1 ïnaasappel' saus Bij twee pakjes ^TiP'^-pudcling KERKNIEUWS. FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT, KUNST EN WETENSCHAP. Modern BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. AFLOOP VERKOOPINGEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, BEURSTHERMOMETER. PUDDING FABRIEK -jr-fiOJL^A JC CRONINGEN (Ingez. Med.) Onze financieele deskundige uit Am sterdam schrijft ons: Gebruik makend van de door de ge beurtenissen bij het Kreuger-concern veroorzaakte onrust en het wantrouwen in de financiëele gestie van het bestuur van de wereldondernemingen, wier be drijf voor een buitenstaander weinig overzichtelijk is, heeft een bepaald deel van de Fransche financiëele pers een campagne geëntameerd tegen de Ko- ninklijke-Shellgroep, waarbij de meest dwaze geruchten de rondte hebben ge daan. Deze zouden onder normale om standigheden stellig geen gehoor heb ben gevonden; gezien de in den laatsten tijd ondervonden teleurstellingen hecht het publiek echter buitengewoon ge makkelijk geloof aan Jobstijdingen. De campagne heeft dan ook veel kwaad ge daan en slechts door het ingrijpen der justitie is er 'n eind aan gemaakt, waar na al spoedig ook een krachtig koersher- stel in aandeelen Koninklijke Petroleum Mij. is ingetreden. Het feit, dat een fonds als Ko ninklijke Petroleum in enkele weken tijds na een val tot ca. 105 tot om streeks 175 kon stijgen, om vervol gens in een snel tempo weer tot bijna het laagste niveau terug te vallen, vormt intusschen wel een duidelijke illustratie van de nerveuze stemming, die de beurs beheerscht. Aan de onzekerheid ten aan zien van de tegenwoordige positie van de Koninklijke-Shell zal eerst de in Mei a.s. te verwachten publicatie van het jaarverslag een eind kunnen maken, wanneer dit tenminste de zoo zeer ge- wenschte opheldering over de financi ëele verhoudingen in het concern zal be vatten. De jaarverslagen van de tot het Uni- lever-concern behoorende ondernemin gen zijn aanzienlijk meegevallen. De winst, zoowel van de Unilever N.V., als van de Engelsche Unilever Ltd. is vrij wel onveranderd gebleven op resp. 30.02 millioen en 1.73 millioen, zoo dat, na vorming van een speciale reser ve tegen eventueele verliezen op traan- voorraden, voor de Nederlandsche Unilever 13 millioen en voor de En gelsche Mij. 350.000, op aandeelen Unilever N.V. een dividend kan worden voorgesteld van 8 (waarvan reeds 4 ad interim is betaald], op de aandee len Unilever Ltd. een dividend van 100 in Ponden Sterling (waarvan 5 ad interim is uitgekeerd). Óp de beurs heeft vooral de gunstige liquiditeitspositie van het concern een goeden indruk gemaakt. Het totale bedrag der beschikbare mid delen voor alle tot het Unileverconcern behoorende .maatschappijen beloopt 47.74 millien, waarbij het Pond Ster ling herleid is tot den wisselkoers van 31 Dec. 1931. 't Koersverloop van aandeelen Unile ver heeft den gunstigen indruk van het verslag weerspiegeld, en ook de op de Amsterdamsche beurs genoteerde pre ferente aandeelen Jurgens en van den Bergh waren vast. Op geruchten, volgens welke ook het jaarverslag van Philips gunstiger zou uit vallen dan tot dusverre was aangeno men, en zelfs een klein dividend zou mo gen worden .verwacht, ontwikkelde zich ook goede vraag voor deze aandeelen, waardoor zij in koers konden verbete ren. In het algemeen is de stemming op de Amsterdamsche beurs tegen het mid den der week trouwens wat beter ge worden. Aanvankelijk had, behalve de flauwe houding van New York, ook het bericht betreffende de aanvrage om surcéance door de firma Scheurleer Zoonen in Den Haag een drukkenden invloed uitgeoefend. Het werd algemeen aangemerkt als een teeken van de moei lijke tijden, die