ptmoL V Vrouwenhanden RECHTZAKEN. Naar V.D. verneemt, zijn de beide verdachten, die door de Alkmaarsche rechtbank ieder tot 6 jaar gevangenis straf waren veroordeeld in verband met de vergiftigingszaak te Bergen (N.H.), de vrouw wegens poging tot moord en de man wegens medeplichtigheid en poging tot moord, van dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan. De officier van justi tie had reeds hooger beroep aangetee- kend, doch met deze beperkende bepa ling, dat hij dit beroep zou intrekken, als de verdachten zich bij dit vonnis zou den neerleggen. De officier van justitie bij den Raad van Justitie te Batavia eischte tegen den gewezen boekhouder van den Artillerie Constructiewinkel te Bandoeng, S., acht jaar gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis, wegens ambtelijke verduiste ring en valschheid in geschrifte. Politierechter te Middelburg. In de zitting van heden waren de vol gende personen gedagvaard: P. S., 34 j., varensgezel te Wemeldinge, wegens huisvredebreuk in het café van Magdalena Ruisaard en verzet tegen den gemeenteveldwachter Van Hoorn, toen deze hem uit het café verwijderde en wegens mishandeling van Jacobus Heij- boer te Wemeldinge, op 15 Februari j.l. Eisch en uitspraak 25 of 25 d. h, N. P. S,. 38 j., caféhouder te Middel burg, wegens mishandeling van W, L. Schonis 'te Middelburg op 14 Februari j.l, Eisch en uitspraak 20 of 20 d. h. C, M, V., 20 j., timmerman te St. Jan steen, wegens mishandeling van Francis- cus de Kerf te Kemseke (B.) op 14 Fe bruari j.l. Eisch en uitspraak 20 of 20 d. h. M. S., 39 j., werkman te Zaamslag, wegens mishandeling van Jacobus de Feijter te Zaamslag op 21 Febr. j.l. Eisch: 10 b. s. 5 d, h., uitspraak: 5 b. s. 5 d. h.; A. L. F., 31 j., metselaar te Hulst, we gens beleediging van A. J, Waelput te St. Jansteen op 15 Februari j.l. Eisch en ftitspraak 10 of 5 d. h. A. C., huisvrouw S, 39 j., zonder be roep te Middelburg, wegens beleediging van N. P. Schonis te Middelburg op 14 Febr, j.l. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. J. v. A., 37 j., logementhouder te Goes, wegens mishandeling van Ph. Vermeulen te Goes op 4 Febr. j.l. Eisch en uitspraak 5 of 5 d. h. P. F., 28 j., werkman te Hontenisse, wegens mishandeling van J. A. Rombout te Hulst op 7 Februari 1932. Eisch en uitspraak 10 of 5 d, h.; J. V., 58 j., arbeider te Clinge, wegens vernieling van eenige glasruiten in de woning van C. Bleijenburg te Clinge op 22 Febr. j.l. Eisch en uitspraak: vrijspraak. lijke openingsvergadering van de ver schillende congressen zal worden gehou den op 1 April. Prof. dr. Aug. Vermey- len, rector van de Gentsche Universi teit, zal een welkomstgroet uitspreken. Op het 27ste Vlaamsch Natuur- en Ge neeskundig Congres zal o.a. dr. J. Dek ker te Middelburg een voordracht hou den; op het 11de Philologen congres houdt o.a. mej. dr. H. C. M, Ghijsen te Domburg een voordracht, en op het 2e Vlaamsch Technisch congres zal spre ken de heer Salomé uit Breskens. Operatrein naar Düsseldorf. Het reisbureau der Nederlandsche Spoorwegen te Aken zal op Zaterdag 9 April a.s, een zg. operatrein laten loo- pen ter gelegenheid van de opvoering van de opera „Tannhauser" te Düssel dorf. De terugreis is bepaald op Zondag 10 April. Sluiting van de Parijsche theaters. Het verbond van theaterdirecteuren te Parijs maakt bekend, aldus een N. T. A. bericht, dat het wegens de onmogelijk heid om de belastingen langer te dragen met algemeene stemmen besloten heeft de theaters op 29 Maart te sluiten. Opgravingen in Griekenland. Prof. A. W. Persson, de leider van de Zweedsche