Kort Zeeuwsch Nieuws, Een Meisjesgezicht KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. Vergaderingen, Concerten, enz. GEMENGD NIEUWS. 's-HEER ARENDSKERKE. Zaterdag- morgen kwam de raad in voltallige ver gadering bijeen. In verband met een schrijven van den Minister wijzigde de raad de verordening voor de Winkeïsluitingwet en bracht zij in overeenstemming met den wenslch van den Minister bet isïuiftingsnuulr ge durende den zomertijd op 9 uur- Op voorstel van B. en W, beschikte idle raad afwijzend op een verzoek van de .Vereeniging van Handelsonderwijs te Goes om subsidie uit de gein'een tékaft Vervolgens kwam in behandeling een verzoek van het bestuur van den 'J^ed. Chr. Landarabidersbond afd. Nieuw- dorp en van andere bonden om invoering van een steunregeling voor uitgetrok ken leden. B. en W:. stelden voor aan genoemde bonden te berichten dat B. en W;. willen trachten te komen tot 'n door het rijk gesubsidieerde werkverschaffing en daar door de steunregeling overbodig te ma ken. Op Nieuwdorp is een werkini on derzoek waardoor geruimen tijd werk zal kunnen verschaft worden. De heer V. d. Wee ie, waardeeerd'e tén zeerste dit plan van B. en W. maaï (drong er toch op aan daarnaast', een steunregeling te maken, te mieer daar binnenkort velen zullen uitgetrok'klenz'ijn. Hierover ontspon zich een langdurige discussie, maar ten slotte nam' de raad het voorstel van B. en W. kni a st. aan- IERSEKE. Donderdagmiddag verga derde de raad. Aanwezig waren een paar heeren der P.E.Z.M. de heeren Slooves en de Regt. Het groote onder werp was: electrificatie der gemeente. B. en W. stellen nu voor om tot onder- grondschen aanleg over te gaan. De on- dergrondsche aanleg zal meer kosten f 11.872, daarvan zal de gemeente jaar- lijksch 5 pet. als rente vergoeden. Me- degerekend mag worden, dat dit jaar- lijksch verminderen zal, tot dat het ge- geheele net zal zijn afgeschreven. Hoe veel dit zal bedragen zal afhangen van de financieele resultaten der P.Z.E.M. Hoe meer bedrijfswinst die zal hebben, hoeveel te meer zal ze op haar net kun nen afschrijven. Gevraagd werd hoe 't komt dat Tho- len gratis ondergrondsch net gekregen heeft. Ook Goes en wij moeten betalen. De heer Cornelisse wijst op de hooge kosten. De cultuur is slecht en spr. is bang dat in de vervolge alles bijna zal worden opgebracht door de middenstand. Ook de heer H a g e kan zich hier geheel met den heer Cornelisse vereenigen. Bovendien kan hij niet be grijpen, dat iemand te Goes altoos 5 ct. per Kw .minder moet betalen dan iemand te lerseke en hij zal tegenstem men. Ook de hee,- Bom vindt dat on- de directeur der P.Z.E.M, de prijspoli- rechtvaardig. Nogmaals uitvoerig zet tiek uiteen. Zij wil komen tot algemee- ne en algeheele nivelleering der tarie ven. Maar er" is verschil in afname. Zij heeft particuliere klanten te Middel burg die meer gebruiken dan sommige (geheele) gemeenten der Middengroep. Daarom moet er verschil zijn. Goes zal meer afnemen dan lerseke. De heer M o 1 heeft menschen te Kapelle gesproken die ook electriciteit gebruikten, maar, daar het veel te duur is tot petroleumverlichting over gingen. Er moet gerekend worden met de crisis en zijn gevolgen. Op een vraag van den heer Hage zegt de Voorzitter dat de Buren- polder geen kabel krijgt, alleen als de helft der menschen aansluiten dan zal dit kunnen gebeuren, anders kost dat geld. De Voorzitter merkt nog op, dat bij directe aanneming van dit voorstel de werkloozen direct aan het werk kunnen, tot den aanleg van de kabel aan den Postweg a 35 ct. per uur. 45 man kunnen direct in dienst treden Besloten wordt tot een ondergrond- sche aanleg der kabels met een mini mum van 450 aansluitingen. 