GENERAL BANDEN: grootere betrouwbaarheid Vroeger en Noe. ONDERWIJS. VOOR KLEINE TUINEN. RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Handel, Nijverheid en Visscherij INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. HET A. B. C. VAN 'T NEDER- LANDSCH FABRIKAAT. Vergaderingen, Concerten, enz. Depót te MiddelburgA. DE SMIDT, Varkensmarkt, Tel. 200, (Ingez. Med.) besturende colleges van protestantsche en andere christelijke kerken doorge zonden worden, waarbij de hoop zou worden uitgesproken, dat zij die ver klaringen, in welwillenden zin, zouden onderzoeken. De uitspraak der Volkenbondsconfe rentie houdt in, dat van sociaal en eco nomisch standpunt het stellen van een vasten datum voor de Paasch- en an dere veranderlijke feestdagen, een zaak van algemeen belang is. Paschen kan thans vallen in een tijd vak van 35 dagen (22 Maart—26 April), wordt de voorgestelde hervorming aan genomen in een periode van 7 dagen. Kerkhistorici nemen algemeen den 7den April als den juisten datum van de kruisiging van Christus aan, Daar die op 'n Vrijdag plaats hadden, zou dus naar de invoering van den voorgestelden besten digen kalender Paaschzondag steeds op 9 April vallen. Paaschzondag zou aldus steeds op zijn historisch uitgemaakten dag, zijn vastgesteld. Eindies Motorcursus. Zaterdagmiddag had in een der loka len van de Ambachtsschool alhier we derom de eindies plaats van den cursus in motorkennis, uitgaande van den kring Walcheren der Z. L. M. Deze cursus blijft zich in groote belangstelling ver heugen, en is in den winter 19311932 door ruim 50 leerlingen gevolgd. De openbare les werd bijgewoond dooi den oud-voorzitter van den kring, den heer jhr. P- J. Boogaert, die wegens ont stentenis van den voorzitter, den heer mr. M. C. van der Minne, de bijeenkomst leidde, den secretaris van den kring, J. Langebeeke, den Rijkslandbouwconsu- lent, den heer C. Stevens en zijn assi stent, den heer Constandse, en de heeren H. Bierman en W. J. Agterberg, com mandanten der brandweer, resp. te Mid delburg en te Vlissingen. De leider van den cursus, den heer E. Vischer, heeft elk der cursisten een of meer vragen in verband met de be handelde leerstof gedaan. Daarbij bleek ook nu weer, dat deze cursussen met succes worden gegeven, al weet natuur lijk de eene leerling vlugger en juister antwoord te geven dan 'n ander waarbij komt dat verschillende door het aanwe zig zijn van „dwarskijkers" zich wel eens van de wijs laten brengen. Toen allen een beurt hadden gehad, nam de heer Jhr- Boogaert het woord en zeide weer met groot genoegen de ze eindies te hebben bijgewoond, hij heeft bemerkt, dat de leerstof zich steeds uitbreidt, als gevolg van meer uitvindin gen. Gaarne vertrouwt de kring ieder jaar de leiding weder aan den heer Vis- scher toe. Bijna geen enkel bedrijf is er of men komt met motoren in aanraking en bijna ieder moet er dan ook eenige kennis van hebben. De kring heeft den cursus moeten uitbreiden ook over niet- landbouwers, maar toch doet het spr. genoegen er ook cursisten in nationale dracht aanwezig zijn. Spr. hoopt, dat al len in hun verder leven profijt zullen hebben van de eerste kennis, die zij hier op hebben gedaan, en dat zij het mooie dictaat nog eens zullen opslaan om er van te blijven léeren. Spr. deelde mede, dat aan 5 cursisten geen diploma kon worden uitgereikt en wenschte hen, die wel een diploma ver kregen, daarmede