PUDD/f/O TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 APRIL 1932. No. 77. TEGEN 'T WETSONTWERP TERPSTRA. ZEELAND. XI. CLHXCI^ geeft geuren smaak aan uw '^glaasje. CATZ& ZOON VAN PEKÉLA, FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. .(fossfard XÜ+P$0m/yD£LTJt15- KERKNIEUWS. T» 1"t ir~n Het weer-veranderde U, L. O, Men meldt ons: In het wetsontwerp Terpstra wordt voorgesteld weer in te voeren een soort uitgebreid lager onderwijs, van het type, dat door de wet van 1920 tot verdwijnen veroordeeld was. Gemotiveerd wordt dit voorstel in de Memorie van Toelichting niet. De eenige verdediging, die de Minister geeft, is dat, „dit vroegere schooltype door ve len op hoogen prijs wordt gesteld." De algemeenheid, die nog wordt opge nomen: „de vrijheid van inrichting van het uitgebreid lager onderwijs behoort te worden verruimd", kan toch ook niet gelden als een voldoende motiveering voor de voorgestelde verandering van het U.L.O. In geen enkel opzicht is gebleken, dat het uitgebreid lager onderwijs, in den vorm, waarin het bij de Lageronderwijs wet 1920 in de plaats kwam van het oude M.U.L.O., in de practijk niet vol deed. Integendeel het U.L.O. onderwijs onder de wet 1920 is sterk toegenomen en zeker het aantal vier jarige U.L.O.- scholen. Na enkele jaren practijk kort, want er zijn ook nog overgangsbepalingen ge weest wordt nu maar weer terugge keerd, tot 't oude M.U.L.O.-stelsel, Dit is het voeren van een onvaste politiek op onderwijsgebied, die veroordeeld moet worden. De daardoor weer in het leven geroe pen combinatie Lager en Uitgebreid La ger Onderwijs zal oorzaak worden, dat reeds in de klassen voor het Lager On derwijs bestemd, rekening wordt gehou den met de eischen van den „boven bouw", dit tot schade voor de leerlingen in den „benedenbouw", voor wie dat (Lager) onderwijs eind-onderwijs is. De vrees, dat door het weer-invoeren van deze M.U.L.O.scholen, de z.g. stan denscholen weer zullen opleven, is ook ongetwijfeld gegrond. Voorgesteld wordt voorts, dat de „be nedenbouw" van deze scholen geen 7e leerjaar behoeft te bezitten. Een gevolg daarvan zal zijn, dat dit 7e leerjaar de eerste klasse wordt van de U.L.O.-af- deeling; in verband met de bepalingen van de Leerplichtwet zal die eerste klas se wel goed bezet zijn, waardoor het niet moeilijk zal wezen ook voor de volgende (8e en 9e) leerjaren, het benoo- digde, nog kleine, aantal leerlingen te krijgen om aanspraak te kunnen maken op de Rijksvergoeding, Op deze wijze kunnen er een aantal s c h ij n-U. L. O, scholen ontstaan, wat niet in 't voor deel van ons onderwijsstelsel is, doch waardoor wordt aangetoond hoe de door Minister Terpstra op dit punt gevolgde wijze van wetgeving er een is van be- denkelijken aard. Hoe t ook gekeerd of gewend wordt, wederinvoering van het oude M.U.L.O, bestaan zulke groote beden kingen, ja overwegende bezwaren, dat niet geaarzeld kan worden ook dit on derdeel van het wetsontwerp Terpstra nadeelig voor ons onderwijs te noemen. OROMINCEN - (Ingez, Med.) 29). Overtuigd, dat het jonge paar in de studeerkamer niet opgemerkt had, dat hij ze heimelijk had weggenomen, spreid de hij de kaarten behendig in zijn han den uit en zocht er bij het flauwe maan licht met zorg één kaart uit. Toen stak hij het pak in zijn jaszak en liep zacht den hoek van het huis om. Gedreven door een oprechte liefde voor de natuur en een even oprechten afkeer van Nina's aanhaligheid, leunde Spencer tegen een zuil van de portiek aan de voorzijde van het huis en genoot plechtig van één der uitstekende siga ren