10 St. voor 1 tegen (de heer J. C. Cornelisse). Verder werd nog goedgekeurd dat de gemeente het leggen van den kabel en op den Postweg en door het dorp aan neemt van de P.Z.E.M. voor het schatte aannemingsbedrag. Hier waren verschillende leden tegen, doch het voorstel wgrd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen een volgende vergadering heeft de heer J. C. Corneliisse nog aangekondgd het voorstellen van ver makelijkheidsbelasting dat z.i. hoognoo dig is. De heer Piet de Rooij, musicus te Vlissingen is benoemd lot directeur der Harmonie „Euphonia" te Goes. In de vergadering van den Dijk- raad van het Cal. Wat. „S c h e r p e ni s- s e" werd de begrooting voor het dienst jaar 1932-'33 behandeld en vastgestelc op een ontvang en uitgaaf van 33293 met een post voor onvoorzien van 9903. Cand. H. van Schothorst te Den Haag is beroepen te Serooskerke-Kerkwerve. Ds. A. Blanson Henkemans O. Indl. pred. met verlof te Hilversum heeft het beroep naar Nisse (toez.) aangenomen. Oudheidkundige vondst. Men schrijft aan de N. R. r<]t. Te Axel zijn gemeentewerklieden, (bij graafwerk op een zwaren steenen muur gestooten in het Nieuwe Diep. Waar schijnlijk zijn het overblijfselen van ver- dedigings- of havenwerken van de voor/- malige vesting Axel. Eenige jaren geleden werden daar in den omtrek resten van oude geweren opgegraven. Ook naar Indië? Plet bestuur van de Vaderlandsche Club, aldus een bericht uit Batavia, heeft tot de Koningin het verzoek ge richt om de collectie van hare schilde rijen naar Ned. Indië te zenden, ten einde deze ten bate van de werkloozen te exposeeren. verliest ook bij guur en schraal weer nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig ,Zij"-Crême in te wrijven. (Ingez, Med.) de lage prijs de voorzetting van (dtezie cultuur onmogelijk maak. Nadat nog eenige huishoudelijke za ken waren behandeld sloot de voorzitter de vergadering. Tot lid, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging eener akte van ^bekwaamheid in de gemieenj- te-administratie is o.a. benoemd de heer F. Bisschop, secretaris van Vlissingen;. Met ingang van 1 April a.s. is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slagen als onderwijzer aan de Chr. school te Ivamperlafnd' de heer J. de Buck. 1 Geslaagd voor het eindexamen der Chr. Landbouwwinterschool te Hoofd dorp de heeren I. v. d. Bijl te Zonne- m a i r-e en J. Padmos te E 1 k e r z e e. De zomervacanties der middelbare scholen. Blijkens gegevens van het Centr. Bu reau voor de Statistiek, staat Nederland, wat de zomervacanties der middelbare scholen betreft, niet zoo aan den staart der file als bij het lager onderwijs. Spanje heeft hier de leiding met 122 dagen, gevolgd door Letland met 121, Sowjet-Rusland geeft 94 dagen vacantie, 't Zwitsersche kanton Freiburg voor het platteland 92, Finland 91, Roemenië 83 Noorwegen 80, in de 70 geven Bulgarije, Estland, Frankrijk (78), Zuid-Slavië, Li- thauen (steden), Polen en 't kanton Frei burg, in de 60 België, Griekenland, Li- thauen (platteland), Oostenrijk, Portugal Schotland, Tsjecho-Slowakije en Genève. Nederland geeft 43.51 en heeft daar door achter zich Duitschland (3147), Denemarken 45, Italië 45, Bazel 35 en Zürich 32. De vacanties beginnen op z'n vroegst 1 Juni (Finland), Letland, Spanje en Rus land en op z'n laatst 1 Augustus (West- falen, Italië, Portugal). Die