PUROL rijk geneeskracht Z'N LESTE GROET. KERKNIEUWS. ONDERWIJS GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE VEERE. I'-J v 'j!.'-J Li 0, t 4' 'ij> Aan het verslag der Gezondheidscom missie, gezeteld te Veere, omvattende de plaatsen op Walcheren, behalve Mid delburg en Vlissingen en de plaatsen op Noord-Beveland, over 1931, ontleenen wij het volgende: De toestand der volksgezondheid in het ressort der Kamer kan over 1931 gunstig worden genoemd. Naar aanleiding van een klacht over de wijziging van den afvoer van het water uit de sloot rond de begraafplaats te Veere, adviseerde de commissie den ouden toestand te herstellen met dieper leggen der afwateringsbuis, doch het ge meentebestuur van Veere meende daar aan geen gevolg te moeten geven. Ingevolge een klacht van I. la Gasse te Koudekerke adviseerde de commissie aan het gemeentebestuur tot een rio- leering aan de Oost- en aan de West zijde van de Vlissingsche straat en deel de het gemeentebestuur mede, dat plan nen daartoe in voorbereiding waren. Een officieele klacht over de werk zaamheden aan de rioolwatergang van Middelburg naar Veere heeft de com missie niet bereikt en meent zij, dat na een overgebrachte klacht van een werk- looze, dat hij met een emmertje de beer uit een sloot moest scheppen, opgeheven bleek te zijn. Ook adviseerde de commissie aan B. en W. van Souburg en naar aanleiding daarvan gelastte het gemeentebestuur t aanbrengen van een dakgoot met be hoorlijke afwatering aan een schuur. Te Arnemuiden werd een W.C, ver plaatst, omdat zij veel stank in een na burige woning veroorzaakte. Een schikking werd getroffen in ver band met rioolkeering onder Koudeker ke; De kosten weerhielden burg. en weth. van Serooskerke om tot de voorgestelde demping van slooten over te gaan. Te Domburg werden door het werk der Commissie ongewenschte toestanden verbeterd, doch te Kortgene wilden B. en W. niet ingaan op het advies om een open aschbak in de kom der gemeente te overdekken. Aan de gemeente Zoutelande werd geadviseerd een bepaalde bouwvergun ning alleen te verleenen als de woon kamer aan de vereischte hoogte zou vol doen; aan de gemeente Kortgene om 'n woning aan den Achterweg, als de te genwoordige bewoner er uit gaat, onbe woonbaar te verklaren. De burgemeester van Zoutelande vroeg advies aangaande een alleenwo nende weduwe, welke dermate in een toestand van vervuiling verkeerde, dat er gevaar voor haar gezondheid dreigde. De commissie adviseerde den burge meester artikel 54 der plaatselijke bouw verordening toe te passen en verder in overleg met den gemeentegeneesheer en met hulp van Diaconie de Groene Kruis- zuster op te dragen de weduwe eens flink te wasschen en van schoon lijf goed te voorzien. Van den inspecteur der volksgezond heid ontving de commissie een schrijven omtrent de bewoonbaarheid van de z.g. zomerhuisjes in de duinen te Koude kerke. Terstond stelde de commissie zich om trent deze aangelegenheid op de hoogte. Van het resultaat der bevindingen kan in dit jaarverslag nog geen melding ge maakt worden, daar het onderzoek nog in vollen gang is. Naar aanleiding van een verzoek van den inspecteur van de volksgezondheid, den heer J. A. Putto te 