Beschermingiegen griep, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 APRIL 1932. No. 87. NEN. tel, ge- Zater- Boar. STAD EN PLATTELAND. J, Mondeel. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. J. K, Mesu Jr. BINNENLAND. EEN VERBODEN A.V.R.O.-UITZENDING. DE STAATSBOSCHKWEEKERIJ. DE STERRENHEMEL 13—20 APRIL 21 h M,T, ZEELAND. ZUID-BEVELAND. De locaalspoor op Zuid-Beveiand. (Wordt vervolgd.) ïten. nedea- )oster- bij de Haatr lart. terdam >en. Vee boot NA" >ril. Rott 8.— 8.— 8.— (foens- ïs om varen. te: leming VOS. S. JOUT. JHEK. De heer J. K. Mesu Jr. heeft van de vele vraagstukken, waarover de wereld tobt, bovenal belangstelling voor den tegenwoordigen toestand van het land bouwbedrijf. Het valt toe te juichen dat uw lezers omtrent deze belangrijke tak van ons bedrijfsleven worden voorgelicht en ware het niet, dat de heer Mesu bij zijn beschouwingen uitging van een m.i. niet bestaande tegenstelling tusschen stad en platteland, ik zou geen aanlei ding hebben, zijn opvattingen, zooals deze voorkomen in uw blad te bestrijden De hatelijkheidsjes (even zooveel dom heden), welke de schrijver zich veroor looft jegens de S.D.A.P. zal ik daarbij voorbijgaan; men kan over den land bouw schrijven zonder met klompen over andermans denkbeelden te loopen. Als mijn partijgenoot De Miranda spreekt over het handhaven van het levenspeil der arbeidersklasse, dan wordt daarbij natuurlijk ook gedacht aan de landarbeiders. Welk belang heeft de arbeidersklasse bij een slecht be taalde plattelandsbevolking, die een voortdurende bedreiging vormt van het loonpeil in de steden? En omgekeerd toen het levenspeil in de steden, voor de actie der arbeidersbeweging, lager was dein nu, had de landarbeider het toen zooveel beter? Men misleidt het platteland wanneer men zegt, dat het levenspeil in de ste den aansprakelijk is voor den nood in den landbouw. Men stort den landbou wer in een avontuur, waarbij hij slechts verliezen kan, wanneer men hem opzet tegen de stad en hem spreekt van „de dag van afrekening, die weieens dichtbij kon zijn". Dergelijke bombastica siert den schrijver niet. Gelijk iedere voortbrengingstak, staat ook de landbouw thans voor de taak evenwicht te brengen tusschen voort brenging en afzetmogelijkheid. En hier bij helpen geen valschelijk geconstrueer de tegenstellingen tusschen stad en platteland. Ik ben 't in zooverre met mijn ge- achten opponent eens, dat de tegen stelling tusschen stad en platteland, zoo als men die in vroeger tijden kende, ge lukkig niet meer bestaat, maar dat neemt niet weg, dat de tegenstelling tusschen beide in betaling voor gepres- teerden arbeid zich in dezen crisistijd des te scherper demonstreert. Want is het geen scherpe tegenstel ling, dat een bouwvakarbeider bij een acht-urigen werkdag van de gemeente Amsterdam 55 gulden per week aan loon ontvangt, terwijl een paarden knecht op het land toch ook een man met vakkennis die om 4 uur 's mor gens moet opstaan en 's avonds om 7 uur van zijn werk thuis komt, 12 tot 15 gulden per week verdient? En nu het verschil: de gemeente Am sterdam kan het hooge loon van den bouwvakarbeider verhalen op haar be lastingbetalers, maar de boer het loon van zijn paardenknecht in dezen tijd feitelijk op niemand. Dat de arbeidersklasse in de steden geen belang heeft bij de slecht betaalde plattelandsbevolking wil ik aannemen, maar de boer en de landarbeider heb ben er w e 1 belang bij, dat de loonen in de industrie niet zoo hoog boven die op het platteland uitsteken, wijl zij dan de industrieproducten goedkooper zullen kunnen inkoopen. Dat er evenwicht in de voortbrenging en de afzetmogelijkheid moet worden gebracht, daarvan ben ook ik overtuigd, maar dit moet niet geschieden op de wijze, die de sociaal-democraten voor staan, dus