lïromnciale .Zeeuwsclte ZEEUWSCH PROFETENBROOD No. 68. Twee Bladen. MAANDAG 21 MAART 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang. Geen drooglegging! HET ECHTE. BINNENLAND. DOMBURG ZEELAND. WEER EN WIND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg Ï8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10 elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent 4»! Ons standpunt ter zake van de wette lijke „drooglegging" van een land het geen wil zeggen', verbod van allen alco hol, hetzij ineens, hetzij geleidelijk is bekend. Wij zijn daar niet voor, wijl naar onze meening een zoodanig verbod tezeer ingrijpt in hetgeen aan den toch altijd nog min of meer vrijen mensch dient te worden overgelaten. Het is dus onnoodig daarover weer eens in discussie te treden. Niet van be lang ontbloot zijn echter enkele zakelij ke gegevens omtrent deze quaestie; wij vonden ze, overgenomen uit de „Deut sche Weinzeitung" in het Nederlandsche maandblad „De Wijn". Er is n.l, al zoo hier en daar eens een proef genomen met verbieden. Ziehier een overzicht daarvan.' 1910. Alcoholverbod in Nieuw-Schot- land (Canada). 1929. Opheffing van het verbod na re ferendum. 1912. Alcoholverbod op IJsland (in wer king tredend 1915). 1922. Opheffing van het verbod voor wijn. 1914. Alcoholverbod in Rusland. 1922. Opheffing van het verbod voor bier, daarna voor wijn en in 1925 tenslotte voor brandewijn van de sterkte van vóór den oorlog. 1915. Alcoholverbod in Alberta (Cana da). 1923. Opheffing van het> verbod na re ferendum. 1916. Alcoholverbod in Ontario (Cana da). -1926. Opheffing van het verbod en wij ziging in een staatsmonopolie. 1916. Alcoholverbod in Manitoba (Ca nada). 1923. Opheffing van het verbod na re ferendum. 1916, Alcoholverbod (met uitzondering van bier en lichte wijnen) in Noor wegen. 1923. Opheffing van het verbod voor zware wijnen, voor bier en in 1926 ook voor brandewijn (na referen dum). 1917. Alcoholverbod in New Foundland (Canada). 1924. Opheffing van het verbod en wij ziging in een staatsmonopolie. 1917. Alcoholverbod in Saskatchewan (Canada). 1925. Opheffing van het verbod na re ferendum. 1917. Alcoholverbod in Britsch Colum bia. 1921. Opheffing van het verbod bij re ferendum. 1918. Alcoholverbod, tapverbod in Slo wakije. 1929. Opheffing van het verbod, 1919. Alcoholverbod in Finland. 1931. Opheffing na referendum. 1920. Alcoholverbod in de Vereenigde Staten. Bestaat nog. [Maar hoe?? Red. M. C.J 1920. Alcoholverbod in Turkije. 1924. Opheffing van het verbod. 1920. Alcoholverbod in Nieuw-Bruns- wijk (Canada). 1927. Opheffing van het verbod. Volksstemmingen over de vraag van een algeheel of gedeeltelijk verbod van alcohol, met afwijzend resultaat, hebben voorts nog plaats gevonden in: Zweden 1923 Queensland 1923 Nieuw Zeeland 1928 Nieuw Zuid Wales 1928 Zwitserland 1929 Victoria (Australië) 1930 Zuid Australië 1930 West Australië 1939 Tot zoover dit statistiekje. Indien de zegeningen des verbods zoo groot en zoo evident waren, als velen verwachtten, dan zou men, dunkt ons, niet zoovele terugkeerenden van dien zegenbrengenden weg ontmoeten! M. PETERSE, Fa. GRAVESTEIN. (lngez. Med.) Abonnementen en Advertentiën voor dit Mad worden aangenomen door den Agent W, TRIELLER. INVOERCONTINGENTEERING VAN VLEESCH. Aan het V. V, der Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch gekoeld vleesch ontleenen wij, dat verscheidene leden bedenking maakten tegen de me thode van behandeling. Het contingen- teeringsbesluit is gedateerd 23 Januari '32; het wetsontwerp is