TAS m AW BEURS» EN WISSELKOERSEN. R. S. STOKVIS' NIDERLANDSCHE ICÜOON R8JWIIS.1N Kort Zeeuwsch Nieuws. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BEURSTHERMOMETER. 2!en,) van binnen de verdere afwerking. Een duidelijke film, sober toegelicht daardoor helder-overzichtelijk. Belang wekkend ook door enkele close-ups ter preciesere aanduiding. Een applaus beloonde den spreker, dien de heer Stofkoper dank zegde na mens allen. Gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium. Gisteravond hield deze organisatie in het Militair Tehuis te Middelburg haar jaarvergadering, die druk bezocht was. De voorzitter, de heer W. A. den Hol lander, opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en wees op den drei genden economischen toestand in buiten en binnenland. Wat Patrimonium betreft, het bleef zoo ongeveer ook in Zee land op dezelfde hoogte. Hierover kan spr, moeilijk tevreden zijn, temeer daar de Chr. vakbeweging in Zeeland zoo n hooge vlucht nam. De gevoerde propa ganda leidde niet tot oprichting van nieu we af deelingen. Twee af deelingen nl. Middelburg en Vlissingen vierden hun vijftigjarig jubileum. Verder is er door de afdeelingen rustig gewerkt. Spr. hoopt, dat ook in het nieuwe vereenigingsjaar met lust en ijver gearbeid zal worden. De secretaris, de heer K. Louwerse, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. Te Grijpskerke, Wolfaartsdijk, Rilland en Zaamslag is vergaderd. Met enkele andere plaatsen wordt nog gecorrespon deerd. Aan lectuurverspreiding is veel gedaan. Vragenlijsten zijn aan de afdee lingen gezonden betreffende de werk- loozenzorg. Als gevolg daarvan zijn aan enkele gemeenteraden adressen gezon den. Op 31 Dec. j.I. telde Patrimonium in Zeeland 12 afdeelingen met 454 leden. Naar aanleiding van dit verslag maak te de heer Boucherie te Middelburg de opmerking dat de politieke organisaties en personen wel wat meer met de wen- schen van Patrimonium konden rekenen. De penningmeester, de heer F. de Rijke, bracht hierna verslag uit. De ont vangsten bedroegen 491, de uitgaven 306, alzoo een batig saldo van 185 (vorig jaar 262), De aftredende bestuursleden de hee- ren W, A. den Hollander en C. Mom maas werden herkozen. Hierna sprak de heer A. Janse hoofd der Chr. school te Biggekerke over: „Het kapitaal en ons dagelijksch brood". Het is niet zoo gemakkelijk te zeggen, wat kapitaal is. De economen zijn het er niet over eens. Het is meer een ab stract begrip dan een concreet ding. Niet het kapitaal geeft de menschen de economische goederen. God geeft ze en verdeelt ze. Hij werkt echter door middelen. Een daarvan is, wat de eco nomen noemen, het kapitaal (machines, grondstoffen, Voortbrengingsmiddelen). God heeft het economisch leven een hooge vlucht doen nemen. De produc tie is tot het uiterste opgevoerd. We kunnen spreken van een kapitalistisch economisch stelsel, maar moeten niet spreken van een kapitalistische maat schappij, omdat we dan het sociale en economische door elkander halen. Het economische is een eigen sfeer, onder scheiden van andere levenssferen. We zijn door het kapitaal rijk geze gend. Ook de arbeiders. Zonder het ka pitaal (productiefactoren) zou ook een nieuwe maatschappij niet mogelijk zijn. Volgens spr. is socialisatie en plan- wirtschaft alleen mogelijk met ijzer ge weld. De calvinist verwacht zijn dagelijksch brood van God, die zich zoo duidelijk heeft geopenbaard als de groote Eco noom. Niet het stelsel, maar de