archeologische expeditie, die te Asine in Griekenland opgravingen heeft verricht, is buitengewoon gelukkig geweest. Dit kan o.a. uit het volgende blijken: Een groot steenblok, dat de boeren hadden willen verwijderen en stukslaan, bleek den toegang af te sluiten tot een prachtige graftombe van een Myceensch koning uit het verre verleden. De graftombe was gevuld met schitte rende gouden bekers, kettingen, zegels, zwaarden enz., die getuigenis afleggen van den hoogen trap van beschaving van het oude Griekenland. De zomerresidentie van Cleopatra. De oud-Egyptische zomerresidentie Mersa Matruh tusschen Alexandrië en Solkom, waar Koningin Cleopatra in het heete seizoen gewoon was haar intrek te nemen, zal in nieuwen glans verrijzen. Reeds binnen heel korten tijd zal men met den bouw van uitgestrekte gebou wen een aanvang maken. De vraag om trent het drinkwater wil men hierdoor oplossen, dat men de nog voorhanden zijnde Romeinsche en Grieksche regen bakken weer in gebruik neemt. Een zwendelaffaire. Naar V.D. verneemt is de procuratie houder J. C. F. H. H., vroeger werk zaam bij de firma Roozen en Co. te Amsterdam, op last van de justitie ge arresteerd, Deze arrestatie houdt ver band met den geruchtmakenden zwende! met Duitsche obligaties de zgn, „Auf- wertung". Door dezen zwendel zijn ver schillende Duitsche steden, waaronder Keulen, benadeeld. SPORT. ONDERWIJS Rijks Landbouwwinterschool te Goes. Geslaagd voor einddiploma de hee- ren J. Burger te Wemeldinge, J. Goet- heer te Wolf aartsdijk, H. Janse idem, P. J. van L^ngeraad te Dreischor, C. v. d. Linde,idem, D. A. van N euwenhuy- z-en te N. en St. Joosland, G. P. A. van Nieuwenhuyzen te Goes, P. de Regt te Biezelinge, C. Steendijk te Stavenisise, en D. P. Woute s-en te Krabbendijke. Deze diploma's werden heden (Woensdag) middag uitgereikt in een bijeenkom, t in een der schooTokalen, waarbij tegenwoordig waren: d'recteur en leeraren, commissie van toezicht, B. en W. van Goes, ouders van leerlin gen en vertegenwoordigers van Z. L. M. en vereeniging van oud-leerlingen. LEGER EN VLOOT. Naar de „Avondpost" meldt, zal tot commandant van de brigade Grena diers en Jagers worden benoemd de luit.-kolonel J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, hoofd der 2e afd. aan het Departement van Defensie, die tegelij kertijd tot kolonel zal worden bevor derd. Luitenant-kolonels jhr. C. J. van Adrichem Boogaert, commandant van 't regiment grenadiers en jhr. C, M, Storm van 's-Gravezande, adjudant van H.M. de Koningin, worden binnenkort bevor derd tot kolonel. Generaal C. de Wit, f Overleden is luitenant-generaal C. de Wit, die den hoogen leeftijd van 87 jaar heeft bereikt. Reeds in 1906 was hij, als generaal-majoor, eervol uit den militai ren dienst ontslagen; in 1909 was hem de .rang van luitenant-generaal ver leend. Financiëele Berichten. Rotterdamsche Bankvereeniging. Het Algem. Handelsblad meldt: Zijn wij goed ingelicht, dan zal aan de alge meene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Bankvereeniging worden voorgesteld over 1931 een divi dend uit te keeren van 3 pet. (v. j. 5 pet.). Handel, Nijverheid en Visscherij De botvisschers. Uit T h o 1 e n wordt gemeld: De bot visschers, welke deze week hun eerste reis deden, hebben niet veel succes ge had. Sommigen hadden slechts een vangst van eenige tientallen vischjes. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in de koude nachten, waardoor de bot op de banken komt. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van den Notar's mr. P. LoeT te Koudekerke, werd 22 Maart te Biggekerke voor mej. J. de Visser, in het openba-r verkocht: Een Huis, Schuur en Erf te Biggekerke, wijk A no. 9, groot ongeveer 10 a 16 ca., aan den heer Krijn de Witte Jacs. Zn., te Biggekerke, voor 3330. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Het bestuur van het Waterschap „Rumoirt" teAnnaJacobaPolder heeft Zaterdag aanbesteed het verzwa ren en verhoogen van 870 m. zeedijk. Inschrijvers waren: A. C. de Graaf, Rot terdam, 11017; G. Bolier, Scherpenis- se 10600; J. P. Deurloo, Tholen voor 10444; M. v. d. Velde, Brui'nisse voor 10120; J. C. Beenen Y- de Vries, Haarlem 9999; W. v. Vossen K. J. Moerland, St. Annaland 9853; L. van Popering, Bruinisse 9785; N.V. Mabu- wat, Willemstad 9766; F. v. d. Hulle, Oosterland, 8600; M. Verwijs J. Reijnhoudt, St. Philipsland 8600; L. Allewijn, idem, 8093. Gegund aan den laagsten inschrijver. Dammen. Voor het kampioenschap van Zeeland hadden nog de volgende wedstrijden plaats De stand luidt op het oogenblik: Zaterdag speelde te S c h o r e de voetbalclub nansweert I en II een wed strijd tegen „Volharding" van Rilland. Uitslag 20 in 't voordeel van „Volhar ding Zaterdag speelde het Colijnsplaat- sche elftal een wedstrijd tegen de Goes- sche Boys ten bate van het plaatselijk crisis-comité. De uitslag van den wed strijd was 11. Er kon 8,50 aan het comité worden afgedragen, Miss Mercedes Gleitze, die naar men zich zal herinneren in 1927 het Ka naal heeft overgezwommen, heeft thans te Kaapstad kans gezien 46 uren onaf gebroken te zwemmen. (Ingez. Med.) GEMENGD NIEUWS. Ongelukken, In den nacht van Zaterdag op Zon dag viel op het Buitenhof te Den Haag zekere H. T, van een two-seater, waarop hij zat, op de straat, waarna hij door een anderen personenauto werd overreden. Hij is aan de bekomen ver wondingen overleden. Maandagmiddag sprongen tijdens het pas;eeren van een der bruggen in het Zuide'nde te Oostzaan alle ket tingen stuk, waardoor de balans met donderend geweld omlaag stortte en te recht kwam op de autobus van den J. O. van den dienst Amsterdam-Zaan dam. Wonder boven wonder zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. Toen de chauffeur het zware ijzeren stuk zag naderen, sprong hij van de cabine weg en ontkwam daardoor ternauwernood aan een ernstig ongeluk. De autobus werd totaal vernield. De passagiers twaalf in getal waren doodelijk ver schrikt doch bekwamen geen letsel. De chauffeur kreeg enkele onbeteekenende wonden aan het gelaat. De materieele schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Branden. Door onbekende oorzaak is gis termorgen de woning van den heer D. Brommer te 't Zand (N.H.) aan den Bel- kerweg afgebrand. BRUTALE INBRAAK. Zondagnacht werd de vrouw van een bakker, die in de Dirk Danestraat te Rotterdam woont, wakker door gestommel in het kantoor, dat onder de slaapkamer gele gen is. De dieven hadden een gat in de brandkast geboord en daaruit een siga renkistje met ƒ585 aan bankpapier en 12 gouden tientjes gestolen. EEN AANRANDER AANGEHOU DEN. Te E p e is naar de „N, R, Ct." meldt, aangehouden een 27-jarige han delsreiziger uit Haarlem verdacht van aanranding van kinderen op buitenwe gen in deze gemeente. Met dezen ge arresteerde schijnt men ook den dader van vroegere aan~andingen in handen te hebben. De man heeft bekend en is te Zutfen opgesloten, ZWARE STRAFFEN VOOR SMOK KELAARS. De laatste week was het betrekkelijk stil aan de Hollandsch- Duitsche grens en hebben de commiezen geen groote slagen kunnen halen bij hun controle. De rechters vellen steeds stren ger vonnissen tegen op heeterdaad be trapte smokkelaars en zoo werd de vo