„Ongeloofelijk DRIE Kort Zeeuwsch Nieuws. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. ONDERWIJS LAATSTE BERICHTEN. Financiëele Berichten. SPORT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. macht; onze tijd vraagt meer. Wij ach ten onze taak niet voor de helft vol bracht als we niet gewerkt hebben aan de vorming der gansche persoonlijkheid, als we niet getracht hebben in de jonge harten ten leven te wekken het beste, dat daar sluimert. Daarom is het noodig, dat aan de school een sfeer heerscht, een bepaalde geest, die weldadig kan in werken. Vergis ik mij niet, aldus spreker, dan lis onze Kweekschool-vereeniging laan een kerngezond lichaam gebonden, een geest van groote zuiverheid en ik spreek op dit gewichtig tijdstip gaarne den wensch uit, dat die krachten vein goedheid en zuiverheid, die onuitroei baar, in elk menschengemoed aanwezig zijn, tot steeds grooter volkomenheid zullen mogen uitgroeien. Dan kunnen we de toekomst met vertrouwen tege moet gaan. Een hartelijk applaus klonk na deze rede. Het koor der school zong daarop de bekende liederen „Wilt heden nu tre den,, en „0 Heer d'e daar", beide uit Va lerius Gedenkklank alsmede Meileid die alle zeer goed werden gezongen. De 0. K. V.-verband was bepaald 'n succes; bij de toegift van een drietal schlagers deinde een groot gedeelte van het gehoor op de maat mede. De vergadering van de commissie van toezicht uit „Het Nieuwe Systeem" van Charivarius werd kostelijk ge speeld. De clou van den avond was even wel de operette of liever het Cad- zandsch zangspel in 3 tooneelen „Voo vuuftig Jaor", samengesteld door de heeren Hoolhorst, oud-leeraar, en Schijve, leeraar aan de kweekschool. De too neelen waren genoemd: „Op 't land", „In de Normaolschole" en „Op de trouwfeêste". Vooral de ouderen onder het gehoor zaten te gnuiven van de pret, toen ze alles zagen op het tooneel zooals zij het in werkelijkheid nog be leefd hadden. Een woord van hulde, gesproken door den directeur, mocht dan ook algemee- ne instemming verwerven, het applaus daverde telkens opnieuw toen achter eenvolgens mevrouw en de heer Schij ve, de heer Hoolhorst en de heer Hage namens de 0. K. V. een aandenken in ontvangst moesten nemen. Dit zangspel wordt ook opgevoerd bij gelegenheid der réunie van oud-leer lingen op 31 Maart a.s. waartoe dan ook anderen tegen entrée toegang zullen hebben. Het voornemen bestaat om het laat ste tooneel van het zangspel te verfilmen, waardoor een belangrijk stuk Folklore dezer streek zal worden vastgelegd. AARDENBURG. Naar aanleiding van in den raad gehouden besprekingen in verband met het steeds toenemend snel en doorgaand verkeer door de gemeente en waarbij de mogelijkheid van 'n ver breedden verkeersweg door de kom, met wegneming der verkeershindernissen, dan wel een geheel nieuwe weg buiten de gemeente onder het oog werd gezien, •werd door een paar raadsleden een ver zoek tot den minister gericht, geen toe stemming tot eventueele afbraak der oude Kaaipoort te geven. Thans na ruim twee jaar is van het departement bericht ontvangen, dat de minister het besluit genomen heeft, dat de verkeersweg bui ten de gemeente om moet gelegd worden. zaam ter bevordering van (ie verkrij ging van onroerend goed door landar beiders, ter uitbetaling van het door (twee landarbeiders benoodigd oedrag voor de verkrijging van een plaatsje. De rechtbank te Middelburg heeft de wed. K. en A. K. beiden te Bier vliet, thans in voorarrest wegens ver duistering van effecten, in vrijheid ge steld. Het Groene Kruis en het Wit Gele Kruis van Hoofdplaat en Water- landker'kje organiseeren een geza- menlijken bjoempjesdag tegen 6 April ten bate der T. B. C.