KING mm® TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 APRIL 1932. No. 82. PERSKRONIEK. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. BINNENLAND. ZEELAND» DE ECHTHEID Bij alles, wat wer kelijk goed en mooi is, bestaat geen ver schil in smaak. Men ziet dit ook weer aan KING pepermunt. Door de bereiding uit het edelste natuurproduct, is iedere gebruiker vol lof over de onge ëvenaard fijne geur en smaak. PEPERMUNT Nederland en België. „Doctor Jüris" schrijft in „De Vrij heid" (lib.) een artikel over het Bel gisch tractaat. Van het Antwerpen Moerdijk-kanaal zegt de schrijver o.m.: „Het is wel een diep treurige zaak, waarom het gaat. Antwerpen ziet te recht in, welke groote voordeelen het van een Schelde-Rijnkanaal zal trek ken. Onze havensteden zien terecht in, welke nadeelen zij daarvan zullen lij den. De Belgische regeering is het met deze twee partijen volkomen eens. Al leen ons ministerie van B.Z. begreep niet, dat als een goot van onderen van zijgoten voorzien wordt, een deel van het water door de zij-openingen zal wegvloeien en wat is de Rijn anders dan een goot, waardoor het handels verkeer stroomt? Die zijgoot van Wil lemstad naar Antwerpen bezorgt aan 't Rijnverkeer geen enkele extra-tonla- ding; de Scheldestad zal geen schip, dat anders in Havre, Londen of Hamburg zou lossen, naar zich toetrekken, er komt alleen verschuiving van Neder- landsch havenverkeer naar Antwerpen. Omdat de zoogenaamde havenbaron nen zich tegen het kanaalplan verzetten meent men wei eens, dat zij voor hun persoonlijke belangen strijden. Wie zoo denkt, vergeet dat Ruys, Van Ommeren, Muller, Goudriaan, Boutmy, Blauwhoed Graanelevator Thomsen, Van Beuningen enz. enz, allen hun kantoren ook te Antwerpen hebben en verplaatsing van hun hoofdzetel daarheen vrij eenvoudig is maar wat zal het lot zijn van de 10.000 Rotterdamsche havenarbeiders en van de duizenden, die van Rotter dams welvaart afhankelijk zijn? Op de vraag, of er verdragsverplich tingen zouden bestaan, zegt schr,: „Waar reppen de tractaten van 1839 daarvan? In plaats van het vrijwel ver zande Kreekrak, (destijds) alleen bij hoog water voor kleine schepen bevaar baar, heeft Nederland op zijn kosten het diepwater-kanaal HansweertWe- meldinge gegraven en daarmede voldaan aan dat van de drie tractaten van 1839, waarin het gebruik van de tusschen- wateren aan België bleef toegestaan. Medestanders van den minister verdedi gen het Moerdijk-kanaal of een pseudo- Moerdijk-kanaal door 'n beroep te doen op 't internationalisme. Als diezelfde lieden naar Berlijn stapten om voor Delfzijl een kanaal naar de Weser en Elbe aan te vragen, zouden wij dan werkelijk gelooven anders dan met een Homerisch gelach te worden begroet?" Het artikel concludeert ten slotte: „België en Nederland moeten elkan der bij de afwatering tegemoet komen, ten e'nde overstroomingen te beletten het spreekt van zelf. Als verlangd wordt, dat wij van de Wielingen grooten- deels afstand doen, dan kunnen wij hier in onze Zuidelijke buren ter wille zijn. Wanneer België de grootst mogelijke zekerheid wenscht te bezitten, dat wij het vaarwater van de Wester-Schelde nimmer zullen verwaarloozen dan ziet ieder de billijkheid van dien eisch in. Wanneer Antwerpen bevoordeeld wordt door kosteloozen sleepdienst, gunstige spoorweg-tarieven en surtaxes d'origi- ne et d entrepot, dan ondervinden onze havensteden de nadeelige gevolgen daar van en zij mogen van meening zijn, dat hiermede tegen den geest van het inter nationalisme gezondigd wordt, maar wij erkennen dat België gerechtigd is aldus te handelen en Frankrijks steun ten opzichte van de surtaxes te aan vaarden. Als de loodsgelden voor Rot terdam en Amsterdam tot zelfs vijfmaal zoo hoog zijn als voor Antwerpen, daar tegen richten wij geen vertoogen te Brussel, want wij weten, dat daarvoor uitsluitend de Nederlandsche Regeering te laken is. Waartegen wij wel in opstand komen 34). Lee Wang boog als verontschuldigend en stak haar het heft toe en het meisje greep het mes met een gebaar, waar door de Chinees bijna den top van zijn wijsvinger verloor. .?a nu *erué naar de keuken, be val zij, met de punt van het mes naar de deur van den salon