LAATSTE BERICHTEN. Handel, Nijverheid en Visscherij ONDERWIJS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AFLOOP VERKOOPINGEN. MARKTBERICHTEN. NIEUW- ST. JOOSLAND. BURGERLIJKE STAND BEKENDMAKINGEN. Advertenties!. j. peTiet. V©©r Uw Jongens LUMBERT PAKJES met wollen kraag en manchetten, rijbroek of gewonen korten broek, i 9.50, f 10.50 en f 12.25. SPORTPAKJES, mooie stofjes, f 6.75, f 8.25, f 9.50, f 11.50. MED. CHR. RADIO VEREENIGING. Gisteren vergaderde te Middelburg de Prov. organisatie Zeeland van de Ned. Ckr. Radio-vereeniging onder voorzitter schap van den heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens. Deze herinnerde in zijn openingswoord aan den goed geslaagden Zeeuwschen radiodag. Als leden der Prov. commissie werden gekozen de heeren W. E. Coumou, J. A. Dominicus en J. Allewijn. Als leden van de» vereenigingsraad werden aangewe- .zen de heeren Kamermans, A. de Poor- te en A. van Westreenen. Namens het H. B, werden door den heer Van 't Hoff verschillende vragen beantwoord. Ds. D. Scheele wees in een slotwoord op den groei der N.C.R.V. in Zeeland en wekte op tot voortdurende propaganda. DR. J. TH. DE VISSER f De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van oud-minister dr. J. Th, de Visser zal plaats hebben Maan dag a.s. op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam om half drie des namid dags. Zoodra het overlijden van dr. de Vis ser te 's-Gravenhage bekend was ge- gen van deelneming en rouwbeklag worden begon de stroom van betuigin- binnen te komen aan het huis van den thans ontslapene, Een der eersten die persoonlijk zijn deelneming kwam be tuigen was prof. Slotemaker de Bruine en kort daarop kwam Baron de Vos van Steenwijk voorzitter van de Eerste Ka mer, eveneens aan de weduwe en ver dere familie zijn condoleance over brengen. Even later verscheen ook de oudste vriend van dr. de Visser, de 92-jarige dr. Wartena. De heer W. Vogt zal van avond om 8 uur voor de Avro een herdenkings woord spreken in verband met het over lijden van dr. J. Th. de Visser. Hedenmorgen brachten de Ko ningin en Prinses Juliana met klein ge volg onverwachts een bezoek aan Aals meer. Het drukke bedrijfsleven in de veiling „Bloemenlust" werd in oogen- schouw genomen en de hooge gasten on derhielden zich langen tijd met verschei dene kweekers. Daarna werd nog de centrale Aalsmeersche veiling bezocht. In verband met de vermindering van den export naar Duitschland, heb ben de Nederlandsche boterverkoopver- eenigingen besloten het door hen bere kende gemiddelde invoerrecht van 86 mark per 100 kg. met ingang van 15 April te verlagen tot 75 mark per 100 kg. Hedenmorgen is de kapitale boerderij van den landbouwer A. P. gelegen onder Woubrugge geheel afgebrand. Het vee kon met moeite worden gered. Ook de inboedel is geheel door het vuur ver nield. Vermoedelijke oorzaak is dat eeni- ge kinderen met lucifers in een hooiberg hebben gespeeld. Hedenmorgen brak brand uit in de landbouwerswoning van K. te R u u r 1 o terwij! de bewoners zich nog te bed be vonden werden zij gewekt door het loeien van het vee, hetwelk nog juist in veiligheid kon worden gebracht. Huis en inboedel gingen verloren. Op de eierveiling a I h i e r waren 59000 e.ieren aangevoerd. Kipeieren 52—54 kg fl.89. 