kosten PHILIPS werkkracht JOü Uhtris fras ühnt „ARGENTA" U kunt twee dingen doen. U kunt er zoo-maar-een lamp indraaien. Of U kunt er een stroombesparende Philips lamp inschroeven. Een Philips lamp kost een paar dubbeltjes meer. Maar iedere Philips lamp, die brandt, bespaart U guldens aan stroom. Philips lampen zijn gega randeerd zuinige lampen. Philips- licht is goedkoop licht RECHTZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. AFLOOP VERKOOPINGEN. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. GEMENGD NIEUWS. (lngez, Med.) organisaties hervormden zich in den loop der jaren tot strijdapparaten en werk ten mede aan machtsvorming. Men kan alleen recht verkrijgen als men macht heeft. De toestanden waren vroeger treurig, lage loonen, werktijden tot 14 uur toe en geen vacantie. De werkge vers waren toen niet slechter dan thans, maar nu'zijn ze ook niet beter dan toen. Maar de macht der arbeiders bracht hen tot beter loon, tot korter arbeids tijd, tot een begin van een rechtspositie, tot vacantie, ziekengeld en pensioen fonds. Maar men mag zich in deze tij den van ingewikkelde v/ereldeconomie, niet bepalen tot zijn eigen vakvereeni- ging. Het is een tijd van groote onge kende werkloosheid en de vakvereeni- gingen zullen op den duur niet kunnen blijven steunen, nu er in heel de wereld 30 millioen werkloozen zijn, wat spr- be rekent op 90 millioen menschen. Men moet helpen te voorkomen, dat de hui dige beschaving vergaat, zooals ook vroegere beschavingen. En al zegt men het zal mijn tijd wel duren, dan moet men denken aan hen, die na ons komen, aan de 70.000 jongelieden, die in Neder land geen werkkring kunnen vinden. Er is een groeiende verantwoordelijkheid tegen over de kinderen. Men moet alle krachten inspannen om de maatschap pelijke verhouding zoo te veranderen, dat de jeugd als zij volwassen is een be tere maatschappij zal vinden. Als wij ons niet met de wereldproblemen willen bemoeien zullen die het wel met ons doen. Spr. ziet in de moderne arbeidsbe- weging een dijk ter bescherming van de arbeiders tegen het huidige kapitalis me. Hierna werd evenals verleden jaar op een dergelijke bijeenkomst een vakfilm vertoont van het Grafische bedrijf. Was het verleden jaar meer het zetten en drukken, dit maal kwam het tweede deel, dat aanvangt met Cbemigrafie en waarbij het lichtdrukbedrijf van de fir ma van Leer en Co. op het doek is ver eeuwigd. Met groote belangstelling hebben ook TAXI* dit bedrijf gevolgd vanaf het retou- aren der binnengekomen foto's tot 't Korte Noordsikken der lithographien. Het bewer- der foto's het maken van nieuwe 'even met rasters, het ontwikke- tot positieve afdrukken der pla ten, kwam in alle onderdeelen duidelijk aan het licht. Hierop volgde de niet minder belang rijke kijkjes in 't bedrijf van de Vereenig- de Blikfabrieken en in dat van de firma Beckers te Dordrecht. Men kon zich hier een denkbeeld vor men van het vervaardigde en bedruk ken van busjes en dergelijke voorwer pen en zien, dat daarvoor nog heel wat handen en machines noodig zijn. Deze films kunnen gerust met het praedicaat „zeer leerzaam" worden aan gekondigd. Een volgende film deed ons het leven der patiënten in het sanatorium te Eer beek kennen, en toonde hoe daar op medisch-, verplegings- en op ieder an der gebied alles prima is. Een kiek van het Zondag a.s. te openen Tehuis voor mannen en vrouwen in de bosschen te Zeist en van het in aanbouw zijnde kin derhuis, werd nog gevolgd door een van het congres van den Bond in Artis te Amsterdam en van het jeugdkamp, waaraan een 600 tal jongeren deelnamen. Ten slotte bracht de heer Onder- dijk dank aan allen voor hun aanwezig heid, aan den heer Kort voor zijn inlei ding en aan de directie der bioscope voor het vertoonen van enkele films uit haar eigen repertoire. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Maandag j.l'. vergader de de coöperatieve Boerenleenbank. Blij kens de rekening was in 1931 aan spaar gelden ontvangen f 72307 en terugbetaald f 105712, terwijl aan gelden in loopende rekening was ontvangen een bedrag van f 67.131 en uitgegeven f 53.216. Aan voorschotten was uitgegeven 8703 en terugontvangen 8650. Het eindcijfer der rekening bedroeg in ont vang en in uitgaaf f 263530 en de batlans aan actief en passief in totaal f 67.770. De nettowinst over 1931 ten bedrage van f 266 werd aan de reserve toegevoegd die thans f 1400 bedraagt. Het aantal uitgegeven spaarbankboek jes bedraagt 113 en het aantal boekjfes in loopende rekening 40. De rente voor inlagen bedraagt thans 3 pet. en voor voorschotten of in loopende rekening op te nemen gelden 41/2 pet. 1 De heer Iz. Cornelisse werd herbe noemd als bestuurslid (voorzitter)^ als leden van den raad van toezicht werden gekozen de heeren A. van Enennaam Lzn. en C. Mesu, zulks in de vacature's wegens periodieke aftreding van 'den heer L. van Eenennaam Azn., die wegens hoo- gen leeftijd niet meer in aanuiieir'king wenschte te komen en het bedanken van den heer B. Franse. Gemeenteraad van N. en St. Joosland. N. EN ST. JOOSLAND. In de gehou den raadsvergadering was afwezig de heer Poppe. Mededeeling werd gedaan dat het lid van den raad de heer J. Poppe als zoo danig ontslag heeft genomen en als zijn opvolger is benoemd de heer M. J. de Kater; en dat door de kringgemeenten van den vleeschkeuringsdienst Middel burg, bezwaren zijn ingebracht bij Ged. Staten tegen het besluit der gemeente Middelburg om een invoerkeurloon te heffen van vleesch en spek uit de andere gemeenten komende. Op voorstel van B. en W. wordt goed gevonden dat de ingezetenen gratis ge bruik mogen maken van het slachthuis voor noodslachtingen. De geloofsbrieven van dén heer M- J. de Kater, werden in orde bevonden, waarna tot zijne toelating werd beslo ten. Inzake de aansluiting aan een zieken huis voor het recht om lijders aan be smettelijke ziekten in een barak onder te brengen deelt de voorzitter mede dat de besturen der plattelandsgemeenten hebben besloten uitstel te vragen aan de regeering voor die aansluiting, met het oog op de tijdsomstandigheden. De raad gaat daarmede accoord. Op verzoek van den Minister van Ar beid enz. wordt de verordening op de winkelsluiting gewijzigd. N. a. v. een drietal adressen van vak bonden inzake de werkverschaffing en steunregeling voor de werkloozen wordt goedgevonden als werkverschaffing, de algemeene Begraafplaats gelijk te ma ken. Een onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijkheid om het schor, liggende voor de polders Nieuw Sint Joosland, en Bijleveld af te vlakken. Goedgekeurd wordt de reeds door B en W. verleende steun aan werkloozen voor noodzakelijk levensonderhoud, en machtiging wordt verleend daarmede door te gaan, en zoonood:g de thans be paalde uitkeeringen te ve-hoogen. Goedgekeurd wordt, wanneer de steunregeling definitief is goedgekeurd, door voornoemde vakbonden een lid te laten aanwijzen die met B. en W. de commissie zullen vormen voor de uit voering dier regeling, en eventueele werkverschaffing. Beslóten wordt voor bovengenoemde doeleinden een geldleening aan te gaan van 1500 af te lossen in 3 jaar, VEERE- Woensdag j.l. vergaderde de afdeeling Veere-Gapinge van het Groene Kruis in de Bewaarschool te Veere. Dr. Weijland, voorz., opende met een wel kom tot de aanwezigen, waaronder o. m. den heer H. Dronkers, burge meester. De heer H. G. Boer van Ga pinge bracht het jaarverslag uit over 1931 en de heer De Wolf van Veere deed rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De ontvangsten had den bedragen 1368, de uitgaven 1.569. Als leden van het Bestuur werden de heeren J. Kasse en de heer Theri her kozen. Als afgevaardigde naar de Pro vinciale vergadering werd Dr. Taytel- baum gekozen en de heer Dronkers als plaatsvervanger. De voorzitter richtte woorden van dank tot de zuster voor haar vele bezoeken en zorgen voor de zieken, tot den ma gazijnmeester voor zijn goede zorgen voor den inventaris en voor de nuttige samenwerking. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Oostburg, OOSTBURG. In de Woensdag gehou den raadsvergadering werd medege deeld dat de conversie van geldleeningen was geslaagd en dat van het rijk was ont vangen de subsidie voor werkverschaf fing in 1931. Het voorstel van B. en W- om voorloo- pig nog geen steunregeling in te voeren ondervond bestrijding bij den heer Van G i n k e 1 die allereerst zijn misnoegen te kennen gaf, dat een dergelijk voorstel ter tafel kwam zonder eenig prae-ad- vies of motiveeringj voorts meende hij, dat een verzoek om steunregeling op 29 Januari was ingekomen waarover in de vergadering dit simpele voorstel komt, zoo maar als gewone mededeeling, ter wijl de invoering toch zoo hard noodig is. Spr. vindt het verschrikkelijk, dat te Oostburg niets gebeurt. Hij zegt, dat de voorzitter niet beseft hoe hoog noodig het is. De voorzitter zegt, dat B, en W. wel van een en ander op de hoogte zijn en daarom nog met geen steunregeling kunnen komen, waarop de heer Van G i n k e 1 zegt, dat er vrouwen zijn, die niet meer bij den winkelier durven ko- menen omdat ze geen geld hebben om te betalen; die menschen valt het ook niet makkelijk om een hand uit te stek ken tot steun; de voorzitter zegt wel, dat er nog werk komt, maar wanneer vraagt spr.; de gesmeerde boterham ontbreekt; sommigen zijn reeds een jaar of drie zonder vast werk. Steun is hard noodig, maar zegt spreker er komt een tijd, dat ik hier niet alleen zit en dan zal het er toch van moeten komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 stemmen, een onthouding (De Bruijne) en een stem tegen (Van Ginkel). Met algemeene stemmen wordt 5 ct. per inwoner toegestaan voor het plaat selijk crisiscomité; in dit geval is het zelfde bedrag te verwachten van het Nationaal Comité. Met algemeene stemmen wordt beslo- ten'niet bij te dragen aan den afkoop van den tol in de Appelstraat, hetgeen een bedrag voor deze gemeente zou vorde ren van ruim 400. Als voorschot aan de bijz. scholen werd toegekend 1130 aan de schoo' der vereeniging „Immanuel" en 1380 aan de R- K. bijz. school. Daarna ging de zitting over in eene vergadering met gesloten deuren. Weer openbaar geworden werd tot g e m e e n t e-s ecretaris be noem d de heer M. A. Aalbregtse, amb tenaar ter secretarie dezer gemeente met 5 stemmen; op den heer F. van Lith te Veghel was een stem uitgebracht en een briefje was blanco. Nadat de zekerheidsstelling voor den te benoemen ontvanger was bepaald op 3000 werd als zoodanig met 6 stem men benoemd de heer Joz. Risseeuw ge meente-ontvanger te Zuidzande; op den heer P. J. Lauret te Groede was één stem uitgebracht. OOSTBURG. J.l. Dinsdagavond heb ben de leerlingen der R. H. B. S. den jaarlijkschen gezelligen avond gegeven in het Beursgebouw. Gegeven werden: Het salie-avondje bij Juffrouw Pieterse van Multatuli en Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho 18e eeuwsche blijspel in 3 bedrijven van P. Langendijk. Gezegd dient dat de medespelenden van beide stukken een goede vertolking gaven terwijl de rollen er zeer goed in zaten- Quaker beslaat voor 65 uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Met bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel behoort aanwezig te zijn. (Ingez. Med.) Ook de Parijsche Bioscopen gesloten. Thans meldt Reuter uit Parijs, dat de Chambre Syndicale Fran<;aise de Cino- matographie inderdaad besloten heeft om alle bioscopen te Parijs te doen sluiten met ingang van 29 Maart a.s. Dinsdag had teWissenkerke de eindles plaats van den algemeenen land bouwcursus in tegenwoordigheid van den waarnemenden Rijkslandbouw-Con sulent, de Commissie