de wereld thans door maakt, dat een meer dan een eeuw be staande firma van de standing als de bovengenoemde tot dezen stap is moe ten overgaan. Van de gunstigere stemming in de tweede helft der week hebben, behal ve de bovenbesproken fondsen, ook de Indische waarden geprofiteerd. Ver moedelijk hebben dekkingsaankoopen het hunne tot het koersherstel bijgedra gen, vooral in aandeelen Handelsvereeni- ging „Amsterdam", die nog beneden het in het vorige jaar bereikte laagtepunt waren teruggegaan. In den toestand der suikermarkt is na het tot stand komen der productie-regeling nog geen verbe tering te constateeren. De V. I. S. P, doet zoo nu en dan enkele onbeteeke- nende hoeveelheden suiker van de hand, tot de vroegere, verliesgevende prijzen. In de rubbercultuur begint thans het „saneeringsproces" door te werken. El- ken dag komen berichten binnen over stopzetting van den rubbertap op ver schillende ondernemingen. Slechts de fi- nanciëel krachtige ondernemingen, die tegelijkertijd met de laagste productie kosten werken, zullen den strijd om het bestaan kunnen volhouden en zich wel licht geleidelijk aan de nieuwe prijsver houdingen kunnen aanpassen. Ook op verschillende Sumatra-tabaks- ondernemingen zal het bedrijf, in ver band met den slechten markttoestand, worden stopgezet of wel de productie worden beperkt, terwijl daarnaast maat regelen tot beperking van onkosten wor den genomen. Evenals buitenlandsche hebben ook Nederlandsche beleggingsfondsen aan vankelijk van de algemeene koersdaling geleden. Hierop volgde voor Nederland sche staatsfondsen eenig herstel, waarbij de nieuwe 5 leening den parikoers weer overschreed. Ook van de Ned. In dische staatsfondsen waren de meeste soorten iets beter. Daarentegen bleven de leeningen der groote gemeenten ge drukt. Alleen leeningen 's Gravenhage konden in koers verbeteren, terwijl de minder courante soorten zich meeren- deels goed konden handhaven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Aku 2414—29. Ned. Ford 87%97. Philips Gloeilampen 54%51%63% Unilever 98—102—97—106—103%. Zweedsche Lucifers Mij. 105%, Alg'. Exploratie 97109. Kon. Petroleum 119—122—117—125% —123%. Amsterdam Rubber 29%33%30%. Handelsver. „Amsterdam" 155%151 —159. Ned. Ind. Suiker Unie 635761. Deli Batavia Mij. 989095. Deli Mij. 102%—106. Senembah 125116%. Ned. Scheepvaart Unie 47%4549 Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland eheft bij uitspraak van 8 dezer, naar aanleiding van het d.d. 11 Juli 1931 op het eiland Ameland gebeurde, den predikant der Ned. Hervormde gemeente te St. Anna terMui den, J. L. Adri- ani, uit zijn bediening en ambt ontzet Toegelaten tot de Evangeliebedie ning de heer H. Torenbeek, theol'.. cand beroepen predikant bij de Geref. kerk' te Ier s e k e. De heer Torenbeek hoopt o.p 8 Mei a.s. zijn intrede te doen, na bevestiging door ds. J. D1. van der Velden te Rot terdam. Geref. kerk. Ds. P. v. d. Spek te Soerabaja (met verlof) heeft het beroep naar 's Graven hage Zuid aangenomen. Chr. Geref. kerk. Ds. A. Gruppen te Zwaagwesteinde (vroeger te Vlissingen) heeft bedankt voor het beroep naar Assen. Beige of Bruin Vischgraat Regenjas, tevens Demie, f 23. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt. (Ingez. Med. AMSTERDAM, 15 April. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 101%—101%. Ned. 17 IOOO-41/2— 973/4<-98. Ned. 31 1000-4 92%—92%. Ned. 32 500-5 100%—100%. Certificaten-3 73%73%. Cert. N.W.S.-2% 60%—60%. O. Indië 22 doll.. 1000-6 85— 861/4. O. Indië 23 pndst. 100-6 74% O. Indië 16 1000-5 87%— 89. O. Indië 26 1000-4% 78%—79%. Duitschl. pndst. 100-7 49%50%. Duitschl. 