ziet U aan of een lamp goedkoop is! 'is pas (that TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 APRIL 1932. No, 89. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. Die paar dubbeltjes, die U in den winkel misschien minder betaalt, bent U denzelfden dag alweer ver geten. Maar Uw meter vergeet ze niet. Hij vraagt ze tienvoudig terug! Week in week uit. Betaalt liever een paar dubbeltjes meer voor een werkelijk goedkoope stroombesparende L lamp. Koopt Philips lampen. 1 Het afscheid van burgemeester Woldringh Van der Hoop van Westkapelle. Electrisch koken. De aflevering no. 25 van het Electri- citeitsblaadje, onder redactie van de P.Z.E.M., is geheel gewijd aan het elec trisch koken en voor haar, die van het nut en de practijk van deze wijze van het bereiden van spijzen enz. willen le zen, is uit dit nummer veel te leeren. MIDDELBURG. De heer A. Jeronimus, lid van den gemeenteraad, heeft zich tot den raad gewend met een schrijven, waarin hij naar aanleiding van het voorstel van B. en W. inzake de winkelsluitingsveror dening, opmerkt, dat de Winkelsluitings wet wel is waar als regel de sluiting op den Zondag wil, maar zeer uitdrukkelijk in verband met plaatselijke omstandig heden, de openstelling op Zondag mo gelijk maakt. Alhoewel sedert tientallen van jaren de sluiting op Zondag ook van banket bakkers-winkels in Middelburg, dit laatste in tegenstelling met tal van an dere plaatsen een regel bijkans zon der uitzondering is, zal men anderzijds kwalijk durven bestrijden, dat andere winkels gedurende het vreemdelingen seizoen steeds geopend waren. Het artikel wil dus slechts den be- staanden toestand handhaven, en dit te eerder, waar van vele zijden is aange voerd, dat het vreemdelingenverkeer 'n belangrijke bron en zooals anderen zeg gen een allerbelangrijkste bron van in komsten voor deze gemeente is. Boven dien staat te vreezen, dat wanneer men ook zeker soort winkels zou sluiten dit nog een indirecte schade zou beteeke- nen voor die winkels. Immers in hotels en café's zouden op den Zondag sommi ge kleinere en grootere goederen z.g.n. kunnen worden afgeleverd als een ge schenk zonder betaling. Het zou het stichten van clandistiene winkels be vorderen. De gewichtige redenen van plaatse lijken aard komen den heer Jeronimus voor, allenszins aanwezig te zijn. Even zeer als 's-Heerenhoek, Sluis en Dom burg op dit gebied afwijkingen schijnen te hebben toegestaan is hij van meening dat dit ook in Middelburg dringend noodzakelijk is. In afwijking met het voorstel van B. en W, is door den heer J. niet gekozen als termijn het hoogseizoen, doch het volledige seizoen, hetwelk hem voor deze aangelegenheid eerder aangewe zen lijkt. In verband met een en ander stelt hij voor te bepalen dat van 15 Mei tot 15 September toegelaten wordt, dat winkels op Zondag geopend zijn met dien verstande, dat geen personeel in den winkel mag aanwezig zijn. 40, Natuurlijk waren zij daar in, snauw de hij. Ik heb ze er zelf nog geen half uur geleden ingelegd. En zij zijn vlak onder Uw neus weggehaald? Fouilleer hem, Clinton! Fouilleer hem! schreeuwde sir Peter woest, met een trillenden vinger naar Eric wijzend. Het lijkt wel veel op den Decker, gaf Clinton weifelend toe, en zich tot Eric wendend, klopte hij hem gebiedend op den schouder, Nu, jongmensch, grom de hij, maar toch met een zekeren eer bied. Fouilleer me, als het je belieft, Clinton, zei Eric, onvast op zijn beenen komend, en zijn armen boven het hoofd houdend. Ik heb evenveel belang bij de uitkomst als sir Peter. Clinton ging met ervaren handen over zijn kleeren en legde snel een sta peltje van allerlei artikelen op de tafel. Zijn zij er? vroeg sir Peter in angst. Zijn ze daar? vroeg de detective, naar de tafel wijzend. Sir Peter wierp een blik op het men gelmoes en bromde: WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle. Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, vergaderde de raad Woensdagmiddag in voltallige zitting. Op een daartoe gedaan verzoek ver leende de raad aan den heer M. Diele- man, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school, ingaande 16 Augs. a.s. onder dankbetuiging voor den langdurigen diensttijd in de gemeente. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der stichting tot Evangelisatie en bewaarschool te Westkapelle om ,n subsidie te mogen ontvangen voor de verbouwing van de bewaarschool, daar door de bevoegde autoriteiten verboden is, verder van de bestaande inrichting van die school gebruik te maken. De raming voor de verbouwing is on geveer f600; het bestuur vraagt nu een subsidie van f 300 of van 50 pCt. van de werkelijke kosten, al is het met grooten schroom, gelet op de moeilijkheden op financieel gebied. De voorzitter zegt, dat het ver zoek eerst ingekomen is, na het verzen den van de agenda, en dat het hem spijt dat dit verzoek in deze vergadering niet meer behandeld kan worden. Spreker zegt, dat het voortbestaan van de bewaarschool in het belang der gemeente geacht mag worden, dat de verbouw beslist noodzakelijk is. Hij acht het een eerste vereischte, dat voor de kleine kinderen in de bewaarschool een in alle opzichten hygiënisch lokaal be schikbaar is. Spreker hoopt, dat de raad bij de behandeling van het verzoek in een volgende vergadering daaraan zijn volle aandacht zal wijden. Spreker meent, dat de raad bij het verleenen van een subsidie b.v. de voorwaarden zou kunnen stellen, medezeggingschap in 't bestuur van de bewaarschool te hebben. De raad stelde het verzoek in handen van B. en W, Ingekomen was een verzoek van den secretaris van de voetbalvereeniging te Domburg, om een gedeelte van het Noor dervroon te mogen gebruiken, om één maal in de week daarop te voetballen. De voorzitter deelt mede, dat te Domburg geen geschikt terrein voor deze sport is; spreker zegt, geen overwegen de bezwaren te hebben tegen het ver leenen van de gevraagde vergunning. De heer Louwerse is van meening, dat de grond van het voetballen niet lijden zal, wat betreft het groeien van het gras. De heer L. Minderhoud is even wel van meening dat elk dorp voor zich zelf moet zorgen voor een sportterrien, waarmede ook de heer H. Cijsouw in stemt. De heer K. C ij s o u w is niet tegen het verleenen van de vergunning. De heer W. Huibregtse vraagt nog, of Obligaties, man! Obligaties! riep hij. Certificaten! Documenten! Papieren? voor de practische Clin ton. Ja, papieren! Een pakket van deze grootte. En sir Peter duidde ongeveer den omvang aan met snelle bewegingen. Niets ervan, antwoordde Clinton kortaf. Dit is alles wat hij heeft. Hij keerde zich tot Eric. Zeg me nu, waar je ze gelegd hebt, Aimsbury? vroeg hij op de vaderlijke wijze, die hij aanwendde als hij 'n misda diger op het spoor was. Je moet weten, waar je ze gelegd hebt. Als je mij kunt zeeggen, waar zij zijn, Clinton, antwoordde Eric, zal ik levenslang je vriend zijn. Dat is een mooi aanbod, zei Clin ton. Hij ging plotseling naar de gevallen gordijnen, lichtte ze met groot vertrou wen op en schudde ze heen en weer. Maar niets viel uit de plooien en zijn gezicht sprak van teleurstelling. Een groot raadsel, bromde hij en hij keerde naar Eric terug. Kom, Aims bury, wees nu verstandig en zeg de waarheid. Dat zal ik, Clinton, antwoordde Eric oprecht, en hij glimlachte toen de detective hem blijkbaar ongeloovig aan keek. Na vanavond het huis verlaten te het een erkende vereeniging is. Na nog eenige besprekingen wijst de raad het verzoek af. De voorzitter