BRANDT die lamp goedkoop JOü UktWós fuxs Ohf Verkeerswezen, Post en Telegrafie. ONDERWIJS RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Vïsscherij Financiëele Berichten. VOOR KLEINE TUINEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. ft Er bestaan lampen, die wellicht een paar dubbel tjes goedkooper zijn, maar Philips lampen branden guldens goedkooper De verstandige kooper geeft graag een paar dubbeltjes uit om guldens te ver dienen. Koopt lam pen, die goedkoop drenkte stuk tot ons gesproken. De di rigent legde den nadruk op de blijheid, wat van een juiste opvatting getuigde, want zoodra men te veel aandacht schenkt aan de melancholie, loopt men de kans, dat deze muziek, die nogal ge lijkvormig en fragmentarisch van opbouw is, haar uitwerking mist. Het aandeel van het orkest bestond verder in Schubert's Balletmusik aus „Rosamunde". Doorzichtige en eenvou dige muziek, doch ragfijn en vol van stemming. De geheele scala van vroo- Iijkheid, van den stillen glimlach, even weemoedig soms, maar nooit sentimen teel, tot den gullen schaterlach toe, wordt doorloopen. Van dit, evenals van het laatste nummer „Lied des Sandmann- chens und Abendzegen aus Hansel und Gretel" van Humperdinck, gaf het or kest een zeer verzorgde vertolking. Zoo viel het programma te roemen en kon de dirigent, de heer Joh. H. Caro, op een geslaagden avond terugzien. De jaarlijksche vergadering van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond zal op 23, 24 en 25 Juni worden gehou den. Voor de excursie is Kleef als uit gangspunt gekozen. ONTVANGEN BOEKEN. „De hooge toren van Oldeboorn", een historisch tooneelstuk voor kinde ren, door H. G. Cannegieter (H. D. Tjeenk Willink Zn., H a a r 1 e m). „Unter dem Banner des ersten April", JZeitgemasee und andere Ge dichte. Het boekje is geschreven door een vooraanstaande Duitsche persoon lijkheid, die in ons land veel liefde en vriendschap heeft ondervonden en is opgedragen aan H. K. H. Prinses Juli ana, die deze opdracht welwillend heeft aanvaard. Het totaal bedrag van den verkoop komt ten bate van het Nat. Crisis-Comité. (N.V. Haagsche Drukke rij Uitgevers Mij., Den Haag.) „Liederen van den Zelfkant", door Willem van Iependael, met een inlei ding van A. M. de Jong (N.V. Em. Que- rido's U.M., Amsterda m). „Onze Nederlandsche locomotie ven in woord en beeld", samengesteld door H. Waldorp, Dit werkje geeft een volledig foto-overzicht van het locomo tiefpark der N, S. vanaf de fusie tus- schen S.S. en H.S.M. (Uitgave H. Wal dorp, H i 1 v e r s u m.) Ned. Indische luchtreisgids 1932, uitgave van de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij, bij G. Kolff Co., Batavia. „Wie is Adolf Hitler en wat wil het Nationaal Socialisme in Duitsch- land", door Albert van Waterland. (Nat. Soc. Brochurehandel, Amsterdam). De zesde druk van de Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, geillustreerd met verschillende teekeningen en nieu we omslag, benevens een geillustreer- de gids met aardige kiekjes van Bergen en Bergen aan Zee en de pensiengids. Uitgave van de Vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Ber gen (N.H.) „Het Literaire Kunstwerk", door W. Kramer, leeraar te Wageningen. (J. B. Wolters U.M., Groningen.) „Wordend huwelijk", door M. Wi- bautBs. van Berlekom en dr. F. M. Wibaut. (H. D. -Tjeenk Willink Zn N.V. H a a r 1 e m). 