54—56 kg 1.95, 56—58 kg 2 05—211, 58—60 kg |2.16— 2.21, 60—62 'kg 2 29—2.34, 62— f34 kg '2.42—2 46, 64—66 kg. 2.09, 66—68 kg 2.70; bruine eieren 58—60 Jsg 2.25, 60-62 kg 2 35, 62-64 kg ,2 51- .2.56; eendeieren 2.23—2.25, kal'koen- eieren 5—6, groote ganseieren 9, kleine idem 7 KERKNIEUWS, Na j.l. Zondag door ds. S. H. J James bevestigd te zijn heeft Dinsdag avond ds. A. Adriani, gekomen.' van Baarn in de Mathenesserkerk zijn intrede ge daan bij de Ned. Herv. gemeente .4® Delfshaven. Hierdoor is de nieuwe 6de predikantsplaats dezer gemeente Vervuld Als tekst voor zijn intreepredïkatie liad ds. Adriani gekozen Handelingen 28:23. Dezer dagen vierde het Hei] slager- corps Regent HaJl te Londen zijn gou den jubileum ter gelegenheid waarvan op het voorplein van het Buckinrfiam Patace, hef koninklijk paleis te Londen voor de koninklijke familie een concert werd gegeven. De koning en de koningin tmet de prinsesjes Elisabeth en Marga ret rRose luisterden gedurende een uur naar deze uitvoering. Tot lid van de commissie „belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in hef boekhouden, is be noemd de heer W. Kosten te 's-GravtenP tiage, oud-directeur van de handels! schoot a 1 h i e r. Oesterkweekers vereenïgt U! Men schrijft ons uit visscherijkringen: Meerdere kranten, o.a, ook weer de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Vrijdag 8 April j.l. Avondblad B 2 en de Vissbherij-Courant van Zaterdag j.l. zijn vol interesse, bovenal zorg «voor 't onderhavige débacle, met den oester- handel en cultuur. Eensdeels door de schaarschte met de schelp (doornziekte) en vooral an derzijds met het geweldig débacle in de prijzen, door de meest onmogelijke en onzinnige concurrentie der kweekers onderling! Terecht wordt geconstateerd, dat al deze onmogelijke neergaande prijsfluc tuaties even onnoodig, als ruineerend zullen blijken en dat 't verbruik op het reeds lage prijsniveau van den aanvang van 't seizoen, er absoluut niet door verbeterd of vergroot kon worden. En de kweekers, maar ook de Staat als ei genaar-verpachter, worden hiervaan in hooge mate de slachtoffers en dat ge heel onnoodig. Was er slechts een flinke, goede orga nisatie, geleid en streng gecontroleerd van bovenaf, dan hoefde hier in deze industrie, van geen crisis sprake te zijn! In de restaurants, waar het artikel ge bruikt wordt, zijn de oesters absoluut niet goedkooper geworden, terwijl de openingsprijz-en van het seifeoen, door meergenoemde doodelijke concurrentie van de kweekers onderling, met zeker de helft en meer verlaagd blijken! Een Engelsch afnemer zei het zoo terecht: „Nu hebben jullie zes, acht of tien maal de prijzen geheel onnoodig met 10 shil lings verlaagd over alle soorten en wij moeten natuurlijk in onderlinge con currentie volgen, maar de restaurants hebben steeds hun prijzen gehouden en nooit verlaagd.... Thans worden de zaaioester-kwee- kers aan den lijve de dupe en wordt tot prijzen gekocht, verkocht en geboden evenzeer, ja automatisch, haast de helft slechts van de vorige campagne En hoe dan nog? Er blijkt maar voor de kleinste helft van de aangeboden hoe veelheden vraag, of beter misschien koopkracht te zijn, omdat velen toch zich nu al angstig afvragen, waar het volgend seizoen nog wel zal worden beland met prijzen, in verband met de nog immer doordringende crisis-toe standen! En zeer zeker is het immers 'n feit, dat er wel elke dag oestereters afvallen, maar niet één bijkomt. Nogeens, wordt, ja is het nu niet de hoogste tijd, dat er van regeeringswege ingegrepen zal worden? Kan dat alvast niet, door invoeging van een clau sule bij de a.s. tusschentijdsche verpach ting? Iets dergelijks is reddend geschied met een noodtoestand in 19061907 met infectie der oesters, door doorge zette, ja opgedrongen certificaten-con trole; waarom zou nu zulks even zeer niet kunnen, met verkoop controle door den Staat? De personen zijn er allen voor aanwezig in den vorm van het bestuursbeheer en controleurs en wat kan er nu tegen zijn, dat zoowel kweekers, als Staatverpachter, een be hoorlijk rendement van hun bedrijven en bezit mogen erlangen? 