Nóg iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid I VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 MAART 1932. No. 67. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. STUKKEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Beheer woningen Knreb- gang. Ged. Staten hebben bericht, dat de getroffen regeling inzake het beheer der woningen aan de Karelsgang niet voor goedkeuring vatbaar is, omdat de opdracht tot beheer van gemeentewo ningen aan eene woningstichting een verboden delegatie van macht inhoudt. Aangezien B. en W. er niet in geslaagd zijn Ged. Staten van het tegendeel te overtuigen, en B. en W. er bijzonder prijs opstellen, dat de exploitatie der woningen niet rechtstreeks door de ge meente geschiedt, maar door de woning stichting, hebben zij naar een andere op lossing gezocht, die zulks toch zou mo gelijk maken. Zij meenen die te hebben gevonden door, evenals zulks te Goes geschiedt, de woningen aan de stichting „Volksbelang" te verhuren, en hear daar bij de bevoegdheid te verleenen tot on derverhuring. Op deze wijze zal het mogehjk zijn dat de exploitatie door de Woningstichting geschiedt. In het daarvoor noodige ontwerp-be- sluit staat als huursom genoemd f 1430. De huurster neemt voor haar rekening het volledig onderhoud der woningen met al wat daartoe behoort, niets uitge zonderd. Het eventueel tekort op ex ploitatie der woningen zal door de ge meente Middelburg worden aangezui verd, nadat de rekening door B. en W. is goedgekeurd en de Rijksbijdrage in het eventueele tekort door den Minster van A., H. en N. is vastgesteld. Eventu eele baten uit de exploitatie voortvloei ende, zullen aan de gemeente Middelburg worden uitgekeerd. De commissies van financiën en fabri cage vereenigen zich met dit voor stel. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor den heer A. de Smidt, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekkin gen van vak-onderwijzer aan school G en leeraar aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, zulks op verzoek en met ingang van 1 September a.s. Revisie Eelectriciteitsmeters. Teneinde stroom verliezen zooveel mogelijk te beperken, is, naast een goe de controle op tusschentijdsche afwij kingen, periodieke revisie van de me ters, welke bij verbruikers zijn opgesteld, noodzakelijk. Ofschoon het aantal ja ren, na hetwelk revisie behoort te ge schieden, uiteenloopt, kan voor de me ters der gewone verbruikers een tijds duur van 8 jaren als normaal worden be schouwd. Op 1 Januari j.l- waren 3918 meters in bedrijf, waarvan 1106 dagteekenen van vóór 1924 en tusschentijds niet aan revisie zijn onderworpen. Daarvan wer den geplaatst in: 1913 11, 1914 46, 1915 17, 1916 17, 1917 74, 1918 49, 1919 76, 1920 79, 1921 98, 1922 357 en 1923 282 stuks. Een en ander toont volgens B. en W. wel aan, dat zeer zeker met ge regelde revisie een begin dient te wor den gemaakt. Het ligt in hun voornemen, de daaraan verbonden werkzaamheden in hoofdzaak op te dragen aan het per soneel thans werkzaam op de ijkinrich- ting der meters. Intusschen zal verster king met een jeugdige hulp alsnog noo- dig zijn. Voor de laatste 8 maanden zal, naar raming, ter bekostiging van diens loon en bestrijding van de kosten der vernieuwing van onderdeeltjes en van revisie door derden ongeveer 500 noo- dig zijn, welke verhooging, komende ten laste van den gewonen dienst der be grooting 1932 van het Electriciteitsbe- drijf, niet van invloed zal zijn op het eindcijfer van dien dienst. De Commissie van financiën heeft zich bereid verklaard, mondeling in den raad te adviseeren. 