provinciale „ARNHEM" No. 86. Twee Bladen. DINSDAG 12 APRIL 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang. BINNENLAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ZEELAND. WEER EN WIND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 5 8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg 5Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10 elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent ii —nu ui PACHTREDUCTIES. Het hoofdbestuur van den bond van landpachters in Nederland heeft zich met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer, waarin met klem wordt verzekerd het wetsvoorstel van den heer Ebels c.s., houdende bijzondere maatre gelen ten aanzien van loopende overeen komsten ongewijzigd aan te nemen. Dit voorstel is volgens den adressant de laat ste en eenige kans tot redding van tien duizenden pachters. Alleen een regeling als in dit voorstel vervat kan de pach ters thans helpen, daar de vrijwillige reductie door de verpachters gegeven in bijna alle gevallen beslist onvoldoen de is. Bij het adres is een uitvoerige memo rie van toelichting gevoegd. DE CONTINGENTEERING, Naar het Corr. Bureau verneemt, heeft de regeering, tegelijkertijd met de pu bliceering van het Kon. besluit, houden de contingenteering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels, besloten, dat voorloopig niet tot contingenteering van glas en kristal werk zal worden overgegaan. Aan de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer inzake de wetsont werpen tot regeling van den invoer van schoeisel, van tricotgoederen, van wol len en halfwollen stoff,en en van boven- kleeding, ontleenen wij, dat de minister het niet eens is, dat deze contingen- teeringsbesluiten niet overeenstemmen met de bedoeling van de crisis-invoer- wet. Inderdaad wenscht de regeering door middel van deze wet op te treden tegen abnormalen invoer, doch bij de be handeling van deze wet ^in de Staten- Generaal is tevens gewezen op de mo gelijkheid, dat invoer die onder andere omstandigheden normaal zou kunnen worden genoemd, onder de huidige bui tengewone omstandigheden als „over matig" zou moeten worden aangemerkt. Contingenteering op een lager percen tage dan 100 behoeft dus geenszins in strijd met de bedoeling der wet te zijn. De minister is zich bewust van de groote moeilijkheden, welke in het bij zonder de contingenteering van bewerk te stoffen medebrengt. Hij is echter van meening, dat een behoorlijke indeeling van een bepaalde groep, welke men wil contingeeren, niet ondoenlijk is. NEDERLAND EN BELGIë. Verklaring minister Hijmans. In den Belgischen ministerraad, die Maandagmiddag heeft plaats gehad, heeft de heer Hijmans, minister van buiten- landsche zaken, breedvoerig gesproken over de betrekkingen tusschen België en Nederland. Hij zette uiteen in welke om standigheden officieuse onderhandelin gen tusschen twee staatslieden eenige maanden geleden waren begonnen, om te onderzoeken of er eenige overeen komst mogelijk was. Er was eenige over eenstemming bereikt, waarbij de bepalin gen evenwel niet konden worden bekend gemaakt, wegens het verzet dat in Ne derland opging. Dit verzet heeft den Ne- derlandschen minister aangespoord om de kwestie voor onbepaalden tijd te ver dagen. Minister Hijmans betreurde, dat 13 ja ren na den oorlog nog geen overeen komst was getroffen, aangaande de her ziening van het verdrag van 1839, het welk volgens de beslissing van de con ferentie van Versailles gewijzigd dien de te worden- DE MACHT VAN HET KLEINE. Men schrijft ons: ^ederland ruim 7 millioen inwo ners, Wanneer wij dus aannemen, dat Nederland 1 y, millioen gezinnen telt zullen wij wel niet van de waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van buitenlandsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voortbrengsel van de nationale industrie zou zijn ge kocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van 0.40. Laten wij ver der aannemen, dat de waarde van dit artikel toen 't de fabriek verliet 0.20 be droeg dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche industrie onnoodig onttrokken een bedrag van 365 x 0,20 r= 73.en dus in het geheel door alle Nederlandsche gezinnen tezamen voor een bedrag van 1 Yz mil lioen x 73.