zegt, een bericht van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen te hebben, dat voor de periode, welke 30 April a.s. eindigt, de subsidie, ten behoeve van de werk verschaffing, wordt bepaald op 75 pCt. Na onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid J. Lous Levz., besloot de raad tot toelating. Een verzoek van de „Vereeniging Het rijwielpad Vl.'ssingen", om vergun ning te willen verleenen voor den aan leg van een rijwielpad van Zoutelande naar Westkapelle, breedte van het pad 1,80 m. tusschen betonbanden, komt daarop in behandeling. De voorzitter vindt het aantrek kelijke van dit plan, dat dit pad uitkomt in het centrum der gemeente, waarmede zoodoende een verbinding komt van de duinen met den groene weg. Ook vindt spreker het prettig, dat vermoedelijk 5 man uit Westkapelle ongeveer 12 weken daarmede werk hebben. Spreker meent dat daarvoor werkeloozen gekozen moe ten worden, die lid zijn van de vereeni ging „Rijwielpad Walcheren". B. en W. stellen dan ook voor het verzoek in te willigen, voor zoover het over gemeentegrond gaat, mits voor de gemeente geen kosten aan verbonden zijn. De heer K. C ij s o u w zou het een be zwaar vinden, als de commissie van het rijwielpad Walcheren, zelf ^werklieden aanneemt voor het aanleggen van het pad. De voorzitter zegt, dat het ook zou kunnen gaan over de arbeidsbe middeling, mits personen aangenomen worden, die lid zijn. De heer W. Huibregtse vraagt, nu het niet direct werkverschaffing is, of men zich dan wel mede moet bemoei en van gemeentewegee. Spreker zegt echter, hoe meer West- kappelaars er aan kunnen werken, hoe liever hem dat is. De heer Louwerse vraagt, of 't niet gewenscht is, om te verzoeken, het werk over verschillende personen te verdee- len, en niet altijd dezelfde te nemen. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek in te willigen, wordt daarop z. h, st. aangenomen, mits 5 Westkappelaars er aan kunnen werken. Voorgelezen wordt daarop een schrij ven van den Minister van A., H.. en N., waarin bezwaar gemaakt wordt tegen enkele bepalingen van de vastgestelde verordening tot afwijking der bepaling van de winkelsluitingswet Thans besloot men een wijziging te brengen, zoodat op Zondag de winkels voor het publiek open mogen zijn van 4 uur namiddag tot 8 uur nam. en dat het verboden is een winkel voor het pu bliek geopend te hebben, gedurende den tijd, dat de zomertijd geldt tusschen 9 uur namiddag en 6 uur voormiddag. De heer Huibregtse zou ook wil len dat de winkels voor het publiek ge opend konden zijn, den tweeden Kerst dag, Paaschdag, Pinksterdag en op Nieuwjaarsdag. Spreker zegt 'dat niet voor zich zelf, maar in het algemeen belang. Spreker meent, dat er anders verschillende jongens zullen zijn, die naar de café's gaan. De Voorzitter zegt, dat het poli tietoezicht er is om te beletten, dat de jongens, die den leeftijd niet hebben, in de café's komen. Besloten wordt de verordening alzoo te wijzigen, waarbij rekening zal gehou den worden met het verzoek van de hee'r Huibregtse. Overeenkomstig een schrijven van den commissaris der Koningin wordt een verordening vastgesteld, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter. Voorgelezen wordt daarop een ver zoek van J. Minderhoud, mede namens hebben, liep ik, op mijn gewone onver schillige manier, naar het licht aan het einde der straat aan de linkerzijde als men naar het noorden ziet. Hier bleef ik staan en dacht even na, en, tengevolge van die gedachten die wat wuft wa ren en niets met de zaak te maken had den keerde ik op mijn schreden te rug en kwam het uitgestrekte terrein van dit begeerlijke verblijf weer binnen. Van plan het huis binnen te komen door dit raam zooals sir Peter je zal zeggen, dat mijn