van Portu gal eindigen op 't laatste tijdstip, n.l. het eerste kwart van October. Ned, Herv. Kerk. H. van Schothorst cand. te 's-Gra- venhage is beroepen te Serooskerke (Sch.) Donderdag kwam in vergadering bijeen de Provinciale Commissie van de Veilingen in. Zeeland' en wel in Verband 7/met een verzoek van het laboratoriumj voor tuinbo.uwpiantenteelt te Wagenin- gen om steun voor 'de ondejr'zoe'ldnigjen op gebied van de wijn- en tSüszmostbe reiding. Men wil trachten onder leiding van prof. Siprenger iemand werkzaam' te stel len uit Duitschland', die ïnet deze aangelegenheid volkomen op de hoog te is en die ;za! nagaan /in hoe verre men, uit in Holland geteelde pro ducten, dranken kan worden ^gemaakt, wat tot nu toe nog niet geschied' was' Daar het Centraal' Bureau van Vei lingen in Nederland besloot hieraan ^gteen steun te verteenen, heeft de Ned. Pomo logische vereeniging zich hiervoor ge spannen en zich gewend! tot de ver schillende provinciale organisaties. Na eenige bespreking besloot d'e Ver gadering om een bedrag van f 500 Joe te staan, waarin de verschillende vei lingen naar vermogen zullen bijdragen en onder voorwaarde dat ook de 'an dere fruitcentra hun medewerking zul len verleenen en dus het verfeischte be drag bijeen komt. In behandeling kwam .nog een voor stel tot steunverleening aan de kruis- bessenteelt, zooals dit voorloopig is ont worpen en d'aar alle aanwezigen zich met den opzet kunnen vereenigên wordt be sloten hieraan in den zelfden geest Voo.rt te werken en zo,rg te dragen dat men gereed is met een behoorlijk gedocu menteerd voorstel', wanneer straks mocht "ken, dat evenals' voorgaande jaren TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 30 Maart, v.m. 11 uur, ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't uitvoeren bagger-, zink en stortwerken met bijwerken, be- hoorende werken aanleg vlucht- haven aan het Zijpe onder Brui- nisse. Raming perc. I 120.000; perc. II 47.500; massa 167.500, Zie Staatscourant 1 Maart '32. Woensdag 13 April, v.m. 11 uur, Abdij te Middelburg, namens Ged. Staten van Zeeland: het verbete ren gedeelte weg Drie-Schouwen Roode-Sluis, Prov. Wegenplan '32 enz. Raming 10.400. Woensdag 13 April, v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg: het verruimen westelijke doorvaart Postbrug in 't kanaal door Zuid- Beveland met bijk. werken. Ra ming 25.000. Zie Staatscrt. van 12 Maart '32. Woensdag 20 April v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't afnemen bestaanden en ten tegen den kaaimuur Z.-zijde v. d. N. Kanaalhaven te Terneu- zen. Raming 6250. Zie Staatscourant 14 Maart 1932. Woensdag 20 April, v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg: het verrichten voorzieningen en her stellingen aan de Noordelijke aan- legponton, buitenhaven te Vlissin gen. Raming 5250. Zie Staatscourant 16 Maart '32. stellers, 2 slijpers, 2 scheepsmakers, 5 smeden, 5 stokers, 2 monteurs, 16 vor mers, 1 voorslaander, 1 kernmaker, 7 draaiers, 2 boekbinders, 11 bakkers, 1 kok, 4 slagers, 14 boerenarbeiders, 3 tuinlieden, 1 boomkweeker, 3 reizigers, 6 winkelbedienden, 1 kraandrijver, 6 chauffeurs, 3 kellners, 7 varensgezellen, 15 kantoorbedienden, 15 van andere groepen, 79 met vakkennis zonder be paald beroep, 263 zonder vakkennis (on geschoolden). 1 naaister, 2 winkeljuf frouwen, 1 kantoorbediende, 1 dienstbo den. Totaal 695. Gedeeltelijk werkloos. 