— 109*4 millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddeld jaarlijksch inkomen van een gezin 2500.bedraagt, dan zou den, wanneer in plaats van het buiten landsch artikel een voortbrengsel van de Nederlandsche nijverheid was ge kocht, een jaar lang 43.800 gezinnen zelfstandig in hun bestaan hebben kun nen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit maar een theoretische beschouwing en een zeer eenvoudig rekensommetje is, maar in ieder geval blijkt uit dit een voudige voorbeeld wel de groote waar heid van het spreekwoord „Vele klein tjes maken één groote". Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groote nationale belang, dat er in is gelegen waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen nationale nijverheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld wint en het is te verwachten, dat de 150 Nederlandsche industrieele open lucht filmvoorstellingen, die gedurende zes achtereenvolgende maanden door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in steeds afwisselende plaatsen zullen worden gehouden, krachtig e? toe zul len bijdragen dat de leuze „Koopt toch uit den vreemde niet wat het eigen land U biedt" hoe langer hoe meer ingang bij onze landgenooten zal vinden. Het Bestuur van de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" heeft voor het organiseeren van deze openlucht film voorstellingen een speciaal hiervoor in gerichte auto aangeschaft; de rondreis door Nederland zal op 18 April a.s. aan vangen in de provincie Friesland. In bevoegde kringen wordt erop gerekend, dat de nieuwe departemen tale indeeling, na aanneming van het des betreffende wetsontwerp door de Eerste Kamer op 1 Mei a.s. in werking zal kun nen treden. Jhr. mr. F- Beelaerts van Blokland heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen (vac. Schokking) Thans is benoemd verklaard de heer J. Langman te Wassenaar. In de vac. Lingbeek heeft de heer H. Eelderink te Vianen zijn benoeming niet aanvaard. In zijn plaats is benoemd de heer B. G. Peereboom te 's Gravenhage. B. en W- van Amsterdam stellen den raad voor het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting van 38 te bren gen op 74. B. en W. van Amsterdam hebben aan den Raad voorgesteld te bepalen, dat het aantal opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting van het be lastingjaar 1 Mei 193230 April 1932 zal bedragen 74. Bij Kon. besluit is aan jhr. S. B. Ortt, op zijn verzoek gerekend van af 1 April eervol ontslag verleend uit zijn ambt van waterschout te Rotterdam onder dankzegging voor de in die betrek king bewezen diensten. Goed zoo! Het krieuwelde ons al een beetje in de pen, toen we lazen hoe Vlissingens Raad, in dezen tijd van crisis en malai se, meende den middenstand een deugd te doen door zij het met slechts een geringe meerderheid een verordening vast te stellen waarbij (in een stad met groote arbeidersbevolking nb.l) de win kels 's avonds om 7 uur, Zaterdags om 9 uur gesloten moeten zijn! Nu evenwel de vereeniging die daar ter plaatse de be langen dezer winkeliers behartigt, zich tot de Kroon wendde met het verzoek, deze verordening te vernietigen, kunnen we niet meer nalaten van onze harte lijke instemming met dit gebaar te doen blijken. Of er een spoor van kans is, dat ze haar zin krijgt, weten we niet. En dat doet voor ons ook minder ter