KING TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 APRIL 1932, No, 88. BINNENLAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE, KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. PEPERMUNT GOEDERENTARIEVEN DER NED. SPOORWEGEN. Verschenen is het verslag van de com missie van onderzoek betreffende de huidige goederentarieven der Neder- landsche Spoorwegen, in het bijzonder omtrent die voor den uitvoer van land en tuinbouwproducten. Deze commissie werd ingesteld bij be schikking van den Minister van Water staat van 13 Januari 1931 en kreeg tot opdracht een onderzoek in te stellen naar de vraag: a. of en in hoeverre het peil van de tarieven der Nederlandsche Spoorwegen voor uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten, ook in vergelijking met de ta rieven van landen waarmede Nederland wat dien uitvoer betreft, moet concur- reeren, gerechtvaardigd is, dan wel ver laging behoeft; b. of en in hoever ook overigens het spoorwegbeleid hier te lande t. a. v. de goederentarieven wordt en moet worden beheerscht door commercieele en finan- cieele overwegingen, dan wel behoord te zijn gegrond op economische overwe gingen van anderen aard. Op deze vragen luidt kort samenge vat het antwoord van de commissie al dus: le. zoowel het algemeen belang als economische beginselen eischen, dat de spoorwegen worden geleid als een open bare onderneming, zoodat zij derhalve hebben te streven naar een volledige dekking hunner kosten uit de opbreng sten van het vervoer? 2e. de regels der prijsvorming moe ten bij de bepaling van de vrachttarieven als leiddraad genomen worden, Op grond van het feit, dat de algemeene kosten bij een spoorwegbedrijf in sterke mate het overwicht hebben, moet dit leiden tot een stelsel van differentieele tarieven hetgeen wil zeggen, dat het beginsel der vervoerwaarde de voor naamste bepalingsgrond moet zijn bij het opstellen Van vrachttarieven, Jroewel daarnaast ook aan verschillende facto ren, die de hoogte der kosten bepalen, invloed moet worden toegekend; 3e. de (Nederlandsche spoorwegen worden terecht in overeenstemming met het sub. le genoemde beginsel ge leid; 4e. het goederentarief der Nederland sche Spoorwegen van 1926 is als een systematisch opgezette en goed door dachte toepassing van het sub. 2e. ge noemde beginsel te beschouwen; 5e. er bestaat op het oogenblik nog geen aanleiding om tot een algemeene herziening aan het goederentarief over te gaan; 6e. aan de tarieven voor den uitvoer van tuinbouwproducten en aardappelen is in het goederentarief van 1926 een alleszins bevredigende en gunstige plaats ingeruimd; 7e. verlaging van deze tarieven is ook in vergelijking met die van andere naar Duitschland exporteerende landen niet gerechtvaardigd, daar noch gebleken is, dat de Nederlandsche productie door die van andere landen aan de Duitsche markten zouden worden verdreven, noch dat er hoogere vrachtkosten Op de Nederlandsche producten zouden druk ken. Integendeel verkeeren de Neder- laïglsche producten in dit opzicht in de overgroote meerderheid der gevallen in een gunstiger positie dan die der overige landen; 8e. van een verlaging der tarieven is vooral in de huidige omstandigheden geen vermeerdering van den Nederland- schen uitvoer te verwachten; 9e. verlaging der vrachttarieven ten einde in dezen vorm den Nederlandschen tuin- en landbouw een verkapt subsidie te doen toekomen, moet als een ondoel treffende, onbillijke en economisch be denkelijke maatregel worden verwor pen. Er bestaat geen enkele reden om, wanneer ondersteuning van land- en tuinbouw gerechtvaardigd piocht wor den geacht, dezen steun niet recht streeks, maar langs den omweg eener vrachtverlaging te bieden. 