jarige Renommée FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. LAATSTE BERICHTEN. 177 LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. RECHTZAKEN. OOSTKAPELLE. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie, AFLOOP VERKQQPINGEN, KUNST EN WETENSCHAP, AFLOOP AANBESTEDINGEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. m. Millioenen menschen danken hunne gezondheid aan het dageiijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der jeugd hebben het reeds g Arende (Ingez, Med.) Onze financieele deskundige uit Am sterdam schrijft ons: Opmerkelijk is de flauwe stemming, die weder voor Duitsche obligatiën heeft bestaan, nadat deze zich een kor te poos op het verlaagde niveau hadden kunnen handhaven. Het gemiddelde koerspeil van de op de Amsterdamsche beurs genoteerde 7 pCt. Duitsche dol- larleeningen is in één week tijds verder van 42 tot 38.9 pCt. gedaald; 6pCt. Duitsche dollarleeningen daalden door een genomen van 32.1 tot 30.6 pCt. Deze hernieuwde koersdaling, die inmiddels voor een licht herstel heeft plaats ge maakt, was toe te schrijven aan geruch ten, volgens welke binnenkort een Duitsch moratorium te verwachten zou zijn. Naar men weet, bestaat voor de Duit sche schulden op korten termijn feite lijk reeds een moratorium, zij het dan ook dat hiervoor de minder onaange naam klinkende benaming van „Still- halte-overeenkomst" is gevonden. Op een enkele uitzondering na, waarbij de overmaking van de desbetreffende gel den naar Nederland in verband met de Duitsche ,,deviezenregeling" eenige strubbeling heeft gebracht, zijn tot dus verre de voor rente en aflossing op de ons land en andere centra geplaatste Duitsche leeningen prompt overgemaakt. De bovenbedoelde moratorium-ge ruchten zijn in Duitschland officieus te gengesproken. Het lijkt nauwelijks waarschijnlijk, dat Duitschland tot zulk een ingrijpenden maatregel als de afkondiging van een buitenlandsch moratorium zal overgaan voor de coonferentie, die in Juni te Lausanne zal worden gehouden, waar nogmaals zal worden gestreefd naar een oplossing van het herstelvraagstuk. Als „stok achter de deur" zal het dreigende moratorium daar ongetwijfeld goede diensten kunnen bewijzen. De stemming op de Amsterdamsche fondsenmarkt is na de onderbreking van zaken voor de feestdagen lusteloos gebleven. Zoowel in obligatiën als in aandeelen is weinig omgegaan. De koers veranderingen in Nederlandsche staats- en gemeentefondsen waren slechts ge ring. In overeenstemming met andere dollarfondsen waren ook Ned. Indische dollarobligatiën aangeboden en iets la ger. Ook op de aandeelenmarkt bleven de koersschommelingen meerendeels binnen beperkte grenzen. Aanvanke lijk bewogen de noteeringen zich in da lende richting, om later iets te verbete ren. Aandeelen Koninklijke Petroleum konden zich vrij goed handhaven, on danks een bericht, volgens hetwelk de onderhandelingen tusschen de Sovjets en de Koninklijke niet tot een resultaat zouden hebben geleid. Tot dusverre was steeds door de Koninklijke ont kend, dat zulke onderhandelingen wa ren gevoerd en in dit verband moet het bovenbedoelde bericht dan ook met eenige reserve worden aanvaard. Suikeraandeelen werden gunstig be- invloed door de officieele mededeeling, dat thans definitief overeenstemming is bereikt tot regeling van de suikerpro ductie. Tegenover een grooteren eisch van Cuba hebben de suikerproducenten in Peru en Europa zich tot een vermin dering der hun toegewezen quota be reid verklaard, waardoor de vrede be waard kon blijven en het gewijzigde plan-Chadbourne in werking kan tre den. Zekerheid, dat de thans vastgestel de contingenten beter in overeenstem ming zijn met de behoeften