rVAX R. S. STOKVIS' NEDERLANDSCHE KROON RIJWIELEN Nieuwe Schelde veerdienst bij Lfflo? MIDDELBURG* VLISSINGEN. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. RENESSE. Op 58-jarigen leeftijd is overleden de heer J. C. Dalebout, se dert 1923 notaris alhier. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. De alle-dag-kerk. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LEGER EN VLOOT. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivel- fabriek „Walcheren". Waarom zoudt U meïj een onbekend mertei LAATSTE BERICHTEN. ^genoegen nemen, nu U overal voor f 53.50 een echte Nederlandsche w ^Kroon fiets koopen kunt?' Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BEURSTHERMOMETER, Mijne» Koninkl. Suiker MARKT - Industrie - Tabak - - Rubber -Obl.markt H. V. A, Het Dagblad van Noord Brabant ver neemt bij geruchte, dat het plan bestaat op Belgisch gebied een geregelden veer dienst over de Schelde te onderhouden van Doel naar Lillo, met de oude boo ten, die thans varen van St. Anneke op Antwerpen. Sedert eenigen tijd wordt nabij Doel reeds een dienst onderhouden met mo torbooten, waarvan ook meer en meer gebruik wordt gemaakt door reizigers, die van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Bra bant reizen. Het vervoer van auto's over de Schelde is aldaar nog niet mogelijk, hetgeen wel mogelijk wordt bij het inleg gen van de veerbooten, die thans nog dienst doen op St. Anneke. Men deelt ons mede, dat toen in 1921 de Bond van Chr. Zangvereenigin- gen in Nederland te Middelburg verga derde, geen enkele zangvereeniging in Middelburg bij dien bond was aangeslo ten en dus voor een slechte ontvangst, zooals uit het verslag der vergadering te Goes blijkt, geen Middelburgsche zang vereeniging aansprakelijk kan worden gesteld. Het aantal ingeschreven werkloo- zen is met 14 vermeerderd en bedraagt thans 755. VEERE. De Raad dezer gemeente ver gadert op Vrijdag 1 April a.s-, des voor middags ten 10 ure. onderwerpen ter be handeling: Ingekomen stukken. Besluit aangaan geldleening. Barak besmette lijke ziekten. Gemeenteraad van Zoutelande. ZOUTELANDE. Woensdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad. De heer Mal- jaars was afwezig. Ingekomen was o.a. een adres van het gemeentebestuur van Ooststellingewerf aan de regeering waarin op spoed wordt aangedrongen bij het nemen van maatregelen in het belang van land- en tuinbouw. Verzocht werd aan dit adres adhae- sie te betuigen welk verzoek naar B. en W. wordt verwezen om advies. B. en W. deelen o.a, mede, dat de Boudewijnskerksche weg vanaf den grindweg over een lengte van ongeveer 80 m verlegd moet worden, waarvoor ongeveer 3000 steenen noodig zijn. Deze medeelingen werden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin in zake de verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten, wordt besloten, aan den Commissaris mede te deelen, dat eerst het resultaat van het adres in deze zaak door de gemeentebestu ren van het platteland van Walcheren aan de regeering gericht zal worden, afgewacht. De verordening vermeldende de tijd vakken waarin landbouwverlof aan leerplichtige kinderen kan worden ge geven wordt zoodanig gewijzigd dat landbouwverlof kan worden gegeven in de eerste week van Maart, van 114 Mei, en de laatste week in September. Om aan bezwaren van den Minister tegemoet te komen, wordt de verorde ning ingevolge de winkelsluitingswet gewijzigd, waardoor de winkels in de zomermaanden slechts tot 9 uur 's avonds mogen* geopend zijn en waar door het geoorloofd wordt voor winke liers die 's Zaterdags hun winkel uit godsdienstige overwegingen sluiten 's Zondags hun winkel te openen. Vervolgens wordt een verordening, regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van