DUBBELTJES ofGULBENS? Passeeren hier „ARGENÏA' ,/Oo (JtkJTIs [MS btot TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 MAART 1932. No. 66. ZEELAND. bh. les le- at- t. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. LANDBOUW. geeft geuren smaak aan uw ^glaasje. CATZ& zoon VAM PEKELA, Van buiten zien alle lam pen er ongeveer hetzelfde uit. Maar op den dunnen gloeidraad binnen in den ballon en de zuiverheid van het edelgas waarmee de ballon gevuld is, komt het aan! Die gloeidraad kan zuinig met stroom omgaan of hij kan stroom verslinden. Koopt een guldens besparende Philips lamp. ;n ïr sa en id, ;ns ID- pn. Ph. ch, llo, 125. de of uw ter. ïen jor 79 ÏD- EN- /an loie {ent Ï76. ÏR tT. aa» e >t ott ins- oea ■en. WALCHEREN. Gemeenteraad van Domburg. DOMBURG. Woensdagavond hield de gemeenteraad een vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. De be noeming van twee leden van de plaatse lijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs werd nog aangehouden. Den heer S. de Pagter Wz. werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid dier commissie. Bij de behandeling van de rekening van den vleeschkeurings- dienst van den keuringsdienst Oostka- pelle, vroeg de heer De Visser of het niet mogelijk zou zijn dat de keur- loonen verlaagd zouden worden, gezien het batig slot dat die rekening elk jaar opleverde. Besloten werd om dien wensch kenbaar te maken aan het ge meentebestuur van Oostkapelle. De re kening werd daarna met algemeene stemmen goedgekeurd, Besloten werd om aan Ged, Staten in stemming te betuigen met een door de commissie ter behartiging van de belan gen der plattelandsgemeenten inzake den vleeschkeuringsdienst aan dat col lege gericht adres inzake invoerkeurloo- nen te Middelburg. De Commissa ris der Koningin heeft gevraagd vóór 1 April een beslissing te nemen inzake aansluiting bij een ziekenhuis voor ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Dè voorzitter deelt mede, wat in een dezer dagen gehouden ver gadering in Middelburg besproken is. De Walchersche plattelandsgemeenten vra gen uitstel van de verplichting tot aan sluiting. B. en W. meenen echter dat de toestand voor Domburg als badplaats eischt dat hier een voorziening wordt ge troffen, en stellen dan ook voor een besluit tot aansluiting te nemen. Na eeni- ge discussie wordt een voorstel van den heer Geldof om in principe te besluiten tot aansluiting bij een ziekenhuis, aan genomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Visser en De Pagter, ter wijl daarna wordt besloten met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Vis ser, De Pagter en Reijnhoudt, tot aan sluiting bij het gasthuis te Middelburg. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek stellen B. en W. voor om den toeslag in de huishuur voor de huurders der volkswoningen, die werkloos zijn, voor de weken, waarin die werkloosheid valt, met 0.25 te verhoogen. De heer Brand wil deze verhoogden toeslag ook uitstrekken tot allen die een inkomen van minder dan 1000 hebben. De heer Reijnhoudt vindt dit voorstel wel aanlokkelijk, maar men moet rekening houden met de financiën. De heer Gel dof zag liever een andere regeling ge troffen dan B. en W. voorstellen; op deze wijze zouden alleen de werkloozen die toevallig een woning van de ge meente wonen, worden geholpen; de ge meente moet z. i. met de algemeene loonsverlaging medegaan en dus ook over de geheele lijn verlagen. De heer Brand stelt thans voor om een toe slag te geven van 25 ct. voor inkomens van 1000 tot 1200; 50 ct. voor inko mens beneden 1000. De heer E 1 o u t zag dan nog liever dat verschil ge maakt werd bij lagere inkotnens, waar na de heer Brand nog aan zijn voor stel toevoegde, dat voor inkomens be neden 800 een toeslag van 0.75 zou worden gegeven. Dit voorstel werd aan genomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Visser, Met algemeene stemmen wordt daar na het voorstel van B, en W. tot ver laging van de pacht der volkstuintjes van 4 op 3 cent per m2 