niet door socialisatie van den grond en de landbouwbedrijven, omdat 38 Enid liep langzaam door de kamer, met knikkende knieën en oogen groot van angst, en bleef op eenigen afstand van den liggenden man staan. Spencer ging eerbiedig voor haar op zijde; zijn houding was die van angstige zorg. Hijhij is toch niet dood? zei ze bevend. Het licht was heel slecht, mijn beste, verontschuldigde haar vader zich. Ik deed het zoo goed ik kon in de ge geven omstandigheden. Houd de lantaarn hier, Spencer. De butler hield de lantaarn zoo, dat het flikkerende licht op het bewuste- looze gelaat viel. Afschuwelijk met een dunnen stroom bloed, die zich over 't voorhoofd en de rechterwang verspreid had. Door het licht werd de snel klop pende pols in de keel zichtbaar. Enid staarde met van afgrijzen ver vulde oogen en hield haar adem in. Eric! hijgde zij eindelijk. De kaars viel op het karpet en rolde onder de tafel, toen zij haar borst met beide han den vastgreep. Eric! Een oogenblik later lag zij op haar de landbouwers en de landarbeiders daar niets bij te winnen hebben. Wat tenslotte de opmerking van mijn geachten tegenstander over hatelijk- heidjes aan het adres van soc.-dem. voormannen betreft, ik kan 't niet hel pen, dat hij waarheden voor hatelijk- heidjes en domheden aanziet. keelontsteking en verkoudheden Bij apothtker* «a drogisten (lngez. Med.) In het Algemeen programma van Hil versum, verzorgd door de Avro, stond Maandagavond: „De deur van de bad kamer", vroolijk spel in één bedrijf onder leiding van Kommer Kleyn. De omroeper, de heer Weitzel, deelde me de, dat de algemeene-programma-com missie de uitzending had geweigerd: in het belang van de openbare orde! Een beroep op den minister van wa terstaat had geen resultaat. Het tooneel stukje is niet uitgezonden en de open bare orde heeft geen gevaar geloopen! In plaats van het gewraakte spel is wat anders uitgezonden. Het Hdbld. schrijft dienaangaande: Het vaderland kan gerust zijn, de censoren waken Niet, dat er iets op het blijspel valt aan te merken. Daarvoor is ons èn de A.V.R.O., die het algemeen programma verzorgde, èn het feit, dat dit stukje door en voor jonge leerlingen der mid delbare scholen pleegt opgevoerd te worden, volkomen borg. Een volkomen onschuldig niemendalletje, dat even on schuldig amusement geeft. Toch waken de censoren. Maar ze waken op formeele gron den. Want inplaats van veertien dagen, was in dit geval de tekst eerst zes da gen tevoren bij de Alg. Programma commissie ingediend, een termijn, waaraan de commissie zich echter in andere gevallen niet gehouden heeft. Er zijn immers theorie en practijk Klaarblijkelijk leidde het woord bad kamer tot gestreng vasthouden aan de theorie. Ondanks een uitgebreide tele grammenwisseling tusschen Avro en radio-instanties. Zelfs seinde Vrijdag de heer Vogt aan den minister met een be roep op de strenge maatstaven van be oordeeling, welke de A.V.R.O. steeds toepast. Maar neen, zes en veertien dagen en de algemeen-programma-commis sie bleef op haar besluit en noodigde de A.V.R.O. uit op een vergadering op.... 18 dezer ter bespreking van deze uit zending (van den 11 en)! In verband met het formeele van de quaestie bleek de minister geen nadere beslissing te kunnen nemen, zelfs toen de spelleider, de heer Kommer Kleyn zich nog tot hem had gewend en er borg voor wilde staan, dat het stukje niemand kon kwetsen. Ten slotte kon de algemeen-program ma-commissie de uitzending niet afbre ken en vandaar dat de Radio Omroep Controle Commissie optrad.... en de uitzending van dit blijspelletjein knieën naast hem, het bloed van zijn ge zicht zacht wegwisschend met de zijden voering van haar mantel, zijn naam snik kend uitsprekend en hem smeekend iets toe haar te zeggen, Kan ik iets doen, miss