rige week nog door het Schwurgericht te Cleve een viertal smokkelaars we gens kleine smokkelgevallen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en eenige duizenden Marken boete. Dergelijke straffen brengen den schrik er in, vooral bij hen, die geen beroeps smokkelaars zijn, maar slechts om een kleine verdienste afen toe hun kans wagen. De grootsmokkelaars hadden nog betrekke'ijk vrij spel. Een bekende ben- l de uit Gelsenkirchen, welke al sinds we- i ken achter de veeren gezeten werd en met motor en auto's de grensstreek on veilig maakten, is nu ook vrijwel geheel in handen gevallen van de commiezen. De Duitsche douanen hebben van deze bende een tiental personen gepakt en hopen hiermede een der gevaarlijkste smokkeltroepen van den laatsten tijd on schadelijk gemaakt te hebben. Het is de laatste dagen dan ook aanmerkelijk stil-, Ier in het grensgebied. VERGETEN KERKERAADSLEDEN. Ergens in ons vaderland heeft Zondag, naar de „Stand." meldt, een koster, toen hem alles stil toescheen en hij meende dat het kerkgebouw verlaten was, zoo wel de deuren als het hek gesloten. In een zijvertrekje waren echter vier diaken ijverig bezig de collecten in de daartoe bestemde brandkast te deponee- ren. Toen ze heen wilden gaan, vonden ze den uitgang afgesloten. Tenslotte ge lukte het hen de deur te openen. Nieuw obstakel: het groote ijzeren hek scheid de hen nog van de straat. Tenslotte ont dekte men, dat boven het hek de ope ning groot genoeg was om een mager mensch door te laten. Toen heeft de jongste, lenigste en rapste diaken de klauterpartij gewaagd en is veilig aan den buitenkant gekomen. DOOR EEN HAAI GEBETEN. - De 28-jarige ongehuwde Duitscher C. S. is bij het baden te Lebih, bij Gianjar aan de Zuidkust van Bali, door een haai gebeten, De heer S. is kort na een ope ratie overleden. BUITENLAND. ONTVOERING VAN BABY LINDBERGH. (Van onzen eigen correspondent.) Groote kansen niet ontdekt te worden, Duizenden verdwe nen personen. Nauw verbon den politiek en gezag. Ame- rika's baby. De Lindbergh-ontvoering is werkelijk het hoogtepunt geworden van een heele serie dergelijke wandaden, die in de laat ste paar jaar met stijgend succes bedre ven zijn en wier aantal voortdurend aan het toenemen is. De eerste vraag, die men vooral in het buitenland zal doen, is: hoe is zoo iets mogelijk? De heele moderne criminaliteit staat en valt met alle hulpmiddelen van het menschelijk vernuft: de auto, telefoon, revolver of machinegeweer, het vlegtuig en moet daarom met dezelfde middelen bestreden worden. Ongelukkigerwijs geldt nog al tijd, dat de eerste klap een rijksdaalder waard is en visschen de benadeelden en de politie altijd achter het net, zelfs in den tijd van seconden. Maar de voor sprong is te groot en Amerika met zijn onafzienbaar gebied, zijn reuzensteden en zijn reuzen vlak ten met millioenen ge legenheden om zich te verbergen te mid den van vreemde gezichten en een on bekende omgeving is daarvoor ideaal ge schikt. De kansen om niet ontdekt te worden staan er dus buitengewoon goed voor in Amerika en al is de politie in grooten getale en geleerd door diepgaande stu die en ervaring wel veel wijzer dan de leek, zij is tenslotte niet alwetend en al machtig. Zij kon wel als haar opinie meedeelen, dat de baby niet ver uit de omgeving van het ouderlijk huis werd verborgen en zij is ook begonnen met de buurt „af te kammen", zooals de ge bruikelijke term dat uitdrukt, maar zelfs in de Sourland Mountains, dat op een tweetal uren rijdens van New-York af ligt, zijn heele streken, waar nooit iemand komt en waar heel goed een ver