ASPIRIN I Maar onvergeeflijk is de vergissing en het on verstand, wanneer U „Ersatz"-producten en namaak inplaats van het eenige/*niet te vervangen, echte Aspirin aanneemt. Zij het om eenige centen te willen besparen, zij het door een opdringende, veelbelo vende reclame verleidt, steeds echter be gaat U de dwaasheid, te licht Uw gezond heid op het spel te zetten. eenig op de wereld KERKNIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Financieele Berichten. GEMENGD NIEUWS. DROEVIG ONGEVAL. Dr. C. W. AFLOOP AANBESTEDINGEN BEKENDMAKINGEN. I Vertrouw daarom alleen de reeds meer dan 30 jaar beproefde en over de geheele wereld verbreide Aspirin-Tabletten. Let op den oranje band. Prijs 75 ets. (Ingez. Med.) bureau dat er velen zijn, die geholpen moeten worden, maar ziet niet het ge vaar door de credietwaardigheid in het algemeen. Die wordt meer bedreigt door de vele executies. Dit zal de angst nog grooter maken en dan dreigen er weer andere gevaren. Door Treub's wet werd het vertrouwen juist hersteld. Spr. ziet in de executies een gevaar voor geheele instorting der maatschap pij. In 1914 was er geen sprake van infla tie en spr. ontkent dat het geld thans in koopkracht vooruit is gegaan. Het is uitstekend de politiek buiten beschou wing te laten, maar dan moet men de toestanden van het oogenblik in aan merking nemen. Men wordt te veel door vrees geleid en spr. beroept zich niet gaarne op uitspraken van de Kamers te Rotterdam en te Amsterdam, die zeer weinig op landbouwgebied georiënteerd zijn. De belangen van de schuldeischers acht spr. veilig bij de rechterlijke macht. Het is goed mogelijk, dat een schulde naar op een bepaald oogenblik niet kan betalen, doch er wel kans later op is. Het is volgens spr. de drijfveer der hy potheekgevers om door opzegging de boerderijen zelf in handen te krijgen. Gevaar voor onrechtvaardig uitstel van betaling ziet spr, niet. De heer JERONIMUS meende, dat er in 1914 wel degelijk kans was op een inflatie bestond, gezien wat tusschen regeering en Nederlandsche Bank voor viel. Men mag niet uit het oog verlie zen, dat als men het crediet wantrouwt, dit crediet zal verdwijnen, en dan ver dwijnt ook het geld van de markt. Er is een contract tusschen hypotheekge vers en -nemers en het gaat niet aan, dat een niet van de rechten van 't con tract gebruik zou moeten maken. De waarde van 't geld is volgens spr. steeds variabel. Als de heer S. zegt dat de landbouw niet kan worden ingekrom pen, dan vraagt spr. waarom dit dan in Indië wel kan. De heer S. ziet een cri sis, dus een acuutgeval, spr. een ont waarding van alle waarden, dus een sleepend geval. Er is bij den landbouw gebrek omdat men te weinig geld voor de producten ontvangt, maar de handels- en industrieele middenstand moet ook de inkomsten missen van hen, die hun geld uit den landbouw moeten trekken. Men vergete niet, dat men ook verze- kerings Maatschappij, die haar geld belegden in hypotheken of vaste goede ren, zou kunnen treffen met deze wet. Dan zijn de gevolgen niet te overzien. Als de staat meent te moeten ingrijpen moet dit gegrond zijn op het algemeen belang. De staat zou volgens die rede neering de lasten voor zijn rekening moeten nemen, maar dit is natuurlijk absurd. De voorzitter van de Z.L.M. verkocht zelf al zijn land in Nederland en waarschuwde reeds lang geleden de boeren niet te duur te koopen of te pachten. De heer Siebenga wil geesten oproepen en zal daar later spijt van heb ben. De VOORZITTER moet er tegen op komen, dat de heer Jeronimus particu liere zaken van bepaalde