aangenomen. De heer E 1 o u t zegt, dat bij de- verpach ting ook is gevraagd of deze huur in- plaats van voor één, niet voor drie ach tereenvolgende jaren kan worden ge geven. De heer Brand zou te vinden 18). Sir Peter nam den bundel obligaties op en woog ze op zijn open hand. Je hebt recht om deze borgstelling aan te bieden? Natuurlijk, antwoordde Aimsbury scherp, anders zouden ze niet hier zijn. Een paar oogenblikken lang staarden de twee mannen elkander uitdagend in de oogen; toen keek sir Peter schouder ophalend naar de obligaties. Aimsbury bleef den ander aankijken alsof hij belëedigd was, Nu? vroeg hij, op boozen toon, die zijn onrust slechs ten deele verborg. Sir Peter schudde het hoofd. Je zult je e:gen zaken wel kennen, Aimsbury. Je moet erg in het nauw ge dreven zijn. Maar vijftigduizend is een hoog bedrag. Ik weet niet.... Ik moet vijftigduizend hebben, sir Peter, viel Aimsbury in, terwijl zijn onrust het won van zijn deugdzame verontwaar diging, ik kon niet minder dan dat be drag aannemen. Dat kan ik werkelijk niet. i Ik zeg niet, dat je dat moet, Aims bury, antwoordde sir Peter, terwijl hij een 'Certificaat midden uit het pak in zijn zijn voor een pacht van drie jaar. De heer De Visser stelt voor hen die een volgend jaar voor pacht in aanmer king komen en hun zelfde tuintje wil len behouden, daartoe gelegenheid te ge ven. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor een crediet van 500 beschikbaar te stellen tot het doen opmaken van een plan met kostenbere kening door het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, voor den aanleg van een waterleiding. De voorzitter dringt sterk op aanneming van het voor stel aan; een waterleiding is z. i. een levensbelang voor Domburg. De heer D e Visser verklaart zich sterk tegen het voorstel en wijst op de slechte uitkom sten in Schouwen-Duiveland en Tholen, waartegenover de voorzitter opmerkt dat het thans alleen gaat om het op maken van een' plan en de kwestie van uitvoering eerst later komt. De heer D e Pagter meent dat de kosten eener waterleiding voor deze gemeente veel te hoog zullen zijn en zal dan ook tegen het voorstel van B. en W, stemmen, Het voorstel tot het doen opmaken van een plan wordt daarna aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Visser en De Pagter. Een uitvoerige gedachtenwisseling ontspint zich daarna over de onttrekking aan de erfpacht van een perceel grond voor het terrein van de voormalige gas fabriek. De heer Brand acht het niet noodig, dat terrein te bestraten; de heer G e 1 d o f meent dat met verharding van dat terrein en het verder gelegene kan worden volstaan. De heer De Pagter zag gaarne dat nog een gedeelte van den weg aldaar bestraat werd; de heer Reijnhoudt wijst er op dat verder bestraten te duur zal worden; de heer Brand wil deze kwestie nog aanhou den, welk voorstel verworpen wordt, daarna wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer Brand, besloten dat gedeel te, tegen evenredige vermindering aan de erfpacht te onttrekken en een strook van 1 m langs den weg te bestraten, terwijl het overige gedeelte verhard zal worden. Een verzoek van den heer C. Schoo- nenboom om maatregelen te nemen te gen den overlast dien hij ondervindt van water dat uit de Zuidstraat over zijn land loopt, wordt in handen gesteld van B. en W. Ingekomen was nog een verzoek van de verschillende vakbonden tot het ver ruimen der werkverschaffing en om po gingen bij de regeering aan te wenden tot het doen vallen van de bouwvakar beiders onder de crisisregeling. Besloten werd een dergelijk adres aan de regee ring te richten. Een uitvoerige discussie wordt gehouden over het adres. De heer Reijnhoudt deelt mede, dat de daar in voorkomende mededeelingen omtrent het voortrekken van ongeorganiseerden onjuist is, daar thans 11 georganiseer- den tegenover 4 ongeorganiseerden te werk zijn gesteld, en 5 georganiseerden en 8 ongeorganiseerden zijn opgezegi De heer Gel dof laakt het dat op de agenda van deze vergadering de werk