LAATSTE BERICHTEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND 30 MAART—6 APRIL 20 h M.T. ZUID BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. Iteel in vlammen op, evenals een daar in staande zoo goed als nieuwe auto« ter waarde van 4000. AAN DEN GROND, Volgens een telegram van Lloyd's uit Haiti, is het Nederlandsche mo torschip „Rhea" tusschen Gonaives en St. Marc aan den grond gevaren. Hulp is derwaarts vertrokken. Het m.s. „Rhea", groot 1386 ton bruto, behoort aan de Kon. Ned. Stoomb. Mij. te Am sterdam. IJK en herijk. Ged. Staten van Zeeland hebben be sloten, dat de herijk der maten en ge wichten in 1932 voor de. hierna ver-l melde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in overleg met het gemeentebe- stuur vast te stellen uren. Te St. Philipsland 9 en 10 Mei. Te Oud-Vossemeer 12 Mei. Te Tholen 18, 19 en 20 Mei, Te Stavenisse 23 Mei. Te St. Annaland 24 en 25 Mei. Te St. Maartensdijk 31 Mei en 1 Juni. j Te Scherpenisse 2 Juni. UIT MIDDELBURG. Hedenmorgen reed een wielrijder in de Kortedelft vermoedelijk tegen een voor een winkel staand rijwiel op, waar op een kist was bevestigd. De man kwam te vallen en geraakte in beide rijwie len verward. Bewusteloos werd de man in een der omliggende woningen bin nengedragen, waar hij spoedig weder bij kennis kwam. Op medisch advies moest hij nog eenigen tijd ter plaatse blijven om wat op verhaal te komen, alvorens zijn weg te vervolgen BURGEMEESTER KRUININGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Kruiningen B. C. de Mul. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft heden z. h. st. aangenomen het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag ter bestrijding van valsche munterij van 20 April 1929 en dat tot toetreding voor Curasao tot het verdrag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden en beperkingen van 8 November 1927. HET NATIONAAL CRISIS-COMITE. In de week van 22 tot en met 28 Maart ontving het Nationaal Crisis-comité een bedrag van 23.906.49 aan giften, waar door het totaal steeg tot 753.321. In geld werd uitgekeerd 4748.30 in de afgeloopen week en in totaal 128.545.60. Aan B-steun (extra hulp aan werkloozen) 10.548.55 in de afge loopen week en in totaal 186.723.40. Door de dagbladen werd 312.24 overgemaakt. NOG GEEN OVEREENSTEMMING. Van officieele zijde wordt thans ge meld, dat te Sjanghai tot nog toe geen overeenstemming is bereikt. Men hoopt dat de onderhandelingen morgen be ëindigd zullen zfjn. DE „PROVIDENCE". De toestand van het Fransche passa giersschip „Providence", dat eenige da gen geleden nabij de Dardanellen op een rif is geloopen, wordt van dag tot dag critieker. De passagiers en een deel van de lading zijn overgegaan aan boord van het Italiaansche s.s. „Vienna" en 't Bul- gaarsche s.s. „Bulgaria". Men vreest dat het schip zelf verloren is. De onderste ruimen staan geheel onder water en de bemanning maakt zich gereed om het zinkende schip te verlaten. Het schip meet 16.000 ton en was met ongeveer 300 passagiers aan boord op een plezier reis naar het nabije Oosten. Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in de 75 m lange re- clameloods der N.V. Philipsf abrieken, gelegen aan de Glasstraat nabij de glas fabrieken van het Philipsdorp te Eind hoven. Hoewel de Bhilipsbrandweer onmiddellijk ter plaatse was, brandde de reclameloods met den geheelen inhoud drukwerken en machines uit. Verzeke ring dekt de schade. Het reclamebedrijf van Philips is door dezen brand eenigen tijd gehandicapt. De Bulgaarsche bladen publiceeren verklaringen van een in Zuid-Slavië wo nenden Bulgaar, Petroff geheeten, die aan de redacties der bladen te Sofia zou hebben medegedeeld, dat hij van poli- tioneele zijde in Zuid-Slavië opdracht zou hebben gekregen, den Bulgaarschen professor Gioscheff, den