personen aan roert. De heer MES zeide, dat men nu een maal een crisis heeft en niet weet wan neer die zal zijn opgelost. Wel weet men dat de toestanden abnormaal zijn en als men uit de ketting een schakel weg gaat nemen dan breekt de ketting. Spr. noemt het gelukkig dat de landbouw in de kamer ook vertegenwoordigd is, al behóoren de bijzondere belangen daar van in de Z.L.M. en dergelijke vereeni- gingen meer in het bijzonder bespro ken te worden. Elke wet grijpt in individueele vrij heid en eischt slachtoffers. De toestand in den landbouw kan zoo niet besten digd blijven. Vele kleine boertjes heb ben te duur gepacht en wellicht groote- re ook. Maar dit kan men ook zeggen van eiken zakenman, die maar uitge breid heeft en nu in financieele moei lijkheden verkeert. Spr, meent, dat het credietwezen reeds deerlijk geschokt is, vooral ook door het te makkelijk ver strekken van credieten. Bij de vraag of er een zelfde toestand is als in 1914, wijst spr. er op, dat in 1915 de volks welvaart intrede deed en zij nam in 1916, 1917 en 1918 steeds toe, maar nu gaat het sinds 1922 full speed naar be neden en is er alom misère. Nu spreekt men van een moratorium, maar er be staat toch ook mogelijkheid op sursé ance van betaling, als een bedrijf voor de toekomst levensvatbaarheid heeft. Men ziet nu reeds tal van landbouwers aan de crisis opofferen, of dit noodig is, betwijfelt spr. als men het wat piano aan doet. Spr. erkent ten volle dat de landbouw een groote bron van welvaart is voor Nederland, als het den boer wel gaat, dan geldt dit voor het volk in al zijn geledingen. De heer MASSEE meende ook, dat door het bestaan van de mogelijkheid van surséance van betaling geen nieu we wet als nu voor gesteld noodig is, en die zal uitloopen op algemeen uitstel van betalen. Het gaat niet aan door uit stel van betaling weer een ander in moeilijkheden te brengen. De heer MENHEERE kan zich het best met het standpunt van den heer Mes vereenigen, en is overtuigd geen boer onnoodig gebruik van de wettelij ke bepalingen zal maken. Nu volgt men veelal het systeem van iemand maar di rect den hals om te draaien, waarvan spr. een paar voorbeelden geeft. De heer P. G. LAERNOES zeide, dat men nu het voor en tegen heeft gehoord, maar spr. zou willen vragen of er wel genoeg gedacht wordt aan onderlinge hulp, z.i. doet men te veel een beroep op staat en overheid. Er doen zich alom moeilijkheden voor en spr. is er niet te gen, den landbouw te steunen, maar ziet steeds gaarne dat men tracht zich zelf te helpen. Er is toch ook nog veel geld bij de boerenleenbanken en dan mag men niet direct zeggen, dat er geen geld meer is. Het zijn zeker tijden, waarin de overheid meer moet doen dan vroeger, maar men kan ook te veel letten op één schakel in de ketting. Men moet uit landbouwkringen wat meer advies ge ven aan de overheid. De heer WESSELING zeide, dat men de zaak in het algemeen moet bezien. Men zal meer en meer contante betaling vorderen, en het credietwezen zal ge heel verdwijnen. De heer M. LAERNOES bracht ook de surséance van betaling naar voren, die toch ook voor den landbouw be staat en daarbij stelt men een onder zoek in of er in de toekomst kans op betaling is. De VOORZITTER zeide nog eens, dat men niet te veel naar den land bouw alleen mag kijken en was het niet eens met den heer Siebenga over de kamers te Rotterdam en Amsterdam, de kamer mag zich niet speciaal met den landbouw bemoeien. Een gevaar is ook, dat men zich veel gemakkelijker in een onderneming zal steken, wat weer nieuwe gevaren op uitstel van