^rouittciale ifeettuische ZEEUWSCH PROFETENBROOD HET ECHTE. No. 69. Twee Bladen. DINSDAG 22 MAART 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang. Het Wetsontwerp-Terpstra en de liberate Partij. BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. Verwachting tot Morgenavond; Hoog- en Laagwater te Vlissingen. MIDDELBURGSCHE COURANT Dfegblad Abonnementsprijs voor Middelburg en't agentschap Vlissingen Jf 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg IQ cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uitdruk' kelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. ren eèn ek- lao Liep eu- aon Iers Iter, jok De ich- 'dje, |èk- jm- as lao fon- alf as lien. die J>ur- staf die |noe en |>ten leid je cele Iken me- (Ne- dat kt 't Over het wetsontwerp-Terpstra is een rapport uitgebracht door de Onderwijscommissie uit het Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Beze commissie vreest, dat de bezui niging, welke met het ingediende wets ontwerp tot herziening van de L. O.-wet 1920 wordt beoogd, in de uitwerking zal blijken niet veel te beteekenen, terwijl bij ongewijzigde doorvoering levensbe langen van het volksonderwijs, vooral op het platteland, waar men de kleine scho len aantreft, h. i. zullen worden geschaad. De bezuiniging zal gelegen zijn in het besparen van de salarissen van een aan tal onderwijzers door het invoeren van een uniforme 45-leerlingenschaal voor het gewoon en een 26-leerlingenschaa! voor het uitgebreid lager onderwijs, zoo wel voor openbare als bijzondere scho len, ter vervanging van de gedifferenti eerde regeling, die thans geldt en die voor de kleine scholen voordeeliger is, doordat reeds voor de 33e of 25e leer ling het Rijk een onderwijzer vergoedt aan gemeente- of schoolbestuur. Bovendien bevat het ontwerp de be paling, dat scholen voor gewoon lager onderwijs met minder dan 91 leerlingen nog tien jaar in de tegenwooi'dige for matie mogen blijven bestaan. Al zullen door de voorgestelde rege ling de kosten voor het Rijk minder wor de», in wezen zal op de kosten voor het lager onderwijs niet veel worden bezui nigd. daar de gemeenten, die prijs stel les op goed onderwijs, meer zuilen moe ten uitgeven voor boventallige onderwij zers. 1* gemeenten, die onmachtig zijn, om boventallig personeel te bekostigen, zul le» zonder twijfel de onderwijsbelangen ernstig worden geschaad. Evenwel acht de commissie het een dwhsgende eisch, dat de kosten van ons lager onderwijs naar beneden gebracht worde». Naar haar oordeel ligt voor een goed deel de oorzaak van de te hooge kosten in net bestaan en de voortdurende op richting van kleine scholen, vaak één- mansschooltjes, die nog meer zullen ont staan, wanneer hij de invoering van de 45-schaal een aantal van 40 leerlingen in kleine plaatsen voldoende zou zijn voor de stichting van een school. Deze regeling komt de commissie onhoudbaar voor. Om nu in de toekomst de stichting va» Irieine scholen te voorkomen, over woog de commissie of het mogelijk zou zijn, zonder aan het grondwettelijk be ginsel der financieele gelijkstelling te ra ken, een bepaling in de Lager-onderwijs- wet te doen opnemen, in gevolge welke gee» gelden uit de overheidskas zouden worden beschikbaar gesteld voor scho len met minder dan drie leerkrachten, opdat een goede organisatie zou worden verkregen. Het aantal leerlingen, benoodigd voor de stichting eener school, zou dan afhan kelijk zijn van de vast te stellen leerlin- geaechaal. De commissie is van oordeel, dat in die« zulk een regeling inderdaad dooi te voeren ware, aan de tot het uiterste gedreven schoolsplitsing (waardoor bo vendien veel kleine openbare scholen zijn