van Toezicht, en 't bestuur van de vereenigirg voor oud lee lingen, terwijl het hoofd der gemeen te door ambtsbez'gheden verhinderd was. De leerlingen gaven blijk met vrucht de les en te hebben gevolgd. Het lid Van der Heyde, bedankte onder aanbieding van een huldeblijk het hoofd van den cursus A. te Gussink. Aan de volgende leden kon een diploma worden uitgereikt: J. Flikweert, Jac. Flikweert, beide van Wissenkerke, G. A. Vers'uis, J. Verburg, J. van der Moere, M. de Vos, J, A. Luyk, W. van der Heyden en C. M, de Lange allen van Kamperland. Allen traden terstond toe tot de ver eeniging van oud-leerlingen. Het gerechtshof te 's-Bosc'ij. heeft in hooger beroep een adjunct-commies dei posterijen, thans te Utrecht wonende, veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf wegens verduistering van een brief met geldswaarden gepleegd te Roosendaal. Door notaris Blaupot ten Cate we'd Donderdagavond in Mercurius pu bliek verkocht: Het huis met tuin te Middelburg, aan het Koorkerkhof A 119, groot 2 a 50 ca, aan den heer I, P. J. de Groot aldaar voor 3300. Het pakhu's te Middelburg aan de Loc kade P 141 werd opgehouden erkgevers en werkgeefsters be- hooren te beseffen, dat zij door in dienst „nemen" van buitenlanders de voor hun taak berekende eigen fandgenooten het brood uit den mond „nemen" en dat het hun plicht is, in de eerste plaats Ne- derlandsche werkkrachten in aan merking te doen komen VALSCFIE BANKBILJETTEN VAN f 1000. -- De va'sche geldcentrale var ie Rotterdamsche politie is een complo1 op het spocr gekomen, dat er zijn wer! van maakte valsche bankb'Ijetten var 1000 te vervaardigen. De vier leide s van dit complot, oude bekenden van de oo'itie, zijn gearresteerd. Er heeft een huiszoeking plaats gehad, waarbij mate riaal waarmede de biljetten vervaardigd werden in besl. g F genomen. Er waren nog geen valsche biljetten door de leden van het complot u'tgegeven. VROEGERE KANTOORBEDIENDE NEEMT TASCH MET GELD WEG. - Een zeventienjarige kantoorbediende, die enkele maanden geleden ontslagen was, vervoegde zich Woensdagmiddag op het kantoor van de firma Merrens en La Porte te Amsterdam waar hij vroe ger werkzaam was. Hij maakte een praatje met den (boekhouder en enkele bedienden en haalde een vuurwapen voor den dag, dat volgens zijn zeggen met scherp geladen was, in werkelijkheid was het echter slechts een knalpistool. Hem werd verzocht zich te verwijde ren. Aan dit verzoek gaf hij gehoor maar hij was nog juist in de gelegenheid een tasch van een kast te nemein en hiermee weg te rennen. In de tasch be vond zich een bedrag van. f 300 aan bankpapier enr zilver en een cheque aan toonder, groot f 2000. De jeugdige dader beleefde echter weinig plezier van zijn onvoorzichtige daad. Het kantoor personeel had namelijk gezien, dat hij de tasch weggepakt had en rende (nem onmidellijk na. Toevallig bevond zich ook een agent van politie in de buurt Op het hulpgeroep van het personeel slaagde deze erin den jongeman te 'ar resteeren De tasch met inhoud was nog in zijn bezit. EEN MISDAAD NA 2 JAAR AAN 'T LICHT GEKOMEN. Men meldt aan de Maasp. uit Gouda: Te Moordrecht is Woensdag een misdaad aan het licht gekomen. Onge veer twee jaar geleden heeft daar in in „de Snelle" aan het z.g. Balkengat een woonschuit gelegen, welke werd le woond door 2 broers en vrouw on 5 jarig dochtertje van een der mannen De vader inoct zijn kind destijds, zulk een afstraffing hehben toegediend, dat he: aan de gevolgen daarvan eenige weken later is overleden. Uit vrees voor ontdekking heeft de vader toen het lijkje aan den voet van den dijk in het veen hegraven en is met de woonschuit naar el Iers vertrokken De vrouw en de broer hebben over ,het misdrijf het stilzwijgen bewaard. Bei de broers nu, die thans te Rotterdam woonachtig zijn, hebben dezer dagen met fikander oneanighaid gehad. Na dan twist heeft de