't Is meer dan de hoogste tijd, om een buitengewone débacle van een plaats van welvaart zooals Ierseke nu een maal heeft mogen blijken te zijn, af te v/enden! De in-treurigste voorboden zijn er bereids: loonsvermindering en perso- neele ontslagen bij de vleet en heusch, bij de geldende consumptieprijzen van 25, 40, 56 en 75 gulden der allerzwaar ste, zijn onder tegenwoordige omstandig heden van pachten en loonen ondenk baar te voteeren. De zaaioesterprijzen volgen, gelijk opgemerkt, bereids auto matisch en gelden, voor zoover vraag, slechts f 0.65 de 80, f 0.55 de 70, f 0.45 de 60, f 35 de 50 kilo, tot 30 kilo slechts een kwartje meer. En er blijkt slechts reëel voor ten hoogste de helft der voor raden afzet mogelijk! En de volgende campagne? Waarlijk, als men geen volledige grondige ver koopsorganisatie zal kunnen oprichten, onder leiding der overheid, dan kan men zoo goed als zeker voorspellen, dat eer we 't einde van 't jaar mogen beleven, die prijzen met nog eens weer de helft zullen blijken te dalen. De kweekers-belanghebbende moeten paraat worden en bewust doeltreffend de gelegenheid aangrijpen, zooals dezen zomer zelfs verstrekt door den Commis saris der Koningin in Zeeland, met den voorzitter van 't visscherijbestuur en deii burgemeester van Irseke. S tor maf deelingen in de nazi's verboden» Officieel wordt uit Berlijn me degedeeld: De Sturmabteilungen en dergelijke militaire organisaties der N. S.D.A.Pzijn heden door een verorde ning van den rijkspresident ontbonden op grond van art. 48 van de rijksgrond wet. De rijksregeering had den rijkspre sident dezen maatregel eenstemmig aan bevolen. De ontbinding dezer organisaties is noodzakelijk overeenkomstig de princi pes van den staat: de openbare veilig-! heid en orde te handhaven en de staats- j autoriteit te beschermen voor verdere ernstige inbreuken. Want deze organi saties zijn, zooals bekend, in alle uiter lijke dingen tot in bijzonderheden een navolging van de militaire formaties. Zij beteekenen een particulier leger, een partijleger, ook al zijn zij ten deele ont wapend. Reeds het bestaan van een zoo danige strijdorganisatie, die een staat in den staat vormt, is een bron van voort durende onrust voor de vreedzame bur gerij. Het is uitsluitend een staatszaak een georganiseerde macht te onderhou den. Thans zijn door de leiders der ont bonden organisaties verklaringen afge legd over hun legaliteit, zelfs indien der gelijke verklaringen volkomen ernstig gevreesd zijn en gesteund worden door den wil vast te houden aan de wettig heid, dan nog is het aan geen twijfel onderhevig, dat in een rechtstaat de markt slechts georganiseerd mag zijn door de constitutioneele organen van den staat zelf. Iedere particuliere machtorganisatie kan derhalve naar haar aard geen le gale instelling zijn. Er bestaat ook ge vaar dat een dergelijke, volgens al haar instellingen en voorschriften op den strijd in het binnenland ingestelde orga nisatie, den een of anderen dag de