TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 APRIL 1932. No. 81. BINNENLAND. het pseudo-moerdijkkanaal. ZEELAND. FEUILLETON. - HARTENAAS EN RUITENDRIE. noord-beveland. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. DE STERRENHEMEL 6—13 APRIL 21 h M.T. ZUID De Brusselsche Standaard (de spreek buis van de leidende elementen der Kath. Vlaamsche Kamerfractie) schrijft over de discussie in de Eerste Kamer over de onderhandelingen met België o.m.: „De Katholieke Vlamingen zullen niet verdacht worden afkeerig te staan te genover een ekonomische samenwerking tusschen België en Nederland, Ons blad heeft desaangaande 'voldoende bewe zen dat wij niet enkel het modernisee ren van het bestaande handelsverdrag van 1865 beamen, maar veel verder wenschen te gaan op het gebied van ekonomische solidariteit. Moest men echter in Nederland dit verlangen on zerzijds aanschouwen als een totale of gedeeltelijke verzaking van onze recht matige desiderata op het gebied van verkeerspolitiek en als aanvaarden van het eng-chauvinistisch standpunt van de „Nationale Unie" en hare handlan gers te Rotterdam en elders, dan kun nen wij aan onze naburen de verzeke ring geven, dat zij den bal totaal mis slaan. „Het nieuwe verzet van de zooge naamde nationale oppositie heeft aan deze zijde der grens meer verwondering dan ontstemming gebaard. In het alge meen heeft men met verbazing de kin derachtige argumentatie dezer oppo sitie gevolgd, aangaande het tracé van het nieuwe kanaal. Wij zijn benieuwd te vernemen, wat het oordeel zal wezen van de internationale openbare opinie over het standpunt door jonkheer de Savornin-Lohman ingenomen, aangaan de het sluitstuk Bath-Santvliet (wat hij het corpus delicti noemt) en de verlen ging tot Willemstad van het vak Bath- Dintel, dat voor doel heeft de gevaar lijke geulen van het Hellegat uit het nieuwe tracé te schakelen." STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ. Als antwoord op het petitionnement van de Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft de minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw be richt, dat een wetsontwerp ot steun- verleening ten behoeve van de veehou derij spoedig het departement zal ver laten, terwijl maatregelen ten behoeve van de varkenshouderij een punt van onderzoek uitmaken. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. ZUID-BEVELAND. WOLEAARTSDIJK. Maandagavond werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een uitslaanden brand die ont staan was in den winkel van P, van S. te Oud-Sabbinge. De bewoners lagen al len te bed. De vrouw, wakker gewor den door het springen van glasruiten, wekte haar man, in de meening, dat t* inbrekers aan het werk waren. De man, begaf zich hierop naar den winkel, die in lichte laaie stond. Vlug werden de drie jongens gewekt die op den zolder sliepen en welke zich evenals de vrouw in nachtgewaad naar buiten begaven en alarm maakten. Door het krachtig op treden van de brandweer kon het woon huis behouden blijven, evenals de in boedel. De winkel met inventaris brand de echter geheel uit. Verzekering dekt de schade. 33). Ondanks Lee Wang's vreeselijke be dreigingen en sir Peter's voorgewen- re onverschilligheid omtrent den af loop, geloofde Spencer geen oogenblik, dat de Chinees zijn onmiddellijke vernie tiging op het oog had, evenmin dat sir Peter daar onverschillig voor zou zijn. Hij had inderdaad alle redenen om te gelooven, dat Lee Wang wenschte, dat hij in leven zou blijven, doch misschien niet zoo krachtig en gezond als hij thans was en hij redeneerde, dat, als sir Peter hem werkelijk kwijt wilde zijn, hij hem slechts behoefde te ontslaan. Misschien was de bedó'eling, hem zoo bang te ma ken, dat hij vrijwillig heen ging, maar als dit zoo was, dan zouden hun ver- wachtingen teleurgesteld worden. Geen Chinees zou hem bang maken. Daaren