zonde is ver derfelijk in de economische sfeer. Er is b.v. een begeerig grijpen naar geld en goed bij velen. Wij moeten allen door trouwen arbeid meehelpen aan het productieproces, maar ons hoeden voor zonde en geldgie righeid. Wij mogen op geen enkel productie proces maar alleen op God, die de Eeuwige en onveranderlijke is, ons be trouwen stellen. Gezien het reeds late uur werd be sloten de vergadering te verdagen tot Woensdag 11 Mei a.s. om dan het on derwerp verder te bespreken. Vóór dien datum zullen de afdeelingen stel lingen worden toegezonden. WALCHEREN. 10 jarig bestaan winterclub Domburg. DOMBURG. De Winter club te Dom burg herdacht Dinsdag j.I. haar tienjarig bestaan; de voorzitter, de heer L. J. van Voorthuysen opende de bijeenkomst met een herdenkingsrede, waarin hij de le zingen en voordrachten in die jaren ge houden de revue liet passeeren en dank bracht aan diegenen welke zich op een of andere wijze voor de club verdienste lijk hadden gemaakt. Uit naam der leden werd het bestuur een mooie mand bloemen aangeboden. Daarna nam de spreekster van den avond, mevrouw CruysHenn 't woord, over haar leven in Australië. Na een kor te geschiedkundige inleiding en een alge- meene karakteristiek van het land, bracht de spreekster ons via de moderne en comfortabele stad Perth naar „the bush", de wildernis, waar onder de meest primitieve omstandigheden, de pi oniers hun werk van ontginning en be bouwing verrichten. Dit gedeelte: West- Australië, is het land van het graan, ge lijk het Oostelijk deel dat van de scha penteelt. Mevr. Cruys beschreef de wo ningen der pioniers, eerst slechts tenten van linnen of gegolfdijzeren platen, tegen de boomen geleund, dan huizen met wan den en dak van gegolfd ijzer of, wat in dit klimaat geschikter is, bestaande uit een houten geraamte met jute zakken ertusschen, van buiten wit geverfd, van binnen met jute bespannen, de vloeren van gestampte mier enne jten. Vensters worden aan de stations in het binnen land klaar gekocht; van kisten en blik ken der „Shell" maakt men zelf zoowat alle huisraad. Is de fortuin gunstig, dan kan de pionier zich na eenige jaren de groote luxe van een houten huis en „ech te" meubels veroorlooven, alles kant en klaar uit de stad aangevoerd en ter plaatse in elkaar gezet. Een groote moeilijkheid is het gebrek aan water. Er zijn geen meren, geen ri vieren; men graaft zeer diep, en soms nog tevergeefs, naar bronnen; maar de ze zijn meest brak of magnesiumhoudend. Zoo is men grootendeels op het regenwa ter aangewezen, dat in den winter over vloedig valt en in groote tanks verza melt wordt. Hoogst zuinig wordt met dit kostbare vocht omgesprongen in de lan ge droge maanden. De arbeid van ontginnen, ploegen, zaaien, oogsten is geweldig. Het gunstige seizoen is kort, en dag en nacht, in acht uur-plcregen, gaat het werk voort. De tractors met de groote ploegen, de mo derne zaai- en maaimachines bewerken enorme afstanden. Waar genoeg drink water is, gebruikt men veel paarden. Gedurende den regentijd is de opbloei geweldig, de bloemenpracht groot, maar slechts weinige Australische bloemen hebben geur, gelijk er slechts weinig vo gels zingen. De hitte in de droge maan den is groot, maar niet hinderlijk, gelijk in vochtige-warme streken. Bovendien komt 's middags een frissche bries uit zee opzetten. Door dit gunstig klimaat zijn de ontberingen in de „bush" veel ge makkelijker te dragen. Ver liggen de hoeven uiteen; een buur