39. De detective lachte kortaf, Nu, deze is het niet, zei hij, over zijn schouder sir Peter aankijkende. De ze man heeft niets met den Decker te maken, sir Peter. Dit is de jonge Aims- bury, van Aimsbury en Zoon, Dat weet ik, antwoordde sir Peter bits. Volgens mijn theorie zal de Decker U niet voor na een paar dagen een be zoek brengen.. Ik weet niets van je theoriën, Clin ton, viel sir Peter met minachting in. Maar ik weet, dat deze jonge man hier vanavond op inbrekersmanier binnen kwam en dat hij mijn brandkast geplun derd heeft. Ik weet ook dat ik de ge wone kaart ontvangen heb Maar U ontving niet de gewone kaart, als mijn theorieën zijn.. i Wij hebben niet te doen met theo rieën maar met feiten, Clinton! Fouilleer hem maar eens. Clinton ging voor het oogenblik niet verder in op 't punt van zijn theorieën maar steunde luide, boog zich over Eric zette hem op zijn beenen met een zware VEREENIGING HET MIBDELBURGSCH MUZIEKKORPS. Gisterenavond hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene vergade ring op de kleine bovenvoorzaal van de sociëteit de Vergenoeging onder voor zitterschap van den heer mr, J. Adri- aanse. De secretaris-penningmeester, de heer P, Luteijn bracht verslag over 1931 uit, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Het jaar 1931 is voor de vereeniging een tijdperk geweest van groote rust; geen enkele gebeurtenis van bijzondere beteekenis heeft zich voorgedaan, al mogen uit den aard der zaak verschil lende feiten niet onopgemerkt blijven. De algemeene vergadering koos tot be stuurlid den heer J. P. P. Doorenbos en in plaats van mevrouw de Graaf Bloemendal, die in verband met de nieuwe wetsbepalingen niet herkiesbaar was als lid van den gemeenteraad, wees dit college als zijn vertegenwoordiger aan den heer mr. Th. Portheine. Hoewel niet verwacht kan worden, dat ieder jubileum der werkende leden in het jaarverslag opgenomen wordt, meent de secretaris, dat hierop een uit zondering dient gemaakt te worden voor het 40-jarig jubileum als lid van het korps, van den onder-kapelmeester, den heer A. Calatz. Zoowel het bestuur als de directeur en de werkende leden hebben den jubilaris op dien dag van hun waardeering doen blijken. Wat de bezetting en de prestaties van het korps in het afgeloopen jaar betreft, vermeldt de secretaris, dat het aantal concerten 24 bedroeg, nl. 12 Molenwa terconcerten, 6 Abdijconcerten, 2 con certen voor het R.I.A. bureau, 1 contri buantenconcert, 1 concert voor Floralia, 1 voor Medioburgum en 1 voor rekening van de gezamenlijke caféhouders op de Markt. Verder den traditioneelen fak keloptocht van Uit het VolkVoor het Volk op 31 Augustus en twee wandel concerten voor het Comité van Wan delconcerten. Op de bovengenoemde concerten zijn 127 nummers uitgevoerd, w.o. 9 geheel nieuwe en ongeveer 20, die sedert vele jaren niet meer uitgevoerd waren en dus opnieuw ingestudeerd moesten wor den. Voor het instudeeren en repetee- ren van die nummers werden 58 repe tities gehouden, nl. 45 gewone en 13 extra. Het aantal werkende leden be droeg op 31 December jl. 37. Op de verschillende cursussen waren 10 leer lingen in opleiding. Verschillende dezer leerlingen zijn echter reeds als wer kend lid aangesteld en vervullen dus hun functie in het korps. Zij gaan ech ter nog voort met les nemen, teneinde nog meer vaardigheid in het bespelen van hun instrument te verkrijgen, waar door eventueel bevordering tot het be zetten eener imeer verantwoordelijke partij ook voor hen mogelijk gemaakt wordt. Tot slot behandelt de heer Luteijn den financieelen toestand. Uit de reke ning blijkt dat is ontvangen 7827.46, en uitgegeven 7621.21, zoodat het jaar 1931 sluit met een batig saldo van 206.25, waarmee het vermoeden, dat de secretaris in zijn vorig verslag uit sprak, tot waarheid is geworden. O.a. is het goed voldoen aan hun ver plichtingen om af te betalen op gekoch te instrumenten door de leden een der oorzaken. Bij 't opmaken van de begroo ting 1932 is rekening gehouden met een mindere opbrengst der contributie, als hand op zijn kraag en hielp hem niet onvriendelijk op een stoel. Eric zonk kreunend achterover en bracht zijn hand onzeker naar zijn ge zicht. Hij kermde toen Clinton de wond in zijn slaap met een reusachtigen, maar zachten vinger onderzocht, H'm. Licht geraakt, zei de detecti ve. Heeft je een paar minuten buiten kennis gemaakt hè? Eric schudde langzaam zijn hoofd heen en weer en Clinton wachtte enkele oogenblikken in stilte, tot de jonge man zijn dwalende geestvermogens weer bij een had. Enid lette onrustig van achter den stoel op en haar