovergangen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich onlangs gewend' tot den Inspecteur- Generaal van de spoor- en tramtwegen toet een verzoek in het belang van die veiligheid voor het verkeer zooveel mow gelijk te willen bevorderen dat de beide boomen van de z.g. „bewaakte spoor wegovergangen" gelijktijdig zullen wor- afgesloten en waar zulks niet het geval is, dat de binnenkanten van de afsluit- bootoen zullen worden voorzien van een reflector. De directie der Nederlandsche spoor wegen acht echter hjgt gelijktijdig' slui ten van overwegboomen, in het bij zonder op drukke overwegen, niet doen lijk, aangezien afzonderlijke bediening noodig is ter regeling' van het verkeer. Zij is echter bereid de afsluitboomjen van den (bedoeldpn overweg in den weg Amsterdam— Haarlem, bij wijze van proef, ook aan de binnenzijde van twee oranje reflectoren te voorzien en heeft daartoe opdracht gegeven. Gevaarlijk verkeerspunt bij Goes. Voor korten tijd vestigden de A.N.W. B. en de K.N.A.C. de aandacht van het gemeentebestuur van Goes op het uit zicht bij de wegkruising in den weg GoesKloetinge, ter hoogte van den spoorwegovergang op den weg naar 's-Gravenpolder, dat op den N.O, hoek wordt beperkt door struikgewas, langs den weg naar 's-Gravenpolder en waar dan ook nog al eens aanrijdingen plaats hebben. Verzocht werd een uitzichtsver- betering ter plaatse zooveel mogelijk te bevorderen, In antwoord hierop ontvin gen deze vereenigingen bericht, dat de grond op bedoelden 'hoek eenigen tijd geleden door het gemeentebestuur werd aangekocht, in het belang van een goede uitvoering van het uitbreidingsplan, ter wijl het niet onmogelijk is, dat een deel te eeniger tijd zal worden aangewend, teneinde te komen tot verbreeding van den Rijksweg ter plaatse; in verband hiermede kan een afdoende verbetering momenteel nog niet worden aange bracht, doch het gemeentebestuur heeft besloten aan de bezwaren zooveel mo gelijk tegemoet te komen door 't struik gewas eenigszins te laten wegsnoeien. HollandAmerika Lijn. Naar de Maasb. verneemt, zal de Hol landAmerika Lijn haar eigen kantoor te Southampton opheffen. Voortaan zal een agent hare belangen in die haven waarnemen. De wekelijksche dienst op Southampton zal worden afgeschaft en vervangen door een hoogstens tweewe- kelijkschen dienst. Het vervoer van vee met motorrijtuigen. De A.N.W'.B. en de K.N.A.C. hebben zich gewend tot den minister van Wa terstaat met een adres, waarin zij me- dedeelen dat hune vereenigingen her haaldelijk van de zijde der weggebrui kers klachten, waaronder zeer ernstige bereiken over den verregaande slech ten staat, waarin verschillende vracht auto's welke zijn ingericht voor vee transport verkeeren en dat hen ook uit eigen ondervinding bekend is, dat een aantal van deze veetransportauto's wor den overladen met levend vee, waar door herhaling van reeds voorgekomen ongevallen met zulke overbeladen slin gerende auto's, welke ook voor het overige verkeer op den weg gevaar op leveren, niet zal kunnen uitblijven. In verband hiermede zijn zij van mee ning, dat een scherp toezicht van over heidswege op dit veevervoer b.v. op de wijze, zooals dit thans bij de autobus sen plaats heeft, noodzakelijk is en dat dit toezicht evenzeer noodig voorkomt in het belang van de vervoerde dieren. Om deze redenen verzochten zij in 't belang van de veiligheid van den weg de licht onderscheidde hij flauw het on' gunstige gezicht van Lee Wang. Met bijna zijn laatste krachten sloeg hij met zijn linkerhand. Hij wankelde toen zijn gebalde vuist de kaak van den Chinees raakte, en terwijl hij met on vaste schreden en samengeperste lip pen de kamer verliet, zag hij vaag een tengere vrouwelijke gestalte, die onaan genaam lachte, terwijl zij een slappe ge daante over het karpet sleepte. Toen Enid de studeerkamer werd bin nengelaten door een fakkeldragend po litieagent, die vermomd wap als een vreedzaam tamelijk welgesteld burger, gaven slechts drie bloeddruppels op de tafel het duidelijk bewijs van de „vreem de zaak", die Clinton al of niet ver wacht kon hebben en deze wischte Meadowbank gauw en zonder het te weten uit met zijn mouw, toen hij er over heen reike, om het sigarenkistje te onderzoeken. Gaat U nu naar bed, juffrouw, zei Meadowbank vriendelijk. En wees gerust. Er zullen vanavond geen inbre kers meer komen. Ik zal de menschen