1 Otto Bauer: „Kapitalisme en So cialisme na den Wereldoorlog, I Goede en Verkeerde Rationalisatie' vertaald door E. Brouwer. (N.V. Em. Querido's U.M. Amsterda m). Indische Stoomvaartlijnen' Chr. Huygens Batavia n. A'dam 7 v. Algiers. Slamat (thuisreis) p. 7 (4 n.m.) Suez. Marnix van St. Aldegonde '(uitr.) 7 te Genua. Geslaagd voor het machinistendi ploma B, de heer J. Moorman, leerling van de De Ruijterschool te V 1 i s s i n- g e n. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te 0 o s t b u r g de heer E. C. J. Lemaire, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. De beteekenis van het cijfer vijf. Het H. B. der Alg. Ver. van Leera ren bij het M. O. ""heeft, aan de plaatse* 'lijke en landelijke vereenigingen 'de vol gende wagen toegezonden, welke voor 15 April a.s. beantwoord mtoeten wor den: 1. Meent gij, dat /thans reeds ieen oordeel kan worden gevormd over de gevolgen van de nieuwe beteekenis van het cijfer 5? 2. Zijt gij voor het oude of voor het nieuwe systeem? 3. Geeft gij de voorkeur aan eenig ander systeem, en zoo ja, aan welk? Nieuwe kliniek voor oogheelkunde te Groningen. Naar de Maasbode verneemt, zal de groote nieuwe klin:ek voor Oogheel kunde te Groningen, begin Mei a.s. worden geopend. De tegenwoordige oog-inrichting is reeds lange jaren veel te klein voor de verschaffing van oogheelkundige hulp en het universitair onderwijs in de oog heelkunde door den hoogleeraar-direc teur. In een zeer kleine ruimte moest dit onderwijs gegeven worden zoodat er vaak voor alle studenten geen plaats was te vinden. In 1931 werden niet min der dan 8198 patiënten behandeld. Voor de rechtbank te Den Bosch werd in de bekende zaak van de frau de aan de Hanzebank, de zaak behan deld tegen den tweeden verdachte, den chauffeur E. ter H. Zooals men zich herinneren zal waren, destijds de beide zaken door de rechtbank gescheiden. Aan den 38-jarigen ter H„ die als chauf feur bij de Hanzebank in dienst was, wordt ten laste gelegd, dat hij te Den Bosch, om zich wederrechtelijk te be- voordeelen de curatoren in het faillisse ment van de Hanzebank, althans een hunner herhaaldelijk heeft bewogen, hem bedragen van 145.60 af te geven door daartoe opzettelijk listig en be- driegelijk door hem zelf vervaardigde kwitanties met den door hem zelf ge- fingeerden naam Doomerink valschelijk te onderteekenen. Door deze valschheid in geschrifte en oplichting heeft verd. de crediteuren van de Bossche Hanzebank voor rond een ton benadeeld. Het O.M. eischte 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Kantongerecht van Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 6 April' veroordeeld wegens met een rijwiel' ibuiten noodzaak 'yde 'linkerzijde van den weg houden: J. W te Midddeliburg f2 b. s. *2 d. h'.L. C, te Middelburg f 10 b. s. 10 d. h.; aet feien motorrijtuig rijden zondéh4 spiegel: A. D. te Aagtekerke f3 to. s. 3 d. h. openbare dronkenschap: K. v. d. G., te Vlissingen f 5 (bf- s. 5 df..- 'kii herhaling: J. de N. te Vlissingen, f 20 b. s. '20 d. h.; Zonder daartoe gerechtigd te zijnlbo- pen over eens anders grond: iM. D. 