boven zou het eenvoudig zijn de politie te roepen als Lee Wang werkelijk ge vaarlijk werd, maar tot dusver wiide hij liever den Chineesch op zijn eigen ma nier behandelen. De politie zou gauw ge noeg in het huis zijn als zijn vermoe dens juist bleken te zijn. Maar toch zag hij een ernstiger ge vaar dan gewoonlijk in den haat die schit- ■teode in de smalle oogen van den Chi KORTGENE. Maandag vergaderde al hier de gemeenteraad. De heer Wolse was met kennisgeving afwezig. De reke ning van het B, A, wordt goedgekeurd. De ontvangsten waren 3120 en de uit gaven 3328, Het verzoek van de vereeniging tot 't verstrekken van L. O, op Geref, grond slag om een schoolgebouw en de inrich ting daarvan te mogen gebruiken, wordt in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. Een verzoek van de Ned. Herv. Kerk om voor circa 6 weken ge bruik te mogen maken van het gym nastieklokaal der O. L. school, wordt in gewilligd., daar het kerkgebouw geres taureerd moet worden. Besloten wordt met het gasthuis te Goes een overeenkomst aan te gaat ter verkrijging van een barak voor besmet telijke ziekten. De raad besluit de verordening tot af wijking van bepalingen der winkelslui tingswet zóó te wijzigen, dat de winkels 's avonds om 9 uur gesloten zijn, alleen des Zaterdags om 11 uur. Een verordening wordt vastgesteld regelende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging van den veldwachter der gemeente Kortgene. Het dagelijksch bestuur wordt gemach tigd, zoo noodig, een kasgeldleening aan te gaan voor uit te voeren grondwerken. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op 150. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. d. HULST, In een Zondag j.l. alhier ge houden vergadering van den R. K. Sta- tenkieskring Hulst, welke door een 20- tal afgevaardigden werd bijgewoond, werd als voorzitter herkozen de heer B. Truffino, burgemeester van Hulst. Voorts werden tot bestuursleden gekozen de heeren F. Hendrikse te Westdorpe, W. Lammens te Sas van Gent, J. Baert te Hulst, W. Staal te Stoppeldijk, Andries- sen te Terhole en F. Kindt te Nieuw Na men, Een voorstel St. Jansteen om wijziging te brengen in het bij de laatste verkie zing gevolgde kiesstelsel werd aangehou den tot een volgende vergadering. WESTDORPE. Het was zekeren v. W. alhier al geruimen tijd opgevallen, dat wanneer hij met zijn gezin weg was ge weest, bij thuiskomst de hoeveelheid steenkolen in zijn kolenhok was vermin derd. Ten einde zekerheid te hebben, bond hij, een dezer dagen bij zijn vertrek een zwarte draad waaraan een haak be vestigd, aan de klink van de buitendeur, terwijl hij bovendien een partij kleine stukjes papier onder de steenkolen ver borg. Bij thuiskomst bleek inderdaad de draad te zijn vernield, terwijl bovendien wederom de hoeveelheid steenkolen aanmerkelijk was verminderd. Thans deed v. W. aangifte bij de politie. Ten nadeele van den landbouwer G. alhier is een dezer dagen een groote hoeveelheid aardappelen die in een kuil op een perceel land was geborgen, ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. De arr. rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen T. J,, inwoner van Amerongen, gewezen administrateur van de waterleiding al daar, die zich te verantwoorden had we gens verduistering in dienstbetrekking van 5320 ten nadeele van de gemeente Amerongen. Tevens was hem ten laste gelegd valschheid in geschrifte. De rechtbank veroordeelde verd. tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de prev. hechtenis met de bepaling, nees en het heimelijk te voorschijn halen van het mes uit de gebloemde mouw. Misschien was Lee Wang's jaloesie van Nina ditmaal sterker geweest dan zijn voorzichtigheid, of misschien geloof- hij in ernst, dat Spencer de dief van zijn biscuits was en daarom in aan merking kwam voor de straf, die hem van zijn wijsvingers zou