Mijnhardt'sj [tabletten genezen U HEERENBAAI TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 APRIL 1932, WETENSCHAPPELIJKE CONGRESSEN IN VLAANDEREN, EEN BRIL VAN FOCUS IS EEN SIERAAD EN NIET DUURDER DAN EEN MINDERE. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. per Vz pond ZO ch per ons WctperVzons Wen schrijft ons: Te Gent zijn van 31 Maart tot 4 April de Vlaamsche congressen gehouden, die zich ditmaal in een zeer groote belang stelling mochten verheugen. Men sprak in Gent van 5000 deelnemers. De aard ran de congressen toonde een zeer groo te verscheidenheid, zooals uit enkele vertegenwoordigde richtingen moge blij ken: philologie, economie, journalistiek, medicijnen, techniek. Wanneer men de lijst van de buitenlandsche afgevaardig den inziet, dan blijkt het, dat Nederland daarbij een goed figuur maakt. Er waren vele Nederlanders in Gent, ook Zeeu wen. Gelukkig maar, want zulke ge- geleerde bijeenkomsten bieden vaak nog wel eenige gelegenheid, om tusschen de officieele vergaderingen elkander eens vertrouwelijk te spreken en vriend schapsbanden aan te knoopen of te ver sterken. En eenige reden voor het aan halen van die banden* tusschen Vlamin gen en Hollanders is er toch wel. Hoe zeer men zich in Vlaanderen Vlaming gevoelt, blijkt o.m. uit een betreurens waardig incident bij de ontvangst ten stadhuize. Hier ontving de (franschge- zinde) burgemeester van Gent de con gressisten. Het orgel speelde de Braban- ponne, waarop de Vlamingen „de Vlaam sche Leeuw" inzetten met het gevolg, dat de burgemeester het podium ver liet. Dien avond (Vrijdag) werd in den Schouwburg gegeven Ysbrand van Van Eeden. Deze schouwburg was goed ge vuld; ook vele bekende Nederlanders waren daar aanwezig. Er werd vlot ge- soeeld en de hoofdpersoon (Stafbruggen) wist zonder charge den moeilijken rol van Ysbrand te vertolken. Den Zaterdag had men bestemd voor de eigenlijke Congreszittingen. Het spreekt van zelf, dat vele der voordrachten gehouden werden door Belgische geleerden, maar in zoo goed als geen enkel congres ont brak het Nederlandsche element. In de afdeeling: „apotheek en geneesmiddel leer" waren vijf van de zeven ingeschre ven sprekers Nederlanders op de Zon dagvergadering en twee van de drie op Zaterdag eveneens. Wel het uitgebreid ste congres was dat der philologen met niet minder dan 10 afdeelingen, onder leiding van den Gentschen oud-hooglee raar Vercoullie. Het zou ons te ver voeren, zelfs maar te trachten een overzicht te geven van hetgeen op de congressen verhandeld werd. Een enkele naklank moge hier ge geven worden. Zoo ving het luisterend oor op een loftuiting over de rede van Prof. Van Calcar op Zaterdagmiddag, die opviel door een keurigen vorm. Onze stadgenoot dr. A. H, A. Martens hield twee redevoeringen in de medische af deeling, die algemeene waardeering von den. Bij de opening werd na het wel komstwoord van den rector der univer siteit Vermeylen en het antwoord van den algemeenen voorzitter der congres sen, prof. Daels, de eerste rede gehou- den door dr. Hamburger, hoofd van den dienst der gezondheidszorg te Amster dam. Deze rede werd met groote belang stelling aangehoord door de aanwezigen, onder wie opgemerkt werd de oud-mi nister Camille Huysmans en mevrouw Huysmans. Wel zijn de tijden veranderd. Nu in 1932 opende de rector der Gent- sche universiteit deze congressen en deed dit met onverholen blijdschap. Het is eerst 12 jaar geleden dat een vorige rector geweigerd had de lokalen