Enid? vroeg Spencer zacht. Ja, snauwde sir Peter, nog voordat het meisje kon antwoorden, houd de lantaarn wat stiller! Nu, zei hij, Enid zachtjes op den schouder kloppend met den mond van den revolver, wat vind je nu van je bis cuit-fabrikant? Geschoten terwijl hij be zig was mijn brandkast leeg te halen Maar het meisje hoorde hem niet. Eric! Zij streek het haar weg van het vochtige voorhoofd en boog tot vlak bij de zwijgende lippen. Eric, waar om..? Zij hield opeens stil, toen zij een zwakke beweging van de gesloten oog leden zag en zij wachtte met kloppend hart tot het zich weer herhalen zou. Hoeveel straf staat er voor zoo iets, Spencer vroeg sir Peter boosaardig terwijl hij onverschillg den kandelaar opraapte en op de tafel zette. Een langdurige gevangenschap, sir Peter, antwoordde Spencer met tegen zin. Maar er is zeker een misverstand? voogde hij er hoopvol bij. Spencer! Haal water en verband! riep het meisje en haar stem klonk hor tend van een oneindige opluchting. Laat hem maar aan den gevangenis strijd met de openbare orde verklaarde. Het telegram was onderteekend: mr. Werker, wnd. voorzitter, Weber, se cretaris. Censorenwaan triomfeerde, achter de deur van de badkamer wacht de dou che! Op de vragen van den heer ir. Van der Bilt betreffende een niet doorgaan met den aanleg der Staatsboschkwee- kerij, zulks in het belang van het boom- kweekersbedrijf, heeft de minister van waterstaat geantwoord, dat de meening, dat de boomkweekers ten gevolge van export moeilijkheden thans zouden zijn voorzien van boomen van zoodanige maat als geschikt wordt geacht voor be planting langs Rijkswegen, op een mis verstand moet berusten. De uitvoer' heeft in de eerste helft van 1931 op normale wijze plaats gehad. Eerst in het laatst van het jaar hebben zich moeilijkheden doen gevoelen. Voor het kweeken van boomen op de ge- wenschte maat, zijn echter eenige ja ren noodig, zoodat de uitvoermoeilijk- heden nog geen invloed van beteeke- nis op het voor de wegbeplanting be schikbare materiaal hebben kunnen oefenen. De redenen, die tot het inrichten van een eigen kweekerij hebben, geleid, zijn nog steeds van kracht. Opheffing van deze kweekerij verdient dan ook geen aanbeveling. Aangezien (alle boomen, die langs de Rijkswegen worden geplant voor de opneming in de kweekerij bij Nederlandsche kweekers worden ge kocht, kan niet worden erkend, dat door de inrichting van de kweekerij aan de bedrijven ernstige schade wordt toege bracht. In de vorige raadsvergadering der gemeente Roosendaal en Nispen werd 'n verzoek van de Kanalencommissie voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen om een subsidie groot één cent per in woner, ten behoeve van de actie dezer commissie met 9 tegen 8 stemmen af gewezen. In de vorige week gehouden raads vergadering kwam opnieuw dit voorstel van B. en W. ter tafel, om het verzoek in te willigen. Na uitvoerige discussie werd het thans met 14 tegen 5 stemmen aangenomen. GOES. Gistermiddag werd wederom in het Schuttershof te Goes op uitnoo- diging van B, en W. van Goes een ver gadering gehouden van vertegenwoordi gers van gemeente- en polderbesturen, die betroken zijn bij'de locaalspoor op Zuid-Beveland. De vergadering, die !druk bezocht was, werd ook bijgewoond door de le den van de Ged. Staten, de heeren Stie- ger en Van Bommel van Vloten, door den heer Verschoor, vertegenwoordiger der Ned. Spoorwegen, den heer Massee,, lid van den Spoorwegraad, en den stations chef te Goes. De burgemeester van Goes deelde mede, dat vertegenwoordigd waren 19 gemeente- en 29 polderbesturen. Ver der herinnerde spr. aan de in de ver gadering van 2 Febr. j.l. aangenomen motie, waarin o.a. wordt te kennen ge geven, dat aan inkrimping van den dienst op de locaalspoor ook dient ge paard te gaan