van sir Peter. Hij trok zich vlug in de schaduw van den ingang terug, sloeg zijn lapellen over zijn wit overhemd, verborg de gloeiende sigaar achter zich en keek met aandacht toen sir Peter langs het huis kwam, voorzichtig over den rand van het grasveld liep en naar het hek ging, waar hij eenige oogenblik- ken over heen leunde, i Spencaire, fluisterde een zachte, smeekende stem aan zijn elleboog, juist toen sir Peter scherp floot en een naar ■huis keerende taxi opeens stil stond, St! siste Spencer woedend. MIDDELBURG. JAARVERGADERING HANDELSBELANG. De vereeniging Handelsbelang a 1 - hier hield Woensdagavond haar druk bezochte jaarvergadering in de Socië teit St. Joris. De voorzitter, de heer L. A. Stof- koper opende de vergadering met 'n woord van welkom en herdacht, terwijl de aanwezigen zich van hun zitplaat sen verhieven, wijlen de heeren M. G, Boasson en J. M. Hoogesteger, in leven oud-lid en lid der vereeniging. Spr. wees vervolgens op de moeilijke tijden en zeide, dat, wanneer, hetgeen ieder hoopt en verwacht, het voort- brengings- en verdeelingsproces weer normaler verloopen gaat, er een zware taak zal komen te rusten op de schou ders van den middenstander. Spr. wees er op, dat de productiemiddelen niet door roest, maar door gebruik moeten slijten en door nieuwe en wellicht be tere middelen vervangen. Er is geen her stel van economisch leven te verwach ten, zoolang het productieapparaat niet op volle kracht werkt. Spr. noemt het dwaasheid te weigeren een offer te bren gen dat noodzakelijk is voor het econo misch herstel of de schuld van het he den op bepaalde personen of groepen van personen te werpen. Want door dit verzet tegen de werking der economi sche wetten worden toestanden in het leven geroepen, die de gevolgen van de stagnatie in de voortbrenging en ver deeling in angstige mate verergeren. Voor den middenstander, den zakenman, is het zaak zich er terdege van te ver gewissen wat hem te doen staat in de zen tijd van heropbouw van het maat schappelijk economisch leven. Hij zal zich bewust moeten worden van de plaats, die hij in het ruilverkeer inneemt en van den arbeid, dien hij daar te ver vullen heeft. Een ding staat voor spr. vast: er zal heel wat doorzicht gevergd worden om wat op het oogenblik een chaos lijkt, weer tot orde te brengen. En de middenstander, die meent, dat het op orde brengen zal geschieden met oude versleten en onbruikbaar geworden mid delen- de winkelier die niet met zijn tijd medegaat en blijft revereeren aan den goeden ouden tijd gaat onverbiddelijk ten gronde. Men mag in dezen tijd van depressie niet bij de pakken neer gaan zitten niét altijd spreken over slechte tijden en malaise maar krachtig weerstand bie den aan alles wat op zakengebied drukt of tegenstreeft. Dat is de eenige manier om zich op de been te houden en zich door deze periode heen te werken naar betere tijden, die toch zonder twijfel weer komen moeten. Betere tijden die zullen moeten worden voorafgegaan door opheffing der tolmuren van alle landen. Dus herstel van het vrije ruil verkeer en niet het minst door het zich instellen op een lager levenspeil- Moge de mogelijkheid aldus eindigde spr. hiertoe in het belang van de ge- heele samenleving, zich spoedigst de- monstreeren. (Applaus.) Van de heeren mr. P. Dieleman, rechtskundig adviseur en J. Dronkers, bestuurslid, was bericht van verhindering voor deze vergadering ingekomen. Verschillende ingekomen stukken kwamen ter tafel. Naar aanleiding daarvan kon o.a. wor den medegedeeld, dat het bestuur dili gent blijft inzake