ASPIRIN een,9°p TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 MAART 1932. No, 71. KRANKZINNIGHEID. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Tegen de wereld (Van onzen geneeskundigen medewerker). II. (Slot.) Wie den vroegeren vorm der gestich te» nog uit ervaring kent en thans een modern ziekenhuis voor geesteszieken bezoekt, wordt in de eerste plaats ge troffen door de invoering van den ar beid. Vroeger zag men groote vertrek ken vol met patiënten, die voor het grootste deel niets uitvoerden; thans wordt voor iederen patiënt een voor hem geschikte werkzaamheid uitge zocht. Er zijn er maar heel weinigen, ▼oor wie dit n;et gelukt. Een gesticht in Gelderland heeft nabij de inrichting een flinke boerderij, welke geheel door de patiënten gedreven wordt. Zij ver zorgen het vee, bewerken het land, ploegen, eggen, zaaien, oogsten enz. Niettegenstaande deze enorme veran dering, zal het nog wel eenigen tijd duren, voordat in de oogen van velen het verblijf in een dergelijk gesticht voor het geheele leven een stempel op den patiënt zal drukken, terwijl daar aan niet gedacht wordt bij iemand, die bijv. in een koortsaanval zich veel woester heeft aangesteld dan de gees tesziekte. De aanvallen van razernij bij de zieken zijn in belangrijke mate afgenomen sedert de gewijzigde behan deling op hen wordt toegepast. De toe gepaste dwangmaatregelen prikkelden in vele gevallen tot weerstand, welke in het onevenwichtig brein tot daden van krachtig verzet voerden. Het kwam voor, dat de politie, met de overbren ging van den patiënt naar het gesticht belast, den lijder zoo stevig met tou wen bond, dat het bij aankomst een heele toer was, hem van zijn banden te bevrijden en ten zeerste verbaasd zagen de handhavers van het gezag toe, als de arts den patiënt geheel vrij liet en hem met een kalmeerende toespraak volmaakt rustig maakte. Het gesticht voor geesteszieken is een zoogenaamde gesloten inrichting, d.w.z. dat de patiënten .eenmaal opgenomen, het niet willekeurig mogen verlaten .In het belang der persoonlijke vrijheid is de opneming daarom door de wet aan bepaalde voorwaarden gebonden. Tot die voorwaarden behoort, dat de kan tonrechter een desbetreffend verzoek van de familie van den patiënt of van den patiënt zelf moet ontvangen, verge zeld van een verklaring van een arts, dat de patiënt inderdaad zoodanige gees tesstoornissen heeft, dat zijn opneming in een gesticht noodzakelijk is. De kan tonrechter is vrij-in zijn oordeel, d.w.z, hij kan nadere inlichtingen van medici en anderen vragen om tot een besluit te komen. Is geen familie bekend, dan kan de officier van justitie ingrijpen. In ur gente gevallen kan de burgemeester in bewaring-stelling gelasten, bij voorkeur in een ziekeninrichting, alleen in geval van nood in de gevangenis. Is de patiënt eenmaal opgenomen, dan moet de ge neesheer van het gesticht op gezette tij den rapport uitbrengen aan den officier van justitie, die bovendien geregeld zelf het gesticht bezoekt en met de patiënten spreekt. Slechts bij hooge uitzondering blijkt deze regeling nog niet voldoende. Het volgende geval deed zich misschien 20 _Êeledon voor. Een boer bemerkte bij zijn aankomst, dat een andere man met ongeoorloofde bedoelingen bij zijn vrouw aanwezig was. Hij begreep dat zijn alleszins begrijpelijke ontroering hem mogelijk tot vreemde daden zou voeren, nam zijn fiets en reed eenige uren in het rond, zoodat hij eindelijk uitgeput thuis kwam. In dien tusschentijd was zijn vrouw naar een arts gegaan en had hem zooveel over haar man verteld, dat de arts, zonder den man gezien te heb ben, een verklaring van krankzinnigheid 23). Ga zitten en houd je mond! Oh, goed, antwoordde Eric vrien- dehjlc. Als het U genoegen kan doen. En hij wierp zich in den Chesterfield en kwam tot rust achterover geleund met zijn voeten op een kostbaar Chineesch kussen. Oa voort, riep hij. Ik zal trachten niet te luisteren. Sir Peter s oogen gloeiden van toorn, terwijl hij zich tot Aimsbury wendde, die van schaamte bloosde over de bru taliteit van zijn zoon. Het is mijn stellige meening, Aims bury, zei hij, dat