partij zelf zal leiden naar illegaliteit. Kort na de publicatie van het verbod werd Woensdagmiddag een aanvang ge maakt met de sluiting van politiewege van alle S.A. en S.S. tehuizen, 'evenals van de bureaux dezer formatie. In al deze localiteiten verschenen sterke afdeelin- gen politie, die huiszoekingen verricht ten en alle aanwezige documenten met inbegrip van de kaartsystemen in beslag namen. Ook uit andere deelen van het Rijk wordt gemeld, dat door de politie der gelijke maatregelen zijn genomen. Te München is door de politie in het Brui ne Huis een huiszoeking verricht. Te Hamburg werden Woensdag middag door groote afdeelingen politie de verschillende bureaux der internatio naal socialistische partij door de politie doorzocht. Een der bureaux in de Moorweiden- strasse was volkomen onder traangas gezet. De ruiten der laagstgelegen kan toorlokalen werden door de politiebe ambten ingeslagen. Zes aanwezige natio naal socialisten, waarvan enkele leden van het stadsparlement, werden naar het stadhuis overgebracht. Te Altona was boven den ingang van het bureau der N.S.D.A.P. een bord aan gebracht met het opschrift „Herzlich Willkommen" (Hartelijk welkom). Publicatie van Hitier. Naar aanleiding van het verbod heeft Adolf Hitler een beroep gepubliceerd, waarin hij zegt, dat op 24 April de dag der vergelding is. Daarom raad ik mijn voormalige ka meraden van de S.A. en S.S. formaties het volgende aan: lo. van nu af zijt gij nog slechts par- tijgenooten; 2o. gij vervult als partijgenooten uw plicht doordat gij u in de secties en af deelingen als partijgenoot meer dan ooit vrijwillig ter beschikking stelt voor het politiek verkiezingswerk; 3o. geeft den huidigen machtshebbers geen aanleiding om onder eenig voor wendsel de verkiezingen te kunnen uit stellen. Wanneer ge uw plicht vervult, zal deze slag van generaal Groener door onze propaganda duizendvoudig op hem zelf en zijn bondgenooten neerkomen; 4o. verliest niet het geloof aan de toe komst van ons volk aan de grootheid van ons vaderland en aan de overwin ning in onze zaak, die wij allen zullen dienen. Ik zal het uiterste doen voor dezen strijd en daardoor voor Duitsch land. Want ondanks generaal Groener: zoolang ik leef behoor ik u en behoort gij bij mij. De vulkaanuitbarstingen in Z. Amerika. De vulkanische uitbarstingen nemen langzamerhand af. IJskoude regendrop pels doen de lucht opklaren en gaan het verstikkingsgevaar tegen. Vliegers heb ben geconstateerd, dat vele plaatsen zijn verlaten en rijke oogsten zijn vernietigd. De geheele omgeving geeft een aanblik van een kerkhof. Men vreest dat vele menschen, die woonachtig zijn in atge- legen plaatsen in de buurt van het ge bied der uitbarstingen zijn gedood. In de Andes zijn de aschregens op gehouden en begint de lucht weer hel der te worden. Aanvankelijk vreesde men nadeelen voor het vee door de che mische stoffen, die zich in de asch be vinden, Het blijkt echter dat do dikke aschlaag een kostbaar mestmiddel voor de cultures is. Te Buenos Aires werd de asch door de huisvrouwen gebruikt voor het poetsen van pannen en andere metalen voorwerpen. De geologen schatten de uitgeworpen hoeveelheid asch op verscheidene mil- lioenen ton. Zelfs in Patagonië en op het eiland Yuan Fernando ie 'n dichte asch- regen gevallen. Ook in den Braziliaan- schen staat Rio Grande do Sul is een aschlaag van 5 cm hoogte gevallen. Het onderbroken spoorwegverkeer is weer hervat. Op vele plaatsen heeft