L geneesé-en v&tftaaii cfe 4udd HEEREN BAJU m Verkeerswezen, Post en Telegrafie. per Vz pond jaSE RECHTZAKEN. i ling van het programma voor de feeste lijkheden bij de installatie van den nieu wen burgemeester den heer B. C. de Mul op Vrijdag 22 April. Bij de regeling der finantiën deelde de voorzitter mede dat door den Ambachtsheer, den heer H. C. A. Vermeulen van Kruiningen te Wassenaar een gift voor dit doel is toe gezegd. Alle buurtvereenigingen zorgen voor de versiering der gemeente, ter wijl ieder verzocht wordt te vlaggen. Om 1 uur wordt de optocht op de Markt samengesteld bestaande uit he rauten, hoornblazer en eerewacht allen te paard. Daarna rijtuigen voor B. en W. familie en genoodigden, afgewisseld door troepen van deelnemende vereeni- gingen. De muziekgezelschappen „B. M. M." van Kruiningen, „Scheldegalm" van Hansweert zullen voor muziek zor gen en de schoolkinderen een lied zin gen. Om half vier ongeveer heeft de installatie plaats in de Raadszaal, daar na van 5 tot 6 uur receptie, terwijl van 5 tot half negen de beide Muziek- en Zangvereenigingen en de Gymnastiek vereeniging op de Markt het program ma vullen. Daarna geeft de gymnastiek- vereeniging groepen met Bengaalsch vuur. Op de Markt wordt een keurige versiering met gaslicht aangebracht. (Zaterdagmorgen is er een schoolfeest voor de scholen te Kruiningen. Vanwege de commissie van het bur- germeesterfee6t te Hansweert be richt men ons dat de datum voor de feesten aldaar nog niet is vastgesteld. Het ons toegezonden bericht was dus voorbarig. SCHOUWEN-DUIVELAND. RENESSE. Men meldt ons: Dinsdagavond hield de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Noordwel- le en Omstreken" haar jaarlijksche alge- meene vergadering, die geleid werd door den heer J. M. de Nooijer, zulks we gens ziekte van den voorzitter,den heer J. Schooff. Aan het jaarverslag wordt ontleend: In de plaats van den heer v. Tooren die naar Zierikzee vertrok, werd tot administrateur benoemd de heer W. L. v. d. Linde te Serooskerke, tevens se cretaris der vereeniging. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 11. 1076, nl. 416 te Renesse, 337 te Noordwelle en 323 te Serooskerke en een deel van Ellemeet. De inkomsten bedroegen f 2688, de uit gaven f 2882. Het totaal aantal uitkee- ringen bedroeg 33, ten bedrage van f2711.25 (laagste f 10.15, hoogste f20880) Aan de burgerl. armbest. en diaco- niëen in het ressort zal weder voor 2 jaar een subsidie worden gevraagd en aan de gemeentebestuur garantstelling voor eventueele tekorten. Toetreding tot een te vormen federa tie Zeeland zal nader worden overwo gen; allereerst zal samenwerking wor den gezocht met de vereenigingen op Schouwen-Duiveland. Tot lid van het bestuur werd in de vacature-van Tooren benoemd de heer M. van 't Hof te Noordwelle. Tot leden der controle commissie werden benoemd de heeren P. Goemans, Serooskerke; J. Steur, Noordwelle en W. Steur, Renesse. THOLEN. STAVENISSE. In de Woensdagmor gen alhier gehouden raadsvergadering werd medegedeeld, dat besprekingen over de ziekenbarak zijn gehouden over een contract met Bergen op Zoom a 6 cent per inwoner voor een termijn van 40 jaar. Daar zouden slechts in totaal 21 plaatsen beschikbaar kunnen zijn, wat men b.v> bij epidemiën veel te ge ring vindt. Ook zijn de kosten zeer be- zwai-end. Men had liever uitstel of af stel, of anders een inrichting vanwe ge het Rijk, De inspecteur der belastingen raamt de opbrengst der gemeentefondsbelas ting zuiver op 1800. Na besprekingen werd besloten geen adhaesie te verleenen