zake: men ziet daar althans, waar het belang van den middenstand ligt. Dat óók niet. We zullen vooralsnog niet veel aan dacht schenken aan de twee Nederland sche afschaduwinkjes van het Duitsche Hitlerianisme: de Adalberters en de Waterlanders. Men weet, dat onlangs in helder blauw verscheen het strijdblad van het eene vleugeltje der Nederlandsche Nazi's, waar Adalbert Smit den toon aangeeft. Niemand zal zoo goed dienen als wij het zelf doen. Nu ontvangen we een ander, kleiner en in gewone zwarte inkt gedrukt krantje dat zich „Officieel strijdorgaan van de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij" noemt. Het staat on der redactie van zekeren Albert van Waterland. Inhoud: dezelfde dikke woorden als van blauwe broer. Dus daar óók niet van. Alleen een opmerking moet ons uit de pen. Op pagina 4 van het blaadje staat een rubriek: „Dat leest men niet in de (Nederlandsche Arbeiderspers." Welnu: de Waterlanders reppen in hun krantje wel van de scheuring bij de partij der sociaal-democraten die tenminste een verleden achter zich heeft maar.... van de reeds in de kiem ontstane scheuring in tweeën der Nederlandsche Nationaalsocialistjes. dat leest men niet in dit blaadje!! <D de basis voor een zorgenvrij bestaan. (Ingez. Med.) VLISSINGEN. Gisterenavond werd in Britannia een vergadering gehouden op initiatief van den burgemeester, den heer Van Woelderen met het doel te geraken tot een werkcomité, dat de algemeene be langen van het trekken van vreemde lingen en het hen aanbieden van attrac ties zal ter hand nemen. De heeren Dudok van Heel, Waller, v- d. Steen en de Vlissingsche Postfan- fare hadden bericht van verhindering ge zonden, doch wel aanwezig waren verte genwoordigers van Vreemdelingenver keer, Vlisisngen Vooruit, Gemeenschap pelijk Belang, sport- en muziekvereni gingen, directeuren van verkeersmaat- schappijen, vertegenwoordigers van ho telmaatschappijen en verdere genoodig- den. De burgemeester zeide, dat de ze grootere vergadering een gevolg is op een van kleineren omvang waarin de bedoeling was te voorkomen, dat men naast elkaar werkt om 't bezoek van vreemdelingen aan Vlissingen te bevor deren, ook door 't verzorgen van attrac ties. Juist in deze moeilijke tijden is dit meer dan ooit noodig. Alle krachten moeten worden ingespannen en naast de Ver eeniging tot Bevordering van het 'Vreem delingenverkeer doen dit ook reeds het Gemeentelijk Badbedrijf, de Zeeland, de erven Smits. Maar men moet komen tot samenwerking, waar het eenzelfde doel geldt. Reeds lang had spr. plan om tot zulkeen samenwerking te geraken, doch door de oppositie daartegen, liet spr, 't voorloopig rusten, thans meent hij dat het tijd is te komen tot een werkcommis- sie, een contactcommissie, die een werk plan kan uitstippelen. Hoe goed het kan werken als er een centraal orgaan is, blijkt o.a- uit een juist door den burgemeester ontvangen schrijven uit Brussel met de vraag of Belgische muziekgezelschappen, die een tocht mede maken naar hier, in den kiosk mogen concerteeren. Spr. wijst op de bedragen, resp. 759 en 830 door het badbedrijf resp. in 1930 en 1931 voor reclame uitgegeven. Ook van andere zijden worden cijfers genoemd, waaruit blijkt wat voor propa ganda wordt besteed, en dat doet de burgemeester er op wijzen, dat men op dit gebied juist in dezen tijd kan bezui nigen. Spr. wijst ook op de wensche- lijkheid, dat meer inwoners zullen over gaan tot het houden van pension, wat voor velen in dezen tijd een goede ver meerdering van verminderde inkomsten kan brengen, zooals dit in vele andere badplaatsen het geval is. De heer Van Krieken, voorzitter van Vlisingen Vooruit juichte het plan zeer toe en bepleitte ook krachtige sa menwerking. De verhoogde subsidie moet niet aan V. V. doch aan de contact commissie ten goede komen. De