HENNING Voor een goede foto ga ik naar TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 MAART 1932. No. 72. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. ZEELAND. 329, Met 1 Mei, den datum, waarop de Winkelsluitingswet 1930 in werking treedt, wordt het bestaande werktijden besluit voor winkels 1929 vervangen door een nieuw werktijdenbesluit voor winkels: Hieraan wordt het volgende ontleend: Arbeid op Zondag. Een man of een vrouw mag in winkels op Zondag geen arbeid verrichten. Deze bepaling is niet van toepassing op arbeid, bestaande in of onmiddellijk verband houdende met: a. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeden voor spoedeischende her stellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; b. den verkoop van dag- en weekbla den vóór 1 uur des namiddags; c. den verkoop en de aflevering van ruw ijs; d. den verkoop en de aflevering van winkelwaren, ten behoeve van binnen komende, uitgaande en doorgaande sche pen. Bovendien is het verbod niet van toe passing op arbeid: ain winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari 24, 26 en 31 December; b. in bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December; c. in winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste 4 achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des voormid dags en 8 uur des namiddags; d. in alle winkels op tijden dat zij in gevolge het bepaalde krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet op Zondag ge opend mogen zijn. Een arbeider, die in een winkel ar beid verricht, moet een wekelijkschen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste 32 uren. Een vrije ochtend of middag. Behal ve gedurende den wekelijkschen rusttijd mag een arbeider die in een winkel ar beid verricht, bovendien op één dag der week geen arbeid verrichten vóór of na 1 uur des namiddegs. Indien de wekelijksche rusttijd begint op den dag, dat de arbeider na 1 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten, moet de rusttijd ten minste 41 uren be dragen- Een man of een vrouw mag in winkels geen arbeid verrichten tusschen 8% uur des namiddags en 6 uur des voormiddags. De arbeidsduur. Een arbeider mag in winkels niet langer arbeid verrichten dan 9% uur per dag en 53 uren per week. In afwijking van deze bepaling mag: aeen man of een vrouw in winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak visch wordt verkocht, arbeid verrichten, het zij op Donderdag, hetzij op Vrijdag, en op 30 Dec. gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en bovendien in de week, waarin 31 December valt, gedu rende ten hoogste 62 uren; b. een man of een vrouw in winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak vleesch of vleeschwaren worden verkocht, ar beid verrichten op 31 December gedu rende ten hoogste 11 uren. c. een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder in alle winkels in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 60 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat hij in het tijdvak van 3 weken aanvangende den Zondag vóór 25 November, in totaal niet lan ger dan 166 uren arbeid verricht. Avond- en nachtarbeid. In afwijking van het arbeidsverbod tusschen 8% uur 24. Onzin! zei sir Peter met zooveel nadruk, dat de anderen hem verbaasd aankeken. Dat is mijn meening ook sir Peter, zei Harker, veelbeteekenend. Sir Peter staarde Harker even aan, toen kreeg hij een kleur en bracht zijn glas naar zijn lippen met een hand, die niet geheel vast was. Spencer keek scherp naar sir Peter en trok zijn lippen even samen. Maar het praatje gaat, ging Har ker voort. Eén of ander knappe man heeft zich in de geschiedenis verdiept en de legenden opgehaald van het Robin Hood-achtige werk van den Aas, zijn methoden enz. en heeft de gelijkheid met de handelwijze van den Decker aan geduid. Ik zou er Drew van verdenken die knappe man te zijn, als het niet zeer onwaarschijnlijk was, dat Drew eenige weldadige beweegreden aan den Aas of den Decker zou toeschrijven, Ik herinner mij niet gelezen te heb ben, dat de Ruiten Aas ooit zijn liefda dige neigingen toonde, zei sir Peter sche-p. Ik wel, antwoordde Harker. Ik dien tijd hield men het er al des namiddags en 6 uur des voormiddags mag een man of een vrouw in winkels arbeid verrichten, bestaande in of on middellijk verband houdende met: a. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onder- deelen voor spoedeischende herstellin gen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; b, den verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnen komende, uitgaande en doorgaande sche pen. Wanneer langer dan normaal mag worden gewerkt. In de hierna genoemde winkels mag een man of een vrouw ar beid verrichten in afwijking van den bepaalden werkuur per dag en per week en in afwijking van het arbeidsverbod na 8J4 uur des namiddags, doch niet la ter dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkel voor het publiek ge sloten moet zijn: a. in winkels op Zaterdag gedurende ten hoogste elf uren; b. in alle winkels op den dag, vooraf gaande aan Goeden Vrijdag en Hemel vaartsdag, op 14 Augustus en 31 Octo ber gedurende ten hoogste elf uren; c- in alle winkels in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December ge durende ten hoogste elf uren per dag en zes-en-dertig uren per week; d. in alle winkels in het tijdvak van 10 tot en met 24 December gedurende ten hoogste elf uren per dag en twee- en-zestig uren per week; e. in bloemenwinkels op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste veertien uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste twee-en-zestig uren; f. in winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 3, 4, 5 en 24 December gedurende ten hoogste veertien uren per dag, op 31 December gedurende ten hoogste dertien uren en bovendien in de week, waarin 31 De cember valt, gedurende ten hoogste twee-en-zestig uren; g. in alle winkels op dagen, dat zij in gevolge het bepaalde krachtens artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930 na 8 uur des namiddags geopend zijn, gedurende ten hoogste elf uren per dag, echter met uitsluiting van winkels, die geregeld na dat tijdstip geopend zijn. In winkels, die ingevolge het bepaal de krachtens artikel 9 der Winkelslui tingswet 1930 geregeld na 8 uur des na middags geopend mogen zijn, mag een man of een vrouw arbeid verrichten na 8)4 uur des namiddags, doch niet latei dan een half uur na het tijdstip waarop de winkel voor het publiek gesloten moet zijn. De dagelijksche rusttijd. Een man of een vrouw, die in een winkel arbeid ver richt, moet een dagelijkschen onafgebro ken rusttijd hebben van tenminste ell uren. De arbeidstijd van een arbeider in een winkel moet op eiken dag, waarop hij meer dan zes uren arbeid verricht, tel kens na ten hoogste vijf en een half uur arbeid worden afgewisseld door een on afgebroken rusttijd van tenminste een half uur. Rusttijden van minder dan een kwar tier worden geacht tijden te zijn, gedu rende welke arbeid wordt verricht. Een arbeider mag gedurende deze rusttijden niet verblijven op een beslo ten plaats, waar alsdan de bedrijfsarbeid wordt verricht. Barbiers- of kapperswinkels. Een man of een vrouw mag in een barbiers- of kapperswinkel op Zaterdag, op den dag voorafgaande aan Goeden Vrijdag en He melvaartsdag of 14 Augustus, 31 Octo ber, 24 December en op dagen waarop ingevolge het bepaalde krachtens art 3 der Winkelsluitingswet die winkel na 8 uur des namiddags geopend is tus schen 8)4 en 11 uur des namiddags en gedurende ten hoogste 12 uur arbeid verrichten. Een arbeider van 16 jaar of ouder mag in een barbiers- of kapperswinkel in de week, voorafgaande aan Paschen of Pinksteren gedurende ten hoogste 58 uren per week arbeid verrichten. gemeen voor dat hij meer philanthroop dan misdadiger was. Hij beroofde nooit anderen, dan die het lijden konden, en deelde de opbrengst van zijn werk aan de armen uit. Het is natuurlijk nooit be wezen, maar gewoonlijk is er eenige grond voor zulk soort geruchten. Ik geloof het niet, zei sir Peter af doend, En de oude heer zal nooit gelooven dat zulk een man met mogelijkheid de Decker zou kunnen zijn, zei Eric, recht op gaand zittend. Daar heb je gelijk in, mijn jongen, stemde Aimsbury droevig glimlachend toe. Hij is een schurkachtige dief! Niet meer en niet minder! En wordt van den Decker gezegd, dat hij philanthropische invallen heeft? vroeg sir Peter. Nu, hier ook is weer niets bewezen. Maar er zijn algemeene aanduidingen dat een groot aantal weldadigheidsver- eenigingen door het geheele land heen begiftigd zijn met schenkingen van een persoon, die een speelkaart van zijn handteekening gebruikt. Dat bewijst zeker niets.... Juist. Maar het feit, dat deze schen kingen altijd volgen na de ambtsbezoe- ken van den Decker, en dat de kaart die aan de begiftigde gezonden wordt, gelijk is aan die welke aan het slacht offer gezonden is.