der Gentsche universiteit open te stellen voor deze congressen. Dat de vooruitgang niet zonder moeite is gegaan, spreekt van zelf. Maar als er meer mannen in Vlaanderen zijn als de voorzitter van deze congressen, ig het niet te verwonderen, dat er leven ge bleven is in deze congressen. Men zag prof, Daels overal en zonder twijfel is het zijn zorgeüde hand, die door goede re geling van alles en nog wat in de e vroe ge lentedagen Gent voor tal van organi saties heeft gemaakt tot n oord van we tenschappelijke opfrissching en een plaats van rustige en genoegelijke onder linge kennismaking. Gent heeft voor een dergelijke ont moeting op groote schaal bijzondere voordeelen. De logeergelegenheid is ruim voldoende en de monumenten uit den bloeitijd van Vlaanderen geven de stad een bekoring die werkelijk zeldzaam is. Deze stad van Schelde en Leye heeft voor ons Nederlanders een machtige aantrekkingskracht. Is niet in dezelfde zaal, waar nu het congres is ontvangen, de pacificatie van Gent gesloten, waar bij Noord en Zuid in den Spaanschen tijd de handen ineensloegen? Ten slotte moge nog vermeld worden, dat de dames der congresleden op Zater dagmiddag een interessant bezoek heb ben mogen brengen aan de orchideeën- kweekerij te Loochristi. Waren de dui zenden en duizenden orchideeplanten met honderden bloemtrossen reeds merk waardig genoeg op zich zelf, een uiter mate belangwekkend détail was het vol gende. Men heeft n.l. beproefd, om de micros copische kleine Orchideeën-zaadjes uit te zaaien in glazen kolven met een kunstmatigen voedingsbodem. En deze poging is geslaagd. Het duurt ongeveer anderhalf jaar voor uit het zaadje een plantje gegroeid is, dat groot genoeg is om overgeplant te worden in potten. Men kon dit overplanten zien en de enorme zorg bewonderen, die deze plant jes noodig hebben en die er ook aan ge geven wordt. Weet men nu nog, dat daarna nog ruim vijf jaar gewacht moet worden, voor de eerste bloem komt, dan begrijpt men welk een geduldwerk dit bedrijf vereischt. Met een dankbaar ge voel aan de familie Vuylsteke, de Loo- christische orchideeënkweekers, werd naar Gent teruggereden. Alles te zamen genomen, konden prof. Daels en zijn medewerkers met voldoe ning terugzien op deze Gentsche pacifi catie van 1932. Congreslid. (Ingez. Med.) 36). Sir Peter hield bijna een halve mi nuut den hoorn vast, in welken tijd hij beurtelings Spencer, de telefoon en de kaart in zijn hand boos aan keek. Daar? Daar? vroeg een luide, zwa re stem in zijn oor, Hallo. Vas de kaart die U ontving? De drie van Harten. Waar is zij? Hier. En sir Peter gooide de kaart op tafel. Wanneer heeft U ze gekregen? Drie of vier minuten geleden. Minuten? Nu, ik zou denken, dat ge eerst over een paar dagen ongerust behoeft te worden, Wat bedoelt U? Wat ik zeide. Maar binnen een paar minuten kom ik bij U. Elf Cava- nagh Avenue. Dat is uw adres nietwaar? Ja. Goed. Er klonk een geratel aan het andere eind, gevolgd door een irriteerend ge zoem en sir Peter gooide den hoorn op tafel. Spencer legde hem weer op den haak. Is er iets niet goed, sir Peter? vroeg hij ongerust. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN, In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering waren aanwezig 18 leden, één va cature. De VOORZITTER wijdde enkele woorden aan den heer W. L. Huson, die als raadslid bedankt heeft wegens ge zondheidsredenen. Spr. noemde dit droevig omdat allen den heer Huson gekend hebben als een ijverig en hard werker. De heer Huson had niet alleen sedert 18 Augustus 1911 zitting in den raad maar was sedert 1902 lid en sedert 1903 secretaris der gezondheidscom missie, van 4 September 1923 tot 31 October 1924 was hij wethouder van fi nanciën en van 1 April 1917 tot 1 Janu ari 1923 was de heer Huson onbezol digd ambtenaar van den burg. stand, verder lid van verschillende raads commissies, maar had bijzondere be langstelling voor het gasthuis, waarvan hij van 1910 tot 1917 en van 1923 tot 1 October 1931 regent en sedert 1923 voorzitter was. Spr. zegt den heer Hu son dank voor alles w<4 hij gedurende lange jaren voor Vl'ssingen heeft gedaan j en hoopte, van harte, dat de gezond heidsredenen, die hem tot heengaan noopten, hem niet veel zullen doen lij den. De leden gaven blijken van instem ming met die woorden. Van de ove-ige mededeelingen en in gekomen stukken zij vermeld het be richt van de Broederband, dat zij geen gebruik meer wenscht te maken van 't recht van optie op grond aan de Paul Krugerstraat en den Singel. Naar aanleiding van een voorstel van den VOORZITTER om een verzoek van het bestuur van Vreemdelingenverkeer om de gemeentelijke subsidie te ver- hoogen van 100 op 500 bij de be groeting te behandelen, wees de heer PAAP er op, dat dan dit jaar van een eventueele verhooging geen gebruik meer kan worden gemaakt. Spr. zette uiteen dat door de omstandigheden 't aantal personen, die pension houden zeer is uitgebreid en nu wil V. V. door een krachtige propaganda in 'Neder land en België medewerken die pensi ons ook gasten te bezorgen. De VOORZITTER stelde nu nader voor het verzoek in handen van Burg. en Weth. te stellen om advies. Aldus besloot de raad. Tot lid der Commissie voor de Zee mans- en Visschersbeurs, vacature-Hu- son, benoemde de raad den heer Pol derman. Winkelsluiting. Bij het voorstel van Burg. en Weth. inzake verordeningen ingevolge de win kelsluitingswet, wees de heer RORIJE er op, dat de toestand vroeger droevig was, en de winkeliers de achtuursluiting toejuichten. Spr. meent, dat 7 uur een goede tijd is in de week en 9 uur op Z.. terdag en stelt voor aldus te bepalen. De vrije middag of morgen ligt vast in de arbeidswet en nu heeft de eene win kelier een morgen, de andere een mid dag. Het is het beste één algemeenen middag en liefst Woensdag als de kin deren ook vrij zijn en vooral Christelijke personen hebben bezwaar tegen Zon- dagsu'tgang. Spr. doet een tweede voorstel in dien geest. Spr. meent dat Burg. en Weth. terecht voorstellen het verzoek der kappersorganisatie en hun winkels op Maandag te sluiten, maar 'stelt voor hen voor den Zaterdag 9 uur sluiting vast te stellen. De heer PAAP zeide, dat de wet reeds veel beperkingen aan de winkeliers op legt, de gemeenteraden kunnen dat nog uitbreiden. Spr." had bezwaar tegen een bepaalden vrijen middag en meende, dat dit vooral ook met het oog op het Vreem delingenverkeer moeilijkheden met zich zal brengen. Onder de kappers heerschte groot verschil van opvatting en met 7 tegen 6 stemmen besloot men te vragen Maandagmiddag te sluiten. Spr. wil niemand dwingen te werken tegen zijn zin, maar ook niemand belet ten die werken wil i. c. de winkeliers. De heer HARTS kan zich grootendeels met den heer Paap 's meening vereeni gen, maar meent dat de kwestie van den vrijen middag nog eens naar strafveror deningen moet worden gezonden. De heer VAN OORSCHOT heeft zich in strafverordeningen neergelegd bij de meening, dat een vrije middag niet zal worden