aan het bekende verzoek van Poortvliet, om verlaging der bruggelden te Tholen. Een circulaire van den minister van O., K. en W. meldt, dat het bedrag van het L. O. in deze gemeente voor 1932 is vastgesteld op 14.110 en dat over 1930 nog door het Rijk bijbetaald wordt 395. Een verzoek der biljarthouders alhier om verm'ndering der belasting voor de biljarten werd aangehouden. Op een verzoek der landarbeiders bonden om maatregelen te nemen tot werkloosheidsbestrijding werd bericht, dat men door werkverschaffing reeds in dien geest werkzaam is en zal blij ven, terwijl in bijzondere omstandighe den andere voorzorgen kunnen genomen worden. Op een verzoek van Oost Stellingwerf inzake steunverleening in den land- en den tuinbouw zal geantwoord worden, dat een dergelijke zaak meer thuis be hoort bij de groote landbouwmaatschap- pijen en de Ver. van Ned. Gemeenten. Tengevolge van de gewijzigde Drank wet wordt het minimum-vergunnings recht alhier gebracht van 25 op 40. De kosten der gemeente-electrificatie heeft alhier over 1931 bedragen 558, waarin n:et begrepen zijn de kosten der inrtal'atie zelve, daar deze uit een lee ning voor 5 jaar zijn betaald. lixigez. Med.J VOLKSGEZONDHEID EN BE ZUINIGING, (Van onzen geneeskundigen mede werker.) Als universeel geneesmiddel hoort men prediken, dat er bezuinigd moet worden zoowel door den Staat als door het individu. Mag voor het individu gelden, dat hij bezuinigt zoodra hij minder geld uitgeeft voor de gemeenschap is dit nog geens zins het geval. Bij de volksgezondheid komt dit ten duidelijkste aan het licht. De door dezen dienst genomen maatregelen ko men soms na jaren in hun nuttig effect aan den dag. Maar daarom zijn zij niet minder noodzakelijk. Toen in de vorige eeuw de stad Groningen er toe overging de wallen te slechten en een waterlei ding aan te schaffen, was binnen enkele jaren het gevolg, dat in die stad elk jaar 8000 menschen minder stierven. De lager wordende sterfte- en ziektecijfers kun nen grootendeels aan hygiënische, meest voorzorgsmaatregelen worden toege schreven. Het meest overtuigende voorbeeld is wel de tuberculosebestrijding. Deze is in ons land van het particulier initiatief uitgegaan, zoowel de volkssanatoria als de Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tubercolose. Voor de Regeering zat er blijkbaar te weinig politieke mu ziek in 'het vraagstuk. Voor leeken was het in den aanvang trouwens niet zoo gemakkelijk om de verstrekkende gevol gen van een doelmatige tuberculosebe strijding vooruit te zien. Ik herinner mij nog hoe bij de opening van het sanato rium te Hellendoorn de toenmalige mi nister dr A. Kuyper in zijn tafelrede uitsluitend sprak over de genezing van den lijder aan tuberculose, zonder de voorkoming en zoo ten slotte de uitroei ing van deze ziekte onder oog te zien. In de sedert verloopen circa dertig jaren hebben de cijfers aangetoond, welke overwinningen in dien moeilijken strijd zijn behaald. Dat moet een aansporing zijn om. met alle kracht op den ingesla gen weg. voort te gaan. En wat doet nu de Regeering? Bij het steeds duidelijker worden van het succes der beweging is zij niet kun nen achterblijven om de Centrale Ver eeniging te subsidieeren, met een welis waar langzamerhand toenemend bedrag maar dat toch steeds gering mocht hee- ten in verband met het groote volks belang, dat er mee gemoeid is. Nu slaat de Regeering aan het bezuinigen en tracht meer inkomsten te verkrijgen. Dat wijn en sigai-etten duurder worden, daartegen kan geen redelijk bezwaar worden