's-Gravenhage, 'n Zuud-Bevelandsch Paes-vertelsel, deur D. A. Poldermans. „Dat wor noe d'achtentwintegste pae se acht en twinteg!" Mientje zweeg even stille en d'r ouwe oogen keke nae d'r rumpelege kleine andjes die gevouwe in d'r schoot lagge. „Den acht en twintegsten! En ielke paese was voe mien 'n tied van rouwe, van méér rouwevan verdriet en van. van spiet en van berouw. Zie je, op zukke daegen dan dienk 'k t'r nog vee meer over as anders en dan zie 'k aolles awee, nee, nie zie al- leenig! Dan óór 'k aolles ok nèt zoo dudelik as toen op dien ongeloks- dag. ,,'s Ochens vroeg, op die Zaetterdag voe de paese was 'k nisteg tegen z'n, tegen Jaap. En waerom was 'k nisteg? A'k 'r reden voe? Neenik! Aolmae onvriendelikke woorden! In 't ach- teruusje stieng 'n teste mie geschelde petaien en toen dat Jaap z'n ouwe wou lange, schopte'n d'r per ongelok ne- turelik rjr tegen mie z'n voet en de teste viel óm. Aol de petaten en 't wae- ter. ie riep m'n: „Mientje!" riep 'n, „kom toch is gauw!" „En toen da'k 't zag, wier 'k aneens zoo driftig; 'k Zei nèt, wat of t'r voe m'n mond kwaem. Opspele!.„Joe stommen doerak", zei 'k, „kun jie nie beter uut je'n oogen kieke! 'k E mie joe vee meer dol as mie 'n klein kind! Noe mo j'is zie: aol die petaten over de schoone leien! En 't waeter lei agauw toe bie de tunne mie verkensvoer" Want m'n ieuwe aol z'n leven 'n ver een beoordeeling te mogen ontvangen van de bewaar- en lagere scholen in de gemeenten, behoorende tot het ressort der commissie, zijn enkele gemeenten bezocht. Het resultaat der bevindingen in deze werd vastgelegd in een rapport, waar van een afschrift werd toegezonden aan genoemden inspecteur. Ook werd aan de inspecteurs van het Lager Onderwijs te Middelburg en te Goes een afschrift voor wat de lagere scholen betreft van dit rapport toe gezonden. Daar het toezicht op de lagere scho len is opgedragen aan de bovengenoem de inspecteurs, kon de commissie zirh over het algemeen genomen met de toe standen dezer inrichtingen van onderwijs vereenigen. Hierop maakte echter een uitzondering de 0. L. school te Kats en de bijzondere lagere school te Ritthem. De eerstgenoemde inrichting van onder wijs was totaal onvoldoende, terwijl de zindelijkheid op de bijzondere lagere school te Ritthem veel te wenschen overliet. Het is de commissie echter bekend, da te Kats een nieuwe openbare lagere school gebouwd wordt, terwijl het be stuur der bijzondere lagere school te Rit them onverwijld maatregelen heeft ge troffen, om de gewenschte verbeteringen aan te brengen. Het frappeerde de commissie ten zeer ste, dat op bijna alle W.C.'s der lagere scholen closetpapier ontbrak, terwijl, in dien voor de jongens en meisjes een af zonderlijke W.C, was aangebracht, zulks niet door een eenvoudige hoofdletter J. en M. was te onderkennen. De commissie meent dat zij in den te- genwoordigen tijd zeer zeker mag eischen, dat op alle W.C.'s een rol clo setpapier aanwezig is. De nadeelige gevolgen van het ont breken van di* closetpapier op deze W. C.'s demonstreerde zich soms voor de Commissie op een te duidelijke wijze. Wat de toestanden der bewaarscholen binnen het ressort betreft, kan medege deeld worden, dal. daaromtrent