geluk. Hierna reikte spr. diploma's uit aan: J. C. van Loo, P. de Valk, J. Bimmel, M. v. d- Linden, J. Mulder, F. Steutel, A. Tange, G. J. A. v. d. Ven, P. Crucq, D. de Vos, J. de Smid, J. Melis, J. Parren, allen te Middelburg; J. v. d. Meijden, R. Geense, F. Duim, F. Visser, J, C. An- driessen, J. Poppe, P. Tromp, G. Her man, L. L. Delrue, J. Herman, P. Bouw man, allen te Vlissingen; 'F. C. J. Cor- nelisse, Jac. Simonse. Joh, Simonse, C. Clarisse, allen Biggekerke; J. Passe- nier, A, Mauer, beiden Domburg; J- H. C. Fence, C. R. Grashuis, J. Keim, A. Meijers allen te Oost- en West Souburg; P. B. v. d. Velde, J. den Hollander, Aag- tekerke, M. A. Allewijnse,, Koudekerke, C. Goverse, Arnemuiden; A. P. Col- paart, S- P. Pauwe, P. Dagevos, alle Goes; H. C. Ribbens, Hansweert; P. M. Meulblok, 's Heer Arendskerke; J. v. de. Weele, Wemeldinge; A. M. de Dreu, 's- Gravenpolder; J. Looi, Hoedekenskerke en H. A. van Kruiningen, Roosendaal. Namens de geslaagden en voorname lijk namens de leerlingen van den machi nistencursus, bracht de heer Mulder aan het bestuur van den kring en aan den leider dank voor de gelegenheid om aan den cursus deel te nemen. Dank bracht spr. den heer Vischer voor hét genoten onderwijs en den aangenamen omgang en waar men er niet in geslaagd was een blijvend aandenken te koopen, bood spr. den leeraar een rookoffer aan- De heer Visscher bracht ook zij nerzijds dank voor de aangename uren met de cursisten doorgebracht. Het is juist, dat goede kennis van motoren hoog noodig is en ook, dat er steeds meer bij komt. Dank bracht spr. den heer Mulder voor zijn woorden en allen voor het aan denken. De heer Bierman, zeide met groote belangstelling deze les te hebben ge volgd, uit de vragen en antwoorden heeft hij zelf nog heel wat kunnen leeren. De heer Agterberg zeide, dat ook hij groote waardeering heeft voor de wijze waarop het onderwijs is gegeven en meende, dat de leerlingen er in hun verder leven veel van kunnen profitee- ren. De heer Jhr. Boogaert sloot hierop de bijeenkomst. te Middelburg op een rijwiel op straat meer personen vervoeren, dan waarvoor het bestemd is: J. J. W. te Oost- en W. Souburg en J, Ch. M- de K. te Middel burg: ieder 10 b. s. 10 d. h.; te St. Laurens venten: J. W. v. d. B. gedomicilieerd te Alkmaar: 3 b. s, 3 d. h-; zonder schriftelijke vergunning van B. en W. een gebouw oprichten: J. L. te Vlissingen 0-50 b. s. 1 d. h. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 16 Maart veroordeeld wegens: met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: J. L. te Oostkapelle: 5 b. s. 5 d- h.; met een rijwiel rijden zonder achter licht of reflector: J. N. te Middelburg: Teruggave aan zijn moeder; met rijwiel rijden zonder licht: L. J. v. F. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.; met een rijwiel rijden op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: F. J. P. te Vlisingen 15 b- s. 15 d. h.; openbaren dronkenschap: L. de N. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h.; bij herhaling P. J. V. te Vlissingen: drie dagen hechtenis; Het zaaien en planten van vroege groenten, In den moestuin kunnen tal van groentensoorten nu worden gezaaid of uitgeplant. De onder glas overwinterde sla- en bloemkoolplanten hebben we ge durende den laatsten tijd steeds hooger gelucht, ze worden nu alleen bij koude nachten nog slechts met een rietmat ge dekt. Nu planten we ze uit waarbij we zorgen dat de wortels zoo min mogelijk te lijden hebben. Bloemkool geven we een afstand van 70 tot 80 cm en krop sla 30 cm. Bij gecombineerde teelt met een andere groentensoort wijzigen we den rijenafstand in verband met den ge- wenschten afstand van dit gewas. We planten nu ook pootuien en geven deze een afstand van 15 cm op de rij, bij een rijenafstand van 20 cm. Bij gecom bineerde teelt handelen we als boven is aangegeven. Op gronden waar zaad uien gewoonlijk mislukken, hebben we vaak wel goede resultaten met poot- uien. De onder glas gekuilde doperwten, peulen en tuinboonen staan nu ook flink boven den grond en worden dagelijks gelucht. Bij gunstig weer gaan we deze nu uitplanten. Tuinboonen planten we 15 cm uit elkaar bij een rijenafstand van 60 cm. Van doperwten en peulen plan ten we 3 plantjes bij elkaar op 7 cm afstand; de rijen geven we een tusschen- ruimte van 1.20 m. Ter beschutting leg gen we het rijs er voorloopig op, om het er na een paar weken "bij te plaatsen. We leggen nu ook erwten, peulen en tuinboonen direct ter plaatse. Om het opkomen te bespoedigen wordt het zaad eerst gedurende een etmaal geweekt. Door over de rijen een zwarten dunnen draad, even boven den grond, te span nen, blijven de vogels er gewoonlijk af. We zaaien tusschen de erwtenrijen of op een apart bed nu spinazie, raapste len, radijs en dunsel. Het zaad van spi nazie moeten we liefst vooral ook wee ken: de vogels hebben door het sneller opkomen dan minder tijd om het zaad op te zoeken en weg te pikken. Zorg ook dat de zaden steeds goed met aarde bedekt zijn opdat de vogels daardoor niet gelokt worden. De onder glas ge zaaide sla en bloemkoolplanten worden nu verspeend en al spoedig geleidelijk afgehard, opdat ze straks kunnen wor den uitgeplant. Deze toch zullen in op volging van de bovengenoemde weeu- wenplanten geoogst worden. Voor daar op aansluitenden oogst zaaien we nu buiten, waarvoor we ook nog de vroege soorten gebruiken. Verder zaaien we nu schorseneren. We zaaien deze in ondie pe voortjes welke 25 tot 30 cm uiteen komen. De jonge plantjes worden later uitgedund tot op 10 cm afstand. Een halve eeuw pakketpost. Het is deze week juist een halve eeuw geleden, dat een allereerste begin ge maakt werd met den modernen pakket postdienst. Aanvankelijk werd de dienst ingevoerd bestemd voor plaatsen, gelegen of door aansluitende postdiensten onmid dellijk verbonden met de Hollandsch- Rhijn-Centraal en Oosterspoorwegen, de Noordelijke Staatsspoorweglijnen en de lijn Rotterdam-Rozendaal-Vlissingen, Expresse-Aangeteekende stukken. Expresse-aangeteekende stukken, waar van de bestelling tevergeefs is beproefd, worden voortaan in de eerstvolgende, daarvoor in aanmerking komende gewo ne briefpostbestelling opgenomen, indien zij althans inmiddels niet aan het kan toor zijn afgehaald en niet bestemd zijn voor geadresseerden, die gewend zijn, hun aangeteekende stukken aan het kan toor af te halen. Genoemde dienstplichtige is verplicht om op 11 Augustus 1932 te Breda bij 't 6e Regiment Infanterie zich aan te mel den op de plaats van bestemming. Middelburg, 19 Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, DE VEER, wnd. De mosselteelt. Men schrijft ons uit I e r s e k e De afgeloopen week zijn reeds onge veer 1000 tonnen halfwassen mosselen van de Zuiderzee aangevoerd en uitge zaaid; prijs varieert van 0.90 tot 1. VOETBAL EN CRISIS. Geachte