ingebracht. Niemand zal er min der van worden als geen wijn meer drinkt en geen sigaretten meer rookt. Maar de verlaging van het subsidie aan tubercu losebestrijding kan onmogelijk bezuiging heeten. Dat is dan weer een bezuiniging in de directe uitgaven zonder te beden ken, dat later de indirecte gevolgen enor me kosten zullen meebrengen, om niet te spreken van het vele menschelijke leed, dat een uitbreiding der ziekte zal meebrengen. Wij weten dat armoede een belangrijke factor is bij het voortwoeke ren der tuberculose. Nu er veel armoe de geleden wordt en dit in de naaste toekomst naar alle waarschijnlijk nog erger zal worden, zou er gegronde reden_ bestaan om met verdubbelde kracht te-' gen dezen vreeselijken geesel der menschheid te velde te trekken en daar voor meer in plaats van minder geld ter beschikking te stellen. Moge het verstand wakker worden en er voor zorgen dat de belangen der volksgezondheid niet worden opgeofferd aan zoogenaamde bezuiniging. H. A. S. De eerste klasse in de spoorwegen. Wij lezen in „Spoor- en Tramwe gen" Nu en dan doet zich de vraag vooi-, of de le klasse niet behoort te worden afgeschaft. Deze vraag wordt tijdens de huidige economische inzinking herhaald Men spreekt dan over „luxe" verkeer er over het betrekkelijk geringe gebruik, hetwelk in deze klasse van de zitplaat sen wordt gemaakt. Het voordeel van verandering van eer ste klasse in tweede klasse kan allicht overschat worden; vooreerst ontstaan bij verbouwing extra-kosten: in de tweede plaats is er aan een toeneming van het aantal zitplaatsen 2e klasse in oude rij tuigen geen (behoefte; de stoomlijnen zijn reeds meer dan genoeg begiftigd met liet op de geëlectrificeerde lijnen overtol lig geworden materieel. Bovendien zijn nog bijkomstigheden van tegenstrijdigen invloed in aanmer king te nemen, zooals mogelijke ver kleining van eenige sneltreinen, en moge lijkheid van overgang van reizigers uit de le klasse naar de auto. In Juni 1930 zijn steekproeven geno men. Toen bleek de gemiddelde bezetting der onderscheidene klassen aldus te zijn: 7 reizigers in de le klasse, 36 In de 2e klasse en 96 reizigers in de 3e klas&e De opibrengst in 1930 was: 5.3 millioeu van eerste klas passagiers, 23.5 raillioea van tweede klas passagier,» en 56.5 mil- lioen van derde klas passagiers. ECHTE FRIESCHE 20d.perons lOd per'/zons C2 (Ingez. Med.) Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 15 April 1932. Meineed. In November van het vorige jaar brandde in de gemeente Duivendijke 'n schuur af. Het ging bij die gelegenheid onder het publiek nog al rumoerig toe, hetgeen er niet op verminderde toen er een conflict ontstond tusschen het publiek, dat bij afwezigheid van de brandweer bij het blusschen had ge holpen, en den gemeenteveldwachter L. Een en ander leidde er toe dat de gemeenteveldwachter tegen eenige per sonen procesverbaal opmaakte wegens beleediging en huisvredebreuk, welke zaken destijds voor de rechtbank te Middelburg werden behandeld. Gevolg was dat zekere G. tegen wien proces verbaal wegens huisvredebreuk ge pleegd ten huize van den gemeenteveld wachter, werd vrijgesproken. G. heeft vervolgens een klacht ingediend tegen den gemeenteveldwachter L. op grond dat deze laatste zich op de terechtzit ting zou hebben schuldig gemaakt aan meineed omdat deze tweemaal achter elkaar zou hebben gevorderd dat G., die in den gang van de woning van den veldwachter zou hebben gestaan, de woning moest verlaten terwijl G. be weerde niet in den gang te zijn geweest. Deze meineed-zaak, waarin de ge