19). Aimsbury wenkte onverschillig in de richting der obligaties en sir Peter knik te nadenkend. Ja, zeker, Aimsbury; de borgstelling is ongewoon, zeker. Zullen wij zes zeg gen? Aimsbury kon zijn ooren bijna niet ge- looven en er was eenige minachting in zijn houding voor den geldschieter de laatdunkende minachting van den on- vermogenden heiden voor den vriendelij ken jood. Zij waren toch eigenlijk allen hetzelfde, dacht hij, die geldschieters heel hard, totdat zij met iemand te doen kregen, die nog harder was. Hij keek sir Peter strak aan en dreig de weer Napoleontisch te worden. Vijf, zei hij op vasten toon. Sir Peters oogen fonkelden een oogen- blik toornig, toen haalde hij even de schouders op en liet de obligaties op de tafel vallen. Goed. Vijf, gaf hij toe, en er klonk iets in zijn stem, dat Aimsbury waar schuwde dat verder marchandeeren niet alleen vergeefsch, maar zelfs gevaarlijk zou zijn. Vijftig duizend tegen vijf pro cent interest, voor 6 maanden. Crediet voor verbeteringen in electriciteits-distributie. De langdurige onderbreking in de stroomvoorziening, zooals op 19 Novem ber j.l. opgetreden, heeft onmiddellijk aanleiding gegeven tot nadere bestu deering der wijze van distributie van den electrischen stroom. Meer in het bijzon der werd daarbij gedacht aan het treffen van zoodanige maatregelen, waardoor eensdeels storingen zooveel mogelijk zou den worden bekort en zij tot 'n gedeelte der gemeente zouden beperkt blijven. Bij de bestaande wijze van distributie is het hoogspanningsnet geheel aan het laagspanningsnet gekoppeld, hetgeen tot gevolg heeft, dat optredende ernstige fouten een volkomen onderbreking der stroomvoorziening mede brengen, wier duur in verband met de groote moeilijk heid om de fout de localiseeren, zeer lang kan zijn- Voorts is de hoogspanningsvoorziening van 2 uitgestrekte en belangrijke ge deelten der gemeente van niet meer dan één kabel afhankelijk. Wanneer daarin onverhoopt een slui- tin optreedt, is er verder geen hoogspan- nings-voeding meer mogelijk en eene langdurige onderbreking der normale stroomlevering zoodoende onvermijde lijk. De ten Westen van de Wagenaar- straat resp. ten Zuiden van de Konings- brug liggende straten beschikken over slechts een hoogspanningskabel. De vereischte maatregelen dienen der halve er op gericht te zijn om: a. het hoogspanningsnet zooveel mo gelijk los te maken van het laagspan ningsnet en derhalve districtsgewijze een hoog- en een laagspannings-voorziening te krijgen. b. het hoogspanningsnet zoodanig uit te breiden, dat de hierboven bedoelde enkelvoudige voedingen door meervoudi ge worden vervangen. c. een goede controle te bereiken op de aanwezige transformatoren en op de kans van aardsluitingen in het hoogspan ningsnet. Voor wat betreft de sub. a vermelde maatregelen, hebben de pas verstreken maanden van hooge belasting waarde volle aanwijzingen gegeven- De dade lijk mogelijk sectionneeringen zijn dan ook, voor zoover de bestaande toestand het toeliet, reeds tot stand gebracht. De thans nog noodige voorzieningen bestaan uit: le het leggen van een hoogspannings- voedingskabel van het centrale hoog spanningsstation aan den Poelendale-sin- gel af naar de hoogspannings-ruimte aan den Kousteenschen dijk. Voor het leggen van dien kabel heb ben B. en W. spoedshalve reeds monde ling toestemming gegeven en, zoodra de weersomstandigheden het toelaten, zal met de desbetreffende werkzaamheden een begin worden gemaakt- 2e bouw en inrichting van een hoog spannings-ruimte in de Ganzengang, ter vervanging van de aldaar aanwezige transformatorzuil. 3e het leggen van een hoogspannings kabel van de zuil op den Dam af naar de sub 2e genoemde hoogspanningsruim te in de Ganzengang. 4e de plaatsing van 4 laagspannings- rerdeelkasten ten behoeve van de sec- tionneering van het laagspanningsnet. 