30 1000-5% 32%—32%. Engl. W.L. 50-200-5 80%—80%. Engl. F.L. 50-200-4 75%—75. Zeeuws. Hyp, B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 90 A Amsterd. Bank 8685%. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 62 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 74%- A De Schelde N.B. 30- -75. A Ver. Papf. v. Gelder 5152. C Am. Car Foundry 86%. C Am. Smelt Ref. 9%10. C Farbenind. I.G. 69 C U. tSates St. C. 34%—35%. C C. Publ. Serv. 1%, C North Am. Cy. 24%25%. A Born. Sum. HM 112111% A Ned. Wol Mij. 19%—19%. A Singkep Tin M. 55—56. A J. C. Japan Ln. 34—36. A Rotterd'. Lloyd 45 A S. M. Nederland 48 A Amst. Thee C. M. 1312%. A Houth. Alberts 3335. C Peruvian C. Pr. 77, A Southern Rlw. 78. C Union Pac. Rr. 5155%. C. Int. Nickel Cy. 6%6%, Bij het door het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Dordrecht gehouden examen voor schippers bij de binnen vaart slaagde voor het practijkdiploma Nederland, de heer J. A. de Hooge te Zierikzee. Onderwijsbezuiniging. Naar de Stand, verneemt heeft het gemeentebestuur van Kampen aan de besturen der bijzondere scholen voor gewoon L. O. mededeelinig gedaan van zijn plannen tot wegwerking van de bo ventallige onderwijzers bij het o. 1. on derwijs tegen 1 Jan. 1933. Het Verzocht den schoolbesturen, in verband met den financieelen toestand der gemeente te wil len medewerken, dat ook aan deze scho len na 1 Jam. 1933 geen boventallig)^ onderwijzers meer zijn Verbonden. Naar men aan de N. R. Crt. meldt heeft Louis de Vries van het hoofdbe stuur van de Soc. Universelle du Thé- atre te Parijs een uitnoodiging ontvan gen gedurende het congres dat van 25 tot 28 April te Rome zal worden gêhou- den, met een Nederlandsche troep een voorstelling te geven van Hendrik IV van Pirandello. Handel's Josua. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier zal op 10 Mei a.s. uitvoeren Handels Oratorium Josua Als solisten treden daarbij op To van der sluijs, Amsterdam, sopraan; Dzjobs Issing, Amsterdam, alt; Marcus Plooyer Laren, tenor en Hendrik Koning, Am sterdam, bas. Faillissementen. Het faillissement van L. Diele- man Pzn., landbouwer te K a m; p e r- land, Wissenkerke, curator mr. H. C. J. Zaaijer te Goes is geëindigd met een uitkeering van 6,006 pet. aan de con currente schuldcischers. De zaai van oesters. Men schrijft ons uit Ierseke: Met de zaai van oesters op de Zui derzee onder Texel is reeds een aan vang genomen. Was de verwachting eerst, dat daar heelemaal niet zou ge zaaid worden, de goede qualiteit der Zuiderzee-oesters van dit seizoen deed eenige firma's besluiten toch maar te zaaien. Een 4-tal oesterkweekers zal haar geluk weer maar eens beproeven. De Koningin heeft een persoonlijk, telegram van deelneming gjezonden aan de nagelaten betrekkingen van wjjlen dr. J. Th. de Visser. In de gemeente Nieuwïaad onder Meerkerk is brand uitgebroken in; een bouwschuur van de gebrs. van B. Niet alleen de schuur, maar ook twee hooi schelven brandden tot den grond toe af. Hedenmiddag werd aan de Leidsche universiteit bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld: „Beschouwingen over de Litteraire beteekenis der Laxdoel'a Saga" de heer J. van Ham gelb. te Midd'el'- bur g. Vannacht deed de 45-jarige K. als remmer dienst op een goederen trein, die van N u t h naar Susteren vertrek ken moest. In laatst genoemde plaats werd K. vermist; even buiten het em placement van Nuth werd hij gevonden. Hij bleek te zijn overreden en was reeds overleden. K. was gehuwd. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake het verloren gaan van den door de sleepboot Schelde gesleep ten baggermolen „Titan" onder de reis van Casablanca naar Lissabon, De raad is van oordeeel dat deze ramp hieraan is toe te schrijven, dat de gesleepte bag germolen niet in deugdelijken toestand verkeerde voor het maken van deze sleepreis. Het schip was niet zeewaar dig. Hier valt helaas een zekere licht vaardigheid te constateren al kan. wor den erkend, dat de kapitein zich op een Lloyds Register of Shipping afgegeven certificaat kan beroepen. Indische Stoomvaartlijnen- Johan van Oldënibarnevelt (thuisr 12 van Colombo. Slamat (thuisr.) 14, 9 y'.m-, v. Gibraltar. Baloeran (uitreis) 14, 8.45, te. Southam- ton. P. C. Hooft (uitreis) 14 te Batavia. A Kol. Bank 48y4—50(4. A N.I. HJbik 1000 56i/4-57(4. C Ned. H'. M. 1000 67—69. A Alg. Kunstz. U. 28%—31-29. A v. Berkels Pat. 2218. C Calvé-Delft 48%48%. A C. Suiker Mpij. 13%14. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Ace. 2%2%-2%. A Ned. Ford A.M. 97112. A Philips Gem. B. 63%66%-64. C Unilever 104%105-02%, C Anaconda Cop. 11%12%-%. C Bethlehem St. 14%15%-%. A A.N.I.E.M.— N.B. 163%—173%-17472. C A. Gas El. Cy, 22% C Cities Serv. 'Cy. 55%-5%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 14%14%. A Kon. Petr. Mpij. 124—127%-125%. C Contin. Oil Cy. 55%-5%. C Shell Union O.C. 3%3%-3%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 1012%. Bij de Donderdagavond door nota ris H. R. Struve gehouden veiling in Mercurius, werden publiek verkocht: een koffiehuis en erf aan de Varkens- markt hoek Hoogstraat I 180 te Mid delburg, groot 1 a 41 ca. Kooper L. Roose voor 8781; een huis en erf aan het Armeniaansch Schuitvlot Q 262 aldaar, groot 87 ca, Kooper J. W. Jansen van Rosendaa] voor 2600; een huis aan de Dwarsstraat F 9 met erfpachtsrecht aan den grond aldaar, groot 85 ca. Kooper W. Poppe qq. voor 2050; een huis en erf aan de Lange Geere K 319, groot 99 ca aldaar. Kooper C, Geensen voor 925; 4 a bouwland en boomgaard nabij den Nieuwen Vlissingschen weg te Kou- dekerke. Kooper A. Jongepier voor 105. Alle koopers wonen te Middelburg. De ontbinding der S.A. en S.S. organisaties. Uit de berichten, die uit alle deelen van het rijk te Berlijn zijn binnengeko men, blijkt dat de ontbinding van de S. A. en S.S. organisaties nergens tot in cidenten aanleiding heeft gegeven. Het verbod geldt overigens ook voor de Hitler-jeugd en voor de Gelande Ver- ein, die tot voor korten tijd wekelijks oefening hield op het oude exercitie veld te Doeberitsch. De politie heeft op talrijke plaatsen groote voorraden on derdeden, uitrustingen en voorts ook automobielen en zelfs vliegtuigen in be- slag genomen. De eenige dreiging van recalcitran- tie kwam uit Brunswijk. Minister Groe ner heeft echter Klagges, den Bruns- wijkschen minister van binnenlandsche zaken, ontvangen. Uit het onderhoud zou uit niets zijn gebleken dat het in de bedqeling van Klagges zou liggen te trachten in Brunswijk de noodverorde ning te saboteeren. Klagges heeft ove rigens zelf bevel gegeven de lessen op de school der S.A.-leiders te Kreien- zen en in het S.A.-commando te Bruns wijk te staken. De S.A.-kazernes te A Ned. Scheep v. U. 49%50. A H.V. Amsterdam 158%467-63. A Java Cult. Mij. 111113. A N.I. Suiker U. 60%65. A Poerworedjo S.O. 66%. A Deli Batavia 95100%. C Deli Mij. 1000 106—109. A Senembah 116%118%. C Chicago Mil'w. U/2— A Amsterd. Rulbb C 31-32—31. A Deli-Bat; Rubb 6%'-Si4r-7:y2. Wolfenbüttel, Helmstadt, Schöningen en Brunswijk zijn intusschen nog niet ge sloten. Klagges zou echter reeds hebben me degedeeld, dat hij de noodverordening in Brunswijk zal toepassen, daar hij elk conflict met het rijk wil vermijden. Het is nog mogelijk dat de Brunswijksche regeering stappen zal ondernemen bij het staatsgerechtshof tot het verkrijgen van opheffing van de noodverordening, doch zoo sensationeel is dat nu niet meer. De huiszoekingen in het Bruine Huis