Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid!' TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 APRIL 1932. Na 78. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. Provinciale Zeeuwsche Brandweerbond. Het bestuur der Walchersche afdeeling van den Prov. Zeeuwschen Brandweer- bond heeft aan de gemeentebesturen op Walcheren het volgende schrijven ge richt: In de vergadering van 17 October 1931 van onze afdeeling van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond werd aan het bestuur opgedragen plannen te bera men tot het onderling verleenen van hulp ingeval van brand. Deze plannen eischten veel voorberei ding en dus veel tijd, vandaar dat zij minder spoedig te uwer kennis konden worden gebracht dan het bestuur ge- wenscht had. Thans kan u echter een ontwerp-rege- ling worden voorgelegd, welke u be leefd ter bestudeering wordt aangebo den. Het bestuur is daarbij van de volgen de grondbeginselen uitgegaan. Thans bezit het eiland behalve de ge meentelijke handbrandspuiten: 2 auto spuiten te Middelburg; 1 autospuit te Vlissingen; 2 motorspuiten te Middel burg; 2 motorspuiten te Vlissingen; 1 motorspuit te Westkapelle; 1 motorspuit te Domburg; 1 motorspuit te N. en St. Joosland in aanmaak. De zooeven genoemde gemeenten zou den dus in geval van nood elkander kun nen bijstaan, waarvoor een wederkeerig- heidsovereenkomst kan dienen, terwijl de overige gemeenten met de eerstge noemde,; 'n hulpverleeningsovereenkomst kunnen aangaan, waarbij zij wel hulp krijgen, doch niet verleenen. Deze overeenkomsten waarborgen dus de onderlinge hulp van alle gemeenten, die de voorwaarden willen aannemen en verplichten hen alleen tot het voldoen der gemaakte onkosten in geval van die hulpverleening. Ten einde daartoe te geraken is het noodig: a. dat de brandweren in de hulpver- leenende gemeenten verplicht worden hun diensten te verleenen, indien bij den burgemeester of dengene, die hem ver vangt een verzoek daartoe is binnenge komen; b. dat alle gemeenten steeds telefo nisch te bereiken zijn; c. dat de gemeenten zich verbinden zorg te dragen, dat de organisatie van de brandweer en het brandweermateri aal hunner gemeenten aan zoodanige daaraan naar redelijkheid te stellen eischen voldoen, dat de in deze over eenkomsten aangegane verplichtingen naar behooren kunnen worden nage leefd; d. dat het niet-voldoen aan onder c gestelde eisch het verbreken van de overeenkomst ten gevolge kan hebben; eveutueele geschillen kunnen onderwor pen worden aan het oordeel van den Prov, Bond; e. dat de gemeenten vrij blijven, hulp te vragen, waar zij meenen die te kun nen verkrijgen. slotte verzoekt het bestuur aan de gemeentebesturen de onderwerpelij- ke plannen in den Raad der gemeente 1 .SP,ra^e te willen brengen en den uit slag dier bemoeiingen te zijner tijd ter f°nl® brengen aan het bestuur der aid. Walcheren van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond. /ereeniging voor Ziekenhuisverpleging Zuid- en Noord-Beveland. 93 a vereeniging zaï Zaterdag! April a.s. haar algemeene vergadteriiW 'ie Goes houden. Uit den beschrijvingsbrief voor die vergadering hlijkt, dat het batig saldo f6288 88)1 f2"8'60 "~het v'orig J'aar •Het aantal leden bedroeg per 31 Dec. j.l. 12213 (vorig jaar 8330). Het aan- ïal leden aan wie in 1931 vergoeding JTt 30). De ongelukkige woorden eindigden in een snik. Enid! Eric liet zijn sigarettenkoker vallen en strekte zijn armen uit en dompelde onder in romantiek met een gemak, die volkomen zijn gevestigde meening over boord gooide, dat maanlicht en een strijkorkest noodig waren om er goed van te genieten. En in de volgende paar minuten werd de stilte der kamer slechts verstoord door het geluid van Enid's gesmoorde snikken en het fluisteren van Eric's stem, toen hij eenvoudige, troostende geluidjes in de zware golven van