HENNING. 50' heeremimi s i i Voor een goede foto ga ik naar Jgï£ TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 MAART 1932. No. 73. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. I S per Vz pond cz Waakt tegen bosch- en heidebranden. De directies van de Nederlandsche Heidemaatschappij en van het Staats- boschbeheer verzoeken ons met het oog op het gevaar voor brand in bosch en heide een waarschuwend woord te rich ten tot allen, die zich in de komende feestdagen naar buiten begeven om van de natuur te genieten. Het gevaar voor bosch- en heidebran den is vooral in dit jaargetijde groot. De heide en grassen zijn nog dor en uiterst gemakkelijk ontvlambaar. De lentezon, die dagelijks in kracht toeneemt, en de schrale, veelal oostelijke winden oefenen een sterke uitdrogende werking op bosch en heide. Een enkele vonk kan voldoen de zijn om een grooten brand te veroor zaken. Als men nagaat, dat in 1929 ten gevol ge van bosch- en heidebranden een scha de werd geleden van 640.000.onge rekend het onherstelbaar verlies aan na tuurschoon, dan zal het een ieder duide lijk zijn welke onheilen kunnen worden gesticht. Helaas is het een bekend verschijn sel, dat het ontstaan van bosch- en hei de branden, naast andere oorzaken ook in vele gevallen moet worden toege schreven aan onvoorzichtigheid en ach teloosheid van het publiek. Vooral op Zon- en feestdagen wanneer velen ge nieten van het buiten zijn, wordt het brandgevaar hierdoor in hooge mate vergroot. Een achteloos weggeworpen sigaret, sigaar of lucifer, maar ook een vonk uit een pijp, kan een ramp ten ge- Volge hebben. Voorts vormen de bij een pic-nic zoo vaak gebruikte spiritus- of petroleumtoestellen, wanneer hiermede niet de grootst mogelijke voorzichtig heid wordt betracht, een groot gevaar voor het ontstaan van bosch- en heide branden. Laat toch iedereen uiterst voor zichtig zijn met vuur! Helpt allen mede bosch- en heidebran den te voorkomen; het geldt een alge meen belang. De barakken voor Besmettelijke Ziekten. De gemeentebestuuren van Oostka- pelle, Ritthem, Serooskerke, St. Lau rens, O. en W. Souburg, Veere, Vrou wenpolder, Westkapelle, Zoutelande, Aagtekerke, Arnemuiden, Biggeke~ke, Grijpskerke, Koudékerke, Meliskerke, en N.- en St. Joosland, hebben zich tot den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid gewend met een adres, waarin zij te kennen geven: dat zij tot heden nog geen overeen komst hebben ges'oten met een zieken huis tot verpleging van lijde~s aan be smettelijke ziekten vallende onder „groep A", bedoeld in het tweede lid van art. 1 der Besmettelijke Ziektenwet 5 1928 no. 265; dat nu door den Commissars der Ko ningin in de Provincie Zeeland, naar aan leiding van een bericht van den Inspec teur van de Volksgezondheid, dr. D. J, Hul hoff Pol, wo-dt aangedrongen op 't aangaan van eene dergelijke overeen komst d_t, zooals genoemde Commissaris mededeelt, en ook bij onderhandelingen met de Ziekenhu'zen in Middelburg en V'issingen is gebleken, eene overeen komst kan worden aangegaan tegen be taling van een bedrag berekend naar 6 cent per inwoner gedurende 40 jaar; dat zulk eene overeenkomst de steeds stijgende uitgaven van de gemeenten weer niet onbelangrijk doet toenemen, terwijl het voor verschillende gemeen ten reeds bijna niet meer mogelijk is de begrooting sluitend te maken door ver mindering der ontvangsten en de tenge volge der crisis sterk vermeerderde uit gaven 25. Spencer, klonk sir Peter's scherpe stem, voo'dat Aimsbury nog kon ant woorden. Mijnheer Aimsbury gaat nu heen. Eric keerde zich opeens naar den ba ronet toe. Een wenk, dat ik geen verdere vragen meer moet doen? vroeg hij boos. Een herinnering, dat je nog zeer jong bent, verbeterde sir Peter min achtend. Eric's oogen schitterden dreigend. Hij voelde een bijna onoverwinnelijke lust om dien verwaanden snoever, die be zitter van een titel beweerde te zijn, geweld aan te doen, maar bij nader na denken begreep hij, dat Enid dit niet zeer aangenaam zou vinden. Hij liep