leider der West Bulgaarsche minderheden, te vermoor den. Petroff had te Sofia eerst een be zoek gebracht aan het Zuid-Slavische consulaat. Daar is hij naar den Zuid-Sla- vischen militairen attaché verwezen, Hij TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 13 April, v.m. 11 uur,| Abdij te Middelburg, namens Ged. Staten van Zeeland: het verbete ren gedeelte weg Drie-Schouwen Roode-Sluis, Prov. Wegenplan '321 enz. Raming 10.400. W oensdag 13 April, v.m. 11 uur, geb.l Prov. bestuur te Middelburg: het verruimen westelijke doorvaart Postbrug in 't kanaal door Zuid- Beveland met bijk. werken. Ra- ming 25.000. Zie Staatscrt. van 12 Maart '32. ONTVANGEN BOEKEN. „Daniël" door H. W. Obbink. Tekst en uitleg. Practische Bijbelverklaring door pnof. dr. jF. M. Th B'öhf en, prof dj\ A. van Veldhuizen I (Hjet Oude Testament (J. B. WoJters, Groningen.) Radio-Jaarboek 1932, samengesteld door E. P. Weber, secr. v. d. Radio-Raad met (medewerking van alle Radio-autoi» riteiten, alle OmrocpVereenigingen, en medewerkers en belangstellenden bij den Radio-Omroep. (A. J. G Stren^holt, uit gever. A m s t e r d a m). Van d'enzelfden uitgever in de se rie „Denken en doen"„Eenvoudige Handwerken", door Clara Frankfort, met verschillende 'teekeningen. Fons Tuinstra: „De z"iel van Lim burg". (Gebrs. v. Aelst, Maastrichjt Van de firma Van Holketna en tVarendorf's Uifg. Mij. N.V. te Am sterdam ontvingen wij de boeken volgende „De Steenen Poort", door Paula Grogger :geautoriseerde vertaling van Eva Raedt—de Canter. „Septemberdagen", door Pamela Wynne, deel zeventien van de Society reeks. „Medemenschen", door Olav Duun; geaut. vertaling uit het Noorsch van M C. Castendijk in de H. W.-serie. „Rieks beschermelingen", door Claudine Bienfait, geïllustreerd door Freddie Langeler. „Boerenbloed", een Veluwsche ro man, door Jac. Gazenbeek. „Het huis aan de rivier", door Wil ly Pétillon; geïll. door Ella Riemersma. „Het Teddy-Boek", door Josephine Siebe, Nederlandsche bewerking van A van Kempen en geïll. door E. M. ten Harmsen van der Beek. „De dure beenen van Frank Kro nen", door Charles Krienen en geïll.| door E. ten Harmsen van der Beek. „Jim", door B. van der Groen-Zee- gers; geïll. door Sijtje Aafjes. „Het jaar van den tuinman", door Karei Capek en geïllustreerd door Josef Capek. „Naar de Kopermijnrivier", een oorspronkelijk jongensboek, door David Tomkins, met illustraties van den schrij ver. Een nieuwe serie boekjes, getiteld „Uit de sprookjeswereld", n.l.: „Hoe Marietje Klaasvaak verraste", door A. B. van Tienhoven. „Lily en haar pop", door Willy Pé tillon. blijven, de Japanners zich naar de in ternationale concessie en de aangrenzen de staten moeten terugtrekken en een neutrale controle commissie wordt inge steld. Ter handhaving van orde en rust in de ontruimde gebieden zal een bijzon dere Chineesche politieafdeeling worden gevormd, omtrent welker taak de Chi neesche regeering nog een formeele verklaring zal afleggen. Ondanks dit feit, vinden naar gemeld wordt toch nog dagelijksch schermutse lingen plaats tusschen Japansche en Chi neesche troepen. In Sjanghai is alle verkeer nog ver lamd. De handel ligt stil, de scheepvaart maatschappijen hebben niets te doen. De conferentie van Londen. Dus weer een „conferentie van Lon den." Tardieu en Flandin vertrekken Zater dagmiddag naar Londen. Zij zullen Maandag met de Britsche ministers on derhandelen en Dinsdagvoormiddag weer te Parijs zijn. De conferentie der vier groote mo gendheden over de Donauproblemen is in beginsel met algemeene stemmen aan vaard, maar tot dusver heeft men het tijdstip nog niet kunnen vaststellen. Men weet niet hoe het gesteld is met den be schikbaren tijd der ministers, die aan de conferentie deelnemen. Duitschland heeft de uitnoodiging aan vaard. De