het licht 60 uren achter elkaar gebrand, klaard, dat verscheidene Duitsche gas fabrieken ertoe zouden zijn overgegaan, inplaats van zooals tot dusver kolen uit Engeland te koopen, deze uit Nederland te betrekken. Naar V.D, van goed ingelichte zijde verneemt is er geen sprake van een grooteren koleninvoer uit Nederland. Ook de werkelijke invoer van Neder landsche kolen naar Duitschland is niet verhoogd. i Adolf Hitler heeft een advocaat te München opgedragen tegen den Prui- sischen minister-president Braun en te gen den verantwoordelijken redacteur van de „Vorwarts" een vervolg:ng in te stellen, wegens de beschuldiging van Hitier en zijn partij van het nastreven van landverraad. SPANJE. Algemeene staking. In Granada heben de syndicalistische vakvereeni- gingen, om kracht bij te zetten aan hun eisch tot invoering van den zes-urendag de algemeene staking afgekondigd. Er zijn bommen geworpen waarvan er een in een kerk ontplofte en belangrijke materieele schade veroorzaakten. Gas buizen werden opengesneden en in brand gestoken. In een dorp bij Granada werd een autobus met stakers door een afdeeling politie aangehouden. In Valencia, Barcelona en Castellon staken de arbeiders der electriciteits- bedrijven, Militairen en marinesoldaten houden het bedrijf in gang. VER. STATEN. Bij een groote brand in een dicht bevolkte arbendersbuurt in het Oosten van New York zijn zes personen, w.o. een moeder met vier kinderen in de vlammen omgekomen. Lindberg's baby. Het contact met de ontvoerders van baby Lindbergh is hervat en de onderhandelingen hebben goede hoop binnen twee of drie dagen tot een definitief resultaat te komen. Naar verluidt is de beruchte Harry Fleischer, een bekende gangster van Nieuw Schotland naar Engeland ver trokken en hebben de autoriteiten al daar het verzoek ontvangen hem te ar resteeren :n verband met de ontvoe- ring. Woensdag is wederom een biljet van 20 dollar ontdekt van het pakket van 50.000 dollar dat door dr. Gomden aan de ontvoerders van baby Lindbergh is betaald. De politie kon den uitgever van het biljet niet meer opsporen. Majoor Schoeffel van de politie van New Yer- sey, die in verband met het onderzoek in Europa vertoeft is Woensdag te Weenen aangekomen. CHINA. De opstandige beweging der Chi- neezen tegen de pro-Japansche regee ring in Mantsoerije neemt toe. Thans wordt gemeld dat generaal Ma, Heiloeng Kiang onafhankelijk heeft verklaard. Ge neraal Ma was de Chineesche officier die Tsitsihar tegen de Japanners heeft verdedigd, en die later de Japansche mi litaire bezetting steunde, JAPAN. De Japansche minister van binnen- landsche zaken heeft besloten alle com munistische demonstraties op 1 Mei in de open lucht in geheel Japan te verbie den, DUITSCHLAND. In de Engelsche bladen werden be richten gepubliceerd volgens welke in Engelsche mijnbouwkringen werd ver Ten overstaan van notaris mr. P. Loeff te Koudekerk e, werd Woens dag in de herberg „de Vriend schap", aldaar, in het openbaar ver kocht: de hofstede „Westerwijk" met Huis, Schuren, (erf, tuin, boomgaard, bouwland, weiland, sprink te Koudeker- ke, groot 18,2230 ha (46 gem. 131% r.) aan den heer H. J. Bos qq. te Koudeker- ke voor 33020. Een arbeidershuis met erf en tuin, al daar, groot 2 a 70 ca [20% r.) aan den heer Adriaan Janse te Koudekerke voor 910. 