r* Kort Zeeuwsch Nieuws. BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP, KERKNIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Vergaderingen, Concerten, enz. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS LANDBOUW. BEURSTHERMOMETER. r— ■HaMHMHH leest een schrijven voor van wijlen dr. Jenny Weyerman, dat, niemand anders dan de gemeente- en polderbesturen zou profiteeren van het voordeel, als tegen lagere rente dan 6J pet. kon geleend worden. Nu is gebleken, dat tegen 5 pet. is geleend, zoodat we recht hebben op restitutie over al die jaren. Dit moet eerst in orde komen. En dan gaan we pas over de opheffing praten. Nog eenig debat over het al dan niet afschaffen van de koffietafel wordt ge voerd; waarbij pro- en contra-stemmen zich doen hooren. Op een vraag van den heer D. Nijsse zegt de voorzitter, dat getracht zal wor den de bijdrage van den Goeschen pol der verhoogd te krijgen, gezien den be teren waterafvoer. Hierna sluiting der vergadering, die door 74 personen, uitbrengende 113 stemmen, was bezocht. Tot apotheker aan het ziekenhuis te Deventer is benoemd de heer E. E. J. Ie Grand, apotheker te V 1 i s s i n g e n. Met ingang van 16 April' is de rijks veldwachter J. den Bakker verplaatst van Middelburg naar Molenaarsgraaf. Te K a p el 1 e werd onder voor zitterschap van den heer A. de Lange uit Goes, een propaganda-avond gehou den voor den Chr. Landarbeideirsbond, als sprekers traden op de heeren Ruï> bert uit Utrecht propagandist voor den Chr. Landarbeidersond en de heer Kunst, hoofdbestuurder van den Chr. fabrieks- bond. Donderdag had onder groote be langstelling te Kwadendamme de eindles plaats van den landbouw-huis- houdcursus. Na afloop werd aan de 12 cursisten het diploma uitgereikt. Het Emmabloempje heeft te Oost- b u rjg ruim f 90 opgebracht. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! ELECTRO, Een prettig vlot geschreven, uitste kend vertolkt Duitsch blijspel, is de film „de Brave Hendrik Ralph Arthur Roberts heeft van dr. Eckehart Bleibtreu, de man, die wer kelijk alles doet om trouw te blijven, dit aanvankelijk tegen den zin van zijn ega, die jaloersch is op haar zuster, wier man minder „treü" is, een heerlijk type ge maakt. Maar ook Fritz Schulz speelt als Fritz. Stürmer, de zwager, uitstekend en ook de andere rollen waren in goede han den. Het enkele woord dat wij reeds over den inhoud schreven, zal voor ie der goed lezer wel duidelijk maken wat de tendenz van het verfilmde gebeuren is. Laten wij er aan toe voegen, dat ten slotte Bleibtreu nog niet de minste te prijzen persoon uit het stuk is. Dit komt echter eerst tot uiting aan 't slot van 't stuk, en heeft men daarvoor kunnen ge nieten van goede regie en vaak vroolijke tooneelen. De verwarringen zijn alleraardigst be dacht en geven aanleiding zich eens eenigen tijd in een andere sfeer te ver plaatsen. Het voorprogramma brengt ook dit maal veel goeds, waarvan wij speciaal willen noemen „Mondschein Sonate" en voor de sportliefhebbers een flink stuk uit den BelgiëHolland voetbalwed strijd. FLORA. Das Kaiserliebchen. Jozef II, de keizer van Oostenrijk in een van zijn liefdesgeschiedenissen. Hij heeft een stevigen afkeer van etiquette en het complimenteuze gedoe en be sluit op reis te gaan. Hij reist daarop incognito met zijn adjudani per postwa gen en arriveert in het posthuis Grin- zing. Liane Haid is als Liesel, de dochter van den postmeester een coquette en wel een flirtation waard. Met von Fal- kenstein, de koopman, amuseert zij zich best, totdat deze weer naar Weenen te rugmoet. Liesel gaat mede want zij wil dij kei zer zien. Vol bewondering betreedt hét liefje van den keizer het paleis, om te leurgesteld weer te vertrekken. Liana Haid en Walter Janssen spelen de hoofdrollen uitstekend maar ook het leuke type van den postmeester en de adjudant, die in het vreemde milieu niet zoo