te München duurden gister vijf uur. Alle vertrekken en telefoons werden door de politie bezet. Het in beslag genomen materiaal werd met 'n vrachtauto naar het hoofdbureau van politie gebracht, Gistermiddag werd de bezetting weer opgeheven. In verband met het verbod van de S. S. en S.A. hebben Donderdag voor het Hansahaus op de Theaterplatz te Chem nitz, waar het hoofdbureau van de N.S. D.A.P. is gevestigd, voortdurend groo te betoogingen plaats gehad. De politie dreef de menigte herhaalde malen uit een, Ook op andere plaatsen der stad is het tot volksbetoogingen gekomen, welke de politie aanleiding hebben ge geven in te grijpen. Eenige personen werden gearresteerd. Voor het gebouw van de sociaal-democratische Chemnit- zer Volksstimme was een sterke poli tiepost geplaatst, De politie is versterkt, Onophoudelijk rijden politieauto's door de straten. Tot de late middaguren heb ben zich geen ernstige incidenten voor gedaan. Bij een charge werd een jonge man ernstig gewond door een revolver schot, Hugenberg voorziet nu een verbod van de Stahlbelm, doch het tegendeel wordt door de regeering verzekerd. De toestand te Sjanghai. Maarschalk Tsjang Kai Chek heeft te Nanking een rede gehouden over den politieken toestand te Sjanghai. On danks het mislukken der onderhande lingen is de toestand daar aanzienlijk verbeterd, zelfs wanneer de onderhan delingen thans definitief zouden worden afgebroken, zou Japan geen militaire maatregelen meer ondernemen. De Chi- neesche regeering zal haar eisch tot verdere ontruiming der andere Chinee- sche gebieden handhaven. Na deze actie zou China ook stappen doen tegea de regeering van Poeyi in Mantsjoerije. Kellogg optimist. Kellogg verklaarde naar Reuter seint gisteren bij zijn aankomst te Plymouth, dat de langdurige wereldcrisis z.i. thans defenitief is geëindigd, en dat in de Ver. Staten een nieuwe periode van welvaart is ingetreden. De handel her stelt zich en Kellogg verwacht, dat de geleidelijke herleving zal aanhouden. Kellogg is, zooals we weten, een vre delievend man, en houdt er dus van aangename dingen te zeggen. De vulkaan-uitbarstingen in Z.-Amerika. De nieuwe uitbarsting van den vul kaan Quizapo verontrust de bevolking der omliggende gebieden zeer. Breede lavastroomen, stroomen dalwaarts. Ook andere vulkanen zijn opnieuw in wer king. De stad Cordoba in Argentinië is door een ernstige aardbeving geteisterd. De Chileensche regeering deelt offi cieel mede, dat de vulkanische uitbar sting aan de Chileensche zijde van de Andes geen menschenlevens heeft ge kost. De vulkaan Planchon, die tot nog toe volkomen rustig was, is echter plotseling gaan werken. In Santiago worden krachtige aardschokken waar genomen. BELGIë Verplichte beleefdheid. In de Mo- niteur Beige, de Belgische staatscou rant, is Donderdag een koninklijk be sluit verschenen, aldus de Brusselsche correspondent van de N.R.C., waarbij het politiereglement voor de exploitatie van tramwegen en autobussen aange vuld wordt met een bepaling, welke de reizigers verplicht hun zitplaats aan zware oorlogsverminkten af te staan. Ook personen, die een kind dragen, zul len voortaan op een dergelijk prioriteits recht aanspraak mogen maken. DUITSCHLAND. Deviezen-smokkelaffaire ontdekt. Het bureau voor deviezencontrole te IKoninkl. Industrie Steiker M ARKT Amerika Mijnen Rubber Hessa Rubber 9-9%. Serbadjadi S.R GO 1 to" Prolongate 1— 1 WISSELKOERSEN. 14 April. 15 pAril. Londen 9.30 9' 2914 Berlijn 58.65 '58 65 Parijs 9.74 9.7H4 Brussel 34.60 34 60 Zwitserland 48.021/2 48 02i/2 Kopenhagen 51.00 52.00 New-York 2.463,4 2'. 463/,? -Obl.markt - Schepen - Tabak - (Wettig gedeponeerd j

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2