betaling opent. Spr. vroeg verder o.a. .nog of er werkelijk zooveel executies plaats heb ben. De heer MENHEERE zeide, dat door direct opvragen van hypotheeken ,ve- len met den bedelstaf worden bedreigd, De heer STOFKOPER zeide, dat als de landbouwers speculeeren in grond, zij even als andere speculanten de ge volgen ervan moeten dragen. Men moet alle troepen gelijk behandelen. Ge lukkig volgen industrie en middenstand nog niet het voorbeeld van den land bouw om steun te vragen. Het is een sneeuwbal, die ver zal rollen, een ket ting zonder eind. De heer LINDENBERGH zeide, dat de executies nog niet groot in aantal zijn, omdat men weet, dat een land- bouwinventaris nu niet vèel waarde heeft. Spr. verwacht niet veel van sur séance van betaling voor de landbou wers. Als men een mobiele pacht zou hebben, die ook door den heer Jeroni mus was genoemd, dan zouden de ver pachters nu niets krijgen. De heer SIEBENGA beantwoordde ten slotte nog enkele opmerkingen. Het aatftal stille executies moet men niet afmeten naar dat der faillissementen. De Z.L.M. zal een circulaire richten tot alle verpachters om soepel te zijn. Hierna werd het voorstel van het bu reau aangenomen met 10 tegen 5 stem men, die der heeren Siebenga, Menhee- re, Mes, v. d. Berg en Lindenbergh. Kerkbestuur geschorst. Naar wij vernemen zijn bij deurwaar ders exploit Kerkvoogden en notabelen der Nederlandsch Hervormden Gemeen te te Biezelinge en Eversdijk door het Provinciaal college van toezicht op het beheer der Kerkelijke Goederen en Fondsen van de Herv. Gemeenten in Zeeland geschorst en is de secretaris ontvanger dier gemeente ontslagen. Alle stukken werden door den deur waarder aan de kerkdeur dier gemeente aangeplakt. Het laat zich begrijpen, dat dit in het anders zoo rustige dorpje nog al opzien verwekte. Een en ander had plaats juist voor de vergadering,' die genoemde heeren Vrij dag zouden houden. De oproeping voor die vergadering luidde: L. S. Gij wordt opgeroepen tot een te hou den vergadering op Vrijdag 8 April 1932 des avonds om 8 uur in de Consistorie kamer te Biezelinge om te beslissen of de Ned. Herv. gemeente van Biezelinge en Eversdijk al of niet onder het inge steld Toezicht zal blijven- Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Biezelinge en Evers dijk. (Get.) J. Zuidweg, voorzitter. (Get.) A. v. d. Graaf, secretaris. Biezelinge, 6/4 1932. Het veer Anna JacobaZijpe. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek aan de directie van de R. T. M. ontvingen de A.N.W'.B. en de K. N.A.C. thans welwillend bericht, dat de veerboot „Keizersveer II" ter beschik king van de R.T.M. ligt; echter bereikte die Maatschappij eerst korten tijd ge leden een concept-overeenkomst met het Rijk, waarin nog slechts de veer dienst ZijpeAnna Jacobapolder werd geregeld, doch welke zeer waarschijn lijk gecombineerd zal moeten worden met die welke voor het veer Numans- dorpWillemstad zal gelden, en waar van het huren der veerbooten van het Rijk en den ombouw van 't eigen boot materiaal van de R.T.M. verband houdt. In verband hiermede zal althans voor- loopig nog niet tot het huren van de „Keizersveer II" kunnen worden over gegaan. Batavier-Lijn. Naar de Mlaasb. verneemt, zal de Ba tavier-Lijn met ingang van Maandag 18 April a.s. weder iederen dag (behalve Zondags) op de gewone tijden haar da- gelijkschen dienst RotterdamLonden hervatten. SCHEURLEER EN ZOONEN GESLOTEN. DEN HAAG, 11 April. De bekende bankiersfirma Scheurleer Zoonen in Den Haag deelt mede genoodzaakt te zijn hare kantoren in Den Haag en Sche- veningen te sluiten. Zij zal surséance bij de rechtbank aanvragen. Zij deelt ver der mede, dat de toevertrouwde effec ten volledig aanwezig zijn. KADEMUUR VERZAKT. Vrijdag morgen is aan de Nieuwe Haven, nabij de Sleepersvest te Rotterdam, een gedeelte van den kademuur plotseling verzakt en in het water terecht geko men. Een auto, die op den wal gepar keerd stond, maakte de tuimeling mee. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. GEDUPEERD DOOR VERTEGEN WOORDIGER. In November van het vorige jaar deed een Amsterdamsche le vensverzekeringsmaatschappij bij de po litie te Rotterdam aangifte, dat haar vertegenwoordiger C, K. er haar in ken nis van gesteld had, dat hij een bedrag van 805, dat hij aan premies geïnd had, op weg naar het postkantoor verloren had. Toen K. bleef volhouden, dat het niets dan de waarheid was en daaren boven nog een regeling trof om de maat schappij de schade te vergoeden, liet men de zaak verder rusten. Dezer dagen wendde de maatschappij zich echter weer tot de politie, omdat voldoening van een bedrag van 700, dat K. geïnd had, achterwege was gebleven. De politie hield K. aan en bij een ver hoor bekende hij het geld te eigen bate te hebben aangewend. Hij had het groo- tendeels aan N. L. te W. gegeven, met wien hij een assurantiekantoor had op gericht. Ook Te W. werd nu aangehouden. Het bleek dat zij met t' geld verschillen de sub-agenten, die zij aangesteld had den, hadden betaald. Een deel was ech ter ook in hun eigen zak verdwenen. K. echter blijft volhouden de 805 verloren te hebben. EEN UITBREKER. Vrijdag is te Rotterdam aangehouden de Duit- scher W. F., die bleek zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goe deren te Capelle aan den IJssel. Hij is in een cel op het raadhuis aldaar opge sloten. Toen twee rijksveldwachters op surveillance zouden gaan, vonden zij in de beneden verdieping van het raad huis een raam geopend. Bij een onmid dellijk in de cel ingesteld onderzoek bleek, dat F. er van door was. Hij had twee ijzeren staven van het hekwerk van de cel doorgezaagd en zich door de opening gewrongen. Een met knippen afgesloten tusschendeur was ontzet. Van den ontvluchte is geen spoor ont dekt. BLIKSEM IN KERKTOREN GESLA GEN. Tijdens het kort, maar onge woon hevig onweer, dat zich Donder dagavond boven Gouda ontlastte, sloeg de bliksem op den grooten toren van de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart aan den Kleiweg. De bliksem vernielde eerst de instal latie der avondverlichting van het uur werk, sprong daarna over op den klei nen toren en drong vandaar het kerk gebouw binnen. Hij vloog door alle lei dingen en vernielde op zijn weg den motor, die het orgel drijft en maakte eenige lichtkronen defect, in de sacris tie verbrijzelde het hemelvuur een ge deelte van het schakelbord. De aangerichte schade is groot. Op een in de onmiddellijke nabijheid gelegen kantoorgebouwtje viel een vuurbol. Deze sprong met een gewel dige knal uiteen en liet op een juist brandplekken na. De man en een tweetal personen, die in het gebouwtje door den bediende verlaten stoel eenige een schuilplaats hadden gezocht, bleven ongedeerd. BEZWAREN TEGEN INKWARTIE RING. Eenige leden van de afdeeling Boskoop van Kerk en Vrede hebben aan het gemeentebestuur van Boskoop meegedeeld, dat zij op grond van hun beginsel hun woningen e.d. niet beschik baar kunnen stellen voor het eventueel verleenen aan krijgsvolk van inkwartie ring en onderhoud. LOODSJOL OMGESLAGEN. Vrij dagmorgen is de jol van één voor den Hoek van Holland dienstdoende loodsboot bij