vlug thuis is en zich nog al eens vergist, dienen genoemd. Een goede film, deze korte liefdesge schiedenis van een keizer, met prachti ge costuums en aardige liedjes. Charlie Chan. Een rijke Amerikaan, die met een ge zelschap een reis rond de wereld maakt, wordt op geheimzinnige wijze vermoord gevonden. Hoewel er nog eenige moor den en aanslagen plaats vinden blijft de dader onbekend, terwijl velen verdacht worden. Charlie Chan, „de Chineesche speur hond" met zijn geestige gezegden, weet echter op listige wijze den dader te ont dekken. Hoe hij daarin slaagt gaat men zelf maar eens zien! Behoudens het wel wat lang durend verhoor in het begin, is het een vlot ge speelde en spannende detective film met in de hoofdrollen Warner Oland en John Garvek, Een partijtje poker Mid- delburgsch Dilettanten Too- neel Schouwburg. Het behoeft in dezen aan het kaarten zoozeer verknochten tijd niet uitgelegd te worden, dat Poker een ge lukspel is. Natuurlijk, of misschien, zal er ook eenige kaartkundige kennis bij komen, maar 't geluk of hasard is toch wel een hoofdfactor. En nu kan van om van alles en nog wat pokeren. Het kan om geld, om veel geld, om fortuinen gaan. Het kan ook om an dere dingen gaan. De oude Germanen het kunen ook de Batavieren ge weest zijn, want we zijn er nimmer bij geweest verdobbelden of, wat op hetzelfde neerkomt, verpokerden hun ne egades; desnoods en in hoogsten nood ook zichzelf. En dat doet nu het nobele stelletje hoofdpersonen in ,,'n Partijtje Poker." Zij pokeren om zichzelf, althans om hun maatschappelijken staat. Maar u zult, indien ge er althans niet geweest zijt, meer van 't geval willen weten. Goed dan. De zaak zit zoo: er is een Eureka Digestive Pill Company (hetgeen, in 't nederlandsch getrouwelijk overgezet zijnde, wil zeggen: „Ik-heb-het- gevonden - verterings - pillen - vennoot schap"). De heer George B. Nettleton is de uitvinder van den inhoud der pil; de heer Tee Boggs Johns is de promotor van het paarse suikeren omhulsel van dezelve. Inhoud en uiterlijk tezamen hebben, gelijk dit ook in het menschen- leven gaat, dezen pil zijn succes bezorgd Maar inplaats van stimuleerend op de innige vriendschapsverhouding tusschen deze twee pillendraaiers te werken, ver stoort het succes de goede sfeer in he vige mate. Zij zeggen elkaar heel erg on vriendelijke dingen en dat is nog vriendelijk gezegd! zij vechten om de aardige stenotypiste Sally Parker, die met zoo phenomenale snelheid verschrik kelijke contracten kan opnemen en uit werken; zij laten tenslotte hun advocaat Thomas J. Vanderholt komen om een einde aan het compagnonschap te ma ken. Edoch dat gaat een anderen kant uit. Deze man van recht en wet vindt een, naar wij onderstellen, in de juris prudentie nog niet gecatalogiseerd, mid del uit tot beslechting van het geschil: hij laat de booze broeders er om poke ren wie een jaar lang de heer, wie de knecht in letterlijken zin zal zijn. En de overmoedigste van de twee wint dat.... niet: het jasjen eens butlers en de prot serige vernederderij van den, door 't geluk tot „heer" over zijn vroegeren compagnon gemaakten, pillenmaker worden zijn deel. En nu zal men vragen aangezien het een klucht is en dus alles op z'n pootjes terecht moet komen hoe komt dit nu op die pootjes? Wel, een grapje laat zich moeilijk navertellen, en hoe een klucht nu precies in elkaar zit, dat hoeft óók niet in de krant. Maar wel kan gezegd worden, dat Miss Florence Cole een groot aandeel in deze zaak heeft, ten goede dat de wa-wa-wa- gossie-negermeid Coddles graag een even groot of nog grooter aandeel in anderen zin er in gehad zou willen hebben en dat mevrouw Nettleton, het uitstekende gespeelde toonbeeld van een lichtelijk opgewonden en onevenwichtig, maar niettemin goed en liefhebbend vrouwspersoontje, Ook het hare tot de oplossing bijdraagt, al weet ze dat zelf niet heelemaal! Deze Amerikaansche