ingediend op 1 Maart 1932. De leden vroegen zich af, of hier van onverwijld sprake kan zijn. Naar het oordeel van deze andere le den is de regeering in dit geval wegens dien korten termijn niet te laken, aange zien het van voorzichtigheid van de zij de der regeering getuigd, dat zij een proef met de contingenteering met een korten termijn is begonnen. T. a- v. de wijze van voorbereiding be stonden bij verschillende leden groote bezwaren. Het geeft den indruk dat alleen dege nen, wier belangen bij de contingen teering gebaat zijn, zijn gehoord. Gewezen werd op de talrijke persbe richten inzake de ontstemming, die over de wijze, waarop het overleg met de Deensche belanghebbenden is gevoerd, in Denemarken zou zijn gewekt. Evenzoo, dat de contingenteering de prijzen van het vee en het vleesch niet heeft doen stijgen, en dus zijn doel heeft gemist. Verscheidene leden wezen op de on- gewenschte gevolgen, welke deze con tingenteering zal hebben voor onzen ex port naar Denemarken. De totale uitvoer van ons land naar Denemarken bedroeg in 1931 ruim 26 millioen gulden, waarvan bijna 1.5 mil- lioen gulden aan bloembollen en onge veer 2.3 millioen gulden aan superphos- phaat. Andere leden echter achten de contin genteering zeer zeker gemotiveerd, en in overeenstemming met de Crisis-in- voerwet. In landbouwkringen immers wordt in den steeds groeienden invoer van Deensch vleesch een ernstige bedrei ging van de veehouderij gezien en deze bedreiging is slechts af te wenden door het nemen van maatregelen als het on derhavige. Wel wenschte men echter te weten welke voordeelen de contingenteering reeds voor de producenten heeft afge worpen. Enkele leden waren van oor deel, dat een nog strengere toepassing der contingenteering noodzakelijk is. Wat de mogelijkheid betreft, dat Dene marken eventueel tot tegenmaatregelen zal overgaan of zelfs is overgegaan, merkten verscheiden leden op, dat De nemarken geenerlei reden heeft om ont stemd te zijn. liet postvliegtuig de Raaf is Zondag te Batavia, en het retourvliegtuig de Uil op Schiphol geland. De Ned. vereeniging van fokkers van zilvervossen en ander pelsdieren hield haar algemeene ledenvergadering te Arnhem. Uit het jaarverslag blijkt, dat, hoewel de zilvervosfokkerij ook on der de algemeene economische depres sie te lijden heeft, zij toch nog loonend beoefend kan worden. In de laatste twee jaar is het bedrijf in ons land dan ook zoodanig uitgebreid, dat eind 1931 een behoorlijk kwantum pelsen aan de markt kon worden gebracht. In hoofdzaak wer den de vellen in Londen geveild. Een wetsontwerp is ingediend tot gelijkstelling in bevoegdheid van den tandheelkundige met den tandarts.. Het aanvullend invoerrecht op aardappelen in Zwitserland is ingetrok ken. Naar V. D. verneemt heeft liet Hoofdbestuur van den Bond van Neder landsche onderwijzers in zijn vergadering met algemeene stemtmen besloten tot onmiddelijken wederopbouw van 't door brand vernielde herstellingsoord te I.un- teren. Wie machtloos neer mocht zinken heli' weer den blik omhoog, Daar blijft een starre blinken, wier licht ons nooit bedroog. MIDDELBURG. PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Ontvangsten van 14 tot en met 19 Maart 1932. Middelburgsche Voetbal- en Athle- tiek vereeniging „Middelburg" 2.50; Wekelijksche collecte 184.10; Weke- lijksche bijdrage Gymnasium 2.56; dames M. L. C. 2.50. Het gironummer van den penning meester is 188020. Uit de 160 sollicitanten voor de betrekking van concierge van de Chris telijke kweekschool alhier is be noemd de heer