bedoeling der vier mogendheden zal zijn de algemeene richtlijnen vast te stellen, welke er toe zouden moeten bij dragen, dat de conferentie der Donau- staten zal komen tot een federatieplan. Hoewel tijd en plaats der voorbereiden de conferentie nog niet zijn vastgesteld, wordt verwacht dat deze de volgende week zal kunnen worden gehouden voor de hervatting van de ontwapeningscon ferentie. Turati. f In den afgeloopen nacht is de voor malige leider der socialistische beweging in Italië, Filippo Turati, op 75-jarigen leeftijd, in verbanning te Parijs, overle den. Turati was een der stichters der socialistische beweging in Italië en leid de van 1895 tot 1926 de socialistische po litiek in het Italiaansche parlement In 1926 dwong het fascistische regime hem Italië te verlaten. Te Parijs nam hij ijve rig deel aan de anti-fascistische bewe ging der Italiaansche emiganten. Ook in de internationale socialistische bev/egmg behoorde Turati tot een leidende figuur. De Valera's antwoord. De Valera heeft thans weer de Engel- sche regeering geantwoord. Natuurlijk geen verandering van standpunt. Hij acht het afleggen van den eed van trouw niet anders dan een leege en zoutlooze vorm en zal in ieder geval een voorstel indienen, zoodra het parlement weer bij een is gekomen. Door afschaffing van den eed en het weigeren van het betalen van de grond belasting zal de Iersche regeering niet een verdrag schenden, maar slechts een wensch volgen van het volk, aldus De Valera. Is een wensch van het volk volgen, te gen een verdrag, toch ook dat schen den? De Engelsche regeering zal die vraag vermoedelijk bevestigend beant woorden. EERSTE KV: VOLLE MMN 0 LAATSTE KVfflRTIËR NIEUWE MAAN VENDS HARS JUPITER SATURNUS Sterretijd 8 h 32 min. Deze week is de maan 's avonds om 8 nog niet op. Het L. K. staat den 30en in den Steen- bok; 2 April in den Waterman en de Nieuwe Maan 5 April in de Visschen. „De vrienden Huisinga-Scaf. van Tin", door L. heeft in totaal 2000 Leüwa ontvingen en Rei^'valkhoH^ R°Zemari'n"' door aanwijzingen gekregen voor den terug ValklioH. 1 Ov/v/1 V4V1JL tviug keer naar Zuid-Slavië na het volbrengen onnnnn daa£b Als belooning zou hem 200.000 dinar in uitzicht zijn gesteld. De Daily Express weet uit Ottawa te melden, dat het voornemen bestaat den eersten minister-president De Va lera of zijn vertegenwoordiger, de deel neming aan de in Juni a.s. te Ottawa te houden Britsche wereldrijk-conferentie niet toe te staan indien delersche regee ring haar voornemen om den eed van trouw aan den Engelschen koning af te schaffen, ten uitvoer zal brengen. Haydn-herdenking, Te Rohrau, de geboorteplaats van Joseph Haydn, heeft een herdenking plaats gevonden van Joseph Haydn, in tegenwoordigheid van den Oostenrijk- schen bondspresident en den bondskan selier. Op den gevel van het geboorte buis werd een gedenksteen onthuld. Lea Haydn-eik werd geplant. „Tusschen de Duindoorns", door Tine Stijger-Kropholler. „Bobbie's speelgoedbeestjes en hun wonderlijke avonturen", door F. J. de Clercq Zubli. „Bijenkoning" en „Lieselotje en de Zeepbellen", beide door Rein Valkhoff Geheel deze serie is geïllustreerd door Mia van Oostveen, EEN OUD-MIDDELBURGER OVER DEN TOESTAND TE SHANGHAI. Door bemiddeling van zijn familie, zijn wij in de gelegenheid een en ander mede te deelen uit een interview dat de heer Blankert, een oud-Middelburger, thans kapitein van de „Tjibadak" van de Ja- va-China-Japanlijn, toestond aan de ver tegenwoordigers van de grootste dag bladen te Soerabaja, toen hij met ge noemd schip van China in genoemde In dische havenplaats terugkeerde. De heer Blankert vertelde hoe de Tjibadak op 22 Februari j.l. in den avond voor de ri vier aan kwam, doch daar moest anke ren voor de forten van Woosung, omdat de verdere vaart aldaar bij nacht verbo den