van het ver bruik dan de quota, die bij het eerste Chadbourne-plan waren vastgesteld, bestaat er intusschen niet. Tenslotte blijft de ontwikkeling op de suikermarkt afhankelijk van den omvang van de vraag en wanneer deze in verband met de economische verhoudingen verder mocht verminderen, dan zal ook de nieuwe Chadbourn-overeenkomst weer op losse schroeven komen te staan. Van industrieele aandeelen brokkel den zoowel Philips als Unilever in koers af. Aandeelen Ned. Ford waren gedrukt, als gevolg van de besprekingen op de jaarvergadering der Maatschappij, die geen prettigen indruk hebben gemaakt. Uit de mededeelingen van het bestuur leidt men af, dat het werkelijke beheer der onderneming feitelijk berust bij de Amerikaansche Ford Mij. en dat niet in de eerste plaats met de belangen der Nederlandsche Maatschappij resp. met haar aandeelhouders rekening wordt gehouden. Scheepvaartaandeelen waren zeer lusteloos. De Indische lijnen liepen in koers terug, onder den invloed van pes simistische uitingen van een der direc teuren van den Rotterdamschen Lloyd, waarbij deze wees op de vermindering van lading en de daling van de vracht en de passagierstarieven. Ook in het transatlantische verkeer blijven de ta rieven, als gevolg van de scherpe con currentie van niet bij de internationale aangesloten reeders terugloopen. De overeenkomsten, de z.g. „conferences" -transatlantische scheepvaartconferentie heeft dientengevolge besloten tot 'n ver dere ingrijpende verlaging der passa gierstarieven van 20 pet. om de „outsi ders" uit de markt te verwijderen. Voor de Holland-Amerikalijn zal dit een verdere vermindering van inkomsten beteekenen, juist nu men er in geslaagd was, een klein overschot op de exploi tatie te verkrijgen, waarop een voorloo- pige regeling voor de betaling van ren te en aflossing op de obligaties, die juist dezer dagen is gepubliceerd, gebaseerd was. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: -Aku 39—39%—35—36. Ned. Ford 124%—127%—106. Philips Gem. Bez. 70%— 67%—68. Unilever 110%109%111%. Ned. Kabelfabriek 239226. Zweedsche Lucifers Mij. 3019. Koninkl. Petroleum 126%128% 135%. A'dam Rubber 3935%38. Ned. Scheepvaart Unie 5655%56%. Kon. Paketvaart 10095102%, Stoomv. Mij. „Nederland" 57—51%—55, Handelsver. „Amsterdam" 175174% Deli Batavia Mij. 127—115—123. Deli Mij. 141—126. Senembah 169%151. HET ONGELUK BIJ 's-HEER ARENDSKERKE. Tenvervolge de berichten van gisteren kan nog gemeld worden, dat de chauf feur de J. uit Ovezand en de heer V, te Goes na verbonden te zijn het zie kenhuis konden verlaten. In het R.K. Ziekenhuis zijn opgeno men de echtgenoote van den heer V„ die uitwendige, meerendeels glas- wonden kreeg en de logé van de fami lie V., broeder Eufrasius uit Den Haag die een leelijke onderbeenbreuk opliep. Hun toestand was hedenmorgen bevre digend. In het Gasthuis te Goes zijn opgeno men de beide inzittenden van de auto der Chlorodont-tandpastafabriek. De chauffeur hiervan bekwam uitwendige verwondingen en maakt het redelijk wel. De andere inzittende is er echter zeer ernstig aan toe. Hedenmorgen was hij nog steeds buiten bewustzijn, HOOGESCHOOL VOOR TOEGEPASTE WETENSCHAPPEN. In een in de hoofdstad gehouden pers conferentie zijn aan een aantal persver tegenwoordigers mededeelingen gedaan omtrent plannen tot stichting in ons land van een Hoogeschool voor Toegepaste Wetenschappen, welke plannen uitgaan van de Vereeniging „Nederlandsch Cen traal Instituut voor de Kennis van het Buitenland", in samenwerking met an dere vereenigingen, In het bestuur der te stichten school hebben zitting geno men dr. E. E. J. Messing, Rotterdam, dr. A. van Oven Jr., Dordrecht, secretaris; mr. dr. H. J. Romeijn, Den