wijzend. Lee Wang vouwde zijn handen in zijn mouwen, blijkbaar onbewust van het bloed, dat uit zijn gewonden vinger vloeide, en liep zwijgend door de ka mer, met zijn oogen op het karpet. Hij keerde zich bij de deur om en glimlach te vroolijk tegen Spencer. Een ander maal, Spencer, hè? Morgen misschien, zei hij vriendelijk, en sloot de deur zacht achter zich dicht. Spencer glimlachte en trad snel te rug toen Nina hem met het mes een tikje gaf. Zeg me, als hij zegt dat hij je ver wonden wil, zei ze hardop, terwijl haar rechteroog zich langzaam met een be- tooverend knipje sloot. Ik zal hem wel vasthouden! En zij lachte vertrouwe lijk. Spencer nam het mes zacht, maar is, als onze eigen Regeerïng medewer king verleent om Antwerpen tot Rijn mond te maken, door zijn havengebied een rechtstreeksche uitgang naar het Hollandsch Diep te bezorgen. Als een Minister van Buitenlandsche Zaken zoo buitenlandsch gezind is, dat hij geen oog meer heeft voor Nederlands wel vaart, dan hoort hij op het Plein niet te zetelen. Gelukkig is de minister te elfder ure van zijn booze voornemens teruggeko men; blijkens zijn mededeeling in de vergadering der Eerste Kamer van 1 April is het gevaarlijke tractaat althans tot na de verkiezingen van de baan". INKOOP VAN DIENSTTIJD BIJ ELK OVERHEIDSLICHAAM. In het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van eenige artikelen der Pensioenwet 1922 wordt de mogelijkheid in uitzicht gesteld tot inkoop van op ar beidscontract doorgebrachten diensttijd, echter onder bepaling, dat deze, hetzij in directen, hetzij in zijdelingschen dienst van het Rijk is doorgebracht. De Ned. Federatieve Bond van Per soneel in Openbaren Dienst heeft naar aanleiding daarvan een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin er op wordt gewezen, dat een groot aantal personen thans op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht bij andere over heidslichamen werkzaam is, in functies, welke indertijd werden aangemerkt als door een ambtenaar in den zin der Pen- sioenwet-1913 voor de gemeente-ambte naren of in dien der Pensioenwet-1922 te worden verricht, b.v, verpleegsters in provinciale en gemeentelijke ziekenhui zen, arbeiders bij waterschappen en pol ders enz. Aangedrongen wordt derhalve bij de thans voorgestelde wijzigingen den in koop van diensttijd op arbeidscontract doorgebracht, bij elk overheidslichaam, mogelijk te maken. DE MOLENAARS EN DE TARWEWET. Een deputatie uit het bestuur van den Nederlandschen Molenaarsbond is gis termiddag door de Koningin ontvangen Zij kwam de tusschenkomst van H.M. inroepen om te voorzien in den nood der molenaars als gevolg van de uit voering van de Tarwewet. Naar de opvatting der deputatie zou het wenschelijk zijn, de Tarwewet te ma ken tot een accijnswet, waarbij de meel- fa'bricage belast wordt. Uit de opbrengst van dezen accijns zouden dan de boeren geholpen kunnen worden. De Koningin heeft, naar wordt gemeld, overweging van de argumenten van den Molenaarsbond toegezegd. HERSTELLINGSOORD EN SANATO RIUM VOOR KANTOORBEDIENDEN EN HANDELSREIZIGERS, Onder presidium van den heer Jac. F. Vogel had te 's Gravenhage de jaarver gadering van de Ned. Ver. tot het Op richten en Instandhouden van Herstel lingsoorden voor handels- en kantoor bedienden, handelsreizigers en handels agenten plaats. Het jaarverslag van den secretaris, vermeldt, dat het aantal contribuanten vrijwel stationair bleef; per 31 Decem ber stonden 3186 leden, 1435 begunsti gers en 301 donateurs te boek. In het Herstellingsoord „Dennenheu vel" te Ossendrecht werden 57 patiën ten verpleegd met 2874 verpleegdagen, terwijl voorts aan 18 personen gelegen heid geboden werd tot het volgen van een korte rustperiode; in het sanato rium „Dennenrust" te Renkum werden 48 patiënten verpleegd met 6147 ver dringend. i Dank je, Nina, antwoordde hij ern stig. Ik hoop er aan te denken. Enid legde haar hand zacht op zijn mouw en Nina ging eerbiedig een paar stappen achteruit. Ik heb geprobeerd vader over te halen zich van den man te ontdoen, zei Enid als verontschuldiging. Het spijt me vreeselijk, Spencer. Ik moest me verontschuldigen, miss Enid, antwoordde Spencer met een glim lach, Ik had Lee Wang