de regeling van de winkelsluiting. Verder dat in verband met het adres van de Winkeliersvereeniging Klimop te Terneuzen inzake den bootdienst Ter- neuzenVlissingen is vernomen, dat de plannen tot opheffing van die lijn voor- loopig zijn opgeschort. HOOFDSTUK XI. Het spijt me zoo, Eric, zei Enid, met een prop in haar keel, toen de voetstappen van sir Peter niet meer op de waranda gehoord werden. Tob er maar niet over, meisje, antwoordde Eric vroolijk, naar haar toegaande en haar kin zachtjes ophef fend. Mijn ruggegraat is nogal stevig. Oh, maar Erichijhij is als een beest! Dat is een brullende leeuw ook, lieveling, zeer beestig zelfs. Maar, hij is toch een leeuw. i Ik ga twijfelen aan de leeuwach tige hoedanigheden van mijn vader, Eric, antwoordde Enid met een droe vig hoofdschudden. Vanavond lijkt hij meer op iets.... iets dat steekt. Kleintje, wat steekt, brult niet. Ik herinner mij tenminste niet ooit een wesp te hebben hooren brullen. Dingen, die steken, kunnen in den regel verplet terd worden, maar iets, dat brult, kan men niet verpletteren. En sir Peter brult bepaald. Maar wat brult, kan ge stoken worden.... Wees als het je belieft ernstig Eric, Lieveling, ik ben ernstig en logisch, zei hij plechtig, toen hij naast haar ging zitten en zijn arm troostend om haar heen sloeg. t Ik weet niet wat ik van die obli gaties denken moet, ging hij in twijfel voort, na een merkbare pauze, gedu Geprotesteerd is tegen het uitschake len van den handel bij de verstrekking van zwavelzure ammoniak door het cri siscomité tegen minder dan de helft van de dagwaarde, zulks op verzoek van de N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel. In verband met een aanbieding voor schriftelijke cursussen in étaleeren en étalageschrift, kreeg het bestuur machti ging zoo noodig 25 pCt. der kosten voor rekening der vereeniging te nemen als een voldoend aantal leden zich voor deelname aanmeldt- Naar de bijeenkomst uitgaande van de K. L. M, in verband met den te openen luchtdienst RotterdamHaamstede Vlissingen, op 7 April vaardigde de' ver gadering af de heeren M. H, Boasson, F. B. den Boer en A. Jeronimus, vooral zal ook naar vrachttarieven worden ge- informeerd, daar men ook voor vlugge verzending naar Schouwen de lijn van beteekenis achtte. De vereeniging van Sigarenwinkeliers vroeg adhaesie aan een verzoek aan den gemeenteraad inzake een absoluut ver bod van het plaatsen van automaten, Uit de discussie bleek, dat men de conse quenties van zulke^n verzoek niet ge heel kon overzien en besloot men eene commissie te benoemen, die deze zaak nog eens geheel onder het oog zal zien. In die commissie namen zitting de heer F. B. den Boer voor het bestuur, J. van Oss voor de slagers, L. Louwerse voor- loopig voor de caféhouders, J. M. Ster- zenbach voor de chocolatiers, I- P. van Ham voor de banketbakkers, E. B. Ron- ca jr. voor de winkeliers in galanteriën en een nader aan te wijzen lid der siga renwinkeliers vereeniging. Deze commis sie zal op korten termijn rapport uit brengen. Het laatste ingekomen stuk was van den heer J. van Oss, die de vraag stel de of er ook aanleiding is een onder linge glasverzekering voor de leden der vereeniging in te voeren. De voorzitter voelde veel hier voor en zegde toe, dat het bestuur deze zaak ernstig onder de oogen zal zien. Jaarverslag. Hierna deed de secretaris, de heer F. B. den Boer, voorlezing van zijn uit gebreid jaarverslag, waarin ook hij be gon met een beschouwing over de moei lijke tijden en zeide, dat het beeld van den algemeenen toestand in zijn vorig