je een verontschuldi ging aan het nageslacht schuldig bent, Hij is jong, sir Peter, verontschul digde Aimsbury verzoenend. Hij zal wel ouder worden. Dat doen jonge honden gewoon lijk. En die leven om doodgeschoten te worden. De arme diertjes! zei Eric mede lijdend. Spencer kwam op dit oogenblik bin nen, begeleid door den muzikalen klank van kostbaar kristal, en Sir Peter lucht te zijn toorn tegen dengene, die nooit zou durven antwoorden, afgaf. Op grond daarvan werd de man in een ziekenhuis in bewaring gesteld. Toen hij daar wat gekalmeerd was, zag de daar aanwezige arts, dat van krankzin nigheid geen sprake was. De man werd ontslagen en ging niet naar het gesticht. Een dergelijk geval werd dezer dagen in de courant vermeld. Daar was de pa tiënt intusschen reeds een paar dagen in het gesticht geweest. De moeilijkheid is hierin gelegen, dat het niet altijd zoo eenvoudig is, in ver loop van een paar dagen vast te stellen of krankzinnigheid aanwezig is. Langere observatie is dan noodig. Als deze in een gesticht zou geschieden, en de op neming bleek niet noodig, dan was toch van den patiënt bekend, dat hij in een gesticht had vertoefd. In Belgi.ë beston den reeds lang vrije inrichtingen voor zenuwlijders, die voor observatie ge schikt waren en van waaruit, indien noo dig, de patiënten dan naar het gesticht konden overgaan. Hier te lande zijn nog slechts enkele inrichtingen, bijv. het Wil- helmina-Gasthuis te Amsterdam, waar een overeenkomstige handelwijze moge lijk is. Een ander Belgisch voorbeeld wordt hier eveneens hoe langer hoe meer na gevolgd. Dat is de verpleging van rus tige patiënten in gezinnen, welke zich daartoe beschikbaar stellen. In Gheel is dit stelsel zoo ingeburgerd, dat haast ieder gezin een of meer patiënten her bergt. Er is 'n centrale inrichting, waar heen de lijders in geval van nood kunnen worden overgebracht. H. A. S. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. (Ingez. Med.) Vergadering van Woensdag 23 Maart te twee uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig 16 leden; afwezig mevr. Weijl. 1, Notulen vergaderingen 18 Dec. 1931, 19 Dec. 1931, 21 Dec. 1931 en 20 Januari 1932. Al deze notulen worden goedge keurd. Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van verschillende goedkeuringen van raads besluiten en aanneming van benoemin gen. 2 Ingekomen stukken. Van H. Hendrikse was weder een adres ingekomen, nu behelsende om zijn vorig adres beslist te behandelen. Geen der leden heeft hier aanleiding voor en neemt de raad beide adressen voor kennisgeving aan. Het zelfde geschiedt met het verslag der gezondheidscomnrssie, nadat de VOORZITTER op een vraag van den heer Mondeel had toegezegd voor de volgende jaren te zullen vragen ieder der raadsleden zulk een verslag toe te zenden. Bij de rekening van de Commissie voor den MiddelburgVeerschen straat weg, merkt de heer PAUL op, dat niet voldaan is aan zijn verzoek van verle den jaar om de rekening overzichtelij ker te maken. Z. i. had de commissie geen lasten mogen betalen voor hen, die grond verkochten. Bovendien meent spr. dat men een duidelijk overzicht moest heben gegeven van de gewone uitgaven en die voor de groote verbe tering aan den weg. De VOORZITTER vraagt of de heer Vervloekt, Spencer! Waar ben je geweest? vroeg hij, terwijl hij het glas nam, dat de butler voor Harker be stemd had. Ik moest een nieuwe flesch krijgen, Ik heb me zooveel mogelijk gehaast, sir Peter. Hu! Waar is de soda? Soda! Wat mankeert je? Spencer hanteerde den siphon ern stig en ongestoord kalm. Ik niet, Spencer, oude kerel, riep Eric luchtig. Niet voor na zes uur 's avonds. En niet voor zes uur 's ochtends, hoop ik, zei Aimsbury streng. Hoop als een glinsterend juweel., begon Eric. Maar sir Peter viel in: Maak de zaak af, Harker, beval hij scherp. Harker, die met een flikkering in zijn oogen naar de uitwisseling van onbe leefdheden geluisterd had, zette het glas neer, dat Spencer ju'st voor hem ge vuld had, en nam het contract op. i Wij moeten nog een getuige bij de handteekening hebben, zei hij, sir Pe ter, vroolijk aankijkend. U heeft