-bestrijding. De van gemeentewege te K I o e - tinge ingestelde werkverschaffing is ftp IS Maart j.l. beëindigd. In het veilingsgebouw te Kapel- 1 e gaf de mondharmonica vereeniging „Kunstgenot" aldaar een welgeslaagde uitvoering. Vrijdagavond j.l. gaf het muziek gezelschap „Ons Genoegen" te N i s s e aan zijn donaterus en genoodigden zijn jaarlijksche muziek- en tooneeluitvoe- ring. Bij beschikking van den Minister van Finaniën is aan de gemeente <0 u d- V ossemeer een voorschot uit 's- Rij'ks kas verleend tot een maximun^ van f 5400, ter verstrekking aan de stich ting in die gemeente uitsluitend werk Zoo luidt het eenparig oordeel der da mes, die voor de verzorging van gelaat en handen gewoon zijn „Zij"-Crême te gebruiken, (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEEN TERAAD VAN MIDDELBURG. Voor de a.s. Woensdag te houden raadsvergadering zijn o.a. de volgende stukken ingekomen: De rekening over 1931 van de Com missie voor den MiddelburgVeerschen rijweg, aanwijzende in ontvangst 13250.78, in uitgaaf evenveel met 'n goed slot van 1065.43, en de begroo ting 1932 van dezelfde commissie met een eindcijfer van 12744.21 en een post onvoorzien ad 1960.51. Het beredeneerd verslag van Burg. en Weth. over hetgeen in 1931 is ver richt in verband met de Volkshuisves ting. Hieruit blijkt o.a. dat 37 aanvragen zijn ingekomen voor nieuw bouw van woningen, geen voor perceelen voor bedrijf en geen voor andere doeleinden, voor vernieuwing, verandering of ver betering waren de aanvragen resp. 22, nihil en 35. Er zijn 46 woningen bijgeko men en 14 zijn als zoodanig vervallen. Bij de woningbeurs kwamen 12 ver zoeken om huur van eene woning in, 30 werden te huur aangeboden, en 6 door bemiddeling van de beurs ver huurd. Te -koop gevraagd werd 1 wo ning, aangeboden 16 woningen, ver kocht geen. Aanschrijvingen tot verbetering van woningen hadden in 1931 niet plaats, 10 woningen zijn onbewoonbaar ver klaard en herinnerd wordt aan den bouw van de 10 eengezinswoningen, ter vervanging van krotwoningen. Een afschrift van het contract aan gegaan met de firma E. Danielse voor stroomlevering voor de machinale za gerij en schaverij aan Klein Vlaanderen. Er blijkt uit, dat voor de eerste 10.000 K.W.U. 5.2 cent en voor de volgende 3.7 zal worden berekend Een verzoek van de afdeeling Middel burg van den Alg. Ned. Bouwvakarbei dersbond om aan haar lid J. van Zwe den achterstallig loon te betalen. Deze man heeft als opperman voor de ge meente gewerkt van 10 September tot 24 October, en slechts over 1 week 45 cent per uur gehad, anders 40 cent. De directeur van gemeentewerken had volgens adressante toegezegd 45 cent uit te betalen, Van 17 bewoners van den Ouden Vlissingschen weg een adres, waarin zij er op wijzen, dat vanaf Veldzicht op dien weg geen enkele lantaarn staat, dat er ook bij het aanleggen van den kabel geen geplaatst is en ook niet in gegaan is op de aanbieding van Kou- dekerke om een evenredig deel in de kosten te betalen ten behoeve van de aan dien weg wonende ingezetenen van die gemeente. Adressanten voelen zich stiefmoederlijk behandeld. Van vier bewoners van den Nadorst- weg en van een persoon, die er wilt bouwen, een adres, waarin zij mede deelen, dat voor aansluiting aan de wa terleiding van hen gedurende 10 jaar 145 per jaar garantie wordt gevraagd. Dit achten zij te hoog en zij verzoeken hen op dezelfde wijze te behandelen als andere ingezetenen. Vervolgens een verzoek van den Ne derlandschen Bond van Architecten om AMSTERDAM, 21 Maart Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A 1000-6 100%—100 Ned. 17 1000-4% 9814—98. Ned. 31 1000-4 93%—9314, Certificaten-3 74%74%. Cert. N.W-S.-2% 62—61%. O. Indië 22 1000-6 90%—90%. O. Indië 23 100-6 75%—75. O. Indië 16 1000-5 92—92. O. Indië 26 1000-4% 84%—83%. Duitschl. 100-7 48 Duitschl. 30 1000-5% 35%—35%. Engl. W.L- 50-200-5 76—76%. Engl. F.L. 50-200-4 70%—72%. Zeeuws. Hyp B-4i/2 90*4 Zeeuws. Hyp. B-5 97 A Bank Assoc. 