- Zoo er niets bewezen is, hoe kan Onze financieele deskundige uit Am sterdam schrijft ons: Terwijl op de New Yorksche beurs tenminste een tijdelijk herstel viel waar te nemen, is de stemming op de Amster- damsche beurs vrijwel tot het einde der week toe zeer gedeprimeerd gebleven. Voor een belangrijk deel WuS dit toe te schrijven aan den ongunstigen indruk dien het dezer dagen gepubliceerde jaar verslag van de Amsterdamsche Bank heeft gemaakt. De in het afgeloopen jaar bereikte fi nancieele resultaten der instelling zijn, rekening houdende met de tijdsomstan digheden en den ongekend lagen rente stands, geenszins onbevredigend. De renterekening toont een winst aan van 9.9 millioen, tegen 10.4 millioen in het vorige jaar; de provis erekening gaf een batig slot van 4.69 millioen te gen 4.95 millioen vorig jaar. Er moes ten echter op groote schaal voorzienin gen worden getroffen voor kwade of de- bieuze posten, verliezen of fondsen enz. Hoeveel in totaal de afschrijvingen u t dien hoofde hebben bedragen, komt in de balans niet tot uiting. Uit de winst wordt ruim 8 millioen aangewend voor het dekken van directe verliezen op wissels en effecten, die voor een aanzienlijk deel geleden zijn op het bezit der bank aan Engelsche Ponden, als gevolg van de waardevermindering van deze valuta. Men mag echter aannemen, dat ook intern belangrijke stille afschrijvingen en reserveeringen hebben plaats gevonden. Naar in 't verslag wordt verklaard, over treft de algemeene debiteurenreserve (opgenomen onder de post „crediteuren") de vorderingen op debiteuren, die op zich zelf beschouwd aanleiding tot twij fel geven. Onder „diverse debiteuren" zijn ook de vorderingen begrepen op banken en bankiers, gevestigd in Duitschland en Oostenrijk, welke onder de „Stillhalte"-overeenkomst vallen, In Duitschland staat een bedrag van 34 millioen uit, in Oostenrijk een kleine 3 millioen, makende dus in totaal 37 millioen, die in Midden-Europa voorloo- pig „bevroren" zijn. Al mag men aan nemen, dat hieronder een meer of min der groot percentage debiteuren zijn begrepen, die op zich zelf goed zijn te achten, toch is het begrijpelijk, dat de directie der Amsterdamsche Bank er de voorkeur aan heeft gegeven om ge zien de onzekere vooruitzichten in Cen- traal-Europa, waarop in het verslag nog speciaal de aandacht wordt geves tigd, dit maal geen dividend uit te kee- ren. Voor de aandeelhouders is dit een groote teleurstelling, vooral in den te- genwoordigen tijd, nu de inkomsten uit het effectenbezit toch reeds zoo zeer verminderd zijn. Op den duur is het ech ter ook in het belang van aandeelhou ders, dat de positie der instelling niet verzwakt wordt op een tijdstip, waar op het in de eerste plaats noodzakelijk is, paraat te zijn tegen eventueele toe komstige gevaren, die stellig niet denk beeldig zijn. Niet alleen de aandeelen der Amster damsche Bank, maar ook die van an dere bankinstellingen hebben den in vloed der dividendpasseering door de A. B. ondervonden. De verwachting, dat ook de andere banken geen dividend dat dan een feit zijn? vroeg sir Peter, kwaad. Het eenige feit, dat omtrent den kerel bewezen is, is dat hij niet zoo kies keurig bij de keus van zijn slachtoffers is, als je denkt, dat de Ruiten-Aas ge weest is. Er was een groot geschreeuw enkele maanden geleden, toen hij de ge heele opbrengst stal van het concert, dat in Town Hall ten voordeele der blinde soldaten gegeven werd als ik mij goed herinner. Je zult toch zoo iets niet aan een philanthroop willen toe schrijven? Ba! Zooals Aimsbury zegt, de kerel is een gewone dief, en al die romantische