TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 MAART 1932. No. 68. BINNENLAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. Laat een ander zich kwellen, KUNST EN WETENSCHAP. DE BEVOEGDHEID VAN TAND HEELKUNDIGEN. Ingediend is een wetsontwerp hou dende een regeling van de bevoegdheid der tandheelkundigen. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zegt in de toelichting o.m.: Het verschil tusschen hetgeen volgens arrest van den Hoogen Raad de volle dige tandprothese omvat en hetgeen volgens de wet de volledige tandheel- kunst omvat is te gering om deugdelijk gemotiveerd te kunnen worden. Hand having van dat verschil moet subjec tief gevoeld worden als een onbillijk heid, waarvoor geen deugdelijke argu menten, ontleend aan het belang, van de volksgezondheid kunnen worden aangevoerd en is objectief een gevaar voor de wet, omdat de practijk van iede- ren dag tot wetsovertreding als 't ware uitlokt. De rechtvaardigheid eischt dan ook, dat aan het uitgedrukt verlangen worde voldaan en aan de tandheelkun digen de volledige bevoegdheid worde gegeven. DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND. Inzake de werkloozenzorg zijn naar vanwege het departement van binnen- landsche zaken en landbouw wordt me degedeeld aan alle gemeenten in ons land inlichtingen verzocht. Van 152 ge meenten met rond 745.660 inwoners waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvan gen. Het aantal werkloozen, dat als werk zoekenden bij de organen van de ar beidsbemiddeling in gemeenten welke inlichtingen verstrekten, op 27 Febru ari stond ingeschreven was 272,666. Bovendien waren gedeeltelijk werkloos 16,734 personen. Geheel werkloos wa ren 3676 vrouwen. DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het bericht omtrent een voornemen, dat bij de directie der Ned. Spoorwe gen zou bestaan om op bepaalde lijnen het passcg ersvervoer geheel of gedeel telijk stop te zetten, is voor het Tweede Kamerlid Van den Heuvel aanleiding geweest bij den minister van Water staat naar de juistheid daarvan te in- formeeren, Zoo ja, dan vraagt hij, of de minis ter bereid is de uitvoering van dien maatregel uit te stellen tot er gelegen heid is geweest in de volksvertegen woordiging over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen, HET REGLEMENT OP DEN LOODSDIENST, Nadat de voorzitter de commissie voor het georganiseerd overleg voor ambte naren ressorteerende onder depar tement van defensie met een kort woord had geïnstalleerd, is overgegaan tot de behandel ng van de door den mi nister van Defensie in handen der com missie geste'de ontwerpen van een al gemeen reglement en districtsreglemen ten op den loodsdienst. Behoudens enkele redactiewijzigin gen kon de commissie zich met de ont werpen vereenigen. Opneming in het algemeen reglement van de functie „zee- loods, belast met den dienst van stuur man" is noodig geoordeeld. Voorstel len om de rangen van „hulpzeeloods", „hulpbinnenloods" en „loodsschipper 3e kl<-sse" te laten vervallen konden geen meerderheid vinden, evenmin als het voorstel om den titel „matroos-motor drijver" te wijzigen in dien van „mo tordrijver". Uit den aard der zaak zijn bij de behandeling der onderscheidene artikelen verschillende wenschen van 20. De deur ging open en Spencer ver scheen weer, kreeg gehoorzaam 'n stoel uit een hoek van de kamer en zette dien bij de tafel. Het spijt me, mijnheer, verontschul digde hij zich tegen Harker. Het is goed, Spencer, Het is goed, zei Harker toe hem. Het is niet goed! zei sir Peter boos. Ik betaal Spencer, om voor mijn gasten