KEES HELDER s s s BETERE ATELIER HET BETERE WERK FOTOGRAAF PAASCHDAGEN GEOPEND Gesterkt en gekalmeerd aaaaasBBaööasBSHssösaBBssöBB CD CD III m si si CD S SI CD SI CD CD CD Si SI SI SI CD CD HET VOOR HOOGE ONDERSCHEIDINGEN IN BINNEN- EN BUITENLAND (ZONDAGS GESLOTEN) SI SI SI SI SI s SI SI SI SI SI S3 SI SI CD CD SI BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEKENDMAKINGEN. CORRESPONDENTIE, INGEZONDEN STUKKEN. J. K, Mesa Jr. MARKTBERICHTEN, o i.nto rlinz>n nt>ÓA., k (Ingez. Med.) De Nederlandsche vereeniging voor microbiologie heeft gister in het labora torium voor gezondheidsleer der Univer- site t van Amsterdam een buitengewone vergadering gehouden ter herdenking van de ontdekking van den tubercelba- cil door Robert Koch, op 24 Maart 1882 in physio'ogische Gesellschaft te Berlijn medegedeeld. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Te Beekbergen heeft een ernstige bosch- en heidebrand gewoed. Met kracht werd het vuur bestreden en na twee uur was men het vuur meester. Men vermoedt dat de brand is ont staan door het uitkloppen van een bran dende pijp of het wegwerpen van een sigaar of sigaret. Een oppervlakte van ongeveer 25 ha werd door het vuur verwoest. WIEG TE DICHT BIJ DE KACIIEE GEPLAATST. Vrijdagmorgen geraak te ten huize van dein heer B. G. te B u i- tenveldert 'n wieg doordat deze te dicht hij een rood gloeiende kachel was geplaatst in brand De moeder, die 'in de kamer was, zag het gevaar waarin het kindje van drie maanden, dat in de wieg lag te slapen verkeerde, snelde toe en mocht het kind ongedeerd redden. Zij geraakte hierbij echter zelf in brand. Op haar hulpgeroep snelden andere huisgenooten toe, die de vrouw in een deken wikkelden en er zoo in slaagden de brandende klceren te dooven. Buien hadden inm ddels de I ran 'ei.d v ieg c'o r de achterdeur in den tuin .geworpen en met emmers water een begin tvan brand in de huiskamer gebluscht. De vrouw had, alhoewel haar brandende kleeren spoedig gedoofd waren, toch noch ernstige brandwonden aan de ar men opgei jopen. De moeder had de te- genwo rdigbeid van.geest g had, pet kind dadelijk op een divan te werpen,waar door dit geheel gespaard bleef. OLIFANTENPLAAG.Aneta meldt uit Medan dat een 20-tal olifanten van Atjeh mit naar het gebied van Pangka- lan Brandan zijn afgezakt. Zij brachten schade toe aan de rubbertuinen. Branden. Te Harkstede is een partij stroo, ongeveer 20.000 kg., dat op een per ceel land stond, verbrand. Vermoedelijk hebben eenige jongens in de nabijheid van de stroopakken een vuurtje ge stookt, dat oorzaak is geworden van de zen brand. De woning van H. de J. te M u n n i- k e b u r e n, is door onbekende oorzaak afgebrand. Man, vrouw en twee kinde ren konden zich met moeite door de stukgeslagen ruiten redden. Ongelukken, Donderdagnamiddag kwam te Kerk- r a d e een vrachtauto in botsing met een motorrijwiel. De botsing was zóó hevig, dat èn de bestuurder B. èn de duo-rijder T. beiden uit Kerkrade, over de straat werden geslingerd, 's Avonds laat is B. overleden. In de Prinsenstraat te Rotterdam is de 5-jarige E. L. bij het spelen onder een auto geraakt, waar zij aan de gevol gen is overleden. Verdronken. Het 2-jarig zoontje van den heer R. te A r k e 1 is spelende te water ge raakt en verdronken. BENOEMD. De gemeenteraad van 's-H. A r e n d s- kerke benoemde heden tot onderwij zeres aan de openbare school te Nieuw- dorp, mejuffrouw A. F. Appel te Vlis- singen met 6 stemmen, tegen 5 op me juffrouw C. J. Doets te Middelburg. brand. Een 1 *4 jarig jongetje van P. ge raakte bewusteloos en heeft eenige lich te brandwonden bekomen. In den afgeloopen nacht heeft in het dorp Well-A mmerzoden een groote brand gewoed waardoor drie boerenhofsteden in de asch werden ge legd. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogist. (Ingez. Med.) Mgr. Schrijnen, f Zaterdagochtend om vijf uur is de bis schop van Roermond Mgr. Schrijnen in den ouderdom van 70 jaar zacht en kalm overleden. De overledene wiens gezond heidstoestand reeds reden van bezorgd heid gaf, had gisteren nog eenige werk-, zaamheden verricht. HET ZEVEN-EN-DERTIGSTE PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. Hedenmiddag te half twee is in aan wezigheid van meer dan vijfhonderd afgevaardigden uit het geheele land in het Concertgebouw te Haarlem het 37e Paaschcongres der S.D.A.P. geopend. Wegens z'ekte van den voorzitter, den heer J. Oudegeest, werd de openings rede uitgesproken door den tweeden Partijvoorzitter en oud-voorzitter, het Tweede Kamerlid, den heer W. H, Vliegen. Het ware zelfbedrog te meenen, al dus spr., dat de sociaal-democratie er op dit oogenblik in de wereld gemak kelijk vóór staat. Vrijwel alleen in de landen met een oudere, goed gevestigde democratie kan zij zich in vrijheid wij den aan de politieke en sociale pro blemen. Die problemen worden op het oogen blik geheel en al beheerscht door de geweldige en langdurige economische crisis, die de wereld teistert.' In een dergelijke periode daalt de economische machtspositie van de ar beidersklasse en was dit voor politieke gevolgen kan hebben, is in Engeland gebleken waar de politiek van de ar beidersklasse en wat dit voor politieke economische macht van het kapitaal. Dit alles maakt, dat de sociaal-demo cratie, ook internationaal, voor nieuwe groote en moeilijke problemen staat. Niemand zal dan ook ontkennen, dat de sociaal-democratie staat voor nieu we opgaven, maar daarbij dient voorop te staan, dat haar beginsel en haar strijdwijze, die haar gemaakt hebben tot wat zij is, onverbiddelijke voor waarden zijn om te komen tot datgene wat ze worden moet. En daarbij staat ook vast, dat welke nieuwe taak haar ook ten deel mag vallen, machtsvor ming van den aard als zij behoeft, alleen mogelijk is op democratischen grond slag. Wie op dit gebied uitgaat op avon tuur stelt alles in gevaar wat door de arbeidersklasse in de jaren die achter ons liggen, door harden strijd is ver overd en brengt ons achterop inplaats van vooruit. Wat de buitenlandsche politiek be treft wijst spr. vooral op de onmogelijke positie waarin zich meer en meer de tot de rechtsche partijen rekenende ar beiders bevinden. Na elk fel protest bij een aanslag op de arbeiders of op al- gemeene volksbelangen volgt in het par lement steevast de onderwerping. Spr. gelooft niet, dat dit nog lang kan duren en dat de volgende verkiezingen zullen bewijzen, dat de tegenstrijdigheid van woorden en daden velen arbeiders den weg naar de socialistische beweging zal hebben gewezen. Het aantal afdeelingen der partij was toen 167, thans 711. Het ledental was 7471, thans 79.000, Toen het aantal abon nees op „Het Volk even 8000, thans op de Arbeiderspers ruim 180.000. Er zal op dit Congres hard gevochten worden, maar spr. verwacht dat het een gevecht zal zijn met scherpe maar eer lijke wapens, dat elk woord zal worden ingegeven door eerlijke overtuiging en dat rekening zal worden gehouden met het feit, dat in de socialistische ge dachte individuen ondergeschikt zijn aan de gemeenschap, de partijgenoot onder geschikt aan de partij, De gemeenteraad van I e r s e k e besloot met 10 tegen 1 stem tot den on- dergrondschen aanleg van kabels met een minimum van 450 aansluitingen. In 't dorpje Durgerdam brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in het huis van den heer K. J. V. in de kelderwoning. Het gebouw is een dub bel woonhuis van twee verdiepingen, dat door vijf gezinnen wordt bewoond. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners in allerijl moesten vluchten. Het geheele huis is uitge- Japan en China. Nieuwe ontwerp-overeen- komst. In verband met de Chineesch-Japan- sche onderhandelingen publiceeren de Japanners een nieuwe ontwerp-overeen- komst, die in het algemeen overeenstemt met de getroffen voorloopige, doch waar in de Japanners bovendien eischen, dat een deel der Japansche troepen tijdelijk zal kunnen blijven in de gebieden die grenzen aan het buiten de internationale nederzetting gelegen district. Deze eisch wordt o.a. gemotiveerd met het groote aantal