was. Zoo werd den volgenden mor gen opgestoomd tegen half zes, terwijl de Japanners het fortenstelsel onder \fuur hadden. Te half acht werd Woosung ge passeerd en voer de Tjibadak de Whan- poo op, een zijrivier van de Yangtse- kiang. Onderwijl bleven de verschillende tor pedobootjagers van de Japanners, de forten onder vuur houden, die van boorc waargenomen, den indruk maakten plat geschoten te zijn. Nergens werd een Chi neesch krijgsman gezien en er werd in het geheel niet teruggevuurd. In de lucht waren tal van Japansche vliegtuigen goedsmoeds, en behoudens een enkel voorgekomen geval van zenuwachtig heid, maakte men zich daar niet ongerust en vertrouwt men op de aanwezigheid van de troepen en de oorlogsschepen, ook op de „Van Galen", welke Neder landsche torpedobootjager de „Tjiba dak" op den terugweg een dag voor Hongkong passeerde. Den 25sten ver trok de Tjibadak. Bij het stoomen naar zee, bemerkte men eenige Chineesche soldaten, die aan het schieten waren in de buurt van Woosung. Op de reede lag de Japansche vloot en ook Engelsche en Amerikaansche oorlogsschepen. De komst van de Van Galen werd vrij wel overbodig geacht omdat er nét be langrijke versterkingen te Shanghai wa ren aangekomen, waardoor het gevaar, dat bij een opdringen der Chineezen de settlements in het strijdgebied betrokken zouden worden, zoo goed als geweken was. Op het terrein van beschouwingen ge komen ten aanzien van de gebeurtenis sen, liet de heer Blankert zich niet uit. „Wij varen op de landen van beide par tijen", aldus de gezagvoerder, „en ik kan geen dingen zeggen, die altijd door de ééne, dan wel door de andere zijde, als niet volkomen neutraal zouden kun nen worden uitgelegd en strikt neutraal moeten wij zijn." Een der passagiers deelde aan een verslaggever mede, dat het niet alleen zijn, maar ongeveer aller meening is, dat de Japanners den eersten krachtigen te genstand der Chineezen niet hebben ver wacht, eigenlijk zoo min als deze pas sagier. Niemand geloofde aan een der- gelijken hevigen strijd in een oorlog, dien men geen oorlog mag heeten, wijl hij niet werd verklaard. Dat Japan vasten voet gekregen heeft in Sjanghai, vernam men aan boord van de Tjibadak reeds tijdens de reis, maar gemakkelijk is het niet gegaan. oscopen krijgen een crediet van 12 mil- lioen francs. DUITSCHLAND. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is even na 4 uur Dinsdagmiddag van zijn Zuid-Amerikareis te Friedrichshafen te ruggekeerd. Tijdens afwezigheid van de ouders waren twee kinderen van drie en vier jaar in een huis te Ganderkesee in bed met lucifers gaan spelen. Toen de ouders terugkeerden, stond de kamer in lich terlaaie. De twee kinderen waren ver brand. IERLAND. Het Iersche kabinet heeft Dinsdag middag in een buitengewone bijeenkomst het door De Valera opgestelde antwoord op de Britsche nota betreffende den eed van trouw en de jaarlijksche schadeloos stellingen goedgekeurd. Waarschijnlijk zal het antwoord Woensdagavond te Londen worden bekend gemaakt. RUSLAND, Het Centraal Comité der Commu nistische partij heeft Zondag een besluit bekend gemaakt, waarbij het zijn vroe gere politiek desavoueert, waarbij het voor gemeenschappelijk gebruik de koei en, schapen, varkens en kippen der boe ren, die zich in de collectieve boerderij en de kolchozen verzamelden, con- fiskeerde. VER. STATEN. In de nabijheid van Vancouver is tengevolge van de groote overstroomin gen in deze streek een onderspoelde spoorwegbrug ingestort. De locomotief en vier wagens stortten in de diepte. Drie personen werden gedood. BELGIE. Drukke Paschen aan de kust, Hoe wel Paschen dit jaar buitengewoon vroeg is gekomen, zóó vroeg zelfs dat de na tuur nog geen tijd tot ontwaken vónd, hebben toch duizenden en duizenden be woners der groote centra van de gele