Haag, pen ningmeester; H. B. Berghuys, Utrecht; Ir. E. H. Cabos, Rotterdam; M. M. Co- hen, Amsterdam en mr. dr. G. J. Goed hart, Amsterdam, De Amerikaansche Universiteit en met name de Columbia University te New York werd in dit opzicht als voorbeeld gesteld. Ook zullen, naar het voorbeeld van Amerika, dan verschillende z.g. research instituten aan de Hoogeschool verbon den kunnen worden. Men heeft gedacht drie faculteiten in het leven te roepen, kortweg te onder scheiden in een economisch-taalkundige faculteit, een economisch-sociologische faculteit en een bestuursfaculteit, die de wetenschappen vereenigt, welke in het bijzonder geschikt zijn voor toekomsti ge ambtenaren en ambtenaren in func tie. Het voornemen bestaat, de H.T.W. te 's-Gravenhage te vestigen, zulks in ver band met de goede ligging van deze stad en met het feit, dat zij een interna tionaal centrum is. NEDERLAND EN BELGIE. In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr, Bee- laerts van Blokland t.a.v. het verdrag met België o.a. gezegd te meenen, dat de regeering geen mandataris is van een der beide Kamers. Zoowel de Belgische als de Nederlandsche regeering hadden gehoopt de kwestie tot oplossing te kunnen brengen in deze parlementaire periode. Echter zijn eenige moeilijke punten naar voren gekomen, die over- weging vorderen. Meer op den voor grond komen nu de economische om standigheden en het zou van groot be lang zijn, als een nieuw handelsverdrag zou kunnen tot stand komen. Dit zou de zeer vriendschappelijke betrekkingen tusschèn beide landen nog versterken. De rechtbank te A m| si t e pd! a m behandelde de door de N.V. Hollandsche Schouwburg ingediende aanvrage tot het in staat van faillissement verklaren van de Kon. Ver. Het Ned. TooneelL tüe rechtbank uitspraak doende vertelaarde de Kon. Ver. „Het 'Nede,rlandsch Too- neel" in staat van faillissement. In het verslag over de Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" stond gisteren, dat 38017 kg boter is geproduceerd, dit moest zijn 88017 kg. Luitenants ter zee 3e kl. .tjlir.. 1. H. Wi. S. Lam an Trip en J. Metz. zijn overgeplaatst van Vlissingen naar Willemisoord en geplaatst bij de on- derzeedienstkazerne aldaar. De sergeant-torpedomaker J. K. Dronkers is overgeplaatst van de ma rinekazerne te Amsterdam jnaar de Schorpioen en de majoor-machinisten P, J. Smit en A„ M. Havers resp. van de Heemskerk naar de van Speijk en van de onderzeedienstkazerne naar de Gruno. Het dragen van onderscheidingsteekenen De (minister van justitie heeft in een cirkulaire aan de procureursgeneaals, fg. directeuren van politie, medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar bestaat te gen het in en buiten dienst dragen ook in uniform - van de onderschei dingsteekenen, verleend aan rijksveld wachters-deelnemers van de internatio nale afstandsmarschen en van het Ne derlandsch Olympisch Comité. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E, FLIPSE AMSTERDAM, 1 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A. 1000-6 100%—101%. Ned. 17 1000-41/, 98%—98%. Ned. 31 1000-4 93—93%. Certificaten-3 73%73%. Cert. N.W.S.-2% 60%—60. O. Indië 22 1000-6 88%—89. O. Indië 23 100-6 76%—77. O. Indië 16 1000-5 89%—90. O. Indic 26 1000-U/o 821/4-821/2. D.uitscM. pd. ts. 100-7 51%—52i/o 55Duitschl. 30 1 0000-5i/2 3634— 37$. Engl. iWj.iL. 50-200-5 80— 80 Engl. F.L. 50-2000-4 76-75%. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws, Hyp. B-4% 90 A Amsterd. Bank 8785%. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 65 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 81%,81. A De Schelde N.B. 32%30. A Ver. Papf. v. Gelder 5553%. C Am. Car Foundry 7%8%. C Am. Smelt Ref. 1312. C Farbenind. I.G. 77%75%. C U. States iSt. C. 42%39%. C C. Publ. Serv. 1%1%. C North Am. Cy. 3329%, A Born. Sum. H.M. 119%118. A Ned. Wol Mij, 2018%. A Singkep Tin M. 6464, A J. C. Japan Ln. 35 A Rotterd. Lloyd 52 A S. M. Nederland 5555% A Amst. Thee C.M. 18% A Houth. Alberts 39%41%. C Peruvian C. Pr. 77% A Southern Rlw 9%9. C Union Pac. Rr. 76% C Int. Nickel Cy. 87%. wegen, ver van het drukke gerij der groote verkeersbanen. Voor hen die de schoonheid van Ne derland willen leeren kennen, mag deze wandelroute door ons mooie Noord- Brabant niet op het program ontbreken. Het nieuwe wandelboekje zal den wan deltoerist op zijn tochten als een goeden betrouwbaren en onderhouden gids kun nen dienen. Tot zoover de A.N.W.B. Toevallig kunnen wij uit persoonlijke ervaring hieraan toevoegen, dat, althans voor de eerste drie etappes, waarover zich onze Paaschwandeling uitstrekte (Ber gen op Zoom-Wouwsche Plantage-Zun- dert-Breda) hier niet teveel gezegd wordt. Zoowel de wandelingen in en door de Wouwsche plantage, in den driehoek Bergen op Zoom-Woensdrecht-Wouw, als het langs de woeste Noord-Brabant- sche zuidgrens voerende traject Pin- dorp-Nispen-Zundert, is van een beko rende schoonheid en verkwikkende een zaamheid. Ind. Stoomvaartlijnen, Marnix v. St. Aldegonde, Amst, n. Ba tavia 31 te Southampton. Baloeran (thuisr.) 31 (9 v.m.) v. Gibral tar. Dempo 31 (8 v. m.) v. Rotterdam te Batavia. Sibajak, (uitr.) 31 (7 v.m.) te Marseille. Notaris J. L. van dqr Harst beeft Donderdag in „Mercurius" publiek ver kocht het heerenhuis en erf met jtuin en vrijen achteruitgang, aan de Seg|eer- straat te Middelburg H 100, groot 3 aren 17 centiaren. Kooper C. Joziasse qq„ timmerman, te Middelburg voor 6000. In de Woensdag gehouden alge- meene ledenvergadering van de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel te Amsterdam werd met algemeene stemmen besloten tot ontbinding der vereeniging. Wandelingen door Noord-Brabant, Men schrijft ons vanwege den A, N. W. B.: Vooral in dit jaar, nu de tijdsomstan digheden het Ivoor velen noodzakelijk maken, bij de voorbereiding van hun reis- en vacantieplannen soberheid te betrachten en er in ons land een toe nemende drang is ontstaan om het toe risme in 't eigen land aan te moedigen, kan het zijn nut hebben nog eens weer de aandacht te vestigen op hetgeen Ne derland binnen de eigen landspalen den toerist bieden kan. Een prettige en weinig kostbare vorm van toerisme, die groote voldoening geeft en veel afwisseling biedt, zijn de wandeltochten door ons land, zooals die door den Toeristenbond voor Ne derland, den A.N.W.B. zijn ontworpen en met grooten zorg zijn samengesteld. Er is voor dit verkwikkend wandel- toerisme een verheugende, toenemende belangstelling en men mag daarom ver wachten, dat met ingenomenheid de verschijning (nog vóór Paschen) is be groet van het nieuwe A.N.W.B. wandel boekje voor Noord-Brabant, waarin tal van wandelingen worden 'beschreven, welke ook voeren door eenige, betrek kelijk zelden door toeristen bezochte, maar niettemin voor hen zeer aantrek kelijke streken. In afwijking van vori ge dergelijke Bondsuitgaven is dit boek je zóó uitgegeven, dat de uitvoerige be schrijving van den tocht, zonder de kaarten, afzonderlijk verkrijgbaar is ge steld ën de kaarten, waarop de routes zijn aangegeven eveneens afzonderlijk. Bij Bergen op Zoom, Breda en Oister- wijk zijn nieuwe verbindingswegen ont worpen, zoodat het mogelijk is, met be hulp van dit boekje van deze plaatsen uit afwisselende, nauwkeurig beschre ven dagwandelingen te maken. De vroe gere -wandelroute tusschen Tilburg en Oisterwijk, waarlangs in den laatsten tijd veel