goedgekeurd, maar als er een gaatje is, is hij voor invoering. De kap perskwestie is iets anders, want hier vraagt de organisatie er om en men zou aan de eene zijde de winkeliers sparen maar aan de andere zijde de wensch van de kapperspatroons niet inwilligen, dat is een tegenstrijdigheid. De door den heer Paap aangehaalde stemming liep alleen over morgen of middagsluiting. De heer POLDERMAN komt op voor de belangen der winkeliers en wijst er op dat men toch te Vlissingen Woens dags niet kan sluiten met het oog op vreemdelingen en schippers. De heer WOLTERING is voorstander van 7 en 9 uur sluiting. Twee jaar gele den was men het over den vrijen middag eens met het bestuur van Gemeenschap pelijk Belang, maar in de vereeniging kelderde het. Inzake de barbierszaken wil spr het verzoek steunen. De heer ANDRIESSEN is voorstander van een vrijen middag omdat men dan zeker weet dat het personeel vrij zal zijn. De vervroegde sluiting juicht spr. toe, men moet sociale verbeteringen voor hen, die werk hebben niet tegen houden. Spr. is blij nu eens een patroonsorganisa tie, nml. der kappers te kunnen steunen. De heer VAN SPANNING meent, dat hier een groepe groep van de sociale sa menleving kan worden beschermd tegen steeds slaaf zijn van het publiek en zij zelf schijnen dit niet te voelen. Mej. MEIJER is wel voor 7 en 9 uur desnoods, al is dit vroeg, maar tegen een gedwongen middag, men gaat dan juist met de kinderen winkelen. De VOORZITTER verzekerde dat het politietoezicht op de naleving van het winkelwerktijdenbesluit goed is en dat de toestand juist door die wet geheel veranderd is. Spr. meent, dat het eigen belang de winkeliers noopt te verzoeken geen extra dwang op te leggen. De heer P- G. LAERNOES zeide, dat men moet rekenen met het belang der winkeliers en met dat van het publiek. Men moet de winkeliers niet meer aan banden leggen dan hard noodig is. Voor al in een plaats als Vlissingen is 7 uur sluiting een bezwaar, de arbeiders heb ben dan haast geen tijd om te koopen. Vooral voor de kleinere winkeliers, die werken zonder personeel bepleitte spr. geen verdere beperkingen in te voeren. Spr, is ook tegen een vaste sluiting van kapperswinkels, mede met het oog op het vreemdelingenverkeer. Na een kort antwoord van den heer RORIJE, nam de raad met 10 tegen 8 stemmen aan een sluiting op 7, Zater dags 9 uur; verwierp hij. met 10 tegen 8 stemmen het amendement om een vrij en middag in te voeren; en vereenigde hij zich met 15 tegen 3 stemmen met de sluiting van barbierwinkels om Zater dag op 9 uur. Het voorstel-Paap geen sluiting der kapperszaken op Maandag werd aange nomen met 10 tegen 8 stemmen. Vergoeding bijzondere scholen. Bij het voorstel inzake de vergoeding docr boventallige leerkrachten aan de bijzondere scholen, kwam de heer VAN HAL terug op zijn bezwaren inzake de vergoeding aan de Schoolvereeniging. De heer VAN OORSCHOT bepleitte dit ook, en meende, dat de neutrale schoolvereeniging profiteert van vroe gere toestanden bij het openbaar onder wijs, en met kleinere klassen toch boven tallige leerkrachten krijgt. De heer SOREL meende, dat de toe stand verleden jaar goed uiteen is ge- ECHTE FRIESCHE Cl (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) Niets wat jij kunt begrijpen, ant woordde sir Peter prikkelbaar. Ga weg! Spencer aarzelde. Ik hoor. ik hoor, dat er in den laatsten tijd verscheidene inbraken zijn geweest, sir Peter, begon hij, met een licht trillende stem. Het verwondert