meenteveldwachter M. L., 37 j., verdach te was, diende gisteren voor de recht bank te Middelburg, Van de zijde van het O.M. waren een negental getuigen gedagvaard, terwijl verdachte rechtskundig werd bijgestaan door mr. dr. J. de Vrieze, advocaat te Arasterdam, die een zestal getuigen a décharge had doen dagvaarden. Verdachte door den President onder vraagd, zegt bij zijn destijds afgelegde verklaring te volharden. S, J. Gast, waterschapsvoorzitter als getuige gehoord, zeide den bewusten dag bij een clubje te hebben staan pra ten, en toen gezien te hebben dat zijn zoon in gesprek was met den gemeen teveldwachter. Get. is naar den veld wachter toegegaan, die opeens de deur dicht gooide, waarop get. de deur heeft geopend. De gemeenteveldwachter voeg de get. toe: Je blijft uit mijn woning, en get. kreeg direct daarop een stomp te gen zijn gezicht, waarop de deur weder om dicht werd gegooid. Op een vraag van den President aan get. of hij niet met den voet over de drempel is geweest, antwoordt get, ont kennend. De verdediger van verdachte geeft aan de hand van gemaakte foto's een uiteenzetting hoe het z.i. heeft toege dragen, en waaruit zou blijken dat Gast wel degelijk in de v/oning van den ge meenteveldwachter is geweest. De ver dediger is de meening toegedaan dat er absoluut geen redenen waren om te slaan. De Officier van Justitie merkt op, die reden was de brand. Get. zegt, ik zou hebben gewild dat verdachte mij te woord had gestaan. President tot get. Was U niet kwaad? Get. Neen. President. Weet U zeker dat U geen voet in den gang hebt gezet? Get. Dat weet ik absoluut zeker. De Officier van Justitie tot get. Is het niet eenmaal voorgekomen dat U Uw zoon, toen hij onhebbelijk was geweest tegen verdachte, naar deze hebt toege stuurd om excuse te maken? Get. Ja. Get. A Gast, landbouwer te Duive- dijke, zeide op Zondag 21 Nov. 1.1. op 't erf van Van den Hoek te hebben staan praten. Verdachte wenkte hem toen waarop hij naar dezen toeging en die hem mededeelde dat hij procesverbaal had wegens links van den weg rijden. Getuiges vader kwam er toen bij en zeide: Wat doet er op? Verdachte duwde toen de deur dicht, waarna get. vader de deur wederom open deed, en waarop hij van verdachte een stomp kreeg. Verdachte zeide toen, blijf uit mijn woningen. President tot get. Weet U dat zeker? Get. Ja. Pr. Weet je zeker dat je vader niet met den voet over de drempel is ge weest? Get. Ja. Verdachte door den President onder vraagd of hij op deze verklaringen, aan merkingen heeft, zeide dat get. Gast Jr. niet op den stoep is geweest. De deur werd evenwel opengegooid door diens vader, die zeide: Was is dat voor gedonder. Get. Gast zegt dat het onwaar is hij heeft gezegd: „Wat is dat hier". Verdediger komt het niet waarschijn lijk voor omdat get. wel opgewonden zal zijn geweest, C, L. Durinck, Hoofd van de school te Looperskapelle was in zijn woning en zag vader Gast staan op de stoep van verdachte. Get. dacht, er zal wel wat gebeuren. De jonge Gast heeft get. niet gezien. Of de deur bij verdachte open stond, weet hij niet. Get. heeft niet an ders waargenomen dan dat Gast Senior een achterwaatsche beweging maakte. Op een vraag van den Officier van Justitie, zegt get., niet te hebben gezien dat Gast in den gang bij verdachte is geweest. Mr. de Vrieze. Van die verklaringen kan ik er wel 1000 krijgen. Verdediger tot get. U hebt aanvanke lijk aan de politie verklaard, dat U niets gezien hebt. Get. Ja maar dat betrof de mishan deling. B. Bakker arbeider te Looperscapelle, zegt vader en zoon