oogen gingen van haar gewonden geliefde naar het reus achtige wezen, die de majesteit der wet voor haar vertegenwoordigde. Spencer wachtte op den achtergrond met bleek gelaat en de lantaarn zachtjes zwaai end in zijn hand. Sir Peter fronste on geduldig het voorhoofd en draaide den revolver rond, d en hij niet geneigd was weg te leggen. Nu, Aimsbury, wat beteekent dit alles? vroeg de detective, toen Eric tee kenen van beter begrip vertoonde, Eric keek op en glimlachte, Vraag het §ir Peter, stelde hij voor, Het is beter, dat je een duidelijke verklaring geeft, Aimsbury, zei de de tective streng. De zaken zien er niet al te gunstig voor je uit. Wat deed je hier? Ik oefende blijkbaar mijn natuurlijk Lrrn:::"" - gevolg van den maatschappelijken toe stand. Spr, komt op tegen de gewoonte van velen om bij het aanbieden der qui- tantie het lidmaatschap op te zeggen daaronder ook personen, van wie men, op grond van hun ontwikkeling (acade mische studie b.v.) mag Veronderstel len, dat zi; weten, hiermede in strijd te handelen met de heerschende gebrui ken. De opbrengst der Abdijconcerten is vrijwel op hetzelfde peil gebleven. Dat deze uitvoeringen nog een batig saldo hebben opgeleverd al is het heusch geen bedrag van 3 cijfers dankt het bestuur grootendeels aan de bijzondere welwillendheid van den heer I. P. J, de de Groot, van wien men gratis banken in gebruik heeft gekregen. Vroeger kostte het huren ruim 72 voor 6 con certen. Het royale aanbod van den heer de Groot beteekent dus voor de kas een belangrijke besparing, waarvoor spr. hem in zijn verslag namens het hee- le bestuur hartelijk dank zegt. Zonder de tusschenkomst van den heer de Groot zou het saldo der Abdijconcer ten vrijwel nihil zijn. Indien men prijs stelt op het voortbestaan dier concer ten, wat de secretaris uit het bezoek redelijkerwijze meent te mogen afleiden zal het publiek de stoffelijke blijken zij ner erkentelijkheid zeker niet in min dere liever nog in meerdere ma te in de collecte bussen moeten doen vloeien. Zoodra toch de opbrengst niet groot genoeg meer is om de onkosten te dek ken (en ieder concert kost ongeveer 75), zoodra er dus uit de andere mid delen bijgepast zou moeten worden, is het natuurlijk afgeloopen. Een dergelij ke luxe kan het bestuur zich niet per- mitteeren, met het gevolg, dat de Abdij concerten den weg zouden opgaan van de p Zondagavondconcerten en van de Abonnementsconcerten. Aan het pu bliek de zorg om dit te voorkomen. De secretaris wil zijn verslag eindi gen met een woord van dank aan den directeur en de werkende leden, voor alles, wat zij in het afgeloopen jaar presteerden, speciaaal aan een hunner voor zijn welwilende medewerking en zijn schenking op muzikaal gebied. Dank brengt de heer Luteijn ook aan allen, die de vereeniging trouw bleven steu nen met hun jaarlijksche bijdragen en daardoor het voortbestaan mogelijk ma ken van een korps, dat zoo onafschei delijk met de Middelburgsche samenle ving verbonden is. Dit verslag, en op advies van de com missie tot het nazien der rekening ook deze, keurde de vergadering goed, en de voorzitter bracht den heer Luteijn dank voor zijn arbeid als secretaris- penningmeester. De vergadering herkoos tot bestuurs lid den heer L. Leijdesdorff. Prof. dr. A, Schweitzer. Professor dr. Albert Schweitzer zal gedurende de maanden April en Mei een tournee door ons land maken. Naar de Nederlander meldt zal prof. Schweitzer o.a. te Middelburg een concert geven ten wel op 3 Juni. Te Middelburg zal op Vrijdag 22 April de jaarvergadering van het ne gende district (prov. Zeeland) van den Schoolraad gehouden worden. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal in de voormiddagvergadering de heer S. van Harn te Spui bij Terneu- zen spreken over: „Het IXe regiment." In de namiddagvergadering houdt de heer mr. H. Bijleveld, oud-minister, een rede over: „School en Volkenbond." Chr. Geref, Kerk. Door ds. J. B. Groes te Gouda, vroe- Ds. J. B. Groes te Gouda, vroeger te Vlissingen heeft bedankt voor het genie om in moeilijkheden te geraken, antwoordde Eric luchthartig. Ik heb je gezegd, wat hij hier deed, Clinton, viel sir Peter ruw in. Hij heeft mijn brandkast leeggehaald en stukken van aanzienlijke waarde gestolen. Heb ik dat gedaan? vroeg Eric met oprechte verbazing. Dat is groot nieuws voor me! voegde hij er met enthousias me bij. Ik kon mij niet herinneren of ik in mijn wreede zending geslaagd was, of een te vroegen en leelijken val had gedaan. Clinton glimlachte, Laten we nu tot de zaken komen, zei hij vriendelijk. Waarom heb je de lich ten uitgedraaid, Aimsbury?. Heb ik dat ook gedaan? Nu, je weet toch wel, dat je het gedaan hebt? Waarom heb je het ge daan? Och, gewoonte, antwoordde Eric kalm. Gewoonte. Een vervelende ge woonte, dat geef ik toe, maar aan de Academie is men gewoon zulk soort dingen te doen. Ik kreeg er altijd van langs, omdat ik het licht uit deed. Nu, nu! zei Clinton met een vrien delijken glimlach en een wenk van zijn hand. Je hebt de lichten uitgedaan en bent door het iraam binnengekomen, nietwaar? Nogal behendig van me, vind je niet? antwoorded Eric, den glimlach be-ï Een belangrijke scheepscpdracht. De Ned. Scheepsbouw Mij te Amster dam ontving zooals gemeld de opdracht voor den bouw van 2 dubbelschroef-mo- torpassagiers- en vrachtschepen van circa 10.000 ton. De hoofdafmetingen zullen zijn: lengte 500°, breedte 60 10Yi" en holte 4211'. De voortbewe ging zal geschieden door 6 cyl. dubbel- werkende tweetactmotoren, ieder van 4250 A.P.K., te vervaardigen door de machinefabriek Gebrs. Stork en Co., Hengelo. De snelheid in beladen toe stand zal 1614 mijl bedragen. Deze opdracht is bestemd voor een reederij te Oslo. EEN WERKZOEKENDE. Een werkzoekende scheikundige heeft Dins dag tienduizenden exemplaren van een sollicitatiebiljet boven Rotterdam en Den Haag uit een vliegtuig laten werpen. DROEVIG GEBEUREN. Woens dagmiddag ïiep i n de R ap eni> ubgfe r s t r aa t te Amsterdam een moeder met haar kind in een kinderwagen op b,et trottoir. Op een gegeven oogenpfik kan telde plotseling de kinderwagen en het het kind viel' eruit. Juist passeerde een vrachtauto. Het kind1 werd door den wagen gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. UITGELEVERD. De daders van den diefstal van f 60.000, die op den dag voor Kerstmis ten nadeele van de Ned. Landbouwbank te Amsterdam werd gepleegd, de 28-jarige bankbediende K. en zijn vriend de H., zijn door de Fransche politie aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd. De twee mannen zijn onmiddellijk overgebracht naar het huis van bewaring, BANKBEDIENDE BEROOFD VAN PORTEFEUILLE. Dinsdagmiddag is een Utrechtsche bankbëdiende te A m- sterdam beroofd van een portefeuil le met bankbapier en coupons ter waar de van 6000. Deze bankbediende had het geld in den loop van den ochtend bij verschil lende kantoren geïnd. Hij zat reeds in den trein naar Utrecht op het W. P., toen een man de coupé binnenstapte en hem vroeg of het den trein naar Utrecht was en die daarna weer uitstapte. Nauwelijks was de man verdwenen of de bankbediende ontdekte dat de portefeuille met het geld uit zijn bin nenzak was verdwenen. Onmiddellijk waarschuwde hij den stationschef. De man had intusschen reeds kans gezien zich uit de voeten te maken. Gelukkig zijn alle nummers van het gestolen [bankpapier bekend. De gedupeerde Bank is tegen diefstal verzekerd, MET AUTO OP TROTTOIR GERE DEN. Woensdagmiddag is te Hill e- gom een Fordauto door een defect aan de stuurinrichting plotseling1 gezwenkt en het trottoir opgereden. Daar speelden drie kinderen vain den heer L., die al len aangereden, en daardoor vrij ern stig gewond werden. De politie heeft de auto, die zoo goed als geheel vernield is in beslag genomen. Tegen den besluur- antwoordend. Het maakt zooveel meer indruk dan het in het volle daglicht of maanlicht te doen. Je kwam om de obligaties te ste len, beweerde sir Peter. Neen, antwoordde Eric, in naden ken. Niet bepaald om ze te stelen, sir Peter. Dat laat ik aan meer gewetenlooze menschen over. Om ze tijdelijk te leenen, ja. Maar niet om ze te stelen. Daarvoor ben ik veel te eerlijk. Maar je hebt ze gestolen! zei de baronet toornig. Dit is de tweede of de derde maal, dat U dit zegt, sir Peter, zei Eric ern stig. Ik weet niet of ik U geen