een gelijkmatige vermin dering van subsidie. Na deze vergadering ontving spr. een uitnoodiging om eens in Utrecht te ko men praten maar het was niet zoo ge dokter over, mijn kind, ried haar va der boos aan. Het meisje keerde zich woedend tot hem. Jij gevoelloos onmensch stoof zij op, Ik haat je! Prachtig! mompelde sir Peter, toen de huisbel krachtig klonk. Laat ze binnen, Spencer, beval hij met iets van zegepraal. Spencer aarzelde. Het licht, sir Peter, zei hij onrustig de lantaarn wat hooger houdend met één hand, die hevig beefde. Sir Peter begreep hem met opzet ver keerd. Blijf hier, beval hij minachtend, terwijl hij naar de deur liep, een half doode man zal je geen kwaad doen! Enid wachtte tot zij het toornige ge- moppel van haar vader, terwijl hij tas tend door de hall liep, niet meer hoorde. Toen richtte zij zich onrustig tot Spencer. Spencer, help mij hem weg te bren gen! fluisterde zij, Het spijt me, miss Enid, begon Spencer met zachte stem, Hij is geen dief, Spencer, hield zij dringend aan. Hij heeft iets zeer dwaas gedaan, maar hij is geen dief! Het zou niets geven, miss Enid, zei de butler verdrietig, De politie is al in huis! De politie! Een Harten drie werd maar een O EERSTE KV: VOLLE MMN (J LAATSTE KVftKUER NIEUWE MMN Sterretijd 10 h 27 min. Den 19en bereikt Venus haar grootste Ooste lijke e 1 o n g a t i e, d.w.z. dan staat zij het verst van de zon af. De maan staat makkelijk een deputatie samen te stel len, die algemeen bevrediging zou wek ken. Intusschen werd spr. toegezonden een tijdschrift over spoor- en tramwegwe zen, waarin de geschiedenis van den locaalspoor op Z.-Beveland werd gere- leverd. Medegedeeld wordt daarin, dat de aanlegkosten zeer zijn tegenge vallen. De 62 km lange tramweg kost 80.000 per km. Ook wordt melding gemaakt van de concurrentie met den autobus. Later ontving spr. een schrijven van de spoorwegdirectie, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat vanuit de streek voorstellen zouden worden gedaan ten aanzien van een vermindering van sub sidie. Spr. zou nu graag wenschen en voorstellen uit de vergadering hooren. De heer Lenshoek, te Kloetinge stelt voor een commissie van zeven heeren te benoemen, die kan onderhan delen met de N. S. Spr. stelt verder voor deze commissie aldus samen te stellen: de heeren Stieger en Van Bom mel van Vloten, leden van Ged. Staten, de burgemeesters van Goes en Hein- kenszand, de dijkgraven van de Breede Watering bewesten Ierseke en den 's-Heer Arendskerke-polder en een burgemeester uit Noord-Beveland. Kan deze commissie voorstellen aanbieden dan kan er weer een vergadering wor den gehouden. De heer Schouten te 's-Graven- polder wil de leden van deze commissie bij stemming aanwijzen. Er zit b.v. geen enkele wethouder in. De vergadering gaat echter accoord met het voorstel-Lenshoek. Alleen wordt op voorstel van den heer Ermerins aan de commissie toegevoegd de burgemees ter van Borsselen, als vertegenwoordiger van de zak van Zuid-Beveland. Spr. meent, dat de toestanden op autobus- gebied daar niet zoo schitterend zijn en vreest, dat wanneer de tram verdwijnt ook de autobussen zullen volgen en de streek weer tot haar vroeger isolement terugvalt. De heer M. Meulenberg Cz. (Elle- woutsdijk) dringt bij de commissie op spoed aan. In Mei vergaderen de meeste waterschappen, zoodat dan misschien paar minuten geleden door een bijzon deren bode afgegeven, miss, en sir Peter heeft onmiddelijk de politie er van ver wittigd. U heeft van den Decker ge hoord, miss, Enid? Het meisje knikte zwijgend. Eric zou toch niet zulk een dwaze grap hebben uitgehaald? Eric Zij schudde den gewonden man met zachten aandrang. Eric! Heb jij 't gedaan? Misschien als U zijn hoofd een beetje optilde, miss Enid, zei Spencer zachtjes. Zij lichtte