gewoonte is, kwam ik langs den zijkant van het huis, bleef staan, toen ik zag dat de plaats donker was, en toen haalde ik diep adem. Eric haalde luidruchtig adem en Clin ton kneep zijfh lippen samen. Enid glim lachte ondanks zich zelf en Spencer zag den jongen man met oprechte bewonde ring aan. Sir Peter scheen niet te luis teren. De baronet voelde rond op den bodem der doos alsof hij hoopte, dat door een gelukkig toeval de obligaties daar weer lagen. Een man, ging Eric op zakelijijken toon voort, kwam het raam der studeer kamer binnen. Ik zag hem duidelijk, maar toch niet zoo duidelijk, dat ik hem kon herkennen. Om je de waarheid te zeggen, dacht ik, dat het de Decker was, en ik had vizioenen van roem voor mij zelf. Ik kroop langs de waranda, en had juist het raam bereikt, toen iemand op 2 de vroonbeweiders, om in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden een vermindering van de vroongelden te krijgen voor 1932. De V oorzitter deelt mede, dat B. en W. overwogen hebben, om niet hetzelfde bedrag te handhaven van vo rige jaren, Spr. acht het echter ge wenscht, dat door de gezamenlijke vroonbeweiders een som van 2000 wordt opgebracht, wat bij een aantal van 80 koeien en paarden gemiddeld per stuk op 25 zou komen, waarbij per paard 5 meer betaald moet wor den bij een vollen weitijd dan voor een koe. Bij beweiding van meer dieren wordt het bedrag per stuk naar even redigheid verminderd. De heer L. Minderhoud vindt het evenwel gevaarlijk dezen weg te volgen en vreest, dat de beweiders huiverig zullen zijn, om de beesten naar de vro nen te sturen, aLs zij niet voordien we ten, wat het weigeld bedraagt. Spr. acht een bedrag van 20 voor een koe en 25 voor een paard billijk. De Voorzitter zegt, dat b.v. voor 23 April opgegeven zou kunnen worden bij den vroonheer, hoeveel stuks vee zullen weiden. De heer Huibregtse wijst er op, dat het vorige jaar voor 30 per rund een voldoend aantal koeien zijn gebracht voor de beweiding. De Raad gaat accoord met het voor stel van B. en W„ dat in het geheel 2000 opgebracht moet worden door de gezamenlijke vroonbeweiders. Daarop stelt de Voorzitter voor een extra aflossing te doen van 1000 op de leening voor het slachthuis, in verband met het goed slot van den keu ringsdienst, groot 1456, waartoe de raad besloot. Daarop stelt de Voorzitter voor, een verzoek te richten aan den vleesch- keuringskring Oostkapelle, om het keur loon te verlagen, wat de heer K. Cij souw een goed idee vindt. M.a.s. wordt daartoe besloten. De raad besloot tot het aangaan van een leening van 9000, tegen een rente van 5 pCt., af te lossen in 9 jaar, die nende voor de verharding van binnen wegen. Een besluit wordt genomen tot ruiling van den grond voor het zoogenaamd Slaakwegswegeling. De V oorzitter wenscht hier nog in het openbaar dank te zeggen voor de grootst mogelijke medeweramg, wel ke door het Polderbestuur van Walche ren is verleend voor het verleggen van Slaakwegswegeling, welk werk is uit gevoerd door werkloozen van Westka pelle. Rondvraag. De heer Huibregtse uit zijn mis noegen over het feit, dat de Mij. Stoom tram Walcheren in de gelegenheid is gesteld in te schrijven voor het vervoer van de straatklinkers voor de gemeen te Westkapelle. Spr. vindt, dat de Mij, die subsidies van de gemeente ontvangt buiten de concurrentie moet staan. De Voorzitter zegt, dat de Mij. rieven had dan de vereeniging van Stoomtram Walcheren voordeeliger ta- vrachtauto'nouders van Westkapelle en dat het daarom aan de Mij. Stoomtram is gegund. De heer Huibregtse vraagt daar op, waarom het vervoer van het station naar de plaats van bestemming door den voerliedenbond is geschied, daar toch het vervoer voor de gemeente voor 1932 aan vrachtautohouders