veldwach ters der gemeente vastgesteld. Voorts wordt besloten tot het instel len va.i een agentschap voor arbeids bemiddeling. Aan de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren' wordt op haar verzoek ver gunning gegeven om een rijwielpad door de vroon-en der gemeente aan te leggen. Aan de schoolvereeniging wordt me dewerking verleend voor de aanschaf fing van schoolbanken wegens toena me van het aantal leerlingen. De heer J. W. Moelker, buitenge woon opzichter bij den Rijkswaterstaat, in tijd- dienst, is van Goes overge plaatst naar Nieuwerkerk (Z.) Tot bestuursleden der Koninklijke muzieksocieteit „Aardenburg- sche" Fanfaren werden gekozen de heeren L. P. Noliet en M, Pattist. De heer H, Torenbeek, theol. cand. te Zuidlaren, welke zijn beroep naar de Geref. Kerk te Ierseke aannam, zal op Zondag 8 Mei a.s. zijn intrede doen. Bevestiger is ds. J. D. van der Velden, van Kralingen (Rotterdam). De Alle-Dag-Kerk op het Begijnen hof te Amsterdam, die sinds Dinsdag in werking is, trok nogal belangstelling. Ze is zoo ingericht, dat wie het gebouw binnentreedt, vindt in het voorportaal de aankondiging „Heden spreekt...." benevens een verzoek „Eerbiedigt de stilte"; bovendien is een „kerkwacht" aanwezig, die de bezoekers terecht helpt. In de kerkzaal staat, in het vroe gere priesterkoor vóór de communieta fel, een ronde tafel met stoelen er om heen; op beide tafels een tuil witte se ringen. Op de leestafel liggen bijbels en bijbelgedeelten in allerlei vertalingen. Van twaalf tot één speelt het orgel. De Kerk is open van 12 tot 2 uur. De gisteren in Hotel Britannia ge- 'geven Kamermuziekavond, waaraan me dewerkten mr. P. H. M. Hoogenbergh, piano; Herman van der Vegt, viool en Gerard Haft, cello, was slechts matig be zocht, Zij, die er waren hebben geno ten van goede vertolking van werken van Brahms, Schubert en Loeillet, Jan Kubelik in moeilijkheden. Reuter seint aan de Maasbode uit Ween en, dat het Zivillandesgericht al daar den wereldbekenden violist Jan Kubelik en zijn echtgenoote failliet heeft verklaard. Zij zijn allebei groot-grond bezitter in Rothenturn in Burgenland. Het passief bedraagt 900.000 schilling, Kubelik verklaart wegens waardever mindering van zijn papieren in het bui tenland niet in staat te zijn, zijn ver plichtingen na te komen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hengelo is benoemd mej. M. J, Schram te Sluiskil. Lichamelijke oefening op de lagere school. Vanwege de „Contact-commissie", waarin vertegenwoordigers van alle be staande gymnastiekbonden in ons lanc ziting hebben, is Woensdagmiddag te Utrecht een vergadering gehouden ter bespreking en behandeling van het wets ontwerp-Terpstra voor zooveel dit be treft het onderwijs in lichamelijke oefening op de lagere school. De heer W- de Graaf te Middel burg die de vergadering leidde, wees er in zijn openingswoord op, hoe in 1913 het er op leek, dat de lichamelijke oefening het zou gaan winnen, omdat de regeering de noodige gelden er voor be schikbaar zou stellen. Om redenen van bezuiniging is er echter niets van geko men. In 1920 deed de L. O.-wet-De Vis ser weer een stap in de goede richting doch het dreigt nu weer mis te gaan en om die reden is deze protestvergadering belegd. Spr. betoogde nadrukkelijk het AMSTERDAM, 31 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A 1000-6 100% Ned. 17 1000-4% 98%—98%. Ned. 31 1000-4 92%—93. Certificaten-3 74%73%. Cert. N.W.S.-2% 60%—60%. O. Indië 22 S 1000-6 88%—88%. O. Indië 23 100-6 76% O. Indië 16 1000-5 90%—89%. O. Indië 26 1000-4% 82%—82%. Duitschl, 100-7 50%—51%, Duitschl. 30 1000-5% 34%—36%. Engl. W.L. 50-200-5 79%—80. Engl. F.L. 50-200-4 75%—76. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 9090. A Amsterd. Bank 8887. A Bank Assoc, 24%24%. C Rott. Baskver. 6565. A Twentsche Bank 97 A Pred. Jurgens A 81—8114. A De Schelde N.B. 32y2 A Ver. Papib. v. Gelder 57—55. C Am. Car en Foundry S— 7i/2. C Am. Smelt Ref. 13%13. C Farbenind. I.G. 78%77%. C U. States St. C. 42%42%. C C. Publ. Sérv. 1%1%, C North Am. Cy. 32%33. A Born. Sum. H.M. 120%119%, A Ned. Wol Mij. 20%20, A Singkep Tin M. 6564. A J. C. Japan Ln. 36P5. A Rott. Lloyd 50%52. A S. M. Nederland 51%55. A Amst. Thee C.M. 18%18%. A Houth. Alberts 36%39%. C Peruvian C. Pr. 77. A Southern Rlw. 9% C Union Pac. Rr, 7676%. C Int. Nickel Cy. 88. groote nut van de lichamelijke oefening voor de volkskracht en constateerde, dat er nog steeds geen centrale organisatie is, die de lichamelijke oefening krachtig ter hand neemt en propageert. Ds. M. ten Broek, Ned. Herv. predi kant te Westeremden, sprak daarna over het' nut van de lichamelijke opvoe ding voor het plattelandskind. De heer A. F. Muller te Amsterdam, voorzitter van den Arbeiderssportbond, besprak vervolgens de sociale betee- kenis van de lichamelijke oefening. Hij concludeerde allereerst, dat de Staat tot taak heeft te zorgen voor een goede li chamelijke opvoeding. De heer J. M, J. Korpershoek te Rot terdam, voorzitter van de Ver. van leeraren en onderwijzers in de lichame lijke oefening in Nederland, had tot on derwerp van zijn toespraak gekozen: Li chamelijke opvoeding noodzakelijk. Niet langer uitstel! De eisch van minister De Visser, aan vaard door de volksvertegenwoordiging, vastgelegd in de Wet op het lager on derwijs van 1920, in 1936 moet overal op de lagere school de lichamelijke oefening zijn ingevoerd, moet thans ver wezenlijkt worden. Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 Maart 1932, benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve 2e luit. bij het 14e reg. inf. de vaandrig L. Peuie. Majoor K. J. Adams, hoofd van het mobilisatiebureau bij het regiment ja gers, wordt binnenkort benoemd tot hoofdinstructeur en commandant der re gimentsschool van het korps. Ter openbare terechtzitting der Ar- rond. Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke Zaken van 30 Maart, is beëedigd als advocaat en procureur de heer mr. P. J, Thierry, wonende te Terneuzen. Naar vernomen wordt hebben alle veroordeelden wegens den moord op den .veldwachter Tap hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Tiel d.d. 3 Maart j.L, waar bij allen werden veroordeeld ieder tot 13 jaren gevangenisstraf. Ook de Offi cier van Justitie heeft zijnerzijds hooger beroep aangeteekend. Ds. Faber, die bij vonnis van de Arr. rechtbank te Zutphen van 23 Maart met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Zutphen we gens overtreding van de Inkwartierings- wet is veroordeeld tot 75 boete sub sidiair één maand hechtenis, heeft be roep in cassatie aangevraagd. Het drama op den Majellatoren, Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de zaak tegen den leidekkers patroon M„ die in hooger beroep te recht stond, verdacht van moord op zijn compagnon A„ gepleegd op den to ren van de Majellakerk te Amsterdam, op 29 Maart 1929. Door den dood van A, kreeg M. 50.000 van de verzeke ring uitbetaald. Hij had nl. voor dat be drag een zgn. compagnonsverzekering gesloten, De rechtbank had hem wegens moord conform den eisch van het O.M tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. In hooger beroep eischte de procu reur-generaal eveneens levenslange ge vangenisstraf bij welken eisch hij ook bij voortgezet onderzoek, door het Ho:: bevolen, persisteerde. Het Hof arrest wijzende vernietigde op formeele gronden het vonnis van de rechtbank en veroordeelde verdachte opnieuw rechtdoende tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn compagnon A. Het verbod van mechanische Kuilvisscherij. De Kantonrechter te Den Helder heeft uitspraak gedaan in vier zaken betreffende het visschen met de won- derkuil ten Zuiden van den afsluitdijk A Kol. Bank 551/4—56. A N.I. Hblk. 1000 61-60i/2 A Alg. Kunstz. U. 3635-36. C Ned. H. M. 1000 73i/s—73i/s A v. Berkels Paf. 25—25. C Calvé-Delft 57—57%. A C. Suiker Mpij, 18%18%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 3%2%-3%. A Ned. Ford A.M. 119%106, A Philips Gem. B. 68%67%-68. C Unilever 109%108-11 C Anaconda Cop. 14%14-% C Beth lehem St. 19%19%-20%. A A.N.I.E.M.—N.B. 188%—187. C A. Gas El- Cy. 2%2%, C Cities Serv. Cy. 5%6%-6%. C Midd. West Ut. 1%—1%. A Boeton Mijnb. 18%18. A Kon. Petr. Mpij. 127%—132-35%. C Contin. Oil Cy. 66%6%. C Shell Union O.C- 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 12% in de Zuiderzee, hetgeen verboden is krachtens Kon. besluit van 13 Nov. 1931. De overtreders werden elk veroordeeld tot 10 boete en inbeslagname van het vischtuig. Nc*ar de Kantonrechter tijdens de rechtzitting meedeelde, zullen in een volgende zitting ongeveer 40 delinqu enten voor hetzelfde feit terecht staan. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Rijkslandbouwconsulent ir. J. Th. West- iiof en ir. J. Nijsingh, beiden thans ad junct Rijkslandbouwconsulent te Zwolle. Woensdagmiddag had in de Sociëteit „St. Joris" alhier de algemeene ver gadering plaats van bovengenoemde ver eeniging. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer S. Simonse te St. Laurens, op den slechten toestand in het veehou- dersbedrijf, zoodat de toekomst zich zeer donker afspiegelt. Het verheugde spre- cer ten aanzien van de werking der fa- sriek met meer opgewektheid te kun nen spreken, daar, terwijl de boeren in het afgeloopen jaar met belangrijk ver lies hebben gewerkt, de fabrieksrekening sluit met een voordeelig saldo van 11.463, terwijl bovendien ruim 6000 direct uit de exploitatierekening betaald is voor het aanschaffen van nieuwe werktuigen. Spr. wees op het behaalde succes bij de boterkeuringen van den Brabantschen Zuivelbond, zoodat aan de fabriek een bondsdiploma is toegekend. Met den afzet der producten ondervond men geen moeilijkheden, daar er steeds meer vraag naar is. Ruim 99 pet. ver kocht de fabriek in de naaste omgeving. Ook ten aanzien van den groei der ver eeniging kan men tevreden gestemd zijn, daar het ledental is gestegen, terwijl het aantal leveranciers belangrijk toenam, waaruit het meerdere vertrouwen in de zaak blijkt. De vergadering keurde de jaarreke ning goed. Het saldo werd bestemd voor afschrijvingen' en bijschrijving Reserve fonds. Aan het jaarverslag ontleenen we de volgende gegevens. Op 31 December 1931 ontving de fabriek de melk van 250 melkveehouders. Ontvangen is in het af geloopen jaar 4.844.286 1 melk, waarvoor de fabriek 290.020 betaalde. Verkocht zijn o.a. 1.905.434 1 melk (los en in flesschen), 206,485 1 karnemelk, karnemelksche pap en melkyoghurt, 9103 1 slagroom. Geproduceerd met 38.017% kg boter en 31.621 kazen. De opbrengst der producten bedroeg 370.208. \K EEN AUTOBOTSING. Hedenmiddag heeft op den Rijksweg onder 's-H e e r-A rendskerke in de S-bocht nabij den overweg van den lo kaal-spoorweg een botsing plaats gehad tusschen de auto van de 'Chlorodent Tandpasta en een particuliere auto uit Ovezand. De beide auto's werden deerlijk gehavend. De chauffeur van de eene auto is in bedenkelijken toestand naar een der ziekenhuizen te Goes overge bracht; twee inzittenden van de perso nenauto liepen ook verwondingen op. DE R. K. EN DE PACHTWET. De R. K. kiesvereeniging te Doetin- chem heeft een motie aangenomen waarin naar aanleiding van het feit, dat de