berooven, vol gens de zede van Hoang-Pi. Naar buiten! bevaULee Wang zijn hoofd schuddend in de richting van het open raam en boosaardig grinnikend. Spencer gehoorzaamde zonder verzet en bewoog zich voorzichtig achterwaarts naar het raam, terwijl de Chinees stap voor stap volgde. Hij maakte plotseling een schijnbeweging naar rechts en Lee Wang schoot op hem af met het scher pe sissen van een booze kat, 't mes stijf tegen zijn rechterzijde gedrukt en zijn linkerkant even vooruit gestoken met vingers als gekromde klauwen. Enkele oogenblikken stonden zij ademloos elkander in de oogen te zien, toen lachte Spencer even, richtte zich onverschillig weer op en keerde zich half naar het raam. Het is niet goed bij deze gelegen heid zoo te sissen, Lee Wang, zei hij luchtig. Enid geruststellend aankijkend die op de tafel leunde met doodsbleek gelaat en zenuwachtig starende oogen. Dat beneemt den adem. uea piaijuiiis apuiaoza? ap [e sjpiepuQ den Mongool kon Lee Wang spitsvondig dat zes maanden van deze straf voor waardelijk zal worden doorgebracht. De eisch was 1 jaar gevangenisstraf. Het drama te Ameland. De officier van justitie bij de recht bank te Leeuwarden heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij ds. A,, de vroe gere predikant te St. Anna Ter- muiden, schuldig bevonden aan dood slag op zijn echtgenoote op Ameland, ontoerekenbaar is verklaard, en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor hoogstens een jaar is gelast, waar na ter beschikking stelling van de re geering zal volgen, Ongelukken. Te Enkhuizen is naar het Han delsblad meldt de 19-jarige M. W. werk zaam op een baggermolen, tusschen twee raderen beklemd geraakt, waardoor een van zijn beenen werd verbrijzeld. KINDERWAGEN MET DRIE KIN DEREN TE WATER. Maandag wan delde een meisje van circa 14 j aar imet een kinderwagen, waarin drie .baby's op de Marnixkade te Amsterdam. Plotseling verstuikte het meisje haar voet, [met het gevolg dat zij van pijn den kinderwagen 'los liet, welke laatste van de helling van de gracht afreed de Nas- saukade in. Liefst "drie heeren -spron gen geheel gekleed den wagen na en smaakten het genoegen dé kleinen op hei droge te brengen. Het bleek dat de kinderen geen letsel hadden bekomen Daarna werden de kleintjes in den ge- reinigden kinderwagen gezet en zoo naar huis vervoerd. 3000 GESTOLEN. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de Stads-Bank van Leening aan den O.Z. Voorburgwal te Amsterdam. De inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen door op het platte dak te komen van een op de binnenplaats ge bouwde zaal waarin opgehouden pan den te koop worden geboden. Er zijn een aantal gouden, zilveren en diaman ten voorwerpen gestolen tot een bedrag van 3000. Een agent van politie had een onbe kenden man langs een regenpijp naar omlaag zien glijden. Hij had een schot op den man gelost zonder hem blijkbaar te raken. De inbreker wist te ontkomen. HEIDEBRANDEN GESTICHT. Te Westerhoven is gearresteerd de 23-jarige J. S., die er met een auto op uittrok om opzettelijk heidebranden te stichten. Plotseling zag men hem uit stappen en even later stond daar ter plaatse heide en bosch in brand. Een uur later kwam S, terug, stopte ergens opnieuw en herhaalde het spelletje. Men vond 't toen maar beter hem in te rekenen. De man heeft een volledige bekente nis afgelegd. DEVIEZENSMOKKELORGANISA- TIE. De Duitsche douanen te Herzo- genrath heeft, naar het Handelsblad vermeldt, een auto aangehouden met twee Polen, die in het bezit waren van 350.000 Mark en 45.000 gulden, en welk geld over de Nederlandsche grens zou worden gesmokkeld. In de auto werd verder een omvang rijke correspondentie gevonden, waaruit het bestaan van een uitgebreide organi satie tot het smokkelen van deviezen blijkt. Het in beslag genomen geld en de papieren zijn ter beschikking van de