meer in het oog moeten houden. Hij is volkomen onscha delijk, dat verzeker ik u, maar zijn ge hechtheid aan sir Peter is, dat geef ik toe, nu en dan wat lastig. Enid glimlachte in twijfel. Je onderschat je moed, Spencer, zei ze bewonderend. Integendeel, ik verzeker U, ant woordde Spencer, luchthartig, dat ik de grootste bewondering voor mij zelf heb, miss Enid, maar ik geloof, dat U te veel geneigd is de moorddadige neigingen van Lee Wang te overschatten. Zijn woorden zijn angstwekkender dan zijn moed, Waarom blijf je bij ons, Spencer? vroeg zij ronduit. Je wordt toch niet heel goed behandeld. In andere tijden had ik slechter behandeld kunnen worden, antwoord de hij ontwijkend. Enid keek hem scherp aan. Blijkbaar had haar vader ook tegen anderen dan pleegdagen. De resultaten der verple ging worden door de leidende medici gunstig beoordeeld. CREDITVERLEENING AAN DEN WONINGBOUW. Het Tweede Kamerlid de heer Hiem- stra, heeft den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw gevraagd, of de regeering, die tijdens de behandeling van de interpellatie-Hiemstra, in de Tweede Kamer verklaarde, dat zij be zig was met een plan, dat in vergevor derd stadium van voorbereiding ver keerde, om te komen tot een credietver- leening voor woningbouw, thans ook kan mededeelen of deze voorbereiding reeds is beëindigd; en of de regeering bereid is den inhoud van haar plan mede te deelen. DE REIS VAN HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. De Belgische kroonprins en kroon prinses komen 19 April te Makassar aan met het stoomschip van de Java China Japan-Lijn „Tjibadak". Den 25en April d.a.v. vertrekken zij per stoomer van de Kon. Paketvaart Mij. „Camphuys" naar Bali. De kroonprins zal de piek van Bonthain bezoeken; zijn echtgenoote zal een bezoek brengen aan de Toradja-lan- den. DE ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. Gisteren is te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden van de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aan gesloten organisaties, waarbij tevens uit- genoodigd waren vertegenwoordigers van de elf federaties van bestuurders bonden. In deze vergadering is, zoo meldt het Volk, met 285,794 stemmen voor, 16,871 stemmen tegen en 11,907 stem men blanco een motie aangenomen, waarin werd afgewezen het verzoek van de O.S.P. ,tot toelating tot den algemee- nen raad van N.V.V. en S.D.A.P. PRIJSVERLAGING DER NOORDZEE- BADPLAATSEN. In een te den Haag goed bezochte ver gadering van Hotel- en pensionhouders in de Nederlandsche Noordzeebadplaat sen zijn de maximumprijzen voor logies, etc. op een lager niveau vastgesteld. Reeds vroeger waren de minimumprij zen verlaagd. MIDDELBURG. Woensdagavond had in het Mili tair Tehuis alhier de jaarvergadering plaats van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, afdeeling Middelburg. Wegens ziekte van den Voorzitter heette de Vice-Voorzitter de vele leden en genoodigden welkom en gaf daarna het woord aan den secretaris voor zijn zeer uitgebreid verslag van de werk zaamheden over het afgeloopen jaar. De heer dr. K. Fluizenga, gaf een uit voerige beschouwing over de voorge schiedenis van het Roode Kruis, daarbij de namen in herinnering brengend van miss Florence Nichtingale en Harri Du- nant, welke beide personen, vooral de laatste den stoot hebben gegeven voor de oprichting van de nu wereldomspan nende organisatie „Het Roode Kruis." De avond werd verder gevuld met voordrachten welke zeer in den smaak vielen, terwijl in de pauze eenige nieu we leden toetraden. Aan het einde van dezen welgeslaag den avond en na het zingen van het Wilhelmus sloot de Vice-voorzitter met dank aan de medewerkenden en aan wezigen de bijeenkomst, haar van de middeleeuwsche geeseling gesproken. Je bent zoo iets van een wijsgeer, Spencer! Wijsbegeerte is noodig om een goed butler te zijn, was zijn diepzinnig ant woord. Is er nog iets gebeurd? Eric stak zijn hoofd om den hoek van de salon deur en keek voorzichtig de kamer rond. Ik heb den ellendeling gemist, voegde hij er verdrietig bij, met veel drukte binnenkomend en naar Enid gaande. Hij stond stil toen hij langs Spen cer kwam en klopte hem bemoedigend op den rug, Vertrouw