verschaffing niet voorkomt, hij acht het noodzakelijk dat deze beter dan tot nog toe wordt voortgezet, en meent dat niet moet worden uitgegaan van het stand punt dat de geldmiddelen werkverschaf fing niet toelaten maar dat, wanneer deze noodig is, de gelden, desnoods door een leening moeten worden gevonden. De voorzitter en de wethou ders zetten in den breede uiteen dat geen voldoende gelden meer op de be grooting zijn om op deze wijze voort te gaan, en dat een geldleening voor deze gemeente niet zal worden goedgekeurd. De heer G e 1 d o f wijst verschillende objecten voor werkverschaffing aan: het dempen van slooten, het bouwrijp ma ken van grond, verbetering van het Groentje. De voorzitter zegt, dat voor deze objecten toch niet kan worden handen nam. Ik wilde zeggen, dat ik twij fel of de B.F.I. dat bedrag beschikbaar heeft. Maar waarom verkoop je niet eenige van deze? vroeg hij, het uitgeko zen certificaat ophoudend, Deze Rios al leen zouden je meer dan dat bedrag op leveren. Aimsbury stond op en liep zenuwach tig de kamer door. Ik wil liever niet verkoopen, ant woordde hij eindelijk brommig. Ik dacht, dat dit wel gebleken was toen ik ze U aanbood. Sir Peter keek hem opmerkzaam aan, terwijl hij heen en weer liep, zijn handen gevouwen achter zich, zijn hoofd gebo gen, terwijl de toenemende snelheid van zijn stappen zijn onrust verried. Een plan vormde zich in het hoofd van den baro net, een plan, dat hem met iedere se conde beter beviel. Plotseling stond hij op. Aimsbury! Aimsbury bleef opeens staan, en licht te zijn hoofd op. Aimsbury, zei sir Peter streng, heb ik je woord dat deze obligaties niet. gestolen zijn? De biscuitfabrikant richtte zich op en zijn oogen fonkelden. Dat heeft U zeker! antwoordde hij scherp, en als U een ander bewijs ver langt. Sir Peter hief zijn hand op. Je woord is voldoende, Aimsbury, geleend. De heer Reijnhoudt zet den financieelen toestand der gemeente nog uiteen en zegt dat het niet mogelijk is om thans de werkverschaffing uit te breiden, daar men nog rekening moet houden met een misschien veel ernstiger toestand in het najaar. De heer D e Visser zet den slechten toestand van den landbouw uiteen, waaraan thans geen grootere lasten kunnen worden op gelegd. De heer Brand vestigt ook de aan dacht van B. en W. op de kwestie van demping van een sloot aan den Singel en het doortrekken van een weg bij de volkswoningen; werken waarvoor mis schien kan worden geleend. Na een uitvoerige discussie werd daar na besloten de sloot aan den Singel, voorzoover dit mogelijk is, te dempen met den beschikbaren grond; verder om de kwestie van het verplaatsen van de brandplaats van varkens nog aan te hou den en om, ten behoeve van het verkeer, den toestand op het Groentje te verbe teren. NOORD-BEVELAND. WISSENKERKE. Woensdag vergader de de onderafdeeling van' de zieken- huisverpleging op N.- en Z.-Bevelaad'. liet jaarverslag van den secretaris ver meldde, dat 1931 een gunstig jaar js geweest voor de vereeniging. De afdee- ling telde op 31 Dec. 406 deden, ver deeld over 13S gezinnen. Het verslag van den penningmeester vermeldde over 1931 een ontvangst van f 762.32 en een uitgaaf van 638.08. In plaats van den heer Back tve.rd tot bestuurslid ^gekozen de heer G. F. Maris. "Wegens 'overlijden van den bode werd m. a. st. besloten de wed. het bo deschap te geven, tegen 5 pet. der te innen contributie. THOLEN. SCHERPENISSE. In de gehouden ge meenteraadsvergadering werd allereerst de secretaris door den voorzitter ge feliciteerd met den dag dat hij ,35 jaar in (d|ienst der gemeente is geweest «en hem dank gezegd voor de aangename en prettige samenwerking. De raadsleden sloten zich hierbij aan. Aan het adres van B. en 'W. van Poortvliet .betreffende verlaging brug- tarieven te Tholen zal geen adhaesie worden betuigd. Een geldleening ad f 1050 zal aange gaan worden voor vernieuwing van. den kerktoren. Met 4 tegen 3 stemmen werd verworpen een voorstel' van den heer Vos om de herbergen op Zondag, te slui ten. Een voorstel betreffende een verbod der publieke vermakelijkheden op Zon dag werd ingetrokken. Met a, st. werd aangenomen om de rondvraag wederom! in te voeren. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. SCHOONDIJKE. Woensdag en Don derdagavond gaf het kinder- en meis jeskoor een uitvoering, waarbij tevens het 10-jarig bestaan herdacht werd. Op gevoerd werd de revue „Schijn bedriegt' waarin op aardige wijze de gebeurtenis sen van het afgeloopen tijdvak ten loo- neele werden gebracht. Mevr. Lemaire- Denz, de leidster, werd een huldeblijk aangeboden voor hare vele bemoeiingen inzaae bet koor^gedurende die tien jaar. 0E90NINCE>>' (Ingez. Med.) zei hij kortaf, en hij ging weer zitten. Aimsbury boog even, hield zijn beven de handen met moeite stil en hervatte zijn loopen door de kamer. Hij voelde dat hij in beweging moest blijven, an ders zou zijn opgewondenheid hem ver raden. Wij moeten op Harker wachten, zei sir Peter. Wil je iets drinken, Aimsbury? Ik gebruik nooit iets, sir Peter Nooit. Er heerschte een poos stilte, die sir Peter gebruikte om de uiterlijke en zicht bare teekenen van een vermogen te on derzoeken zooals hij dit dikwijls ge droomd had. Hij betastte de obligaties liefkoozend en las hun opschriften met buitengewoon genot, en zeide tot zich zelf, dat hij eenmaal zulke als deze in be zit zou hebben, en zijn oogen namen een sluwen glans aan, die hem, ondanks zijn naam van eigenmachtig geldafper- ser, vreemd was, Waarom kom je bij mij? vroeg hij eindelijk op licht nieuwsgierigen toon. Ik word algemeen beschouwd als de hardste man in leen-aangelegenheden. Juist, ja, viel Aimsbury in, stil staande en zijn handen verzoenend op heffend, Maar toch Uw naam van eer lijkheid is zoodanig dat hij vetrouwen inboezemt, sir Peter. Sir Peter aanvaardde het compliment met een droefgeestigen glimlach. Ik wilde dat je dat Enid aan het Z. L, M, Onder leiding van den voorzitter mr. P. Dieleman hield het dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij zijne gewone maandelijk- sche vergadering op Maandag 14 Maart 1.1. te Middelburg. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de aanwezigen welkom had geheeten, werden de notulen der vorige bestuursvergadering ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Uit een ingesteld onderzoek in de kringen is gebleken, dat het tarief der veeartsen voor het inenten van varkens tegen vlekziekte in het algemeen niet te hoog genoemd kan worden. Gewezen werd op de mogelijkheid van het gebruik van buitenlandsche sera, waardoor de tarieven misschien zouden kunnen worden verlaagd. Besloten zulks ter kennis te brengen van 't Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité, Medegedeeld werd dat bij den koop van den grond voor de school te Zie- rikzee eenige moeilijkheden zijn gere zen in verband met de opmerking van het terrein. Den secretaris werd ge machtigd deze kwestie verder af te han delen. Medegedeeld werd dat het wets-ont- werp-Ebels c.s., dat is ingediend na de verwerping der pachtwetten, door het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Co mité gunstig is beoordeeld. Met de strek king van dit nieuwe wets-ontwerp, dat een noodwet beoogt te zijn, kan de ver gadering zich vereenigen. Met de ziens wijze in de j.l. gehouden vergadering der crisiscommissie uit de Zeeuwsche Landbouworganisaties ontwikkeld, dat degenen die moeilijkheden met pacht- kwesties hebben, zich kunnen wenden tot de genoemde Crisiscommissie met verzoek een schatting te doen verrich ten door het Centraal Zeeuwsche Pacht bureau der Z.L.M. verklaarde men zich geheel accoord. Het werd alleszins wenschelijk geacht dat een nieuw ontwerp-Pachtwet ont daan van de fouten die het vorige ont werp aankleefden, wordt aanhangig ge maakt. Het Centraal Zeeuwsch Pacht bureau zal verzocht worden een rap port, zoo mogelijk met eene redactie voor een nieuw ontwerp Pachtwet op te stellen. De wenschelijkheid werd uitgespro ken dat zoo mogelijk een voorschot op de uit te zaaien bieten zal worden uit gekeerd