praatjes zijn niets dan on zin! Indien de Decker werkelijk Ruiten Aas is, zei Eric, waarom is er dan zoo'n lang hiaat in zijn misdadige loopbaan? Precies, snauwde sir Peter. Toen wendde hij zich woedend tot den jongen man. En wie heeft je gevraagd aan het gesprek deel te nemen? vroeg hij. Niemand, antwoordde Eric oprecht. Ik dacht alleen dat ik voor de gezellig heid ook wat zeggen wilde. Zijn vroolijke glimlach maakte sir Pe ter woedend, die zijn glas opnam alsof hij het naar den jongen man wilde gooi en, maar in plaats daarvan keek hij er in en zag toen boos rond naar de karaf Spencer kwam stil bij hem met het ge- wenschte voorwerp en was inwendig verbaasd, dat sir Peter niets er van zei- de, dat hij nog aanwezig was,- (Ingez. Med.) zouden uitkeeren, is inmiddels gelogen straft door het bericht, dat de Rotter- damsche Bankvereeniging een dividend van 3 pet. zal voorstellen. Daarentegen moet worden aangenomen, dat de Ne- derlandsche Handel Mij. ook geen divi dend zal betalen, evenmin als de Neder- landsch-Indische Handelsbank, welke laatste instelling nog meer dan de Han del Mij. op de Indische cultures is aan gewezen. De in de eerstvolgende maanden te verwachten jaarverslagen zullen, in het algemeen trouwens wel weinig bevre diging wekken en de invloed hiervan zal ongetwijfeld ook op de beurs terug werken, vooral ook omdat, wat de ont wikkeling :n het nieuwe boekjaar betreft niet veel hoopvols zal kunnen worden gezegd. Een onderneming als de Land bouw Mij. „Ngoepit", een Java-tabaks- mij., die een dividend van 24 pet. kan uitkeeren tegen 12 pet. in het vorige jaar, na een bijzondere reserve van f 100.000 te hebben gevormd, is als een „witte raaf" te beschouwen. De resultaten van de groote Sumatra- tabaksondernem:ngen over 1931 laten niet toe, een dividend uit te keeren, en ook de in de eerste voorjaarsinschrijving van dit jaar gemaakte prijzen openen geen gunstige perspectieven voor het loopende jaar. In het algemeen zijn de gemaakte prijzen weer aanzienlijk lager dan die, welke voor dezelfde merken in het vorige jaar werden behaald. De afwijzing der rubberrestrictie-plan nen heeft als eerste reactie een verdere prijsdaling voor het artikel te weeg ge bracht. Er zullen in de naaste toekomst een groot aantal ondernemingen, die tot dusverre het bedrijf gaande hadden ge houden, in de hoop op een verbetering als gevolg van eventueele restrictiemaat regelen, tot algeheele stopzetting van den tap overgaan. Op deze wijze zal langs natuurlijken weg een vermindering van het aanbod worden verkregen, In ver band met de aanzienlijke voorraden zal het echter nog lang moeten duren, al vorens een toestand van evenwicht in de statistische positie is bereikt en zelfs dan blijft de „potentiëele" productie, d.w.z. de mogelijkheid van hervatting van den tap op tijdelijk verlaten rubberlan- den, een druk op de markt uitoefenen. Men behoeft slechts de lijst van notee ringen van rubberaandeelen op de Am sterdamsche beurs aan te zien, om zich een denkbeeld te vormen van den on gunstigen toestand, waarin de onderne mingen verkeeren. Zelfs het voornaamste fonds, Amsterdam-Rubber, is thans bene den de 40 pet. gedaald. De stemming voor suikeraandeelen was iets beter, dank zij het feit, dat op het allerlaatste oogenblik, op de Parijsche suikerconferentie principieele overeen stemming is bereikt. Daarentegen waren aandeelen Koninklijke Petroleum Mij. al weer flauw, en ook voor industrieele fondsen bestond slechts weinig belang stelling, zoodat de koersen afbrokkelden. Nederlandsche staats- en gemeentelee- ningen werden gunstig beinvloed door 't goede resultaat van de jongste uitgifte Soda! Spencer schonk er soda bij. Nu, heeren, zei sir Peter, zijn glas opheffend en beurtelings Aimsbury en Harker met een spottenden, duivelschen glimlach aankenkend: Op de gezondheid van den Dec ker! En hij dronk de whisky in één slok op en gooide het glas daarna in het vuur. Hij heeft mijn droomen vooruit ge holpen, zei hij geheimzinnig, in antwoord op de verschrikte verbazing op het ge zicht van de anderen. Hij heeft mij bijna geruineerd, klaagde Aimsbury. Dat is betrekkelijk, Aimsbury. Sir Peter wendde zich tot