^Provinciale JJeeutusche No. 76. Twee Bladen. DONDERDAG 31 MAART 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang, ssssasaass STATEN-GENERAAL. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. BINNENLAND. WEER EN WIND. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te VHssingen. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, eiders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk' kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. EERSTE KAMER. Buitenlandsche Zaken. Na de aanneming van enkele gister gemelde ontwerpen was aan de orde de begrooting van buitenlandsche zaken. Hierbij heeft de heer De Savor- nin Lohman (c.h.) de onderhandelingen met België behandeld, doch hij zeide voorop geen vragen meer te zullen stellen, daar toch geen opening van zaken wordt gegeven. Hij gaf een historische schets van de onderhandelingen sinds het memoran dum van Mei 1929. 's Ministers mede deelingen zijn tot nu toe slechts half slachtig geweest. Hij weet dat de Neder- landsche regeering niet de onderhan delingen over een Zuider Moerdijkka naal principieel heeft afgewezen. Welke concessies zullen daar dan ver der tegenover staan? Moet Nederland maar alles toegeven wegens den onge- wissen tijd? Wat is er waar van de geruchten dat de Wielingen geheel zijn afgestaan? Voor een entente-Fran<;aise-Belgique- Hollandaise voelt ons volk niets; wèl voor een goede verstandhouding met België, De natie laat zich niet het zwij gen opleggen; alom groeit het verzet te gen het beleid van den minister in deze aangelegenheid. De heer Lohman acht het inmiddels nog mogelijk dat de minister thans wel met klare inlichtingen zal komen en hoopt dat er volkomen bevredigende verklaringen zullen worden gegeven. De vraag is of de regeering moreel nog vol komen vrij staat. Tot herstel der onge rustheid in ons land zal het noodig zijn, dit te weten. Er moet noch in Nederland noch in België nog eenige twijfel blijven of de regeering haar toezegging aan de Staten-Generaal gestand zal doen. Zij blijve niet doof voor de waarschuwingen die haar van zoo vele zijden bereiken. Ook de heer v, d. B e r g h (lib.) besprak de Nederlandsch-Belgische kwestie. Ook hij achtte de geslotenheid van den minister inzake de Nederl.- Belgische onderhandelingen een psycho logische fout. Hij hoopt dat de minister zich niet heeft vastgelegd voor een ka naal, dat de kenmerken van het ontwor pen Moerdijkkanaal zou dragen. Zijn fractie, van meening dat een ver betering van de verbinding via Zuid-Be veland voorop moet blijven staan, er kent, dat niet te ontkomen valt aan eenige toenadering inzake een tweede verbinding. Een kanaal naar Dintelsas zou op ons gebied 35 millioen kosten en voor het Zuidelijke, Belgische gedeelte, nog 15 millioen daarbij. In dezen crisis tijd is er zeker wel aanleiding, zich daar over nog eens te bedenken, en daar het verkeer .op den Rijn sinds 1927 aanmer kelijk is afgenomen, verdient het wel- 28). De vreemde verhouding, die tusschen sir Peter en zijn dochter bestond, en Eric zeer werkelijke onrust over zijn eigen vader, wiens financieele daden wat onrustbarend geworden waren, was geëindigd in een samenzwering tusschen de twee jongelieden, die tot doel had hun weerspannige vaders in het oog te houden en dat zulk een omkeering in den natuurlijken staat van zaken eemgszins vreemd was, kwam bij geen van beiden op. Evenmin kwam het bij hen op over de mogelijke gevolgen te denken, indien de oudere heeren ooit de göed bedoelde samenzwering zou den ontdekken of over de sociale belet selen die hun eigen vertrouwelijkheid zouden kunnen