Gast op de stoep te hebben zien staan. Hij heeft gezien dat vader Gast een stomp kreeg nadat get. de deur open had gedaan. Get. weet ze ker dat Gast niet in de woning van ver dachte is geweest. Hij stond met zijn hand tegen de post van de deur. Verdachte. Mag ik opmerken dat de ze get. in het geheel niet voor het ge meentehuis is geweest, hetgeen volgens verdediger door verschillende getuigen zou worden kunnen verklaard. D. P. Steenland en L. Boot, gemeente veldwachters, respectievelijk te Scha- rendijke en Kerkwerve, zaten op den bewusten dag in de woning van ver dachte. Deze laatste ging naar de voor deur. Zij zagen dat Gast Jr. in de rich ting van de woning van verdachte kwam en even later diens vader. Kort daarop boorden zij tumult, waarop zij op ver zoek van de vrouw van verdachte zijn gaan kijken wat er gebeurde. Eerstge noemde zeide tegen zijn collega, wil hij fGast) beletten dat de deur dicht gedaan wordt, waarop verdachte antwoordde daar kreeg hij de kans niet voor. Get. heeft gehoord dat verdachte zeide: Ik vorder dat je mijn woning verlaat. Gast stond met een voet over den drempel in de gang. Op een vraag van den President, of hij zeker weet dat Gast met een voet binnen is geweest, antwoordt get. beves tigend. Over dit laatste ontspon zich nog een discusie waar ook de verdediger aan deel nam. Een tweetal getuigen verklaarden nog dat zij per rijwiel waren voorbij geko men en gezien hadden dat Gast alleen stond. Burgemeester Padmos, verklaart op een vraag van den President, is er iets bijzonders bekend tusschen Verdachte en get. Gast? dat dit inderdaad sedert den brand het geval is. President: Is verdachte strenger als zijn vorige collega? Get.: Ja. President: Wat is uw indruk over het procesverbaal? Volgens get. heeft de veldwachter rapport aan hem uitgebracht. Gast is dien middag bij get. gekomen waarna get. naar den gemeenteveldwachter is gegaan, die hem alles mededeelde en later procesverbaal deed toekomen. President: Kreeg u den indruk dat ver dachte er maar op los had geslagen? Get.: Neen, ik heb er dan ook verder niets aangedaan. Volgens den Burge meester bestaat de mogelijkheid dat Gast binnen is geweest. De burgemeester van Kerkwerve zeide dat Gast Senior hem had aange raden den veldwachter van Kerkwerve buiten deze zaak te laten, hetgeen get. niet had begrepen. De Officier van Justitie aan het woord komende, zegt dat het er hier om gaat of get. Gast in de gang van de woning van verdachte is geweest ja of neen efi of men hier te doen heeft met een ver dachte die een valsche verklaring aflegt om zich te dekken of een verklaring af gelegd te goeder trouw. Get Gast heeft in zijn omgeving een goeden naam, en wanneer men de verklaring van getuigen stuk voor stuk nagaat, blijkt volgens den Officier duidelijk dat verdachte niet de waarheid gezegd heeft. Volgens de Of ficier heeft verdachte tegen get. Gast procesverbaal opgemaakt wegens huis vredebreuk om zich te dekken, een tegenaanval dus. Spr. eischt van ieder politieman zelfbeheersching en tact, maar hier is volgens spr. verdachte te ver gegaan en is door verdachte mis bruik van gezag gemaakt. Volgens de Officier is het practisch onmogelijk dat get. Gast in de woning van verdachte is geweest, Spr. is tot vervolging dezer zaak overgegaan omdat hem was geble ken dat verdachte voornemens was een vervolging te doen instellen tegen enkele getuigen in een zaak van mishandeling waarvoor deze verdachte werd veroor deeld. Verdachte is volgens de Officier ook in een andere zaak met weinig tact op getreden. Op