de eischen minder hoog gesteld kunnen wor den daar meestal deze schooltjes, welke door particulieren in standgehouden worden me., 'greo te financieel e mlOieilijk- heden hebben te kampen. De Commissie meende echter de be waarschool te Westkapelle té moeten afkeuren, aangezien deze school geheel ongeschikt was voor het gedurende meerdere uren van dein dag doen ver blijven van een 30 tot 70-tal hinderen. Het bestuur dezer school zegde toe de noodige verbeteringen te zullen aan brengen. Daar de Commissie aan het eind Van het jaar vernomen had, dat deze scnpol welke tijdelijk gesloten was, met in gang van 1 Jan 1932 wee.r geopend zou worden en het 'bekend was, dat nog geen gevolg was gegeven aan de toe zegging deelde de Commissie hef bestuur dier Bewaarschool mede, dat het onge- wenscht' voorkwam de school weer open te stellen, alvorens de verbeterin gen waren aangebracht. Door de zeer te waardeeren mede werking van een der CommdslsieTeden, zal het thans gelukken deze school 'in een behoorlijken staat te brengen en mag Verwacht worden, dat spoedig de kleu ters, welke thans tijdelijk in een .lokaal van de Bijz. Lagere school aldaar zijn ke. i ,,'k Za z'ópraepe," zei Jaap, „en as je'n dweil geeft....!" Mae ik a geen ooren voe, z'n 't Is zonde, a 'k 'r iae- ter over Bocht, dan zei 'k zoo dikkels bie m'n eigen: noe 'k mie z'n te doen. Ie stieng d'r zoo ulpeloos bie. Mae toen!„Mieter mae gauw op!" Ja, 't was schande. Jaap was gereed om nae d'oeve te gaen, mae ie liep mae zoo'n bitje ès en dès; noe is in 't óf, dan in 't achter- uus en dan awee in den uzen. ,,'k Za lekkere groote paeseiers voe je mee brienge van de middeg", zeit 'n. „Van de vrouwe." „Laet de vrouwe d'r paeseiers mae ouwe," zeg 'k, „mie joe d'r bie. Voe mien part zie 'k je van geen eele we ke!".... Jongen, jongen, 't was toch vreed. Eindelienge gieng 'n d'r vandeur. Mie z'n gezicht vlak voe 't raem riep 'n: „Noe, 'k gae wig oor! En 'k wense je den goeien dag!" „Die 'k noe a", riep 'k vrom „en da's joe schuld!" En üm wig...." Dat was de leste keer da'k 'n, om zoo te zeggen, levendeg ezien Mientje d'r ood boog voorover en 'n paer groote traenen rolden op d'r and jes, die nog aoltoos in d'r schoot lagge boven op d'r zwarte neusdoek mie groo te witte druppels. Mae ze pakten die neusdoek en vreef t'r mie over d'r oogen, die vol waeter stienge. En mie 'n zwae- re zucht zei ze: „Levendeg ezie.... voe 't leste! O, ik kan d'r nie over dienke, ik kan d'r noè nog nie over dienke, oe ard, oe.... je zou zegge, oe is 't meugelik, dat 'n mens zoo weze kan, dat 'n vrou we zoo tegen d'r man kan doe! Mae 'k d'r m'n loon voe tuus ekrege! ondergebracht, in hun oude omgeving kunnen terugkeeren. De Commissie mocht van den heer dr. L. A. Veeger, inspecteur van de Volksge zondheid te Nijmegen een zeer waardee- rend schrijven over het bovengenoemd rapport ontvangen. tiet aantal besmettelijke ziektegeval len, waarvan de commissie kennis kreeg, bedroeg: febris typhoïdea 2 te Souburg; paratyphus 1 te Souburg; roodvonk 3 te Biggekerke, 1 te Grijpskerke, 2 te Kortgene, 1 te Koudekerke, 1 te Nieuw en St. Joosland, 2 te Oostkapelle, 1 te Souburg, 1 te Ritthem en 16 te Seroos kerke; diphtherie 