5e het nazien en opnieuw met olie vul len van verschillende transformatoren benevens het aanbrengen van verbeterin gen in opstelling van transformatoren en in de ventilatie van enkele hoogspan ningsruimten. Voor uitvoering dier voorzieningen is een totaalsom van rond 13250 noo- dig, waarvan f 10100 zal behooren te ko men ten laste van den kapitaaldienst en 3150 ten latse van den gewonen dienst 1932. Burgemeester en Wethou ders stellen voor de som van 10.100 te vinden door een ter zijnertijd aan te gane geldleening. De hoogere gewone uitgaaf van f 3150 zal niet van invloed CHIEF WHIP (Ingez. Med.) Afgesproken, zei Aimsbury onmid dellijk en hij zonk met een zucht van te vredenheid in zijn stoel neer. Sir Peter rookte bijna twee minuten zwijgend door, toen zeide hij: De gevolgen zullen ernstig voor je zijn, Aimsbury, indien je de leening niet op den vastgestelden tijd kunt terugbe talen. Aimsbury ging opeens rechtop zitten. Wat bedoelt U? vroeg hij, op ver schrikten toon. Nu, je verliest dan een fortuin, niet waar? antwoordde sir Peter, met zijn sigaar wenkend in de richting der obliga ties. Oh, dat? riep Aimsbury zoo opge lucht uit, dat sir Peter's oogen een ach terdochtige uitdrukking kregen. Er be staat niet de minste twijfel, dat ik de obligaties zal inlossen, dat kan ik U ver zekeren. Ja, maar als je dat niet deedt, Aims bury? Aimsbury glimlachte vol vertrouwen en zonk weer terug in zijn stoel, maar hij antwoordde niet. De menschen noemen mij een hard man 'n woekeraar, zei sir Peter daarna, en peinzend in 't vuur starend, maar al ben ik misschien een woekeraar, kan ik het toch niet met mijn geweten overeen brengen, bijna een kwart millioen aan te nemen voor slechts vijftig duizend, zoo je in gebreke bleef, Aimsbury. Het zou zijn op het eindcijfer van den gewonen dienst der begrooting 1932 van het be drijf. De commissie van financën zal ook hierover mondeling adviseeren. Dit geldt ook ten opzichte van de ten slotte door B. en W. voorgestelde begrootingswijzi- gingen in verband met de beide vorige voorstellen. MIDDELBURG. Een reis naar Palestina. Voor de afd. Middelburg van den N.C.V.B. heeft ds. W. F. M, Lindeboom uit Serooskerke een lezing gehouden over: „Een reis naar Palestina". Doel van de reis was: zooveel moge lijk te zien, verkregen kennis te verrij ken en den inspireerenden invloed, die van een bezoek aan 't Heilige Land uit gaat, op den geest te laten inwerken. Men reist door een land, dat dor en doodsch is en dun bevolkt, maar dat voor den theologisch gevormden mensch herinneringen herbergt, als geen ander land ter wereld; herinneringen, die ook door den invloed van 't modern verkeer niet zijn te verstoren. De trein voert de reizigers door de vlakte van Saron, natuurlijk volkomen wettig zijn en ik ver moed, dat je me min of meer als een gek beschouwt met zoo te spreken, maar nu, een Brace doet geen zaken op deze manier. Misschien heeft U liever, dat ik de borgstelling tot op de helft verminderde? zei Aimsbury met iets spottends. Hm, neen, antwoordde sir Peter ernstig. Daar dacht ik niet aan. Ik dacht er over dat ik bij onze overeenkomst 'n clausule zou kunnen voegen, dat je, voor het geval je in gebreke bleef, en als je wenschte dat te doen, de obligaties op een onverschilligen datum, b.v. over drie jaar, tegen vijftig procent van hun waarde zoudt kunnen inlossen. Aimsbury lachte hardop. Doe dat geheel zooals je zelf wilt, Brace, zei hij op hoogen toon. Je weet, wat je aan je geweten verplicht bent. Maar zulk een clausule zal totaal over bodig zijn in zoover het mij betreft. Ik twijfel er sterk aan of ik het geld langer dan twee maanden zal noodig hebben Ik zal Harker toch aansporen de clausule op te nemen, Aimsbury, dan zal ik 's nachts kunnen slapen, en Ryan zal mij niet meer kunnen beschuldigen van nog een berooving. Aimsbury werd weer bleek bij het noemen van Ryan en sir Peter glimlachte barsch toen hij dit zag. Natuurlijk, ging sir Peter op spot- tenden toon voort, hoop ik dat je in ge waar een groote Melaatschen-kolonie j staat, naar Tel-Aviv, een nieuwe stad, ontstaan na 1900, met 50.000 inwoners, uitsluitend Joden, 't Hebreeuwsch is hier de spreektaal, een taal, die door Theo- door Hergl pasklaar is gemaakt voor 't dagelijksch leven. De orthodoxe Jood aldus spr- staat vijandig tegenover dit streven, omdat deze taal heilige taal is, Tel-Aviv is 't brandpunt van 't Zio nisme. De Zionisten willen de Joden te rug brengen naar hun eigen land. In Palestina wonen 150.000 Joden, 't is 't grootste gebied van 't land der Is raëlieten. In Judea en Galilea, waar ve le