'te Veere en W|. v d. '~L. te Middelburg bei den vrijspraak; te Vlissingen in een raamjkozijn van een woonhuis zitten: Wi. H. B. te Vlissin gen: berisping. Kantonrechter te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens overtreding: leerplichtwet: J. J. d. P., Hansweert 5 s. 5 d.h.; Ie herhaling J. B. v. d. W., Heinkenszand 5 s. 5 d.h.; trekdier zonder toezicht op openba ren weg laten staan: P. T. V., Schore, 5 s. 5 d.h.; straatschenderij: D. H., Colijnsplaat, 10 s. 2 w. tuchtschool;. loterijwet: M. A., Krabbendijke, ont slag van rechtsvervolging, J. M. D., Kortgene, dagvaarding nietig verklaard; jachtwet: I. v. d. K., Kloetinge vrijge sproken; loopen over grond met verboden toe gang: J. E., Goes, vrijgesproken; keuringsverordening Wemeldinge: A. P. J., Wemeldinge 15 s. 15 d.h.; alsvoren van Kruiningen: P. T. V., Schore 25 s.,25 d.h.; als schipper rijkskanaal bevarende zonder reglement: H. D., Rotterdam, 2 s. 2 d.h.; met motorrijtuig rijden dat niet is in geschreven: L. M. V., Goes 3 s. 3 d.h.; schelpdieren rapen aan voet van een zeedijk: L. D. Ierseke; J, C. L., aldaar 1 s. 1 d.h.; vuur stoken op te korten afstand van een openbaren weg: J. H., 's-Heer Arendskerke; J. M. K., Wolphaarts- dijk; C. M. G., Colijnsplaat 1 s. 1 d.h.; vleeschkeuringswet: G. d. W„ Co lijnsplaat, vrijgesproken; met vaartuig niet stoppen nabij sluis te Hansweert als een rood bord wordt vertoond, en niet voldoen aan het be vel van een ambtenaar: H. D. Rotter dam, 2 maal 25 s. 2 maal 10 d.h.; te Kapelle overtr. max. snelheid per uur: J. H., Schore 10 s. 10 d.h.; rijden zonder geldig rijbewijs: J. K„ 's-Gravenhage 5 s, 5 d.h,; met motorrijtuig de veiligheid van 't verkeer in gevaar brengen: H. v. D., Heinkenszand en M. de B,, Goes vrij gesproken; met motorrijtuig niet behoorlijk uit wijken: J. A. H., Utrecht 15 s, 15 d.h.; met motorrijtuig rijden des av.onds zonder achterlicht: A. K. Middelburg, 5 s. 5 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder num- merbewijs: L. S., Goes 3 s. 3 d.h.; met motorrijtuig zonder noodzaak links houden: C. v. D., Middelburg 3 s, 3 d.h.; met rijwiel zonder noodzaak links houden L, M. M., Wolphaartsdijk 3 s. 3 d.h.; met rijwiel zonder reflector rijden: J. B., 's-Heerenhoek 2 s. 2 d,h,; 's avonds fietsen zonder licht: P. v. d. S., Goes; P. M., Ierseke 5 s. 5 d.h,; met motorrijtuig rijden zonder min stens twee remmen: A. W., Goes 10 s. 10 d.h.; met motorrijtuig 's avonds rijden zonder rood achterlicht: P. d. H.„ Wol phaartsdijk 3 s. 3 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder voor geschreven platen: J. v. 0„ Kapelle 1 s. 1 d.h. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij. In de Woensdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Meelfabrieken der Neder landsche Bakkerij, te Rotterdam, en die door meer dan 1100 bakkerspatroons uit alle oorden des lands werd bezocht, werd overeenkomstig de voorstellen van het bestuur, de balans, verlies- en winstre kening goedgekeurd en het dividend be paald op 7 pet. met een omzetpremie van 10 cents per 100 kg. afgenomen produc ten (bloem en meel) van de Vennoot schap. Directie en commissarissen werd op dracht gegeven om, mocht van landbouw- zijde aandrang op den Minister worden uitgeoefend om het in de Tarwewet be paalde maximum van 25 pet. inheemsche tarwe te verhoogen, zich, evenals de bakkerij, met alle ten dienste staande middelen daartegen te verzetten. In een tijd als dezen, nu iedereen vraagt om goedkoopere levensmiddelen van de beste kwaliteit, zou op kunstma tige wijze het brood steeds maar duur der worden gemaakt en de kwaliteit er van verminderd, hetgeen reeds een cri sis heeft veroorzaakt in de bakkerij en in de meelfabricage. Wijtingvangst. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Zee land: In de „weervisscherijen" worden in de laatste dagen belangrijke hoeveelheden wijting (Gadus Merlangus) gevangen, wat nog zelden voorkwam; tegen zeer ge ringen prijs wordt deze visch uitgeleurd onder den naam schardijn, wat het hee- lemaal niet is. Waar het vischje vrijwel onbekend is, wordt het niet gul afgeno men. Het blijkt overigens dat het wer kelijk zeer smakelijk is. Eigenaardig is het dat in de oude Zeeuwsche kroniek van Smallegange melding wordt gemaakt van dit vischje als wijting of bolk en dat de visschers thans ook spreken van bolk De ledenvergadering der Coöpe ratieve Boerenleenbank, gevestigd te Oostburg, welker kassier tot nu toe te Zuidzande .woonachtig was, doch die thans is benoemd tot gemeente-ontvan ger van Oostburg, heeft besloten te Oostburg een bankgebouw met kas sierswoning te stichten. In de 2e helft dezer maand kunnen we verschillende eenjarige bloemsoorten in den vollen grond zaaien. We zaaien dan o.a. Eschscholtzia of slaapmutsjes, Iberis of scheefbloem, Caillardia, Dianthus chi- nensis of Chineesche anjers, Delphinium Ajacis of eenjarige riddersporen, Clar- kia, Crysanthemum carinatum, Cen- tauer of korenbloem, Calliopsis, Calen dula of goudsbloemen, Lupinus, Papaver of klaproos, Reseda odorata, Helianthus of zonnebloem e.a. Het zaaien moet met zorg geschieden. We maken den grond vooraf fijn en zaaien niet te dicht, daar veel soorten moeilijk of in 't geheel niet te verplanten zijn en alleen toch een be hoorlijk-en afstand moeten hebben. Daar om moeten de jonge plantjes vroegtijdig worden gedund, al naar de soort tot op 25 a 40 c.m. afstand. Dit mag niet wor den verzuimd daar te dicht staande plan ten slap opgroeien, spoedig omvallen en kleine bloemen geven. We zaaien voor al op een zonnig plekje en nemen onze maatregelen opdat het kiemende zaad of de jonge plantjes niet door droogte ver loren gaan. Gieten doet gewoonlijk meer kwaad als goed, daar het zaad of de jonge plantjes licht weggespoeld worden, en de grond te veel dicht slaat. Beter is het om het gezaaide met een mat, en de jonge plantjes met fijn vertakt rijs te gen zon en uitdrogende winden te be schutten. Met het zaaien van Godetia of zomerazalea, Balsamine en Tropaeolum of O. I. kers wachten we liefst nog tot begin Mei. Tenslotte noemen we nog een drietal minder bekende, ook in den vol len grond te zaaien zomerbloemen. Schi- zanthus een 1 voet hoog groeiend sterk vertakt plantje, wat gedurende weken overdekt is met fraai gekleurde, fantas tisch gevormde bloempjes. We zaaien zoo mogelijk op een, tegen wind beschut liggend plekje, daar ze anders soms veel te lijden hebben. Kochia Childsi of zomercypres is eigenlijk meer een blad- dan een bloem plant, maar daarom niet minder mooi. De planten worden 60 tot 70 c.m. hoog en groeien fraai zuilvormig op. In het najaar worden de fijne, lichtgroene blaadjes paarsrood. Dan zijn deze plan ten wel het mooist. En tenslotte Phacelia, een 40 c.m. hoog groeiend plantje met zuiver blauwe bloempjes en zeer lang doorbloeiende. Ook deze drie laatste zaaien we pas in Mei. A. G. Voetbal. NederlandBelgië. De elftallen van Nederland en België die elkaar op 17 April a.s. te Amsterdam zullen bekampen, zijn als volgt samen gesteld: Nederland: Van Male (Feijenoord); Weber (A.D.O.), Van Run (P.S.V.); J. Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feijenoord); Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), Mol (K.F.C.), Van Nellen (D.H.C.). België: Van den Berghe (Daring); Nou- wens (R.C. Mechelen), Dedeken (Ant werp); Simons (Antwerp), Hellemans (F. C. Mechelen), Claessens (Union St. Gil- loise); Versijp (F.C. Brugge), Voorhoof (Liersche), Capelle (Standard), Grim- monprez (R.C. Gand), Bastin (Antwerp). Reserves voor Nederland: Veenendaal (Naaldwijk), Lelieveld (V.U.C.), B. Paau we (Feijenoord), v. d. Wildt (V.U.C.), Bonsema (Velocitas Gr.) v. d. Broek (P. S.V.). Reserves voor België: Badjou (Daring), Lavigne (Racing C.B.), Declercq (Ant werp), Secrétin (Montegnée), J. Diddens (R. C. Mechelen). De Zwitser Ruoff heeft de uitnoodiging om op 17 April HollandBelgië te lei den, aangenomen. (Sportkroniek). Ongelukken. Toen Donderdagmorgen mevrouw van L. S. uit Olst per auto reed onder Diepenveen, kwam plotseling een wagen met paard een zijpad den grooten weg oprijden. Mevr. Van L, S. remde nog uit alle macht., ten einde een aanrijding te voorkomen. Maar de auto slipte evenwel door het krachtige remmen en reed toen in volle vaart tegen een boom De wagen werd geheel vernield. Mevr. Van L. S. bekwam een ernstige hoofd wonde. De chauffeur, die achter in den auto gezeten had, had lichte kwetsuren bekomen. Het '6-jarige zoontje van de famli'Üie R. te S walmen trok in een oritoewaaikt oogenblik een ketel 'kokend' water van de brandende kachel'. Het bekwam; daar bij zulke brandwonden, dat 't aan de ge volgen is overleden. Dinsdag wilde te Heemstede de heer C. K. nabij de haven met zijn auto draaien. Hij reed evenwel te ver achteruit en kwam met zijn auto in het water terecht. Nadat de auto was ge- ilcht, kon de heer H. er uit worden ge haald. De levensgeesten waren toen ge weken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Woensdagavond is brand uitge broken in -de kalkzandsteenfabriek van de firma Jongenburger te A 1 p h e n a d. R ij n. Het ketelhuis brandde geheel uit. De fabriek staat sinds vijf weken stop wegens slapte in het bedrijf. Bij de Nederlandsche Dok Mij. te Rotterdam is een arbeider, door een zuurstofcylinder getroffen, die omviel. De man kreeg den cylinder op het hoofd en was op slag dood. Branden. In den afgeloopen nacht is brand uit gebroken in het perceel Oude Brugsteeg te Amsterdam, waarin de heer K, een zaak drijft in goud, zilver, horloges en klokken. De heer K. en zijn gezin bestaande uit vrouw en twee kinderen, konden langs de trap niet meer naar beneden komen. Een der kinderen werd in een deken opgevangen. Via een trap die was opgesteld, kon men de vrouw en even later hij zelf ook worden be reikt en gered. Het 8-jarig zoontje dat zich toen in de dakgoot bevond, kon door een branddeur in veiligheid wor den gebracht. Het trappenhuis is geheel verbrand benevens een achter den win kel gelegen vertrak en daarboven gele gen kamer. Donderdagavond brak op onverklaar bare wijze brand uit in een kleine boer derij, bewoond door den arbeider H. H. te Rossum. Daar de woning met riet gedekt was, stond zij spoedig in lichter laaie. De aangrenzende boerderij van M. H. werd eveneens een prooi der vlam men. De levende have kon worden ge red. OPLICHTING. De politie te Rot terdam heeft in bewaring gesteld den 32-jarigen boekhouder T. P. v. d. D., te Rotterdam, die er van verdacht wordt ten nadeele van zijn patroon 15,000 te hebben verduisterd. Op geraffineerde wijze wist hij verduisteringen, die