douane-autoriteiten te Düsseldorf <Je- steld. heid niet begrijpen. Zijn oogen flikker den onzeker en zijn aandacht dwaalde even af van Spencer's rechterhand, die bliksemsnel uitschoot en 't middenrif van den Chinees hevig raakte. Lee Wang kreunde pijnlijk, sloeg dubbel als een knipmes en bonsde op den grond neer. Het mes viel onschadelijk uit zijn hand; hij sloeg op zijn borst en hijgde pijnlijk naar adem. Spencer bukte zich over hem en hielp hem op een stoel met de eerbiedige zorg die hij een meester zou betoond hebben welke langs den drukken weg was neer gevallen. Toen richtte hij zich tot Enid: Het spijt me, miss Enid, veront schuldigde hij zich snel naar haar toe komend, want haar overspannen zenu wen waren bezweken en zij snikte krampachtig. Het was ongelukkig noo dig hem wat hard te slaan. Hij nam haar bij den arm en bracht haar op vaderlijke manier naar den Chesterfield, en toen zij er in neergeval len was, kreeg hij een klein met zilver beslagen flesehje met vlugzout uit zijn vestjeszak, en diende dit haar zeer rus tig en handig toe. Enid nam zijn hulp dankbaar aan. Zij voelde, dat zij hopeloos van den Victo- riaanschen tijd scheen te- zijn. Eric beloofde hem op 'n baar thuis te brengen, zei ze hortend en stootend, met inspanning rechtop zittend en droe vig in Spencer's eerbiedige oogen kij kend. Het zal nu niet noodig zijn. c EERSTE KV? VOLLE MAAN 0 LAATSTE KVAKTIER NIEUWE MAAN VEHUS MAES JUPITER (J) SAX URDUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 21 h MT 10 h 0 min sterretijd, op den 6en April. In tegenstelling met gewone landkaar ten, vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links geteekend; dit ge schiedde om te voorkomen, dat de vorm der sterrebeelden als het ware in spie gelschrift zou verschijnen. Er zijn wel kaarten volgens dit principe, maar het bevordert een gemakkelijke oriëntatie niet. Men houde in het oog, dat de he mellichamen in het O. opkomen, naar 't Zuiden stijgen en in het W. ondergaan; verder vergelijke men slechts dat stuk van den sterrenhemel, waarnaar men den blik richt, met het er op betrekking hebbende deel van de kaart, en dan is de oriëntatie heel gemakkelijk. De gebogen stippellijn, die van het ZZW door Schip, Tweelingen, Wagen man, Cassiopeia en Zwaan loopt, is de zgn. galactische equator; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. Op dit eerste kaartje van deze maand vindt men een aantal namen in schrijf letters: dit zijn de eigennamen der be kendste en helderste sterren. In druk letters zijn de namen der sterrenbeelden aangegeven. Het is den 6en April Nieuwe Maan; den 14en Eerste Kwartier, 20 Volle Maan en 27 Laatste Kwartier, De Noorder-declinatie van de Zon neemt toe van 4° tot 15°, de middag hoogte van 42° tot 53°. De dagboog, d.w.z. het aantal uren, dat de zon bo ven den horizont is, neemt toe van 13 uur tot bijna 15 uur. De planeet Venus gaat ruim vier uren na de zon onder en is dus heel goed aan den avondhemel te zien; de helder heid is gemiddeld 3.9. Mars is niet waarneembaar; Jupiter (in de Kreeft) gaat in den nanacht onder en Satur- n u s, die niet op ons kaartje kan voor komen, is des ochtends heel vroeg te zien- ONVERLATEN. Dezer dagen werd getracht in te breken bij een 69-jarige zwerfster, die met haar woonschuit na bij Papenveer onder de gemeente Ter Aar ligt. De poging werd echter verij deld, doordat de oude vrouw met alle macht op een misthoorn blies, waar door de omwonenden werden gewaar schuwd. In den afgeloopen nacht hebben on verlaten echter een nieuwe poging ge waagd en ditmaal met succes. Omstreeks half twee werd de oude vrouw gewekt door eenig geritsel en onmiddellijk daar na stonden twee mannen in haar slaap vertrek. Eer de vrouw om hulp kon roepen waren haar handen reeds gebon den en had men haar een prop in de keel gestopt. Spoedig bleken de indrin gers de plaats te hebben gevonden, waar de oude vrouw haar spaarduitjes ongeveer 300 bewaarde. Voorts werd het geheele vertrek nog doorzocht, waarna zij verdwenen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. TELEFOONLIJNEN DOORGESNE DEN, Tusschen Enkhuizen en Andijk heeft men in den afgeloopen nacht de telefoonlijnen doorgesneden. Van de daders nog geen spoor. Neen, miss Enid, antwoordde Spen cer ernstig, het flesehje weer in zijn zak stekend. 