een zich willen wreken, door bij de politie aangifte te doen, van het geen zich te Moordrecht heeft afge speeld Een onderzoek is ingesteld en inderdaad is op de aangewezen plaats liet stoffelijk overschot gevonden BOSCH- EN HEIDEBRAND. Woens dagnamiddag werd de Ti'.burgsche brandweer gealarmeerd voor een groo- ten bo ch- en heidebrand achter de Til- burgsche LighaTen. De brand woedde over een ter ein van circa 250 ha, en of schoon met kracht het vuur werd aange grepen, kon men daartegen weinig u't- richten en moe t men hèt laten doodlo pen tegen genoemde wegen. Naar schatting gingen circa 15 ha. bosch en „vliegers" en een onafzienbaar heideveld door het vuur verlo en. GROOTE BRAND .Woensdagmiddag is in de Groctestraat te D r u n e n brand ontstaan in de schuur van het café an nex kolenhardel van M. P. In korten tijd stond ook het woonhu;s dat met riet bedekt was in lichte 1-aie. Het vuur is daarop overge' lagen naar een vijftal andere woningen nl. een boe derij, een vleeschbouwerij, een wagenmakerij, een boerderij en een aan de overzijde van de straat gelegen café, die alle in de asch werden gelegd. Behalve de brandweer van Drunen en d'e v„n Wolfshoek welke met handspuiten verschenen werd de brandweer uit nog twee gemeenten ge- alarmee d. Wegens gebrek aan water stond men machteloos tegenover de vuurzee. Twee perceelen, die met pan nen waren gedekt, konden behouden blijven. Van de afgebrande huizen staan -•og a'leen de muren overeind. Een var ken is in de vlammen omgekomen- De schade wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt dat kinderspel den br^nd beeft ver oorzaakt. EEN INBRAAK ZONDER SUCCES. Te Arnhem is ingebroken in het ge bouw van de N.V. P. G. E. M Verl.ichil- lende lokalen werden doorzocht, een schrijfbureau werd .opengebroken, even als een kastje, waarin gelden werden deponeerd voor het Crisiscomité. De daders die op het kantoor van don directeur de telefoondraden hadden doorgesneden, hebben nog teverg efs ge tracht een brandkast te forceeren. Een antiek juweelenkistije, dat op hel kan toor van den directeur stond, werd in de benedenverdieping openg.:brol:ea te ruggevonden. Voor zoover men kon na gaan wordt echter niets vermist. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Woensdagmiddag is op een onbewaak- ten ove weg te Apeldoorn een au to, waarin gezeten was de handelsreizi ger F. uit Utrecht, door een passeeren- den locaaltrein gegrepen en vijftig meter meeges'eurd. De wagen werd geheel vernield. De heer F. geraakte zooda ig tusschen de overblij'selen van de auto bekneld, d-t hij moe-t worden uitge zaagd. Met een geb oken linkerarm is hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. IN MODDERKUIL VERDRONKEN. Te Die ver (Gr.) is het ruim één-jarig kind van den heer D. nabij de oudeg-lijt-e woning in een modderkuil gevallen en verdronken. SMOKKEL AUTO BESCHOTEN. Woensdagavond is in de omgeving van het grensplaatsje Walbeek een Hol'and- sche smokkelauto, waarvan de Du't- sche douane wist, dat deze den weg al daar moest passeeren, in een hinderlaag gelokt en omsingeld. Ondanks het groo te aantal douane-beambten, dat poogde den auto aan te houden en tot stilstand te brengen, wist deze aanvankelijk te ontsnappen. Eerst nadat ruim zestig ka rabijn- en revolverschoten op den zwa nen Fiatwagen die den achterwand van een pantserplaat was voorzien, waren gelost, kwam de auto tot stilstand. Het is nochtans den inzittenden gelukt in bet avorddonker te ontkomen. De auto, waa in koffie en tabak wa ren geladen, werd in beslag genomen. HONDERDTAL KIPPEN VERBRAND. Dinsdagavond brak een felle brand uit in het Hoenderpark van de heeren S. en L. aan de Noorderbleek te Frane- k e r. Enkele kippen ortkwamen aan 'e vuurzee, doch een honderdtal kwa men in de vlammen om. rlectr. Drukkerij G. W. DSN BOERs Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6