maar op mij, Spencer. Ik zal dien Chinees vermorzelen, als ik hem het eerste zie. Dank U, mijnheer, antwoordde de butler. Wij hebben hem gezien en het gevaar was niet buitengewoon groot, Vind je dat niet? vroeg Eric, zijn wenkbrauwen met verbazing optrek kend. Ik kan niet zeggen dat ik het prettig zou vinden, als een gekke Chi nees rondliep en met een mes naar me zocht. Men raakt er hier aan gewend, mijnheer, antwoordde Spencer. Flij boog plechtig en keerde zich om, om heen te gaan. Erie krabde peinzend zijn kin en keek met bewondering naar de rechten, waardigen rug van den butler en Enid glimlachte even. WALCHEREN. KOUDEKERKE. De gemeenteraad vergadert op Maandag 11 April a,s„ des namiddags te 1.30 uur. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Ontheffing hon denbelasting; Prim, kohier hondenbelas ting 1932- Vaststelling pens. grondslag. Voorstel vermindering van pacht bouw land. Vergoeding brandweercursus Mid delburg. Verkoop bouwland Braamweg. Aanstelling tijdelijk schrijfster secreta rie. Vaststelling winkelsluitingsveror dening. Beroepschrift geweigerde bouw vergunning J. J. van den Bergen. Comp tabiliteit. SEROOSKERKE (W.) In de gehou den ledenvergadering der Assurantie- vereeniging „Helpt Elkander" bleek uit het jaarverslag, dat niet minder dan 145 nieuwe leden werden ingeschreven, zoo dat ultimo Dec. de vereeniging 1633 le den telde met een verzekerd kapitaal van 11,598,703. Als premie werd, als voorheen, 0,50 per 1000 verzekerd kapitaal berekend. Art. 5 der statuten le alinea werd, met geen enkele stem tegen, aldus gewijzigd: „Als vergoeding wordt uitbetaald de werkelijke waarde der verzekerde goe deren op het oogenblik van den brand, doch nimmer hooger dan het bedrag op de polis vermeld. SCHOLT WEN-DUIVEL AND. ZIERIKZEE. In de gehouden raads zitting deelde de voorzitter o.a, mede, dat van den Minister bericht was inge komen, dat de post voor den bouw van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier van de begrooting was afgevoerd. Besloten werd aan de Rott. Tramw. Mij. een subsidie te verleenen van 10 cents per inwoner onder beding dat ook de andere gemeenten op ons eiland een zelfde besluit nemen; zulks naar aan leiding van de vermindering van de Rijkssubsidie aan die Maatschappij. Besloten werd om uit de gemeente kas een subsidie van 5 cent per inwo ner beschikbaar te stellen aan de af deeling Crisiscomité, waardoor een ge lijk bedrag verkregen werd van het Centraal Comité tot verstrekking van kleeding aan behoeftigen. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Regeling in verband met Winkelsluitingswet Burg. en Weth. herinneren er aan, dat op 1 Mei de Winkelsluitingswet 1930 in werking zal treden en daardoor tege lijkertijd de nog geldende gemeentelij ke winkelsluitingsverordening haar kracht verliezen. Intusschen laat de wet aan den raad vrijheid om: I. onder Kon. goedkeuring te bepalen dat op een werkdag per week geduren de een gedeelte van den dag en wel vóór of na 1 uur, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeen te voor het publiek gesloten moeten zijn, waarbij de dag en het daggedeelte in de desbetreffende verordening be- hooren te worden aangewezen en ver schillend kunnen zijn voor verschillen de gedeelten der gemeente en voor verschillende groepen van winkels. II. onder Kon. goedkeuring afwijkin gen van de wettelijke bepalingen vast te stellen, indien bijzondere omstandig heden die afwijkingen igewenscht ma ken. III. ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de wettelijke be palingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur dan het bij de Wet voorgeschrevene te bepalen. Voor wat betreft punt I leggen Burg. IN ELK TABLET STAAT DU/DE LUK EXTRA STRONG Spencer! Het woord kv/am als de knal van een zweepslag van den drempel der sa londeur. Spencer bleef eerbiedig staan en keerde zich naar sir Peter. Eric legde zijn hand beschermend op Enid's arm; de lippen van Enid klem den zich open en Nina nam haar on schuldigste houding en voorkomen aan. Sir Peter keek niet naar de anderen en wierp een onheiispellenden blik op de kamenier, die hem schelmsch aankeek en glimlachte. Spencer, snauwde hij, een schre de in de