is toegezegd. De V oorzitter zegt daarop, dat de vrachtautohouders ingeschreven heb ben voor vervoer van Middelburg naar de plaats van bestemming te Westka pelle, evenals de Mij. De Tram Mij. was dus gerechtigd bij aanneming de straat klinkers van de tram tot de plaats van bestemming te laten vervoeren door hen, die zij wilde. De heer Louwerse meent, als de tram niet mag concurreeren tegen me schoot en voor een oogenblik hield alles voor me op. Dat is alles, Clinton. i En 't is genoeg, bromde Clinton, Je vertelt het goed, Aimsbury, maar je zult iets anders moeten bedenken. Nu, wij zullen Hij werd onderbroken door een luiden kreet van sir Peter. De baronet staarde met uitpuilende cogen op iets, dat hij in de actendoos gevonden had en dat hij nu in zijn opge heven hand hield. Clinton liet het licht van zijn lantaarn op het voorwerp val len en toonde aan het verwonderde ge zelschap, die zelden genoemde artikelen van de heerenkleeding, een paar bre tels! HOOFDSTUK XVII. Denk er als het U belieft aan, mijn heer, dat er een dame bij is, zei Eric met voorgewende strengheid. Sir Peter scheen uit een verdooving te ontwaken, want hij schudde zich en keek de kamer een oogenblik wezenloos rond, voordat hij naar de tafel ging. Hij hield de bretels woedend voor Eric's neus. i Wat beteekent dit? vroeg hij. Deze of die, verbeterde Eric vroo- lijk. Bretels is meervoud. Ondanks den luchthartigen toon lag er een uitdaging in zijn oogen, die sir Pe ter ondragelijk hinderde. (Ingez. Med.) vrachtautohouders, dat dan omgekeerd z.i. ook de vrachtautohouders niet mo gen concurreeren tegen de tram. De heer Huibregtse zegt nog maals, dat een Mij., die vaste tarieven heeft, niet een lichaam is om te con curreeren. De heer Louwerse zegt, dat het dan misschien in het vervolg goed was, dat klinkers werden vervoerd met den tram tot Westkapelle en verder door vrachtautohouders of voerlieden naar de plaats van bestemming, zulks om de beurt. De heer K, C ij s o u w zegt dan, dat hem gevraagd is of het niet mogelijk zou zijn, om een gedeelte van het Noorder vroon gereed te maken, om in den win ter als ijsbaan te dienen. De Voorzitter meent, dan dat 'n verzoek daarvoor ingediend wordt. De heer L. Minderhoud vraagt nog, waarom de afgestoken graszoden niet verkocht zijn, zooals vroeger werd gedaan. De Voorzitter zegt, dat deze niet meer behooren aan de gemeente maar aan de provincie. Hierna volgde het gister gemelde af scheid van den burgemeester. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedtl Bretel is in het Engelsch brace. Jij, onbeschaamde jonge schurk! Sir Peter trok de bretels terug, alsof hij er den glimlachenden jongen man mee wilde slaan. Clinton greep ze, toen zij gevaarlijk dicht langs zijn oor ging en nam ze met een ruk weg. Ik zal hier voor zorgen, zei de de tective rustig. Tenzij zij van U zijn? voegde hij er bij nader denken bij. Bewaart men die dingen gewoon lijk in een brandkast? snauwde sir Peter, zijn handen in zijn zakken en zijn hoofd naar den detective uitgestoken. Men weet niet wat sommige men- schen er mee doen, antwoordde Clinton kalm. Behooren zij aan iemand hier in huis? vroeg hij, Spencer scherp aan ziende. Natuurlijk niet, antwoordde sir Pe ter, voordat Spencer iets zeggen kon. De persoon, die de obligaties stal, heeft ze hier achter gelaten. Nu, het is toch niet zou men zeg gen, gebruikelijk dat inbrekers hunne bretels achter laten, antwoordde Clin ton luimig. Neem me niet kwalijk, miss Brace, voegde hij er bij, zich tot Enid wendend. Het meisje keek hem strak aan en hij wendde zich weer tot sir Peter, met het onbehagelijke gevoel, dat zijn aardigheid fiasco had gemaakt, (Wordt vervolgd,}

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5