ten bedrage van ca. 4 a 6 per 1000 kg. bieten. Besloten werd bij de betreffende instanties hierop aan te dringen. In verband met een schrijven van de directie van den Landbouw aan Ged. Staten der verschillende provincies, waarin wordt gewezen op de wensche- 'ijkhe'd van het opnemen eener bepa ling in de veemerktverordeningen der gemeenten, dat aanvoer van vee met z.g. „wormbuiten" verboden zal zijn, was de vergadering van oordeel dat, hoewel overtuigd zijnde van het nut der bestrijding van den runderhorzel, een dergelijke wettelijke bepaling voor den veehandel te belemmerend zou werken mede door het feit dat met de bestaan de behandeling met zalf deze wormbul- ten niet steeds zijn te verwijderen. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een algemeene vergadering in den kring Axel bijeen te roepen teneinde defini tieve reorganisatie van den kring te be spreken. Van de Nederl. Federatie tot verbete ring van den wolhandel was ingekomen een rapport van onderzoek naar de mo gelijkheid van regeerings-maatregelen ten behoeve van de schapenhouderij. Dit rapport werd in handen gesteld van den heer Zwagerman om advies. Besloten werd aangaande het instel- verstand bracht, zei hij of Ryan voegde hij er bitter bij. Hij fronste vragend het voorhoofd, toen hij de plotselinge bleekheid merkte die zich over Aimsbury's saamgetrok ken trekken verspreidde bij den naam van de financieele sphinx. Toen knikte hij met het hoofd, tevreden, dat hij iets begreep van het verlangen van den ander tot geheimhouding. Ah, ging hij voort, Ryan heeft je dus een beetje uitgeperst hé? Aimsbury's handen kwamen even in beweging, toen kneep hij ze krachtig achter zich samen, en hervatte zijn rond- loopen. Ja, ja, antwoordde hij haastig, mis schien heeft U gelijk, sir Peter. Vijftig duizend zullen me over een heel groote moeilijkhe'd heen brengen. Ik ik U kan wel begrijpen, dat een man in mijn positie Sir Peter hief zijn hand kalmeerend op. Ik kan met je meegevoelen, Aims bury zei hij boos. Ik ken het gevoel en het leidt mij meer dan ooit er toe je wat te helpen. Zooals ik zoo juist opmerkte twijfel ik inderdaad weet ik zeker, dat de B.F.I. geen vijftigduizend aan contan ten heeft om onmiddellijk te beleggen, maar ik twijfel er niet aan of de lee ning kan geschikt worden. Mijn nood is dringend, sir Peter Oh, er zal geen noodeloos uitstel (Ingez, Med.) len eener vrijwillige controle op gemeng de veevoeders een afwachtende houding aan te nemen, daar in onze provincie vrijwel geen bereiding van gemengd veevoeder plaats vindt. Teneinde van landbouwzijde meerde re medezeggenschap te verkrijgen bij de regeling van de uitvoercontrole van uien door het U.C.B., werd op een 26 Februari j.l. gehouden vergadering van belanghebbende uientelers het besluit genomen een onderhoud te verzoeken zijn, mijnheer Aimsbury. Ik heb reeds pogingen gedaan betreffende zekere gel den, die wij te vorderen hebben, en als Harker komt, kan onze zaak in een paar minuten afgeloopen zijn. Natuurlijk, voegde hij er glimlachend bij, als wij tot een bevredigende schikking omtrent de rente kunnen komen. Daar zullen we wel niet over twis ten, sir Peter, antwoordde Aimsbury. op een toon, waaruit zijn opluchting sprak, toen hij naar de tafel terugkeerde en weef ging zitten. Zullen we zeven en een half pro cent zeggen? vroeg sir Peter, na enkele oogenblikken peinzend nar het boven einde van de tafel gekeken te hebben. Aimsbury was verbaasd en toonde dit in de manier, waarop hij zich om keerde, om den ander aan te zien. In de gegeven omstandigheden had hij niet verwacht het geld voor minder dan tien procent rente te krijgen, Nu, antwoordde hij, tevergeefs trachtend zijn blijdschap onder een schijn van terughouding te verbergen, als U daar op staat, sir Peter Ik sta er niet op, mijnheer Aimsbu ry, ik stel het voor, viel sir Peter met berekende edelmoedigheid in. Natuurlijk als U zeven en een half te veel vindt? De borgstelling sir Peter (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5