1 te Arnemuiden, 1 te Grijpskerke, 3 te Oostkapelle en 1 te Serooskerke. Inzake de drinkwatervoorziening ver meldt het verslag, dat burg. en weth. van Souburg op advies van de commissie een groote verbetering van regenbakken der perceelen 116, 117 en 118 aan de Braamstraat voorschreven. De Vrijzinnige Hervormden en de Ned, Herv. Kerk. De kerkeraad der Ned„ Herv. Ge meente alhier heeft dd. 1 Maart aan het bestuur der Ver. van Vrijz. Herv. in antwoord op het schrijven dd. 10 Fe bruari geantwoord, dat de kerkeraad ten opzichte van het daarin gedane ver zoek betreffende bevestiging van de leerlingen van ds. Landstra, nog steeds dezelfde houding aanneemt als in het vorige jaar en dus besloot op dit verzoek om een ke-kbeurt af te staan, afwij zend te beschikken. Op het schrijven van het bestuur aan den kerkeraad en het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente betreffende het beroepen.van een predikant in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van ds. Obbink, antwoordde de kerkeraad dd. 27 Feb-uari, dat hij in zijn vergadering van 25 Februari besloot er op te wij zen, dat de wijze van benoeming van ouderlingen en beroep:ng van predi kanten hier zoo geregeld is, dat de ker keraad daardoor niet in staat is, aan 't verzoek te voldoen. Hierop richtte zich de voorzitter der Ver. van Vrijz. Hervormden tot den Scriba van den Kerkeraad met de be leefde vraag, wel te willen mededeelen tot welk adres het bestuur zich zou kunnen wenden met hetzelfde verzoek als gedaan werd aan den Kerkeraad, waaraan deze kerkeraad niet in staat was te voldoen. Het bestuur zou gaarne dit adres wil len vernemen, daar het zeer op prijs zou stellen, wanneer in de vacature van ds. Obbink een Vrijzinnig Pred'kant (b.v. ds. Landstra) werd beroepen, Hie-op meldde de Scriba van den Kerkeraad, dat naar zijn meenïng het bestuur twee dingen doen kan. Het kan een brief aan het Kiescollege schrij ven, welke dan in de eerstvolgende vergadering van dat College, dat is die, waarin het viertal ter voorziening in de vacature zal worden opgemaakt, zal worden voorgelezen, of het kan zich tot elk der leden van het Kiescollege persoonlijk richten. Tenslotte zond de contact-commissie namens het bestuur der Vereen'ging 't volgende schrijven aan het Kiescollege: (Ingez. Med.) 'k Was gewend om aoltoos, Diesen- dags en Dunderdags en Saetterdags voe- middegs op d'oeve te gae werken. Schu- re en zoo a meer. Dan gieng 'k zoo te gen 'n uur of achte d'r nae toe tot da 't tied was om wee naer uus te gaen om de petaten óp te zetten. Zoo'n uur of elve. Ik kwam op d'oeve en 'k zag Jaap achter 't runderstal, mae um zag mièn nie. 'k Weet nog, oe da'k 'r eventjes, eel even over docht, om nae z'n toe te gaen, mae 't was nèt, of dat 'r 'n du veltje van binnen in m'n lief zat en ikIk gieng deur nae de keete. „Den baes dat was zoo'n aregen, zoo'n plaeger die zei nog tegen m'n: „Mientje," zeit 'n „je bin nie vroeg. J'ei zeker mie Jaap stae praote." Mae ik zegge: „neenik baes, 'k d'n glad nie is ezie." „Weet je dan nie," vroeg 'n, „wae dat 'n ersten zit, want ie mot sebiet nae stad mie 'n voer zakgoed; want Jewan- nes van Westen lei mie de koss' op bed de." Mae 'k zei nog ééns, da 'k nie ezien a. Ik gieng an m'n werk toe an negen uren, want dan dronke m'n koffie. M'n zatte in den uzen: ik en den baes en de vrouwe en Janna Neuteboom, die t'r meid was. Noe kus je nèt deur de rae- men op de grienwegt kieke, liek as je weetIk lange m'n komme koffie van den taefel en aneens.... 