haar haar maakte. God! Als ik de Decker was, zou ik de vervloekte obligaties onmiddel lijk stelen! waren zijn eerste verstaan bare woorden. Enkele oogenblikken daarna was de stilte volkomen. Toen sprak Enid, en hoewel haar woorden gesmoord wer den door zijn lapel, hoorde Eric ieder woord zeer duidelijk: De samenstelling is zeven, vijf, acht, één. Eric zette zijn oogen wijd open en wegens opnaïne in een ziekenhuis i,9 uitgekeerd bedroeg 215 (vorig jaar 152). Het bestuur stelt voor oom in 1932 te vergoeden: verpleegkosten tot een. max van f2.75 per dag, doch in /geen geval meer dan de werkelijke verpleegprijsi 3de klas bedraagt in het ziekenhuis, waar in de patiënt is opgenomen, tot een max. van f 110 per jaar en per (ziektegtevial1 70 pet. van alle bijkomende ziekenhuis kosten tot een max. van f 35 /in een barak voor besmjettelijke ziekten een ex tra-ui tkeering van f 0.75 per dag tot een max. van f 15. Verder bevat de agenda enkele voor stellen van onder-afdeelingen. De begrooting voor 1932 sluit met een totaal bedrag van f 27.000. WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere, VEERE. Gister vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester, de heer H. Dronkers. Ontruiming stadhuis. De voorzitter deelt mede, dat het stadhuis thans geheel is ontruimd. De rijksarchivaris heeft in deze aangelegen heid veel medewerking verleend. De raad besluit hiervoor mr. Meer kamp van Embden een waardeerend schrijven toe te zenden. De voorzitter deelt mede dat bij de restauratie van het gemeentehuis in een kast gevonden is een paket certifica ten, uitgegeven ten tijde van Napoleon, blijkbaar bestemd ter uitreiking aan ver schillende personen. Het pak is verze geld. Later zal worden vastgesteld welke nummers en hoeveel er zijn. Het lijkt B. en W. het beste zich in verbinding te stellen met de financi- eele afdeeling van Ged. Staten, om te vragen hoe te handelen. Weg MiddelburgVeere, Een schrijven van de wegencommissie MiddelburgVeere betreffende de meer dere kosten voor den weg. De voorzitter zegt dat de com missie den weg niet alleen beheerde, doch ook de werken uitvoerde in op dracht van Middelburg en Veere. De uitvoering moest binnen de grenzen van de begrooting blijven. Ged. Staten wen schen echter nu een bedrag wegens overschrijden der begrooting. B. en W. staan echter op het standpunt, dat met de commissie moet worden geconfereerd, wat de voorzitter dier commissie even wel niet noodig acht. B, en W. blijven echter bij hun meening, dat die confe rentie gewenscht is. In het schrijven wordt uiteengezet hoe de overschrijding is ontstaan. Spr. meent echter dat de kern der zaak is, dat werk zaamheden aan den weg zijn geschied, waardoor het bedrag op de begrooting is overschreden. Hierover had men te voren in gekend moeten worden. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat de raad eerst voeling wil hebben met de commissie en dus niet direct het gevraagde bedrag te votee- ren. De heer Van Beveren zegt dat ook de commissie van die uitgaven niets wist. De voorzitter zegt dat we toch eerst met de commissie moeten praten, dan pas met Ged. Staten, als we geen voldoende bescheid krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt m a. st. aangenomen. Ingekomen is nog een schrijven van een commissie van zes plattelandsge meenten betreffende de vleeschkeuring, aan Ged. Staten, in verband met het heffen van invoerkeurloonen door Mid delburg, wegens de stichting van een abattoir. Gewezen wordt er op, dat deze heffing in strijd is met de wet en dat de exportslacht ten plattelande daardoor 'n einde zal nemen. Zij verzoekt niet- goedkeuring der heffing. De commissie zal zich bij niet-inwilliging het recht keek ongeloovig naar Enid's hand. Hè? Zeven, vijf, acht, één, herhaalde de verstikte stem langzaam. Eric ging rechtop zitten, greep