van het electrische licht opbellen dat de lichten weer in orde komen. Hij trok de telefoon naar zich toe, U kunt natuurlijk, ging hij voort, hier blijven, als U zich veiliger gevoelt in mijn gezelschap. Neen, dank U, antwoordde Enid en dat van de vervoerde dieren het daarheen te leiden, dat spoedig van overheidswege maatregelen worden ge nomen, welke een doelmatig veetrans port waarborgen. Posterijen, Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van wellke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft van April aan het postkantoor te M i d d e 1- b u r g. Binn enlaïid. Brieven. A. Boogaard, Bergen op Zoom.; Marie Broos, Breda; A. Dekker, Middelburg. Ministerie v. Financiën, Haqg; J. Kpp- penschaar, Utrecht. TLr iefkaarten. P. C. V. xleventer, Amsterdam; W. v. F'lierenburg, Amsterdam. Buit en lab ü1. Brieven. J. van Schouwen Duffey, Solo; Mrs. Alwer, Blankenberghe. B r i e f k ,ati rten. 1 Boecker, KölnRheinhold', Dresden, G. SchunseTaar, Tandjong Enito Moeara. MET'MES GESTOKEN. Zondag middag meldde zich een 41-jarige man aan het politieposthuis Centraal Station te Amsterdam waar hij de mede- deeling deed, dat hij bij het posthuis een persoon met een dolkmes overhoop had gestoken. Het mes dat hij in de hand had en dat bebloed was, gaf hij aan de politie over. Niemand werd aangetroffen, doch even later verscheen voor het posthuis een man, die mededeelde dat hij gestoken was. Het bleek dat hij een diepe steekwonde in het linker deel van de borst en een steekwonde in den arm had opgeloopen. Het slachtoffer is er zeer ernstig aan toe, en naar het ziekenhuis vervoerd. INBRAAK IN EEN JUWELIERSWIN KEL. De politie te Bocholt (Westf.) is er Donderdag in geslaagd een ingezetene van A a 11 e n aan te houden, die in het bezit was van gouden ringen en horloges welke vermoedelijk afkomstig zijn van een inbraak, een maand geleden te Steenwijk gepleegd. De aangehoudene heeft intusschen kans gezien uit zijn cel te Bocholt te ont snappen. Hij is nog niet weer opgespoord. Branden. In de achterkamer van een perceel in de Kanaalstraat te Amsterdam, waar een kolenhandel wordt gedreven, is Zondagmorgen brand uitgebroken. De vlammen vonden een weg naar een in het tuintje staande houten opslagplaats en vandaar naar de eerste tweede en derde verdieping. De bewoners vlucht ten naar buiten. De geweldige stroom van water die over de vlammen werd uitgestort, deed de vuurgloed weldra af nemen. Het gelijkstraatsche gedeelte brandde geheel uit, terwijl ook op de etages eenige kamers uitbrandde. Te Vlijmen is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van den landbouwer van K. Aangewakkerd door den feilen wind stond het groote gebouw spoedig in lichte laaie en weldra sloegen de vlammen over op de naast gelegen boerderij van de wed. van D. Ook deze was in een oogwenk één vlam menzee en de brandweer kon niet ver hinderen, dat zij met den geheelen in boedel totaal in vlammen opging. Door het overwaaiende vuur vatte ook de boerderij van de Faam vlam. Deze onder ging hetzelfde lot als die van de wed. van D. terwijl de bijbehoorende schuur eveneens een prooi der vlammen werd. Verzekering dekt de schade, beleefd. Als U mijn kaars wilt aanste ken Zeker, zeker, viel Meadowbank in, terwijl zij haar kaars van onder de ta fel opraapte en weer in den kandelaar zette. Elk licht meer, dat wij over de zaak kunnen werpen, zal ons aange naam zijn. En terwijl hij hartelijk lachte over zijn flauwe grap, stak hij de kaars aan en geleidde Enid naar de deur. Goeden nacht, zei Enid. Goeden nacht, juffrouw, antwoord de Meadowbank, slaap wel. Hij sloot de deur zacht achter haar en keerde in zijn handen wrijvend terug naar de tafel. Heel aardig, mompelde hij. Inder daad heel aardig. Vroeg in den morgen zat Spencer pijnlijk op en bij het licht van een bran denden lucifer onderzocht hij zorgvul dig een klein stukje gele huid, dat hij aan zijn bloedende knokkels had vin den hangen, en dat nu, bedekt met een kleurlooze vloeistof, op een schoteltje op een stoel naast zijn bed lag. Hij schudde het schoteltje zachtjes en frons te even het voorhoofd, en toen de luci fer opgebrand was, ging hij weer liggen voor een uurtje van koortsachtige rust, wat alles was wat hij met zijn bezige hersenen en Nina's ongeoefende eerste hulp kon verkrijgen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5