1 loodgieter, 1 schoenmaker, 1 afbra- mer, 1 bankwerker, 1 modelmaker, 2 smeden, 5 vormers, 1 kernmaker, 1 bak ker, 1 kraandrijver, 1 chauffeur, 2 werk meesters, 4 werkvrouwen. Totaal 22. Algemeen totaal vorige week 724, bij gekomen 42, afgegaan 49, over 717. PA VAN DER STEUR. Mijnheer de Redacteur, Zoudt U zoo goed willen zijn onder staand een plaats te geven in Üw blad? Voor Pa Van der Steur, die in groote geldzorgen is gekomen, omdat de Indi sche Regeering hem, zij het dan noodge dwongen, zijn jaarlijksche subsidie van 52.000 heeft ingehouden, mocht ik met groot en dank tot heden ontvangen: 4 giften van 50 cent, 16 a 1.la 1.50, 1 van 2, 4 van 2.50, 2 van 3.1 van f 5.4 van 10.en 1 van 25.—. Men weet, dat de heer Van der Steur aan ieder die wil en kan, heeft gevraagd om hem bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest in begin April, 50 cent te geven, zoo mogelijk, daar Indië dubbel telt, een gulden. Toch niet onbescheiden gevraagd? Wil dan ieder die het tot heden nog uitstelde, of mogelijk vergeten is, als nog aan dat verzoek voldoen en zoo medewerken om Pa's zorgen te verlich ten? Aan ieder, wiens naam ons bekend is, wordt later een ex. van „Onze klei ne Bode" gezonden, waar de gift in ver antwoord staat namens het C. van B. Met beleefde aanbeveling en U, Mijn heer de Red. dankend voor de verleen de plaatsruimte hoogachtend Uw dienstw. dienaar, N. J. Dormaar, Corresp- v. h. Ned. Comité van Bijstand. Zaadhalen voor de mosselkweekers. Men schrijft ons uit lerseke: Het ligt in het voornemen om de ge' legenheid tot zaadhalen voor de mossel kweekers in Zeeland open te stellen vanaf Woensdag na Pinksteren, Waar schijnlijk mag dan 5 a 6 weken worden gevischt. Het ligt in de bedoeling on geveer evenveel te laten halen als ver leden jaar. Alleen zal denkelijk ook bo ven den afsluitdam worden gevischt Daar de Zeeuwsche mosselkweekers vreezen dat bezuiden den Dam het zaac ongeschikt zal zijn door den invloed van het zoete water. Verleden jaar was bo ven (benoorden) dien Dam aangewezen voor de Zuiderzeevisschers, die eenden- voer van Volendam en Harderwijk visch- ten, benevens exportmosselen voor En geland via Harlingen. Dat benoorden den Dam nog gevischt mag worden, geeft veel reden tot tevredenheid, daar niet alleen de qualiteit van 't zaad beter is hoe meer noordelijk men komt, maar ook de qualiteit van de visch het vol gend jaar van dat uitgezaaide zaad ge oogste mosselen veel beter is. Juist daarom hebben de halfwassen mosselen die door Verschillende visschers" van Ameland gehaald worden, meer waarde en zijn extra gezocht en gevraagd. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos. 3 typografen, 1 straatmaker, 12 grond werkers, 4 loodgieters, 11 metselaars, 26 opperlieden, 11 schilders, 1 steenhouwer, 48 timmerlieden, 6 stoffeerders, 1 fitter 30 meubelmakers, 5 politoerders, 6 cir keizagers, 1 ijzerwerker, 4 schoenma kers, 22 bankwerkers, 5 electriciens, klinkers, 1 metaalschayer, 4 plaatwer kers, 3 machinisten, 1 metaalsteker, 3 pianomakers, 2 fraisers, 2 rijwielher Nieuwe luchtlijn. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt dat van 16 Mei de Transports Aériens Beiges een nieuwe internationale luchtlijn zullen openstel- en tusschen Antwerpen en Berlijn met haltes te Brussel, Dusseldorf, Essen en Dortmund. Voetbal. MiddelburgR. F. C. (Rotterdam) 44. 