verbieden. Sommige menschen zouden zeggen, dat zij een merkwaardig jong paar wa ren, maar dat zijn menschen die dierba re herinneringen aan tournures, bever- hoeden en barouchets hebben. j Heb je quaestie mpt hem gehad, kindje? vroeg Eric zacht, Oh, Eric al haar opgekropte aandoening klonk in de stem van het meisje toen zij beide handen op zijn arm licht aanbeveling met het nieuwe kanaal ScheldeRijn te wachten totdat dit ver keer zich zal hebben hersteld. De heer Van Embden (v.d.) wil geen bezuiniging ten aanzien van het Volkenbondswerk. Hij betwijfelt of Ne derland zich zijn positie als lid van den Volkenbond wel volkomen bewust is. De samenstelling der Nederlandsche delega tie ter Ontwapeningsconferentie had spr.'s instemming niet, ze was zeker niet een model van pacifistische voortvarend heid. De delegatie was nog te veel over dekt met militairistisch spinrag. Zelfs hadden er vier beroepsmilitairen zitting in; dezen toch kunnen onmogelijk vol komen ijveraars voor ontwapening zijn. De heer De Jong (r.k.) bepleitte samenwerking tusschen den buitenland- schen voorlichtingsdienst van Economi sche Zaken en Arbeid met Buitenland sche Zaken. Hij vroeg verder zooveel mogelijk aanstelling van beroepsconsuls inplaats van honoraire consuls ev. te be talen door een verhoogde heffing van het statistiekrecht op uitvoer en invoer. Heden voortzetting. De Belgische gezant, de heer Maskens, woonde het laatste gedeelte der bespre kingen bij. DE C. H. UNIE. Onder voorzitterschap van dr. J. Schokking is gisteravond in Musis Sacrum te Arnhem de algemeene verga dering van de C. H. Unie begonnen. In zijn openingswoord behandelde dr. Schokking uitvoerig de vraag of er sa menhang is tusschen de christelijke re ligie en de politiek. Deze vraag bevestigend beantwoor dende, ging hij na, of de religie betee- kenis heeft voor de politiek. Spreker meende, dat dit wel degelijk het geval is. Overal, en vooral in de verschillende andere landen, blijkt dit in den laatsten tijd zeer duidelijk. Telkens weer komt naar voren, dat naar mate de strijd om de christelijke religie toeneemt, dit zijn terugslag heeft op de politieke vraag stukken- Bij de behandeling van het ontwa- peningsvraagstuk, wees hij er op, dat werkelijke ontwapening afhankelijk is van een geestelijke verandering onder de volkeren en daarbij is de christelijke po litiek van groot belang. Voor volks- egoi'me is daarbij geen plaats. Dit is de negatieve uitdrukking van wat positief uit het christelijk beginsel voortvloeit. Dit beteekent niet, dat er geen plaats is voor een eigen volksgedachte, voor een dienovereenkomstige volksstreven, voor het handhaven, bewaren en sterken van de eigen nationaliteit. Dit alles be hoeft geen belemmeringen te zijn voor gewenschte internationale ontwikke ling. Mr, Schokking behandelde ook nog de splitsing in de s.d.a.p.. Hij verheugt zich legde er is in deze week iets met hem gebeurd. Ik hoopte dat hij tevre den zou zijn met het geld, dat hij reeds verdiend heeft, dat hij zich uit deze el lendige zaken zou terugtrekken en te vreden zou zijn met altijd in dit groene land tè wonen. Ik had kunnen zweren dat zijn dwaze eerzucht om den roem der Braces te herstellen, eindelijk ver dwenen was, maar nu Is mijn geëerde vader er tusschen gekomen en heeft die weer opgewekt, eindigde Eric met kalme overtuiging. Sir Peter ruikt veel geld voor de boeg, en ik ben van plan hem te vragen wat voor zaken hij met Vader heeft. Ik heb recht dat te weten en ik zal het weten. Daar ligt de zaak antwoordde Enid hartstochtelijk, terwijl zij rechtop ging zitten en naar de enveloppe op de tafel