Eric's hoofd op en legde het zacht op haar knie. Eric! kreunde zij in wanhoop. Eric opende langzaam zijn oogen en zijn wenkbrauwen trokken zich in pijn samen. Een paar oogenblikken staarde hij wezenloos naar het gezicht boven hem, toen ging zijn hand naar zijn slaap. Hallo, Enid riep hij licht verbaasd. Wat de.er? Hij probeerde rechtop te gaan zitten en Spencer zette dadelijk de lantaarn op den grond en steunde zijn arm met een krachtige hand. Gaat het nu beter, mijnheer? Enid was op het punt weer te gaan snikken. De opluchting was bijna even pijnlijk als de eerste schok van afschuw, Eric, zei ze hakkelend, waarom heb je het gedaan? De politie is hier. Waarom heb ik wat gedaan? vroeg VENUS MAPS© JUPITEB© SATURNUS den 13en vlak bij P o 11 u x van de Twee lingen; 16 nabij Regulus van den Leeuw en 19 nabij S p i c a van de Maagd. deze zaak daar wel besproken kan worden. De heer Verschoor zegt, dat de Directie der Ned. Spoorwegen de heeren reeds deze of volgende week kan ont vangen. De heer Schouten wil, dat de com missie ook eens goed nagaat de voor waarden waarop subsidie is verleend door gemeenten en polders. Spr, is nog van meening, dat te veel subsidie betaald wordt. Dat zal uit de stukken wel blijken. De heer Verschoor antwoordt, dat de subsidieberekening is gebaseerd op een rente van 6V> pet. Later is geleend kunnen worden tegen 5 pet. Dat was een voordeel voor de N.S. Maar daartegen over staat, dat het jaarlijksch tekort op de exploitatie een ton bedraagt. De directie is echter bereid een sub sidievermindering met 15 pet, toe te staan en aldus de subsidie te baseeren op een rente van 5 pet. De heer Schouten leest voor, uit de subsidie voorwaarden, dat wanneer de leening tegen een lagere rente dan 6 ki pet. zou kunnen worden afgesloten, dit ten goede zou komen aan de gemeen ten en polders en noch de Staat, nóch de Provincie, noch de Ned. Spoorwegen daarvan voordeel zouden genieten. De heer Verschoor: Dus u wilt terugbetaling over al die jaren hebben? Die toezegging kan ik niet geven. De commissie kan het bespreken. De heer Schuilwerve (Kortgene) zegt, dat in de voorwaarden voor Kort gene staat, dat, wanneer de dienst bin nen 20 jaar mocht worden gestaakt, de subsidie ophoudt. De heer V erschoor: Staking van reizigersvervoer is geen staking van ex- plotatie. De heer Schuilwerve: Maar Kort gene heeft alleen belang bij het reizigers- vervoer. De heer Verschoor: Ook dit is dan een pdnt van bespreking met de commissie. Ook vestigt spr. er de aan dacht op, dat de eene gemeente 20 en een andere weer 50 jaar lang subsidie moet betalen. Dat maakt de zaak ook niet gemakkelijker. De heer S 1 e g t (Hoedekenskerke) hij met zwakke stem, maar zonder eeni ge belangstelling. De politie is hier, Eric! drong Enid aan, met wanhopige inspanning om hem den dringenden toestand van het oogen blik duidelijk te maken. Wel aardig, zei hij zwak, en hij sloot zijn oogen, om te trachten de wal ging te overwinnen, die zich van hem meester maakte. vEric! Toe! Och, toe! Het meisje wrong haar handen in een uiterste angst en keerde zich smeekend tot Spencer toen een luide, ongeloovige stem en zware voetstappen in de hall gehoord werden. Spencer schudde hulpeloos het hoofd. Sir Peter trad de kamer binnen en het krachtige licht van de zaklamp van zijn metgezel viel dadelijk over de groep bij het raam. Nu, zie maar voor U zelf, noodigde hij met geveinsde onverschilligheid. H'm. Hij is wakker, zie ik, voegde hij er bij, toen Eric zijn oogen opende. De chef-detective Clinton stuurde zijn reusachtigen omvang door de kamer heen en stond boven den liggenden man gelijk een kolos en Eric sloot zijn oogen weer, toen het schitterende licht zijn hoofd ondragelijk pijn deed.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5