te zorgen, en ik zal maken, dat hij het doet! Hij keek den butler toornig aan en wees gebiedend naar de deur. Maak dat je weg komt, beval hij kortaf. En blijf weg toe je geroepen wordt! Harker keek naar Spencer's waardig heengaan, als steeds verbaasd, dat de man zich zoo liet afsnauwen; toen wend de hij zich tot sir Peter. Ik zou het kunnen begrijpen, als U een vermetel, slecht baron was als Front-de-Boeuf, begon hij, den baronet verwonderd aanziend. Maar een Brace van het Huis Brace. Sir Peter bloosde driftig, Als jij aanmerkingen op mijn ma het personeeel naar voren gebracht, zonder dat dit echter tot ingrijpende wijzigingen in het ontwerp leidde. De commissie zal er den minister mede van in kennis stellen, dat zij het op hoogen prijs zal stellen eveneens ge hoord te worden over de ontwerp- dienstreglementen voor het loodswe zen en voor de betonning en de ver lichting. Eveneens zal den minister worden verzocht te bevorderen dat gebruik worde gemaakt van de bevoegdheid in 't arbeids-overeenkomsten-besluit bepaald, voor zoover ten aanzien van vacantie- verlof en uitkeering bij ziekte of onge val voor enkele groepen van personen regelingen bestonden, die gunstiger wa ren dan de thans ingevoerde. HET RUBBERVRAAGSTUK. De Britsche en Nederlandsche regee ringen hebben, in samenwerking met vertegenwoordigers van. rubberprodu- ducenten in Britsche en Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen, naar het ministerie van Koloniën officieel me dedeelt, onderhandelingen gevoerd ten einde na te gaan of een uitvoerbaar plan tot verbetering van de rubbersi tuatie zou kunnen worden ontworpen, In den loop van deze onderhandelingen hebben de Britsche en Nederlandsche regeeringen de gouvernementen van Ceylon, Malakka en Nederlandsch-In- dië geraadpleegd. Na een zorgvuldige beschouwing van den toestand zagen de beide regeerin gen zich genoopt te concludeeren, dat het onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is een internationaal plan te ontwerpen en uit te voeren, waar door een doeltreffende regeling van de productie of den export van rubber zou worden gewaarborgd. Om mooie witte tanden te krijgen en om den leelijken tandaanslag te verwij deren, gebruikt men met góed gevolg de bekende goede Chlorodont-tandpasta. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent, (Ingez. Med.) Het gevaarlijke wegvak door den Caterspolder. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich andermaal met een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, waar in zij er op wijzen, dat door hen reeds op 16 -September 1926 aan den toen- maiigen Minister van Waterstaat het verzoek werd gedaan, die maatregelen te treffen, opdat de in bewerking zijnde plannen om afdoende verbetering van den weg door den Caterspolder zoo spoedig /mogelijk ten uitvoer zouden worden gebracht, waarop zij in Januari 1927 antwoord ontvingen, dat het in de bedoeling lag om in dat jaar met den aanleg van het gedeelte van den ver bindingsweg ZeelandNoord Brabant in den Caterspolder te beginnen en de ver betering regelmatig voort te zetten. Eerst in 1928 werd op de Wegenfonds- begrooting voor dit doel 95,000 uitge trokken, welk bedrag echter noch in dat jaar, noch in de volgende jaren werd verwerkt (volgens de Wegenfondsbe- grooting 1930 werd in 1928 slechts een bedrag van 3557.65 verwerkt voor „verbetering door Caterspolder"). In Mei 1931 wendden genoemde ver- eenigingen zich opnieuw met een adres tot den Minister van Waterstaat, waar in zij verzochten het daarheen te leiden, dat op de ontwerp-begrooting voor het Wegenfonds