wees. Dat is wat sir Peter noemt: de laatste steen van het herstelde Huis Brace, Oh, ik haat het huis Brace! Eric drukte haar troostend tegen zich aan en stond toen langzaam op. Hij liep naar de tafel en keek neer op de en veloppe, maar maakte geen beweging om die aan te raken. Kijk het in? vroeg Enid bitter, haar oogen met haar zakdoek bettend De wet der gastvrijheid wordt in dit huis te dikwijls met den voet ver treden, dan dat wij ons zouden bekom meren over zulk een kleinen inbreuk er öp. De oude nacht is eeuwig ver: Door de donkerzwarte wolken, Boven de opgesparde kolken, Straalt de blijde morgenster! geenszins over de splitsing en begrijpt, dat het partijbestuur niet toelaten kon, dat de partij door een tegenleiding van de wettig aangewezene werd ontwricht, maar het zou hem liever geweest zijn, wanneer bij dat partijbestuur zelf en bij de meerderheid, die aan dat bestuur in het conflict haar sanctie gegeven heeft, van een andere, van die der oppositie principieel afwijkende opvatting, om trent het wettige gezag gebleken ware. Aan de mogelijkheid van het in het le ven roepen van een revolutionaire situ atie is vastgehouden, maar dat legt ons ook zegt spreker een ernstige plicht op, om toe te zien en den eisch van het be ginsel niet te laten verzwakken, het be ginsel, dat zich tegen elk groepsegoïsme verzet. Het gevaar is thans ernstiger dan ooit en het is zaak, dat de Christelijk Historische Unie een door haar begin sel aangewezen weg blijven gaan! (N.R.C.) HET TEXTIELCONFICT GEDEELTE LIJK BIJGELEGD. Op 29 en 30 Maart zijn te Arnhem de leden van het R.-K. Werkliedenver bond, het Chr. Nat. Vakverbond, de tex- tielarbeidersbond St. Lambertus en de textielarbeidersorganisaties Unitas, be nevens de Enschedeesche en Twentsch- Cf'eïldersche Fabrikantenverenigingen tot een overeenkomst gekomen, geba seerd op den brief der fabrikanten van 18 Februari. De leden dezer organisaties zullen het werk hervatten tegen loonen, waarop voorloopig alleen de verlaging van 5 pet., welke op 16 Nov. 1931 werd aanvaard, is toegepast. Zes weken na beëindiging van het conflict zal een tweede verlaging van 5 pet. in werking treden. Deze verlaging zal echter niet toegepast worden op de kostwinners in uurloon, welke voor de eerste verlaging een loon van 18 of minder hadden, terwijl zij, wier loon toen tusschen 18 en 20 bedroeg een tweede aftrek zul len krijgen, die naar evenredigheid van het vroegere loon tusschen 0 en 5 pet. ligt. Deze limieten van 18 en 20 gelden voor de kostwinners, werkzaam in de gemeenten Enschede, Lonneker, Hengelo, Almelo en Borne. Voor de ar beiders in andere gemeenten zijn zij 2 lager. De arbitrage over het loon der ge rationaliseerde wevers bij Jannink, zoo als die in de afgebroken onderhandelin gen opgezet was, gaat door, onder voor waarde, dat het conflict op een behoor lijke wijze tot oplossing komt. LANDBOUW-BEDRIJFSVER- EENIGING ZIEKTEWET. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de Nationale Bóeren-Onderlinge en de Stichtsche Ziekteverzekering en van de moderne, chr. en r.