1 Je bent heel dapper, Spencer. Ik. ik weet niet wat we zonder je moesten doen. Ik. Spencer lachte even en hield zijn hand in protest op, Maar er was geen werkelijk ge vaar, begon hij, Wat beteekent dit? De onderbreking door Nina's harde schrille stem deed Spencer inwendig kreunen, en, evenals Enid keerde hij zich tot de kamenier, die op den drem pel van de salondeur stond. Zorg voor je meesteres, Nina, be val hij op zachten toon. Maar het meisje bewoog zich niet om te gehoorzamen. Zij staarde met strak ke, woedende oogen naar een plek, 'n paar voet achter hem. Hij draaide zich vlug om en zag Lee Wang staan in een houding, die aan moord deed denken, met opgeheven mes en schijnbaar versteend, en hij boos op zich zelf dat hij niet harder geslagen had een laakbare vergissing, die noodlotige gevolgen had kunnen heb ben. Nina kwam langzaam de kamer in en Enid aanschouwde een overtuigende cffemonstratie van de merkwaardige macht van het menschelijk oog, want Lee Wang verslapte zich zichtbaar, toen het meisje hem boos aankeek ea GERAFFINEERDE BEDRIEGERIJEN EN OPLICHTINGEN. Op zeer geraf fineerde wijze heeft een 32-jarig onge huwd Rotterdammer in 't stadje Esch- w e i 1 e r bij Aken groote bedriegerijen en oplichtingen gepleegd. Door zijn def tig optreden wist hij spoedig veler ver trouwen te winnen en allen geloofden zijn verhaal, dat hij een flinke erfenis had te verwachten. In een zaak kreeg hij bovendien een flinke betrekking. Hij huurde een vorstelijk gemeubileerd ver blijf in een villa en liet een badkamer van 1200 mark aanleggen. Ofschoon hij zoo arm was als een kerkmuis, gelukte het hem zich tevens de allerfijnste gar derobe aan te schaffen. In Aken kocht hij zonder een cent op zak op crediet het eene costuum na het andere en de fijnste ondergoederen. Taxichauffeurs betaalde hij met beloften op de toe komst en hij wist geld van hen los te krijgen. Dezer dagen vierde hij een grootsch feest: het afscheid van het vrij- gezellenleven. Dertig personen had hij aan den feestdisch genoodigd.'Ook dit festijn moet nog betaald worden. Thans is hij door de politie aangehouden. Tot dusver is bekend dat de man zijn goed- geloovige leveranciers voor 6000 mark heeft bedrogen. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebracht. <LL> met haar kleinen vinger naar het mes wees. Geef mij het mes! zeide zij, en haar scherpe stem klonk den toehoor ders onaangenaam in de ooren, Geef het mij! De stem van het meisje werd een gil, en Enid hield in stinctmatig haar handen voor de oo ren, terwijl Spencer zijn voorhoofd als van pijn fronste. Sir Peter hoorde het in zijn kamer en met opeen geklemde tanden en doelbe- wusten tred, ging hij weer naar de stu deerkamer. Geef het mij! herhaalde de kame nier! toen Lee Wang heel natuurlijk aarzelde, en haar hand kwam in scherpe aanraking met zijn wang. Enid hield angstig haar adem in en stond op, maar Spencer stelde haar ge rust met een zeer onbutlerachtig tikje op haar arm. Hij had dergelijke toonee- len al dikwijls bijgewoond. Lee Wang keek Nina een paar se conden onheilspellend aan; toen herna men zijn trekken opeens weer hun mas kerachtige ondoorgrondelijkheid en hij gaf het meisje het mes met een lichte buiging. Nina zete haar handen in haar zijde •en trok haar lippen samen. Bij het heft, varken! gilde ze. Bij t heft! Heb je geen manieren in China? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5