vooh het jaar 1932 de noo- dige gelden zouden worden opgebracht, hetzij voor afdoende verbetering van de huidige verbinding in den Caterspolder, nieren hebt, Harker, stoof hij op, gooi ik je het bordes af! Harker grinnikte en richtte zich tot zijn zeer aanzienlijke lengte op. Uw ijdelheid is in gezonden toestand mijn waarde heer, zeide hij, maar Uw bijziendheid wordt veel erger. Harker had er plezier in sir Peter te sarren. Hij beweerde, dat het goed was voor den baronet. Al te veel menschen, zoo redeneerde hij, waren geneigd sir Peter ernstig te nemen en dientengevol ge. leed sir Peter aan verwaandheid. Hij hield vol dat een schertsende houding altijd meer uitwerkte bij een bulderen den snoever als sir Peter dan alle be- leedigde waardigheid of gekibbel onder de zon.En de wijze, waarop sir Peter op Harker steunde, scheen het bewijs van die bewerng. Harker hield niet van sir Peter en had evenmin het land aan hem. Sir Pe ter was een voordeelige cliënt en in het algemeen een koel, helder man in zaken. Maar Harker bedankte er voor te bui gen voor den verachtelijken Brace-trots en had meer dan eens den baronet drif tig gezegd, dat er een tint van blauw bloed in de aderen der Harkers te zien was en dat hij niet zonder reden trotsch hierop was; er waren verschillende nu ances van blauw. Harker beschouwde sir Peter's eerbied voor zijn bloed dorstige en losbandige voorvaderen als een overgeërfde kwaal en had daarom hetzij voor den aanleg van een wegom- legging en dat de daarvoor uitgetrokken bedragen ook inderdaad voor dit doel zullen worden gebruikt, op welk verzoek zij bericht ontvingen, dat in verband met andere noodzakelijke werken in 1932 geen gelden beschikbaar zijn voor ver betering van de verbinding tusschen N. Brabant en Zeeland door den Caters polder. Nu voldoet de smalle weg door den Caterspolder welke de eenige verbinding vormt tusschen Noord-Brabant eener- zijds en anderzijds Zuid-Beveland en als zoodanig dus een onderdeel vormt van een belangrijken primairen weg, naar de meening van voornoemde vereenigin- gen in geenen deele aan de redelijke ver keersbehoeften van het steeds toene mende doorgaande verkeer, terwijl door den zeer onvoldoenden toestand van het gedeelte aan weerszijden van het sta tion Woensdrecht (dubbele bocht nabij den spoorwegovergang met zeer beperkt uitzicht) de veiligheid van het verkeer onafgebroken ernstig in gevaar wordt gebracht, zoodat zij het derhalve in hoo ge mate urgent achten, dat een afdoende verbetering c.q. omlegging van den weg door den Caterspolder, waarvoor blij kens het vorenstaande reeds vele jaren geleden ernstige plannen bestonden, ten spoedigste tot stand wordt gebracht. Om al deze redenen hebben de A.N. W.B. en de K.N.A.C. zich andermaal met aandrang tot den minister gewend, met het verzoek in het belang van de veiligheid, de vrijheid en de vlotheid van het doorgaande interprovinciale verkeer tusschen Noord-Brabant en Zeeland, te willen bevorderen, dat het wegvak door den Caterspolder spoedig afdoende ver beterd zal worden en dat voor dit doel de noodige fondsen zullen worden opge bracht op de Wegenfondsbegrooting 1933. Op dit verzoek werd thans bericht ontvangen, dat in overweging is om met de verbetering van de verbinding tus schen Zeeland en Noord-Brabant door den Caterspolder in 1933 te beginnen, WALCHEREN, VEERE, Donderdagavond is alhier op een ouderavond, na zang van de ver schillende klassen en een paar voor drachtjes opgevoerd de operette „As- schepoester". Hiermede oogstten de klei nen veel succes. Aanwezig wai-en o.m, de heer