Enid's armen en schudde haar zachtjes. Zij lichte haar hoofd uitdagend op. Nu, waarom niet? vroeg zij op vasten toon. De obligaties zouden bij ons tenminste veilig zijn. Zeven, vijf, acht, één is de samenstelling van de brandkast. Ik moet ze dikwijls open maken als vader iets voor het kantoor noodig heeft. Eric herstelde zich van zijn verba zing en lachte luchtig. Breng mij niet in verleiding, lieve ling, smeekte hij, haar weer in zijn ar men nemend. Je weet, het is de eerste verkeerde schrede, die den voet van een mensch op het pad der zonde zet. En denk er eens aan, als ik uitgleed. Maar je moet niet uitglijden! Je moet. Hij viel haar op afdoende wijze in de rede door haar voor den eersten keer op haar lippen te kussen. Eric! Zij bloosde prachtig en weer trad 'n stilte op in de kamer, een plechtige stilte, waarin aan twee jonge harten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde werd geopenbaard, welks wonderen hun heimelijkste verwachtingen over troffen. (Ingez. Med.) voorbehouden zich tot de Kroon te wen den. Verlaging slachtgelden. Ingekomen was een verzoek van het varkensfonds om 25 pet, verlaging der slachtgelden. Een adres van het veefonds tot ver laging der vergoeding van het gebruik van het gemeentelijk slachthuis voor noodslachtingen. B, en W. stellen voor die verzoeken in te willigen. M. a. st. besloten. Een adres van C. de Buck om ontslag van pacht, daar zijn terrein geheel door voetbalspelers wordt doorloopen. Het bestuur der voetbalvereeniging vraagt 't prikkeldraad te mogen vervangen door glad draad. B. en W. willen De B. wel eenigszins tegemoet komen. Het verzoek van de voetbalvereeni ging zal worden ingewilligd, op voor waarde van de goedkeuring van den pachter. Aldus besloten m. a. st. Omroeper. Een sollicitatie van den heer Wisse om als omroeper te worden benoemd. De voorzitter meent dat die func tie geen gemeentelijke is. Ieder is vrij om om te roepen. HOOFDSTUK XII. Lee Wang bleef opeens staan, b en zijn oogen vielen op de beweeglooze en niets ziende gedaanten op den Chesterfield. Hij had gedacht, dat er niemand in de kamer was. Op zijn geel gelaat verscheen een begrijpende glimlach en hij liep in de richtng van de salondeur. Hij be woog zich als een krab, met zijn aan dacht ongelijk verdeeld tusschen den Chesterfield en zijn bestemming, en toen de wijde rok van zijn gebloemden zij den jas vastraakte in den kruk van bet kabinet, waar de overblijfselen van het zilver der Braces geborgen was, stiet hij een sissenden Chineescben vloek uit, kuchte verontschuldigend, eri stond de gelieven aan te kijken met een ge lukkigen glimlach, die al zijn regelma tige, een weinig verkleurde tanden deed zien. Als men hem in zulk een houding zag was hij de belichaming van een goed- aardigen Chineeschen God van wien de jaren niet te veel vergden. Zijn leeftijd was niet te raden, evenmin als zijn ge dachten, want zijn gewone houding was die van ieder ander Chineesch, die tal- looze uren in wijsgeerige overpeinzingen doorbrengt. Hij droeg de kleeding van zijn land; kleurige pyama-achtige klee- dingstukken, met wijde, golvende mou wen, groote pantoffels van rijststroo, en een zwart zijden mutsje, afgezet met rood, terwijl zijn taal het eentonige Pid- De heer C a s t e 1 had 't liefst dat er een van gemeentewege werd aangesteld. Dat was de beste oplossing, dan heeft de gemeente ook toezicht, ook dat er geen dingen worden omgeroepen die niet oirbaar zijn. Besloten wordt de zaak in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Geldleenlng. Medegedeeld wordt dat de 5 pet. lee ning van 4200 kan worden aangegaan met de N.V. „Luctor et Emergo" (dagblad „De Zeeuw" te Goes). Aldus besloten. Voorts wordt besloten eenige bedra gen die vrij gekomen zijn door verkoop van eigendommen, aan de gemeente zelf te leenen tegen 4 pet. Barak