natuurlijk niets tegen Eric Aimsbury, heeren? Aimsbury verhief zijn hand in ver weer, maar sir Peter barstte uit. Ik heb alles tegen den onbe- schaamden jongen schavuit! brulde hij. Laat Spencer getuige zijn. Spencer doet alle dingen zoo erg Paul terugzending der rekening naar de commissie wenscht. De heer JERONIMUS zegt niet wan trouwend te zijn. De VOORZITTER zegt, dat 10.000 besteed is aan verbetering van den weg. Het was zeker beter geweest als er een afzonderlijke bouwrekening was geweest, m^ar dat kan nu moeilijk meer nu dit niet van begin af het geval is geweest. De heeer PAUL komt terug op het betalen van lasten. De VOORZITTER zegt dat dit ge schied is in overleg met de provincie. De heer PAUL blijf) er bij, het niet betaald had mogen worden. De heer HEEMSKERK is het met den heer Paul eens, het moet goed uit komen wat onderhoud is. Zoo is er 'n post van 60 voor beplanting waarvan men niet kan zien of het voor een of meer boomen is en of het al of niet met de verbetering van den weg ver band houdt. De VOORZITTER zegt dat bij de commissie nimmer de kapitaaldienst en de gewone dienst gescheiden zijn ge weest. De heer PAUL zegt er zelf wel kans voor te zien het te scheiden, het is ook nood'g voor de overname van den weg, door de p-ovincie. De VOORZITTER zegt, dat de com missie de voorwaarden voor de over name reeds in bezit heeft. De heer JERONIMUS heeft op de re kening den verkoop van twee gebouwtjes gezien en vraagt of die eigendom der Commissie waren of wellicht van Mid delburg of Veere. De heer DE VEER zegt in geen ge val van Middelburg, want dan had de raad over den verkoop moeten beslis sen. De VOORZITTER zegt, dat de ge bouwtjes aan de provincie zijn ver kocht. De heer JERONIMUS vraagt of de provincie dan nagaat wie eigenaar is. De heer PAUL: ja. De rekening wordt aan de commissie terug gezonden. De begrooting 1932 der zelfde com missie wordt z. h. st. goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen het verslag inzake de Volkshuisvesting. De VOORZITTER stelt voor het adres van de afdeeling van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond over 't uitbetaal de loon aan den opperman Van Zwee- den in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. De heer PAUL dringt aan op uitbeta ling van 45 ct. voor den geheelen tijd, dat de betrokkene in dienst der gemeente was. Men had aan het besluit terug werkende kracht moeten verleenen. De heer V. D. FELTZ vraagt het re sultaat aan den raad bekend te maken. De heer ONDERDIJK zegt, dat men 't dan om praeadvies moet zenden. Het wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Bij het verzoek van de bewoners van den Ouden Vlissingschen weg om meer lantaarns, stelt de VOORZITTER voor dit in handen van B. en W. te stellen om praeadvies. De heer v. ANDEL zegt, dat hij ver nomen heeft, dat Koudekerke bereid is de helft te betalen in kosten van aanleg en ook van het branden der lantaarns. B. en W. schijnen te willen wachten tot de annexatie, maar die zal nog wel even duren. De VOORZITTER meent, dat men spre ken moet van een grenswijziging De heer VAN ANDEL zegt dat tus- schen Veldzicht en de Abeele 28 gezin nen op Middelburgsch en 23 op Koude- kersch grondgebied wonen. Deze men- schen hebben z. i. recht op licht. De VOORZITTER zegt,dat men in geen geval verder zal gaan dan de wo ning van den heer Troll. De heer JERONIMUS meent, dat er goed, Harker, zei Eric kalm. Spencer stond met vragende aan dacht eerbiedig toe te zien, toen het contract geteekend werd, eerst door Aimsbury, wiens hand merkbaar beef de, toen door sir Peter, die zijn aristo cratische handteekening krabbelde met een onverschilligheid, die voorgewend was. Nu, Spencer, noodigde Harker, de pen aan den butler reikende, en de stippellijn aanwijzend, waar hij moest teekenen. Spencer kuchte zacht en schraapte zijn keel. Mag ik vragen van welken aard 't contract is? vroeg hij plechtig, zijn wenkbrauwen licht opgetrokken, en de siphon soda stijf voor zich uit houdend, S;r Peter staarde hem aan alsof hij niet goed gehoord had en Eric grinnik te hoorbaar. Zeker niet! snauwde sir Peter. Wij