man op 'n paar kilometer afstand is een buitenkansje, wie op tien, twaalf kilo meter afstand woont is nog „buur". De ze eenzaamheid is, vooral voor jonge menschen zonder gezin, hard te verduren, voor sommige karakters is ze noodlot tig, doch dat is geheel individueel. Gastvrijheid is hoog in eere bij de „bush"-bewoners, het onderling vertrou wen is groot en zelden wordt er mis bruik van gemaakt. Wie zijn huis ver laat, sluit het niet, men plaatst alleen een steen voor de deur. De reiziger die voorbijtrekt kan binnengaan en zich een maal bereiden. Wie z'n vrachtje niet naar huis kan vervoeren en het onder weg met een briefje achterlaat, krijgt 't naar behooren thuis bezorgd. Met behulp van zelf-opgenomen licht beelden illustreerde de spreekster haar woorden en toonde ook een en ander van de merkwaardige faun^ van dit land. Zij wist ons onder den eenvoud van haar verhaal het grootsche van dit land en dezen pioniersarbeid te doen voelen en naast de groote eenzaamheid de kracht en rust te toonen die dit bestaan door dringt. Na de lezing begaven zich een aantal der aanwezigen naar de tearoom Roo sendaal, om daar aan te zitten aan een gezellig fee.stsouper. Afscheid van burgemeester mr. Woldringh d. Hoop, WESTKAPELLE. In de gister gehou den raadsvergadering heeft na de afhan deling der agenda de voorzitter mr. Wol- dringh v. d. Hoop afscheid genomen van 'den gemeenteraad wegens zijn be noeming tot buigemeester van Katwijk. Hij zeide dat het hem moeilijk valt, af scheid te nemen; een prettigen tijd heeft hij in de afgeloopen jaren in deze ge meente doorgebracht. Het werk is hem gemakkelijk gevallen. Het ivalt |spr. moeilijk onder woorden te brengen, wat hij thans bij dat afscheid gevoelt. De acht jaren van samenwerking met de wethouders, den raad, de gemeente ambtenaren en de politie zijn zonder uitzondering aangenaam verloopen. Dit is nu plotseling uit, al gaat het dan ook gepaard met verbetering van positie. Er wordt, aldus spr. echter iets achter gelaten in deze gemeente, een band, gespannen door den tijd, welke nu, door het vertrek, verbroken moet worden. Spr. heeft behoefte allen dank te zeg gen voor de ondervonden medewerking veel werk is gebeurd in de afgeloopen 8 jaren. Er is niet stil gezeten. Het be stuur is in den loop der jaren ruimer gaan zien dan vroeger wel het geval was en heeft durven handelen in zaken, waarvoor vroeger geschroomd werd. Veel belangrijke besluiten werden ge nomen, die hij niet alle zal herhalen. Met hart en ziel is gewerkt voor de be langen der gemeente. Thans is het oogenblik gekomen van het officieel afscheid. Spr. hoopt, dat 't allen goed zal gaan en dat zij de belan gen van Westkapelle zullen blijven be hartigen. Hij hoopt, dat de onderlinge verhoudingen als steeds prettig zullen blijven en het werk in denzelfden geest zal worden voortgezet. In het bijzonder dankte hij de secretaris voor de groote toewijding en opoffering, die hij zich ge troost voor de gemeente. „Ik heb u lee- ren kennen, aldus de voorzitter, als ie mand, die met lust en ijver zijn taak ver vuld. Ik getuig dit in het openbaar, om eens te doen uitkomen, dat door'U zeer veel werk wordt gedaan, in het belang der gemeente, waarvan andere onkun dig zijn. Ik hoop, dat U met mijn opvol ger even prettig zult mogen samen wer ken, als wij dat hebben gedaan." Daarna dankte hij ook den ontvanger voor de aangename samenwerking en ook de opperwachtm. der marechausseé en den gem. veldwachter. Hem