grond van het ten lastege- legde eischt spr. tegen verdachte een gevangenisstraf van 9 maanden. De verdediger van verdachte bestrijdt de dagvaarding van verdachte op Juri dische gronden en is van oordeel dat hier ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen. Volgens pleiter is het drama begonnen met een conflict met de politie bij den brand. Men zou kunnen spreken van een drama in 4 bedrijven waarvan deze zaak het verrassend 5de bedrijf is. Er zijn in deze kwestie ver schillende feiten die te denken geven, doch volgens pleiter is het optreden van Gast Senior van dien aard geweest dat hij de oorzaak is geworden van alles wat zich heeft afgespeeld. Bij hem zat de bedoeling voor de politie eens te ne men. Verdachte is van den beginne af aan in de meening geweest dat Gast in zijn v/oning is geweest. Hij had even wel verstandiger gedaan van dit prut- serige geval geen verbaal op te maken, doch het komt er op aan dat verdachte, die innige overtuiging had. De getuigen verklaringen die hier zijn afgelegd zijn stuk voor stuk geen 100 pet.. Zij zijn al le veel te mooi. Verdachte is 10 jaar in politiedienst en weet wat er aan meineed vast zit. Redenen om te liegen heeft hij niet. Pleiters meening is dat hier van meineed niet kan worden gesproken, omdat van strafrechtelijk opzet niet is gebleken. De zaak is veel te dubieus. Spr, meent dat de rechtbank verdachte zal ontslaan van rechtsvervolging of vrij spreken. Verder werden de volgende zaken behandeld: P. v. V., 21 jaar, zonder beroep te Westdorpe, thans gedetineerd te Mid delburg, werd verdacht dat hij op 11 Fe bruari 1932 te Westdorpe P. F. van Wa terschoot heeft opgelicht voor een be drag van 25 door hem te zeggen dat hij vroeger in Indië gediend had en af gekeurd was, maar dat nu een adjudant gezorgd had dat hij nu weer goedgekeurd was, dat hij nu naar Nijmegen moest om te teekenen, dan zou hij 200 handgeld krijgen en later nog eens 200, terwijl van het geheele verhaal geen woord waar was. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's Raadsman verdedigde hem en bepleitte clementie van verdachte, die door werk loosheid tot armoede is gekomen. P. C. V-, 41 jaar, touwslager te Sint- Jansteen, was op 3 Maart 1932 door den. Kantonrechter te Hulst veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis ter zake van overtreding van de Leerplichtwet, ten opzichte van zijn schoolplichtig doch tertje dat op verschillende dagen in No vember en December j.l., de school ver zuimde. De verdachte was tegen 'het vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. M. de K., 42 jaar, werkman te Kapelle, was in eersten aanleg voor het Kanton gerecht te Goes ten laste gelegd dat hij op 12 December 1932 te Kapelle als be stuurder van een rijwiel daarmede heeft gereden op de Biezelingsche straat, ter wijl hij verkeerde onder den invloed van het van alcoholhoudende drank; dat hij niet in staat was het rijwiel naar behoo- ren te besturen; subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij alstoen de vrijheid of de veiligheid van het verkeer heeft belemmerd en in gevaar gebracht. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes werd hij op 4 Maart j.l. veroordeeld tot 25 of 25 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gegaan. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, J. B., 54 jaar, slager te Heinkenszand, was door den Kantonrechter te Goes op 4 Maart j.l. veroordeeld tot f 25 of 25 dagen hechtenis, ter zake van overtre-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6