243/4 A Anisterd. Bank 881/2891/2. G Rott. Ban'kver. '66 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 80%79%. A De Schelde N.B. 34% A Ver. Papf. v. Gelder 6056%. C Am. Car Foundry 9 C Am. Smelt Ref. 14%14%. C Farbenind. I.G. 82%81%. C U. States St. C. 43%43. C C. Publ. Serv. 1%1%. C North Am. Cy, 34%34. A Born. Sum. H.M. 123%—122%. A Ned. Wol Mij. 22—22. A ingk'ep Tin M. 73— 70i/2. A J. C. Japan Ln. 39—36f/2. A Rotterd Lloyd 5434—55. A S. M. Nederland 61—593/4. A Amst. Thee C.M. 20—22, A Houth. Alberts 3937. C Peruvian C. Pr. 9%—9. A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac. Rr. 77%77%, C Int. Nickel Cy. 8%8%. aan ambtenaren der gemeente onder geen enkele voorwaarde meer toestem ming te verleenen om werkzaamheden voor particulieren uit te voeren. Ten slotte het reeds gepubliceerde versUg van de gezondheidscommissie. „Hosanna". In de j.l. gehouden bestuursvergade ring van de Gem. Zangver. „Hosanna" a lh i e r is besloten, de eerstvolgende uitvoering te doen plaats hebben op Woensdag 27 April en de uitvoering van de zangschool op Donderdag 19 Mei. Verder werd besloten om ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan in ihet voorjaar van 1933 een feestconcert te geven, waarop zal worden uitgevoerd het oratorium „Paulus" van Mendels sohn, voor koor, soli, orkest en orgel. Goethe's Geboorte Huis. Rijkspresident Von Hindenburg heeft aan de Vrije Duitsche „Hochstiftung" voor de Duitsche bijdragen tot onder houd van Goethe's geboortehuis te Frankfurt a. a. M. een gift van vijfdui zend mark uit het voor dergelijke doel einden te zijner beschikking staande fonds doen toekomen. Het staatstheater van Berlijn heeft Zondag te Weimar een schitterende op voering gegeven van den Ur-Faust waarmede een reeks herdenkingsop voeringen van acht stukken die het dramatische levenswerk van Goethe zullen illustreeren geopend werd. Hack, die er in toestemde tot 1 Juli het secretariaat waar te nemen. Nadat bij de rondvraag de moeilijk heden met een openbare school te Sas van Gent die bij het kringbestuur aan hangig waren gemaakt, besproken te hebben sloot de voorzitter de ver gadering, met dank voor de opkomst. 1 Hr. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje", op weg naar Ned.-Indië, is Za terdagochtend in Tunis aangekomen. Chef van den Marinestaf, Naar vernomen wordt, heeft de chef van den Marinestaf, mr. J. C. Jager, te gen 16 April e.k. ontslag uit den zee dienst aangevraagd. Tot leeraar aan de ambachtsschool te Velsen is benoemd de heer S. Taal alhier die bij de Vereeniging voor Voortgezet Nijverheidsonderwijs Middel burgVlissingen in de afdeeling Nijver heidsonderwijsakten zijn theoretische op leiding genoot. De benoeming had plaats behoudens ministerieele goedkeuring. Aan de middelbare technische school te Leeuwarden is geslaagd voor het eindexamen, afdeeling Werktuig kunde, de lieer M. L. v. d. Veen, a 1- •h i e r. Naar de „Ned.' verneemt komt prof. dr. Ph. Kohnstamm ernstig in aan merking voor buitengewoon hoogleeraar in de paedagogie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht als opvolger van prof. Gunning. Kring „Walcheren" van Volksonderwijs. Zaterdag vergaderden de afgevaardig den van de af deelingen op Walcheren van bovengenoemde landelijke vereeni ging in „de Eendracht" alhier. Nadat de voorzitter, mr. J. W- Z ij 1 s t r a de ver gadering met een kort woord van wel kom geopend had, kwam de rekening over 1931 aan de orde die in ontvangsten en uitgaven sloot op een bedrag van 223, met een batig slot van 4/. De penningmeesteres, mej. Grims werd onder dankbetuiging voor het richtige beheer gedechargeerd. De voorzitter nam nu het woord om de werkzaamheden van den heer Hack, die als secretaris ontslag had genomen, te herdenken. Hij voegde er aan toe, dat het moeilijk zou zijn hem, de grootste kracht uit het bestuur, te vervangen en dat het hem leed