No. 682, Holland-België. Café Nationaal, A.C.H.VAN HOORN RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. O. EN W. SOUBURG. Advertentiën B. A. VAN VERRE Telefonisch aangesloten onder Pottenbakkerssingel 60, Middelburg. ten, welke eischen aan den export wor den gesteld, ook bij den oogst. Wie dan ons product met het Amerikaansche ver gelijkt, vindt het niet vreemd dat het Nederlandsche publiek aan Amerikaan sche appelen de voorkeur geeft. Wanneer ook wij een zelfde product aan de markt willen brengen, dan moe ten wij beginnen met onze cultuur op het peil te brengen van die in Amerika. De meesten onzer Fruittelers zijn te gemak zuchtig. De Nederlanders zijn er nog niet ten volle van overtuigd dat men van een goed product meer maakt dan van een slecht. Onze groentetelers nemen over het algemeen een ruimer standpunt in dan de fruittelers. Veel fruittelers beste den veel, zeer veel tijd aan het krenten van druiven in hun druivenkassen, maar den boomgaard, daar is geen tijd voor over om daar wat aan te doen. De Amerikaan begrijpt het belang van den handel, de Hollander heeft nog niet dit groote inzicht. In Amerika legt men zich meer toe op een speciale teelt en heeft men dus bij één zaak belang. Wij Neder landers nemen in vele gevallen van al les. Na nog eenige uiteenzettingen te hebben gegeven concludeert spreker ten slotte dat het Amerikaansche product een goeden naam heeft op de wereld markt. Hierna vertoonde de heer v. d. Plas- sche een serie lantaarnplaatjes over de Amerikaansche teelt en de producten. Voor de interessante lezing en de il lustraties bracht de voorzitter den heer v. d. Plassche onder instemming van de aanwezigen dank en wekte hij op zoo veel mogelijk te trachten het zelfde re sultaat te bereiken als de Amerikanen. Een zeldzame veeziekte. Eenigen tijd geleden openbaarde zich in de Rijnstreek, in de gemeente Bode graven, een ziekte onder het rundvee, die gelukkig beperkt bleef tot drie boer derijen. Het verloop der ziekte was snel en doodelijk. Het bleek te zijn een zelden voor komende infectieziekte, genaamd de ziekte van Aujesky, voor zoover bekend voorkomende vooral in Brazilië. De ziekte valt niet onder de bepalin gen der Veewet; evenwel werd getracht uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Sedert eenige weken deden zich geen nieuwe ziektegevallen voor; deze week echter wel. In verband hiermee stelde de directeur van den veeartsenijkundi- gen dienst, prof. dr. Berger, met twee inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst-, een onderzoek ter plaatse in. Vandaag zou prof. dr. Berger met deze inspecteurs, den directeur van de rijks- seruminrichting, den directeur van het staatsveeartsenijkundig onderzoekings instituut en met den practiseerenden dierenarts te Bodegraven, een bespre king houden en a.s. Maandag met het bestuur van de afdeeling Bodegraven van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Men heeft hoop, de uitbrei ding op groote schaal, der ziekte te voor komen. Voor den uitvoer bestaat niet het minste gevaar, daar de hier te lande ge bruikelijke quarantaine van het uit te voeren vee alle waarborgen biedt om tijdig eventueele gevallen te onder kennen. De vlasbouw in de provincie Groningen, Naar het ,,N. v. h. N." uit goede bron verneemt, hebben verschillende land bouwers in de provincie Groningen 1 millioen kg vlas bijeengebracht ter ge zamenlijke bewerking in de fabriek van de Ned, Maatschappij voor Vlasbewer king te Appingedam. Deze vlasbewerking zal geschieden met Rijkssubsidie op de loonen. Aanlei ding tot het geven van dit subsidie is geweest, dat men heeft willen voorko men, dat tenslotte alle vlas ter bewer king naar België zou worden verzon den en dit werk dus voor de provincie Groningen verloren zou gaan. Uitlevering. Door de Nederlandsche regeering i aan de Belgische de uitlevering toe gestaan van zekere C. S., 30 jaar, jaar, werkman wonende te Odel'en. Bel gië, gedetineerd in het Huis van. Bewa ring te Middelburg, die er van wordt ver dacht zich in België te Rebben schuldig gemaakt