me, dat je in staat bent iets te begrijpen, viel sir Peter in. Je schijnt niet te verstaan wanneer ik zeg: ga heen! De laatste woorden klonken bijna als een schreeuw, en Spencer gehoorzaam de met tegenzin aan den gebiedend wij- zenden vinger van den baronet. Hij draaide zijn blad zenuwachtig rond, en zich op den drempel omkeerend, pro beerde hij nog iets te zeggen, Zal ik Neen! Maak dat je weg komt! Spencer verliet langzaam de kamer en sloot de deur achter zich met een ei genaardig rammelen van den knop, wat een minachtenden grijnslach op sir Pe ters' lippen te voorschijn riep. Sir Peter keek een paar seconden naar den deurknop, toen lichtte hij zijn hoofd op, keek snel de kamer rond, liep naar het raam en sloot het zachtjes, er de zware zijden gordijnen met een op- zettelijken ruk over heen trekkend. Weer wierp hij een haastigen blik over de meubelen, toen liep hij bijna steels- gewijze naar de brandkast. Hij schoof het gebeeldhouwde paneel weg en was bezig de slot-combinatie te regelen, toen dé salondeur met lawaai open ging. Hij draaide snel op zijn hielen om, als of hij een aanval verwachtte, en kookte, van woede, toen hij zag dat Nina on verschillig naar de tafel ging, Pardon, zei ze vriendelijk, een spottende buiging voor hem makend. De drommel haal je, meisje! barst te hij uit. Klop of doe iets voordat je deze kamer binnenkomt! Hij liep naar den belknop en drukte er woedend op. Nina keek hem verbaasd aan. Er was iets van een hortende beweging in zijn spreken, wat van gespannen zenuwen sprak. Toen haalde zij langzaam haar schouders op. Ik kom om het boek van miss Enid, verwaardigde zij zich ie zeggen, terwijl zij verscheidene boeken op tafel opzet telijk langzaam doorkeek. En ditmaal lieg ik weer niet. Sir Peter trok zijn gezicht samen als of Nina's stem inderdaad iets zuurs was, dat hij onvoorbereid geproefd had. Krijg het en ga heen! bromde hij. Hij draaide haar zijn rug toe en terwijl hij dit deed nam Nina bliksemsnel de kaart van den hoek der tafel en legde ze tusschen de bladen van een roman waarbij een eind der kaart naar bui ten stak op de manier van een leeswij zer en toen de baronet zich weer omdraaide, was zij reeds bij de deur met het boek stijf in de kromming van haar arm. Zij kwam Spencer, die zich blijkbaar haastte om gehoor te geven aan de roepstem van sir Peter, juist binnen den salon tegen, en, zooals haar vaste ge woonte was als zij den butler op stille plaatsen tegen kwam, bleef zij staan en keek hem coquet aan. Spencer bleef geduldig staan en het meisje tikte hem speelsch met het boek terwijl zij hem aanzag met de kwijnen de blikken, die hij haar kinderlijkste ka raktertrek vond. Het maanlicht is vanavond zeer moo', Spencer, zei ze smachtend. Mogelijk, stemde Spencer toe, en liep zonder complimenten langs haar heen. Het meisje keek hem na toen hij de studeerkamer binnen ging, en haar oogen stonden als vuur. Cochon! siste zij. Het is mogelijk, dat zij nog meer ve nijn in den scheldnaam gelegd zou heb ben, als zij de handige beweging ge merkt had, waarmede de butler de kaart uit het boek naar zijn vestjeszak had overgebracht! Gedurendetwaalf uren daarna vroeg zij zich toornig af, waar zij die verloren kon hebben. Sir Peter keek boos op, toen Spen cer de kamer binnen trad. Hij had den kerel nu niet noodig; de noodzaak was uit eigen beweging heengegaan. Je zult vanavond niet meer noo dig zijn, Spencer. Je kunt naar bed gaan. Goed, sir Peter. Spencer sloot de deur achter zich