Redactie, In antwoord op het ingezonden stuk van den heer J. K. Mesu Jr., in Uw blad van Zaterdag, kan ik mij vereenigen met de eerste alinea's. Wat het bericht in „De Courant" be treft, zij medegedeeld, dat de heer Mesu al even weinig kijk op deze zaak heeft als de verschillende dagbladen, die dit bericht in de wereld geschopt hebben. Er bestaan n.l, bij den Kon. Ned. Voet balbond ook nog overschrijvingsbepalin gen, die het nu eenmaal onmogelijk voor den speler Bakhuijs maken direct voor zijn vereeniging uit te komen. Met de laatste regelen van „Con trasten", kan ik mij ook niet geheel ver eenigen, De heer Mesu vergeet nl. dat ook de voetbalvereenigingen groote on kosten te dragen hebben. Met dank voor de plaatsing. A. J. Barentsen, DIENSTPLICHT. Oproeping voor Herhalingsoefeningen. De burgemeester der gemeente Mid delburg roept BRONNO SCHUT,® ge woon dienstplichtige van de landmacht, lichting 1926, uit de gemeente Zierik- zee, behoorende tot het 14e Regiment Infanterie, krachtens het bepaalde in de artikelen 31, le lid, b, en 33 der Dienst plichtwet, voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst. I echnici dienen hunne kundigheden te gebruiken om onze industrie in het algemeen vooruit te brengen door persoonlijk opgedane ervarin gen met materialen van Neder- landsch fabrikaat in ruimen kring bekend te maken. Flor a-B i o s' c o o p (Noordstraat) da gelijks doorloopende voorstellin gen, 7.30 uur. Zondagmiddag 3— 6 uur matinée. Electro-Bioscoop (Markt). Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. Dinsdag 22 Maart. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr. C. Barentsen, Middelburg. Vooruit, 8.15 uur. Dinsdag 22 Maart. Uitvoering Kabou ters en Padvindsters. Buiten tuin, Tramsingel. 8 uur. Donderdag 24 Maart Besloten Kunst filmavond, directie Electro Bios coop. 8.15 uur. Zaterdag 26 Maart, Inst. v. Arb. Ontw, Excursie Museum Zeeuwsch Gen. der Wetenschappen. V r ij d a g 1 April. Padvindstersdemon- stratie Leger des Heils. Schut tershof, 8 uur. Zaterdag 2 en Zondag 3 April'., Tentoonstelling Nederl. Jeugdbond voor Natuurstudie, afd. Middel burg. Kunstmuseum. Woensdag 6 April- Mevr. Joost van Heijningen, Psychomelryische Sé ance. 8t. Joris. 8 uur. Woensdag 6 April. Generale rep«titi« Ver. voor instrumentale Muziek Concertzaal. Donderdag 7 April Concert Ver. voor instrumentale Muziek. Concert zaal. Donderdag 7 April, Besloten Kunst filmavond, directie Electro Bios coop. 8.15 uur. V r ij d a g, 8 April. Het Schouwtooneel „De Baas in huis", Abonnem. Too- neelvoorstelling. Schouwburg 8.15 uur. V r ij d a g 15 April. Het Middelburgsch Dileltantentoneel met „Een par tijtje poker. Schouwburg S. 15 uur. r V r ij d a g 29 April. „De Kunstclujb" met „Nan". Schouwburg. Donderdag 28 April, Besloten Kunst filmavond, directie Electro Bios- agKS door F. DE HULLU. II (Slot.) Een schoon kerweitje kreeg de kweèkelieng dok, as 't in den tied van de scheurkalenders wier. Dan kwam t'r op schole zoö'n eèle portefoelje vol mie schilden van kalenders, waor inteikenliesten an vast zaoten. De kweèkelieng most 'r dan op af nao Jan, Piet en Klaos om te gaon vraogen, of ze geèn kalender mosten èn. Ie wier toen zoö'n soort van leurder. En brao- ve, oewel 't van binnen kookten, gieng t'ie an de slag. Ier wier 't ie van de deure gestierd, daor aon ze d'r geèn noodig. Op 'n andere plekke most ie nog maör eès trug- kommen as den baos tuus was. Wao zoö'n joengen toch nie voo gebruukt wier! Zoo most ie op 'n keèr naor 'n boer achter Schèr bier, om 'n kalender kwiet te rao- ken. 