is geble ken, dat zoowel de brigade als de veld wachter steeds op volkomen juiste ma nier hun taak hebben vervuld. Spr. sprak verder nog een woord tot de wethouders Minderhoud en Louwer se en tot den oud-wethouder Huibr. Cy- souw. Met genoegen zal hij denken aan de gemoedelijke vergaderingen van het college van B. en W, Spr. hoopt, dat de beide wethouders ook met ziji opvolger prettig zullen samenwerken. Eindelijk ook een hartelijk woord van afscheid tot den gemeentebode, waarbij spr. herinnerde dat deze bijna 40 jaar in dienst van de gemeente heeft door gebracht. Het deed spr. genoegen, dat de bode steeds zijn werk goed heeft vervuld, niettegenstaande zijn belooning niet groot te noemen is. En wanneer hij den dienst gaat verlaten, dan wenscht spr. hem nog vele jaren rust toe, met behoud van zijn steeds opgewekt hu meur. Zichtbaar bewogen eindigde hij met den wensch, dat het allen wel moge gaan. De heer K. Minderhoud, weth.. brengt den voorzitter dank voor de har telijke woorden tot hem gericht en wenscht hem nog van harte geluk met zijn benoeming. De wethouder, de heer L o u w e r ss e, sluit zich bij het gesprokene van den heer Minderhoud aan. Spr. is overtuigd, dat de scheidende burgemeester steeds in het belang der gemeente is werk zaam geweest, en is hem daarvoor dank baar. Hij richt ook een woord .an af scheid tot mevr, Wolderingh van der Hoop, waarbij hij in herinnering brengt, wat zij heeft gedaan, o.a. voor de kant- klosserij. De heer H. C y s o u w dankt daarop den voorzitter voor de gesproken woor den. Al waren, aldus spr., er soms pun ten van verschil in opvatting, nooit heeft dit een persoonlijke verwijdering ten ge- volge gehad. Spr. wenscht den voorzitter nogmaals geluk met zijn benoeming, en AMSTERDAM, 14 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 101101%. Ned. 17 1000-414 9714— 97 Ned. 31 1000-4 93—92%. Ned. 32 500-5 100—100%. Certificaten-3 72%73%. Cert. N.W.S.-2% 60%—60%. O. Indië 22 1000-6 84—85. O. Indië 23 100-6 76—74%. O. Indië 16 1000-5 86%—87%. O. Indië 26 1000-4% 77%—78%. Duitschl. 100-7 48%—49%. Duitschl. 30 1000-5% 31%— 32%. Engl. W.L. 50-200-5 80%—80%. En.gl. F.L. 50-200-4 75—75%. Zeeuws. Hyp. 73-5 97 Zeeuws. Hyp. B-H/2 90 A Amsterd. Bank 86—86. A Bank Assoc. 243/4 C Rott. Bankv. 62 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 72%74%. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 51%51. C Am. Car Foundry 8 C Am. Smelt Ref. 10%9%. C Farbenind I.G. 64—69. C U States St. C. 357/8— 34i/4. C C. Puibl. SerV. Vs—Vs- C. North Am.. Cy 25%-2^/s- A Born. Sum. HM. 110%—112. A Ned. Wol Mij 20%— 191/2. i Singkep Tin M. 5255, A J. C. Japan Ln. 31%34, A Rot ter d. Lloyd 44%45, A S. M. Nederland 4748. A Amst. Thee C.M, 1213. A Houth. AJberts 33 C Peruvian C. Pr. 7 A Southern Rlw. 7 C Union Pac. Rr. 5451, C Int, Nickel Cy. 6%6% wenscht hem Gods kracht, wijsheid en bekwaamheid toe om het ambt te ver vullen. Ook de heer Huibregtse herinnert aan de samenwerking in de 8 jaren, waarin bij alle verschil van gevoelen in zaken het nooit te doen is geweest om persoonlijke kwesties. Het doet spr. ge noegen, te mogen betuigen, dat hij den burgemeester heeft leeren kennen als iemand met een ruimen blik. Ook de opperwachtmeester dankt den voorzitter voor den steun, dien hij van hem als hoofd der politie steeds heeft mogen ondervinden en voor de humane wijze, waarop hij met de brigade omging. Spr. hoopt ook, dat het hem en de zijnen in de