besmettelijke ziekten. De voorzitter zet uiteen, dat die barak er komen moet, waarvoor de ge meente bijdragen ad 6 pet. per inwoner gedurende 40 jaar of 1 per persoon voor dien tijd ineens. Iedere gemeente heeft dan recht op een derde bed. Over deze kwestie is een adres gericht aan de Staten-Generaal om van de verplich ting gezien de tijdsomstandigheden van het bouwen van een barak ontlast te worden. B. en W. willen eerst de be slissing afwachten. Aldus besloten. gen-Engelsch van de Shangai Bond was. In dit huis kende alleen sir Peter zijn geschiedenis en alleen sir Peter gaf er iets om. Eric hief het hoofd voorzichtig op, keek over het golvende haar van het meisje en slaakte een zucht van verlich ting, toen hij den indringer herkende, van wien niet verwacht kon worden, dat hij de dringende noodzakelijkheid van volstrekte afzondering hegrijpen zou. Hallo, Lee, zei hij onverschillig, met tegenzin terugkeerend naar een gewone wereld, terwijl Enid verlegen rechtop ging zitten. Hallo, antwoordde de Chinees vroo- lijk, terwijl zijn glimlach nog breeder werd en hij goedkeurend met het hoofd knikte. Je maakt allen het hof aan miss Enid, hé? Goed, goed! Eric grinnikte schaapachtig, maar Enid stond trotsch op. Zij had een in stinctmatig wantrouwen tegen alle Chi- neezen, zooals velen van haar ras, en voor Lee Wang voelde zij iets, dat op vrees geleek, maar als het noodig was toonde zij hem een onverschrokken voorkomen in het geloof, dat als sommi ge dieren de Chineezen altijd bang zijn voor een vastberaden menschelijk oog, en tot nu toe was zij niet teleurgesteld. Wat heb je noodig. Lee Wang? vroeg zij kortaf. Lee Wang werd dadelijk ernstig. Ik zoek Spencer, zei hij met een De voorzitter deelt mede dat de sergeant-bewaker van de vliegloods het ongewenscht acht dat in de tijdelijke be huizing van het gemeentebestuur wordt geloopen met klompen. Hij heeft daar om een bordje aan den ingang gehangen. B, en W. vinden dit een hard gelag. De gangen werden voldoende schoon ge houden, 't kan desnoods nog een en kele keer meer. Den sergeant zal wor den verzocht het bordje „klompen uit" weg te nemen. Rondvraag Langendam. De heer Wouters vraagt naar den Langendam (Molenweg Gapinge-Vrou- wenpolder). De heer C a s t ,e 1 zegt dat de weg af is, doch de begrooting is overschreden. Er waren meer vaten teer noodig, 3 cm bovenlaag bleek niet voldoende; beslo ten is toen meteen 5 cm, want bij spr, zat voor een goeden weg te krijgen. De heer Wouters wijst er op, dat de raad toch besloten heeft 3 cm. De heer C a s t e 1 zet uitvoerig uiteen, dat ter wille van een goeden weg diverse maatregelen noodig warén, en dat een laag van 5 cm niet anders kon. Uitvoerig zet spr. de verschillende posten uiteen. Daardoor kwamen de totaalkosten gelaatsuitdrukking als een masker. Eric stond op en ging naast Enid staan, met het duidelijk voorkomen van den eigenaar. Dan zoek je Spencer maar op een andere plaats, zei hij den Chinees, Het helpt niet of je hier zoekt. De Chinees bewoog zich niet. Is Spencer niet hier? Neen? Eric schudde krachtig het hoofd en zwaaide met zijn hand alsom al de hoe ken der aarde te omvatten, waar Spen cer met reden gevonden kon worden. Lee Wang boog ernstig. Goed, zei hij, Spencer is niet in huis. Ik zal in den tuin gaan kijken! Hij boog weer. Het spijt me, verontschul digde hij zich, kalm omkeerend en naar bet raam loopend met den hoog opge heven gang, die het erfdeel is van eeu wen van rijstvelden. Iets sombers in zijn houding, iets drei gends in zijn blijkbare bedoeling om Spencer in den tuin te gaan zoeken, wekte plotseling argwaan bij Eric. Een oogenblik, Lee Wang, riep hij, terwijl hij de kamer doorliep, om den Chinees aan te spreken, die zich gehoorzaam omkeerde. Wat wil je met Spencer? (Wordt vervolgd.}

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7