't Goot waoter, asof 't mie bakken uut den emel gegoten wier Toch d'r deur! Wa was die joen gen dul! Onderalf ure gaons mie zuk slecht weer om één kalender kwiet te raoken. 't Blèten stoeng t'm naoder as 't lachen en toch gieng t'ie. Ze teikenden dan op Schèrbier in voor een kalender van vuuf en zeventig cènt. Zoo niedig was die kweèkelieng nog nooit gewist. Onderwegt dompelt ie eèl de portefoelje in de vaort en laot 't waoter, dat deu de sturm opgezwiept oörd, tusschen al die inteikenliesten en die kleurige schilden stroömen. Ie most toch èrgens z'n dulligheid op koelen! Toen ie in schole kwam aot van zelf de regen gedaon. Wa was die bovenmeèster kwaod! De kleuren van die schilden waoren allemar deu mekaore geloöpen, verscheije inteikeniengen, die mie van dat intpotloöd geschreven waoren, kon je nie meè lezen, 't Was een mooi zootje g'oören! Wier 't vacantie, dan mosten al de intpotten uutgekuuscht oören, waor allerlei drèndels in zaoten, de boeken uutgeslogen, de®kaor- ten en de plaoten schoon gemaokt, de kasse uutgestoft, de leien op- haold, afijn van allerlei wèrkjes. En kwam die kweèkelieng bie z'n vaoder, om z'n nood te klaogen, dan luusterden die daor om zoö te zeggen nie nao. Die ao z'n joen gen an de bovenmeèster overge geven en die wist wè wa goed was. 't Is dus zeker niet te verwon deren, dat 'r in 't oöfd van de kweèkelieng zachtjes an stao- kiengsplannen begonnen te riepen, Toch was 't ie d'r bange voo, Wa zou de bovenmeèster doen? Wa zou z'n vaoder zeggen? Eèle dao- gen liep 't ie d'r mee rond, toe dat ie op 'n goejen dag de vriemoe digheid kreeg, om d'r over te praoten. „Meèster", zoo begon ie op 'n keèr, toen de schole was uutgegaon, „meèster" i en z'iï stemme beefden complijt ik wil in 't vervolg al die wèrkjes, die mie 't onderwies niks te maoken èn, nie meè doen. Ik wil wel on derwies leèren geven, maor pos zegels aolen, en om vleisch gaon en schoolgeld opaolen en kachel- out kappen enzoö, da doen 'k nie meè!" Ziezoo, 't oöge woord was t'r uut! Mae noe ao je da gezicht van de bovenmeèster eès moeten zien. Daodelijk sproeng t'ie overènde, ie spalkten z'n oögen wied open, z'n kinne zakten nao benejen, ie snokten z'n bril van z'n neuze en liet 'm an 'n kittienkje achter z'n oöre sliengeren. De kweèkelieng verschrok t'r van en ie docht a bie z'n eigen „wa bin'k begon nen." „Dus jij wil niet alles meer doen, wat ik je hier in school opdraag. Dat zegt daar maar gewoon weg „ik doe 't niet." 't Is wat moois. Ga nu maar naar huis. Morgen om vier uur kom je weer bij me en dan praten we nog eens." Eigenlijk bange wat of t'r noe nog volgen zou, gieng de kweè kelieng naar uus en vertelden 't dao wat of t'r gebeurd was. Z'n vaoder keurden 't eèlemao nie goed, dat ie zoö brutaal tegen de meèster gewist was. De kweèkelieng zag tegen den anderen dag op as een bèrg. Mie loöje schoenen gieng t'ie tegen 4 uren 's middags nao de schole. Wa voo vonnis zal d'r geveld oören? „Kom maar binnen." De bovenmeèster gieng achter z'n lessenaortje staon. Ie aolden uut de kasse een groot vel papier, vol geschreven, ie zetten z'n bril op z'n neuze en dao begon t'ie. „Ik heb op dit papier tal van vragen geschreven, die jij beant woorden moet met ja of met neen, niets anders." „Wil je