't Is een gelijk spel geworden, echter één waarmede de thuisclub meer dan tevreden kan zijn. Middelburg speelde dezen middag één van haar slechtste wedstrijden en vooral na de rust was het tot kort voor het einde een eenzijdige vertooning. In deze periode waren de bezoekers steeds in den aanval. R. F. C. zal met dit elftal nog wel menig succes boeken. Het geheel is een goed sluitende ploeg met als uitblinkers hun mid-voor en beide vleugelspelers, terwijl ook hun doelverdediger een zeer oetrouwbaren indruk maakt. Opvallend was het positiespel en dit stond in de zen wedstrijd zeker een klas hooger dan bij onze stadgenooten. Hun middenlinie begreep volkomen haar taak en was aan vallend en verdedigend uiterst actief. De achterhoede was wel het zwakste deel van het elftal waaraan het spel der in valler-rechtsback niet vreemd zal zijn. Bij Middelburg wilde het maar niet vlotten. Het ging allemaal veel te traag en er werd een veel te veel afwachten de houding aangenomen. Het plaatsen der middenlinie was vrij slordig, terwijl het verband met de voorhoede steeds zoek was. Ook in deze linie boterde het niet en was vooral het spel der binnen- spelers uiterst onproductief. Tot zelfs de achterhoede speelde ook al niet met het noodige zelfvertrouwen. Zij had de grootste moeite om de telkens terugkee- rende aanvallen af te slaan. Alvorens de scheidsrechter laat be ginnen, wordt Middelburg door R. F. C. gecomplimenteerd met 't behaalde kam pioenschap onder aanbieding van een zeer fraaie ets in lijst, voorstellende den St. Laurenstoren te Rotterdam. Direct na den aftrap ondernemen de gasten enkele gevaarlijke aanvallen, welke, op niets uitloopen. Al dadelijk krijgen wij een goed sluitend spel te zien. Langzamerhand komen ook de gastheeren in den aanval en worden hun aanvallen talrijker. Na een kwar tier, bij een aanval van rechts, doel punt Dirkse via een R.F.C.-achterspe ler 10. Middelburg komt er nu beter in en weet verschillende hoekschoppen te forceeren. Wederom uit een voorzet van rechts vergroot Vogel met een fraaien kopbal den voorsprong 20. Ook de gasten zitten niet stil en on dernemen eenige goed opgezette aan vallen, doch hebben met hun schoten weinig succes. Als Vogel den bal in buitenspelpo sitie krijgt toegespeeld en beide R.F.C.- backs reeds blijven staan, maakt deze er 30 van, welk doelpunt door den scheidsrechter wordt toegekend. Dit is de gasten al te bar en zij voe ren het tempo op. Vooral hun midvoor roert zich nu geducht. De Middelburg-achterhoede wordt nu voor lastige problemen gesteld, daar de Rotterdamsche voorhoede goed gesteund door de middenlinie, uiterst gevaarlij ke aanvallen onderneemt. Nog voor de rust brengen zij dan ook de partijen door hun rechtbinnen en mid-voor op gelijken voet, 33. In de tweede helft is het wederom R.F.C. dat aanvallend optreedt en tot een kwartier voor het einde het beste van het spel weet te behouden. Door een snel, open, op de de juiste momenten afgewisseld door kort samen spel, weten zij 'n verrassend element in hun aanval te leggen, hetwelk de mid denlinie der gastheeren geheel en al uit- elkaar rukt. De druk op de achterhoe de wordt dientengevolge zwaar en het is niet zonder geluk, dat erger wordt voorkomen. Niettegenstaande het over wicht der gasten, onderneemt ook Mid delburg eenige goedopgezette aanvallen, welke dank zij het resoluut ingrijpen van den R. F. C. doelman, ook zonder suc ces blijven. Door een vergissing van den scheids rechter krijgt Middelburg door middel van een strafschop een kans wederom de leiding te nemen, hetgeen niet wordt geaccepteerd. Een kwartier voor het einde slaagt de mid-voor der bezoekers echter op handige wijze in zijn club de leiding te geven. 