klucht voldoet aan de eischen, die men een klucht mag stellen; van het spel kan hetzelfde wor den. Vlot, pittig, met tempo.de eene dwaasheid volgde op de andere, zooals dat ook behoort. We zullen ditmaal niet in bijzonder heden treden, doch volstaan met in alge- meenen zin vast te stellen, dat het toch waarlijk prettig is, dat het dilettanten- tooneel in Middelburg op zulk een peil staat, dat we per winterseizoen een aan tal voorstellingen naast de „officieele" krijgen, die, zoowel door regie-verzor ging als door het toegewijde spel, deze schouwburgavonden tot een genoegen maken. Het welverzorgde décor in II bezorgde zelfs den regisseur een open doekje Gemengde Zangvereeniging Vlissingen. Concertgebouw. (X) Er bestond gisteravond weinig be langstelling voor het door de Gemengde Zangvereeniging Vlissingen georgani seerde concert met medewerking van de bekende sopraanzangeres mevrouw To van der Sluis, Onder leiding van den heer Jan Kui ler, die, zeer zeker om gegronde rede nen, ditmaal niet de dirigeerstok zwaai de, doch aan den vleugel het koor on dersteunde, werden een tweetal koor werken van Brahms en Schubert op ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De zangeres gaf in een achttiental liederen wederom volop blijk van haar groote talent en vocale meesterschap Haar goede smaak en intelligentie en ook de groote beheersching, welke haar in technisch opzicht kenmerkt, verdie nen de bizondere belangstelling. AMSTERDAM, 16 April. Het egrste getal is de vorige ring, daarop volgt de officieele ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 101%—101%. Ned. 17 1000-414 98—98. Ned. 31 1000-4 92%—92%. Ned. 32 500-5 100%—100%. Certificaten-3 73%73. Cert. N.W.S.-2% 60%—61. O. Indië 22 1000-6 86%—88%. O. Indië 23 100-6 74%—73. O. Indië 16 1000-5 89—90. O. Indië 26 1000-4% 79%—80%. Duitschl. 100-7 50%—51%. Duitschl. 30 1000-5% 32%—33%. Engl. W.L. 50-200-5 80%—80%. Engl. F.L. 50-200-4 75—75%. Zeeuws Hyp. B-5 9797. Zeeuws Hyp. B-4% 90 A Amsterd. Bank 85%85%. A Bank Assoc. 24% notee- notee- C Rott. Bankver. 62 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A. 7578. A De Schelde N.B. 30 Ver. Papf. v. Gelder 5256. Am. Car Foundry 6%7%. Am. Smelt Ref. 1010%. Farbenind. I.G. 69 U. States St. C. 35%36. C. Publ. Serv. 1%1%. North Am. Cy. 25%26%. A Born. Sum. H.M. 111%111. A eNd. Wol Mij. 19%—20. A Singkep Tin M. 5658. A J. C. Japan Ln. 36 A Rotterd. Lloyd 4545. A S.M. Nederland 4848%. A Amst. Thee C.M. 12%13%. A Houth. Alberts 35 C Peruvian C. Pr. 56%. A Southern Rlw. 8-8%. C Union Pac. Rr. 55%56%. C Int, Nickel Cy. 6%—6%. Doordat de thans bestaande pas torie der Geref. kerk te Ar ne mi ui dein niet meer in al' te besten toestand' ver keerd hebben de kerkeraadsleden dier kerk eeniger tijd geleden belsoten om een nieuwe pastorie te doen bouwen. De pastorie zal naast de nog] bestaand in de Langstraat worden opgebouwd. Deze oude pastorie werd omlstreélcis 1584 gebouwd en is dus nu 348 jaar oud. Het huis behoorde toen aan Jpan Spierinck en werd „de gans" genoemjd wat later in de „gulden gans" veranderd werd. Met machtiging van het Stadsbestuur werd deze woning den 15den Decern! ber van Hermanus Wiltschut, toentertijd Vice-admiraal van Zeeland, aangekocht en voor woning van den predikant jbe- stemd, zooals tot op heden nog de toe stand is. Ned. Herv. Kerk, Ds. C. B. Burger, em. pred., secr. van de V. C. Jeugd Centrale, te Bilthoven is beroepen te Bergen op Zoom. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer J. Schooff, als bur gemeester van Noordwelle en Seroos- kerke, welke functie hij sedert 1920 be kleedt. BRAND TE HANSWEERT. In den afgeloopen nacht ontstond brand in den manufacturenwinkel van W. de Koster te H a n s w e e r t. De vlammen sloegen spoedig uit het gebouw en dre;gde ook de woningen aan de over zijde der nauwe straat aan te stasten. Deze gebouwen hebben dan ook vooral veel waterschade bekomen, want de brandweer, die werkte met twee stra len op de waterleiding, heeft zich met succes beperkt tot het voorkomen van de gevreesde uitbreiding, doch het per ceel van de K. is geheel uitgebrand. Maandag 18 April. Alg. Ledenverg. Ver. de Ambachtsschool. 