-k. landarbeidersbon- Eric nam de enveloppe aarzelend op en woog ze even weifelend in zijn hand Toen opende hij ze met een vastbera den beweging en haalde den inhoud er uit. Hij keek die snel door, en wist dadelijk, dat het geen deel uitmaak te van de activa van Aimsbury en Zoon. Hij fronste nadenkend het voorhoofd. Het is zeker, kindje, zei hij langzaam, dat de intrigue ingewikkelder wordt. Deze stukken zijn. De mijne! Enid uitte een angstige gil en Eric verschrikte hevig, toen sir Peter de twee woorden uitstiet. De baronet liep snel van het raam, greep het pak uit Eric's hand, die geen weerstand bood en keek den jongen man woedend aan. Ze zijn van mij! zei hij woest en hij zwaaide het pak voor de oogen van den ander heen en weder met een hand die merkbaar beefde. Van mij! Ga door met je hofmakeij en bemoei je niet met de zaken! En hij wendde zich naar de fijn bewerkte muur-brandkast boven de schrijftafel. Hij regelde de combinatie en sloeg de zware deur open, waarbij hij moei lijk hijgde tengevolge van zijn haasti gen terugkeer naar het huis. Hij was boos op ziëh zelf, dat hij zulk een ge- dachtenlooze was geweest om die stuk ken zelfs maar een oogenblik onbe schermd te laten liggen. den is besloten tot de oprichting van een gemeenschappelijke volwaardige be- drijfsvereeniging voor de uitvoering van de Ziektewet onder den naam van Na tionale Bóeren-Onderlinge en Stichtsche Ziekteverzekering- Van den minister van arbeid, handel en nijverheid zal erken ning van de nieuwe vereeniging worden gevraagd. Als bestuurslid in de centrale bedrijfs- vereeniging is o.a. benoemd de heer J. Koert te Wolphaartsdijk. RADIO-UITZENDING LIBERAAL STAATSPARTIJCONGRES. De radio-uitzending van het liberale Partijcongres, dat Zaterdag en Zondag a.s. te Leeuwarden zal plaats hebben, zal aanvangen a.s. Zaterdag des avonds te 8.15 uur. Uitgezonden zal worden de rede van den partijvoorzitter, mr. D. Fock. NEDERLAND EN BELGIë. Het Dagblad van N. Brabant schrijft n. a. v. geruchten over de schorsing van de Nederlandsch-Belgische betrekkingen o.m.: „Juist is, dat de besprekingen tus schen de Nederlandsche en de Belgische onderhandelaars geschorst zijn en dat die besprekingen tijdelijk gestrand zijn op het nieuwe plan voor een gesloten kanaal tot in het Hollandsch Diep. Onjuist, of althans geschikt om een onjuisten indruk te weken, is de mede- deeling, dat de besprekingen van verle den week gehouden werden „om tot een definitief accoord te geraken". De waarheid is, dat zoowel de Belgi sche als de Nederlandsche onderhan delaars zeer onder den indruk zijn ge komen van de actie in Noordbrabant en overig Nederland voor het plan-van Konijnenburg en tegen het plan-Bee- laerts, en dat zij er van afgezien hebben de voorloopige getroffen overeenkom sten, waartoe het nieuwe „Moerdijk"- kanaal behoorde, definitief tot een ont- werp-verdrag te maken. Het nieuwe ontwerp-verdrag zal dan ook, naar alle waarschijnlijkheid, niet meer vóór dezen zomer in onze Staten- Generaal kunnen komen. En minister Beelaerts van Blokland zal dan ook niet langer meer aan de voorloopige getroffen overeenkomsten gebonden zijn, omdat die overeenkom sten, zooals wij reeds eerder hebben me degedeeld, voor beide partijen slechts bindend waren, op voorwaarde, dat zij nog dezen zomer als een ontwerp-ver drag zouden worden ingediend." Hedenmorgen vertrok het K.L.M. vliegtuig de Reiger van Schiphol naar Indië. In de gehouden bestuursvergade ring van de vereeniging 't Koggeschip te Amsterdam is met ingang van 1 April tot directeur benoemd de heer J. B. van Leeuwen, oud-gezagvoerder bij de Stoomvaart Maatschappij Neder land. Het was mijn eigen schuld geweest als ik ze verloren had, mompelde hij, de papieren zorgvuldig natellend. Als ik een oogenblik later was gekomen, zou dat zeker het geval zijn geweest, voeg de hij er sarcastisch bij. Enid sprong op. Vader! riep zij toornig. Nu? Sir Peter keerde zich om en keek haar met zulk een uitdrukking van dierlijke wreedheid aan, dat Eric in stinctmatig tusschen hen ging staan. Het komt er niet op aan, Enid, stelde Eric haar snel gerust; toen zich tot sir Peter wendend, vroeg