verslag geschetst, thans helaas niet gun stiger kan worden gesteld, doch er in tegendeel nog somberder moet uitzien. Een verblijdend feit evenwel noemde de secretaris het, dat Nederland in staat was den gouden standaard te handha ven, dank zij de zeer sterke goudpositie en onze credietverhouding tot het bui tenland. Spr. gaf daarna een overzicht van de verschillende onderdeelen van handel en industrie in onze omgeving, dat geheel in mineur was gezet. Inzake den landbouw sprak hij van een nood toestand. Ook bij den toestand der ar beidsmarkt en werkloosheid stond spr, stil om resumeerende vast te stellen, dat de in het vorig jaarverslag uitgesproken hoop, dat 1931 over de geheele linie ver betering zou brengen, niet is verwezen lijkt. Integendeel, de branches waaruit het bestuur het vorig jaar nog tamelijk gunstige berichten ontving, zijn thans ook minder gestemd en die, welke vo rig jaar reeds klachten deden hooren, zijn er thans nog slechter aan toe. Spr. besloot deze beschouwing met het uitspreken van den wensch, dat er spoe dig klaarheid moge komen in de inter nationale verwikkelingen, het schulden- vraagstuk en den monetairen toestand der Wereld, waarop ongetwijfeld een op leving van Landbouw, Handel en In dustrie moet volgen. Er wordt aan alle kanten gezocht naar oplossingen en het vertrouwen is toch wel gewettigd, dat de wereld ook deze ongekende crisis rende welke hij Enid's profiel zwijgend bewonderde en zij keek met betraande oogen naar den grond en vroeg zich in haar onderbewustzijn af welk nummer van schoenen hij droeg. Vader zal ze toch niet verkocht hebben? Waarom niet? vroeg Enid, opkij kende. Hoeveel zijn ze waard? Och, ik ben niet erg op de hoogte van obligaties, maar ik geloof dat deze niet minder dan een honderd duizend waard zijn. Waarschijnlijk veel meer. Wat me echter verbaasd is, dat ik er nooit tevoren van gehoord heb. Enid keek hem met groote oogen aan, toen kneep ze haar lippen stijf sa men, Dan heeft hij ze niet verkocht, zei ze beslist. Sir Peter heeft niet zulk een groot bedrag aan geld. Eric keek haar peinzend aan. Is dat waar? Heeft Ryan het de B.F.I. moeilijk gemaakt? vroeg hij. Er gaan zulke praatjes rond. Enid knikte. Vader heeft een korten tijd tel kens geld verloren, antwoordde zij lang zaam. De beleggingen, die hij gedaan heeft, zijn, vrees ik, niet heal gelukkig gebleken. De waarde van aandeelen is gestadig gedaald en misschien heeft hij dat gelijk dit aan Ryan te wijten. Maar ik geloof niet, dat hij recht heeft de waarde van bouwland met geweld te doen dalen, waarop de B.F.I.-hypotheek heeft. te boven zal komen. Op allen rust de plicht den moed niet te laten zakken en als kleine onderdeelen in het groote raderwerk stand te houden en zijn plicht te doen om zoodoende mede te werken aan het herstel van het geheel. Het aantal leden der vereeniging be droeg op 1 Januari 1932 266 tegen 281 ultimo 1930. Spr. ging na wat het bestuur, al of niet gehoord de algemeene vergadering, heeft verricht en uitte er zijn blijdschap over, dat in 1931 de nieuwe panden van de firma's De Jager en Wiener in de Langedelft zijn geopend, waardoor de stad een paar naar de eischen des tijds ingerichte winkelpanden rijker is gewor den. Ook met den herbouw van het Grand-Hotel werd een aanvang gemaakt, zoodat de op 7 December 1929 door het vuur aangerichte verwoestingen weer teri deele zijn hersteld. Toch is het te be treuren, dat na 2 jaar de hoofdstraat nog zoo de kenteekenen vertoont van de ramp, die haar toen heeft getroffen. Moge aldus eindigde de heer Den Boer