laten huis kan staan, waar niemand van af weet. En New-York, dat direct in aan merking kwam als een schuilplaats voor de schurken, hoeveel duizenden politie beambten, gewapend met een rechterlij ke toestemming voor elk huisgezin apart, zouden er noodig zijn om alle woonka mers „af te kammen" en hoeveel maan den zou dat duren? Het aantal vrijwillig of tegen hun zin verdwenen personen per jaar loopt in de duizenden en alleen zij, die, om voor geld afgekocht te worden, opgepakt en weg gevoerd zijn, loopen over de laatste twee jaar in de twee duizend, Hoeveel vaders en moeders en andere familieleden heb ben diezelfde pijnigende onzekerheid en doodsangst doorstaan, waarvan de kran ten in de afgeloopen dagen vol hebben gestaan over het geval-Lindbergh. En al die keeren heeft de politie haar best gedaan, soms met succes, dikwijls niet en heeft de pers er kolommen aan ge wijd, kleine berichtjes, wanneer het niet zoo'n geheimzinnig geval of onaanzien lijke msnschen betrof en lange stukken, wanneer het wel de moeite waard was. Maar de kreet van verontwaardiging, die nu opgegaan is, heeft zoo luid geklonken als nooit te voren en zal misschien voor de toekomst een verbetering teweeg brengen. „Dat gaat zoo niet langer!'-' be weert heel Amerika, Het heele juridische systeem is niet met zijn tijd meegegaan, maar de oude Engelsche rechtspraak met al zijn romp slomp en langzame afwikkeling. Snel en kort recht bestaat niet in Amerika, Dan komt er nog iets in de heele Ame- rikaansche wereld van politie en justitie bij, dat heelemaal uit den tijd is en waar tegen de oppositie met den dag grooter wordt: de politiek en het gezag zijn te nauw verbonden. In ons land kennen wij niet de algemeene verkiezing van kantonrechters of officieren van justitie, van hoogere gemeente-ambtenaren als burgemeesters en een reeks andere be trekkingen als sheriff e d„ die wij niet eens bezitten. Waren nu alle menschen onfeilbaar, dan zou dit 't ultra democra tische ideaal zijn, maar helaas is dit niet zoo en dan krijgen wij den raren toe stand van vertegenwoordiger» van het gezag en de wet, die onder een en de zelfden deken slapen met de misdadigers en dan krijgen wij de gevallen, dat alge meen bekende schurken jaren achtereen straffeloos blijven rondloopen, zooge naamd omdat men geen bewijzen tegen hen kan aanvoeren. De basis van dit alles is precies als dat van een gewelddadige ontvoering: de massa geld, die er mee te verdienen valt. Al Capone heeft er zich vaak op beroemd, dat men hem niets kon doen en nog een legertje anderen, die niet zulk een internationale beroemdheid ge nieten, dat hun namen mijn lezers iets zullen zeggen, hebben hetzelfde beweerd en beweren het nog. Zooiets gaat als een loopend vuurtje door de belangheb bende wereld en het resultaat is, dat het wettelooze element denkt maar al les te kunnen doen. De Londensche kranten heoben niet ten onrechte het ontvoeren van Lindbergh s baby met dat van den Prins van Wales vergeleken: Charles A. Lindbergh Jr. is „Kmerika's Baby heel Amerika heeft de opkomst, het engagement, huwelijk en de eerste oudervreugde van Charles Lindbergh en Anne Morrow meegeleefd en in het land van hoogste, rijkste, langste, mooiste, verste, enfin „eerste op ieder gebied" moet ook een Eerste Baby zijn, zooals mevrouw Hoover de Eerste Dame van het land heet. Door die Eerste Baby te stelen, heb ben de bedrijvers niet alleen heel Ame rika beleedigd, maar zij hebben letter lijk hun tong uitgestoken tegen politie en justitie. En men kan veilig beweren, dat in dit geval op geen politiek hand- boven-het-hoofd-houden