nieuwe gemeente steeds wel moge gaan. Daarop bracht de secretaris in ge voelvolle woorden dank voor de buiten gewoon hartelijke worden tot hem ge richt, en bracht in herinnering de pret tige en aangename wijze, waarop zij steeds met elkaar samenwerkten. Spr. hoopt van harte, dat het hem en de zij nen wel moge gaan in hun nieuwe ge meente. Op de vergadering waren mede aan wezig de oud-weth, en raadslid Huibr. Cysouw en Jak. Minderhoud, en H. de Kam, en P. Peene, de opperwacht meester, de gemeenteveldwachter en de gemeentebode. ZUID-BEVELAND. 25-Jarig bestaan der Slagerspatroons- Vereeniging „Zuid-Beveland." Zooals reeds in het kort gemeld her dacht gisteren de slagerspatroonsver- eeniging „Zuid-Beveland" haar 25-jarig bestaan. De druk bezochte vergadering werd door den voorzitter, den heer S, A. de Visser uit Kruiningen, geopend. Deze wees erop, dat het initiatief tot de oprichting 25 jaar geleden genomen is door een ongeval met een varken, waardoor een slager groote schade leed. Toen is besloten een vereeniging op te richten, waardoor de schade gezamen lijk werd gedragen. De tijd is nu weer geheel anders dan toen. Spr. hoopt, dat men ook door deze moeilijke tijden zal heenkomen. Het doel was bij eventueele schade J 80 pCt. uit te keeren. Al spoedig kon de uitkeering van 80 op 100 pCt. gebracht worden. Weer la ter is aan de vereeniging een ziektever zekering voor de leden verbonden. Deze zal naar spr. meent moeten worden ver hoogd. Het verzekeringswezen is uitgebreid tot al wat geslacht wordt. Alles kan be hoorlijk worden vergoed. De kas staat er goed voor. Het is zelfs mogelijk geweest een tijdlang de zaak premievrij te drijven. Moge aldus de voorzitter de vereeniging voor velen nog tot steun en hulp zijn. De secretaris, de heer J. de Vriend, leest nu het jaarverslag voor. Het scha defonds verkeert in goede conditie. Het fonds voor besmettelijke ziekteverzeke ring had geen uitgaven, De toestand in de bedrijven is gemiddeld winstgevend. De afzet van vet is allerbedroevendst. Menige slager zit daardoor in moeilijke omstandigheden. De mindere koopkracht van het publiek wordt goed gevoeld. Vooral op het platteland wordt min der vleesch gekocht- De secretaris geeft nu een overzicht over de verloopen 25 jaren. Op 12 Maart 1907 waren 36 slagers in vergadering bij een ter bespreking van de oprichting eener vereeniging. Deze oprichting had plaats 26 Maart 1907 met 41 slagers. Voorzitter en secretaris hebben al die jaren hun functie waargenomen. In 1910 is een verzekering voor be smettelijke ziekte ingevoerd. De pre mies zijn enkele malen verlaagd. Destijds zijn pogingen aangewend om den bouw van een abattoir te Goes te verhinderen. Deze hebben echter geen resultaat gehad. Het aantal leden bedraagt 63, waar van 60 werkende. Spr. eindigt met de beste wenschen voor de toekomst en wekt op tot een drachtig samenwerken. De penningmeester, de heer A. Re- mijnse te Oudelande, brengt nu het jaar verslag uit. Er is een batig saldo van het schadefonds ad 2746 en voor het zie kenfonds: ontvangsten 1101, geen uit gaven. Waarom zoudt U reel een onbekend mer.k genoegen nemen, na 'U ioveral voor f 53.50 een echte Ned er land sclne Kroon fiets koopen kunt? (Ingez. Med.) Ook de penningmeester geeft een overzicht over 19071932. Voor af keuring is uitgekeerd 14128, voor be smettelijke ziekten 540. Voor de on derlinge slachtveeverzekering zijn ge keurd tot en met 31 Dec. 1931 25165 varkens, 7231 runderen, 