aan diefstal met geweldpleging. Vaartrechten te Borssele. Bij het Hoofbestuur der Schippers vereniging „Schuttevaer" kwam be richt in, dat B. en W. van Borssele aan den Raad der gemeente aan zullen bie den, een ontwerpverordening, waarin verlaging van rechten'' voorkomen die na aanneming en na ontvangst van de Koninklijke bewilliging 1 October zou den worden ingevoerd. In hoofdzaak komt de verlaging hier op neer, dat het havengeld wordt ver laagd van 8 op 6 cent per ton. bet los- en laadgeld voor suikerbie-, ten e.d. van 20 cent per ton op 10 cent wordt gebracht, van brandstoffen wordt gehalveerd, evenals dat voor vee, ter wijl voor meerdere artikelen een derge lijke of geringere verlaging in uitzicht wordt gesteld; het liggeld wordt verlaagd voor de eerste week met verhooging bij langer gebruik van den loswal. Gewezen is alsnog op de wensche- lijkheid van verdere verlaging, speciaal voor door Regeeringssteun in stand gehouden teelt van landbouwproduc ten en voor bouwmaterialen, die in de verlaging niet deelen, Ind. Stoomvaartlijnen, Baloeran, (uitreis) 15 (5 n.m.) van Southampton, Dempo, (thuisreis) 15 v. Singapore. Sibajak, (uitreis) 14 (8 n.m.) v. Co lombo. ROODE HAAN. Jagende wolken, wolken van rook, vuilgrijze nevels, stinkende smook. Regen van vonken, hoog in den wind, achter gordijnen rossige tint. Berstende ruiten, rinkelend glas, felroode steekvlam, alles wordt asch. IJlende brandweer, snerpende fluit, gierende claxon, angstig geluid. Angstige vrouwen, kind aan de hand, reddende mannen, vóórt gaat de brand. Hóóg op den daknok ziet men hem staan, hoort men hem kraaien: Vuurroode Haan. Dóódt hem, dat ondier; hóóg die fontein Verstikt het in water, 't roode venijn. Glanzende straalpijp, sissende straal, 't monster bezwijkt al, grijnzend en vaal. Strijd is gestreden, brand is gebluscht, zwarte ruïne, weêr komt de rust. Overal loert hij, staart hij U aan; altijd en altijd wacht hij, die Haan. Weest op uw hoede, houftt U paraat; als hij gaat kraaien is het te laat. M'burg, 15/4-'32. Lange Jan. Voetbal. Het programma voor morgen luidt: Interlandenwedstrijd. NederlandBelgië. Afdeeling IV. Promotie competitie 2e klasse: HelmondDe Valk. JulianaMiddelburg. Promotie competitie 3e klasse: 2e Klasse A. Bredade Baronie. Zooals uit bovenstaande blijkt, zal de promotie-competitie voor de 2e klasse dus morgen een aanvang nemen. Wij treffen hierover in de „Sportkroniek" 't volgende aan: „De Valk treft het niet, dat zij dadelijk al een van haar zwaarste wedstrijden krijgt, n.l. uit tegen Helmond. Nu zal dan kunnen blijken of de Valkenswaarders in staat zijn zich te handhaven, doch wij geven de sterke Helmond-ploeg wel een kansje. Van JulianaMiddelburg is wei nig te zeggen. Beide clubs hebben op fraaie wijze het kampioenschap behaald, doch het is moeilijk te bepalen wier af deeling de zwaarste was. Het terrein voordeel moet voor de Zuid-Limburgers wel een woordje meespreken. De ontwapeningsconferentie. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken Stimson en zijn col lega Kellogg zijn gisteren te Parijs aan gekomen, op weg naar Genève voor de ontwapeningsconferentie. Stimson zou een compromisvoorstel overwegen, dat hij reeds Vrijdagavond ter kennis zou hebben gebracht van Tar- dieu. En wel dat de kwestie der bewa peningen te land en de veiligheid ge scheiden wordt van de kwestie der be wapening ter zee en beide tegelijkertijd doch afzonderlijk behandeld zouden worden. Stimson is van meening, dat de kwestie der bewapening te land een aan gelegenheid is, die alleen moet worden behandeld door de Europeesche mogend heden, terwijl de zeemogendheden tot taak hebben in de kwestie der bewa pening ter zee tot overeenstemming te komen. Aan laatstgenoemde onderhandelingen wenscht Amerika practisch en actie! deel te nemen, terwijl het principieel niets te maken wil hebben met het Euro peesche veiligheidsprobleem. Volgens de „Intransigeant" is aan Kel logg, den voormaligen Amerikaanschen staatssecretaris van buitenlandsche za ken te Parijs gevraagd of hij de invoe ging