34. Hierdoor wakker geschud komt er ook bij onze stadgenooten eenige tempo in en het spel wordt verplaatst. Reeds spoedig denken wij Vogel te zien doelpunten doch zijn kopbal gaat juist naast. De gevaarlijkste voorzetten komen nu ook wederom van rechts, maar het middentrio weet geen gebruik hier van te maken. Kort voor het einde gelukt het den M— mid-voor, na keurig solo-spel den stand op 44 te brengen, met welken stand het einde komt. Verschillende fouten kwamen dezen middag bij de groen-witte „Middelbur gers" aan het licht en het zal daarom zaak zijn deze tekortkomingen goed on der het oog te zien, daar in de komende promotiewedstrijden een ander spelletje zal moeten worden gespeeld, wil men zijn plaats als kampioen waard zijn. Ad Interum, Beslissingswedstrijd. BleijerheideDe Valk 40. Maandag speelde de voetb,alvereeni- ging „Colijnsplaat" op haar terrein een wedstrijd tegen D.V.O. te K ortglgnfe om een klokje ïnet voetbalbeeld'. Uitslag 7—3 in 't voordeel' van Colijnsplaat. Maandagmidag speelde V.D.O. I te Kape'l'le een voetbalwedstrijd tegen Goescom'binatie. Uitslag 71 voor Goes. Flor a-B ioscoop (Noordstraat) da- doorloopende voorsteüin- 7.30 uur. Zondagmiddag 3— 6 uur matinée. Electro-Bioscoop (Markt). Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. V r ij d a g 1 April. Padvindstersdemon- stratie Leger des Heils. Schut tershof, 8 uur. Zaterdag 2 en Zondag 3 April Tentoonstelling Nederl. Jeugdbond voor Natuurstudie, afd. Middel burg. Kunstmuseuton. Maandag 4 April openbare vergade ring Vrijz. Dem. Bond. Spr. tnr. Oud Soc. De Vergenoeging, Markt, 8.15 uur. DE MAN DIE UIT DEN TREIN VIEL. De toestand van den heer L„ uit Roosendaal, die Dinsdag j.l. in deerniswekkenden toestand langs de spoorlijn is gevonden, is naar omstan digheden goed. De heer L. verklaarde, dat hij in den trein met drie heeren had samengereisd. Een van hen zou hem n sigaret aangeboden hebben die hij aan nam en opstak/Wat er gebeurd is tus schen het opsteken van die sigaret en het oogenblik, waarop hij langs de spoorlijn tot bewustzijn kwam, kan hi) zich niet herinneren. L. wil het doen voorkomen dat hij bedwelmd is en daar na uit den trein geworpen. Hij beweert tevens een geldsom van 75 te ver missen. De politie heeft aan de hand van deze verklaringen een onderzoek ingesteld, doch heeft tot nu toe geen aanwijzingen die deze- verklaringen be vestigen. HEIDEBRAND. Zondagmiddag is er te Nieuw Millingen een groote heidebrand uitgebroken. Aangewakkerd door den zeer sterken wind nam de brand een grooten omvang. Na gerui men tijd mocht het gelukken het vuur te doov-en. ONVERHOEDS AANGEVALLEN. De heer W. V. uit Soest was reeds eenige avonden bij het naar huis gaan van Baarn naar Soest, door twee hem onbekende personen lastig gevallen. Zaterdagavond hebben deze onbeken den hem weer gevolgd en hem van achteren onverhoeds aangevallen. Zijn belagers, die evenals hij, op de fiets waren, brachten hem eenige sneden over den hals toe met een zeer scherp voor werp. Hierna werd de heer V. met fiets en al in de daar langs den weg gelegen sloot geworpen. Een heer en dame die op het hulpgeroep toeschoten, konden het slachtoffer uit zijn zeer netelige positie bevrijden. Zijn toestand is thans redelijk. EERSTE KIEVITSEI. - Zaterdag is in dé Noordermeer, onder Staveren, 't eerste kievitsei gevonden. Het is aan de Koningin gezonden. 70 JAAR GETROUWD'. Zondag was 't 70 jaar geleden dat 't echtpaar P. Pluis1- ter te Winkel' in den echt werd ver bonden. Beiden zijn 'lichamelijk gezond. De man is' 92, d'e vrouw jaar.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2