vragen om je handteekening, niet om brutaliteit. Spencer boog heel even. Vergeef mij, sir Peter, maar het strijdt met mijn gewoonte documenten te teekenen, waarvan ik den inhoud niet ken, antwoordde hij met kalmte. En er school een lichte uitdaging in zijn oogen, die sir Peter eenjgszins in de war bracht. Je gewoonte? snoof sir Peter min achtend. Wat heeft je gewoonte hier mede te maken? samenwerking met Koudekerke moet zijn en dat men een redelijke te gemoetko- ming moet toonen als die gemeente iets vraagt. De VOORZITTER zegt dat Koudeker ke niets te vragen heeft. Het verzoek wordt om praeadvies in handen van B. en W. gesteld en dit zelf de geschiedt met het verzoek om wa- terleidingaanleg in den Nadorstweg en dat van den Bond van architecten om aan de ambtenaren der gemente nimmer toestemming te verleenen voor werken voor particulieren. Nog was ingekomen een verzoek van den R. K. Volksbond om bij den minister stappen te doen om ook de bouwvak arbeiders in den crisissteun te mogen opnemen. De VOORZITTER zegt dat op zulk- een verzoek door den minister reeds af wijzend is beschikt. De heer MONDEEL herinnert aan de motie-Joekes ten deze om de regeering uit te noodigen alsnog in die richting werkzaam te zijn. 3. Eervol ontslag vak-onderwijzer School G en leeraar Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De raad verleent op zijn verzoek aan den heer A. de Smidt eervol ontslag als bovengenoemd eri aan den heer B. J. A. Stoopman op een nog ingekomen ver zoek als leeraar aan de avondschool voor N. O., zulks met ingang van 1 Mei wegens zijn benoeming tot inspecteur van het L. O. te Neuzen. 4. Uitbreiding aantal stemdistricten en stemlokalen. Bij dit voorstel wijst de heer HEEMS KERK er op, dat men twee bureaux krijgt X en XI met resp. 613 en 796, maar een bureau VI met 1097 kiezers. Hij wil het geheele Molenwater bij XI voegen en daardoor VI ontlasten. De VOORZITTER zegt, dat burg. en weth. dit ook reeds overwogen hebben, maar er zijn verschillende bezwaren aan verbonden, o.a. om de wijken over ver schillende bureaux te verdeelen. An ders is het voor nivelleering der dis tricten zeker goed. Wellicht kan het als bij politieverordening een nieuw nummer der huizen, waartoe de wensch reeds meermalen tot uiting kwam, mocht wor den ingevoerd. De heer PAUL gaat met het idee van den heer Heemskerk mede, men houdt zich nu ook bijv. in wijk S al niet meer aan de wijken. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s 5. Nadere regeling beheer woningen Karelsgang. De heer VAN DER FELTZ zegt, dat in het voorstel o.a. staat, dat de ex ploitatiebegroting aan burg. en weth. moet worden voorgelegd, terwijl de raad het tekort moet bijpassen. De VOORZITTER zegt, dat de be grooting vanzelf in den raad komt. Het voorstel wordt z. h.s. aangenomen. 6. Aanvulling ontruimingsbesluit on bewoonbaar verklaarde woning. De heer VAN DER FELTZ vraagt of de betrokkene, Schuit, ook een gezin heeft. De heer ONDERDIJK antwoordt, dat Schuit samen woont met twee kinderen Zoolang hij er woont en het huis niet op instorten staat, kan hij er blijven wo nen. De raad vereenigt zich z. h. st. met het voorstel. 7. Verleening crediet voor herstelling bevolkingsregisters. Aangenomen z. h. st. 8. Overneming strooken grond Lelie straat. De heer VAN DER FELTZ vraagt of nu alle strooken zijn overgenomen. De VOORZITTER zegt dat alleen de eigenaar van een hofsteedje niet mede wil werken. De heer ONDERDIJK zegt, dat er ern- Harker hield de dreigende tirade te- gen. Spencer is in zijn recht, zei hij rustig, terwijl hij het contract aan den butler overreikte. Je moet het vooral zorgvuldig doorlezen, Spencer, voegde hij er met een zeker sarcasme bij. Ik zou niet gaarne door je geweten ge kweld worden. Sir Peter kookte zwijgend; Aimsbu ry hield zijn adem in, Eric neuriede een deuntje en Harker rookte onverschil lig, terwijl Spencer zorgvuldig het stuk doorlas. Er kwam niet de minste ver andering van uitdrukking op zijn ge zicht van den butler, toen hij de inlei dende clausules doorlas, maar toen hij aan de lijst obligaties kwam, die de borgstelling vormden, lichtte