het te water laten vervuld en gekapseisd. In de booten zaten twee loods-kweekelingen, die verder te water raakten. Na een kwartier is het gelukt •««Tin-nrim- -n~ iwnlil lï mf de beide loodskweekelingen op te pik ken en aan boord van de loodsboot te brengen. Oogenschijnlijk hebben zij geen letsel gekregen. Doordat de omgeslagen jol in de reep is blijven hangen, is deze boot niet ver loren gegaan en kon zij weer worden ge borgen, LAAG HAGEL IN 'T GELAAT. - Men hieldt aan de N. R. Crt. uit Alp hen aan den Rijn: De 16-jarige landbouwersknecht G. de B. was 'met een buks aan het schieten. Het 12-jarige zoontje van den veehou der R. vroeg he'mi hetwapen oolki eens te mogen bekijken. Ongeluk'ldfgferwijze ging daarbij de buks af met het ge volg, dat de landbouwersknecht de volle laag hagel in het gelaat kreeg. Een der oogen was zoodanig getrof fen, dat hij het zal inbeten missen,- OP VRIJE VOETEN. De chef van de effectenafdeeling van het kantoor Haarlem der Rotterdamsche Bank- vereeniging, die verleden week werd aangehouden, als verdacht van verduis tering van effecten ter waarde van 70.000 is, naar de N. R. Crt, meldt, op vrije voeten gesteld. AUTO IN DE GRACHT GEREDEN. Zaterdagmiddag wilde de chauffeur de Lijnbaansgracht te Amsterdam in de richting van de Westerstraat op- zwenken. De chauffeur nam echter de bocht te groot, waardoor de auto in de gracht terecht kwam en op een klein stukje van de kap na geheel onder wa ter verdween. Een voorbijganger, zeke re H. H., sprong zonder zich te beden ken in het water, terwijl zijn broer een ladder aansleepte en daarmede op de kap van den auto klom. De chauffeur was er in geslaagd zijn hoofd door het portierraam te werken, zoodat hij daar mede boven water bleef. Samen trok ken de beide broers nu den chauffeur verder door het portierraam op de kap van den auto. en daarna op den wal. Van den passagier achter in den wagen werd geen teeken van leven verno men, H. H. trachtte verscheidene ma len te duiken, om onder water het por tier van den auto te openen, doch dit lukte niet. Met een zakmes sneed hij daarop een gat in een der zijkanten van den kap. Zoo slaagde hij erin den passagier bewusteloos naar buiten te treken. Zondagavond overleed de oud ste der twee inzittenden, de heer P. S., zonder tot bewustzijn te zijn geko men. De toestand van het tweede slacht offer is zeer slecht. De redders hebben geen nadeelige gevolgen van het drab bige water ondervonden. Honderden Jordaanbewoners kwa men op het hooren van het ongeluk van alle kanten naderbij. Doch de politie onder leiding van inspecteur Visser maakte ruim baan. GEHEIME BRANDERIJ. In sa menwerking met Amsterdamsche colle ga's hebben rijksambtenaren te Ti el een inval1 gedaan ibiij Z. v. R., onder die gemeente, op het vermoeden, dat iiij er een geheime branderij op nahield. In een afgesloten ruimte vonden de ambte naren een tobbe met een vloeistof, waar omtrent deskundigen onder hen de over tuiging hadden, dat het door glisling! ver kregen was. Van deze vloeistof zijn mon sters genomen en opgezonden naar een laboratorium te Amsterdam. Ook werd een bus met antiferment, een chemisch praeparaat bij alcoholbereiding gebruikt, in beslag genomen. Naar de reden van de aanwezigheid van deze stoffen ge vraagd, zei van R. dat i-ze een in be werking zijnd middel tegen huidonrein van schapen waren, waarvan hij {hel geheim wildé bewaren. Toestellen wer den niet gevonden. Lely, hoofdingenieur van den Rijkswater staat, wonende te N ij mege n, die bij zijn broer te Liverpool logeerde, is het slachtoffer