te rekenen viel, omdat er omstandigheden kunnen be staan, dat het onmogelijk is het handje te lichten. Het eenige zoo voor de hand liggende middel is om de justitie en po litie ter dege te zuiveren van alle onge- wenschte elementen: het moet niet voor kunnen komen, dat politie-agenten en de rechter en de „public prosecutor" of officier van justitie geldelijk voordeel be halen uit het valsch beschuldigen van vrouwen van onzedelijkheid en zich door hen laten afkoopen, zooals het onder zoek van Refereè Seabury het vorige jaar heeft aangetoond, dat gebeurd is en dit is maar een klein voorbeeld. De massa, d.i. het ordelijke en onordelijke deel, moet weten, dat de straf op de mis daad volgt en zoolang dat niet zoo is, kunnen wij nog gekke dingen verwach ten. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. rijhandelaren, die zelfs het beginsel verdedigen, dat door goederen- invoer de vraag naar eigen pro ducten zal toenemen, ontwaakt tot de wer?:elijkheid en zie in, dat geen enkel land zich zal kunnen be klagen, wanneer wij Nederlanders de artikelen, die wij hier in gelijke kwaliteit en tegen denzeliden prijs kunnen vervaardigen, niet uit het buitenland betrekken I GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen, welke zijn terug te bekomen: a. Bureau van Politie: diverse hand schoenen en sleutels, draadknijptang, koperen gew cht, zakkammetje, k'nder- port., tafe kleedje, kinde muts, zakmes je, sigarenaansteker. b. Eij particulieren: hand choen, Klei- repier, Oude Vlissingsche weg E 191a; knipmes, Bonnet, Brakstraat O 259; re genjas, H. van Putten, Rozenstraat W 210; doos, inh. pijpjes, M. Verhage, Markt K 1; rijwielme k, A. de Feijter, Koudekerksche weg D 33; toegangs kaart Gasthui", Bioscoop, Markt; knip mes, W. de Pagter. Veersche weg T 229; koperen moer, Fl'erenburg, Breestraat O 181; Alpenmuts, P. J. Adam, Teer- p_ khuizenstraat P 34; zilv. broche, Hen- drikse, Leliestraat S 150; Glacé hand schoen, B. Boel, Goesche Korenmarkt P 56a; sleutel en zakdoek, M. de Jon ge, Veersche weg S 12; paar zakken, J. Kerkvoort. Turfk_ai H 173; matje, M. v. Niel, Rotterdam- che kaai O 248; belastingmerk. L, Vroegop, Rozenstraat W 209; kinderport. mett inhoud, Geert- se, Loskaai P 238; k'nderport. met inh., W. v. Gemert, Werfstraat P 34; zilv. potlood, mej. Lahr, Spanjaardstraat T 71; port met 'nhoud, de Visse', Wa terstraat Q 108; 2 jassen, Fiegen. Visch- markt H 164; port. met inh.. J. Vroon land, Zand traat Q 193; z'lv, col'ier, boekhandel D'buij, L^nge Burg B 10; Mn-ierschoeentje, L. P. Freekenhorst, Kleine Wer'st aat P 30; huissleutel, de Groot, Oostkerkple'n O 7; beiasting- irerk, J. Kievit, Spanjaardstraat F 68; belactirg-'-erk van Iwaarfen, N. Oos- ter cbestraat N 94. Inl'chtin<'en te bekomen aa" het Bu- -eau van Po'itie alhier 's Zaterdags avonds van 7 tot 8 uur. Notaris Blaupot ten Cate heeflt Dinsdag in café „Spoorzicht" te Arne- muiden publiek' verkocht 1.4340 ha. of 3 G. 1966 R bouwland te Middelburg, bij „Waldamme". Kooper L. Davidse Pz. aldaar voor f 2250; 2.0470 ha. of 5 G.65 R bouwland aldaar. Kooper A. Bierens te Koudeker- ke voor f 1750. Goedbloed wint van v. Calmthout, Kaan wint van Snoodij'k', Kaan wint van v.- Calmthout. Strooband 4 gespeeld 6 punten; Goed bloed 4 gespeeld 5 punten, Kaan 2 ge- speeld 4 punten; v. Calmthout 4 ge speeld 4 punten; Roelands (titelhouder) 4 gespeeld 4 punten; Maas 4 gespeeld ,2 punten; Snoodijk 4 gespeeld 1 punt. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid j gaaf, zacht en blank door ïlectr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6