verwerping van het ontwerp pacht wet door de Eerste Kamer, mede is ver oorzaakt doordat zes R. K. leden dier Kamer tegen het wetssontwerp hun stem hebben uitgebracht, het bestuur van den Bond van kiesvereenigingen in Gelderland verzocht wordt, deze aan gelegenheid bij den partijraad van de R. K. Staatspartij aanhangig te willen ma ken en uitspraak in dezen te vragen op de eerstvolgende vergadering van den partijraad. Naar het Corr. Bur. verneemt za de Staatscourant van hedenavond een Kon. besluit bevatten waarbij de con- tingenteering van den invoer van schoenwerk welke op 1 April zou ge ëindigd zijn voor den tijd van zes maan den wordt verlengd op dezelfde basis (Ingez. Med.) als voor de afgeloopen drie maanden ge golden heeft. Aan boord van de sleepboot „Le- onardus" liggende te V r e e s w ij k, heeft een geval van kolendampvergifti ging plaats gehad. Hedenmorgen werden de beide zoons van den kapitein bewus teloos in hun kooien gevonden. Het bleek, dat zij door kolendamp bewuste loos waren geraakt. Een dokter kon bij een van hen slechts den dood constatee- ren. De andere zoon is in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Vannacht werd brand ontdekt in het schoenenmagazijn der firma R. te E n s c h e d De bovenverdieping, even als de acherzijde van het pand is ge heel uitgebrand. De winkel bekwam veel waterschade. Een groote partij schoenen ïs door de waterschade waardeloos ge worden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. t Middelburg, 31 Maart. Op de veiling waren 52,000 eieren aangevoerd. Kipeieren 5052 kg 1.49; 5254 kg 1.61; 54—56 kg 1.83—1.86; 58—60 kg fl.98—2.01; 60—62 kg ƒ2.11—2.13; 62 —64 kg 2.21—2.23; 64—66 kg 2.35; bruine 5860 kg 2.06; 6062 kg ƒ2.19; 62—64 kg 2.24—2.26; 66—68 kg 2.34; eendeieren 1.96; kalkoen eieren 7. Gocdkcope treinen. Tot verleden jaar kondigden de Ne derlandsche Spoorwegen de „goedkoo- pe treinen met regenverzekering" stuk voor stuk of bij enkele tegelijk van tijd tot tijd aan door advertenties in de dag bladen en door strooibiljetten. Dit zal ook dit jaar gebeuren, maar bovendien zullen binnenkort boekjes worden uit gegeven, waarin het geheele plan voor de goedkoope treinen in de maanden Juli, Augustus en September is opge nomen. Van die treinen zullen er in to taal ongeveer 150 rijden, aldus het Han delsblad, De boekjes zullen niet alleen de vol ledige dienstregeling met tarieven en voorwaarden bevatten, maar ook foto s en korte beschrijvingen van de plaatsen waar de treinen heengaan, met vermel ding van bezienswaardigheden en an dere attracties. Uitbreiding luchtverkeer. Op 1 April heropend de K.L.M. haar lijn op Hamburg. Voor Bremen is een fa cultatieve landing voor reizigers van en voor Nederland ingesteld. Naar en van Roterdam wordt op Schiphol een onmiddellijke aansluiting verkregen. De tweede belangrijke verbinding, welke heropend wordt, is de lijn Am sterdam - Essen/Muehlheim - Dortmund- Frankfurt-Stuttgart-Zurich van de Deutsche Lufthansa A.G- en de Zwit- sersche Maatschappij „Swissair". Zijtak ken van deze lijn geven aansluiting naar en van Halle/Leipzig, Breslau, Neuren- A Ned. Scheepv. U. 55%57-56%. A H.V. Amsterdam 174175-77. A Java Cult. Mij. 133131. A N.I. Suiker U. 8283. A Poerworedjo S.O. 7%7%. A DeTi Batavia 115-123. C Deli Mij. 1000 126-126- A Senembah 152—151. C Chicago Milw. 2^—2. A Amst, Rubb. C. 3737%-38. A Deli-Bat. Rubb. 8%8%. A Hessa Rubber 13%—12%. A Serbadjadi S.R. 9%10. Prolongatie 1%1. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 30 Mrt. 31 Mrt. Londen 9.25 9.40% Berlijn 58.93 58.91 Parijs 9.75% 9.74 Brussel 34.63% 34.60 Zwitserland 48.03% 48.— Kopenhagen 50.75 51.75 New-York 2.47% 2.47% Amerika Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2