over meer dan 2 jaar loopen, in de boeken te verbergen. Door accountant-onder- zoek zijn deze aan het licht gekomen, waarna de man zich zelf bij de politie heeft aangemeld. ETALAGERUIT VERBRIJZELD. In den vorigen nacht hebben onbeken den van den goudsmidswinkel van den heer S. v. G. in de Wagenstraat te D e n Haag een ruit vernield. Een 20-tal gou den ringen en horloges werden uit de étalages gestolen. HET VERMISTE MEISJE. Naar de Maasb. verneemt is Dond'erdag te Den Haag bericht ontVangien, dat het 18- jarige mteisje, ETs Hannesen, dat in den ochtend Van 1 April: j.l 'de ouderlijke I philips) brMden. Philips 1 lampen! (Ingez. Med.) kroning aan. de 1ste v. de Boschstraat te 's-Gravenhage, in het bezit van een rij wiel in overspannen toestand heeft ver laten en sedert vermist werd, zich in, uit- geputten en overspannen toestand bij de politie te Epernay (Frankrijk) heeft gemeld. Het meisje, dat nog in het bezit van het rijwiel' was, heeft aan dte politie aldaar het woonadres van haar ouders medegedeeld. Deze zijn daarop zoo spoe dig mogelijk ingelicht en hébben fami lieleden zich via Parijs naar Epernay begeven. HET LEVEND PROJECTIEL. Donderdagavond tegen het einde der voorstelling van het circus Gleich te Amsterdam, heeft een incident plaats gehad, dat onder het publiek nog al eenige opwinding heeft doen ontstaan. Het gebeurde bij het afschie ten van een man als levend projectiel door middel van een racket. Door den nogal weeken zandbodem, waarop het circus is opgebouwd, was het racket 'n was echter groot genoeg om het ie- weinig verzakt. De afwijking in stand was echter groot genoeg om het le vende projectiel een lichtelijk gewijzig- den boog door de lucht te doen onder gaan, met het gevolg dat de man op 'n verkeerde plaats van het r.et, een wei nig te veel naar rechts, terecht kwam. Hij slaagde er in zich vast te grijpen, maar kwam toch zoodanig neer, dat hij een oogenblik het bewustzijn verloor. De man is later weer bij kennis ge komen en bleek volkomen ongedeerd. RATTENPLAAG. De landbouwer T. H. in den Noorder Legmeerpolder onder Nieuwer Aas tel heeft in een week tijd's 85 volwassen ralten ge vangen. De dieren traden zoo .brutaal op, dat in het bed van 'een knecht weUfte eenige dagen afwezig was geweest een nest met 6 jonge ratten werd gevonden. Ongeveer 18 kippen werden sjachtoffer van deze ongure dieren. ONTSPORING. Op het spoorweg emplacement te Simp el veld reed een kolëntrein uit Kerkrade tegen een rangeerenden trein 10 wagens ontspoor den en werden onderstboven geworpen De schade is aanzienlijk. NOODWEER. Donderdagavond woedde te Hoornaar eén hevige storm die aan een onweersbui vooraf ging. In de buurtschap Neder-Slingeland werd van een boerenhofstede, bewoond door den landbouwer A. v. d. H„ het bovenste gedeelte ter hoogte van den zolder totaal in elkaar gedrukt. Een maaimachine werd een 20-tal meters weggeslingerd. Ook bij den landbouwer J. B. werd groote schade aangericht aan een schuur. EEN MODDER BANDJIR. Aneta meldt uit Djocjakarta. Donderdagavond heeft de lang verwachte modderbandjir van de Kali B a t a n g de omgeving van den grooten Postweg nabij Salam een halven tot twee meter onder de modder gezet. De bandjir sleurde kolos saal zware steeenen mede. Telefoon verbindingen zijn verbroken. De Kali Batang sloeg den spoordijk ter lengte van 60 m. door.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6