het Uw bestuur gegeven zijn ook in 1932 goed werk te doen voor onzen Middenstand en moge het verslag over dat jaar wat gunstiger kunnen klinken dan thans het geval is. Na een luid applaus, bracht de voor zitter den secretaris hartelijk dank voor het uitgebreide en mooie ver slag. De penningmeester, de heer J. W. de Oude, bracht het financieel verslag uit, waaruit blijkt, dat in 1931 ontvangen is 1728.99% en uitgegeven 1708.27%. Het bezit der vereeniging bedraagt thans 681-54. Overeenkomstig het advies der finan- cieele commissie, keurde de vergadering de rekening goed en bracht de voor zitter den heer De Oude dank voor zijn accuraat beheer. Tot leden der commissie voor het na zien der rekening 1932 benoemde de vergadering de heeren A. L. Thielens, J. Verhage en N, P. Dekker. Een viertal candidaat-leden werden op voorstel van de Commissie van Onder zoek als lid aangenomen. Bij acclamatie herkoos de vergadering tot bestuursleden de heeren L. A. Stof- koper, J. Dronkers en J. J. de Vlieger, die allen hun benoeming weder aanna men. Thans kwam aan de orde de bespre king van al of niet viering van het 35- jarig bestaan der vereeniging en bleek, dat men algemeen voor een herdenking van dit jubileum was en zich voorloopig kon vereenigen met een nader uit te werken schema, waarvan het voornaam ste onderdeel is een- winkelweek in Augustus, vermoedelijk van 15 tot 20 Augustus. Tijdens die winkelweek zullen concer ten, verlichting enz. wel een deel van de attracties uitmaken, een receptie en een samenkomst van de leden met hun dames om van een goed concert of der gelijke te genieten komen ook op het voorloopig programma voor- In een binnen afzienbaren tijd te hou den tweede vergadering zal het bestuur komen met nader uitgewerkt program ma en kostenberekening. De vergadering gaf blijk van instem ming met de voorloopige plannen en en kele leden gaven nog een paar wenken, die het bestuur ook gaarne zal overwe gen. De voorzitter kon nog mededee- len, dat den leden 13 April een avond van Philips over etalage verlichting wacht en dat het bestuur inzake de con- tingenteering zich met de Kamer van Koophandel heeft verstaan, die bereid was als voorlichtster voor den handel op te treden en wier secretaris op de hoog te is en materiaal voor aanvragen in ver band met de wet, in voorraad heeft. Bij de rondvraag kwam o.a. ter spra- fi© üTi ü|P&OEFPAKJE] BSBIJ Z PAKJE5 RECLAT1E Q-PCIJUK.-& RONI NGEfN - (Ingez. Med.) ke het optreden van de A.T.O., die groo te concurrentie aan vrachtrijders en schippers berokkent, doch ook werden stemmen gehoord, die meenden dat voor hun zaak het verzenden per A.T.O. groote voordeelen brengt. Het kanaalplan bleef ook niet onbe sproken en zag een der aanwezigen daar in gevaar voor verzanden van deelen der Zeeuwsche stroomen en het opheffen van den stoombootdienst op de Oosterschel- de. Dit lid deed een klacht hooren over minder goeden zorg aan sommige wate ren. De voorzitter zeide toe, dat de zaak van de A.T-O. de volle aandacht van het bestuur heeft, en men klachten goed moet preciseeren. Hierna sloot de voorzitter tegen middernacht de vergadering. ZUID-BEVELAND. KRUININGEN. De heer de Mul, de nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente, werd naar de Zeeuw meldt, op 19 December 1900 te Wemeldinge geboren en is thans werkzaam als com mies ter secretarie te Zierikzee. Hij is de Chr. Hist, beginselen toegedaan, ZEEUWSCK-VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. De landbouwer M. de R. wilde onder het rijden een riem van het paardentuig, die los