ontstaan) te eenen male een eind gemaakt zou zijn. Zeer zeker is de com missie er van doordrongen, dat door 'n dergelijke bepaling ook 't aantal kleine openbare scholen sterk beperkt zou wor de», doch zij meent, dat daarin voor het onderwijs geen bezwaar zou zijn gele gen. verband met deze overwegingen, wijdde de commissie haar aandacht aan het in het wetsontwerp voorgestelde sy steem om te komen tot de oprichting van ee« bijzondere school. Het eischen van ee» feoogere waarborgsom voor 't stich- te* van een bijzondere school met min der dan 150 leerlingen en het daartegen over laten vervallen van de verklaring der ouders, dat zij die school voor hun kinderen wenschen, acht de commissie niet te aanvaarden. Eerder zou de ouderverklaring van meer beteekenis moeten worden gemaakt door strenge controlemaatregelen vanwege het gemeentebestuur mogelijk te maken. Zoowel bij openbaar als bij bijzonder onderwijs zou ook voor de kleine scholen zooveel mogelijk naar concentratie en samenwerking, ook over gemeentegren- zen heen, moeten worden gestreefd, om bezuiniging te verkrijgen. Wat de scholen voor uitgebreid lager onderwijs betreft, acht de commissie een 24-leerlingenschaal gewenscht. Indien bereikt zou kunnen worden, dat op den duur tal van kleine scholen wer den opgeheven om tot grootere scholen complexen te geraken, zou daarmee het voordeel gepaard kunnen gaan, dat mis schien over de geheele linie de salari- eering van het onderwijzend personeel zou kunnen worden verbeterd, maar ook, dat betere selectie zou kunnen plaats hebben voor hen, die het hoofdschap zullen bekleeden met een aan die func tie verbonden hooger salaris. Het komt der commissie n.l. voor, dat aan de positie van het hoofd der school meer aandacht moet worden geschonken tegenover de in onderwijzerskringen veldwinnende neiging om de beteekenis van het hoofdschap te onderschatten. Het is goed gezien om het hoofd der school zoo noodig van het onderwijs in een vaste klasse te ontheffen. Het hoofd der school moet naar het oordeel der commissie in de gelegenheid zijn zich in alle klassen van den gang van zaken op de hoogte te stellen en te zorgen voor een behoorlijke aaneensluiting van alle deelen van het onderwijs. Ook aan het vraagstuk van de oplei ding der onderwijzers schonk de com missie haar aandacht, zonder voor het huidige tijdsgewicht bepaalde voorstel len te doen. Verder acht de commissie het ge wenscht, dat gelet wordt op die bepa lingen in het ontwerp, welke er op wij zen, dat eerder van achterstelling dan van bevoorrechting van het openbaar onderwijs sprake is. Ofschoon bij de thans voorgestelde wijziging aan verschillende bezwaren, welke die ach terstelling bewijzen, wordt tegemoet ge komen n.l. het herstel van het onderwijs in een vreemde taal voor het zevende leerjaar (waarin het bijz. onderwijs door het geven van cursussen binnen den schooltijd voorzag), de mogelijkheid ook in de openbare school het hoofd van het onderwijs in een vaste klasse te onthef fen en de gelijkstelling voor openbaar en bijzonder onderwijs van het aantal uren, dat aan de voorgeschreven vakken moet worden besteed, meent de commissie, dat aan verschillende bepalingen in het belang van het openbaar onderwijs aan dacht moet worden geschonken. Vooral acht zij de vraag gewettigd, of aan het Rijksschooltoezicht wel voldoen de invloed is gegeven op het bijzonder onderwijs. Tenslotte heeft de commissie nog de aandacht gevestigd op eenige speciale onderwijsbelangen. Het onderwijs in handenarbeid bv. wordt zoo spoedig mogelijk verplicht ge steld; waar reeds vele van de in de laatste jaren opgeleide onderwijzers de aanteekening voor handenarbeid op de L. O.