kamer doende, verwijder dat caricatuur van een vrouw. Ik wil zoo iets niet in de studeerkamer hebben! Dat heb ik je al meer gezegd! Spencer boog, liep de kamer diploma tiek door en hield de salondeur uitnoo- digend open. Weet U, wat U is? vroeg Nina boos, stampend met haar voet en den neus optrekkend voor den baronet. Nina! Enid sprak 'op scherp verwijtenden toon en de kamenier keek neer op het karpet. Zonder de tusschenkomst van Nina vader, was U mogelijk medeplichtig aan moord geweest! Eric's oogen openden zich wijd en hij grinnikte vroolijk. Ba! snoof sir Peter minachtend. Ga als het je belieft naar mijn ka mer, Nina, ging Enid voort. Ik kom da Het beste dagelijkscke middel ter opwekking en verfrissching. (Ingez. Med.) en Weth. weder aan den raad ter ken nisgeving over: a. de reeds eerder bij den raad inge komen verzoeken van de besturen der afdeelingen Middelburg van den Alg. Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië om alle winkels op Dinsdagmid dag te doen sluiten, met de adhaesie- betuigingen van den Middelburgschen Bestuurdersbond en de afdeeling Mid delburg van den R.K, Volksbond; b. een schrijven van het hoofdbestuur van den Nederl. R K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, waarbij ter kennisneming wordt gezon den, eene resolutie, waarin eene alge- meene winkelsluiting op een bepaal den dag in de week wordt bepleit; c. een schrijven van het bestuur der Mi'ddelburgsche Slagerspatroons-ver- eeniging „Luctor et Ëmergo", houdende verzoek, om alle slagerswinkels op Maandagmiddag te doen sluiten, mits alsdan ook een verbod zal gelden voor verkoop van fijne vleeschwaren in an dere dan slagerswinkels; d. een schrijven van de besturen van den Kon. Ned. Middenstandsbond, den Nederl. R.K. Middenstandsbond en de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en Industriëelen Middenstand in Ne derland, bij hetwelk wordt verzocht het bedrijfsbelang, zooals het blijkt uit de meening van den georganiseerden win kelstand ter plaatse, als eenig criteri um aan te leggen bij vaststelling der sluiting van alle winkels op een bepaal den middag van de week. In verband met dit alles leggen burg. en weth. mede over, het rondschrijven d.d. 14 Sept. 1931 van den Minister van A,, H. en N., waaruit blijkt, dat de Mi nister het in strijd met de bedoeling der wet acht, wanneer de gemeenten aan art, 6 (bovenvermeld onder 1) een uitvoe ring zouden geven, die niet in de eerste plaats rekening houdt met de belangen der winkeliers. De wensch van den Mi nister is met andere woorden, dat de winkeliersorganisaties in de gelegenheid worden gesteld, hun gevoelen kenbaar te maken over het eventueel vaststellen eener verordening op grond van art. 6. Mitsdien richten burg. en weth. aan de besturen der vereenigingen Handels belang, de Hanze en den Christ. Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand een schrijven, waarop antwoorden in kwamen, dat alle zijn tegen sluiting van delijk bij je. De kamenier verliet de kamer met een boosaardig glimlachje tegen den woeden den baronet, die haar zag heengaan met oogen, schitterend van inspanning om niet te vergeten, dat men geen verdien de straf aan kinderen toedient, als zij zekeren leeftijd bereikt hebben. Toen de deur zich achter haar geslo ten had, ging hij naar zijn dochter, die hem tartend aankeek. Ga naar je kamer, meisje, beval hij scherp,' naar de deur wijzend en blijf daar! En jij ging hij woedend voort zich snel naar Eric Wendend, ga weg voordat ik er je uit laat gooien! Spencer verliet zwijgend de kamer, omdat hij aan de voordeur had hooren bellen. Moet ik daaruit begrijpen, dat U mijn onmiddelijk vertrek met een zeker vaag genoegen zoudt zien? vroeg Eric, Sir Peter gaf zooveel teekenen van een dreigende uitbarsting dat Eric met reden oordeelde, dat het oogenblik gun stig was om zijn hoed van de boekenkast te krijgen. Ik denk, sir Peter, ging hij voort, terwijl hij zijn hoed omdraaide en de voering afgetrokken bekeek, dat U liever geen inlichtingen zoudt willen ge ven aangaande de obligaties? U ziet Maar Enid, bang voor de gevolgen, greep zijn arm en bracht hem naar de waranda. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5