was gegaan, vastgespen. De man had de touw van het leidsel om den duim gewonden, Zon der dat de R. het bemerkte werd de lijn door het wiel gegrepen, waardoor deze zoodanig werd aangetrokken, dat de duim zoo goed als afgeknepen werd. De R. werd naar het ziekenhuiis te Vlis singen vervoerd. SINT KRUIS, In de plaats van wet houder De Sutter die de gemeente heeft verlaten, is als raadslid benoemd de heer S. E. P. Bonte en is Cl. Snau- waert bij loting benoemd tot wethou der, De gemeenteraad besloot in hare laatste vergadering te trachten propa ganda te maken voor de brug bij Wil- lemsstad, daar deze in het belang wordt geacht van het platteland en de indu strie in N.-Brabant en van de Zuid- Hollandsche eilanden .In de eerstvol gende vergadering van Burgemeesters en Secretarissen, zal deze kwestie door St. Kruis besproken worden. Heden herdenkt ds. D. Vrieling em. pred. der Geref. Kerk te Scheemda, zijn vijftigjarige ambtsbediening. Meliskerke was de eerste stand plaats van ds. Vrieling, waar hij 1 April 1882 in 't ambt werd bevestigd. Twee jaar later ging hij naar Stiens. Zes jaar daarna werd een beroep naar Appelscha Neen, stemde Eric toe. Door het geheele land heen moest de waarde van landerijen dalen na de stijging tijdens den oorlog. Dat geloof ik ook. Maar vader is min of meer fanatiek op het punt van Ryan, Zij vertelde haar laatsten twist met haar vader en Eric luisterde ernstig en goedkeurend. Och, waarom gebeurt er niets, dat ons zonder zijn ellendige geld achter laat? eindigde zij hartstochtelijk. Je hebt het hem zeker goed ge zegd, kindje, zei Eric grinnikend, toen zij zweeg. Enkele oogenblikken keek hij pein zend naar het paneel, dat de muur- brandkast verborg. Hij dacht er over, of het wijs was, de woorden te spreken die eerlijkheid hem op de lippen dreef. Enid, zei hij eindelijk met ernstige stem, terwijl zijn hart onrustig klopte. Ik heb er over gedacht. Zeer blijkbaar heeft mijn vader een leening gesloten op die obligaties. Hoeveel en waarom dit zijn dingen, die ik niet weet, of schoon ik gevoel, dat ik ze behoorde te weten. Vader's geheimzinnigheid be valt me niet, evenmin als de tegen woordige houding van sir Peter. En ik vind het vreeselijk om te zeggen, Enid, ik geloof, dat mijn vader van geluk zal mogen spreken als hij die obligaties ooit weer ziet. Het meisje keek hem met verschrik ten blik aan en ging stijf rechtop zit ten. Eric nam zijn arm van haar middel weg en voelde met zenuwachtige vin gers naar zijn sigarettenkoker. Je denkt dat.dat sir Peter hem daarmee zal oplichten? De stem van het meisje klonk strak en haar oogen drukten een angstige vraag uit. Eric wachtte lang voor te antwoor den. Hij wist, dat van zijn antwoord de geheele toekomst afhing, de toekomst, die opeens een hoogere waarde had gekregen, zijn toekomst met Enid. Maar hij wist, dat het goed zou zijn, zijn ge dachten uit te spreken. Het zou oneer lijk zijn ze achter te houden. Ja, antwoordde hij zacht, dat denk ik! Hij vond zijn sigarettenkoker en het was hem ongewoon moeilijk dien te openen. Hij draaide hem onbeholpen om en om. Hij durfde niet op te zien. Hij vreesde den toorn, dien hij voelde, dat in Enid's oogen moest schitteren, en hij vroeg zich reeds af, wat hij zon der haar doen zou, zonder deze prach tige kameraad, deze begrijpende vrouw, die zooveel voor hem was gaan betee- kenen. Hij spande zijn hart tegen de hartstochtelijke overstooting, die hem voorgoed uit haar huis en haar hart zou bannen. Eii ik denk het ook, fWarit vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5