-akte bezitten, behoeft de invoe ring van dit vak niet lang meer achter wege te blijven en wanneer met een voudige hulpmiddelen wordt volstaan, behoeven de te maken kosten de invoe ring niet tegen te houden. Hetzelfde geldt voor het onderwijs in eenvoudige huishoudkunde voor de meis jes van het zevende leerjaar. Dit vak zou de commissie gaarne als facultatief vak in de wet zien opgenomen. Wat het vak lichamelijke oefening be treft, betreurt de commissie dat een ter mijn, waarbinnen de invoering plaats moet hebben, geheel uit het ontwerp is vervallen. Het rapport is, namens de commissie, onderteekend door haar voorzitter nrof H. T. Colenbrander. DE KONINGIN IN FRIESLAND. Gistermiddag is de Koningin met de „Bosman" van den dienst Enkhuizen Stavoren te Stavoren gearriveerd. De Koningin was vergezeld van een hofdame en twee heeren. H.M. werd verwelkomd door den bur gemeester van Sneek. Het gezelschap vertrok naar Leeuwarden, waar zij te vijf uur aankwam. De reis was streng incognito en zal zeer zeker verband hou den met den grooten nood in de zuivel industrie. Heden zal H.M. confereeren met enkele vooraanstaande personen op landbouwgebied. De Koningin logeerde bij den Commissaris der Koningin. Voordat de Koningin zich te Enkhui zen inscheepte, reed ze door de Streek naar Grootebroek, waar H.M. heeft ge sproken met eenige tuinders, handela ren en bestuursleden der veilingsver- eeniging. Meer-weten en minder-weten liggen zeer nabij elkander; maar er is groot verschil in de toepassing van 't wei nige, dat we weten. Multatuli. LIBERALE STAATSPARTIJ. Aan den Liberalen Omroep (V.L.R.A.) heeft de minister van waterstaat op Za terdagavond 2 April de beschikking ge geven over het zendstation Hilversum (golflengte 298 ni) tot het uitzenden van een deel van het partij-congres van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, dat op genoemden avond te Leeuwarden zal worden geopend met een rede van mr. D. Fock. De tijd van aanvang van de uitzending zal nader bekend worden gemaakt. INVOERBEPERKING PORSELEIN EN AARDEWERK. Bij K. B. no. 8 van 18 Maart, gister avond in de „Staatscourant" afgekondigd in verband met de gebleken noodzaak tot tijdelijke beperking van den invoer van porselein, aardewerk, sanitair aar dewerk, alsmede van tegels, bepaald, dat gedurende een tijdvak van drie maan den (1 Maart tot 1 Juni) de invoer uit ieder land verboden is van porselein, fijn aardewerk, sanitair aardewerk, en muur en wandtegels, voorzoover die meer bedraagt dan resp. 90 pet., 75 pet., 85 pet. en 60 pet van hetgeen gemiddeld werd ingevoerd in drie maanden, in vo rige jaren. Bestuurders van het Steunfonds voor spoorwegpersoneel en van de vijf erkende organisaties van spoorwegper soneel hebben een „Crisisfonds voor ont slagen spoorwegpersoneel" gesticht tot steunverleening aan hen, wier tijdelijk dienstverband bij de Nederlandsche Spoorwegen, in verband met de crisis, niet is of zal worden verlengd. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Roosendaal en Nispen mr. C. A, Prinsen. De nieuwbenoemde is 35 jaar oud. Tot nu toe was hij chef der afd. financiën ter gemeentesecretarie in Den Bosch. Bij Kon. besluit is aan D. F. Ou- denampsen, op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Wildervank. M. PETERSE, Fa, GRAVESTEIN. (Ingez. Med.) MHM■MOV Lid Provinciale Staten. In plaats van wijlen den heer C. Jo- ziasse is in Januari tot lid van de Pro vinciale Staten gekozen verklaard de heer Iz, de Feijter te Axel. De heer De Feijter heeft niet op tijd zijn geloofsbrieven ingezonden en is thans gekozen verklaard de heer A. C. Heijboer te Oud-Vossemeer, opvolger op de lijst der Staatk. Gereformeerden. MIDDELBURG. Gisterenmiddag had de jaarverga dering van de Ned. Ver. v. Huisvrou wen plaats. De presidente kon met te vredenheid op het afgeloopen jaar te rug blikken. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek dat er groote afwisseling geweest was in lezingen en demonstraties. De leden hadden hierover hare waardee ring kenbaar gemaakt. Het Jacobafonds had steun verleend aan een lid. Drie gouden zilveren medailles zijn uitge reikt voor 25 en 12% jarigen trouwen dienst. De vergadering herkoos tot bestuurslid mevr. Horninge. In de plaats van mevr. Fagginger AuerHansen, secretaresse, die tusschentijds bedankte, koos de vergadering mevrouw van Beugen Bik- Korevaer en voor Mevr. Bakker-van Bendegom, 2e secretaresse, die aftrad en zich niet meer herkiesbaar stelde, mevrouw Walland-Semmelink. Als afgevaardigde naar de algemeen© vergadering te Hilversum benoemde de vergadering mevr. Loman-v. Nieuwen- burg, als plaatsvervangster mevr. v. Beugen Bik-Korevaer. De presidente bedankte nog in waar- deerende woorden de secretaresse en vice-secretaresse voor hetgeen zij in 't belang der afdeeling hebben gedaan en sloot de vergadering, Op verzoek' wijzen wij op de ad vertentie in dit nummejr, waarin voor 'komt, dat op Donderdag a.s. in het Schuttershof de mededeeling der bevor dering van en het uitpeifen van. diplo ma's en prijzen aan de leerlingen dei- ambachtsschool zal plaats hebben. VLISSINGEN. {£££1 In de gisteravond gehouden verga dering van de afd. Vlissingen van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Die ren, bracht de secretaris het jaarverslag uit over 1931, waaruit blijkt dat hel dierenasyl in een dringende behoefte voorziet. 'Gedurende 1931 zijn er 47 hon den en 49 katten verpleegd, zoomede 4 zwerfhonden en 6 zwerfkatten. Het be stuur slaagde er in Voor deze dieren een tehuis te vinden. Voorts nam men in. liet asyl op 1 zeehond1, 2 marmotten en en kele duiven, terwijl ooltó 2 koeien er voor één nacht onderdak' vonden. Twaalf jonge poesljes zijn aan een tehuis .-ge holpen. Men let er streng op, (flat hel pijnloos afmaken alleen geschiedt, als geconstateerd is, dat het zieke diepen betreft. Het asyl' verleent ook tijdelijk onder dak aan zieke dieren, die nagenezing weer aan de eigenaars terug-komen. WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden. ARNEMU1DEN. Onder leiding van den heer H. G. Horninge, burgemees ter vergaderde de raad dezer gemeen te in voltallige zitting. De aankoop van steenslag heeft plaats gehad van den laagsten inschrij ver J. de Dreu te Goes voor de som van 3.80, franco voor den wal. De besturen van de plattelandsge meenten behoorende tot den vleesch- keuringsdienst Middelburg hebben aan Ged. Staten verzocht geen goedkeuring te verleenen aan de door de gemeente Middelburg getroffen regeling inzake vordering van zoogenaamd invoerkeur- loon van geslacht vee. Ingekomen zijn declaraties van de gemeente Middelburg, krachtens de be palingen van de L. O. wet 1920, waar uit blijkt dat verschuldigd is: a, krach tens art. 104 der wet over 1929 130.48 b, krachtens art. 205 der wet over 1929 1.63. Tot lid der schattingscommissie wordt de heer J. van de Ketterij benoemd. Afwijzend wordt beschikt op de aan vrage van de Gebroeders de Hamer om bij hun werkplaats een zand- en grind bak te mogen plaatsen. Een geldleening, groot één duizend gulden, ter betaling der kunstwerken in den Walcherschen en Veerschen dijk, alsmede in den Paralelweg langs den spoorweg, wordt goedgekeurd. Getracht zal worden de leening te plaatsen tegen 5 procent, en in vijf jaar te beginnen met 1933, worden afgelost. Voorloopig wordt het geld nog niet opgenomen. Een tweede geldleening in verband met den aanleg van straten en rioleer- ing op het bouwterrein van de Gebrs. de Hamer wordt voorloopig nog niet aangegaan. Een Obligatie Nederland, groot 100 6 pCt. zal worden omgewisseld tegen een obligatie van 100, rentende 5 pet. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld met 34 honden a 2.50. Een voorstel tot aanleg van ongeveer 800 vierk. m- betonweg wordt breed voerig besproken. Het resultaat is, dat voorloopig hier niet toe zal worden overgegaan. Men wil eerst het resultaat dat met dergelijke wegen elders ver kregen wordt, eens afwachten. Een voorsel n. a. v. een verzoek van H. Boone om vermindering van steiger- geld voor het geregeld aanvoeren van enkele vaten olie per week, wordt breed voerig besproken. Daar deze aanvoeren minder bedra gen dan één vierde van den tonnenmaat van het vaartuig waarmede die vaten- olie werden aangevoerd, hadden B. en W. gemeend niet meer dan V\ van het steigergeld te moeten heffen, temeer daar de verordening de bepaling reeds heeft dat bij minder dan een halve be vrachting van het vaartuig, ook slechts de helft van 't steigergeld verschuldigd J.S. De heer C. S. v. Eenennaam zei- (Ingez. Med.) 23-III-'32, Dinsdag hoogste lucht- temperatuur 7.6 °C (46 °F); laagste 2.4 °C (37 °F). Heden 9 h: 3.3 °C; 12 h. 9.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoog ste barometerstand alhier 772 mm, laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 776.5 mm te Kopenhagen; laagste 757.6 mm te Vest- manoer. Zwakke tot matige O. tot Z, wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. Zon op: 5 h 58; onder 18 h 17. Licht op: 18 h 47. Maan op: 20 h 09; onder 6 h 05. L.K.: 29 Maart. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Maart. Di. Wo. Do. Vr. 22 23 24 25 Hoogwater. 1.00 13.29 1.35 14.03 2.12 14.40 2.53 15.22 Laagwater. 7.39 19.47 8.20 20.23 8.57 21.04 9.38 21.47 de, dat het steigergeld sinds 1932 aan merkelijk is verlaagd, hij acht geen re den aanwezig om nu nog verder te gaan, hij zegt dat 't den leverancier toch vrij staat ook met een half bevracht vaartuig deze olie aan te voeren- De heeren A. Schuit en L. P u ij p e staan op hetzelfde standpunt. De heeren A, C o r n e I i s s e en P. A. B a a ij e n s willen Boone tegemoet ko men. De heer B. Franse zegt dat het be ginsel voor vermindering reeds in de verordening is vastgelegd. Het voorstel werd verworpen. De wet houders en de heer Cornelisse voor. Een voorstel van B. en W. om zich aan te sluiten bij het verzoek van de afdeeling Walcheren van Burgemeesters en secretarissen om voorloopig van de verplichting tot deelneming aan den bouw van de ziekenbarak voor be smettelijke ziekten te worden vrijge steld, wordt goedgekeurd. Een regeling inzake benoembaarheid en bezoldiging van den gemeenteveld wachter wordt vastgesteld. Werkverschaffing. Bij de bespreking werkverschaffing keurt de raad de regeling, zooals die door B- en W. is vastgesteld goed. De regeling is als volgt; Uitgesloten van de werkverschaffing worden allen, die vanaf heden nog 18 dagen uit hun werkloozenkas kunnen trekken, en allen die zich niet verze kerd hebben; zij die minder dan 18 trekdagen heb ben worden nog drie dagen per week te werk gesteld; zij die zich wel hebben verzekerd, maar die thans niet uit hun kas kunnen trekken zullen 4 dagen per week te werk worden gesteld. De heer P. A. B a a ij e n s verklaarde zich tegen deze regeling, omdat de ge- organiseerden nu buiten de werkver schaffing staan; hij zegt verder van de ze regeling niets af te weten. De Voorzitter zegt den heer

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1