in het Kelloggpact, van een sanctie clausule doeltreffend zou achten. Kellogg verklaarde dat hij zulk een plan als een ernstige en gevaarlijke fout zou beschouwen. Geen sanctie zou ooit in staat zijn een oorlog werkelijk te voor komen. Zij houdt echter het gevaar in, dat een conflict tot openlijke uitbarsting komt. Slechts het afzien van geweld door de menschen en het uitsluitend gebrui ken van volkenrechtelijke middelen tot het bijleggen van geschillen zouden in staat zijn het oorlogsgevaar uit te scha kelen. Nederlandsche voorstellen. Gister is een memorandum der Neder landsche regeering openbaar gemaakt aan de ontwapeningsconferentie. Het uit zes bladzijde bestaande memo randum behandelt in het eerste hoofd stuk de geoefende reservetroepen. Onze regeering wijst erop, dat niet alleen het aantal soldaten in werkelijken dienst doch ook het aantal geoefende perso nen, die terstond gemobiliseerd kunnen worden, wordt beperkt en verminderd. Tegenover het bezwaar, dat door een beperking van de jaarlijksche lichting het democratisch beginsel van de gelijkheid van behandeling voor allen geschonden zou worden, wijst onze regeering erop, dat het Nederlandsche volk volstrekt niet van oordeel is dat de vrijstelling van een deel der bevolking van militai ren dienstplicht door loting tegen het beginsel van de gelijkheid van behande ling ingaat. Onze regeering stelt dus voor, dat men bij de conventie hetzij maximumcijfers zal vaststellen voor het aantal personen die in werkelijken dienst of onmiddellijk mobiliseerbaar zijn, hetzij maximumcij fers zal bepalen voor hen, die jaarlijks in den militairen dienst ingelijfd wor den. Dit zijn twee methoden, die beiden tot hetzelfde doel zullen leiden. Voorts stelt de regeering voor, dat de conferentie maximumcijfers zal geven voor geweren, mitrailleurs, kanonnen, groot en klein, en tanks voor zoover de zware kanonnen en tanks althans niet geheel worden afgeschaft. Een verbodsbepaling om automatische contactmijnen in open zee te leggen wordt voorgesteld. Dan wil de Ned. regeering dat ieder bombardement uit de lucht door welk middel ook, verboden zal zijn. Zij merkt hierbij op dat dit de eenige doeltreffen de methode om de burgerlijke bevolking tegen de ellende van een bombardement te beschermen. Het laatste hoofdstuk bevat het voor stel, dat jaarlijks een opgave zal moeten worden gedaan van het aantal geweren, mitrailleurs, kanonen van een kaliber, kleiner dan 5, 9", en grootere kanonen, tanks en pantserautomobielen. Japan en China. De onderhandelingen te Sjanghai. De te Sjanghai gevoerde onderhande lingen ten einde de partijen nader tot el kaar te brengen, zijn voorloopig uitge steld, tot het antwoord van den Volken bond zal zijn ontvangen op de Chinee- sche vraag of het optreden te Sjanghai in overeenstemming is met de resoluties van den Volkenbond, Tokio verklaart officieel dat de Ja- pansche regeering aan geenerlei bespre kingen te Genève over de te Sjanghai gevoerde wapenstilstandsonderhandelin gen wil deelnemen. Volgens de Japan- sche opvatting is de conferentie te Sjanghai noch geëindigd, noch op het doode punt gekomen, doch is zij slechts als uitgesteld te beschouwen. Verzet tegen de ontbinding der S. A. en S. S. troepen. Hitier heeft thans dr. Luetgebreine (Hanover) opdracht gegeven om met al le middelen den strijd tegen de noodver ordening betreffende de ontbinding der S. A. en S. S. troepen aan te binden. Zoowel het Reichsgericht wegens beweerde schending van grondrechten als de burgerlijke rechter wegens beweerde onrechtmatige inbeslagnemin gen, en als de strafrechter, wegens over treding van strafbepalingen zullen zich over de quaestie der rechtsgeldig heid van de verordening moeten uitspre ken. Origineel. De nationaal-socialisten hielden gis teravond in het Sportpaleis te Berlijn een verkiezingsvergadering. Het gebouw was naar V. D. meldt, stampvol. Het woord werd o.m. gevoerd door dr. Göbbels, die zeide te betreuren, dat de rijkskanselier het voorstel met hem in het openbaar te debatteeren had afgewe zen. Hierdoor