A. C. Klap alhier. De belangstellenden in het werk der padvindsters en padvinders, kunnen morgenavond genieten in den Buiten tuin aan den Tramsingel. Daar geven de Kabouters een uitvoering, gesteund door padvindsters en pioniersters, terwijl de gereorganiseerde padvindersband voor muzikale afwisseling van padvindsters- tafereelen, voordrachten enz. zorg zal dragen. VLISSINGEN. De winkelweek uitgaande van de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" is weer achter den rug. Zaterdag is de reeks van muziek-, zang- en andere uit voeringen in het Belamypark besloten met een concert van „Ons Genoegen" van 6 tot 8 uur, waajrna 5 nog eene korte muzikale wandeling door de stad plaats had. De verkoop in de winkels der fdeel- nemenden is zeer groot geweest en zijn er dus honderden bonst uitgegeven. De vraag rest alleen of, waar het (groo- tendeels sladgenooten waren, die 7coch- ten, in de toekomst den terugslag f Van dezen verkoop met tonnen, niet zal wor den ondervonden. Maar hoe dit ook zij, Vlissingen heeft gedurende een dag óf acht gestaan |in in het teeken van groote belangstelling! voor haar eigen midenstand en dat was toch zeker het voornaamste doel Van de organisatoren. WALCHEREN. DOMBURG. Vrijdagavond j.l. heeft al hier op 'n zeer druk bezochte ouder avond de heer L. A. Stofkoper uit Mid delburg eenige schetsen van hem zelf voorgedragen. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. v. Doese laar hield de vereeniging „Het Groene Kruis alhier haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. J. Huijssen wordt ontleend, dat op het einde van 1931 het 467ste lid geboekt werd. 1 Januari 1931 werd het nieuwe eigen magazijn in gebruik genomen, dat een ruime gelegenheid biedt tot veel doelmatiger opberging van verplegingsmaterieel dan voorheen ooit mogelijk bleek. Naast deze doel matige berging der materialen is ook 'n praktischer en overzichtelijker inven tarisatie ingevoerd, die tot volkomen tevredenheid werkt. Ook is er in het afgeloopen jaar het lokaal voor hoogtezonbestraling in ge bruik genomen. In den loop van 1931 zijn 15 patiën ten behandeld. In veel gevallen werden hiermede zeer gunstige resultaten be reikt. Op verzoek van enkele leden is ook toegestaan om in eigen woningen door middel van de lamp der vereeniging bestraald te worden, dit echter als uit zondering wijl het voor de zuster niet mogelijk zou zijn om alle patiënten thuis te helpen. Het verplegingsmatjjh-iaal der vereeni ging dat over het algemeen in ruime mate aanwezig is, werd voor zooveel noodig aangevuld of vernieuwd. Het aantal in bruikleen verstrekte verplegingsartikelen bedroeg in 1931: 271 stuks ten behoeve van 127 patiën ten. De wijkverpleegster-huisbezoekster zuster A. P. A. van der Klooster heeft in 1931 aan 120 personen hulp verleend 1 waaronder 40 uitsluitend T.B.C.-lijders, 28 andere ziekten en aan 52 kraam vrouwen, met de zuigelingen. Het aantal verrichte huisbezoeken beliep 3551, waaronder 438 uitsluitend voor T.B.C.-bestrijding, 2658 bij ande re ziektegevallen en 455 bij bevallingen. In het afgeloopen jaar werden geen ligtenten gebruikt, ook vonden geen ontsmettingen vanwege de vereeniging plaats. Ten slotte werd in het verslag ge memoreerd het vertrek naar Vlissin gen van haar adviseerend lid, dr. W. F, Th. van der Bijl. Een enkel woord van hulde en dank aan den vertrokkene mag zeker niet ontbreken hier. In zijn plaats is de heer P. de Haas, arts al hier opgetreden. Uit het verslag van den penningmees ter van „Het Groene Kruis" bleek, dat ontvangen is 1768 en uitgegeven 1752. Voor de afdeeling T.B.C.