burgemeester stipuleerde nog eens dat de bedoeling is, dat iedere be staande vereeniging volkomen in tact blijft, doch dan kan toch op verschillend gebied goed worden samengewerkt, zoo moeten er in een tijdschrift niet ver schillende advertenties over Vlissingen staan, maar een grootere, gezamenlijke. Men moet plannen voor attracties zoo veel mogelijk centraal samenstellen. De heer VanRaalte, voorzitter van Vreemdelingenverkeer, zeide, dat het toch gaat om de financiën om een plan te kunnen uitvoeren. De voorzitter zeide, dat het zal moeten blijken of de gelden bijeen zijn te brengen. Het mooiste zou zijn een betaalde propagandist, maar die is niet te beta len. Men moet onderling overleggen hoe de gelden goed te besteden en men mag niet beginnen met te zeggen: Er komt toch niets van. De heer J. de Visser, secretaris van,, Gemeenschappelijk Belang", meent dat alle vereenigingen lid moesten zijn De Voorzitter juichte deze woor den toe, men moet Vreemdelingen verkeer krachtig te maken, gedachtig aan het Eendracht maakt Macht. Er volgde nog een vrij langdurige dis cussie, o.a. over de vraag of de sport en muziekvereenigingen ook in de con tactcommissie mo.eten vertegenwoordigd zijn, over de vraag of die commissie met bijv. 6 leden niet groot genoeg zou zijn, doch besloten werd het aantal op on geveer 10 a 12 te brengen. In de commissie zullen zitting nemen: de heeren Van Raalte en Metz, voorzit ter en secretaris der Vereen. Vreemde lingenverkeer, voor de „Zeeland" de heer Van Reenen, voor „Vlissingen Voor uit" de heer Van Krieken, voor „Ge meenschappelijk Belang" de heer Quas- ters, verder de directeuren der Prov. Boot, van de P.Z.E.M, (middengroep) en van de stoomtram „Walcheren", een der leden der firma Smits en den heer Dudok van Heel, directeur van de bierbrouwerij „De Meiboom." Na afloop der vergadering bleven de leden van het comité bije eftom vaste plannen te ontwerpen. Aan het comité kuinen plannen van vereenigingen ter inzage worden ver strekt, waarna overleg volgen zal, in verband met andere plannen. WALCHEREN. Gemeenteraad van Koudekerke. (Vervolg van het Tweede blad.) Rondvraag. De heer DE KROO wijst op een bouw- toestemming; is die binnen de rooilijn? De VOORZITTER zegt, dat de rooi lijn niet is aangewezen. De heer LORIER vraagt uitvoerige inlichtingen vooraf over de voornaam ste punten der agenda. Spr. dankt voor het in orde brengen van de sleuf in den Breeweg.. Doch op den Breeweg zelf gebruiken de auto's de trottoirs om hun draai te nemen. Spreker vraagt óf beter politietoezicht, óf wat verderop den weg meer vierkant te maken. Spr. vraagt of 't niet mogelijk is dat de Breeweg in zijn geheel niet zou kunnen zakken, en of er nog stappen zijn gedaan bij Mid delburg over de lantaarns aan den O. Vlissingschen weg. Voorts vraagt spr. de werkloozen de wegen en voetpaden in orde te laten brengen. Voorts wil hij in den verbranden hofweg een flinke partij puin steken. De heer DE RIJKE wil in besloten vergadering inlichtingen over den stand der annexatie. Voorts vraagt hij wat ge antwoord is op de circulaire van Ged. Staten inzake de salarissen van burge meester, secretarissen en ontvanger. De heer JASPERSE wil het Groene- wegje door werkloozen verbeteren. De heer MOENS vraagt naar de on derhandeling met de bewoners van de van Overveldlaan. Spr. wijst er verder op het weinig werk door werkloozen aan den Kriekenweg en klaagt over den groven brik. Spr. heeft geruchten vernomen be treffende de sloot aan het Langewegje en of B. en W. al overleg hebben ge pleegd met Souburg over de wegkwestie. De heer SANDERSE bespreekt even zoo den Breeweg. Spr. stelt, daar er moeilijk objecten voor werkverschaffing in de vervolge zullen gevonden worden, voor, een steun regeling in te voeren. Hij vraagt ri- oleering in de