BI Weet Je het al van Burgers? LANDBOUW. RECHTZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. alle winkels op één middag der week en evenzoo tegen inwilliging van het verzoek dér slagerspatroonsvereeniging zooals het daar ligt. Onder deze omstan digheden meenen burg. en weth. te moe ten voorstellen, afwijzend te beschikken op de verzoeken tot sluiting van alle winkels op Dinsdagmiddag en tot slui ting van alle slagerswinkels op Maan dagmiddag met gelijktijdig verbond vooi andere winkels om op dien middag fijne vleeschwaren te verkoopen. Het wil burg. en weth. ongeraden voorkomen eventueel te dezer zake in te gaan te gen het oordeel der betrokken midden- stands-organisaties. Kon. goedkeuring zou in deze omstandigheden op eene regeling te dier zake ook zeker niet te verwachten zijn. Een lid van burg. en weth. wil intus- schen verklaren, het buitengewoon te betreuren, dat, gelijk hiervoren is opge merkt, de minister het in strijd met de bedoeling der wet acht, wanneer aan art. 6 der wet eene uitvoering zou worden gegeven, die niet in de eerste plaats met het belang der winkeliers rekening houdt. Het betrokken lid zou eene re geling, waarbij bepaald wordt, dat alle winkels op Dinsdagmiddag gesloten moe ten zijn, behalve die, door wier eigena ren of bestuurders met het personeel eene overeenkomst tot het verleenen van een vrijen middag in de week is aangegaan, sterk toejuichen. Naar diens meening zou daarbij ook de door de slagerspatroonsvereeniging verzochte re geling nog wel kunnen worden ingescha keld, mits zonder het vorenbedoelde ge lijktijdig verbod. Voorts ontvingen burg. en weth, een schrijven van het Kerkbestuur der Israë litische Hoofd-Synagoge, met verzoek om op grond van het bepaalde bij art. 9 (zie boven onder II), afwijkingen van de wettelijke bepalingen vast te stellen we gens aanwezigheid van bijzondere om standigheden. Aanvankelijk waren burg en weth. van gevoelen, dat tegen het vastleggen der verzochte afwijkingen in eene verordening geen bezwaar kon be staan, doch van die opvatting zijn zij te ruggekomen na de lezing en bestudee ring van een rondschrijven d.d. 20 Febr. j.l. van den Minister. Zeer gewichtige redenen van plaatsëlijken aard achten burg. en weth. in dit geval niet aanwe zig. Zij stellen daarom voor niet ten be hoeve van Israëlitische winkeliers eene afzonderlijke verordening in het leven te roepen. Nog blijft te beslissen of de raad zal gebruik maken van de onder sub III vermelde bevoegdheid. Naar het oordeel van burg. en weth. verdient het aanbeveling om gedurende het drukste gedeelte van het vreemde lingen-seizoen, als hoedanig zij het tijd vak van 15 Juli tot 15 September be schouwen, op de dagen, voorafgaande aan de dagen- der weekmarkt, voor alle winkels een later sluitingsuur dan het gewone van 8 uur toe te staan en het voor die dagen vast te stellen op 10 uur des namiddags met bepaling, dat na het wettelijke sluitingsuur geen personeel meer in den winkel mag aanwezig zijn. De praktijk met de nu nog geldende verordening heeft verder uitgewezen, dat ook voor den Oudejaarsavond aan eenzelfde regeling als de zoo juist uit eengezette wel behoefte bestaat. Burg. en weth. stellen dan ook voor een verordening van 1 artikel in dien geest vast te stellen. Een nieuwe druivensoort. In het Westland wordt dit jaar vrij veel aangeplant een nieuwe druiven- soort, n.l. de Appley-Tower. Reeds eenigen tijd heeft men op den proeftuin Z.-H. Glasdistrict, gevestigd te Naaldwijk, deze soort geteeld, en de uit komsten hiervan blijken gunstig te zijn Men heeft deze druiven ook geruimen tijd in koelhuizen te Hoek van Holland geplaatst, waar bleek, dat deze soort de concurrentie met de Alicante-druiven ruim kon doorstaan. Veevervoer langs de Duitsche grens. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 5 April ingetrokken zijne beschik king van 17 September 1.1., waarbij werd verboden het vervoeren van herkauwen de dieren en varkens binnen een strook in de provinciën Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg, langs de Nederlandsch-Duitsche grens 'ter breedte van 300 meter. Afsluiting openbare wegen door den Rijkswaterstaat, Enkele maanden geleden werden te Helmond en omliggende gemeenten, n.l. langs het Kanaal De Zuid Willemsvaart, vanwege den Rijkswaterstaat een aan tal wegen geheel of gedeeltelijk voor 't verkeer afgesloten en bordjes „Ver boden Toegang" en/of „Eigen Weg" ge plaatst. De burgemeester van Helmond fiet de versperringen wegbreken en deed de politie proces-verbaal tegen den tech- nischen ambtenaar van den Rijkswater staat opmaken. Bij de behandeling dezer principieele rechtszaak voor het Kantongerecht te W Burgers ENR brengt een nieuw rijwiel uit! Een heel bijzonder rijwiel! Compleet met bel, bagagedrager, ach terlicht, celluloid overtrokken stuur en 1ste klas banden (Vredestein-fabrikaat!) voor drie en vijftig gulden (met vrijwiel en kettingkast f5.- meer)! Een Burgers ENR - solide - snel - sierlijk - licht - roestvrijEn bovendien hebben de f 58.- modellen een dynamohaak, inge bouwd in den voorvork. En als Burgers zoo iets doetEen sensatie man, die nieuwe Burgers ENR! Vraag eens naar de zoo juist uitgekomen catalogus, waarin ook de nieuwe modellen van de ENR rijwielen met hulp motor afgebeeld staan. FABRIEKEN TE DEVENTER EN ROERMOND - HOFLEVERANCIER Helmond werden verscheidene autori teiten gehoord. De Rijkswaterstaat had ten deze gehandeld in opdracht van den minister. Na een schorsing van vier we ken is de zaak thans wederom voor het kantongerecht behandeld en werden de gemeente-secretarissen van Helmond en Beek en Donk gehoord. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat voldoende bewezen is het feit aan verdachte (den techn. ambt. v. d. Rijks- Waterstaat) ten laste gelegd fen vor derde, dat verdachte om het principi eele dezer zaak zal worden veroordeeld tot een geringe boete nl. 0.50 subs, één dag hechtenis. De kantonrechter, onmiddellijk uit spraak doende, heeft verdachte in bei de zaken vrijgesproken. De Beethovenprijs, De Beethovenprijs, dien de Prui sische regeering in 1927 ter geleglenheid van den lOOsten. sterfdag van .Beetho ven heeft in ges leid, is voor ('dit jaar toegekend aan Max von Schilling. De prijs bedraagt Mk. 10 000. Bij beschikking van den. idirecteuir generaal der P.T.T. is aangewezen mjet ingang van 1 Mei '32 tot directeur van het postkantoor te Groningen, de refe rendaris der P.T.'T. dé heer fA. J. van Woerkom, thans adjunct-inspecteur der P.T.IT. te Maastricht. De heer Van Woerk,om ving zijn loop baan bij den dienst van P.T T. aan als surmanerair te Te r n e u z e n op 1 Sept. 1900. Per auto naar het buitenland- Grensdocumenten. De A.N.W.B. schrijft ons: Ieder, die zich per auto of motorrij wiel naar het buitenland wil begeven, heeft daarvoor eenige grensdocumen ten noodig. Elke toerist weet dat wel, weet in 't algemeen, dat hij officieele pa pieren noodig heeft om de grens te kun nen passeeren, maar herhaaldelijk blijkt, dat nog velen onvolledig op de hoogte zijn van hetgeen zij in acht moeten ne men bij de voorbereiding van een bui- tenlandsche reis per auto. Daarom is het niet overbodig, met het oog op de komende vacanties, nog eens te herinneren aan de vier dingen die el ke automobilist of motorwielrijder, be halve zijn paspoort en nationaliteitsbe- wijs van den wagen, noodig heeft in het verkeer met het