Japansche troepen, dat nog te Sjanghai aanwezig is, en welks onder brenging in de internationale nederzet ting niet mogelijk is. Het ontwerp bevat voorts bijzonderheden inzake de vorming van een neutrale commissie van twaalf. De voorzitter der commissie zou geko zen moeten worden door de diplomatieke vertegenwoordigers der mogendheden. De taak dezer commissie is het regelen en controleeren van het terugtrekken der Japansche en Chineesche troepen. Volgens de Chineezen zou dit een uit breiding van de internationale nederzet ting beteekenen. De Chineezen verzet ten zich tegen het demilitairiseeren van deze gebieden. Ontmoeting Tardieu en Mac Donald. De ontmoeting tusschen Tardieu en Mac Donald, waarvan al eenigen tijd sprake was, gaat door. Sir John Simon zal bij dit onderhoud tegenwoordig zijn. De Daily Mail weet er reeds over te vertellen, dat deze reeds dezer dagen zal worden gehouden, tenzij de toestand in Ierland plotseling zoo ernstig zou wor den, dat Mac Donald er zijn volle aan dacht aan zou moeten schenken. De bei de eerste ministers zijn volkomen over tuigd van de noodzakelijkheid dat tus schen Frankrijk en Engeland volledige overeenstemming wordt bereikt en zul len alles in het werk stellen om het zoo ver te brengen. In politieke kringen te Londen ver wacht men dat Tardieu naar Londen zou komen en dat de besprekingen deels te Londen, deels op Chequers zullen wor den gehouden- In verband hiermee kan ook be schouwd het Engelsche voorstel een con ferentie van de groote mogendheden, Frankrijk, Engeland, Italië en Duitsch- land bijeen te roepen. De Engelsche regeering schijnt van meening te zijn, dat een voorafgaande overeenkomst tusschen de groote mo gendheden noodzakelijk is, maar zij wil daarop directe onderhandelingen tus schen de Doaulanden doen volgen. Engeland en Ierland. Het Iersche antwoord. Het antwoord van de Iersche re geering op de Engelsche nota met be trekking tot den eed van trouw aan den Engelschen Koning en de betaling der schadeloosstellingen zich op het stand punt stellen, dat Ierland weliswaar het Engelsch-Iersche verdrag als zoodanig erkent, doch dat uit de Iersche grond wet het gedeelte geschrapt zal worden volgens hetwelk elk lid van het Iersche parlement voor de opening van de zit tingsperiode, de eed van trouw aan den Engelschen Koning heeft af te leg gen. In het Engelsch-Iersche verdrag komt een dergelijke verplichting niet voor. Tenaanzien Van de betaling der schadevergoedingen zal de Valera waarschijnlijk wijzen op het onafhanke lijke Noord Ierland, dat van deze beta lingen is vrijgesteld. Een verklaring zal worden toege voegd van eenige vooraanstaande Ier sche rechters en juristen, die verklaren dat het Iersche standpunt in dezen volkomen juist is. BELGIE, Werkloosheid. In de meubelin dustrie en de andere te Mechelen ge vestigde bedrijven, valt, sedert Januari een geleidelijke verbetering te consta- teeren, aldus de Brusselsche corresp. van de N.R.C. Het aantal werkloozen is eveneens afgenomen. Toch telt men er nog 3917 in deze stad alleen, op een bevolking van 59.000 inwoners. Te Gent is de toestand veel ernstiger Sedert Januari is het cijfer der werkloo zen in de metaalindustrie, de textiel- en bouwnijverheid en de transportbedrij ven, met 4000 toegenomen. Men telt er thans meer dan 25.000 op een bevolking van 163.000 zielen. FRANKRIJK. Passagiersschip op ril geloopen. Het Fransche passagiersschip „Providen ce", dat met ongeveer 300 passagiers aan boord een toent maakt naar de mid- dellandsche Zee en de Oriënt, is, naar uit Marseille wordt gemeld, nabij de Dardanellen op een rif geloopen. De ka pitein van het schip heeft zich draadloos in verbinding gesteld met een ten Z. van Gallipoli voor anker liggende sleepboot, die terstond is uitgevaren om hulp te verleenen. De „Providence" is eigendom van de Messageries Maritimes. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenmorgen vroeg 3 h 40 A.T. uit Per- nambuco gestart voor den terugtocht van Brazilië naar Friedrichshafen. DUIfSCHLAND. Familiedrama, In den afgeloopen nacht heeft zich te Jena een vreeselijk familiedrama afgespeeld. Uit wanhoop over een familieconflict, dat tot echt scheiding had geleid, heeft de rechter in het landsgerecht zijn vrouw, zijn twee minderjarige kinderen, z'n bejaarde ouders en een in het huis logeerende kennis doodgeschoten en daarna een einde aan zijn leven gemaakt. VER. STATEN. Lindbergh's baby. Gemeld wordt, dat vertrouwelijke besprekingen plaats hebben tusschen drie vooraanstaande in gezetenen van Norfolk in Virginië en personen die beweren de beschikking te hebben over de ontvoerde baby van Lindbergh. De politie te New-York houdt zich buiten deze onderhandelingen. Het Huis van afgevaardigden heeft het voorstel, dat ingediend was om fis cale redenen, betreffende toestemming tot verkoop van bier met een alcohol gehalte van 2%, pet., verworpen. ALGEMEENE KEURING VAN TREK HONDEN EN HONDENKARREN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: I dat, te beginnen met Dinsdag, 12 April 1932, op dagen en uren, die nader aan de houders van honden, afzonderlijk voor ieder aan zijn woning, zullen wor den bekend gemaakt, des morgens te 9 34 uur nabij het Politie-bureau in de Giststraat eene algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren zal plaats hebben. II. dat belanghebbenden bij dezen wor den herinnerd aan hunne verplichting om hunne honden en hondenkarren aan keuring te onderwerpen. Middelburg, den 25 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., DE VEER, lo Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. J GEEN CADEAUX ETC. 100 °/c waarde voor Uw geld 20 ZAMB0S SIGARETTEN 25 CEN1 (Ingez. Med.) P. C. M. Dank voor uwe instem ming. Het lijkt ons beter dezen per soonlijken kant van de zaak niet in het debat te brengen. SPORT EN SPORTVERHEERLIJKING. In de jongste zitting van den gemeen te raad van Middelburg heeft de heer Heemskerk enkele juiste opmerkingen gemaakt over de overdreven sportaan- bidding, waardoor ons volk in dezen de cadenten tijd is aangegrepen. „Sport verwoest de ziel", zoo zeide de beroemde Roemeensche schrijver Pa- naït Istrati kort geleden in een radio rede voor de V.A.R.A. Ik zou deze uitspraak niet gaarne on derschrijven. Wie in de tropen is ge weest, zal 't met mij eens zijn, dat sport van de goede soort, vooral voor men- schen, die een zittend bestaan leiden, een verkwikking voor lichaam en ziel is. Wanneer Istrati echter het overdre ven wedstrijdgedoe bedoelt, dan heeft hij gelijk. Wij behoeven er de verslagen over den BelgiëNederland-wedstrijd maar eens op na te slaan, om tot de er kenning te komen, dat er veel waarheid schuilt in hetgeen deze groote Roemeen verkondigde. Ik wil enkele uitdrukkingen uit het verslag over den voetbalwedstrijd te Antwerpen aanhalen, welke zoo duide lijk de mentaliteit van de duizenden Ne derlanders, althans van een deel er van, die dezen wedstrijd bijwoonden, typee- En dan lees ik verder: De strijd be gint, het legioen is op zijn post, en laat nou de Belgen maar komen.Het ka non vuurt keer op keer, en de Belgen worden wanhopigde Nederlanders op de tribune zwaaien met vlaggetjes en armen en schreeuwen zich de kelen ka pot en heesch, en brullen om méér En als eindelijk de overwinning geko men is: „Op het stadion wanordelijke rondedansen, grootsche zangdemonstra ties, gejubel zonder einde. We toonen het in de stad en we zijn niet tot be daren te brengen de waanzin komt dan toch, en daar zwijgt men over De waanzin heeft de menschen aan gegrepen. Ik denk aan een andere, on verkwikkelijke vertooning, welke zich kort geleden te Rotterdam heeft afge speeld, toen de Italiaansche reus en bok ser Camera daar arriveerde. Volgens de dagbladen hadden zich honderden, duizenden menschen aart het station verzameld om den beroemden, gro'oten man te verwelkomen. Als de trein het station binnenrijdt, ontstaat er een geweldig gedrang on der de menigte. Er wordt geduwd, ge drongen, geschreeuwd. Wanneer Camera zich eindelijk ver toont, is het publiek niet meer te hou den. Een juffrouw