de ka- mer uit, met de gedachte, dat zijn vader minder geheimzinnig zou blijken te zijn in de vertrouwelijkheid van den donke ren tuin. Aimsbury liep om de tafel heen en reikte zijn hand aan sir Peter, die haar zonder hartelijkheid drukte. En goeden avond, sir Peter, zei hij aarzelend. Ik dank U. U zal me zien op Den twintigsten Mei, zei Harker. dat buitendien eene overeenkomst met de ziekenhuizen, naar zij meenen veel meer van theoretisch dan van prac- tisch belang is daar, wanneer men om trent het voorkomen van de besmette lijke ziekten in „groep A' genoemd het bevolkingscijfer ais grondslag nam men als u tkomst zou krijgen dat in elk der onde staande gemeenten gemiddeld s'echts éénmaal in de 50 jaar zich een dergelijke ziektegeval zou voordoen, terwijl de kans daarop in de, buiten het groote verkeer liggende gemeenten op Walcheren, waarschijnlijk nog veel ge ringer zal zijn; dat voor eene dergelijke „gemiddelde" kans dus door eene gemeente van bijv. 2000 zielen gedurende 40 jaren een be drag van 120 per jaar of in totaal 4800 zou moeten worden betaald ter wijl, w„nneer werkelijk eene besmette lijke ziekte als hier bedoeld tegelijk in verschillende gemeenten optrad, de plaatsruimte in de Ziekenbarakken, be rekend naar 1 bed op de 2500 inwoner reeds spoedig veel te klein zou zijn, zoodat dan toch weer tot het plaatsen van tijdelijke barakken zou moeten worden overgegaan wat weer groote extra kosten voor de gemeenten zou medebrengen; dat het zeer zeker in het belang der gemeenten moet worden geacht dat thans alle, niet strikt noodige uitgaven voor de gemeenten worden voorkomen; redenen waarom de adressanten den minister met aandrang verzoeken het daarheen te willen le den, dat, hetzij de verplichting tot het bouwen van dan wel aansluiting bij een ziekenhuis voor ver pleging van lijders aan de hierbedoe'de besmettelijke ziekten komt te vervallen, hetzij deze wordt uitgesteld tot dat de terugkeer van meer normale omstandig heden het de Gemeenten mogelijk maakt de geëischte financieele offers te bren gen". Gemeentebesturen, die met deze po gingen instemmen worden verzocht in stemming te betuigen. De verbinding SchouwenDuiveland Men meldt ons: De A.N.W.B. en de K.N A.C. hebben zich gewend tot den minister van Wa terstaat met een adres, waarin zij me- dedeelen, dat de weg SteenbergenSt. PhilipslandAnna Jacoba, die een on derdeel vormt van den op het Rijkswe- genplan-'32 voorkomende planweg, niet meer voldoet aan de redelijke eischen van het doorgaand verkeer, en dat bo vendien de onderhoudstoestand van deze verbinding naar de meening van adressanten zeer veel te wenschen laat, we halve zij begin December 1931 een verzoek richtten aan de colle ges van Ged. Staten van Noord Bra bant en Zeeland om een passend onder houd van de in hunne provincie gelegen wegvakken van bedoelden weg zooveel mogelijk te bevorderen en de wegbe- heerders op hunne verplichting te wij zen voor een behoorlijk onderhoud daarvan zorg te dragen. Ged. Staten van Noord Brabant ant woorden hierop, dat de besturen der- gemeenten Steenbergen en Nieuw-Vos- semeer gewezen is op hun verplichting om voor een behoorlijk onderhoud van den genoemden weg zorg te dragen, ook werd deze gemeentebesturen ver zocht middelen te beramen om in het voorjaar van 1932 op ruime schaal ver beteringen aan te brengen. Ged. Staten van Zeeland berichtten dat naar hunne meening het gedeelte Anna Jacoba Noord Brabantsche grens op redelijke wijze wordt onderhouden en mitsdien geen aanleiding bestaat bij de onder houdsplichtigen op een intensiever on derhoud aan te dringen, hoewel wordt toegegeven, dat de weg niet aan alle huidige verkeerseischen voldoet, maar dat, aangezien hij op het Rijkswegen plan 1932 is geplaatst, mag verwacht Den twintigsten Mei, herhaalde Aimsbury. Niet later dan 10 uur 's avonds, zei sir Peter, op de klok ziende. Of er voor, zei Aimsbury met een flauwen glimlach. En ik denk, dat het lang e- voor zal zijn. Goeden nacht. Om volkomen oprecht te zijn, Aims