geworden van een ernstig ongeluk, toen hij op het Aintree-station aldaar het verkeer gadesloeg. Hij lette niet op een binnenrijdenden trein, werd in den rug gegrepen en op slag gedood. AANHOUDING VERZOCHT. Op of omstreeks 11 Maart 1.1. is uit een transportauto, op reis van Amsterdam via Arnhem naar N ij m e g e n vermist een doos, met blauw potlood gemerkt C.A. 1765, en inhoudende 3 bruine trico- line costuums, maten 54.5, 56.5 en 58.5; 4 idem blauwe costuums, maten 52.5, 54.5, 56.5 en 58.5; 3 beige tweed cos tuums maten 52,5, 54,5 en 56,5; 3 don kergrijze tweed costuums maten 54,5, 56,5 en 58.5. Te Arnhem is uit die auto gelost en daarin geladen. De Commissaris van Politie te Nijme gen verzoekt aanhouding en voorgelei ding van den onbekenden dader van dien vermoedelijken diefstal en opsporing van vorenbedoelde vermiste costuums. DE MODDERBANDJIRS. Nadere bijzonderheden omtrent de modderband- jir gewagen van een groote verwoesting. De bevolking vluchtte, zoodat toen de modderstroom aanzette, de geheele om geving was ontruimd. Ongeveer 130 in- landsche huizen zijn verwoest. De ver binding over den Postweg is voor bussen en personenauto's hersteld. Ged, Stalen hebben de ^levering van 2370 vierk. m 'Scandinavische gra- nietkeien 13—20 dm', voor een d'eel' .van den weg Axel—Roodesluis, aanbesteed 16 Maart jï, opgedragen aan de firma Mj. van de Wall te 's-Gravenhage voor f -4.99 vierk. nr. PRIMITIEF KOHIER STRAATBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat het primitief kohier 1932 van de Straatbelasting, door den Raad vastge steld in zijne vergadering van 23 Maart 1932, aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Middelburg, den 8 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris, -o HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dat van 8 April 1932 af op de gemeente-secretarie Ier visie is ge legd leen verzoek met bijlagen van C. de Jonge te Middelburg oM vérgiunning tot het oprichten van een kruitbfewaar- plaats in perceel kad. bekend, gerniaente Middelburg in sectie G no. 735, .gelegfön aan den Westelijken Havendijk; dat op Vrijdag den 22 April a.s. des voormiddags te 11 uur ten raadhüize gelegenheid' ,-zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en d'ezte monde ling of schriftelijk toe te lichten, alsmieri'e dat zoowel de verzoeker als zij, die bezWa- ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zakë in gekomen schrifturen kennis kunnen ne men dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. Niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor hel gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 8 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, voorzitter. M. VAN DER VEUR, secretaris. Eleelr. Drukkerij G. W. DEN BiOER„ Middelburg. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: I dat de toelatings-examens voor het Gymnasium op nader te bepalen data zullen worden gehouden. II dat aanmelding voor die examens schriftelijk vóór 1 Juli 1932 moet wor den gedaan aan den Rector, dan wel mondeling aan het schoolgebouw op Dinsdagmiddag van 3 tot 4 uur, eveneens vóór gemelden datum, een en ander on der opgaaf van naam en voornamen, da tum en jaar van geboorte, benevens de lagere school die het laatst bezocht werd, en of de 6e dan wel de 7e klasse eener lagere school is doorloopen; III dat volgens de gewijzigde veror dening geen 2e toelatingsexamen meer zal worden afgenomen. Middelburg, den 8 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Oi

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6