deed afscheid van den heer Hack te moeten nemen. De heer Hack den voorzitter dan kend voor zijn woorden, sprak uit, dat hij met liefde zijn taak had vervuld, dat 't hem moeite had gekost deze beslissing te moeten nemen, maar dat hij voor zich zelf den tijd gekomen achtte heen te gaan. De heeren Luteijn uit Vlissingen en De Nood van Gapinge sloten zich bij de woorden van den heer Zijlstra aan en trachtten den secretaris op zijn besluit terug te doen komen. Na eenige discussies over den opvol ger van den heer Hack werd besloten deze verkiezing aan te houden en zul len pogingen in het werk worden gesteld een opvolger te vinden voor den heer A Koloniale Bnk. 5756. A N.I. Hbk. 1000 60—59. C Ned. H. M. 1000 75%—75. A Alg. Kunstz. U. 41-41-40%. A v. Berkels Pat- 2525. C Calvé-Delft 59%59-60. A C. Suiker Mpij. 19%18%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 3%4-3%. A Ned. Ford A.M. 130—125. A Philips Gem. B. 6969-170%. C Unilever 112%111 -094A- C Anaconda Cop, 19%—18%-%. C Bethlehem St. 2(k—19%-%. A A.N.I.E.M.—N.B® 182—183. C A. Gas en El. Cy. 3%2%. C Cities Servv. Cy. 6%6%-6%. C Midd. West Ut; 2—1%-2. A Boeton Mijnb. 2019%. A Kon. Petr. Mpij. 137134%-32%. C Contin. Oil Cy. 66. C Shell Union O.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 16% Het motorschip „Indjra,poera" Van den Rotterdamschen Lboyd dat aan de werf der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen van nieuwe ma chines is voorzien, zal de volgende week van de fabriek (Vertrekken voor het proefstoomen. Het vertrek naar Rotter dam is bepaald op 2 April. Ind. Stoomvaartlijnen, P. C. Hooft (uifr.) 18 v. Southampton. Johan van Oldenbarnevelt (uitr 17 van Colombo. Dempo (uitreis) p. 18 (11 n.m.) Perim. Chr. Huygens, (thuisreis) 18 v. Sin gapore. WEIGEREN OM TE WERKEN. Heden zijn onder Koudekerke werk- loozen uit Middelburg, Koudekerke en Arnemuiden te werk gesteld voor den polder Walcheren onder leiding van de Ned. Heide-Maatschappij. Een 30-tal uit Vlissingen aangewe zenen achtten het loon te laag en wei gerden te gaan werken, Hedenmorgen heeft de Koningin per auto een onverwachts bezoek ge bracht aan de groentenveiling te Broek op Langendijk. De Hamburg-Amerika Lijn deelt mede, dat het luchtschip „Graf Zeppe lin" op weg naar Zuid Amerika heden morgen om zeven uur (M.E.T.) nabij Barcelona over de N.O. kust van Span je is gevlogen. 458ste STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 466 15381 400: 899 7986 f '200: 15182 100: 13797 15708 Op de Rotterdamsche graanmarkt deden bfnnenlandsche granen: gerst, che valier, 6—6.50, haver 6—6.2.% erwten 'kleine groene, 812, schokkers 8—17, bruine boonen 6.50—7.50, naar kwali teit met weinig spe'k tott 8.50. Hulst, 21 Maart. Op de graan markt was de aanvoer gering. Gerst 6.25; Rogge 5.50; Haver 6.00; Erwten 11.50; Boonen 7.00. Naar wij vernemen is op de j.l. 19 Maart gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Bank voor Zee land N V. te Goes het dividend op de preferente en gewone aandeelen vast gesteld op 4 pCt. De vergadering herkoos tot commis saris den heer P. Erasmus, burgemeester van Oostburg, en koos tot commissaris den heer J. A. P. Hoogeweegen te 's- Gravenhage. Voetbal. BelgiëHolland 14. In tegenwoordigheid van naar schat ting 45.000 voetballiefhebbers, onder wie een 12,000 Nederlanders, hebben de Oranjemannen gisteren een schitterende A Ned. Scheepv. U. 6160%-59%. A H.V. Amsterdam 176%176%-172% A Java Cult. Mij. 141%140. A N.I. Suiker U. 85—84. A Poerworedo S.O. 7%7%. A Deli Batavia 140126. C Deli Mij. 1000 154—140. A Senembah 180170. C Chicago Milw. 2%2%. A Amst. Rubb. C. 42%—40-38%. A Deli-Bat. Rubb. 17%—16. A Hessa Rubber 20%16%. A Serbadadi S.R. 1714. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. saHMHiessHsssBssMfflifi^^ overwinning op onze Zuidelijke naburwi behaald. Toch zou de eerste goal aan de Bel gen ten deel vallen, toen na ongeveer 9 minuten spelen den bal terecht kwam tusschen een der palen van het Neder- landsche doel en het hoofd van Weber en de Engelsche scheidsrechter Musther hiervoor een doelpunt toekende. Het zou echter niet lang duren, want met kracht vielen onze mannen aan en drie minuten later maakte Lagendaal den ge lijkmaker. De aanvallen der Oranjeman nen waren niet van de lucht en nog voor de rust gaf dezelfde speler Neder land de leiding, zoodat de rust inging met 12. Na de rust moest in de eerste minuut een Belgische aanval worden afgesla gen, maar die minuut was nog niet goed verstreken of Lagendaal wist den door Adam toegespeelden bal voor de derde maal in het Belgische doel te trappen en den stand op 13 te brengen. Het koppen van een door Van Nellen geno men hoekschop mislukte aan Lagendaal, doch na een kwartier wist deze uitste kende internationaal met een keihard schot den voorsprong nog te vergrooten en den stand te brengen op 14, Het laatste half uur spelens bleef „doel"- loos en toen als slot het Volkslied weer klonk, stormden de grootste enthousias ten het veld op en onze beste spelers Lagendaal en Van Male droeg men op de schouders naar de kleedkamer. Het was lang geleden dat de Nederlandsche spelers en supporters in opgewekte stemming van een interlandwedstrijd in Antwerpen naar hun vaderland konden terugkeeren. Kampioenschap van Nederland. VeendamEnschedé 1 Afd. IV. 3e Klasse B. ZierikzeeWalcheren 5 Japan en China. De oplossing van het Japansch-Cbi- neesch conflict is in zooverre opgescho ten, dat de Japansche regeering in de voorloopige overeenkomst, die de be middelingsconferentie te Sjanghai inza ke het sluiten van een wapenstilstand heeft getroffen de voorwaarden, dat de Japansche troepen moeten worden te rugtrekken tot binnen de internationale nederzetting en de aangrenzende Sta ten in het Hongkioe district, overeen komstig den status van 28 Januari on- aanvaarbaar acht, aangezien deze voor waarde te verstrekkend is. Met de overige voorwaarden zou de Japansche regeering accoord gaan. Het is te betreuren, dat deze Japan sche regeering dit voorbehoud moet ma ken. Want door het terugtrekken in die concessie werd meteen de kiem voor een mogelijke hernieuwing van den strijd, gesmoord. Helaasblijft di nu, vertrouwt de pansche regeering nou niet, of wil nog lievre niet overgaan. Een aanklacht van de Nazi's. De nationaal socialistische partij heeft bij het Staatsgerechtshof te Leipzig, een aanklacht ingediend tegen den Vrijstaat Pruisen en tegen den Pruisische* mi nister van binnenlandsche zaken Se vering, wegens de door dezen ingestel de politieactie, bestaande uit huis zoekingen en het in beslag nemen van documenten, wat een schending van de grondwet zou zijn, evenals de maatrege len tegen Pruisische ambtenaren, die lid van de nationaal socialistische partij zijn, •en het verbod voor ambtenaren om lid van deze partijen te worden. /fik De bekende nationaal-socialistische af gevaardigde Goering heeft gister in op dracht van Hitier de vertegenwoordi gers der buitenlandsche pers bij zich ontvangen. Hij beweerde, dat Severing 2 geweren en 6 revolvers heeft gevon den. Severing zelf liet zich wel eenigszins anders uit. Men heeft echter uit de nationaal so cialistische bureaux ook de kartotheken meegenomen, teneinde te verhinderen, dat de nationaal socialisten bij de vol gende verkiezingen zoowel die voor Amsterdam, 19 Mrt. 21 Mrt. Londen 9.04% 9.09% Berlijn 59.01 59.05 Parijs 9.76% 9.76 Brussel 34.68% 34.65 Zwitserland 47.97% 47.92% Kopenhagen 49.45 50.25 New-York 2.48 2.48% Aku -ObLmarkt- - Philips - Accoust. - Amerika - Indnstrie - Tabak - H. V. A. - Suiker - MARKT - Robber - Unilever Koninkl. Mijnen Ied« mak biede zie, e Spersi de*. Leb (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2