hout is gekapt, werd vervangen door een nieuw uitgezette wandeling van Tilburg over 't dorp Hilvarenbeek, de terreinen van de Maatschappij „Utrecht", Oorschot, Oisterwijk mé,t zijn prachtige vennen, door een van de mooiste gedeelten van deze met natuur schoon zoo rijk bedeelde provincie. De wandelroutes zijn zoo gekozen, dat ook minder geoefende wandelaars zonder bezwaar de dagmarschen kunnen maken, die voeren langs de schilder achtige punten en langs rustige binnen A Koloniale Bnk. 5654%. A N.I. Hbk. 1000 60%—59%. C Ned. H. M. 1000 73%—72. A Alg. Kunstz. U. 35%—33%-35. A v. Berkels Pat. 2525. C Calvé-Delft 57%—55. A C. Suiker Mpij. 18%18. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 32%-3. A Ned. Ford A. M. 106-101-100. A Philips Gem. B. 67%69-66. C Unilever 109%107-03%, C Anaconda Cop. 14%13%-12%. C Bethlehem St. 2018%-%. A A.N.I.E.M—N.B. 187—183. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 6%5%-%. C Midd. West Ut. 1%—1%. A Boeton Mijnb. 1816%, A Kon. Petr- Mpij. 133%132-29%. C Contin Oil Cy. 6%6-%. C Shell Union Ó.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 12%12. A Ned. Scheepv. U. 56%56%. A H.V. Amsterdam 176175-71. A Java Cult. Mij. 131125. A N.I. Suiker U. 8380. A Poerworedjo S.O. 7% A Deli Batavia 123118%. C Deli Mij. 1000 126—125. A Senembah 151151%. C Chicago Milw. 2 A Amtet. Rubb. C. 375/8;-36i4-'37<y2 A Delf Baf. Rulbb. sy88y8. A Hessa Rubber 121/2-11%. A Serbadjadi S.R. 10—10. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 31 Maart 1 April. Londen 9.40ya 9.40(1/2 Berlijn 58.91 58.80 Parijs 9.74 9.74(1/2 Brussel 34.60 34.62% Zijitserland 48.00 48.10 Kopenhagen 51.75 50.75 New-York 2-473/4 2.474/2 Te O o s t ib u r g had' de aanbe steding plaats van het bijbouwen van een leslokaal, een gang enz. aan t.dte Ry K. lagere school, architect de heer (L. F. Groosman te Middellburg. Er waren 12 ^geldige en een ongjetdijg biljet. Minste inschrijver was Iz. Bo.s*and te Oosthurg voor f 6335. Japansche vechtjassen. Men heeft wel eens hooren verluiden, dat de democratie in Japan nog niet soo ver zoude wezen, dat het volk en de regeering zegging over de leger- en vlootleiding hebben wat in een be hoorlijk land met een parlementaire re geering toch zonder eenigen twijfel het geval behoort te wezen. Niet technisch natuurlijk, maar politiek niet over de middelen, wel over de grenzen en het doel. Een aanwijzing voor de waarschijnlij ke juistheid dezer stelling is zeker dat de legerleiding nu al wéét, dat de vre desonderhandelingen „waarschijnlijk lul len mislukken". En dan kan de legerlei ding hoera! doorwerken aan de voorbereiding van nieuwe „militaire operaties". Het eerste Japansche eskader, be staande uit 19 oorlogsschepen, is Don derdag dan ook in de haven van Tsjmg- tan binnengeloopen, De opperbevelheb ber van het eskader verklaarde echter, vermoedelijk met een ondoorgrondelijk- onnoozel gezicht, zooals de Japanner dat kan zetten, dat deze concentratie in Tsjingtan geen politieke beteekenis had. De schepen zouden na twee weken Tsjingtan weer verlaten. Naar verder uit Sjanghai wordt ge meld, hebben Japansche genietroepen over een grooten afstand nabij Tsiavan loopgraven aangelegd. En in Sjapei wordt een tweede verdedigingslinie in gericht door het Japansche commando. Over het geheel gaat men over tot het maken van voorbereidselen voor de her vatting van de militaire operaties, en dat alles, als gezegd, omdat „het waar schijnlijke mislukken van de vredeson derhandelingen" voor de deur zal staan. Tabak Mijnen Rubber Schepen Aku Amerika Unilever H. V. A, Suiker Koninkl. Industrie Accousé. MARKT Philips Obl.markt Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2