't was of da'k 'n klap op m'n ood kreeg, Ik geev' 'n schreeuw.ik laete m'n kom me uut m'n and vaolle en 'k wieze zon der 'n woord te zeggen nae buten. Den baes en d'andere: ze keke.... ze sprong' overènde en nae buten. Ik ok! O, 't was iesselik om te zien. De paeren vloge as 't waer mie de waegen mie zakgoed over de grienwegt. „Op 13 Februari 1.1. heeft het bestuur van bovengenoemde Vereeniging tot den Kerkeraad en tot Uw College on der een gemeenschappelijk adres het verzoek ge-icht, om in de vacature ds Obbink te willen beroepen Ds. A. Land stra, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, thans voorganger onzer Vereeni ging. Overmits u:t een correspondentie te- zake gevoerd met Uwen Scriba niet is komen vast te staan, dat gemeld ver zoek aan Uw College werd doo-gezon- den, haasten wij ons, dat verzoek door middel van dit schrijven a'snog zij het misschien ten overvloede onder Uwe geaerde aandacht te brengen, daar bij de hoop uitsprekend, dat ons ver zoek door Uw College in ernstige en welwiTende overweging zal worden ge nomen." Vrije Evang. Gemeente. Ds. G. H. de Jonge te Oude Bildtzijl is beroepen te Nieuwvliet (standplaats Cadzandj. Het bestuur van de vereeniging Jan Pietersz. Coen heeft moeten besluiten in verband met de tijdsomstandigheden dit jaar geen leeraren in de gelegenheid te stellen, een studiereis door Ned.-Indië te maken. Ambachtsschool te Goes. Aan de Ambachtsschool te Goes werden bevorderd en gediplomeerd: Timmerlieden, le naar 2e klasse: H. P. A. Bil, S. J. L. Dekker, M. Olivier, H. Reijerse, A. H. Rouw en P. Dootjes te Goes; Jac. Boon, Adr. Eggebeen te Wolfaartsdijk; Ant. P. Boller te Hoede- kenskerke; Joh, Bruinzeel te Schore; M. Dalebout te Wilhelminadorp; L. J. van Duijvenbode, D. Koeman en L, Zwartepoorte te Kloetinge; D. de Fouw te Colijnsplaat; J. L. Kr'ekaart en C. J. Traas te Wemeldinge; J. F. Paasse te Hansweert; Adr. J. van Strien te Ier- seke; C. Stokman te Kruiningen; K. Traas te Baarland; Joh. J, Wirtz te Heinkenszand. Niet bevorderd vier leer lingen. Timmerlieden, 2e naar 3e klasse: W. Boutens, E. de Dreu, M. van Go-p, P. Korstanje, G. Noordhoek, E. A. Schmid en F. van der Ploeg allen te Goes; W. M. Bruggeman te Hansweert; C. Cij- souw, H. Ferdinandussen en E. J. Ko- le te Wemeldinge; C. J. Goeree en W. H. van der Poel te Oudelande; H. Gunst, J. Heijnsdijk en J. van der Lin de te Kloetinge; W. J. Kievit te Krui ningen; B, B. Smits te Ierseke; M. C. Kopmels te Waarde. Voorwaardelijk C. de Regt te Colijnsplaat. Timmerlieden gediplomeerd: A. A. Barends, P. Baarends, J .Dekker, M. Nieuwenhuijse en F. Priester te Goes; D. M. van den Berg en J. Meijers te 's-Heer Arendskerke; W. Hunders- marek te Kattendijke; J. A. Kant te Biezelinge; A. C. de Mol te Hemkens- zand; D. C. P .Smallegange te Krab- bendijke; R. Slotema en C. de Smit te Colijnsplaat; J. Verschuure te Wols