bury, hoop ik, dat ik je nooit weer zal zien, zei sir Peter met een vreugdeloo- zen glimlach. Dat begrijp ik. Dat begrijp ik. Ha, ha! Goeden nacht, sir Peter; goeden avond, Harker. Goeden avond, Aimsbury. Harker deed zijn tasch met eene sche-pen klap d'cht. Deze P.N. voor tienduizend, sir Pe ter? vroeg hij, toen de deur zich achter Aimsbury en Spencer gesloten had, U verliest kapitaal Ik zal wel tobben over de P.N., Harker, viel sir Peter in de rede. Je ve-geet deze borgstelling. Hij keek snel over de tafel. Waar zijn die obligaties? vroeg hij scherp. Hier in, antwoordde Harker, op zijn tasch kleppend. Laat ze hier. Ik wil ze vanavond door kijken. U zal gevaar loopen Ik ben er aan gewend gevaar te loopen, Harker. Sir Peter nam de enveloppe, die Har ker hem met tegenzin overhandigde, en worden, dat hij binnen afzienbaren tijd van Rijkswege verbeterd zal worden. I Volgens 't werkplan van de tweede 5-ja- rige periode (1923 t/m 1936) zou aan de zen weg eind 1936 nog niets anders zijn geschied, dan dat met grondaankoop een begin is geaakt. Nu zal, naar de meening van voor noemde Vereenig'ngen, in verband met 't steeds toenemende verkeer, de verbe tering van den weg Steenbergen-Anna Jacoba, welke de eenigste vaste verbin ding vormt van Schouwen en Duiveland met Noord Brabant en het overige ge deelte van Nederland, niet zoovele ja ren kunnen worden verschoven, te min der, omdat van de betrokken onder houdsplichtigen, kleinere Gemeenten, niet kan worden verwacht, dat zij ten behoeve van het doorgaande verkeer zoo lang onevenredig zware lasten zullen kunnen opbrengen; in. ver band hiermede verzochten zij maat regelen te willen treffen, waardoor een spoedige reconstructie van de ver binding Steenbergen-Anna Jacoba zal kunnen worden verkregen, zoo eenigs- zins mogelijk door daarvoor op de be grooting 1933 fondsen uit te trekken. Wegsbelemmering te Absdale opgeheven. Te Absdale (gemeente St. Jansteen) was in de Absdaalsche straat, gelegen in de hoofdverbinding tusscben Terneuzen, Axel en Hulst met België een scherpe bocht, waarin het uitzicht werd belem merd door een hooge haag. In samen werking met het Gemeentebestuur van St. Jansteen :s deze bocht thars verbe terd door vervanging van de h~ag door een schutting, welke meer achterwaarts is geplaatst, waardoor de bocht is ver flauwd en een beter uitzicht is verkre gen. Door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. i« voor deze verbetering een gezamen lijke bijd-age van 'f 150 verleend. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Heden is het 25 jaar geleden dat wethouder J. A. Contant tot lid van den gemeenteraad werd be noemd. Tevens vervulde hij vanaf September 1917 tot Augustus 1925 en van Septem ber 1927 tot,op heden het ambt van wet houder. Van de 193 raadsvergaderingen die in dit tijdvak werden gehouden was hij slechts acht maal afwezig, waarvan drie maal door ongesteldheid en vijf maal door noodzakelijke aanwezigheid elders. DOMBURG, In de vergadering van de Vereenig'ng tot bevordering der be- l_ngen van de badplaats Domburg, wees de voorzitter in zijn openingswoord op de weirig gunstige vooruitzichten voor 't a.s. seizoen. De aanvragen zijn nog niet ta'rijk, minder dan vorige jaren omtrent dezen tijd. Men bespeurt een zekere ge- re'èrveerdheid in het huren. Toch moet men weer riet al te pessimistisch zijn. Spr. geeft den raad zich aan de omstan digheden aan te passen. In dezen sombe ren tijd wekt hij op tol eendrachtig sa menwerken. In zijn jaarverslag wijst de secretaris op het ongunstig seizoen 1931, dat ech ter voor Domburg nog tamelijk is mee gevallen, naar d_t het zich eerst had la ten aanzien. Het secreta-iaat behandel de 489 schriftelijke aanvragen om logies, circa 50 irinder dan het voorafgaande jaar. Het ledental nam niet onbelangrijk toe, van 151 tot 178. De ontvangsten bedroegen f 875, waar onder voor 't eerst met dankbaarheid werd gememoreerd een bijdrage van de gemeente Domburg van 250. De uit gaven wa-en f494,17. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuur" lid, de heer P. J. Elout, werd herkozen. <v AM glimlachte boosaardig, terwijl hij ze op zijn hand woog. De P.N. is zoo goed als gedekt, Harker, zei hij zacht. Ha~ker keek een oogenblik, of hij het niet begreep, toen werd hij ongeloovig. M-ar.maar, stotterde hij. U kan niet goochelen met deze! N'et, Harker? vroeg sir Peter, met dezelfde zachte zelfvoldane stem. Kan ik dat niet? Harker stond op en nam met een drif tig gebaar zijn tasch van de tafel. Hij duwde zijn stoel hard achte-uit, en deugdzame verontwaardiging maakte zijn flinke stem nog krachtiger. Dat kan U niet! zei hij nadrukke lijk. Ik zou je niet willen tegenspreken, Harker. Zooals de zaken staan, ben ik riet heel gerust over dezen handel, sir Pe ter. Volstrekt niet gerust. Een borgstel ling. van die waarde. Het spijt me vcor je gemoed, Har ker. Het lijdt onnoodig. Intusschen geloof ik, dat het beter is dat U mij de stukken laat meenemen sir Peter. Harker strekte zijn hand uit naar de obLgaties en sir Peter glimlachte met ware vroolijkhe'd. Toch niet bang dat de Decker van avond een bezoek zal brengen? vroeg hij schertsend, de obligaties achter zich leggend. De secretaris-penningmeester, de heer G. van de Putte, die meer dan 30 jaar zitting in het bestuur heeft gehad en zijn ontslag heeft ingediend, wordt door den voorz ttein zeer waardeerende woorden toegesproken en bedankt voor het vele werk, dat hij voor de Vereeniging en zoo voor de badplaats heeft gedaan. De vergadering geeft door warm ap plaus haar instemming met de woorden van den voorzitter te kennen. Als penningmeester zal nu optreden het be. tuurs'id, de heer W. Trieller. Voor de vacature-Van de Putte wordt in het bestuur gekozen de heer J. de Jonge. De functie van secretaris zal door het bestuur worden aangewezen. Voortaan zal door de in de laatste ja ren zeer toegenomen werkzaamheden de secretaris n'et meer belast zijn met het geven van inlichtingen aan vreemde lingen; daarvoor wordt aangewezen een bezoldigde administratrice. Als zoodanig wordt de door het bestuur voo gedra- gene mej. C. van de Putte aangesteld. De bijdrage aan 't Domburg: ch fanfa recorps wordt op voorstel van den heer Van der Hage van f50 op f25 gebracht. Er wordt besloten een bedrag van f 500 te besteden aan het maken van reclame in Nederlandsche week- en dagbladen, daar van rec'ame in 't buitenland geen succes te wachten is. WESTKAPELLE. Donderdagavond erdw in een der lokalen van de openb. school te Westkapelle het eindexamen afgenomen van den cursisten, die den twee halfjarigen cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken hebben gevolgd. Deze cursus, uitgaande van de afd. „Het Groe ne Kruis" alhier, werd geleid door dr. Huygens, arts, is door zes dames en acht heeren tot het einde geregeld gevolgd. Aan alle deelneemsters en deelne mers kon dan ook een diploma worden uitgereikt, wat later zal plaats hebben in een daartoe belegde openbare verga dering van de afd- „Het Groene Kruis." Dat diploma zal dan uitgereikt wor den aan de dames Willa. Lous, Karna. Louwerse, Willa. Minderhoud, Adra. Huibregtse, Katha. Roelse, Korna. Min derhout, en de heeren Adr. Hendrikse, Jak. Brasser, J. van Rooijen, J. A. A. Mol, W. de Witte, Willeb. Hengst, Adr. Lievense en P. Minderhoud. De cursist J. van Rooijen bracht, me de namens de geslaagden den heer dr. Huijgens in hartelijke woorden dank voor de gegeven lessen, Spr. bood den leider een stoffelijk blijk van waar deering in den vorm van een verband- trommel met inhoud, mevr. Huijgens Kat werd een plant aangeboden, Spr. bracht ook arts Van Gelderen dank voor zijn bereidwilligheid om naar Westka pelle te komen voor het afnemen van dit examen. De heer Van Gelderen spoorde de cur sisten aan het geleerde te onderhouden en zoo noodig een herhalingscursus te volgen. Bovendien raadde hij hen ten zeerste aan vooral geen dokkertje te spelen, maar eerste hulp te verlee- nen teneinde schadelijke invloeden te kunnen weren, en te zorgen, dat