was Göbbels op de vol gende origineele gedachte gekomen. Wij hebben de rede, die de rijkskanselier Zaterdag te Koningsbergen heeft gehou den op gramofoonplaten en zullen deze thans laten hooren. Ik hoop dat de po litie dit niet verbiedt. Ik zal mij daarna veroorlooven Brünings verklaringen te beantwoorden. De vergadering hoorde kalm naar het afdraaien der plaatsen. Daarna viel Göbbels de partijen aan, die Hindenburg kozen, en ook Brüning moest het natuurlijk ontgelden. Door het verbod der S. A. wilde men volgens hem de discipline in de bewe ging vernietigen, maar dat zou nooit ge lukken. Een vulkanische „crisis!" De vulkaan Las Zanjas in de Noord Argentijnsche provincie Salto waarvan men tot nog toe dacht dat zij uitgedoofd was, is Vrijdag plotseling met groote hef tigheid weer gaan werken. Een hagel van uitgeworpen steenen regende neer óp het dorp Chiana, waarvan de bewoners in groote paniek vluchtten. De uitbar sting ging gepaard met krachtige aard schokken. In Zuid Argentinië is ook de vulkaan Las Yeguas weer gaan werken. Uit Qui- lino en uit La Rioja worden krachtige aandschokken gemeld en onderaardsch gerommel. Een meteoroloog heeft een onderzoek naar de situatie ingesteld en is van meening, dat de huidige vul kanische uitbarstingen in den Andes slechts een voorspel zijn van een groote vulkanische crisis, die gepaard zal gaan met ernstige aardbevingen. FRANKRIJK. De tweede ronde van de Fransche Kamerverkiezingen wordt verschoven van 8 tot 15 Mei. RUSLAND. Stalin en Trotski, Volgens een be richt in het dagblad Djumhuriet zou er een vereeniging tot stand zijn gekomen tusschen Stalin en Trotsky en zou de eerste Trotsky hebben verzocht naar Rusland terug te keeren. ZWEDEN. Opzienbarende arrestaties. Op aan wijzing van de A.B. Kreuger en Toll en van de Zweedsche crimineele politie zijn de eerste arrestaties in de Kreugerzaak verricht. Gearresteerd werden directeur Lange (thans directeur van het hotel Gillet te Stockholm) de bankdirecteur Sven Huldt en directeur Holm. Deze drie gearresteerden worden ervan be schuldigd Ivar Kreuger behulpzaam te zijn geweest bij het opmaken van val- sche inkomsten en activa. Kreuger door een vriend beoordeelt. In een Zweedscb weekblad geeft de voormalige directeur van de Skandina- viska Kredit A. B. (Skandinavbank), Oscar Rydbeck, die in nauwe betrekking stond tot Kreuger, een intieme schets van diens persoonlijkheid. Hij komt tot het resultaat dat Kreuger in de laatste jaren was aagetast door een soort grootheids waanzin. Rydbeck schrijft dat zijn opvatting van Kreuker thans natuurlijk een andere is dan een half jaar of zelfs een maand geleden dus voor den zelhnoord. Hoe ook het eindoordeel over Kreuger uit valt, Rydbeck zal altijd den indruk be waren van een, alle anderen overtref fende intelligentie die sneller dan de meeste anderen in staat was de zaken in hun groot verband te overzien. Maar de luciferskoning was in de laat ste jaren een door ziekte geteekend mensch, hoewel zelfs zijn naaste omge ving er niets van merkte. Men moet wel gelooven dat hij aan een soort groot heidswaanzin leed, die hem er toe bracht zich als een soort „Übermensch" te ge voelen, die in intelligentie boven alle anderen stond en die daarom het recht had de gewone rechtsregelen terzijde te stellen. Kreuger schijnt (aldus Rydbeck) 't besef voor proporties te hebben ver loren en minachting te hebben gekregen voor cijfers en realiteiten. Hij weigerde de toestanden in de wereld te zien zoo als ze werkelijk waren, voelde zich hls hun meester en wilde niet erkennen dat hij er afhankelijk van was. SPANJE. Een dcceurtje. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de mar kies Val de Cillas meer dan vijf millioen gulden heeft vermaakt aan don Alfonso. VEREENIGDE STATEN. President Hoover heeft ter bestrijding van de werkloosheid de invoering van de arbeidsweek van vijf dagen voorge steld en het congres geadviseerd te be ginnen met toepassing ervan voor de ambtenaren. NIEUW-ZEELAND. Vrijdagavond is het te Auckland opnieuw tot werkloozenonlusten geko men, waarbij een groot aantal ruiten werden ingeworpen. De voornaamste winkelstraten maken een desolaten in druk. kool 1—26, komkommers 14—17, alles per stuk; narcissen 2—8, blauwe druif jes '2—5, peen 22ya raapstelen 3»4, prei 21/2—8, Radijs 4—7, selderie 5—0(4, ra barber 6—12, alles per bos; kropsla *1/3—9 per krop. - m Goes, 15 April- Veilingsvereenigimg Zuid Beveland. Witlof 11—17, id. 2e soort 5—10, nui- nazie 16—17, spruiten 12, stoof sla 2, aardappelen 1.50, id. poters 0.601.80, Meipipping 16, alles per 100 kg; aard beien 2e soort 1.50, bloemkool 7—11, sa- Svoijekool 910, roode kool 4.30, 'kool- planten 0.20, prei 0.30, kropsla 3.80— 6.10, id 2e soort 0.80—2.40, id. uitschot 0.10—0.60, alles per 100 stuks1; bloemen 22 per 100 pot; tulpen 5—16, narcis sen 0.60—1.40, radijs 3—5 30, rabarber 68, wortelen 8, selderie 3.904, prei 5—9, alles per bos. Vli ssin gen, 15 April. O.p de vei ling werden de volgende prijzen besteed: uien 9—10, spinazie 2—28, koolraap 1,5—2, spruiten 20—21, wijnpecn 5 witlof 6—17, snijsla 24—25, roode kool 3, dunsel' 20, groene boontjes 1.30 alles per kg; kipeieren 21—23, boere'kool 2, savoijekooT 1,5—3, roode kpol 1,5—3 sla talles per stuk; radijs 6—6,5, selderie 4—6,5 prei 2,5—8, rabarber dfa—51*2 tulpen 7—16, narcis li/2—4, bakk'rusd 12, alles per bos; boerekool 2 per kist, peterselie 2230, zuring 1216 per miandje. Middelburg, 16 April. 0,p de vei ling werden de volgende prijzen besteed Zeeuwsche blauwe aardappelen 57— 1.23, id, poters 22—28, beide per 25 kg: boonjes 1.07, zuring 21, spruiten 9—27 postelein 58, witlof 2—14, veldsla 4— 9, molsla 2335, baksla 15—25, snij sla 12—20, moskrul 19—20, spinazie 13 —24, rapen 1—3, karoten '1, peen 8—11 uien 7—11, alles per kg; rozen "40—52 tulpen 6—16, flieren 15, violen en ma delieven 1112, alles per 10 stuk',3; tuinkers 5 per doosje knoiselderie U/3 —2, aardbeien 1—6, gele kool 3Va, roo de kool' 1/2—4, boerekool 1—11/2, bloemt Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. Ondertrouwd: Cand. not.. en JO HANGARD. Koudekerke, Tramsingel E 5, Sint Laurens, Noordweg 193, 16 April 1932. Ondertrouwd; GERRIT C. DE BRUIJN en NELLY M, LEENHOUTS. Retranchement, 14 April 1932. Huwelijksvoltrekking 2 Mei a.s. Kerkelijke inzegening om half drie uur in de Ned. Herv. Kerk te Re tranchement, door den WelEerw. Heer Ds. J. B. M. van Dalfsen. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer ADRIAAN DE RIJKE, betuigen wij onzen hartelijke» dank. Uit aller naam, W. A. DEN HOLLANDER. Middelburg, 15 April 1932. Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank aan allen die hulp en deelneming betoond hebben bij en na den vreeselijken brand op 9 April, inzonderheid aan het vlugge Brandweerkorps uit Middelburg. Grijpskerke, 16 April 1932. FAMILIE KOENE. Zij, die iets te vorderen hebben van den Heer Cs. WIELEMAKER Az„ wonende op „Westerdijk" te Koudekerke, worden verzocht hun vorderingen op te geven aan No taris Mr. P. LOEFF. Dames en Heeren, als U Zon dagmiddag half drie goed den Voetbalwedstrijd wilt hooren, be zoekt dan het Lange Noordstraat. Aanbev. A. J. ADRIAANSEN. PRO DEO. Uit een exploit van mij deur waarder den 15 April 1932 ten. verzoeke JOSEPHINA AUGUSTA MARIA WIJNE, wonende te Phi lippine, ten deze woonplaats ge kozen hebbende te Terneuzen ten kantore van den procureur Mees ter Gerardus Tichelman en te Mid delburg aan de Londensche Kade No. 67, beteekend aan GUSTAF ADRIANUS VOERMAN, wiens tegenwoordige woon- en verblijf plaats in het koninkrijk onbekend zijn, blijkt, dat genoemde Voer man gedagvaard is om op Woens dag den 22 Juni 1932, des voormid dags te half elf ure te verschijnen ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, gehouden wordende aldaar in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein, ten einde te hooren eisch doen en concludeeren, dat de echtscheiding tusschen partijen, den 4 Septem ber 1920 te Philippine gehuwd, worde uitgesproken. Middelburg, 14 April 1932. P, A. VERVAAT. Deurwaarder.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3