en ratelde meer dan ooit met den deur zet in de stukken. De heer HARTS ontkende dit en wilde ook gaarne de kwestie in hoogste in stantie doen uitmaken. De heer EDELMAN meende, dat de wet zeer duidelijk is en de raad ver leden jaar een juist besluit nam. De heer LAERNOES zou het gek vin den als men terug kwam op iets, dat reeds in uitvoering is. De heer DE MEIJ sloot zich aan bij hen, die wezen op de wijzigingen in de wet en meent, dat de hu:dige raad niet gebonden is aan een besluit van den vorigen. De heer LAERNOES komt er nog maals tegen op. dat men een voor 3 ja ren genomen besluit tusschentijds te niet gaat doen. Het voorstel van Burg. en Weth. om wel vergoeding toe te kennen, werd aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Ontwikkelingscursus. De heer VAN SPANNING juichte het voorstel tot instelling van ontwikke lingscursussen voor werkloozen in en bepleitte het belang, dat dit ook voor personen boven 24 jaar toepasselijk is. De heer EDELMAN zette uiteen, dat er onder de 80 eerste aangegevenen en ook onder de later opgegeven 40 on geveer 50 pCt. boven de 24 jaar waren. Daarom is alles gedaan om ook voor deze subsidie te krijgen, men verwacht binnen enkele dagen antwoord van de regeering. Ontslag Inspecteur van politie. Het voorstel om den ontslagen in specteur van politie nog 3 maanden vol salai'is en daarna 6 maanden 70 pCt. toe te kennen, gaf den heer OORSCHOT aanleiding voor te stellen geen derden inspecteur meer aan te stellen. De VOORZITTER wees er op, dat juist thans gebleken is, dat (twee in specteurs overladen zijn met. werk Het voorstel van den heer 'Van Oor schot verwierf slechts 3 stem/men en dat van den heer RORIJE om voor 1 Juli geen nieuwen aan te stellen, werd met 12 tegen 6 verworpen. Bijdrage vliegdienst. Z. h. st. vereenigde de raad zich ;rtet het voorstel om voor f 250 deel te nemen in het garantiefonds van een luchtdienst ÏRotterdamiHaamstede—-Vlissingen, wat de VOORZITTER zijn blijdschap daar over deed uitspreken. v Waterleiding, Tegen het voorstel om een geldiee- ning van f 364.000 aan te gaan teu behoeve van de overname der waterlef - ding, verzette zich niemand, doch iét gaf knop. Sir Peter was zich van geen bepaald plan, geen werkelijke ingeving bewust, toen hij naar de schrijftafel ging en een Amerikaanschen revolver met dubbelen loop uit de lade kreeg. Hij wist echter, dat hij kinderlijk zenuwachtig en on rustig was en toen hij het wapen in zijn hand voelde, wist hij ook, dat hij het eenige betrouwbare kalmeerende mid del voor zijn tegenwoordigen toestand vast hield. Hij spande den cylinder met zijn duim, overtuigde zich dat het wapen geheel geladen was en liet het in zijn jaszak glijden. Toen liep hij heen en weer tusschen het raam en den schoor steen, met zijn handen in zijn zakken, zijn hoofd voorover, en zijn oogen fron send naar het karpet gericht. Neen, zei hij bij zichzelf, hij was niet bepaald ongerust of opgewonden over den Decker, mar de gedachte van po litieambtenaren in de buurt was niet opvroolijkend. Hij had zeer onaange name herinneringen aan handelingen der politie tijdens het proces van zijn broeder en bij voorzag geen genoegen van dit nieuwe contact met hen. Maar hij meende, dat in een geval als dit de politie onmisbaar was Hij was halverwege de tafel en het raam, toen hij opeens staan bleef, en zijn hoofd verbaasd en vragend ophief. De lichten waren uitgegaan! (Wordt vervolgd I

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5