Wit, Inspecteur L.O. in de inspectie Middel burg, de burgemeester van Veere en wethouder Castel. Mevrouw Theri wer den bloemen aangeboden, die deze hul de echter deelde "met mevr. Weyland en mevr. Lensvelt, die mede veel heb ben bijgedragen tot het slagen van dezen avond. ST. LAURENS Onder Voorzitterschap van den heer S. Simonse, hield de coöp. Boerenleenbank hare algemeene leden vergadering. Op de voorschotten is gemiddeld onge veer 10 pet. afgelost. Spr. wijst iop de soliditeit der boerenleenbanken en hun zegenrijke werking. Uit het verslag van den kassier blijkt dat het aantal leden is gestegen tot 252 het aaantal dagboek- en spaarbankpos ten tot 2205. Het bedrag der ontvangen spaargelden was f 159.877, in loopende rekening f 476.167. De omzet der bank steeg tot f 690.209. De winst ad', f 1798.27 werd bij het reservefonds ge voegd, waardoor dit steeg tol f 13095.52. Tot lid van het bestuur werd herko zen de heer Joh. Mapnissen tot lid Van den raad Van toezicht de heer .T- Ver- slu ijs en tot plaatsvervangende bes tuur 9- ieoen de heeren J. Versluijs en L. Ma- rinissen. De rente van spaargelden en ere- diet in loopende rekening is vastgesteld op 3 pet. van 1 Januari t. ml. 31 Maart; van af 1 April wordt deze rente ver hoogd tot 3.6 pet. De rente poor 0;p- medelijden met hem. Sir Peter gromde in zijn keel en zijn lippen trokken hevig, toen bedwong hij zijn toorn, en riep een duidelijk onop- rechten glimlach te voorschijn. Misschien heb je gelijk, Harker, zei hij, en met zijn vingers op de tafel trommelend, keerde hij zich af en ging zitten. Als 't je niets schelen kan, ging hij bittter voort zullen wij met onze zaken. Aimsbury, die den toestand zeer inge wikkeld had gevonden, duidde zijn groo- te goedkeuring van het voorstel met 'n hoofdknik aan en hij schoof zijn stoel dichter naar de tafel, waarop hij met zijn ellebogen steunde. Harker ging langzaam zitten en begon zijn tasch open te maken. Voordat wij verder gaan, sir Peter, zei hij krachtig, ik kan niet inzien, dat dat U meer dan veertigduizend beschik baar heeft voor onmiddellijke belegging. Zonder hetgeen onze aandeelen in Wairarapa petroleum zullen vertegen woordigen, herinnerde sir Peter hem in vertrouwen. Zij zijn de extra tiendui zend vandaag waard. Deze inbegrepen, verbeterde Har ker, Deze inbegrepen? riep sir Peter ongeloovig uit. Maar wat Hij hield zich haastig in, fronste het voorhoofd en kneep zijn onderlip sa- genomen gelden is voor dit jaar .be paald op 4.5 pet. wanneer het 'betreft gelden voor land- en tuinbouwdoeleip-i den en op 4.8 pet. Voor de ovejrige Goed gekeurd werd voorts het storten van 'n bedrag van f 400 in een te vo.rmiep pensioenfonds voor eventueel aan den kassier toe te kennen pensioen, ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Donderdagavond hield de afdeeling alhier van de vereeni- ging „Het Groene Kruis" haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag blijkt dat de vereeniging thans 334 leden telt. De wijkverpleegster heeft in 1931 1300 be zoeken afgelegd. Uit de rekeningen van den penningmeester voor de t.b.c.-be- strijding bleek ontvangen met het goed slot van vorige jaren 439.30^, uitge geven 135.25. Voor het Groene Kruis werd ontvangen 571.29 en uitgegeven 517.26. Besloten wordt op de algemee ne vergadering van de Prov. Vereeniging een voorstel te doen alle afdeelingen te doen medewerken voor instandhouding der ziekenauto of wel dat het vervoer van zieken met deze auto van de be sturen der ziekenhuizen te Goes zal uit gaan. Aan contributies voor de plaatse lijke afdeeling der vereeniging voor zie kenverpleging was voor 1931 geïnd 652.60. Het aantal leden bedroeg 371. 