-be- strijding beliep het in ontvangsten 726, uitgaven 721. Besloten werd den penningmeester décharge te verleenen. Het bestuursvoorstel betreffende een onderhoudsfonds voor magazijn annex hoogtezon-lokaal wordt aangenomen. ZUID-BEVELAND. GOES. Vrijdagavond en Zaterdagmid dag hebben de werkloozen, werkzaam bij de uitbreiding van het haventerrein, welk werk onder leiding van de Ned. Heide Mij wordt uitgevoerd, een bezoek bij de Raadsleden gebracht, teneinde uiting te geven aan teleurstelling over 't loon, dat in accoordwerk wordt ver diend. Sommigen hadden slechts 10 per week verdiend- Deze demonstratie der werkloozen, waarbij zich een vrij talrijk publiek aan sloot, had veel belangstelling. Ongere geldheden deden zich echter niet voor. Naar wij vernemen, hebben enkele Raadsleden toegezegd, hun medewerking te zullen verleenen, om in de loonrege ling eenige verbetering te brengen. Een conferentie met den rijksinspecteur der werkverschaffing, Ir. Stevens, en den vertegenwoordiger der Ned. Heid. Mij. zal worden gehouden. KATTENDIJKE- Het gemeentebestuur van Kattend ij ke had medio Maart de salarissen van het onderwijzend per soneel over Januari en Februari nog niet uitbetaald. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Onderwijzers Genootschap heeft zich in deze zaak telefonisch ge wend tot Ged. Staten van Zeeland. De ze hebben aan den burgemeester van Kattendijke bericht, dat de uitbetaling kon plaats hebben. KAPELLE. Vanwege den Ned. Blin- denbond werd alhier in de zaal van mej. E. Hanson een propaganda kunst avond gegeven met welwillende mede werking van de heeren Herman Bresser, bariton te ArnhemHenry van den Heu vel, declamator te Utrecht en Therrie van Driest pianist te den Dolder. Het voornaamste deel' van het pro gramma was ongetwijfeld' de pnopiaganda- rede van Joh. v. d. Berg uit Oostenheékj". Zijn met gloed uitgesproken rede oogst te een luid applaus. WOLPHAARTSDIJK. Door het vlam vatten van een zak, die over een bran dend fornuis was gehangen ontstond Za terdagmiddag een begin van brand bij den landbouwer M. K. alhier. De vlam men laaiden hoog op, doch door spoedig toegesnelde hulp van omwonende buren kon de brand worden beperkt tot een houten hokje, dat in bovengenoemd for nuis was geplaatst, en dan ook geheel afbrandde. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Jubileum Rijkskweekschool. OOSTBURG. De Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier vierde Vrijdag haar 50-jarig jubi leum. De Beurs was overvol. De heer Van der Worp, de directeur der inrich ting, wees er in zijn openingswoord op, dat de vereeniging dezen avond georga niseerd had om het feit te herdenken, dat 50 jaar geleden te Oostburg werden gevestigd de Rijksnormaallessen, waar uit na meerdere evoluties, de tegenwoor dige Kweekschool is voortgekomen. Spreker richtte zich speciaal tot den Hoofdinspecteur van het L. O. uit Den Haag, den heer A. Rienks, en tot den inspecteur van het L. O. in de inspectie Terneuzen, den heer Van de Weijer. De directeur der vroegere Rijksnormaal school, de heer T. F. van der Werff, kon door ziekte niet aanwezig zijn. 21-IH-'32, Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 6.7 °C (44 °F); laag ste 1.2 °C (34 °F). Heden 9 h: 5J4 °C; 12 h: 9 °C, Zaterdag/Zondag geen, Zon dag/Maandag 0.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand alhier: 771 mm, laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 772.8 mm te Skudesnaes; laagste 758.2 mm te Ingö. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige O. tot Z„ wind, zwaar bewolkt tot betrokken, nog weinig of geen neerslag, iets zachter. Zon op: 6 h 02; onder 18 h 13. Licht op: 18 h 43. Maan op: 17 h 03; onder: 5 h 42. V.M.: 22 Maart. Hoog- en Laag water te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Maart. Ma. 21 Di. 22 Wo. 23 Do. 24 Hoogwater. 0.25 12.53 1.00 13.29 1.35 14.03 2.12 14.40 Laagwater. 6.56 19.09 7.39 19.47 8.20 20.23 8.57 21.04 Verder begroette hij het gemeentebe stuur van Oostburg, vertegenwoordigd door burgemeester en secretaris en wees op de groote verdiensten der gemeente Oostburg voor de volksontwikkeling in 't algemeen en voor de Rijkskweekschool in 't bijzonder. Voorts begroette hij het comité van voorbereiding voor de op 31 Maart a.s. te houden réunie van oud leerlingen en eveneens de collega's van R. H. B. S., Ambachtsschool en van de drie lagere scholen te Oostburg. Vervolgens deed spr. eenige grepen uit de geschiedenis der school, begin nende bij de oprichting op 1 Maart 1882, onder den eersten directeur den heer J, Bevelander Schoo te Groede. Hij wees op den steeds toenemenden t groei van de school, die op het oogenblik 85 leer lingen telt. Het economische lichaam, aldus spr,, is kerngezond; de kinderlijke groeistuipen zijn we reeds lang te boven. Over de resultaten der school is spr. zeer tevreden. In het kort herdenkt hij de leeraren der school die naar elders zijn vertrok ken en wees hij op het werk van een drietal leeraren, die sedert de omzetting der school in kweekschool hem trouw bleven. Daarna wees de inleider op de groote beteekenis van het schooleindexamen, het jus promovendi, het recht om na een voldoend examen ten overstaan van eenige Rijks-gecommitteerden, zelf de akten van onderwijzer(es) uit te reiken. Hij beschouwt dit promotierecht onaf scheidelijk gebonden aan de evolutie, die de opleiding in de laatste 50 jaar doorloopen heeft, Lighthart, aldus spre ker, kocht bij Ten Brink en De Vries in de Hartestraat te Amsterdam voor vijf cent een beknopt overzicht van de Va- derlandsche geschiedenis, voor tien cent een dito der algemeene, voor nog eens vijf cent de beknopte rekenkunde, taal kunde enz,, alle boekjes van 32 tot 48 bladzijden. Ze hadden voordeelen, want ze waren goedkoop en voor 50 cent wa ren alle boeken aangeschaft. Ze waren dun en bevatten de geheele wetenschap, zoodat men ineens alles wist. Die boek jes moesten uit het hoofd geleerd en op gezegd worden. Ziet, zegt spreker, dit overhooren kon evengoed geschieden door een examencommissie in een an dere plaats. Wel zijn we nog niet geheel van deze ellende af, maar meer en meer moeten de leeraren een keuze doen uit het groote terrein der wetenschap, waar van zij de grondbeginselen onderwijzen. Daarom is het zoo toe te juichen, dat wij bij het eindexamen aan de gecommitteer den het gebied kunnen aanwijzen, waar op zij met de leerlingen gewerkt heb ben. Zij zijn dan ook beter in de gele genheid, bepaalde gebieden dieper te doorploegen, waardoor de lust tot eigen onderzoek geprikkeld wordt. Dat geeft inzicht en wekt warme belangstelling en zonder dien innerlijken honger kan er nooit sprake zijn van productieven ar beid. De tijd is voorbij, dat wij al het leerbare in de jonge hoofden kunnen in stampen. Daarbij ligt het toch eigenlijk ook niet in de bestemming der kweekschool, uit sluitend de krachten te richten op de verstandelijke vorming. In de vorige eeuw, onder de toen heerschende psy chologische stroomingen, was kennis

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1