faartsdijk; J. P. van Waarde te Driewe gen. Rijwiel- en motortechniek, le naar 2e klasse: C. P. van der Ent te Kloetin ge; W. J. P. Huijbregtse, Jac. Kole, P. A. Snoodijk en Jac. van Wijckhuijsen te Goes; L. van Liere te 's-Gravenpol- der; W. van Loo te Driewegen; C. Nijs- Ze waere op de loop. En aneens 'k vergete 't nooit dae zie 'k, oe dat Jaap van de waegen, boven van de zakken ofvaolt. M'n arte stieng still' in m'n lief en 'k vloog op m'n kousens langs de keete, achterom den boogerd en zoo de wegt op. D'are kwamme m'n achteran, want ik oorden ze roepe en schreeuwe. Mae ömkieke dee 'k nie. 'k A mae ooge voe èèn dienk.... Jaap! M'n kele 't was net, of dat 'n toe enepe was. 'k A geen geluud kunne geve, onmeugelik nie. Oe da'k m'n eigen voelden, ik weet 't nie; m'n verstand stieng om zoo te zeggen stille. En 't bonsden aolmae in m'n ood: „Goeien God elp toch.... Jaap Jaap!". Awee zweeg Mientje. Mie d'r neus doek voe d'r gezicht snikten ze 't ein delienge mie moeit' uut: „En van 'n ennetjezag 'k 'n a ligge, d'erme ziele.... an de kant van de wegt.in 't gos. Ik vliege nae z'n toe en o, m'n goeie manwat 'n aolderiesselikst zicht. Dae lag 'nmidden in 'n groote plasse mie bloed! ....O, 't was ver- schrikkelik, 't was vrèèd! Ik viel op m'n knieën neffen z'n en verzichtig pakten 'k z'n ood beet 't Was èèn en aol bloed en z'n oogen wazze toe. „Jaap!" riep 'k, „Jaap, m'n lieven toch!" En eventjes, eel eventjes dee 'n ze nog open, zoo mae op 'n garretje, z'n oogenIk kan 't aol niet vertelle! 'k Zie en ik oore aolles wee zoo dude lik of as *t vanochend pas gebeurden „Dag.... Mientje!".... Zachjes zei 'n 't, mae ik oorden 't goed. Toen gaf 'n 'n groote zucht en toentoen sen te Kapelle; Joh. van Nieuwenhuijse en P. Pieterse te Kruiningen; B. van der Plasse te 's-Heer Arendskerke. Niet bevorderd vier leerlingen. Rijwiel- en motortechniek, 2e naar 3e klasse: M. Hollemans en G. Korstanje te Goes; C. W. Hundersmarck te Bieze linge; J. Minnaar te 's-Gravenpolder. Idem gediplomeerd: H. van Belois te Wilhelminadorp; C. Bruinooge en M. van Koeveringe te Wemeldinge; G. Heij- boer te Kattendijke; J. A. Smallegange te Ellewoutsdijk. Schilders, le naar 2e klasse: J. van Dalen, J. Korstanje en D. Kort, allen te Goes. Idem 2e naar 3e klasse: J. van Loen- hout en J. de Munck te Goes; A. P. Pro voost te Wilhelminadorp; M. Verhage te Wolfaartsdijk. Idem gediplomeerd: J. Kole te Kloe tinge; M. Kopmels te Waarde en J. J. van Liere te Goes. Smeden-bankwerkers: le naar 2e klas se: P. de Dreu, Adr. van Elsacker, L. Geene, Adr. Anth. Heijnsdijk, Math. Ka- relse en J. Sinke, allen te Goes; P. van Gemert te Wolfaartsdijk; D. F. Huijssen te Wemeldinge; Adr. Jacobs en C. Theu- ne te Kloetinge; P. Krijger te Borssele; H. Kievit te Kruiningen; A. P. Martijn te Schore; E J. van Overbeeke te Kapelle; L. H. Wirtz te 's-Heerenhoek. Niet be vorderd drie leerlingen. Smeden-bankwerkers, 2e naar 3e klasse: H. Loneux, G. J. J. Peperzak, W. Verplakke, J. C, Visser, W. A. de Vos, J. Zandee, C. M. de Bree, M. Trom melen, J. P. de Dreu, J. B. van Fraas- sen en J. P. Krekelberg, allen te Goes; D. C. Meijaard te Hansweert; P. van Schaik te Nisse; J. Schouten en J. Kor stanje