boeren-kolonies van hen zijn, wordt 't land uitstekend bewerkt. Vlak bij Tel- Aviv vinden we Jaffa 't oude Joppe de eerste haven van Palestina, ge bouwd op een rots. Hier bezocht spr- het huis van Simon den lederbereider. Na een treinreis van 3 uren, door een woeste, zeer rotsige streek, bereikt men het plateau, waarop Jerusalem is gebouwd. Jeresalem, een maal door David gesticht, als hoofdstad des rijks, waardoor de volkseenheid van Israël werd bevorderd. Jerusalem, dat heilig is in de oogen van Joden, Christe nen en Mohamedanen Ten eerste voor de Joden, die hier de oudste rechten hebben. Voor den Jood, die trouw bleef aan 't geloof zijner vaderen, is dit de breke blijft. Als je eenig juist begrip er van hebt, hoe het behoort, zal je je laten overrijden of trachten deze aarde langs een anderen weg te verlaten en het Huis Brace zal het een waar genoegen zijn een monument met passend op schrift voor je onvergankelijk aanden ken op te richten. Het zou dat zeker kunnen doen, antwoordde Aimsbury, die voor zijn taak berekend bleek. Natuurlijk als de bis cuitfabriek van Aimsbury met haar hoofd ophield te bestaan. Maar ongelukkig voor Uw roemrijk huis, sir Peter, ben ik opmerkelijk gezond en de toenemende voorzichtigheid van den ouderdom helpt mede, om mij te beschermen tegen de moorddadige bus-bestuurders. Sir Peter grinnikte meer over 't af dalen der 'voornaamheid van den ander, waarin hij hem met „Brace" had toege sproken, dan over zijn antwoord. Mijnheer Harker, sir Peter, kondig de Spencer eerbiedig van den drempel van de hall aan. Sir Peter sprong verschrikt en toor nig op en keerde zich om naar den on- verstoorbaren butler. Vervloekt kerel, snauwde hij, sluip toch niet zo bnnen! Spencer boog zwijgend. Laat hem binnen! Ja, sir Peter. heiligste plaats ter wereld. Thans wordt de Joodsche Godsdienst er miskend en verdrongen. Aan de Zuidzijde van Jeru salem, stond eenmaal de schitterende tempel van Salomo, later van Herodes. Bij de verwoesting in 't jaar 70, bleef er geen steen op den ander, 't Verlies van dezen tempel is voor de Joden onbere kenbaar gebleken. Nog ziet men aan den klaagmuur, die waarschijnlijk een deel van de ruïne der fundamenten van den tweeden tempel is, vele oude, eerwaarde gestalten, 't aangezicht naar den muur, hardop lezend, met hartstochtelijke ge baren, de verloren plaats beweenend. Niemand ontkomt aan den invloed van de diepe tragiek, die er van uit gaat. Ook voor de Mohamedanen is Jeru salem een heilige plaats. Hier is, vol gens hun geloof, eenmaal Mohamed ten hemel gevaren, en op deze plaats is de schoonste moskee ter wereld gebouwd. Tegenover het tempelplateau ziet men den Olijfberg, tusschen den Olijfberg en het plateau ligt het Kedrondl. Op de helling van den Olijfberg ligt Gethsé- mané; rechts van 't Gethsémané 't vroe gere Siloa en vlak bij vindt men de gra ven der profeten. Die Jerusalem bezoekt wil Golgotha zien. Hier loopt het bezoek echter op te leurstelling uit. De Grafkerk wordt ont wijd door materialistische belangen. Van HOOFDSTUK VIII. Robert Harker kwam de kamer bin nen met de zekerheid van iemand, die op bekend terrein loopt en wierp zijn tasch onverschillig op tafel. Goeden avond, sir Peter. Goede* avond, Aimsbury. Hoe gaat het ons van avond? Aimsbury knikte vriendelijk en sir Peter schoof het sigarenkistje met een onverschillig gebaar naar den procureur toe. Harker waaide zich vlug met een zij den zakdoek, en stak dien toen in zij* borstzak. Ik begrijp niet, waarom U vuur i* de kamer aan hebt op een avond als deze, zei hij, opzettelijk ruw, zooals zijn ge woonte van geven en nemen was met zijn prikkelbaren cliënt. Als ik verlang, dat je mijn huis houdelijke zaken begrijpt, Harker, zal ik je daarvan kennis geven, antwoordde sir Peter koel. Graag, zei Harker, grinnikend ee« sigaar kiezend. Ga zitten. Sir Peter keerde zich snel om en liep in de richting der zich zacht sluitende deur. Hier! Jij! Een stoel voor mijnheer Harker! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5