79 a 97 ca (2 gem. 11 r.) Bouwland en Sprink aan dén Dishoekschen kei weg aldaar, aan den heer Jacs. Poppe, aldaar, voor 1950. J, van 't Westende q.q. fa. van Sluijs e» Co. te Middelburg en zijne rechtverkrij gende voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het plaatsen van 3 motoren van 4, 1 en P.K. in de graansorteer- derij in perceel, kadastraal bekend ge meente Middelburg in sectie C no, 1560 plaat'e'ijk gemerkt wijk P no. 121 gele gen aan den Kinderdijk alhier, Middelburg, 12 April 1932. Burgemeester en Wethouders voorn. P. DUMON TAK, Voorzitter M. VAN DER VEUR, Secretaris. Middelburg, 14 April. Ter graan markt was weinig aanvoer. Kroonerwi- ten 1012.50 witte boonen 810.50, lange bruine boonen 6.50—8.00. Boteren eieren aangevoerd door Waiii- chersche boerinnen (officieele prijsno- teering) Boter f 0.61. Klp*eieren f 2.15. Eendeieren f 2.15. Ganseieren f 9.—. Kalkoeneieren f 6. Aangevoerd door handelaren-. Boter f O.571/0. Kipeieren f 2.—. Eendeieren f 2.—. Ganseieren f 7.—. Kalkoeneieren f 5.—. Particuliere prijs: boter f 0.70, kip eieren f 3.—., poel(je, f 2—, eendteieren f 3 Midde Iburg, 13 April. Op de vei ling deden Zeeuwsche blauwe aardappe len 611.28, id. poters 2631, beide per 25 kg; spruiten 1325, witlof 14— 15, molsla 33—38, dunsel 21—27, bak- sla 2630, moskrul 1822, spinazie 12 —23, uien 8—12, rapen 1—3, roode kool 1—5, peen 7, winterpostelein 10—11, knolselderie 8—9, alles per kg; tuinkers 5, per doosje; komkommers 18—20, cas- tussen 1416, aardbeien 43/2—6, savoije kodl 6—7, roode kopl 2—51/2, bloemkool 2—33, alles per stuk; kropsla 13/2—8, per krop; prei li/27, selderie 4i/2—5, knolselderie 6, radijs 4i/2—7, rabarbep- 7—10, tulpen 8—10, narcissen 4—13 alles per bos; violen 10 en madelieven 12 beider per 10 stuks. m Goes, 13 April. Veiling'svereeniginig Zuid-Beveland. Groentenveiling. Witlof 916, Spina zie 1723, stoofsla 3, aardappelen 3.60 3.90, alles per 103 kg; prei 5—8, rabar ber 8, selderie 3.S0, bloemen, tulpen 5 narcissen 0.80, alles per 100 bos; krop sla !2.70—5.60, id. 2e soort 1.6C—2;50, stoofsla 0.10—0.70, bloemkool, uitschot, 4, witte kool 4.40, roode kool 1—2.80, prei 0.40 alles per 100 stuks. Middelburg. Van 11—13 April- Bevallen: J. II.. TeVél geb. Wiegel, z. Overleden: J. de Graag, d. 2 j.; N. Marinussen ongeh. d. 46 j.; H. R. Theu- nijnck, geh. met W. Huisman, 59 j. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan L. J, van 't Westende q.q. fa. Van Sluijs en Co. te Middelburg en zijne rechtverkrij gende voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het bijplaatsen van een motor van 1 P.K. in de graansorteerderij in perceel kadastraal bekend, gemeente Middelburg in sectie C no. 1558, plaat selijk gemerkt wijk P no. 119, gelegen aan den (Kinderdijk alhier. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend: dat' bij hun besluit van heden aan l. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE, Geboren: JACOB A, AL1DA dochter van J. J. TIMMERMANS. J. G. TIMMERMANS- LAMMENS. Middelburg, 14 April 1932. Noordweg R IE. In plaats van kaarten. De Heer en Mevrouw EKKER PLASSCHAERT geven kennis van de geboorte van hunne dochter BARBARA BEYERAERT. Veere, 13 April 1932. Geboren: HANS zoon van F. BAIJENS. J. BAIJENS—ZIMMERMAN. Dordrecht, 12 April. E. D. Dekkerstr. 4. Gisteren overleed onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante, BARTHOLOMINA PETIET, geb. FRANCHIMONT, in den ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam, Middelburg, 13 April 1932. Zusterstraat I 204. H0QFTMAN, Vlasmarkt.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3