aardrijkskundeles geven aan de vierde klas?" „Jao!" „Wil je lezen met de 2de klas?" „Jao!" „Wil je bij de schraper en de mat staan, als de school ingaat, om te zien of de voeten goed ge veegd worden?" „Neè!" „Wil je griffels en potlooden aanpunten?" „Neè!" „Wil je taal behandelen met de 3de klas?" „Jao!" „Wil je schoolgeld ophalen?" „Neè!" „Wil je wel eens een boodschap doen, als postzegels halen, of vleesch of iets dergelijks?" „Neè!" „Wil je rekenen met de eerste klas?" „Jao!" En zoö kwaomen d'r nog wel een stik of tien vraogen. Toen 't afgeloopen was, kon de kweèkelieng wee naor uus. Mao 't gevolg was, dat ie vanaf dien dag kweèkelieng wier, zoo-as ze 't tegenwoordig ook zien, alleèn om te leèren onderwjes geven, deu 't zelf te doen of deu naor 'n on- derwiezer te luusteren. Is 't noe geèn waor, dat de kweèkeliengen tegenwoordig be ter af zien as vroeger. Mao je zou t'r noe eès moeten meè kommen ook! Toch eit ie op die schole ontzet tend vee geleèrd, waovan t'ie lao- ter vee gemak ao. Je moet t'r nie lucht over rekenen, om zoö'n groo te veèrtig kleine joenges goed on derwies te geven en te maoken, dat alles ordelijk verloopt en dat 'r een goeje geèst in zoö'n klasse is. Om die te kriegen en t'ouwen zonder slaon en zonder leien vol mie regels te laoten schneven. Da waoren doödgeweune zaoken, maor 'n joengen die altied mie z'n beèn zat te sliengeren, wier ge- waorschuwd en liet ie 't dan nog nie, dan wier z'n beèn éénvoudig an de banke vastgebonnen en 't sliengeren was klaor. Een meisje, dat altied op d'r duum zat te zu- gen, wier gewaorschuwd en dee ze 't nog, wel dan wier t'r 'n teute uut de lessenaor haold, die wier rond 'r als hangen, dan kon ze daorop zugen as ze wou en 't zu- gen was klaor. As t'r tweè naost mekaore zao ten en d'n eèn keek te veè bie d'n anderen nao en ze waoren ge waorschuwd en 't ielp nie, dan wier t'r zoö'n blouw klaffesien van 'n schrift rond z'n öofd gebonnen, zoö op zieë, en 't naokieken was af geloopen. Praotten d'r eèn te vee en een waorschuwieng ielp nie, dan kwam t'r een schoönen doek voo den dag, die wier voo z'n mond gebonnen en t' kletsen was klaor. En meèn noe nie, dat die diengen 'n spek- taokel teweeg brochten. Eèlemao nie. Da was dood geweun. 't Liep alles as gesmèrd. De joenges ieu- wen van ulder meèster, afijn, z'aon d'r voo deur 'n vier geloöpen, 't Gaot 'r noe wel eèl anders nao toe. Vee diengen bin beter, mao daorom is da van vroeger ook nie allemao af te keuren. En kom noe eès in Oöstburg! De normaolschole, vroeger d e inrich- tieng van onderwies van 't landje, bestao nie meè. Daor is 'n kweèk- schole voor in de plekke gekom- men, een schole, die klienkt as 'n klokke, wao ze noe nie zoö mao net klaor gemaokt oören voo d'on- derwiezersakte, mao wao ze alf op weg zien voor d'oöfdakte, as ze d'r vier jaor op gewist zien. Vérder een ambachtsschole, die d'r zien mag en dan 'n oögere bur- gerschole as 'n paleis mie 'n staf van leèraoren. Een joengen, die noe 'n bitje leèren kan, moe noe nie meè persé meèster oören en om ze noe wat anders te laoten leèren kost noe ook zoövee geld nie meè. 't Begint a, maor as je nao verloop van nog eès ienkele jaoren een statistiek kon opmaoken van de avekaoten, dokters, dome- nies, tandartsen, insenjeurs in Ne derland, dan zou je wè zien, dat 'r al een aordig persèntage uut 't land van Cezand komt.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6