920 kalveren en 760 schapen. Besloten wordt het salaris van den penningmeester van 125 op 150 te brengen. Rondvraag, De heer Zuidweg te Krabbendijke wijst op de vele onjuistheden, die aan gaande de slagers in de pers en onder het publiek worden verteld. Zoo ver nam spr. van een lid der Z.L.M. het verwijt, dat de vereeniging bindende prijzen vaststelt. Dit is echter niet waar. Er is een moordende concurrentie in prijs en kwaliteit. De vereeniging is, dank zij haar verzekering, juist een voor deel voor de boeren. De Voorzitter dringt er bij de leden op aan, dat zij zich houden aan de verzekering. Zij moeten solidair zijn. De Secretaris onderstreept, dat de vereeniging zich niet bezig houdt met prijsregelingen en het concurrentie- vraagstuk. Dienaangaande bestaan on juiste voorstellingen, Aan het nieuwe abattoir te Vlissin gen werden de gasten ontvangen door het bestuur van het Coöp. abattoir en daarna rondgeleid. Met belangstelling wordt het nieuwe slachthuis der Vlis- singsche slagers door de Zuid-Beveland- sche collega's bezichtigd, daarbij voor gelicht door enkele bestuursleden. Spoedig was weer de tijd van ver trek aangebroken en gaat het over Kou- dekerke, Biggekerke, Zoutelande en Westkapelle naar Domburg. Hier worden ververschingen aange boden en wordt een foto van het feest vierend gezelschap genomen. Via Oostkapelle en Serooskerke gaat het nu op Middelburg aan. Nadat ook hier is uitgestapt en dorstige kelen zijn verfrischt, brengen de auto's de slagers weer naar Goes. Hier wordt de welge slaagde dag, die uitnemend is verloopen besloten met een maaltijd in de melksa- lon-Bustraan. hmsz A Koloniale Bnk. 47%'48%. A N.I. Hbk. 1000 55%—56%. C Ned. H. M. 1000 65%—67. A Alg. Kunstz. U. 26%—29%-28. A v. Berkels Pat, 1922. C Calvé-Delft 4948%. A C. Suiker Mpij. 13%13%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-2%. A Ned. Ford A.M. 92%97. A Philips Gem. B. 59%62%-64%. C Unilever 100%106-02%. C Anaconda Cop. 1211%-%. C Bethlehem St. 15%14%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 167—163% C A. Gas El. Cy. 1%2. C Cities Serv. Cy. 55. C Midd, West Ut. A Bóeton Mijnb. 1614%. A Kon. Petr. Mpij. 123%—125-23. C Contin. Oil Cy. 5%5-5%. C Shell Union O.C. 3%— 3%-3%. A Holl. Amer. Lijn 2%2%. A K.N. Stoomb. Mij. 910. A Ned. Scheepv. U. 49— 49-s/s. I A H.V, Amsterdam 156V2—160-571/2- A Java Cult. Mij. 108-111. A N.I. Suiker U. 61-601/2. A Poerworedjo 6—6. A Deli Batavia 90%95, C Deli Mij. 1000 103%—106. A Sénembah 117116%. C Chicago Milw. 1%1 A Amst. Rubb. C. 31%— 31%-30%, A Deli-Bat. Rubb. 6%6%. A Hesa Rubber 8%8%-9%. A Serbadjadi S.R. 7%8-8%. Prolongatie 11- WISSELKOERSEN. Daar de heer P. Noliet voor zijne benoeming als bestuurslid der Aar- denburgsche fanfaren bedankt heeft werd in zijn plaats gekozen de heer C. Cysouw. Het aantal aangegeven gtevallen van besmettelijke ziekten, over de weefo^ van 3 tot en met 9 April, in de provincie Zeeland bedroeg. Dysenteria: Seroos kerke (W.) 1, Sluis 4. Indische Stoomvaartlijnen- Baloeran, 13 van Rotterdam naar Ba tavia. Dempo 13 v. Batavia n. Rotterdam. Mamix van St. Aldegonde (uitr.) 13 ▼an Suez. 13 April 14 April Londen 9.35% 9.30. Berlijn 58.60 58,65, Parijs 9.74 9.74, Brussel 34.60 34.60, Zwitserland 48.05 48.02%. &openhagen 51.00 51.00, New-York 2.46% 2.46%. - Konink'i. - MARKT - -Obl.markt - Suiker Amerika Schepen - Tabak - Philips Unilever Aku Mfjöea Rnfcber (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2