te Kloetinge; M. G Verheijke te Ellewoutsdijk; L Wagenaar te Borssele; F. Verijzer te Vlissingen ;C. Baiiens en J. D. Berman te Biezelinge; J J. Bebe- laar te Wolfaartsdijk; L. Geus te Kwa- dendamme. Idem gediplomeerd: J. J. van Boven te Kruiningen; A. J. Caan te Wolfaarts dijk; A. Foudraine, J. A. Hoogkamer, I. Sinke en J. van der Loo te Goes; P. J. van Houte te Kloetinge; L. C. Openeer te Hansweert; P. Pannekoek te Kapelle; J. Rottier te Borssele; J. Visser te Wil helminadorp. Aan de Ambachtsschool voor Ber gen op Zoom en Omstreken werden be vorderd van de le naar de 2e klasse afd. timmeren: J. Soeters, St. Annaland; M, J. Ampt, Oud-Vossemeer; P. van Ves- sem, Tholen; afd. electrotechniek: L. Tange en A. Kole, beiden te Rilland- Bath; C. den Boer, Goes en M. van Luijk, Krabbendijke; afd. machinebank- werken: J. Polderman, Rilland-Bath; afd. rijwiel- en autoherstellen: N. van Ker- 'vinck, Rilland-Bath; A. v. d. Klundert, Oud-Vossemeer; afd. schilderen: W. Vermeulen, St. Philipsland, Van de 2e naar de 3e klasse: afd. timmeren: B. Kegge, Tholen; afd. electrotechniek: A, van Baal, Rilland-Bath; A. v. d. Stel, Oud-Vossemeer; W. Speijer, Poortvliet en H. Zembosch, Goes; afd. machine bankwerken: P. Otte, Krabbendijke; afd. timmeren: L. Peeters, 's-Heerenhoek; J. de Clercq, Hansweert en D. Burgers, Tholen; afd. electrotechniek en instru mentmaken: M. Nieuwenhuize, Krabben dijke; J. Tange, Rilland-Bath. Van den wintercursus voor schilderen: W. Kievit, Kruiningen. Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Te Amsterdam heeft de jaarvergade ring plaats gehad vaq het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. De binnenvaartscholen werden in het afgeloopen jaar druk bezocht. Het aan- Mientje viel mie d'r ood op d'r ermen op den taefel. 't Erme wuufje snikten 't uut en zachjes kermden ze: „Jaap JaapDag Mientje!".... 'n Stuitje laeter kwam ze wee tot bedaeren. Ze dee d'r ood overènde en ze vertelden mie moeite varder: „Den baes en de vrouwe en Janna waere d'r noe ok bie en 'n stik of wat errebeiers, die in de buurte werkten, motte d'r ok ewist mae 'k ze geens van aollen ezie. De vrouwe, die ei 't m'n laeter verteld. En op n ende ielp de vrouwe m'n overende en ze nam m n mee nae d'oeve en Jaap.... bleef dae litfge'k Dee niks as jammere: „Jaap, Jaap!" Oe da 'k tuus ekomme bin, ik wete 't nie, mae toen da 'k in den uzen stap ten, in ons eigen uusje!.... Dae stieng de teele mie petaten op 'n banksje! Die eige teele van sochens! De buren a 't neturelik a lank a g'oord en dae kwamme d'r 'n eelenboel, mae ik kus niks zeggezegge kus 'k niksaol mae schreie en klae- ge Op 'n rolsleper z'n tuus ebrocht op stroo, mie 'n paeredeken over z n ene. En ze leie'n op de vloer, 'k Viel mie m'n ood op z'n bost.... op zn bost, die eelegansch kepot was. En zoo bin 'k bluve ligge, 'k weet nie oe lank wè Zonder öpouwen oorde 'k zn goeie stemme van sochens: ,,'k Wense je den goeien dag!" 'k Oore 't nóg! En ok oorden 'k m'n eigenO, o„laet de vrouwe d'r paeseiers mae ouween joed'r bie....!" „Dag.... Mientje! O, Jaap.... Jaapgoeien, goeien Jaap!".... 's-Gravenpolder, Lentemaend 1932.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6