Spenser, die alleen kalm was gebleven. Ik wensch volstrekte geheimhou ding omtrent de zaak van hedenavond, Spencer, zei hij gebiedend. Begrepen? Spencer boog zwijgend, terwijl Har ker en Aimsbury in antwoord op sir Pe ter's toon, zich gereed maakten om te vertrekken. Aimsbury stond langzaam op, met een uitdrukking van verwarden twijfel in zijn trekken, die niet verdween toen Harker de chèque en de P.N. over de tafel naar hem toe schoof. Hé, i wat het afschrift betreft, begon hij afgetrokken, terwijl hij ze sa menvouwde. Die zal ik je in den morgen zen den, Aimsbury, antwoordde Harker vlug, van schatkistpapier. De nieuwe Neder landsche 5 pet. staatsleening is tot iets boven pari gestegen. Amsterd. Bank 9388)491%. Nederl. Handel Mij. 81%73%. Philips Gem. Bez. 68%— 70%—69—73. Unilever 115%109111%. Zweedsche Luciferstrust 39%29%. Koninkl. Petroleum 140128%129%. Amsterdam Rubber 42%38%. H.V.A. 176—172—178. Deli Batavia Mij. 140—126—130—128. Senembah Mij. 180—169—170%. Liberale Staatspartij de V.B. Gistermiddag is in „De Vergenoe ging" te Middelburg een algemeene vergadering gehouden van de Centrale „Zeeland" der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", onder voorzitterschap van den heer C. G. Hage. Daar is besloten aan te bevelen voor leden van het Hoofdbestuur der partij de heeren: mr. D. Fock, mr. G. A. Boon, Ebels, Den Hartog, mr. C. Wendelaar en ir. C. Wolterbeek, Tot leden van den Partijraad zijn voor Zeeland herbenoemd de heeren P. Koo'man te Zierikzee en mr. J. Erasmus te Oostburg; als plaatsvervangende le den werden aangewezen de heeren P. Callenfels te Goes en dr. S. S, Smeding te Middelburg. MIDDELBURG. Gisterenavond had in de Flora Bi oscope vanwege de afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond een bijeenkomst plaats, die druk bezocht was door velen, die in het ty- pografenbedrijf als patroon of gezel werkzaam zijn. De voorzitter der afdeeling, de heer J a c- O n d e r d ij k, heette de aanwezi gen welkom en deelde mede, dat de heer B. Ponstein, die spreken zou, door an dere bondszaken verhinderd was en dat in zijn plaats was gekomen de heer H. Korte, lid van het hoofdbestuur. Nadat de bioscope courant, een tee kenfilm en een tweeacter waren ver toond, verkreeg de heer Korte het woord, en zeide hij dat er een groeien de verantwoordelijkheid is voor de vak bonden, hun werk wordt steeds om vangrijker en van meer beteekenis. Zij moeten zich al meer en meer bezig hou den met het leven der arbeiders in het algemeen. Maar ook is er een groeiende verantwoordelijkheid voor de leden en hun huisgezinnen. Spr. geeft een terug blik en wijst er op hoe in de helft der vorige eeuw de v.akvereenigingen ont stonden meer voor onderlinge steun in den tijd van grooten nood in de arbei dersgezinnen, als uitvloeisel van het kapitalisme. In 1860 waren er van de werkhebbende arbeiders 40 pet. die steun moesten hebben. De vakvereeni- gingen kwamen met verzoeken bij de patroons, maar zij, die teekende, werden als oproerkraaiers beschouwd. De vak- terwijl hij zijn papieren in zijn tasch borg. Heel goed. Aimsbury ging bij de tafel weg en deed een schreede naar de deur. Ho! Aimsbury schrikte schuldbewust en keerde zich kwaad naar zijn zoon om, die in drie stappen door de kamer liep. Denk er aan, waar je bent! beval de woedende man. En schreeuw niet zoo! Het is een ongelukkige gewoonte gaf Eric luchtig toe, voor zijn vader stilhoudend, maar ik hoop dat U er met tertijd aan gewend zult raken, vader. Hij legde zijn hand vriendschappelijk op den schouder van zijn vader en keek hem ernstig aan. Wat is het voor een samenzwering vader? vroeg hij eenvoud:g. Aimsbury herinnerde zich intijds, dat het zijn zoon was en dat het daarom onnoodig was de vraag te beantwoor den, Ik zou denken, Eric, antwoo'dde hij streng, dat je, opgevoed, zooals je bent, de beleefdheid zoudt hebben te. Beste vader, viel Eric ongeduldig in de rede, dit ken :k alles van buiten. Maar mijn beleefdheid gaat niet zoo ver, dat ik U kan toestaan handel te drij ven in de tenten der goddeloozen. Wat voor zaak is het? En waarom moet zij geheim gehouden worden? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5