'S GRAVENPOLDER. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer H. W. Neer voort tot notaris te 's Gravenpolder werd benoemd. Als candidaat-notaris was hij in func tie te Hulst en Middelburg. Hij was ont vanger-griffier van den Koningin Emma- polder. Op 21 Maart 1917 werd hij be noemd tot notaris alhier, waar hij eenige jaren ook raadslid was. In verband met zijn benoeming tot notaris te Putten (Geld.) verliet hij deze gemeente. HANSWEERT. Nader meldt men ons, dat het comité tegen het kanaalplan is opgericht op initiatief van de heeren Polderman en Van der Peijl alhier. Het comité bestaat uit 7 personen en koos tot voorzitter den heer A, J. de Visser. Het comité zal trachten zooveel mo gelijk leden te werven en zich in verbinding te stellen met het provinciaal comité te Middelburg. De inwoners voelen zich in hun be staan bedreigd en zullen alles in het werk stellen om de dreigende ramp af te wenden. WEMELDINGE. Donderdagmiddag vergaderde de Raad voltallig. De kerk voogdij der Ned, Herv. Gem. heeft toe zegging gedaan van eeft bijdrage van 150 in de kosten van werkverschaffing ten bate van behoeftigen. Bepaald wordt dat de winkels en kapperszaken gedu rende de zomermaanden tot 9 uur n.m. zullen mogen worden opengehouden. De instructie voor den opzichter van ge meentewerken werd na uitvoerige dis cussie vastgesteld. De jaarwedde voor den te benoemen opzichter wordt be paald op 100. Voor de benoeming van een opzichter luidt de voordracht: M. Hoogesteger Fz, en P. Cijsouw. Besloten wordt de benoeming tijdelijk te doen ge schieden. De heer Lindenbergh merkt op, dat de voorgelegde voordracht een eigenaardigen indruk maakt, nu daarop voorkomt een lid van den Raad, die zeer waarschijnlijk niet voor be noeming in aanmerking wenscht te ko men, en stelt voor B, en W. uit te noo- digen deze voordracht te herzien. Aldus wordt besloten. De steunregeling wordt met algemeene stemmen vastgesteld, voor georganiseerde kostwinners 7 per week met 0.35 per week per gezins lid boven de 2 personen tot een max. van 6 personen, plus huurtoeslag tot 'n maximum van 1 per week bij huur bedragen van meer dan 3 p. w. On georganiseerden 6.50 per week en kostgangers 4.50 per week; overigens ik neem geregeld bij ver- stopping Istizin, dat helpt! Ik heb Uw instructies letterlijk uitgevoerd ging Harker voort en heb de gelden geïnd, die dadelijk opvorderbaar waren. Daar is Tremayne's wissel voor de Waitoriki-beztting en Sir Peter wenkte ongeduldig en Har ker zweeg stil. Aimsbury leunde over de tafel heen en zijn gelaat werd strak en van onrust. Sir Peter stond1' van zijn stoel op en liep tweemaal naar de salondeur en weer terug zijn schouders opgetrokken en zijn wenkbrauwen in diep nadenken ge fronst. Aimsbury sloeg hem nauwlettend gade, maar Harker ging zijn papieren bij een zoeken op de rustige wijze van den voorspoedigen procureur. De baronet bleef staan toen hij voor den tweeden keer bij de tafel was, tikte er even in gedachten op, lichtte toen hethoofd op. Wil je veertigduizend hebben, Aimsbury en 'n P.N. voor het saldo op tien dagen? vroeg hij kortaf. Aimsbury liet zijn gespannen houding varen en deed of hij nadacht. De schik king paste hem uitstekend, maar hij vond het goede politiek dit toe te geven. Tien dagen is nog al lang, begon hij twijfelachtig. i Vijf dagen? snauwde sir Peter. Aimsbury dacht nog even na, toen knikte hij toestemmend. Dat is goed, sir Peter, antwoordde hij kort. Goed. het zacht werkend laxeermiddel.