van middelbaren leef tijd schreeuwt als een waanzinnige. Zij baant zich met haar ellebogen een weg door de menschenmassa in de richting van den Italiaan, steeds maar roepend: „M'n lieve Camera, die lieve jongea, ik mot 'm an m'n arm hebbel" Camera is verbluft over een derge lijke ontvangst. Aan journalisten ver klaart hij later, dat hij nergens zoo'n ontvangst heeft gehad. Nooit heeft hij zoo iets gezien. C'est épatant! Het is verbazend! Men ziet, hij blijft beleefd, maar waarschijnlijk bedoelde hij het an ders. Wat het aan zulke vertooningen me dewerkende deel van ons volk bij der gelijke vertooningen zoo duidelijk de monstreert, is z'n innerlijke armoede, zijn groot tekort aan innerlijke bescha- ving. 'En dan te bedenken, dat wij heer- schers zijn over een volk, het Javaan- sche, dat 't in vele opzichten in inner lijke beschaving van ons wint. Als ik van dergelijke tooneelen lees, waarover men zich als Nederlander moet schamen, dan denk ik aan een ander schouwspel onder een aan ons zeer nauw verwant volk, het Vlaamsche, wan neer het zich in de maand Augustus met duizenden om het oorlogsmonument in de Yservlakte bij Dixmuiden schaart. Geen wanklanken worden daar ge hoord. Zie ze daar staan met duizenden in den modderigen bodem van deze vlakte, gedrenkt met het bloed van dui zenden Vlaamsche jongens; het hoofd ontbloot, luisterend naar het plechtig bazuingeschal van den hoogen toren, de woorden van den priester, die den dienst leidt, de herdenkingsreden van de ver schillende sprekers. En dan aan het eind gaan de armen van deze duizenden om hoog, om trouw aan Vlaanderen te zwe ren en te beloven, dat er- nooit sneer oorlog zal zijn. Wie dit aanschouwt, wordt er tot in het diepst van zijn ziel door geroerd, en de herinnering aan dit verheven schouwspel zal hij zijn geheele leven meedragen. Overdreven sportaanbidding! Men ziet 't aan de ophemeling en bewierooking van de jeugdige voetbalsterren, wier portret bijna elke week op de sportpa gina's van sommige dagbladen, al of niet. vergezeld van een interview, wordt af gedrukt. En toch zullen deze menschen in de maatschappij, en niet op het voetbalveld, moeten toonen wat zij waard zijn. Laat men dit vooral niet vergeten! ren. Ik lees dan: „Wij moeten België op eigen terrein verslaanDe eerste voorposten rukten Zaterdagochtend vroeg Antwerpen binnenIn den avond komt de versterking.De Zon dagmorgen ziet nieuwe en ongedachte versterkingen: het legioen der tiendui zend vormt zich, het verovert de Keij- serlei. Het is klinklare oorlogsstijl! 't Lijkt wel alsof men een verslag van den in tocht van de Duitsche legers in Antwer pen in 1914 onder de oogen krijgt! [Middelburg, 25 Maart. Op de vei ling werden de volgende prijzen be steed: aardappelen Zeeuwsche blau'We 97—1.21,id. poters 54—67, spruilen 10 23, pluksla 51, witlof 1028, dunsel 62—73, baksla 58—63, veldda 5—9, snij- sla 44—83, spinazie 19—42 karoten 3 5, peen 5—10, uien 8—12, roode kool 1—3, rapen 1—2 postelein 6—17, alles per kg leliën 5—12, per bos, violen .8— 9, madelieven f Vergeet mij niet 5, vlie ren 4, alles per 10 stuks; Ihyacinthan 1213 per pot; radijs 4—8, prei 3 8, selderie 3—5(1/2, rabarber 7—19, al les per bos; savoijekool 1—3Vs, roode kool 3—51/2, boerekool 1—3, bloemkool aardbeien '614—71/2 alles per stuk; krop sla 21/2—22 per krop. VI is sin gen, 25 Maart. Op de vei ling werden de vo'gende prijzen besteed Goudreinct 32, framboosappel 13, klei- peren 24, veldsla 29, snijsla 33-—49, roo de kool 2-21/z, sjalotten 5-8, bruine 1 boonen 7, uien 7*4-10, spinazie1 25—31, koolrapen 2-2i/2, spru ten 15-25, wijn- peen 6-6*4, witlof 10-24, schorsenee- ren 13—14, alles per kg; kipeieren 28 30 per 10 stuks; roode kool ,2—4, savoijekool 1,5—2,5 sla IOV2—12, alle' per stuk; radijs 6,5 7,5, selderie 1— prei 4—7, flieren 4—5, tulpen 17 narcis gen 8—20, al'.es per bos; spruitkoppen 20, veldsla 11—41, beiden per ki t; ;bak- I kruid 7 per plant; aardappelen 40- I 44 per 10 kg. op 12

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2