hij: Mag ik vragen mijnheer, of mijn vader zijn aandeel in die obligaties verkocht heeft? En wie zegt je, dat het obligaties waren? Zooals U zag, heb ik ze gezien. Sir Peter kreeg zijn zelfbeheersching terug met een inspanning, die hem bleeker dan gewoonlijk maakte. Het zou dwaas zijn iets anders van den zoon van een biscuitfabrikant te verwachten, smaalde hij, terwijl hij zich omdraaide. Ieder ander had ze kunnen ste len, zei Enid, opgewonden, haar vader uitdagend aanziende. Toch zeker niet in de tegenwoor digheid van mijn dochter? vroeg sir Pe ter spottend over zijn schouder heen, 31-III-'32: Woensdag hoogste lucht temperatuur 9.6 °C; (49 °F); laagste 7.3 0 C (46 °F). Heden 9 h: 8.3 °C; 12 h: 10.6 °C. 5 mm regen- Hoogste barome terstand alhier 751 mm, laagste 748 mm. Hoogste barometerstand 764,9 mm te Akureyri; laagste 741.4 mm te Aber deen. Meest matige Z. tot W. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, regenbuien, kou der. Zon op: 5 h 38; onder 18 h 30. Licht op: 19 h 00. Maan op: 4 h 17; onder: 24 h 06, N.M.: 6 April. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart.; Hoogwater, Laagwater. Do. 31 9.25, 22.16 3.00 15.50 April. Vr. 1 10.53 23.19 4.40 17.14 Za. .2 11.52 5.48 18.09 Zo. 3 0.07 12.36 6.37 18.47 De beroemde filmacteur Charlie Chaplin is Woensdag te Batavia aangekomen, begroet door een groote menigte. Dinsdagavond had de oprichtings vergadering plaats van de Haagsche afdeeling der Onafhankelijk-Socialisti- sche Partij. Staande de vergadering traden, nadat de heer J. de Kadt een inleiding had gehouden ruim 100 leden toe. Ook te Leeuwarden en te Dordrecht werd een afdeeling opgericht. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Apeldoorn, J. G. A. Kuhl- mann, candidaat-notaris te 's-Graven- hage. Tot dusverre was het sluitingsuur voor de café's en restaurants in Arnhem bepaald voor de zomermaanden op 12 uur en voor de wintermaanden op half 12 uur. B. en W. zijn thans voornemens het sluitingsuur gedurende het geheele jaar met een half uur te verlengen en mits dien vast te stellen op 12 uur in den winter en half 1 uur in den zomer. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd met ingang van 16 April a.s. tot bur gemeester van St. Ann a land' M. P. W. Hanssens; en met ingang van 29 April a.s. tot burgemeester der gemeen ten Eikerzee enEllemeet, A. J. de Bruyn, secretaris dier gemeenten. Hij legde de enveloppe met eerbie dige zorg in een actedoos, na zich. ten volle overtuigd te hebben dat de in houd intact was, en zete de doos zorg vuldig afgezonderd van den anderen in houd der brandkast. Toen sloot hij de deur er van en schoof het bewerkte pa neel, dat ze verborg, op zijn plaats. Maar Eric liet zich niet zoo gemak kelijk het zwijgen opleggen. Als U mij verontschuldigen wilt, mijnheer, begon hij krachtig. Niets is verder uit mijn gedach ten, viel sir Peter in, terwijl hij naar de bridge-tafel liep, die bij het open daam stond. Hij keerde zich om toen hij die bereikt had. Als je plan mocht hebben bij het hek te blijven staan als je afscheid neemt, ging hij met een gedwongen lach je voort, denk er dan aan, dat het pas geverfd is. En hij ging weer weg in het duister. Hij bleef staan, toén hij van de wa randa naar het grasveld ging en luister de scherp. Hij fronste even, toen hij Enid's tranenrijke verontschuldigingen tegen Eric hoorde, en onderzocht toen wat hij in zijn hand hield, en dat, zelfs meer dan de veiligheid der obligaties, hem zoo juist op tijd naar de studeer kamer had teruggezonden. Het was een pak kaarten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1