buitenland. Dat zijn: le een internationaal rijbe wijs; 2e een ilitern. bewijs voor het mo torvoertuig; 3e een triptiek of een car net de passages (of, voor invoer van een motorrijwiel in België en Frankrijk een douanekaart); 4e een N.L. plaat en num merplaatje. Het internationaal rijbewijs kan al leen verstrekt worden aan personen die in het bezit zijn van een geldig Neder- landsch rijbewijs. Een triptiek, of een carnet de passage en douanes (dit laat ste geldig voor een reeks van landen) is noodig om een auto of motorrijwiel over de grens te brengen, zonder dat invoerrechten behoeven te worden ge stort. Het bezit van deze documenten geeft den houder groot gemak, want al lerlei tijdroovende formaliteiten worden daardoor vermeden. Motorrijwielen zonder zijspan- of aan hangwagen, kunnen in België en Frankrijk, evenals gewone rijwielen wor den ingevoerd; echter zijn dan wel een intern, rijbewijs en een intern, bewijs voor het motorvoertuig vereischt- Teneinde het aanvragen van de hier boven vermelde grensdocumenten te ver gemakkelijken, en het verkrijgen daar van te bespoedigen, heeft de A.N.W.B. ten behoeve van het reizend publiek in eenige honderden plaatsen van ons land personen bereid gevonden, aanvraagfor mulieren voorradig te houden. Het aan tal adressen, waar deze te verkrijgen zijn, is sedert verleden jaar aanzienlijk uitgebreid, ze worden regelmatig in „De Kampioen" vermeld. Behalve aan de Bondsbureaux te 's- Gravenhage, Parkstraat 18-20 en te Am sterdam, Keizersgracht 588-590, zijn de formulieren dus ook verkrijgbaar aan verschillende plaatselijke adressen. Voor Zeeland en omgeving zijn die adressen; Axel, W. E. I de Jager, Nieuw- straat G 91. Bergen op Zoom, H. P. M. Verlinden, Boschstraat 16. N.V. A. J- Wieleman's Autom.-Bedr., dir. A. J. de Vos. Breskens, E. Boom Huize „Cadsan- dria", Goes, J. M. Kooien, 's H, Hendriks- kinderenstr. 7. Hulst, J. L. Kerckhaert. Ierseke, Iz- P. L. Manneke, Beschuitge lei- en Ciêmefabriek „Ideaal". Kruinin- gen, H. C. Baarens. St. Maartensdijk, Gebr. P. C. en A. A. Hage. Middelburg, mr. P. C. Adriaanse, Lange Delft H 15. Roosendaal, J. C. v- Deursen, Spoor straat 8. Sas van Gent, F. P. J. Stubbé, Westkade 76. Terneuzen, A. W. Brons Westkolkstraat 52. Tholen, G. Amsing Jr. Veere, Th. C. D. Coops, A 162. Vlis- singen, G. J- M. de Greef, arts. Zierik- zee, G. C. Anker, Vischstr. D 386. Zon- nemaire- H. J. Roelvink, burgemeester. Het streven om de grensmoeilijkheden zooveel mogelijk op te heffen maakt het verkeer met het buitenland, dat vroeger door velerlei formaliteiten belemmerd werd, wel veel eenvoudiger en mogelijk voor iedereen. Nieuwe Indische Postzegels. Van 1 Mei af zullen aan de philate- listenloketten op de postkantoren ver krijgbaar worden gesteld nieuwe Indi sche frankeerzegels van 20 cent. Genoemde zegels zijn in het bestaan de type vervaardigd, echter in de kleur oranje van den vroegeren frankeerzegel van 22% cent. Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak, (uitreis) 6 (3 v.m.) v. Suez. Johan van Oldenbarnevelt, 6 v. Ba tavia naar Amsterdam. De luit.-kolonel jhr. C. W. Storm van 's-Gravesande, adjudant van de Koningin, wordt 1 Mei bevorderd tot kolonel. Hij blijft echter adjudant der Koningin. Bij Kon. besluit is de vice-admliraal tar. J. C. Jager eervol ontheven van, de betrekking van chef van den marinestaf en dezen vlagofficier op verzoek, ter zake van langduriger dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend met dankbetuiging: zijn bevorderd tot schout (bij-nacht, de kapitein ter zee J. de Graaff; tot kapitein ter zee, -de kapi tein duitenant ter zee F. \V. iCoster, en tot kapitein-luitenant ter zee de (lui tenant ter zee dér le