^^ (Ingez. Med,) als voor de georganiseerden. De heer Lindenbergh vraagt wel ke overwegingen er toe hebben geleid om een circus in deze gemeente toe te laten op gemeentegrond. Deze zaak heeft groote verontwaardiging in de gemeente gewekt. De voorzitter zegt dat aan deze zaak eenig voordeel voor deze ge meente ver.bonden is, afgezien daarvan, is spr. gewoon van tijd tot tijd vergun ning te geven tot voorstellingen als deze. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D, AXEL. Men schrijft ons1: Zooals bekend, was door drie raads leden te Axel een verzoek gericht aan de kroon, om' te vernietigen het raads besluit, waarbij de heer C. van Kampen nummer twee als' raadslid werd be noemd in een opengebleven zetel van den Vrijheidsbond. Thans is een minis terieel schrijven ingekomen, dat bedoeld verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Ook Ged. Staten van Zeeland hadden het raadsbesluit goedgekeurd. Doordat ech ter daarna van ambtelijke zijde verschil van meening heerschte, werfl een ver zoek aan de Kroon uitgelokt, waarop afwijzend antwoord is ingekomen, met als gevolg dat een liberale zetel door een anti-revo'lutionnair "wordt ingeno men. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W~D. AARDENBURG. Donderdagavond werd door het meisjes zangkoor onder leiding van de schrijfster opgevoerd de operette „De heksenmantel" van. mevr. Van den Broecke— De Man. In aanmerking nemende den leeftijd der «kinderen, n.l. van 8—12 jaar, werd het stukje heel aardig gespeeld, waar bij mej. N. Kouwe voor dc anuziekbv- geleiding zorgde. "Aan 't "slot werden eenige charades voorgesteld, waarbij het publiek kon me deraden naar de oplossing. Onder hen, die het grootst aantal oplossingen gaf werd een doos pralines verloot. Na af loop werden door de kinderen nog eeni ge spelletjes gespeeld. De Paaschdagen der toekomst. De Volkenbondsraad heeft de verschil lende regeeringen verzocht vóór 1 Mei van dit jaar mede te deelen, of zij zich kunnen vereenigen met het z-g. Paasch- besluit, dat de internationale conferen tie voor kalenderhervorming in Octo ber j.l. heeft genomen, en de gezamen lijke christelijke kerken voorstelde als Paschen voortaan te bestemmen den Zondag na den tweeden Zaterdag in April. Het meerendeel der gedelegeer den stemde uit naam hunner regeerin gen toe; ten behoeve van de overigen (w- o. de Vereenigde Staten) werd een aanvullingsbesluit genomen om hen tot een beslissing vóór 1 Mei uit te noodi- gen. De voltallige verklaring zou dan aan den Pauselijken Stoel, en aan de Ik behoef er U niet aan te herin neren, sir Peter, kwam Harker tusschen- beide, dat de meeste andere papieren, die U heeft, aanzienlijk gedaald zijn. Dat is waar. Dat behoef je zeker niet stemde sir Peter kwaad toe. Ik heb het opgemerkt. De Ryan-troep schijnt er den laatsten tijd zijn bijzondere aan dacht aan geschonken te hebben. Maar de B.F.I. heeft nog andere hulpbronnen, Harker. Het doet me plezier dat te hooren, antwoordde Harker droog. Ze zal ze noodig hebben als Ryan op dezelfde wijze voortgaat. Zelfs graslandwaarden dalen tengevolge van zijn operaties bij Tooley Street. Ba! Je gelooft toch niet dat Ryan invloed heeft op de binnenlandsche bo termarkten? Gelooft U het niet? antwoordde Harker opziende. Ik zeg U, sir Peter, dat ik alles begin te gelooven wat ik over Ryan hoor. Sir Peter lachte schamper, Dwaasheid, Harker, zei hij, maar hij koesterde toch ernstigen twijfel daaromtrent. De zaken, zei hij, onge duldig naar de tafel wijzend. i Heb je het contract? fWordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5