8.30 u- CLINGE. De raad besloot tot heffing va nzestig opcenten op de Gemeente fondsbelasting, tot vermindering van 25 pet. van alle subsidiën en tot inhouding van nog 4 pet. als pensioensbijdragen van alle gemeenteambtenaren. Hedenochtend heeft de Koningin, vergezeld van de Prinses en Prins Hen drik een bezoek gebracht aan de bloe men tentoonstelling Florapark 1932 Noordwijk. Cafébranden, In den afgeloopen nacht is brand uit gebroken in het café van den heer E. M„ gelegen midden in de gemeente B e- d u m bij Groningen. Het geheele café brandde uit. Onder Beuningen is 't café Half weg afgebrand. De bewonfer, de heer G„ was afwezig. Zijn vrouw en een café bezoeker stonden machteloos tegenover de vlammenzee. Toen de brandweer verscheen, was van het gebouw reeds niet veel meer dan een puinhoop. De brand is ontstaan door het in brand vliegen van een petroleumtoestel, In den afgeloopen. nacht is het café van den heer L. te D e n 11 p, dat groo- tendeels van hout was opgetrokken, ge heel afgebrand. De bewoners konden zich in nachtgewaad in veiligheid bren gen. Ongelukken. - Zaterdag is te Amersfoort na bij den Utrechtschen weg de 21-j. F. die met nog twee personen in de cabine van een vrachtauto zat, nadat het por tier door onbekende oorzaak openging, eruit gevallen. Een der wielen ging hem over het hoofd en hij werd op slag ge dood. Vrijdagmiddag bevond zich op de Conradkade te Den Haag een man op de trambaan juist toen een tramwa gen met groote snelheid kwam aanrij den. De man werd door den wagen ge grepen en overreden. Deerlijk verminkt werd hij onder den wagen vandaan ge haald. Hij was reeds overleden. Vrijdagmiddag reed de 24-jarige A. F met een auto van V e n 1 o naar Nijme gen. Een voorband van de auto sprong, tengevolge waarvan het voorwiel af brak, De bestuurder was daardoor de macht over het stuur kwijt en de auto botste tegen een langs den weg staan- den boom en werd daarbij totaal ver nield. De heer F. werd in bewusteloozen toestand en hevig bloedend uit de wrak stukken van de auto gehaald. Behalve verscheidene snijwonden aan gezicht, handen en armen, had hij een gapende wonde aan het hoofd, een beenbreuk en inwendige kneuzingen bekomen. WISSELLOOPER BEROOFD. Men meldt aan de Maasbode uit Nijmegen dat Vrijdagmiddag op den Graafschenweg onder Nijmegen een wissellooper be roofd is door een motorrijder. Deze maakte zich meester van de tasch met geld en verdween daarop in volle vaart op zijn motor. DE SCHAT VAN ZAANDAM. Na dat madame Sylvia door B, en W. ver gunning was verleend om opnieuw op de oude begraafplaats te Zaandam naar een verborgen schat te graven, mits tegen het storten van een cautie, heeft men niets meer van de schatgraafster ge hoord. Thans zijn te Zaandam twee Duit- schers gearriveerd, majoor Henny en zijn broer ir. Henny, beiden uit Berlijn. Zij hebben met instrumenten opmetingen verricht en wenschen thans naar den schat te gaan zoeken. Een borgstelling van 500 hebben zij op het gemeente huis gestort. HET ONGELUK MET DE MARINE- VLIEGBOOT. Aneta meldt uit Soe- rabaja, dat de overblijfselen van de verongelukte Dornier Wall-vliegboot met de vermiste inzittenden nog niet ge vonden zijn. Waarschijnlijk is het wrak weggespoeld. De majoo:-constabel C. W. Christiani, de eenige inzittende, die tot nu toe werd opgepikt, is aan zijn ernstige brandwonden overleden. Oefentochten der Kon. Marine. Ten opzichte van de gedurende den a.s. zomer te houden oefentochten der Koninklijke Marine is bepaald, dat dit jaar geen oefenverband wordt gevermd en ook geen buitenlandsche reis zal worden ondernomen. Hr. Ms. pantserschip Heemskerck zal met verschillende opleidingen oefénen op de Noordzee en in verschillende zee gaten. Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland zal eveneens oefenen voor opleiding van vuurleiders, kanonniers en miliciens, waaraan Hr. Ms. pantserboot Gruno als tender wordt toegevoegd. Voorts zullen oefenen een groep van 2 a 3 torpedobooten en 4 onderzeeboo ten, Hr. Ms. pantserboot Friso en de mijnleggers Medusa en Douwe Aukes, benevens een groep vliegtuigen. Hr. Ms. mijnlegger Van Meerlant zal van Mei tot ultimo Juli in dienst wor den gesteld voor het doen van vaartoch ten met adelborsten van het Kon. Insti tuut voor de Marine, terwijl Hr. Ms. po litie vaartuigen Nautilus en Vulcanus op de Noordzee toezicht uitoefenen op de visscherij. Naar de Stand, verneemt, heeft 't overgroote deel der Hoogleeraren en de Administrateur van de Vrije Universi teit aan directeuren bericht, tegen een korting op hun tractement geen beewaar te maken. Examens Danskunst. Vanwege de Nederlandsche vereeni- ging tot bevordering der Danskunst zul len eens per jaar examens in kunstdans worden afgenomen, voorloopig tot het behalen van een diploma van assi stente) bij het onderwijs in de dans kunst. Er zullen twee diploma's beschik baar worden gesteld: een voor moderne en een voor klassieke danskunst. A Koloniale Bnk. 50%51. A N.I. Hbk. 1000 57%—57%. C Ned. H. M. 1000 69 A Alg. Kunstz. U. 30-30-29. A v. Berkels Pat. 1818. C Calvé-Delft 48%48%. A C. Suiker Mpij. 1414%. A Int. Viscose 7% A Kiichenm. I. Acc. 2%2%-2%. A Ned. Ford A.M. 112108. A Philips Gem. B. 65%66%-67%. C Unilever 103%—105%-03%. C Anaconda Cop. 12%13%-%, C Bethlehem St. 15%15%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 174—5 74. C A. Gas El. Cy. 2%2%. C Cities Serv. Cy. 5%5%-5%. C Midd. West %-%. A Boeton Miinb. 14%15 A Kon. Petr. Mpij. 126%129-27%. C Contin. Oil Cy. 5%5%. C Shell Union O.C. 3%3%-3%. A Holl .Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 12%12. Op initiatief van het Bestuur der Coöp. Veilingsverg. „Walcheren" w. a. hield Donderdagmiddag de heer Ir. A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsu- lent te Goes in de „Eendracht" een le zing over zijn studiereis naar Amerika. Na door den Voorzitter, den heer B. Koole te zijn welkom geheeten ving de heer v. d. Plassche zijn lezing aan. Uit de lezing bleek wel, dat wat de Fruit teelt betreft men hier in Holland nog heel wat ten achter staat bij Amerika, betreffende het verpakken en telen van fruit. Spr. wees op het feit dat in Holland in de laatste jaren veel de voorkeur wordt gegeven aan het Buitenlandsche fruit. Dit doet eenigszins vreemd aan, vooral daar er in Nederland toch ook veel fruit is. Terwijl aan de Oostgrens veel fruit naar het Buitenland gaat, wordt ook veel fruit ons land ingevoerd. Typeerend is, dat wat wij aan fruit uit voeren, gemiddeld 4 cent per kg en wat ingevoerd wordt uit Amerika 17 cent per kg kost. Ook de kwaliteit van het pro duct is niet beter. Wat zou wel de oor zaak zijn van den grooten invoer? Dit komt door het feit, dat de Amerikanen „business-man" als zij zijn, goed oplet- A Ned. Scheepv. U. 50-52-%. A H.V. Amsterdam 165167-64. A Java Cult. Mij. 113—120. A N.I. Suiker U. 65—69. A Poerworedjo S.O. 6%6%. A Deli Batavia 100% C Deli Mij. 1000 109—115. A Senembah 118%121. C, Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 31%—34-35%. A Deli-Bat. Rubb. 8—8%-10%. A Hessa Rubber 9% A Serbadjadi S.R. 9%—9%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 15 April. 16 April Londen 9.2 SI1/-' 9.301/2 Berlijn 58.65 58 62 Parijs 9.741/2 9 7U/s Brussel 34.60 34'. 581/2 Zwitserland 48.02% 48.02, Kopenhagen 52.00 50.50 New-York 2.46% 2.46% Unilever MARKT Rubber Amerika ObLmarkt— Philips Mijnen - Industrie Suiker Koninkl. Aku - Young Tabak (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2