klasse A. C. Van der Sande Lacoste; is dé betrekking van chef van den marinestaf opgedragen aan den schout-bij-nacht J, de Graaff, Bij Kon. be si uit is in de Orde van Oranje Nassau bevorderd tot comlman- deur de vice-admtiraai mr, J. ;,C. Jager, het versiersel te dragen met de zwaar den; is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den (bij bevordering) de luit,-generaal E. F. Insinger, comtmahdant van het veldleger, tevens comimandant van de vesting Holland. Dammen. Nadat Maandag te Goes de heer Strooband van hier een partij won en de heer Roelants er een gelijk speelde, zal nu Zaterdag a.s. voor het kampioen schap van Zeeland des middags de wed strijd RoelantsKaan en des avonds de wedstrijd StroobandKaan in de Melk- salon „de Landbouw" plaats hebben. DF, [VECHTPARTIJ BIJ ROOSEN DAAL. Omtrent de vechtpartij in het café Luykx aan de Bredasche Baan on der de gemeente Hoeven, verneemt dé N.R Crt. nader dat het onderzofck heeft geleid tot de arrestatie,-van nog twee personen, zekeren M, M. uit Ruc- phen en zekeren F. T. (R., Mjgenaamfd Frans dé Belg, uit 'Antwerpen ^ifkoml-' stig en gevestijgp' te Eindhoven, die mbermalen in deze streek ventte. Zij behoorden tot het groepje dat 'na het café Maple farm fe hebben bezocht, ,jhet café Luykx binnenkwamen. Zü zijn lin het arrestantenlokaal te Hoeven inge sloten. In den loop van gisteren zou ook J. H. uit het ziekenhuis ,'te Oudeiibbscfy daarheen worden overgebracht. In bfet arrestantenlokaal te Bosschehoofd' be vinden zich, zooals reeds gemteld, <N. H. en J. H. De - vrouw van laatstge-t noemde ,die eveneens was gearresteerd, is weer op vrije voeten gesteld. HET VERMISTE MEISJE. In ver band met de verdwijning sinds 1 April, des ochtends vroeg, van de 18-jarige Els Hanesen te 's-G ravenhage, is nog geen positief spoor ontvangen. Systematisch worden alle plaatsen, waar het meisje wel placht te komen, onderzocht. Zoo werden Woensdagmid dag het terrein bij Waalsdorp en het ge bied van Meyendell nauwkeurig door zocht, met gebruikmaking van de hon denbrigade. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. De autotops die rijdt op ,het traject Heogeveen en Mep pel is Woensdagmid dag nabij Ruinen tegen een boomt gereden en totaal Vernield. Van de in zittenden werd de ongeveer 50-jarige aannemer K. uit "Ruinen bijna op slag gedood, terwijl vier schoolkinderen lichte verwondingen bekwamten. De ove rige passagiers en de chauffeur Meven ongedeerd. Branden. Dinsdagavond ontstond door on bekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van den heer L. H. de J. te Bovenknijpe. De schuren brandden tot den grond toe af, waarbij twaalf koeien, vier pinken en drie kalveren in de vlammen omkwamen. De schade wordt op ruim 10.000 ge schat. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dat van 5 April 1932 af op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd een verzoek met bijlagen van L. J. van 't Westende qq J- H, Th. Wiegel te Middelburg om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het wikkelen en herstellen van electri- sche apparaten in perceel kad. be kend, gemeente Middelburg in sectie C no. 1375, plaatselijk gemerkt wijk I no. 96, gelegen aan de St. Janstraat; dat op Dinsdag den 19 April a.s. des voormiddags te 11% uur ten raad- huize gelegenheid zal zijn tegen het ver zoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, ge durende 3 dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kun nen nemen; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. NIET tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 5 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Eleelr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6