proces zou kunnen aandoen wegens laster of op timisme. Ba! Fouilleer hem, Clinton! Waarom? vroeg de detective zacht. Omdat hij mijn brandkast geplun derd heeft! riep sir Peter verbitterd uit. Zoo? Hoe weet U dat? Waar is de brandkast? Clinton liet zijn lantaarn lichten over den muur, dien sir Peter met zijn vinger aanwees, en de baronet was stom van verbazing toen hij zag, dat het gebeeld houwde paneel zijn rol weer vervulde en de deur van de brandkast verborg. Waar? herhaalde Clinton. Sir Peter wankelde door de kamer en schoof met onzekere vingers het pa neel weer weg. Op slot! riep hij uit, toen hij de -/v EEN ROL origineele KING peper munt is wel de grootste hoeveelheid gezond heid, die U voor 10 cent kunt koopen. Denk U eens in: Elk dezer medicinale tabletten, is op zich zelf in staat U op te wekken en te verfrisschen, Uw stem ming te verbeteren, Uw gezondheid te be vorderen. staat onder controle van het lab. Dr. van Hamel Roos Har mens, A'dam. (Ingez. Med.) der is proces verdraai opgemaakt. Hij heeft n.T. met een vaart van. 50 km. per uur gereden. VERDUISTERING. De Bloemen- daalsche politie heeft zekere R. gearres teerd wegens vermoedelijke verduiste ring van een bedrag ten nadeele van 't P. T. T. hulppostkantoor te V o g e 1 e n- z a n g. Verdachte was hulp-brievenbesteller. VERPLAATSING AMERSFOORTSCHE KEI". Dinsdagmorgen werd te Amersfoort aanbesteed het ver plaatsen van den „Amersfoortsche Kei". Hoogste inschrijving voor f 500, laagste voor f 375. De Ned. Aannemersbond afd, Amers foort bood aan den Kei gratis te ver plaatsen met bijvoeging van een oorkonde op rijm. Branden. Gistermorgen is brand uitgebroken te Weerdem gem. Loppersum, in de boerderij van den heer St. G. De bewo ners 'konden op het laatste oogenblik het huis verlaten met achterlating van hun goederen. Zes en twintig koeien, zes paarden en eenige varkens kwamen; in, de Vlammen om. Slechts een paard' en drie varkens konden worden gered. Tengevolge van onbekende oorzaak zijn te O i s t e r w ij k de boerderij en een aangrenzende schuur van den land bouwer C. V. geheel afgebrand. Verscheidene ïfsuks vee kwamen in de vlammen om. Woensdagmorgen is te W o u b r u gl- ge doordat "kinderen met vuur hebben gespeeld ibrand ontstaan in den hooi berg van (Jen landbouwer A.. P. De vlammen sloegen over naar schuur, stal ling en woonhuis, welke alle tot den grond toe zijn afgebrand. Een jong kalf is in de vlammen omjgekomen. Verdronken. Woensdagmiddag' zijn twee timmer lieden, die aan de haven van Grave Werkzaamheden Verrichtten te water ge raakt. Hoewel een van beiden vrjj spoe dig op het droge was gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. Het slacht offer is de 17-jarige H. V. d. H. uit Vel'p (N.-B.). Om zeVen uur 's avonds werd hel lijk van den 35-jarigen G. K. uit iGrave gevonden. De heer K. was ge huwd. Ongelukken. De 24-jarige mijnwerker M. G. is- in de Domaniale mijn te Kerk ra de. op de 380 meter-verdieping in de schacht Beerenbosch om het leven gekomen. deur der brandkast probeerde. U moet ze maar open maken, sir Peter, Vei Clinton droogjles. (Het zou leelijk voor U kunnen zijn als er niets vermist wordt. Sir Peter kreeg een kleur toen hij de beteekenis van die woorden begreep en hij regelde langzaam de combinatie. Hij wist dat, wat de brandkast bevatte of niet bevatte, de gevolgen voor hem zelf niet anders dan ernstig konden zijn. Hij wierp de deur open met een ge bed aan zijn goden en vond het inwen dige van de brandkast zooals hij die ge laten had tenminste schijnbaar. Hij kreeg de doos met- documenten van haar plaats. Hij lichtte den deksel langzaam op en met vrees, terwijl anderen hem met de grootste belangstelling gadesloe gen. Zijn gezicht werd aschgrauw. Weg! zei hij met zachte stem, en alsof hij eerst nu in de verdwijning der obligaties geloofde. Wat is weg? gromde Clinton. De obligaties. Ze zijn verdwenen. Sir Peter keek den detective wezen loos aan en zijn dikke ondef lip trilde zichtbaar. Waren zij daar in? vroeg Clin ton in twijfel. Hè? Waren die obligaties daar in? Sir Peter herstelde zich een weinig. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5