genheid die het zonnige weder bood, gebruik gemaakt om hunne korte vacan- tie de eerste ware weekend van dit jaar aan de kust of op het platteland te gaan doorbrengen, aldus meldt de cor respondent van de N. R. Crt. te Brussel. Vooral de kust bleek velen te hebben aangetrokken en zoowel Zaterdagmiddag als Zondagochtend was het dan ook hals brekend druk en gevaarlijk op de auto banen die, van Brussel en Antwerpen, naar KnokkeZoute, Oostende en De Panne leiden. Bijna overal waren de hotels en koffie huizen reeds geopend, het Oostendsche Kurhaus had reeds een paar concerten georganiseerd, de pleinen en straten stonden er vol auto's en op het strand Middelburg. Van 25 30 Maart. Bevallen: M. S. van den Bunder geb. Pieters, d A. M. Kla ver geb. Renirie, z.L. Roth,geb. de Kam, z. Overleden: P. J. M. Dierikx man :v£.n A. J. van Woerkens, 60 j.; P. France, pngeh. d. 85 j. ai til lwi v au ouj^uuov/iiv v r '1 1111» welke bommen lieten vallen op de stad. zelf zou ™en. ZITclC °P de badpakjes Dikke rookkolommen stegen op, waar, na r®eds m Juh of Augustus hebben ----- r -- gewaand. FRANKRIJK. zij waren gevallen. Halverwege Shang hai zag men van de Tjibadak een groot Japansch vliegkamp, waar wel vijftig le gervliegtuigen aanwezig waren. Over de geheele rivier, tot in Shanghai zelf, lag het vol Japansche oorlogsschepen. De Tjibadak meerde tenslotte in de onmiddellijke nabijheid van het Japan sche consulaat aan de kade, en in de nabijheid van het Japansche admiraal schip. Op een vraag van een der verslag gevers, zeide de gezagvoerder, dat men te Shanghai eigenlijk weinig bijzonders merkte, behalve natuurlijk het vertoon van troepen en velerlei uniformen. Na 10 uur mocht men niet meer op straat verschijnen, maar den geheelen Japan en China. Men is thans bezig aan een over- eenst mining tusschen Japan en China, over een definitieve staking der vijande lijkheden. Hierbij geven beide partijen hun goed-| nacht hoorde men het schieten. Van een t klaarde den schouwburgen in Parijs een keuring aan het onlangs afgesloten voor- j zenuwachtige stemming onder de bui- i vermindering van een derde en in de loopige verdrag, waarbij de Chineeschetenlanders heeft de heer Blankert weinig j provincie een vermindering van een vier troepen in hun hnidige stellingen mogen gemerkt, de Nederlandsche kolonie was de der staatsbelastingen te geven. De bi De invoering van den zomertijd in Frankrijk zal geschieden in den nacht van 2 op 3 April a.s. Dinsdag brak te Nantes brand uit in een motorenfabriek. Twee belenden de fabrieken werden eveneens door het vuur aangetast. De drie fabrieksgebou wen brandden totaal uit. De schade be draagt verscheidene millioenen francs. Geen theatersluiting in Parijs. De voor gister aangekondigde algemeene sluiting van schouwburgen en bioscopen is op 't laatste oogenblik voorkomen door een voorloopige overeenstemming, waarbij de regeering zich bereid ver- EEN MISVERSTAND. De heer W. A. de Groote heeft mijn stuk „Sport en sportverheerlijking" blijk baar niet goed gelezen of de strekking er van niet begrepen. De geachte inzender vergist zich, in dien hij meent, dat ik het met de woor den, door den heer Heemskerk in de gemeenteraadsvergadering van Middel burg gesproken, volkomen eens ben. Ik gun van harte iedereen z'n vrijheid op Zondag, ook om aan sport te doen. En wat de huldigingsdemonstratie van de Middelburgsche voetbalclub betreft, geen oogenblik is dit feit mij in de ge dachten gekomen, toen ik mijn stuk schreef. Van krenking van een groot deel der Middelburgers kan dus allerminst sprake zijn. J. K. MESU Jr. akenman richt uw volle aandacht op bevordering der welvaart in ons eigen land, omdat alleen door die algemeene welvaart het ook u individueel goed kan gaan

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3