zoo Harker gromde, aarzelde een oogen blik en ging toen naar de deur. Reken niet op mij in een of an- de-e niet zuivere zaak, zei h5j, op den drempel staan b'ijvend. Ik kan het Hu's Brace alleen dienen, zoolang het eerlijk is! Sir Peter's antwoord ging bij het slaan van de deur, maar zijn stemming had niet veel geleden onder de scherpe op merking van Harker, en hij liep door de kamer in een uitstralende opgewonden heid, die bijna voelbaar was. Want hij wist, zoo zeker alsof A'msbury het hem gezegd had, dat de biscuit-fabrikant de obligaties zou inlorsen ze'fs al moest het hem zijn laatste cent kosten. Hij wist, dat Aimsbury niet anders zou dur ven doen dan ze inlossen. Er bleef slechts over het half in zijn hoo'd gevormde plan tot rijohe:d te brengen en Aims bury zou den 20sten Mei voor de vijftig duizend in gebreke blijven en dienten gevolge zou Aimrbury gedwongen zijn zijn bloeiende zaak te ve-koopen, ten einde de obligaties af te lossen en zijn naam te redden. Maanden, jaren lang had sir Peter geleefd met de lucht van dorre verrot- t:ng in zijn neusgaten de dorre ver- rottmg van de p'anken en balken van het Huis Rrace, en de bitterheid er van had zijn kieskeurigheid ondermijnd, zoo dat hij nu den steun welkom heette, die de oneerlijkheid hem bood zoo als veel anderen dien aanvaard hebben, (Ingez. Med.) spoedig mogelijk een dokter komt. Medegedeeld werd nog, dat het in de bedoeling ligt van „Het Groene Kruis" zich in verbinding te stellen met het .„Oranje Kruis", om te komen tot de oprichting van een reddingsbrigade. ZUID-BEVEL A ND. KRUININGEN. Donderdagavond ver gaderde het Cris's-Comité a'hier. De kunstmest is aangekomen en bij de be langhebbenden bezorgd. De collecte in de gemeente is nog niet heelem„al ge schied in sommige buurten, doch heeft tot heden opgebracht 533, terwijl 20 personen (allen ongeorganiseerden) om Crisissteun hebben gevraagd. SCHOUWEN-DUIVELAND. BRUINISSE. De gemeenteraad heeft met de stemmen van de heeren Hage en Boone tegen, na breedvoerige bespre kingen besloten aan de Rott. Tramw. Mij. voor 1932 een subsidie te verleenen van 10 ct. per inwoner, zulks in over eenstemming met het voorstel van B. en W. Besloten wordt aan mej. Vermeulen met ingang van 1 April a.s. een toelage te geven van 225 per jaar, in verband met het neerleggen van haar betrekking als bewaarschool-onderwijzeres. ECHTE FR1ESCHE 20chperons - lOd. per'/20ns (Ingez. Med.) APOTHEKEN. Zondag, eersten Paaschdag, en den daarop volgenden nacht is geopend tie apotheek van de firma J. C. wan der Harst JJz K. Delft G 7. Maandag, tweeden Paaschdag en den daarop volgenden nacht die van mevr. C. H. Dekker—Koers, firma wed. A. A. Nonhebei en Zonen, L. Delft 88. De overige nachten der volgende week is weder geopend de apotheek van de firma Van der Harst. als hij stevig genoeg scheen om de span ning te verdragen en hij legde het fun dament er voor in 't brandoffer van zijn geweten. Hij redeneerde juist, dat zijn dak niet het eerste zou zijn, dat door bedrog gesteund werd, Hij liep in gedachten heen en weer op het haardkleed en lichtte zijn hoofd op toen een zachte stap in de kamer klonk. Hallo, Enid, zei hij vriendelijk, toen zijn dochter een boek kwam halen. Ben je weer in een goed humeur lieve? U is er blijkbaar weer in, ant woordde Enid onverschillig, terwijl zij haar vader koel aanzag. i Ik kan het niet helpen, veront schuldigde hij zich. Want daar is de laat ste steen van het herstelde Huis Brace! En hij wierp de obligaties met een melodramatisch gebaar op tafel. HOOFDSTUK. Henry Aimsbury liep door den tuin met een voldaan gevoel en bleef naast het nieuw geverfde hek staan om den heerlijken geur van de bloembedden en de vochtige aarde in te ademen. De avond was goed besteed en de oogenblikkelijke ergernis en vage vrees die veroorzaakt waren door sir Peter's vreemd gedrag, waren verdwenen bij de geruststellende wetenschap, dat morgen een zeer noodige som geld in zijn bezit zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5