Breestraat, en aansluiting aan de waterleiding in de Kerkstraat te willen bevorderen. De VOORZITTER zegt den heer 12-IV-'32: Maandag hoogste lucht- temperatuur 8.7 °C; (47 °F); laagste 4.3 °C (40 °F). Heden 9 h: 6.3 °C; 12 h: 6.3 °C. 8.5 mm regen. Hoogste barometer stand alhier 764 mm, laagste 753 mm. Hoogste barometerstand 772.9 mm te Valencia; laagste 744.3 mm te Röst. Verwachting tot Morgenavond: Matige N- tot W. wind, veranderlijke bewolking, nog enkele regen of hagel buien, later opklarend, kans op nacht vorst, weinig verandering in temperatuur overdag. m Zon op: 5 h 11; onder 18 h 52. Licht op: 19 h 22. Maan op: 7 h 46; onder: 1 h 26. E.K.: 14 April, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 nairu later (S springtij). April. Hoogwater. Laagwater Di. 12 4.50 17.07 11.11 23.36 Wo. 13 5.35 17.59 11.57 Do. 14 6.43 19.11 0.28 13.03 Vr. 15 8.03 20.38 1,41 14.24 Lorier overweging toe, meer inlichtingen te huis te zullen krijgen voor den aan staanden gemeenteraad. Spr. vreest dat meer politietoezicht tegen het berijden door autos op het trottoir in den Bree weg weinig zal helpen. Het verlagen van den Breeweg door werkloozen zal in B- en W, worden behandeld. De kwestie der lantaarns aan den Vlissingschenweg wordt schriftelijk met Middelburg behan deld. Het te werk stellen van werkloo zen aan de verbetering der voetpaden om de eigenaars te ontlasten kan niet plaats hebben, daar hier gewerkt wordt met Rijkssteun. De moeilijkheid om den Verbranden hofweg in orde te krijgen is het gebrek aan puin. Inzake de salarisregeling voor Burge meester, secretaris en ontvanger zegt de VOORZITTER daar hier de volle 814 pet. voor pensioen wordt afgetrokken de ze regeling hier niet van toepassing is. Als er puin beschikbaar komt, zal ook den Groenen weg worden opgeknapt, De Overveltslaan zal worden bestraat. Ook B. en W. is medegedeeld dat er aan den Kriekenweg schandelijk de lijn is getrokken. Voor de rioleering van de sloot aan het Langewegje is nu nog geen verder plan. Aangaande het onderhoud van den Groenenweg is het wachten op Souburg. Aangaande de trottoirs van den Bree weg zegt de VOORZITTER, dat plan is geweest het geheel in steen op te trek ken, maar in verband met de voorgestel de grenswijziging wachten wij er mede. Wij zullen zoo lang mogelijk naar werk- objecten zoeken. Over de rioleering van de Breestraat zullen we in B. en W- spreken. Aan de waterleiding in de Kerkstraat wordt gewerkt. De wegen die door de werkverschaffing vermaakt worden komen wel te rond te liggen, maar dat is maar tijdelijk. Wethouder CONTANT zegt den heer Moensj dat de brik in den Kriekenweg wel grof is, maar dit is hoofdzakelijk om door zand of sintels te worden gedekt, wat nu niet in voorraad is. Een enkele belanghebbende heeft zand gestort. ZUID-BEVELAND. 's LIEER ARENDSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente waren afwezig de heeren D. W. Lindenbergh en H. van Gors el. De Voorzitter deelde mfede, dat B. en W. zoo gelukkig waren geweest met groote [medewerking van het Burjgjerlijk Armbestuur een object van werkver schaffing gevonden te heibtoen, waarbij ook op regeeringssfeun zou kunnen ge rekend worden. De bedoeling is om, on der nadere goedkeuring den dijk aan den Rijksstraatweg gedeeltelijk af le gra ven en toet ;d'en afgegraven grond een paar putten te dempen en het lage gedeelte van de Dee op te hoogten. Dit is een werk waar/bij veel' aan arbeidsloon, zal moeten worden besteed. Hij zeide het Burgerl. Arfmbestuur dank voor zijn tafeldewerkhig. Hef voorstel om dit werk uit te voeren en aan B. en W. hiervoor een hfanco crediet 'toe te slaan werd aangenomen. Uit verdere besprekingen bleek ,dat het de bedoeling is 1 Mei met hét werk le beginnen 'en de werk-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1