hij zijn hoofd op. Deze zijn natuurlijk al de gestor te borgstellingen? vroeg hij. i Ja, antwoordde Harker, het pak obligaties opnemend. Misschien wil je ze zelf nazien? Dat zal niet noodig zijn, mijnheer, antwoordde Spencer, terwijl hij weer voortging met lezen. Het schijnt in orde te zijn, mijn heer, zei hij eindelijk, ik.... Schijnt te zijn, barstte sir Peter uit. Schijnt te zijn? Het is in orde! Ik had dat willen zeggen, sir Pe ter. Zeg dan wat je meent. Teeken het nu en ga dan heen! Lat op dan oranje band en hef Bayerlcruls. Prijs 75 ets. (Ingez. Med.) stige onderhandelingen worden gevoerd met den eigenaar voor een vooruitste kend schuurtje, hij zal er waarschijnlijk in bewilligen, dat de muur achteruit wordt gezet. De raad neemt het voorstel z. h, st. aan. 9. Verpachting grasgewas bermen Niea- we Vlissingsche weg. Aangenomen z. h. st. 10. Verkoop strooken gemeente-grond bij Dampoort. Aangenomen z.h.s. 11. Revisie electriciteitsmeters. De heer v, d. FELTZ zegt dat de commissie van financiën zich met dit voorstel vereenigt. De heer JERONIMUS acht het moei lijk over derge'ijke zaken te spreken. De kans is wellicht groot op schade als men het niet doet en daarom is spr. huiverig om er over te spreken. Maar wat snr. wel bevreemd heeft is, dat er gesproken wordt over het aanstellen van een jeugdige kracht voor dit werk. Hij meent, dat men toch andere werk zaamheden zal moeten uitstellen. Men zal dan personen vrij krijgen voor dit werk Spr. hoopt dat men zooveel mo gelijk met eigen personeel kan werken want als er een jeugdig persoon lang werkt, kan hij in de termen vallen voor vaste aanstePing ingevolge het ambte narenreglement. De heer DE VEER zegt dat het de be doeling is een jongen te nemen, die zoo van de ambachtsschool komt, maar, als het niet noodig is, zal het niet gebeu ren. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. 12. Crediet voor verbeteringen in elec- triciteitsdistributie. De heer v. d. FELTZ zegt, dat de Commissie van Financiën bere:d is aan dit voorstel mede te werken. De meer-* derheid der commissie zou echter gaar ne willen weten of men in andere ge meenten ook zulkeen hoogspannings net heeft als men hier wil krijgen. De heer DE VEER zegt, dat dit zeer zeker het geval is. Goed hoogspannings net maakt distributie van het laagspan ningsnet beter mogelijk. Het is dan ook algemeen bij goede bedrijven. Hier is het ook reeds gedeeltelijk toegepast door het gebouwtje in de Oude Kerk straat. De heer v. d. FELTZ zegt, dat een lid der commisise zich geheel met het voorstel kon vereenigen, doch de meer derheid kon het niet los van financieele gevolgen beschouwen. Men achtte het wel goed storingen te voorkomen, maar vroeg of het werk noodzakelijk is in deze tijden. Persoonlijk is voor spr. de beslissing heel moeilijk, omdat de gemeente fi nanciën er nauw bij betrokken zijn, al geldt het hier een goed gaand bedrijf. Er is bijna geen raadszitting of men vo teert nieuwe uitgaven. Het is te begrij pen en te prijzen, dat de directeur met voorstellen komt, als hij fouten ontdekt Spencer zette gehoorzaam den si phon neer en plaatste zijn handteeke ning waar Harker hem had gewezen. Teeken het afschrift ook, nu wij er toch mee bezig zijn, Spencer. Spencer teekende het onvoltooide afschrift, dat de procureur hem voor legde en zei niets. Toen keerde hij zich naar de deur en ging plechtig heen. Maar hij ging niet geheel en al weg, want juist toen hij op het punt was de kamer te verlaten, begon Harker, die met 'n zucht van opluchting het contract op gevouwen in zijn tasch geborgen had, met den onmiskenbaren toon van ie mand, die graag wil afstappen van een. onderwerp, dat onaangenaam is gewor den. Sprekend over dezen Decker, be gon hij. Spencer bleef op den drempel staan en draaide zijn hoofd om om te luiste ren. Deden we dat? vroeg sir Peter knorrig. We doen het nu, antwoordde Har ker grinnekend. Er gaan praatjes in de couranten, dat hij identiek is met den Ruiten Aas, die ongeveer twintig jaar geleden de Engelsche crimineele krin gen in oproer bracht. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5